Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 34/17, 25 Ağustos 2017) Geçen hafta neler oldu?

10  Download (0)

Tam metin

(1)

Düşün, düşün…

Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni

(Sayı 34/17, 25 Ağustos 2017)

Geçen hafta neler oldu?

*** Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya'da yaşayan Türkiyelilere “Hıristiyan Demokratlara, SDP’ye, Yeşillere oy vermeyin” çağrısı yaptı, "Onlar Türkiye düşmanı" dedi.

Sert tepki gösteren Alman yetkililer Erdoğan'ın, Almanya’nın iç politikasına karışmamasını istedi. Erdoğan Alman Dışişleri Bakanını “haddini bil” diyerek hedef aldı.

*** Erdoğan, PYD yönetimindeki Afrin kantonunu bir kez daha hedef alarak "Suriye’nin kuzeyinde Akdeniz’e açılacak bir terör koridoruna müsaade etmeyiz. Terörün baskın çıkma ihtimali olursa gözümüzü karartırız” dedi, bölgede kendileriyle hareket edecek aşiretler olduğunu öne sürdü.

*** Erdoğan, sosyal medyada ve gazetelerdeki köşe yazılarında kendisinin adına açıklama yapanlara da çıkıştı “Kimsenin adıma racon kesmesine ihtiyacım yoktur. Racon kesilecekse kendim keserim” dedi.

*** Türkiye’yi ziyaret eden ABD Savunma Bakanı James Mattis, Erdoğan’la görüştü.

Mattis açıklama yapmadan Ankara’dan ayrıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Irak’ta temaslarda bulundu. Barzani ile de görüşen Çavuşoğlu, bir kez daha bağımsızlık referandumuna karşı olduklarını beyan etti. MHP lideri Bahçeli hükümetin dışpolitikasına destek vererek referandumun ‘savaş nedeni’ sayılmasını istedi.

*** Darbe girişiminin ardından kamudan ihraç edilenlerin yanısıra kapatılan dernek ve vakıfların itirazlarını değerlendirecek OHAL komisyonuna yapılan başvurular 57 bini aştı.

*** Almanya vatandaşı yazar ve hak savunucusu Doğan Akhanlı İspanya'da gözaltına alındı. Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye'yi uluslararası polis teşkilatı Interpol'ü

“kötüye kullanmakla, istismar etmekle” suçladı. Akhanlı, Almanyanın müdahalesiyle serbest bırakıldı. (Ayrıntılar bültende…)

*** Darbe sanıklarından birinin giydiği “Hero” tişörtünün ardından Erdoğan’ın gündeme getirdiği tek tip kıyafet uygulamasıyla ilgili hazırlıklarda sona gelindi. Öte yandan Adalet Bakanı “Hero” tişörtü giyenlerin mağdur edildiklerine dair iddiaların doğru olmadığını söyledi. BBC Türkçe'nin haberine göre tişört nedeniyle ülke çapında 19 ilde 33 kişi gözaltına alındı, iki kişi tutuklandı.

*** 24 gün süren Adalet Yürüyüşü’nün ardından CHP, 26-30 Ağustos tarihleri arasında

“Adalet Kurultayı” düzenleyecek. CHP liderini yürüyüş sırasında çekilen atletli fotoğrafı nedeniyle hedef alan Erdoğan’a Kılıçdaroğlu "Ben adalet diyorum, o atlet diyor" sözleriyle tepki gösterdi. HDP’nin ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ İzmir’de sona erdi. HDP, bu kez iki ay sürecek planlama kapsamında 120 ayrı merkezde halk toplantıları, şölenler, mitingler ve paneller düzenleyecek.

*** MHP’den ihraç edilen muhalif isimlerin Meral Akşener’in öncülüğünde Ekim-Kasım arasında yeni bir siyasi parti kurulacağı netleşirken, son olarak Trabzon Milletvekili Koray Aydın da MHP’den istifa etme kararını resmen açıkladı. “Bizim Cumhurbaşkanı adayımız Akşener olacaktır” da dedi.

(2)

---

İki yeni KHK yayımlandı; 3 basın kuruluşu kapatıldı, 928 kişi ihraç edildi

OHAL kapsamında 693 ve 694 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 120’si akademisyen 928 kişi kamudaki görevinden ihraç edildi. Milli Güvenlik Kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğu iddia edilen üç dernek ile Türkiye’nin basılı tek günlük Kürtçe gazetesi Rojeva Medya, Gazete Şûjin kadın haberleri sitesi ve Dicle Medya Haber Ajansı kapatıldı.

Ayrıca MİT Kanunu başta olmak üzere istihbarat kurumlarında ve Türk Ceza Kanunuyla Terörle Mücadele Kanunu’nda değişikliklere gidildi. Milletvekillerine seçimler öncesinde ya da sonrasında işlediği iddia edilen suçlardan soruşturma açılabilmesinin önü açıldı.

Bu işlemleri Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yürütecek. Ayrıca “terör” bağlantılı suçlarda tutukluluğu uzatma süresinin üst sınırı 3 yıldan 5 yıla çıkarıldı.

Cumhurbaşkanına bağlı Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu (MİKK) kurulurken, MİT Cumhurbaşkanlığına bağlandı, MİT Müsteşarı hakkında soruşturma yapılması veya tanık olarak dinlenmesi ancak Cumhurbaşkanının izniyle mümkün olabilecek.

693 Sayılı KHK’nin tam metni için tıklayınız.

694 Sayılı KHK’nin tam metni için tıklayınız.

Hapse girme tehdidi altında: ‘Eren Keskin ile Dayanışma Ağı’

kuruluyor

(3)

Hak savunucuları, Özgür Gündem gazetesine Genel Yayın Yönetmenliği yaparken hakkında açılan 140’ı aşkın dava nedeniyle hapse girme tehdidi altında olan İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin için dayanışma ağı kuruyor.

Eren Keskin hakkındaki davaların birçoğunun sonuçlanmaya başladığına dikkat çeken İHD ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) konuyla ilgili olarak ortak yayımladıkları çağrı metninde “otoriter sistemin yargı baskısı ile hapse girmesine izin vermemek için kendisi ile dayanışmanın gerekli olduğuna inanıyor ve tüm insan hakları camiasını ve dostlarını dayanışmaya davet ediyoruz. İyi ki varsın Eren Keskin” dedi.

Yazar Doğan Akhanlı İspanya'da gözaltına alındı

Almanya vatandaşı yazar ve hak savunucusu Doğan Akhanlı tatil için gittiği İspanya'nın Granada kentinde gözaltına alındı. Akhanlı'nın Interpol tarafından kırmızı bülten ile arandığı gerekçesiyle gözaltına alındığı bildirildi.

Gözaltı işleminin ardından Almanya, Akhanlı'nın Türkiye'ye iade edilmemesini ve Almanya'nın bu sürece dahil edilmesini istedi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Akhanlı'nın Türkiye'nin talebi sonucunda gözaltına alınmasına tepki gösterirken, Türkiye'yi uluslararası polis teşkilatı Interpol'ü “kötüye kullanmakla, istismar etmekle”

suçladı. Mahkemeye çıkarılan Akhanlı serbest bırakıldı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler, gazetecilerin hedef gösterilmesini kınadı

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Türkiye'de basın özgürlüğü için faaliyet yürüten hak savunucularıyla ilgili haberlere dair açıklama yaptı. RSF Doğu Avrupa Bürosu temsilcisi Johann Bihr, “kampanyanın hükümetçe yönlendirildiğini” ifade etti, “Korkuyu hissedilir

(4)

hale getirmeyi ve muhalif medyayı susturma sürecini tamamlamayı amaçlayan hükümet güdümlü bu kampanyayı kınıyoruz” dedi.

12 Temmuz’dan bu yana Sabah, Akşam, Star, Takvim, Türkiye ve Güneş gazetelerince yapılan haberlerde, Cumhuriyet gazetesinin tutuklu çalışanlarının özgürlüğe kavuşması için bir araya gelen ‘Dışarıdaki Gazeteciler İnisiyatifi’ ile Büyükada'daki operasyonunun ardından tutuklanan hak savunucularına yönelik ithamlar yer alıyordu. Gazeteciler isim isim hedef gösterilirken, yayınlarda hukuki karşılığı olmayan bazı suçlamalar da yöneltildi. RSF’nin açıklamasının tam metni için tıklayınız.

Gazeteci Sıddık Damar tutuklandı

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Mehmet Sıddık Damar, hakkında açılan bir soruşturma kapsamında ifade vermek için gittiği Mardin Kızıltepe Adliyesi’nde, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek, ‘örgüt propagandası’ suçlamasıyla tutuklandı.

Aydınlık'a MİT TIR'ları davası

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Adana ve Hatay'da 19 Ocak 2014 yılında durdurulan ve içerisinden mühimmat çıkan MİT'e ait TIR'larla ilgili yayımlanan haber nedeniyle Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel ve eski İstihbarat Şefi Orhan Ceyhun Bozkurt hakkında iddianame hazırlandı.

'Gizli kalması gereken bilgileri açıklamak’la suçlanan gazeteciler hakkında 10 yıla kadar hapis cezası talep eden Başsavcı İrfan Fidan iddianameye 'Şüphelilerin FETÖ/PDY Silahlı

(5)

Terör Örgütüyle hiçbir ilgilerinin olmadığı anlaşıldığından TCK'nın 314/2'inci maddesi (örgüt üyeliği) yönünden suçlama yapılmamıştır' notunu düştü.

MİT TIR’larını haberleştirdiği için Cumhuriyet gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül tutuklanmış ve hapis cezasına çarptırılmıştı. CHP Milletvekili Enis Berberoğlu da görüntüleri Dündar’a verdiği iddiasıyla geçen aylarda hapis cezasına çarptırıldı ve tutuklandı. Haber, Cumhuriyet'ten önce Aydınlık'ta yayımlanmıştı.

13 gazetecinin yargılandığı davada 2 tahliye

Aralarında Atilla Taş ve Murat Aksoy'un da olduğu 12’si tutuklu 13 gazetecinin yargılandığı ‘FETÖ’nun medya yapılanması’ davasında gazeteciler Cihan Acar ile Bünyamin Köseli’nin tahliyesine karar verildi. İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi duruşmayı 24 Ekim 2017’ye erteledi.

Duruşmada savunma yapan tutuklu sanıklardan Atilla Taş Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın “Türkiye’de tweet attı diye tutuklanan bir Allah’ın kulu var mı? Yok” dediğini hatırlatarak “Ben Zeus'un kulu muyum? Ben tweetten yatıyorum.” diye sordu.

HDP'li Sibel Yiğitalp hakkında fezleke hazırlandı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp hakkında, 'terör örgütü propagandası yapmak' ve 'Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, devletin askeri ve emniyet teşkilatını alenen aşağılama' suçlarından fezleke hazırladı.

(6)

Yiğitalp, 28 Ağustos 2016 tarihinde HDP'nin Sur İlçe Örgütü Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşma nedeniyle suçlanırken, Adalet Bakanı'nın soruşturma izni vermesi ve yasama dokunulmazlığının kaldırılması halinde Yiğitalp hakkında 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılabilecek.

Van ve Batman’da referandum konferanslarına yasak

Irak’ta yapılacak Kürdistan bağımsızlık referandumuyla ilgili Bağımsızlık Referandumunu Destekleme İnisiyatifi’nin Van ve Batman’da düzenleyeceği konferanslar yasaklandı. Van ve Batman Valilikleri tarafından OHAL kapmasında yapılan yasaklamalara gerekçe olarak kamu düzeninin bozulması ihtimali gösterildi.

Sosyal medya paylaşımına ‘Atatürk’e hakaret’ten tutuklama

İstanbul’da Jandarma Özel Eğitim Merkezi Komutanlığı’nda uzman erbaş olarak görev yapan Erdal Kaya, sosyal medya hesabındaki paylaşımları nedeniyle ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ suçlamasıyla tutuklandı. Kaya’nın 16 Aralık 2016’da sosyal medya hesabından “M.Kemal’in eline dikkat” ibaresiyle bir fotoğrafını koyarak “mason”

olduğu iddiasında bulunduğu belirtildi.

(7)

CHP’li vekil son bir haftadaki hak ihllalerini raporlaştırdı

CHP Ankara Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu üyesi Şenal Sarıhan, 17 Ağustos-22 Ağustos tarihlerini kapsayan hak ihlali raporunu açıkladı.

Geride bıraktığımız haftada Türkiye’de siyasetçilerin tutuklandığını, gazetecilerin yargılandığını ve açlık grevindeki Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’nın ölüme bir adım daha yaklaştığını belirten Sarıhan, “Devletin en yetkili ağızları çoktan işlevsiz kıldıkları ve unutturmaya çalıştıkları evrensel hukuk ilkeleri yerine Türkiye’nin yeni kurallarını açıkladı. Racon kesmek” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu hafta yaptığı bir konuşmada kendi adına konuştuğunu iddia eden gazetecileri kastederek, “Racon kesilecekse bizzat ben keserim” diye çıkışmıştı.

CHP’li Sarıhan’ın hak ihlali raporunda öne çıkan başlıklardan bazıları şöyle sıralandı:

Van’da erbane çalıp Kürtçe şarkı söyleyen iki çocuk gözaltına alındı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, hedefine aldığı ve örgüt üyesi olduklarını iddia ettiği eğitimciler için pankart açmayı “hoş”(!) görmedi. Spora siyaseti alet etmenin ideolojik grupların işi olduğunu öne sürdü. Pankart açan 10 kişi “terör örgütü propagandası” yapmaktan tutuklandı. Tutuklananlardan 2’si yapılan itiraz sonucu serbest kaldı. 7 kişi hakkında ise yakalama kararı var.

Adalet Bakanlığı'ndan AİHM'ye Cemil Kırbayır savunması

Cemil Kırbayır’ın 12 Eylül’den sonra işkencede öldürülmesine ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) görülen davada hükümet tarafından savunma yapıldı.

Savunmada, anne Berfo Kırbayır’ın başvurudan iki yıl sonra öldüğü, varislerinin ise davayı sürdürme yönünde niyetlerini gösteren bir belge olmadığı iddia edildi.

(8)

Olayın Türkiye’nin AİHM’i tanımasından yedi yıl önce olduğu ve bu nedenle davanın AİHM’in yetki alanı dışında kaldığı savunuldu, ‘insanlığa karşı suç’ maddesinin TCK’ye 2005’te konduğu, geriye dönük yargılama yapılamayacağı belirtildi. “Bu tekil olayın darbe rejiminin toplumun bir kesimine karşı devlet politikası çerçevesinde olduğuna dair bir bulgu yoktur” denildi.

Mide kanaması geçiren tutuklu hak savunucusu Erkem’e kelepçeli muayene

Büyükada’da gözaltına alındıktan sonra tutuklanan hak savunucularından Nalan Erkem, Silivri cezaevinde mide kanaması geçirdi. Avukatı Murat Dinçer, Erkem'in cezaevindeki hastaneye kelepçeyle götürüldüğünü ve genel cerrahın muayene sırasında Erkem’in kelepçelerinin çıkarılmadığını söyledi. “Hastalara kelepçe takılması ciddi bir insan hakkı ihlali” diyen Dinçer, Erkem’in hastaneye sevki için 2 ay sonraya gün verildiğini açıkladı,

“Bununla ilgili girişimde bulunacağız” dedi.

DÜŞÜNCE SUÇLARI MÜZESİ’NDE BU HAFTA

Gündemden uzak kalmayın

Düzenli olarak güncellenen müzemizden gündemi en eğlenceli biçimde takip edin.

(9)

OHAL’de Siyaset ve Yaşam

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu hafta Almanya'da yaşayan Türkiyelilerden “Türkiye düşmanı” dediği partilere oy verilmemesini istedi. Kendi adına konuştuğunu iddia eden gazetecilere yazarlara “Racon kesilecekse ben keserim” diye çıkıştı. Her zamanki gibi hedefindeki Kılıçdaroğlu’na bu sefer “atletli fotoğrafı” nedeniyle yüklendi. Kılıçdaroğlu ise "Ben adalet diyorum, o atlet diyor" sözleriyle tepki gösterdi.

2 yeni OHAL kararnamesi daha yürürlüğe girdi. 120’si akademisyen 928 kişi kamudaki görevinden ihraç edildi. 3 medya kuruluşu kapatıldı. Milletvekillerine seçimler öncesinde ya da sonrasında işlediği iddia edilen suçlardan soruşturma açılabilmesinin önü açıldı.

15 Temmuz davasına bir sanığın "Hero" tişörtüyle katılması sonrası başlayan "Hero"

tişörtü gözaltıları yeni bir boyuta taşındı. Bursa Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polislere gelen sözlü talimat sonrası, anlamlı bütünlük oluşturmayan harf baskılı tişört giyenlerin karakola götürülerek sorgulanacağı belirtildi. Uygulamanın ne şekilde yapılacağı ise belirsizliğini koruyor.

Türkiye İnsan Hakları Eşitlik Kurumu ve Avrupa Birliği’nin katkılarıyla hazırlanan, Mahpus Hakları El Kitabı, Denizli T Tipi Cezaevi Eğitim Birimi tarafından ‘sakıncalı’

bulundu.

(10)

İfade Özgürlüğü

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp hakkında, partisinin ilçe kongrelerinden birinde yaptığı konuşma nedeniyle ‘örgüt propagandası’ ve TCK 301. Madde’den fezleke düzenlendi.

Konyaspor-Beşiktaş maçında “Nuriye ve Semih yaşasın” pankartı açtığı gerekçesiyle tutuklanan taraftarlardan 10’u tahliye edildi. Ancak operasyon kapsamında ilk tutuklanan isim olan Volkan Çalışkan halen cezaevinde.

Özgür Gündem gazetesine Genel Yayın Yönetmenliği yaparken hakkında açılan 140’ı aşkın dava nedeniyle hapse girme tehdidi altında olan İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin için dayanışma ağı kuruluyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) İnternet içerik sağlayıcılarla yaptığı toplantıda kurum yetkilileri bir sansür yöntemi olarak kullanılan “erişim engelleme”

uygulamasıyla ilgili “Başbakanlık'tan talep geliyor, onlar değerlendiriyor, biz sadece uyguluyoruz.” dedi. Toplantıda BTK Başkanı erişim engellemeleri azaltmaya yönelik eğilimlerinden bahsettiği dakikalarda sendika.org haber sitesi 61. defa sansürlendi.

DÜŞÜNCE SUÇU DURUŞMALARI

• Adli tatil nedeniyle takip ettiğimiz dosyalarla ilgili herhangi bir gelişme bulunmamaktadır. Dosyalarla ilgili detaylara erişim için; http://ctl- tr.net/?dil=tr

Şekil

Updating...

Referanslar

Benzer konular :