Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 26/17, 30 Haziran 2017) Geçen hafta neler oldu?

Download (0)

Full text

(1)

Düşün, düşün…

Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni

(Sayı 26/17, 30 Haziran 2017)

Geçen hafta neler oldu?

*** CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’ sürüyor. Yürüyüşü hedef alan hükümet yetkilerine "Biz yollar yapıyoruz millet yürüsün diye, teröristler yürüsün diye değil” diyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de eklendi.

Kılıçdaroğlu ise gelen kutuplaştırıcı açıklamaların sonrasında her türlü baskıya, her türlü provokasyona hazırlıklı olduklarını söyledi. Düzce’de yürüyüşçülerin konakladığı alanın önüne bir kamyonla gübre döküldü, iki kere de yürüyüş güzergahına mermi bırakıldı. HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Adalet Yürüyüşü’ne parti olarak katılacaklarını açıkladı.

*** Rakka operasyonu için YPG'ye gönderilen silahlar hakkında konuşan Erdoğan,

"Ülkemize yönelik her türlü saldırıya kaynağında müdahale edeceğiz" dedi. Br süredir sınıra yapılan yoğun askeri sevkiyatın ardından Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’nin kuzeyinde Afrin kentinin kırsalındaki YPG mevzilerini bombaladı. Ayrıca Irak'ın kuzeyindeki Avaşin-Basyan bölgesine hava operasyonu düzenlendi.

*** 111 aydın, açlık grevindeki akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça için bir ilan yayınladı, “Nuriye ve Semih ölmesin” dedi. İçişleri Bakanı, aydınları ve ilanı yayımlayan gazeteleri tehdit etti. AYM, Gülmen ile Özakça'nın tahliye talebini cezaevinde tutulmalarının bir tehlike oluşturmadığı gerekçesiyle reddetti. İki eğitimci AİHM’e başvuru yaptı.

*** Tutuklanan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkındaki mahkumiyetin gerekçesini açıklayan mahkeme; “Ulusal güvenlik söz konusuyken basın hürriyetinden bahsedilemez”

dedi.

*** HDP‘li vekiller AİHM önünde bir açıklama yaparak tutuklu milletvekilleriyle ilgili başvuruların bir an önce sonuçlandırılmasını, acilen karar verilmesini talep etti.

AKPM'de konuşan HDP’li Filiz Kerestecioğlu; “AİHM’in sessizliği hükümetin baskılarını arttırdı” dedi.

*** 15. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü İstanbul Valiliği tarafından “toplumun farklı kesimlerinden tepkiler var” gerekçesiyle yasaklandı. Taksim yine polis ablukasına alındı.

*** Erdoğan’ın Hamburg’taki G-20 zirvesine gidecek olması iki ülke arasında yeni bir gerilim nedeni haline geldi. Almanya’da yaşayan Türkiyelilere hitap etmek isteyen Erdoğan’ın etkinlik düzenlemesine Almanyalı politikacılar karşı çıkıyor.

*** Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar merkezli Al-Jazeera televizyonuna yönelik engellemelere tepki gösterdi, “ifade özgürlüğünü savunma” çağrısı yaptı. Erdoğan bu açıklamayı yaptığı dönemde Türkiye’de 24’ü imtiyaz sahibi ve yazı işleri müdürü 172 gazeteci cezaevinde bulunuyor.

---

(2)

İçişleri Bakanından “Nuriye ve Semih ölmesin” diyen aydınlara tehdit

111 sanatçı ve aydın 30 Haziran tarihi itibariyle 114 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça için bir ilan yayınladı. Aydınlar;

Hürriyet, Cumhuriyet, Evrensel ve Birgün gazetelerinde yayımlanan ilanda “Nuriye ve Semih ölmesin. Okullarına dönebilmeleri ve hayatlarına devam edebilmeleri için devletin gereken adımları atmasını istiyoruz. Adalet ve demokrasi bunu gerektirir” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise aydınları ve bu ilanı yayınlayan gazeteleri tehdit etti.

Soylu; “Polisin bilgisine, istihbaratına ve tespitlerine güvenmiyorsunuz, savcılara ve hakimlere de güvenmiyorsunuz. Ancak terör örgütü üyelerine güveniniz sonsuz! Devleti terör örgütü karşısında hareketsiz ve etkisiz hale getirmek, suçlu göstermek için yola çıkanlar... Neyin altına imza attığınızın farkında mısınız? Peki terör örgütlerine cesaret vermek için bu ilanı yayınlayanlar?" diye konuştu.

Bakandan T24 yazarı akademisyen hakkında suç duyurusu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kürtler üzerine bazı trajikomik deneyler” başlıklı yazısı nedeniyle akademisyen Baskın Oran hakkında suç duyurusunda bulundu. Soylu, Twitter hesabından paylaştığı mesajda akademisyen için “Kendisini ilim adamı diye pazarlamış yazısının her kelimesini alçakça kurgulamış bir uşak” dedi.

Bu ifadeler nedeniyle Soylu’ya hakaret davası açacağını belirten Oran ise söz konusu yazıyı basında yer alan haberlerden derlediğini vurguladı. T24’te yayınlanan yazıda, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana Kürt yurttaşların maruz kaldığı hak ihlalleriyle

(3)

‘Onur Yürüyüşü’ne polis engeli

25. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında düzenlenen 15. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü İstanbul Valiliği tarafından “toplumun farklı kesimlerinden tepkiler var”

gerekçesi ileri sürülerek yasaklandı.

İstiklal Caddesi’ni ablukaya alan polis, Beyoğlu'nda toplanan hak savunucularının ve gökkuşağı bayrağı taşıyanların Taksim’e girmesine izin vermedi. Yürüyüşü düzenleyen komite, 24 katılımcının gözaltına alındığını açıkladı. Polis müdahalesini görüntüleyen ABD merkezli Associated Press (AP) haber ajansının kameramanı Bram Janssen de gözaltına alındı.

Mahkeme: “Ulusal güvenlik söz konusuyken basın hürriyetinden bahsedilemez”

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında MİT TIR’ları haberi davasında hükmettiği 25 yıl hapis cezasının gerekçeli kararını açıkladı.

“Gizli kalması gereken ve açıklanmaması gereken hususlar haber adı altında sunuldu”

diyen mahkeme heyeti; bu haberlerin yayınlanma sebebinin “Cumhurbaşkanı ve AKP hükümetini yıpratmak” ve “ulusal ve uluslararası alanda özellikle Cumhurbaşkanı'nı savaş suçlusu olarak yargılanmasının önünü açmak” olduğunu iddia etti, ulusal güvenlik söz konusuyken basın hürriyetinden bahsedilemeyeceğini savundu.

(4)

Basın özgürlüğü konulu sunum “politik hassasiyetler”

gerekçesiyle iptal edildi

Koç Üniversitesi, 5. kez düzenlenen Türk Siyasi Ekonomi Topluluğu (TPES) Disiplinlerarası Atölyesi’nde yer alan “Elit Çıkarları ve Medya Baskısı: Türkiye ve Venezuela’daki Durumlar” başlıklı sunumu “politik hassasiyetler” gerekçesiyle iptal etti.

Sunumunun iptal edildiğini Facebook hesabından yaptığı paylaşımla duyuran New York City University’de doktora öğrencisi Yasemin Yılmaz, organizatörlerin, “Sıradışı koşulların akademik işlere getirdiği olası sonuçları düşünüldüğünde, siyaseten çok hassas bir dönemde olunduğunu” söylediklerini açıkladı. Yılmaz; “Türkiye'deki akademik durum kesinlikle oto-sansür ve üniversite kapılarının arkasında basit bir tartışma yürütemeyecek kadar korkak akademisyenlerle daha iyiye gitmeyecek” dedi.

Star gazetesi yazarını sansürledi

Lütfü Oflaz, 13 aydır köşe yazarlığını yürüttüğü Star gazetesinden “Terk etmedi vicdan beni” başlıklı yazısının yayımlanmaması üzerine ayrıldığını duyurdu.

Cumhuriyet gazetesi operasyonunda tutuklanan meslektaşlarının cezaevinde olmasından, yargı kararı olmadan gazetecilerin, akademisyenlerin, siyasetçilerin suçlanmasından, insanların yazdıkları ya da dillendirdikleri fikirleri nedeniyle hapiste olmasından rahatsız olduğunu söyleyen Oflaz; “Bu nedenle yazdığım gazetenin dahil olduğu yayın grubunun yönetimine rahatsızlık veriyorum” dedi.

(5)

İzmir’de barış imzacısı 12 akademisyen açığa alındı

Dokuz Eylül Üniversitesi’nde ‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisine imza atan 12 akademisyen açığa alındı. Rektörlük bu karara gerekçe olarak akademisyenler hakkında savcılık tarafından yürütülen soruşturmayı gösterdi.

Öte yandan Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak ile Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. Dr. Yaman Akdeniz, ‘Barış Akademisyenleri’ne Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvuru rehberi hazırladı.

İmzacıların AİHM’e başvurabilmesi için gerekli belgeleri ve yapılması gerekenleri içeren rehberde akademisyenlerin ifade özgürlüğünün ihlal edildiği temel alınıyor. İhraçların bir bütün olarak devletin insan hakları ihlalini eleştirenlere yönelik baskısının son halkası olduğu; müdahalenin fiili saldırılar, idari ve adli soruşturmalarla bütünlük taşıdığı ve bu nedenle ‘Barış için Akademisyenler’in diğer ihraçlardan farklılığı vurgulandı.

‘Barış İçin Akademisyenler İhraçlarını AİHM’e Taşıma Rehberi’ne erişim için;

http://privacy.cyber-rights.org.tr/?p=1650

Mahkemelerin 2016 yılında gündemi ‘hakaret’ dosyalarıydı

Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, 2016 yılı içinde ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ (TCK 299) ile ‘Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, TBMM’yi, Hükümeti ve yargı organlarını aşağılama’ (TCK 301) suçlamasıyla açılan 46 bin 193 soruşturmadan 4 bin 936’sı davaya dönüştü.

(6)

Bu davalarda 138’i çocuk 4 bin 750 kişi yargılandı. Sonuçlanan 3 bin 165 dosyadan 1080’inde mahkumiyet, 867’sinde hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi. 679 dava beraatle sonuçlandı.

“Facebook davasında ‘Şer’i mütalaa”

Adana’da 12 kişinin sosyal medya üzerinden yasadışı örgüt propagandası yapmak suçlamasıyla toplam 48 yıl 9 aylık hapis cezası aldığı davanın avukatı Tugay Bek, savcılık mütalaasına tepki gösterdi.

“Facebook davasında Şer’i mütalaa” başlıklı yazısında savcının Abdullah Öcalan’ın yazılarından alıntılar yaparak ‘ateist’, ‘namaza karşı’ olduğunu ve ‘Allah’a ve dine hakaret ettiği’ni ileri sürerek tek tek ceza talep ettiğini belirten Bek, “Bu davada asıl vahim ve kaygı verici olan ise; propagandası yapıldığı ileri sürülen örgütün kurucusu ve hapisteki liderinin dini inanışı, dinle olan ilişkisi ve namaza olan bakış açısı üzerinden savcılık mütalaasının kurulması ve sanıklara rekor ceza verilmesidir” dedi. Bek, bu haliyle mütalaanın anayasaya ve yasalara aykırı olduğunu belirtti.

192 kişiye 4 yıl sonra “Gezi” davası

Gezi Parkı eylemlerinin üzerinden geçen 4 yılın ardından İzmir’de eylemlere katılan 192 kişi hakkında toplam 80 yıl hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. İzmir 37. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 24 sayfalık iddianamenin 23 sayfası isim listesinden oluşuyor ve eylemciler ‘2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa

(7)

Akademisyenin destek eylemine para cezası

Munzur Üniversitesi’ndeki görevinden 6 Ocak’ta yayımlanan KHK ile ihraç edilen Ahmet Kerim Gültekin, oğlunun cenazesini almak için açlık grevi yapan Kemal Gün’e destek verdiği için 6 bin lira para cezasına çarptırıldı. Tunceli Valiliği, kent genelinde her türlü eylemin OHAL kapsamında yasaklandığını belirterek akademisyeni valilik emrine karşı gelmekle suçladı.

DÜŞÜNCE SUÇLARI MÜZESİ’NDE BU HAFTA

Gündemden uzak kalmayın

Düzenli olarak güncellenen müzemizden gündemi en eğlenceli biçimde takip edin.

(8)

OHAL’de Siyaset

Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi’ndeki oturumda HDP'li Kerestecioğlu ve AKP'li Yaşar söz aldı. Kerestecioğlu AİHM'nin suskunluğunun Türkiye'deki baskıları arttırdığını vurguladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'da etkinlik düzenlemek istediğini açıkladı, SPD başbakan adayı Schulz ise Erdoğan'ın baskıcı politikalarını vurgulayarak, etkinlik düzenlemesini istemediğini ifade etti.

Redhack’in yayınladığı Enerji Bakanı Berat Albayrak’a ait mailleri haberleştirdikleri için

“örgüt üyeliği” ile suçlanan 4’ü tutuklu 7 gazeteci hakkındaki iddianame 187 gün sonra tamamlandı.

İfade Özgürlüğü

Belgesel yönetmeni ve BBC muhabiri Jiyar Gol, BBC'deki haberleri gerekçe gösterilerek İstanbul’da gözaltına alındıktan sonra sınırdışı edildi.

Açlık grevindeki Gülmen ve Özakça’nın tahliyesi için AİHM’e başvuru yapıldı. Başvuruda,

“ kalıcı sakatlık ve ölüm tehlikesi altında oldukları” ifade edildi.

111 sanatçı ve aydın 28 Haziran tarihi itibariyle 112 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça için bir ilan yayınladı.İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise aydınları ve bu ilanı yayınlayan gazeteleri tehdit etti.

DÜŞÜNCE SUÇU DURUŞMALARI

• 19 Haziran'da İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanan;

Ahmet Altan, Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Ekrem Dumanlı dahil 17 kişinin

“silahlı terör örgütü yöneticiliği” ve “silahlı terör örgütüne üye olmamakla

(9)

ertelendi. Davada, kaçma şüphesiyle tüm yargılananların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

GELECEK HAFTANIN DURUŞMALARI

• Özgür Gündem Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenleri Ertuğrul Mavioğlu, Faruk Eren, Celal Başlangıç, Ömer Ağın, İhsan Çaralan, Celalettin Can, Fehim Işık ve Öncü Akgül'ün yargılandığı davanın bir sonraki duruşması, 4 Temmuz'da, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, saat 10:00'da görülmeye başlanacak.

• Aydın/ Söke'de 'Bu Suça Ortak Olmayacağız' metnini imzalamaları sebebiyle haklarında dava açılan Barış İçin Akademisyenlere destek çıkmak üzere sivil itaatsizlik eylemi olarak 'onlar suçluysa biz de suçluyuz' diyerek kendilerini ihbar eden 46 kişinin yargılandığı davaya 5 Temmuz'da, Söke 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, saat 16':00'da devam edilecek.

Takip ettiğimiz davalarla ilgili detaylara erişim için; http://ctl-tr.net/?dil=tr

Figure

Updating...

References

Related subjects :