Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 25/16, 17 Haziran 2016) Geçen hafta neler oldu?

Tam metin

(1)

Düşün, düşün…

Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 25/16, 17 Haziran 2016)

Geçen hafta neler oldu?

*** Devam eden çatışmalarla ilgili sert mesajlar vermeyi sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, operasyonların devam edeceğini söyledi. “Durmayacağız, bu iş bitecek, ya olacak, ya olacak” diyen Erdoğan, devlet memurlarıyla ilgili mevzuatın değiştirilmesini, gerekirse de HDP’li belediyelerle ilgili kanun çıkarılmasını istedi. Venedik Komisyonu sokağa çıkma yasaklarıyla Türkiye’nin uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirtti. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş “TAK'ın terör eylemlerini kınıyoruz, bu örgüt tamamen dağıtılmalı!” dedi.

*** Dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından Adalet Bakanlığı, 11 fezlekeyi savcılığa sevk etti. Böylelikle CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş hakkında yargı süreci başladı. Meclis’te 152 milletvekili hakkında 799 fezleke bulunuyor.

*** “Ana akım medya teröre karşı verilen mücadelede son derece hassas, milli menfaatlerimizi, ülkenin çıkarlarını koruyan bir hassasiyetle görevini görüyor” diye konuşan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş bir araya geldiği genel yayın yönetmenlerine "Terörle Mücadelede Medyanın Önemi” başlıklı bir kitapçık dağıttı.

*** Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Şırnak İl Yöneticisi Hurşit Külter’den 27 Mayıs’tan bu yana haber alınamıyor. Külter için yapılan başvurulardan herhangi bir sonuç alınamazken; adli, kolluk ve idari birimler, tanık ifadelerine rağmen Külter’in gözaltında olmadığını savunuyor. İnsan Hakları Örgütleri ise Külter’in bulunması için girişimlerini sürdürüyor.

*** Cumhurbaşkanı Erdoğan, tıkanma noktasına gelen vize serbestisi anlaşması için

“Hassasiyetlerimizi de gözeten olumlu bir netice alacağımıza inanıyorum” dedi. Ancak AB Komisyonu, yolsuzlukla mücadele, ifade, toplanma ve örgütlenme özgürlüğünün sağlanması ile ‘Terörle Mücadele Yasası’nın değişmesindeki ısrarını sürdürüyor.

*** Cumhurbaşkanı Erdoğan mevcut iç tüzüğün Meclis’in çalışmasına ‘ilkellik getirdiğini’

savundu, değiştirilmesini istedi; “Meclis gündeminde pek çok önemli konular var. Bunları mutlaka hayata geçirerek Türkiye'nin önünü açmak, yürüyüşü hızlandırmak gerekiyor”

dedi.

*** Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan Danıştay Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Tasarı kabul edilirse, yüksek yargı yeniden şekillendirilecek; Yargıtay ve Danıştay'da üye sayıları azaltılırken, daire sayıları da çok azalacak.

*** Urfa’da haftalık Arapça yayın yapan Ayn Vatan gazetesinin yazı işleri müdürü Ahmet Abdulkadir silahlı saldırıya uğradı, saldırıyı IŞİD üstlendi. Abdulkadir'in gazeteci olan kardeşi de geçen yıl IŞİD tarafından öldürülmüştü.

---

(2)

Venedik Komisyonu: Sokağa çıkma yasakları uluslararası hukuku ihlal ediyor

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin talebi üzerine, Konsey’e anayasal konularda görüş bildiren Venedik Komisyonu tarafından hazırlanan raporda Türkiye’de uygulanan sokağa çıkma yasaklarının, 5422 sayılı İl İdare Kanunu çerçevesinde ilan edilemeyeceği ve Anayasa’nın olağanüstü hallerle ilgili maddeleri temelinde alınması gerektiği ifade edildi.

Komisyon, yasak kararlarının bu alanda Anayasa’nın öngördüğü yasallık koşulları ve Türkiye’nin temel haklar alanındaki uluslararası yükümlülükleriyle uyuşmadığını vurguladı, ilgili yasal mevzuatın gözden geçirilmesi tavsiyesinde bulundu.

Onur Yürüyüşü’ne yasak, tehdit ve nefret söylemi

‘Müslüman Anadolu Gençliği’ isimli bir grup, 20-26 Haziran 2016 tarihleri arasında kutlanacak olan Onur Haftası için sosyal medya üzerinden bir nefret kampanyası başlattı. Grup, Facebook’ta açtığı bir etkinlik ile “şuurlu Müslümanları” Onur Yürüyüşü’ne saldırmaya davet etti.

Alperen Ocakları İstanbul Temsilciliği de bir açıklama yaparak, Onur Yürüyüşü’nü engelleyeceklerini duyurdu. Yapılan açıklamada LGBTİ’ler ahlaksızlıkla suçlanırken ,“Her şeyi göze aldık direk yürüyüşü engelleyeceğiz. Biz şimdi uyarıyoruz. Önceden olacakları bildirdik, bundan sonra olacakların sorumlusu biz değiliz" denildi. Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici de yürüyüşü hedef alarak; “Benim memleketim bir sapıklar ülkesi gibi gösterilemez... Sapıklığın adı, ahlaksızlığın adı özgürlük olamaz" dedi.

LGBTİ örgütleri ise tehditlere rağmen yürüyüşü yapacaklarını duyurdu. İnsan Hakları Derneği nefret içeren tehditlerle ilgili ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’, ‘ayrımcılık’ ve

(3)

Tüm bunlar yaşanırken İstanbul Valiliği, yürüyüşe izin verilmeyeceğini açıkladı. Trans Onur Haftası Komitesi ve İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, Valilik kararını tanımadıklarını duyurdu.

Erdoğan’a hakaret davaları

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, “Erdoğan'ın kanlı planı” ve “CHP kanlı planın farkında değil” başlıklı yazılarında Erdoğan’a hakaret etmekle suçlanan ABC gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ı 11 ay 20 gün hapis cezasına mahkum etti.

Söz konusu yazılarında halkın kaos ve istikrarsızlıkla korkutulacağını ve 'istikrar' için yeniden AKP'ye destek vermeye yönlendirileceğini iddia eden gazetecinin aldığı hapis cezası 10 bin 500 TL adli para cezasına çevrildi.

Aynı mahkeme, Yurt Gazetesi’nin eski çalışanları Başak Günsever ve Orhan Şahin’i de

‘Tayyip’in cihatçıları Kobane’yi kana buladı’ başlıklı haberde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı.

Hatay’da dokunulmazlıkların kaldırılmasını protesto eden 11 HDP üyesi hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettikleri iddiasıyla soruşturma açıldı.

Erdoğan'ı eleştiren akademisyen işten atıldı

Bilgi Üniversitesi, Prof. Dr. Zeynep Sayın Balıkçıoğlu ile olan ilişiğini kestiğini duyurdu.

Üniversite yönetimi, İletişim Fakültesi’ndeki bir dersinde "En iyisini o yapıyor, en güzel nobranlığı, en güzel kabalığı, en güzel 'ben yaptım olduyu' işin aslına bakarsanız o yapıyor" şeklinde konuşan Balıkçıoğlu'nu Cumhurbaşkanına hakaret etmekle suçladı.

(4)

Ermeni yazarla fotoğraf soruşturma sebebi oldu

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), İstanbul İstinaf Mahkemesi üyesi hakim Kemal Şahin hakkında sosyal medya paylaşımları nedeniyle soruşturma başlattı.

Soruşturmaya neden olan paylaşımlar arasında Şahin’in Ermeni yazar Mıgırdiç Margosyan’la kitap fuarında çektirdiği fotoğraf ile Cizre ve Sur’da sivillerin hayatını kaybetmesine, devlete ve yargı kurumlarına yönelik eleştiriler yer alıyor.

Savunma yapması istenen Şahin, hangi paylaşımın hangi ceza maddesini ihlal ettiğinin ve neyle suçlandığının belirtilmediğini kaydederek, “İddianın olmadığı yerde savunma da olmaz. Bu bağlamda iddianız olmadığından savunmam da olmayacaktır.” yanıtını verdi.

Yargılanan gazeteciler

“Koruculara ‘Neden BDP’ye oy veriyorsunuz’ baskısı” başlıklı haberi nedeniyle yargılanan Dicle Haber Ajansı’nın eski muhabiri Mehmet Dursun, ‘güvenlik güçlerine iftira attığı’ gerekçesiyle 2 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum oldu. Van Çatak Asliye Ceza Mahkemesi, cezanın 5 yıl ertelenmesine karar verdi.

Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma amacı ile başlatılan Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyasına destek veren isimlere ‘örgüt propagandası’ iddiasıyla açılan soruşturmalar da sürüyor. Şu ana kadar haklarında soruşturma başlatılan yazar, gazeteci ve sanatçıların sayısı 37’ye ulaştı.

13 Mart 2016’da 35 kişinin öldüğü Ankara’daki bombalı saldırıyı haberleştiren Cumhuriyet Gazetesi muhabirleri Alican Uludağ, Sinan Tartanoğlu, Ozan Çepni ve foto muhabiri Necati Savaş hakkında yayın yasağını ihlal ettikleri gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

(5)

Kitaba yasak yazarlar hakkında takipsizlik

Gaziantep 3. Sulh Ceza Hâkimliği, kitapları için toplatma kararı verilen ve haklarında

‘terör örgütü propagandası’ yaptıkları iddiasıyla soruşturma açılan T24 yazarı Hasan Cemal, Tuğçe Tatari ve Müslüm Yücel için kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Kararda, “altı aylık dava açma süresinin dolduğu” da belirtildi. Kitaplar hakkındaki satış yasağı ise sürüyor.

Panele “örgüt propagandası” soruşturması

DBP Muş İl Örgütü tarafından düzenlenen panele katılarak demokratik özerkliği anlatan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ile DTK Eş Genel Başkanı Hatip Dicle hakkında Muş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘örgüt propagandası’ gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Başka bir dava kapsamında tutuklu bulunan Yüksek ifadesinde, demokratik özerkliğin parti tüzüklerinde bulunduğunu belirterek suçlamaları reddetti.

Cerattepe’de maden istemeyen öğretmenlere soruşturma

Artvin’in Kafkasör yaylası Cerattepe bölgesinde başlatılan maden çıkarma çalışmalarını protesto ettikleri ve derslerde maden karşıtı propaganda yaptıkları gerekçesi ile Eğitim- Sen üyesi 26 öğretmen hakkında idari soruşturma başlatıldı.

(6)

Yeni Akit’ten nefret söylemi

Yeni Akit gazetesi, ABD’nin Orlando kentinde 50 kişinin hayatını kaybettiği 53 kişinin yaralandığı silahlı saldırı ile ilgili yaptığı haberde saldırının yaşandığı gay barını “Sapkın eşcinsellerin gittiği bar” diye tanımladı.

TİB, Google'ın önbellek hizmetine erişimi engelledi

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) Google’ın önbellek hizmetini, verdiği idari tedbir kararıyla erişime engellendi. Google’ın web önbellekleme sistemi, arama motoruna kayıtlı internet sitelerinin sayfalarının, görsellerinin ve içeriklerinin kaydedildiği yeri oluşturuyor ve internet sitelerine erişim bu sistem üzerinden sağlanıyor.

AYM’den 22 yıldır faili meçhul kalan dosyayla ilgili hak ihlali kararı

Diyarbakır’da 22 yıl önce kaybolan ve dört gün sonra cesedi bulunan Sedat Güzelsoy’un eşi Maşallah Güzelsoy’un Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuru sonuçlandı.

(7)

AYM, cinayetin etkin soruşturulmayarak yaşam hakkının ihlal edildiğine hükmetti, Güzelsoy’a 30 bin TL tazminat ödenmesine karar verdi.

DÜŞÜNCE SUÇLARI MÜZESİNDE BU HAFTA

Liseler ayakta

İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerinin mezuniyet töreninde müdürlerine sırt dönmesiyle başlayan ve baskıcı eğitim ortamını protesto etmek üzere Türkiye'nin dört bir yanına yayılan eylemler sürüyor. Kısa sürede 365 lisenin imzacı olduğu Türkiye Liseliler Birliği'nin bildirisinde laiklikle bağdaşmayan, gerici ve baskıcı bir yönetim zihniyetinin ve düşünce özgürlüğü ihlallerinin altı çiziliyor. Tekil bildirilerin sayısı da çoğalıyor.

Konuyla ilgili olarak müfettişler harekete geçerken, Samsun Anadolu Lisesi'nde yönetimin okula polis çağırmasıyla eylem sokağa taşındı. Geçtiğimiz hafta da Kartal'da bildiri dağıtan liselilere karşı bir silahlı saldırı gerçekleşmişti.

#lovewins

Orlando'da bir gey kulübüne yapılan saldırıda 50 kişi hayatını kaybetti. Katliamda kaybedilen canların yasına, saldırının ardından gelen yorumların vahşeti ve Türkiye'de

(8)

İstanbul LGBTI+ Onur Yürüyüşü'ne karşı tehditler eklendi. Valilik yürüyüşe izin vermeyeceğini açıkladı. Gökkuşağının tüm renklerinin özgürce yaşadığı bir toplum hayaliyle "Örgütleniyoruz!" diyen İstanbul LGBTİ+ Onur haftası 20-26 Haziran arasında.

Duyurular

Af Örgütü’nden “Diyadin Çocukları” için küresel kampanya

Uluslararası Af Örgütü, 2015’te Ağrı’nın Diyadin ilçesinde çalıştıkları fırında polis tarafından öldürülen 19 ve 16 yaşlarındaki Orhan Arslan ile Muhammet Aydemir’in öldürülmesiyle ilgili dünya çapında bir kampanya başlatarak, sorumluların adalet önüne çıkarılması ve cezasızlık yaşanmamasını talep etti.

Kampanyaya katılmak için: http://acileylem.org.tr/eylem-detay.php?q=241

RAMAZAN BAŞLAYALI 1 HAFTA OLMASINA RAĞMEN HENÜZ DAYAK HABERİ GELMEYEN ERZURUM'A HAVADAN ERZAK YARDIMI YAPILACAK...

ERDOĞAN: ''HAMDOLSUN Kİ RAHMETLİ MUHAMMED ALİ’NİN SON YUMRUĞU DA BİZE NASİP OLDU...''

YOZGAT'TAN DÜNYANIN MERKEZİ OLDUĞU İDDİASIYLA GÜNDEME GELEN ÇORUM'A ÇAĞRI: ''ŞU LEBLEBİYİ BİZE VERİN BARİ...''

ÜLKEDEKİ SAÇMA SAPAN AÇIKLAMA YAPMAMIŞ TEK YETKİLİ OLAN DMO GENEL MÜDÜRÜ’NÜN DİLSİZ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI...

DÜŞÜNCE SUÇU DURUŞMALARI

Mersin'de katıldıkları 10 Ekim Ankara katliamı protestosunda, "Cumhurbaşkanı'na hakaret"

ettikleri iddiasıyla haklarında dava açılan 18 kişinin yargılanmasına Mersin 16. Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşma, dosyada var olan eksikliklerin giderilmesi için 20 Ekim 2016’ya ertelendi.

17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarıyla ilgili yazdığı yazı nedeniyle Cumhurbaşkanına hakaret etmekle suçlanan Evrensel Gazetesi yazarı Ender İmrek’in yargılanmasına İstanbul 2.

(9)

vereceği kararın beklenmesi talebini reddeden mahkeme hakimi, duruşmayı 1 Temmuz 2016’ya erteledi.

İfade özgürlüğü ile ilgili olaylara ilişkin haberleri http://dusun- think.net/index.php?s=bulten adresinden takip edebilir ve haftalık bültene ulaşabilirsiniz.

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :