Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 13/17, 31 Mart 2017) Geçen hafta neler oldu?

Tam metin

(1)

Düşün, düşün…

Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni

(Sayı 13/17, 31 Mart 2017)

Geçen hafta neler oldu?

*** Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Suriye’nin kuzeyindeki Fırat Kalkanı Harekatı’nın

“başarıyla sonuçlandırıldığını” açıkladı. Yedi ay süren operasyonda 71 asker hayatını kaybetti. MGK toplantısında OHAL'in uzatılmasına ilişkin bir değerlendirme yer almadı.

Başbakan Yıldırım, “OHAL 19 Nisan'a kadar zaten geçerli. 19 Nisan'dan önce de bir karar alınır, aynı anda Meclis'e bildirilir ve Meclis gereğini yapar eğer uzatılacaksa” dedi.

*** Başbakan, Fırat Kalkanı’nın gerekirse “başka isimle” devam edeceğini söyledi. Suriye Demokratik Güçleri (SGD) ABD'nin desteğiyle Rakka'nın iç bölgelerine doğru ilerliyor.

SGD, Nisan ayında kent merkezine operasyonun başlayacağını duyururken, Türkiye’nin konumu ise halen belirsiz. Trump’ın kabinesinden Ankara’ya ilk resmi ziyareti Dışişleri Bakanı Rex Tillerson yaptı, ikili temasların sürdürülmesi kararı alındı.

*** Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, Rıza Sarraf soruşturması kapsamında New York'ta tutuklandı.

*** OHAL kapsamında yeni bir KHK yürürlüğe girdi. İhraç edilen 416 kamu çalışanı göreve iade edildi. Öte yandan Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu'nun akıbeti halen belirsiz. Adalet Bakanı Mart ayının başında “15 gün içerisinde kurulacak”

dediği komisyona dair herhangi somut gelişme yaşanmadı.

*** Batı ülkeleriyle yaşanan gerilimde üslubunu sürdüren Cumhurbaşkanı "Erdoğan'a 'diktatör' deme özgürlüğünüz var... 'Diktatör' dediğiniz anda, Tayyip Erdoğan da size 'faşist' de diyecek 'Nazi' de diyecek” diye konuştu. Almanya Türkiye tarafından casusluk faaliyeti yürütüldüğü iddiasıyla soruşturma başlattı. Almanya Federal Hükümeti, İncirlik Üssü’ne alternatif olarak sekiz farklı üs belirlendiğini, bunların Kuveyt, Ürdün ve Kıbrıs’ta bulunduğunu açıkladı.

*** Referandumla ilgili Cumhurbaşkanının Meclis’i fesih yetkisi tartışmaya dönüştü.

Erdoğan bu yetkinin olmadığını iddia ederek Kılıçdaroğlu’nun aksini ispat etmesi durumunda istifa edeceğini söyledi. CHP'liler gerek meclis tutanaklarında gerekse AKP'nin hazırladığı referandum broşürlerinde fesih/seçimlerin yenilenmesi yetkisinin tanındığını ortaya koydular.

*** Her fırsatta “hayır” diyenleri ‘terörist’ olmakla suçlayan Erdoğan referandumda ‘evet’

çıkması halinde "Hak ve özgürlüklerde daha ileri, daha güzel bir Türkiye göreceğiz" dedi.

Erdoğan, İstanbul’da CHP’nin referandum standını ziyaret etti. CHP'liler Cumhurbaşkanının "Başkanınız yalancı, sizler yalancısınız" dediğini söyledi. Ziyaretle ilgili konuşan Erdoğan "Siz Alevilerle Sunnilerle ayırdınız dediler. Biz bu ülkede Alevi sunni ayrımı yapmıyoruz. Böyle bir ayrım varsa Kılıçdaroğlu Alevi" dedi.

*** Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hapishanedeki hukuk dışı uygulamalara karşı açlık grevine başlayacaklarını açıkladı.

406 gazeteci, yazar, akademisyen, hukukçu, doktor ve siyasetçi bir bildiri yayınlayarak

(2)

HDP’ye yönelik uygulamaların evrensel insan haklarına ve mevcut anayasaya aykırı olduğunu belirttiler.

*** Diyarbakır’da Newroz kutlamalarında öldürülen Kemal Kurkut’a ilişkin soruşturmada ifadeleri alınan iki polis serbest bırakıldı. Polisler açığa alındı. Diyarbakır Valisi olayla ilgili polisin verdiği bilgiyle görüntülerin “örtüşmediğini” itiraf etti. Ancak Kurkut’un öldürülmesiyle ilgili yayın yasağı getirildi. Bu durum dosyanın cezasız kalması endişelerini arttırdı.

---

Adalet Bakanlığı rakamları hak ihlallerinin arttığını ortaya koydu

Adalet Bakanlığı’nın yayımladığı 2016 yılı faaliyet raporu, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) karnesini ortaya koydu. Rapora göre Türkiye 2016 yılında, 77 ihlal kararı ile aleyhine en çok ihlal kararı verilen ikinci ülke konumunda. İhlal kararları nedeniyle toplam 6 milyon 884 bin 273 Euro tazminat ödendi. Ayrıca Türkiye, 2016’da 12 bin 600 başvuruyla aleyhine en çok başvuru yapılan ülke sıralamasında da ikinci sırada.

Raporda, Anayasa Mahkemesi’ne yapılan bireysel başvurulara ilişkin de bilgiler yer aldı.

Bireysel başvurunun yürürlüğe girdiği 2012’den bu yana AYM’ye yapılan 94 bin 732 başvurundan 42 bin 539’u 2016 yılında yapıldı. 2016 yılında bin 553 başvuru hakkında ihlal kararı çıktı. 2012’den bu yana ihlal kararları sonucu mağdurlara 23 milyon 358 bin 81 TL tazminat ödendi.

(3)

özgürlüğüyle ilgili başvurulardaki sessizliğini bozdu, dikkat çekici bir ihlal kararı aldı.

AYM, ‘borsagundem.com’ internet sitesinde yayımlanan bir haber nedeniyle hakaret suçundan hapse mahkum olan ve cezası ertelenen sitenin Genel Yayın Yönetmeni Orhan Pala’nın ifade ve basın özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetti.

AYM, hakaret davalarında oldukça ağır olan hapis cezasının ifade ve basın hürriyetinin kullanılması üzerinde kaçınılmaz olarak caydırıcı bir etki yarattığını belirtti, cezanın denetimli serbestlikle ertelenmesinin de yaptırıma maruz kalma endişesi doğurarak gazetecinin düşünce açıklama veya basın faaliyetlerini baskılamasına neden olabileceğini vurguladı.

Ayrıca gazetecilerden bir beyanın doğruluğunu kanıtlamakla yükümlü savcı gibi hareket etmelerini beklemenin aşırı yüksek bir ispat külfeti getirdiğini de söyleyen Yüksek Mahkeme, “böyle bir mükellefiyet sanık veya davalı olarak yargılandıkları davalarda hakkaniyete uygun düşmeyen sonuçlara ulaşılmasına neden olabilir” dedi.

7 yıldır devam eden KCK Ana Davası'nda 111 kişiye hapis cezası

Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 18 Ekim 2010 tarihinden başlayan ve aralarında milletvekilleri, yerel yöneticiler ve gazetecilerin de bulunduğu 154 sanıklı KCK (Kürdistan Topluluklar Birliği) Ana Davası’nda 43 sanığı beraat ettirirken, 111 kişiye toplamda bin 109 yıl 10 ay 22 gün hapis cezası verdi.

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, BDP eski Van milletvekili Kemal Aktaş, Azadiya Welat yöneticisi Ahmet Birsin’in de arasında olduğu 16 kişi ‘örgüt yöneticisi’ olmak iddiasıyla 21’er yıl hapse mahkum oldu. Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Hatip Dicle’ye 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan 9 yıl, görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ve BDP eski Muş milletvekili Demir Çelik’e ise 6’şar yıl 3’er ay hapis cezası verildi. Görevden alınan Mardin Büyükşehir Eş Başkanı Ahmet Türk ise '2911 sayılı kanuna muhalefet' suçundan 1 yıl 3 ay hapse mahkum oldu.

(4)

Özgür Gündem davaları

İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi, kapatılan Özgür Gündem Gazetesi'nde nöbetçi genel yayın yönetmenliği yaptığı için yargılanan Jülide Kural'ı 1 yıl 3 ay hapis, 6000 TL para cezasına, gazetenin yazarı İlham Bakır'ı da 15 ay hapis cezasına mahkum etti. ‘Örgüt propagandası’ndan verilen hapis cezaları ertelendi.

Gazeteyle dayanışma amacıyla başlatılan ‘Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği’

kampanyasıyla ilgili 38 kişi hakkında ‘örgüt propagandası’ suçlamasıyla dava açıldı.

Ayrıca kampanya döneminde yayımlanan yazıları nedeniyle gazetenin 3 yazarı da aynı suçlamayla karşılaştı. Şu ana kadar sonuçlanan davalarda 14 nöbetçi yayın yönetmeni ve 2 yazar toplamda 62 bin TL ve 187 ay 15 gün hapse mahkum oldu.

29 gazeteci ve yazar 'FETÖ üyeliği' iddiasıyla hakim karşısında

Fethullah Gülen cemaatine yakın olduğu iddia edilen basın kuruluşlarına yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 26’sı tutuklu 29 gazeteci ve yazarın yargılamasına 8 ayın ardından İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı.

(5)

sırada devam eden duruşmada savcı, Atilla Taş ve Murat Aksoy'un aralarında bulunduğu 13 gazetecinin tahliyesini istedi.

Millet, Cihan Haber Ajansı, Zaman, Meydan, Yeni Hayat, Bugün gazeteleri, Rotahaber ve Samanyolu Haber siteleri çalışanları, sahipleri ve yazarlarından oluşan sanıklar hakkındaki iddianamede Said Sefa’nın 22 yıl 6 ay, diğer 28 sanığın ise 15'er yıla kadar hapisleri isteniyor.

DBP Eş Genel Başkanına 8 yıl 9 ay hapis

'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, 8 yıl 9 ay hapis cezasına mahkum oldu. Mahkeme, Yüksek hakkında tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkardı.

Şırnak'ta HDP'nin referandum şarkısı yasaklandı

HDP'nin referandum çalışmaları kapsamında kullandığı 'Bejin Na' (Hayır deyin) isimli şarkı, Şırnak Valiliği tarafından "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik edecek ifadeler barındırdığı" gerekçesiyle yasaklandı.

(6)

‘Barış bildirisi’nden imzasını çekmeyen akademisyenler üniversiteden atıldı

Barış İçin Akademisyenler’in "Bu suça ortak olmayacağız" bildirisine imza atan akademisyenlerden imzalarını çekmelerini isteyen Işık Üniversitesi, bu talebi reddeden Prof. Dr. Neşe Yıldıran ve Yrd. Doç. Dr. M. Sinan Birdal’ın görevine son verdi. Öte yandan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, bildiri nedeniyle haklarında soruşturma açılan Doç. Dr.

Çakır Ceyhan Suvari, Yrd. Doç. Dr. Zeliha Burcu Acar ve Yrd. Doç. Dr. Emrah Günok’u açığa aldı. Barış İçin Akademisyenler'in verilerine göre bildirinin ardından 75 imzacı akademisyen işten çıkarıldı. 312 imzacı akademisyen de OHAL KHK’larıyla kamu görevinden ihraç edildi.

Sansür uygulamaları; yasaklanan grevin haberine de yasak

İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliği, hükümetin daha başlamadan engellediği Akbank greviyle ilgili yazılı, görsel ve sosyal medyada her türlü haberin yapılmasını yasakladı.

Sendika yönetiminin grevle ilgili yapacağı her türlü açıklamayı da yasaklayan hakimlik, kararına gerekçe olarak “bankanın servet ve şöhretinin zedelenmemesini”, “milli güvenlik, kamu düzeni ve toprak bütünlüğünün korunmasını” gösterdi.

(7)

Sendika.Org 18. defa sansürlendi. Son olarak geçtiğimiz hafta 23 Mart’ta erişim engeli getirilen site bir kez daha kapatıldı. Site yayınına “sendika17.org” adresinden sürdürüyor.

Polis şiddetinde “kusurumuz yok” diyen Bakanlık tazminat kararına itiraz etti

İçişleri Bakanlığı, Eskişehir’deki Gezi Parkı eylemleri sırasında dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın ailesine 650 bin lira manevi, 57 bin 180 lira maddi olmak üzere, 707 bin 180 lira tazminat ödemeye mahkum oldu.

Korkmaz’ın öldürülmesine ilişkin ceza davasında, sanık polis Mevlüt Saldoğan ve Yalçın Akbulut’un mahkum olduğunu hatırlatan Eskişehir 2. İdare Mahkemesi, "olay sonucu meydana gelen zararın kamu hizmetinin yürütülmesi ve görevin ifası sırasında oluştuğu, dolayısıyla idarenin hizmet kusuru bulunduğunu” vurguladı. Karara itiraz eden Bakanlık, polislerin suç teşkil eden eylemlerinden devletin sorumlu tutulamayacağını savundu

DÜŞÜNCE SUÇLARI MÜZESİ’NDE BU HAFTA

Gündemden uzak kalmayın

Düzenli olarak güncellenen müzemizden gündemi en eğlenceli biçimde takip edin.

(8)

OHAL’de Siyaset

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, 8 yıl 9 ay hapis cezasına mahkum oldu. HDP'nin tutuklu Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'ın 4 yıl, 8 ay, 7 günlük hapis cezası ise onandı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan, Edirne Cezaevi'ndeki hukuk dışı uygulamalara karşı açlık grevine başlayacaklarını duyurdu.

Hatay valiliği, ‘partili cumhurbaşkanlığı’ referandumu süresince barınma merkezlerinde kalan Suriyeli mültecilerin sokağa çıkmasını yasakladı.

İfade Özgürlüğü

Özgür Gündem ana davasında talepler reddedildi, duruşma 22 Haziran'a ertelendi.

Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni Jülide Kural 1 yıl 3 ay ertelemeli hapis ile 6000 TL adli para cezasına çarptırıldı.

29 gazetecinin FETÖ üyeliği ile yargılandığı dava sürüyor. Savcı, müzisyen Atilla Taş'ın da aralarında bulunduğu 13 sanık hakkında tahliyeleri yönünde mütalaasını açıkladı

(9)

Suriye

Milli Güvenlik Kurulu, Suriye’nin kuzeyindeki Fırat Kalkanı Harekatı’nın “başarıyla sonuçlandırıldığını” açıkladı. Yedi ay süren operasyonda 71 asker hayatını kaybetti.

Terry Anderson tutuklu karikatürist Musa Kart için çizdi:

DÜŞÜNCE SUÇU DURUŞMALARI

Kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla nöbetçi yayın yönetmenliği yapan Jülide Kural ve gazetenin yazarı İlham Bakır'ın yargılandığı dava 28 Mart'ta 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Jülide Kural'a 6000 TL para cezası ve 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi;

İlham Bakır'a da 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi, hapis cezaları ertelendi.

28 Mart'ta görülen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında, 10 Ekim Ankara Katliamı sonrası Adana’da katıldığı bir cenazede yaptığı konuşma nedeniyle ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini aşağılama’ suçlamasıyla açılan dava 20 Nisan tarihine ertelendi.

30 Mart'ta görülen Barış İçin Akademisyenler / İstanbul grubu adına, 10 Mart 2016'da, barış talebinde ısrarcı olduklarına dair basın toplantısı düzenleyen Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Doç. Dr.

Kıvanç Ersoy ve Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya'nın yargılandığı dava 18 Temmuz'a ertelendi.

GELECEK HAFTANIN DURUŞMALARI

Önümüzdeki hafta takip ettiğimiz davaların duruşması bulunmamaktadır.

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :