Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 26/16, 24 Haziran 2016) Geçen hafta neler oldu?

Tam metin

(1)

Düşün, düşün…

Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 26/16, 24 Haziran 2016)

Geçen hafta neler oldu?

*** Özgür Gündem’nin ‘Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği’ kampanyasına katılan RSF Türkiye Temsilcisi gazeteci Erol Önderoğlu, yazar Ahmet Nesin ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı tutuklandı. (Haberin devamı bültende...)

*** Dokunulmazlıkların kaldırılmasının ardından milletvekilleriyle ilgili yargı süreçleri başladı. HDP’li Burcu Çelik Özkan, Ahmet Yıldırım ve Ayhan Bilgen savcılıklar tarafından ifadeye çağrılan ilk isimler oldu. HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş hiçbir şekilde ifade vermeye gitmeyeceklerini açıkladı.

*** Diyarbakır’da üç ilçeye bağlı 39 köyle Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesine bağlı Günyüzü köyünde de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ayrıca Diyarbakır’da 21 bölge özel güvenlik alanı ilan edildi. Göç-Der Diyarbakır Şubesi son dönemdeki yasak ve operasyonlarla birlikte bir milyon insanın zorla yerinden edildiğini açıkladı. Erdoğan’ın DBP’li yerel yönetimleri hedef almasının ardından belediyelere kayyum atanması gündeme geldi.

*** Her açıklamasıyla toplumu kutuplaştırmayı sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, protestolara neden olan Topçu Kışlası inşaatını yeniden gündeme getirdi. İstanbul’da Radiohead’in etkinliğine “Ramazan’da alkol alınıyor” gerekçesiyle saldırı düzenlendi.

Erdoğan saldırganlardan çok saldırıya uğrayanları suçladı (Haberin devamı bültende...)

*** Türkiye, yoğun eleştirilerin yer aldığı AB İlerleme Raporunu iade etti. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi ise "Türkiye'de Demokratik Kurumların İşleyişi" başlıklı bir rapor yayımladı. Erdoğan rest çekmeyi sürdürüyor; “Biz de referanduma gideriz”.

(Haberin devamı bültende...)

*** MHP’de ‘yılan hikayesine’ dönen ve yargı kararıyla yapılan olağanüstü kongre toplandı. Genel Merkez kongreye katılmadı. Tüzüğün 13 maddesi değişti. Olağanüstü kongrelerde seçim yapılabilecek. Muhalifler, parti yönetiminin 10 Temmuz 2016’da düzenleyeceği Kurultay’a katılma kararı aldı.

***İstanbul Valiliği, “Müslüman Anadolu Gençliği” ve “Alperen Ocakları “(BTP) tarafından açıkça tehdit edilen 7. Trans Onur Yürüyüşü’nü yasakladı. Taksim’i abluka altına alan polis, LGBTİ aktivistlerine biber gazı ve plastik mermiyle saldırdı.

*** Bir grup aydın, sanatçı ve gazeteci, yaşanan hak ihlallerine dikkat çekerek “Yetti Artık–Erdoğan Rejimi’ne İhtar(*)” başlıklı bir bildiri yayımladı. Erdoğan akademisyenleri, gazetecileri bir kez daha “sözde” olarak tanımladı, “Milletin temsilcileriyle kavga etmekten vazgeçmezseniz kendi çirkinliğinizin içinde boğulup gideceksiniz” dedi.

---

(2)

Üç Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni tutuklandı

Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katılan RSF Türkiye Temsilcisi gazeteci Erol Önderoğlu, gazeteci yazar Ahmet Nesin ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV) Başkanı Prof. Dr.

Şebnem Korur Fincancı sevk edildikleri İstanbul 1. Sulh Ceza Hâkimliği’nce tutuklandı.

3 Mayıs 2016’da başlatılan kampanyaya destek veren 37 kişi hakkında terör örgütü propagandası yapmak suçlamasıyla soruşturmalar başlatılmıştı. Önderoğlu, Fincancı ve Nesin bu kapsamda tutuklanan ilk isimler oldu. İddianame jet hızıyla tamamlanırken avukat Meriç Eyüboğlu, 3 ismin Terörle Mücadele Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’nun kapsamında, ‘suç ve suçluyu övme’, ‘suç işlemeye tahrik’ ile ‘terör örgütü propagandası’

ile suçlandığını belirtti.

Tutuklamalara karşı ülke genelinde hak ve basın örgütleri protestolar düzenlerken yurtdışından da tepkiler geldi. AB tutuklamaların basın özgürlüğüne aykırı olduğunu belirtti; İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) ve Uluslararası İfade Özgürlüğü Ağı (IFEX) tutukluların derhal serbest bırakılmasını istedi(*). Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) de tutukluların serbest bırakılması için bir imza kampanyası başlattı (*).

Avrupa Konseyi: 'Hukukun üstünlüğü erozyona uğradı'

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin 24’e karşı 96 oyla kabul ettiği "Türkiye'de Demokratik Kurumların İşleyişi" başlıklı raporda, hukukun üstünlüğünün “erozyona uğradığı” belirtildi; “Bu süreç 17-25 Aralık 2013’te dört bakan ve Tayyip Erdoğan’ın oğlu ile ilgili yolsuzluk dosyalarının açığa çıkmasıyla başladı” tespiti yapıldı.

Rapora göre siyasal iktidar Türkiye’de hukuki kurumlardaki gerilemeden basın ve ifade

(3)

kadar, son dönemde demokrasinin işleyişine büyük zarar verdi. Ayrıca Türkiye’ye TBMM çatısı altında barış görüşmelerine geri dönme ve imza attığı uluslararası hükümlere uyma çağrısında bulunuldu.

İstanbul’da Radiohead etkinliğine saldırı

İstanbul Tophane’de dünyaca ünlü müzik grubu Radiohead’in son albümü, “A Moon Shaped Pool”un tanıtımı için düzenlenen dinletiye saldırı düzenlendi.

Velvet Indieground Records adlı plak dükkanındaki etkinliğe katılanlara saldıranlar, Ramazan'da alkol içildiğini söyleyerek tehditler savurdu ve mekandakileri darp etti.

Gözaltına alınan iki saldırgan savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Saldırının ardından plakçıyı işleten Seogu Lee, dükkanı boşaltarak mahalleyi terk etti.

Konuyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan yaşananların "Ramazan günü sokaklara taşan etkinliğe mahalle halkının tepkisi" olduğunu söyledi. Etkinliğe katılanları “kendi milletinin kendi şehrinin hassasiyetlerine saygı duymamakla” suçlayan Erdoğan “Bu basit olayı çarpıtarak buradan bir oruç tutmayanlara saldırı efsanesi üretmek isteyenler kötü niyetlidir” dedi.

Erdoğan Topçu Kışlası’nı yeniden gündeme getirdi

Her açıklamasıyla toplumu kutuplaştırmayı sürdüren Erdoğan Gezi Parkı ısrarından da vazgeçmedi. 2013 yılında Topçu Kışlası inşaatı tartışmalarının ardından ülke genelinde eylemlere neden olan parkla ilgili konuşan Erdoğan, "Cesur olunması gereken konulardan biri de bu. Bunu yapmamız lazım. Korkmayacağız... O tarihi eseri inşa edeceğiz” dedi.

Taksim meydanına bir de camii yapılacağını duyurdu.

Polis Trans Onur Yürüyüşüne saldırdı

(4)

İstanbul Valiliğinin ‘izin verilmeyeceğini’ açıkladığı 7. Trans Onur Yürüyüşü öncesinde polis Taksim'i abluka altına aldı. Taksim Meydanı’na, İstiklal Caddesi'ne, Tünel'e ve ara sokaklara çok sayıda TOMA ve polis otobüsü yerleştirildi. Polis araçlarına asılan Türk bayrakları dikkat çekti.

İstiklal Caddesi ve çevresinde LGBTİ örgütlerinin toplanmasına izin verilmezken, polis gün boyunca her pankart açıldığında ve her sloganda biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etti, çok sayıda gösterici gözaltına alındı. Türk bayraklarıyla yürüyen ve tekbir getiren gruplar LGBTİ yürüyüşünü protesto etmek istedi. Ancak bu kişilerin de Taksim Meydanı’na girişine izin verilmedi. Bir kişi LGBTİ bayrağını yakarken görüntülendi.

Öte yandan Valilik bu hafta sonu yapılacak 14. İstanbul LGBTİ+Onur Haftası etkinliklerinin de "terör saldırıları” ve "toplumsal hassasiyetler" sebebiyle yapılmasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

“Gollum” paylaşımına Erdoğan’a hakaretten ceza

Recep Tayyip Erdoğan’ı, Yüzüklerin Efendisi filminden Gollum karakterine benzettiği bir görseli Facebook'tan paylaşan Rıfat Çetin ‘Cumhurbaşkanı'na hakaret’ suçlamasıyla 1 yıl 15 gün hapis cezasına mahkum oldu.

Cezayı 5 yıl erteleyen Antalya 5. Asliye Ceza Mahkemesi, Çetin’in babalık velayeti ve kayyım haklarından da mahrum bıraktı. Çetin, Erdoğan'ın Başbakan olduğu dönemde yaptığı paylaşımın nasıl Cumhurbaşkanı'na hakaret davasına dönüştüğünü anlamadığını ifade etti.

Protestolara açılan davalar

10 Ekim Ankara katliamını protesto için Bursa’da düzenlenen eylemler nedeniyle 26 kişi hakkında Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla dava açıldı. Bursa 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 23 Haziran 2016’daki ilk duruşması hakimin mazeretli olması nedeniyle yapılamayarak ileri bir tarihe ertelendi.

(5)

Manisa 1. Asliye Ceza Mahkemesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde sendikalar, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve yurttaşların katılımıyla yapılan yürüyüşle ilgili 12 kadına ‘Toplantı Yürüyüş ve Gösteri Yasası’na aykırı hareket ettikleri’ gerekçesiyle 1,5 ile 2 yıl arasında değişen sürelerle hapis cezası verdi.

Linç edenlere takipsizlik, saldırıya uğrayan esnafa 5 ay hapis

Muğla’da zorla Atatürk büstü öptürüldükten sonra linç edilmek istenen İbrahim Çay, kendisine saldıran Hakan Tosun'u olay sonrası 'tehdit' ettiği gerekçesiyle 5 ay hapis cezasına mahkum oldu.

Saldırganların arasında bulunduğu iddia edilen 16 kişi hakkında takipsizlik kararı verilirken, 7 kişi hakkında ise Fethiye 6. Asliye Ceza Mahkemesinde ‘konut dokunulmazlığını ihlal’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ suçlamasıyla dava açıldı. Fakat Çay, aynı mahkemede, giydiği yöresel kıyafetler nedeniyle terör örgütü propagandası yapmak suçlamasıyla yargılanıyor. Yani ırkçı saldırının mağduru hem şüpheli hem de davacı konumunda bulunuyor.

MEB liselilerin bildirileri için harekete geçti

4 Haziran 2016'da İstanbul Erkek Lisesi mezuniyet töreninde öğrencilerinin okul müdürünün konuşmasını protesto etmesinin ardından geçen sürede Türkiye genelinde 78 liseden öğrenciler/mezunlar iktidarın politikalarını eleştiren, okullardaki uygulamalarını protesto eden bildiriler yayımladı.

Bildirilerde, yönetici ve öğretmenlerin görevden alınması, kadın öğrencilere dönük ayrımcılık, idarenin etkinlikleri engellemesi, bilimsel eğitimden uzaklaşma, dini içerikli etkinlikler dile getirilen ortak sorunlar oldu.

(6)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Liseleri karıştırmalarına izin vermeyeceğiz” sözlerinin ardından harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı ise okullara gönderdiği yazıda bildirileri yayınlayan ve onlara katılanlar hakkında işlem yapılmasını istedi.

Gazeteler hedef gösterdi, dekan vekili görevden alındı

Vahdet ve Takvim gazeteleri, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi mezuniyet törenindeki dans gösterisini “Ramazan’da erotik hareketler yapılıyor” diyerek,

“Bu ne arsızlık” ifadeleriyle hedef gösterdi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Eğitim Fakültesi dekanlık görevini vekaleten yürüten Prof. Dr. Süleyman Başlar’ın görevine son verdi.

Öte yandan hükümet, Milli Eğitim Teşkilat Yasa Tasarısı’nda yapılan değişiklikle öğretim üyeleriyle ilgili disiplin işlerinde YÖK Başkanı’nın yetkilerini genişletmeyi amaçlıyor.

Tasarı yasalaşırsa YÖK Başkanı, akademisyenler hakkında aylıktan veya ücretten kesme, kademe ilerlemesinin durdurulması, üniversite öğretim mesleğinden ve kamu görevinden çıkarma cezasını gerektiren tüm eylemlerle ilgili doğrudan soruşturma açabilecek.

RTÜK’ten Hayatın Sesi’ne iki ceza daha

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Hayatın Sesi Televizyonu’na İstanbul Sultanahmet’teki IŞİD saldırısıyla ilgili "Yayın yasağının ihlal edilmesi" ve sokağa çıkma yasağının ardından Cizre'de yapılan röportajlar nedeniyle uyarı ve 14 bin 359 TL idari para cezası verdi.

(7)

DÜŞÜNCE SUÇLARI MÜZESİNDE BU HAFTA

Gündemden uzak kalmayın

Düzenli olarak güncellenen müzemizden gündemi en eğlenceli biçimde takip edin.

Özgür Gündem

Özgür Gündem gazetesinin maruz kaldığı baskı ve soruşturmalara karşı dayanışma için başlatılan Nöbetçi Yayın Yönetmenliğine katılanlardan TİHV Başkanı ve adli tıp uzmanı Şebnem Korur Fincancı, RSF temsilcisi ve bianet raportörü Erol Önderoğlu ile yazar Ahmet Nesin tutuklandı. DİHA muhabiri Nazım Daştan’ın serbest bırakılması ve nöbetçi yayın yönetmenlerinin tutuklanmasıyla mahkum gazetecilerin sayısı 37 oldu. Tutuklu gazeteciler için yurtiçinde ve yurtdışında dayanışma büyüyor.

Saldırıların gölgesinde Onur Haftası

24. LGBTI+ Onur Haftası ve 7. Trans Onur Yürüyüşü önce valilik yasağına sonra da aşırı milliyetçi ve İslamcı grupların tehdidine maruz kaldı. Geçtiğimiz Pazar gerçekleşen ve

(8)

polis müdahalesi nedeniyle gerçekleştirilemeyen yürüyüş sonrasında Emniyet Müdürlüğü bomba ihbarı nedeniyle operasyon düzenledi, 3 şüpheli göz altına alındı. Bu Pazar günü gerçekleştirilecek LGBTI+ Onur Yürüyüşü’nde basın açıklaması yapmak isteyen komitenin talebi “toplumun hassasiyetleri” gözetilerek “provokasyonlara sebep olabileceği” şüphesiyle reddedildi.

Liseliler baskıcı eğitim sistemine karşı birleşiyor

İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerinin mezuniyet töreninde müdürlerine sırt dönmesiyle başlayan ve baskıcı eğitim ortamını protesto etmek üzere Türkiye'nin dört bir yanına yayılan eylemler sürüyor. Kısa sürede 365 lisenin imzacı olduğu Türkiye Liseliler Birliği'nin bildirisinde laiklikle bağdaşmayan, gerici ve baskıcı bir yönetim zihniyetinin ve düşünce özgürlüğü ihlallerinin altı çiziliyor. Tekil bildirilerin sayısı da çoğalıyor.

Dünyadan:

Uluslararası İfade Özgürlüğü kuruluşu IFEX, Pazartesi günü tutuklanan Erol Önderoğlu için dayanışma mesajı yayınladı. IFEX'in çatısı altındaki tüm üye örgütler sosyal medyada Erol Önderoğlu'nun arkasında olduğunu ifade eden destek mesajları paylaşırken, kuruluş ifade özgürlüğünün suç sayılamayacağını bir kez daha hatırlattı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü ise #freeerol başlığıyla bir imza kampanyası başlattı.

Zaytung:

ERDOĞAN'IN GEZİ ÇIKIŞININ ARDINDAN TÜRKİYE'NİN KAFASI KARIŞIK: NEYİ UNUTUYORUZ ŞİMDİ? DİPLOMA? REZA? TURİZM? SURİYE?

'MEMURLARI ZORUNLU TATİLE ÇIKARMAYA HAZIRLANAN HÜKÜMETTE İLK HEDEF ÇOCUKLAR: 'BABANIZA SÖYLEYİN DONDURMA DA ALSIN...'

YOZGAT'TAN DÜNYANIN MERKEZİ OLDUĞU İDDİASIYLA GÜNDEME GELEN ÇORUM'A ÇAĞRI: ''ŞU LEBLEBİYİ BİZE VERİN BARİ...''

ÜLKEDEKİ SAÇMA SAPAN AÇIKLAMA YAPMAMIŞ TEK YETKİLİ OLAN DMO GENEL MÜDÜRÜ’NÜN DİLSİZ OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI...

(9)

DÜŞÜNCE SUÇU DURUŞMALARI

Çağlayan Adliyesi’nde çantasında HDP’nin Newroz davetiyesi bulunduğu için gözaltına alınan ve hakkında ‘terör örgütü propagandası’ iddiasıyla 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan akademisyen Chris Stephenson İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada beraat etti.

"Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla tutuklanan DİHA muhabiri Nazım Daştan, Antep 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk duruşmada tahliye edildi. Dava ertelendi.

Gezi Parkı eylemlerinde yaralananları tedavi ettikleri için haklarında dava açılan dönemin İstanbul Tabip Odası yöneticilerinin yargılanmasına İstanbul 12. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşma Ekim ayına ertelendi.

Tayyip Erdoğan, 2011’de seçim mitingi için gittiği Hopa’da protesto ile karşılaşmış, polisin gaz bombalarıyla saldırıya geçmesi sonucu kalp krizi geçiren Metin Lokumcu yaşamını yitirmişti. Bu saldırıyı Hatay’da protesto eden 24 kişi hakkında açılan dava 22 Haziran 2016’da tüm sanıkların beraati ile sonuçlandı.

Kamu görevlileri soruşturmasıyla birleştirilen Hrant Dink cinayeti davasına İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Tutuklu sanıklardan Trabzon eski İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlisi Ercan Demir’in tahliyesine karar veren mahkeme heyeti davayı 8 ağustos 2016’ya erteledi.

Yalova’da polisin kullandığı biber gazı nedeniyle hayatını kaybeden Çayan Birben ile ilgili davanın karar duruşması Yalova Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme heyeti, “taksirle ölüme sebebiyet verme” suçundan yargılanan polislerden Ercüment Küçükakça’yı beraatine karar verdi, İbrahim Baltacı, Serhat Ayhan Yeni ve Tekin Ceyhan’ı 2’şer yıl hapis cezası mahkum etti. Bu cezalar da indirim uygulanarak ertelendi.

Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi Avukatlar Ramazan Demir ve Ayşe Acinikli’nin de aralarında bulunduğu 8’i tutuklu 50 kişi hakkında “Örgüt yöneticisi olmak” ve “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan ikisinin tahliyesine karar vererek duruşmayı 7 Eylül 2016 tarihine erteledi.

GELECEK HAFTANIN DURUŞMALARI

Gezi Parkı eylemleri döneminde Ankara’da öldürülen Ethem Sarısülük ile ilgili polis memuru Ahmet Şahbaz hakkında verilen hapis cezasının bozulması üzerine yeniden başlayan yargılamanın bir sonraki duruşması 27 Haziran tarihinde Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

LGBTİ aktivisti Kemal Ördek’e cinsel şiddet uygulayan üç saldırganın yargılandığı davanın dördüncü duruşması 28 Haziran tarihinde Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Mersin’de 2011 ile 2013 yılları arasında yapılan çeşitli etkinliklere katıldıkları gerekçesi ile haklarında dava açılan aralarında HDP Hakkâri Milletvekili Nihat Akdoğan’ın da bulunduğu 9 kişinin bir sonraki duruşması 30 Haziran'da Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

İfade özgürlüğü ile ilgili olaylara ilişkin haberleri http://dusun- think.net/index.php?s=bulten adresinden takip edebilir ve haftalık bültene ulaşabilirsiniz.

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :