Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı

Tam metin

(1)

Düşün, düşün…

Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı

49/15, 4 Aralık 2015)

Geçen hafta neler oldu?

*** Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Sur ilçesinde yaptığı basın açıklaması sonrasında öldürüldü. Polisle iki kişi arasında çıkan çatışmanın ortasında kalan ve ensesinden vurulan Elçi’nin ölümüne neden olan kurşunun kimin silahından çıktığı tespit edilemedi.

(Haberin devamı bültende...)

*** Brüksel’de düzenlenen AB-Türkiye zirvesinde Türkiye’ye gelen sığınmacılar için 3 milyar Euro yardım yapılacağı ve tüm gerekliliklerin yerine getirilmesi halinde 2016 sonbaharında vize serbestisinin sağlanabileceği açıklandı. Alınan kararlara göre 14 Aralık 2015’te ekonomi ve parasal politikalarla ilgili 17. fasıl açılacak. Zirvenin ardından Ege’den göçmen geçişine son vermek için başlatılan operasyonlarda dört günde 2 bin 933 sığınmacı durduruldu.

*** Meclis Genel Kurulu’nda 194 ret, 315 kabul oyuyla güvenoyu alan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki 64. Hükümet resmen göreve başladı. Davutoğlu, konuşmasında toplumun hiçbir kesimini dışlamayacaklarını, herkesin hükümeti olacaklarını söyledi.

*** Rusya Devlet Başkanı Putin, düşürülen Rus uçağının, “Suriye'den Türkiye'ye yasadışı petrol sevkiyatını güven altına almak için vurulduğunu” söyledi. İddialar Ankara’dan reddedilirken Rusya, IŞİD petrolünü Türkiye’ye taşıyan tankerlere ait olduğunu öne sürdüğü uydu görüntülerini yayınladı. Rusya, Türkiye’ye dönük ekonomik yaptırımlar uygulamaya başlarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rusya’nın orantısız tepkileri devam ederse biz de kendi tedbirlerimizi almak zorunda kalacağız” dedi. Doğalgaz için alternatif arayışına giren Türkiye, Katar’la vize muafiyeti anlaşması ve doğalgaz alanında işbirliği mutabakatı imzaladı.

*** Cezaevinde olan gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutukluluğuna yapılan itiraz reddedildi. Başbakan Davutoğlu, MİT TIR’larına ilişkin soruşturmada kendisi, Cumhurbaşkanı ve MİT Müsteşarının Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne çıkarılmasının hedeflendiğini söyledi. Gazetecilerin söz konusu haberleri yayınlayarak devlet sırlarını ifşa ettiğini savunan Davutoğlu gazetecilerin tutuksuz yargılanmaları gerektiğini belirtti.

*** Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’nin, YouTube'a erişimi engelleme kararının "ifade özgürlüğü ihlali" olduğuna hükmetti. (Haberin devamı bültende...)

*** Şubat ayında Mersin’de öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan ile ilgili davada üç sanık da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Aslan ailesi avukatları, ceza indirimi uygulanmayan bu kararın tüm kadın cinayeti davalarına emsal olması gerektiğini belirtti. Kadın cinayetleri ise sürüyor. Bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, Kasım 2015’te erkekler 23

(2)

kadını öldürdü; 10 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti; 33 kadın ve kız çocuğuna zorla fuhuş yaptırdı; 24 kadını yaraladı; 16 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulundu. ⇒

*** Kasım ayında enflasyon yüzde 0,67 arttı. Yıllık bazda 2015’in zirvesine çıkarak yüzde 8,10 oldu.

*** İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin (İSİG) verilerine göre Kasım ayında en az 131 işçi, iş kazalarına bağlı olarak yaşamını yitirdi. 2015'in ilk 11 ayında hayatını kaybeden işçi sayısı böylelikle 1593'e ulaştı. ⇒

---

Diyarbakır Baro Başkanı Elçi öldürüldü

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Sur ilçesinde yaptığı basın açıklaması sonrasında öldürüldü.

Polis operasyonlarında zarar gören tarihi 4 Ayaklı Minare’de bir grup avukatla incelemelerde bulunan Elçi, açıklamasının ardından bölgede iki polisi vuran saldırganlarla çıkan çatışmanın ortasında kaldı. Elçi’nin de bulunduğu sokağın içine kaçan saldırganlara, açıklamayı yapan grubun yanında yer alan polisler ateş açtı.

Ensesinden vurulan Elçi, hayatını kaybetti, ölümüne neden olan kurşunun kimin silahından çıktığı tespit edilemedi.

Saldırının yaşandığı Sur ilçesinde altı mahalle ve bir caddede sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, olay yerinde inceleme yapan savcılara ateş açıldığını ve çatışmalar nedeniyle kapsamlı bir keşif yapılamadığını açıkladı. Diyarbakır Barosu, soruşturma dosyasında gizlilik kararı olmamasına rağmen kendilerine dosyanın tamamının verilmediğini, delillerin toplanmadığını, açığa ya da gözaltına alınan polis olmadığını açıkladı. Elçi ailesinin avukatları olay yerinde bulunan ve ateş eden polislerin gözaltına alınarak, ifadelerinin şüpheli sıfatıyla alınması için savcılığa başvurdu.

TAHİR ELÇİ’yi kim öldürdü, kim öldürttü?

28 Kasım 2015 günü , tam da silahların susması için yaptığı çağrının ardından, güpegündüz katledilen Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi yakın dostumuz, arkadaşımız, destekçimiz, demokrasi ve insan

(3)

hakları mücadelesinde yoldaşımızdı. Düzenlediğimiz toplantılara ne zaman çağırsak, koşar gelirdi. Bölgede düzenlediğimiz çalışmalara Baro’nun kapıları ardına kadar açıktı.

Başta Diyarbakır Barosu olmak üzere tüm hukuk camiasının, başta kurucularından olduğu İnsan Hakları Vakfı olmak üzere tüm insan hakları savunucularının ve başta eşi olmak üzere tüm yakınlarının başı sağ olsun.

Ama çok daha da önemlisi, dileriz ki bu cinayet, aynen Hrant Dink cinayetinde olduğu gibi, bu tür suikastların arkasında kimlerin ve hangi kurumların olduğunun açığa çıkarılmasında bir adım olsun. Elçi, yaşamı boyunca bu işle uğraşmıştı; ölümünden sonra da uğraşmaya devam ediyor. Yattığı yerden yükselttiği soru herkesin uykusunu kaçırmalı: Beni kim öldürdü, kim öldürttü?

Düşünce Suçu(!?)na Karşı Girişim

AİHM kararları...

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’nin, YouTube'a erişimi engelleme kararının "ifade özgürlüğü ihlali" olduğuna hükmetti.

AİHM, Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak ve Avukat Serkan Cengiz’in 2010 yılında yaptığı başvuruda, sadece başvuranların değil erişimi engellenen tüm vatandaşların haklarının ihlal edildiğini vurguladı.

AİHM, 1993 yılında kaybolduktan sonra ölü olarak bulunan Demokrasi Partisi (DEP) Tatvan İlçe Başkanı avukat Şevket Epözdemir ile ilgili başvuruda ise ‘yaşam hakkı ihlali’

olmadığına hükmetti.

Sürekli ölüm tehditleri alan Epözdemir ile ilgili karara iki yargıç şerh koydu. Yargıçlar, o dönem bölgedeki ‘kontrgerilla’ iddialarını vurgulayarak, Epözdemir’in de hayati riski yüksek siyasetçiler arasında olduğunu ve önlem alınması gerektiğini ifade etti.

(4)

AYM’den hak ihlali kararları

Anayasa Mahkemesi (AYM), izin alınmadığı gerekçesiyle Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından yayını engellenen bir radyo istasyonu ile ilgili başvuruda, yasak kararının ifade özgürlüğü ihlali olduğuna karar verdi.

AYM gerekçeli kararında, çoğunluğa muhalif olsa bile düşüncenin her türlü araçla açıklanmasının demokratik düzenin gereklerinden olduğuna işaret etti.

Ayrıca AYM, Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde hükümlü olan Musa Kaya’nın bir gazetede yayınlanması için gönderdiği ve çözüm süreci hakkındaki görüşlerini içeren yazısının yasaklanmasının da haberleşme özgürlüğünün ihlali olduğuna hükmetti.

Cezaevi yönetimince sakıncalı bulunan yazıyla ilgili yüksek mahkeme, haberleşmenin içeriğinin denetlenmesinin, haberleşmenin gizliliğine ve dolayısıyla Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan haberleşme özgürlüğüne yönelik ağır bir müdahale oluşturduğunu vurguladı.

Ertuğrul Özkök’e ‘Erdoğan’a hakaret’ davası

Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök hakkında, 3 Eylül 2015 tarihli “Utan Ey Büyük Adam” başlıklı köşe yazısı nedeniyle 'basın yoluyla Cumhurbaşkanı'na hakaret' suçundan dava açıldı.

Soruşturmayı yürüten savcı Kadir Yılmaz, 5 yıl 4 aya kadar hapis cezasıyla yargılanmasını istediği Özkök’ün, ifade özgürlüğü ve eleştiri sınırını aştığını savundu.

(5)

Atilla Taş’a hapis cezası

Atilla Taş’ın, Şubat 2015'te Yenişehir yakınlarında ölü bulunan köpekler için Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a, Twitter’dan "Ne insana saygınız var, ne hayvana, ne doğaya. Lafa gelince Müslüman. Bu yaptığını caniler yapmaz" demesi üzerine Aktaş tarafından açılan hakaret davası İnegöl 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde sonuçlandı.

Taş'ın suçu alenen işlemiş olduğuna kanaat getiren mahkeme, yaptığı indirim sonucunda 11 ay 20 gün hapis cezası verdi.

Newroz’a açılan davada hapis cezası

Muş’un Bulanık İlçesi’nde, 2015’te düzenlenen Newroz kutlamasında atılan sloganlar nedeniyle tertip komitesi hakkında açılan dava sonuçlandı.

Bulanık Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanıklardan 6’sı 1’er yıl 3’er ay, bir sanık ise 1 yıl 15 gün hapis cezasına mahkum oldu.

Diğer yandan mahkeme, ilçede 15 Aralık 2009 günü, geçici köy korucularının 2 kişiyi öldürdüğü saldırının yıldönümünde yapılan protestoya katılan ve aralarında Belediye Eş Başkanı Rahmi Çelik’in de olduğu 16 kişiyi, ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet ettikleri’ gerekçesiyle, toplamda 35 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum etti.

(6)

Öcalan fotoğraflı pastaya dava

Abdullah Öcalan fotoğraflı pasta sipariş ettiğinden dolayı bir üniversite öğrencisi ve sipariş edilen pastayı yaptıkları gerekçesiyle 2 pastane çalışanı hakkında Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

İkinci duruşması 4 Aralık’ta görülen davada savcılık ‘örgüte bilerek, isteyerek, yardım etmek, silahlı terör örgütüne üye olmak’ ile suçlanan üniversite öğrencisi Zana Zirek ile pastane çalışanları Engin Ay ve Sinan Tekin’in 5’er yıl hapislerini istedi. Zirek’in avukatı İnan Yılmaz pasta yapan ve yaptıran insanların bu kadar ağır suçlarla itham edilmesini hukuk açısından utanç verici bir durum olarak niteledi.

Sosyal medyaya sansür

Soma’daki maden faciasının ardından bir madenciyi tekmeleyen Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel, sosyal medya platformu Ekşi Sözlük’te kendi adına açılan başlıkta yazılanları mahkeme kararıyla sildirdi. Yerkel daha önce de hakkında yazılan bazı haberleri sildirmişti.

Bunun üzerinde Ekşi Sözlük yazarları yeniden Yerkel hakkında yazmaya başladı, 16 saatte 400’den fazla mesaj paylaşıldı.

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yer aldığı 17 Aralık tapesiyle ilgili Twitter paylaşımları engellenen İsmail Çolak’ın itirazını, dosyada taraf olmadığını öne sürerek reddeden hakim Bekir Altun, taraf olarak gördüğü Twitter’ın itirazını da reddetti.

Hakim, gerekçesinde ses kayıtlarının gerçekliği konusunda kesin bilgi bulunmadığını savunarak bu kayıtların paylaşılmasının insan hakları ve özel hayatın ihlali niteliğinde olduğunu öne sürdü.

Altun, aynı zamanda, AİHM’in ifade özgürlüğü ihlali olarak gördüğü Youtube’un erişime engellenmesi kararına da imza atan hakim.

(7)

Yargılanan gazeteciler...

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün avukatları, gazetecilerin tutuklanmasıyla ilgili karara itiraz etti.

Avukatlar, verdikleri dilekçede, Anayasa'ya, yasalara, AİHS'ne, AİHM kararlarına aykırı olan tutuklama kararlarının kaldırılmasını istedi. Talep, İstanbul 7. Sulh Ceza Mahkemesi’nce “usul ve kanuna aykırı hiçbir yön bulunmadığı” gerekçesiyle reddedilerek üst mahkemeye gönderildi. İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi de aynı gerekçeyle talebi reddetti.

Gazetecilerin tutuklanmasına tepki gösteren İHD, Özgür Hukukçular Derneği ve ÇHD, cezaevlerinde şuan 29 gazetecinin bulunduğunu vurgulayarak, “Tarih boyunca gazeteciler ne zaman tutuklanıyorsa orada halkın görmemesi gereken bir gerçek vardır”

dedi.

Öte yandan Can Dündar hakkında bir dava da, Amasya Katı Atık Bertaraf Tesisi için çeşitli zamanlarda yapılan 5 ayrı açılış töreniyle ilgili Cumhuriyet gazetesinde “Açmaya doyamadılar” manşetiyle yayımlanan haber nedeniyle açıldı. Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir şikayetiyle açılan davada Dündar ve gazetenin Amasya Muhabiri Mehmet Menekşe 20 bin lira manevi tazminat istemiyle yargılanacaklar.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bir televizyon programında sarf ettiği “400 milletvekili alınsaydı durum bugün çok farklı olurdu” sözlerini ‘Saray Çıldırdı’ başlığıyla haberleştiren Özgür Gündem gazetesinin Eş Genel Yayın Yönetmenleri Eren Keskin ve Hüseyin Aykol ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan hakkında

‘cumhurbaşkanına hakaret’ ve ‘örgüt propagandası’ suçlamalarıyla hazırlanan iddianame İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

Etkin Haber Ajansı (ETHA) editörü İsminaz Ergün hakkında, sokağa çıkma yasağının ardından gittiği Silvan'a dair izlenimlerini kaleme aldığı “Kürt halkı onurlu barış istiyor”

başlıklı yazısı nedeniyle soruşturma başlatıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen Ergün, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

(8)

Gazeteci Mustafa Hoş, hakkında “Bigboss” adlı kitabı nedeniyle Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla açılan tazminat davasında, gazeteci Hayko Bağdat ise aynı suçlamayla Basın Suçları Soruşturma Bürosu'nda ifade verdi.

Türkiye’de Kasım ayında 6 gazeteci tutuklandı, 5 gazeteci gözaltına alındı, 5 gazeteci hakkında soruşturma başlatıldı, 2 gazeteci hakim karşısına çıktı. Özgür Gündem gazetesi ve Demokratik Ulus gazetesi yönetici, yazar ve muhabirleri ifade verdi. BirGün gazetesinde yer alan haber ve köşe yazılarından dolayı gazetenin yayın danışmanı, yayın koordinatörü, sorumlu müdürü, muhabir ve köşe yazarlarına soruşturma açıldı.

Hrant Dink davasında tazminat cezası onandı

Hrant Dink’in katledilmesinde sorumluluğu olduğu gerekçesiyle İçişleri Bakanlığı’na açılan manevi tazminat davasında, İstanbul 10. İdare Mahkemesi, bakanlığın 100 bin lira tazminat ödemesine karar verdi. İçişleri Bakanlığı ise karara itiraz ederek temyiz başvurusunda bulundu.

Danıştay, Bakanlığın başvurusunu reddederek tazminat kararını oybirliği ile onayladı.

İstanbul’da nefret cinayeti

İstanbul Avcılar'da gerçekleşen cinayette Alev isimli bir transın boğazı kesildi.

Avukat Bülent Kırdar ile İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Kıvılcım Arat, olay ile ilgili Cinayet Büro Amirliği'ne gittiklerinde, polis tarafından ayrımcı bir yaklaşımla karşılaştıklarını dile getirdiler. Sadece bıçağı sallayan kişinin değil, ‘’Ne kadar çok ibne var’’ deyip yanlarına gelen polisin de katil olduğunu belirten Arat, “Bu cinayetlerin üzerinin örtüldüğünü düşünüyoruz” dedi.

(9)

İstanbul’da son on günde translara yönelik üç saldırı yaşanırken Bianet’in erkek şiddeti çetelesine göre, 1 Temmuz 2011 – 30 Ekim 2015 tarihleri arasında Türkiye’de 8 ilde 17 trans öldürüldü.

DÜŞÜNCE SUÇLARI MÜZESİNDE BU HAFTA

Müzemiz tarihe tanıklık etmeyi sürdürüyor

Hayat akıp gidiyor, müzemiz ise bu akışı yakalayıp geleceğe yansıtmakla yükümlü. İşte Türkiye’de olup bitenler...

Düşürülen Rus uçağı

Türkiye’nin Suriye sınırında bir Rus savaş uçağı "sınır ihlali yaptığı" gerekçesiyle TSK tarafından düşürüldü. Rusya, uçaklarının sınır ihlali yapmadığını açıkladı.

Gerilim, Putin ile Erdoğan’ın karşılıklı olarak birbirini suçlayan demeçleriyle sürerken Rusya bir dizi ekonomik önlemi devreye soktu. Rus Turistlerin rezervasyonları iptal edildi, narenciye ithalatı kısıtlandı. Gerilimin nereye kadar gideceği belirsiz.

Diyarbakır Baro Başkanı Elçi öldürüldü

(10)

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, Sur ilçesinde yaptığı basın açıklaması sonrasında öldürüldü.

Polis operasyonlarında zarar gören tarihi 4 Ayaklı Minare’de bir grup avukatla incelemelerde bulunan Elçi, yaptığı basın açıklamasının ardından arkadan gelen bir tek kurşunla hayatını kaybetti.

Saldırının yaşandığı Sur ilçesinde altı mahalle ve bir caddede sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, olay yerinde inceleme yapan savcılara ateş açıldığını ve çatışmalar nedeniyle kapsamlı bir keşif yapılamadığını açıkladı.

Can Dündar ve Erdem Gül tutuklandı

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül, MİT tırlarıyla ilgili yayımladıkları haber ve görüntüler nedeniyle ‘örgüte üye olmadan bilerek ve isteyerek yardım etmek’, ‘siyasi ve askeri casusluk’, ‘gizli kalması gereken bilgileri açıklama’ suçlarından tutuklandı.

Başbakan Davutoğlu: Türkiye'de çok dinamik bir demokrasi var

Türkiye-AB Zirvesi'nde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Çok gururla söylüyorum.

Çevremizdeki bütün olaylara rağmen Türkiye'de çok çok dinamik bir demokrasi var.

Temsil gücü yüksek bir parlamento, etkin bir hükümet var" dedi.

Celal Şengör Müzemizdeki yerini aldı

(11)

Prof. Dr. Celal Şengör'ün 21.11.2015 tarihinde Radikal Gazetesi'nde yayınlanan röportajında şunları söylemişti

- Evren'in 12 Eylül'de yaptığı her şeyi onaylıyorum.

- İnsanlara Dışkı yedirmek işkence değildir.

Eee, nedir peki? “Asmayıp da beslemek” mi?

DÜŞÜNCE SUÇU DURUŞMALARI

Birgün Gazetesi’nin 17 Şubat 2015 tarihli nüshasının manşetinde yer alan “Hırsız ve Katil Erdoğan” ifadesi nedeniyle haklarında “cumhurbaşkanına hakaret ettikleri” iddiasıyla dava açılan gazetenin Yazı İşleri Müdürü Berkant Gültekin, Sorumlu Müdürü Can Uğur ile yayın danışmanı Barış İnce’nin yargılanmasına 1 Aralık 2015’te başlandı. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada sanıkların kimlik tespitlerini yaparak suçlamaya dair ifadelerini alan hâkim duruşmayı 10 Aralık 2015’e erteledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yüzüklerin Efendisi filmindeki "Gollum" karakterinin fotoğraflarını yan yana koyup, bunları sosyal medyada paylaşan Dr. Bilgin Çiftçi hakkında açılan 'kamu görevlisine hakaret' davasının dördüncü duruşması görüldü. Aydın 3'üncü Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Murat Saz, dosyanın, Gollum'un kötü bir karakter olup olmadığıyla ilgili görüş belirtilmek üzere bilirkişiye gönderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Batman 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 1 Aralık 2015’te görülen 29 sanıklı KCK Davası’nda, sanıkların Kürtçe savunma yapmak istemeleri fakat tercüman olmaması nedeniyle mahkeme heyeti duruşmayı 21 Ocak 2016’ya erteledi.

Gazeteci Barış Pehlivan, 2 Ekim 2013 tarihinde Odatv’de yayınlanan bir yazıda dönemin İstanbul özel yetkili başsavcı vekili Zekeriya Öz’e hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada beraat etti.

İstanbul’da bir yakınının cenazesi için cemevi bahçesinde beklerken polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Uğur Kurt’un ölümüyle ilgili davaya İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Mahkeme heyeti sanık polisin tutuklanması yönündeki talebe ilişkin bir karar vermezken, duruşmayı 19 Şubat 2016’ya erteledi.

GELECEK HAFTANIN DURUŞMALARI

Gazeteci Hayko Bağdat hakkında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e ‘iğrenç bir adamsın’ dediği gerekçesiyle "kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret" suçlamasıyla açılan ve 2 yıl 4 aya kadar hapsinin istendiği davanın duruşması 7 Aralık 2015 tarihinde Ankara 24. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Gözaltındaki arkadaşlarına destek için gittikleri İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasında gözaltına alınan ve haklarında “kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme yönetme ve bunların hareketlerine katılma” suçlamasıyla dava açılan 28 öğrencinin yargılanmasına 9 Aralık 2015’te İstanbul 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

Savcı Mehmet Selim Kiraz'ı rehin alan Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol'un öldürülmesine ilişkin İstanbul Üniversitesi'nde bildiri dağıtmak isterken gözaltına alınan 17 öğrenci hakkında üç ayrı suçtan toplam 2 yıl 6 aydan 10 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın ilk duruşması 10 Aralık 2015’te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılacak.

(12)

Birgün gazetesi yöneticileri Barış İnce, Berkant Gültekin ve Can Uğur hakkında, “Hırsız, Katil Erdoğan” başlıklı haber nedeniyle “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla açılan davaya 10 Aralık 2015 tarihinde İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek.

DUYURULAR

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) tutuklanan gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün serbest bırakılması için bir imza kampanyası başlattı.

Berkin Elvan hakkında sosyal medyada “Lanet olsun öldürülen çocukları terörist belleyenlere”

mesajını paylaştığı için memuriyetten men edilen öğretmen Hatice Dağlı’nın işe iade edilmesi için imza kampanyası başlatıldı. ⇒

Danimarka’nın saygın barış ödüllerinden PL Fondens Frihedspris (PL Fonu Barış Ödülü) yayıncı ve insan hakları savunucusu Ragıp Zarakolu’ya verildi. Eserleri nedeniyle yıllardır yargılanan Zarakolu, düşünce ve ifade özgürlüğü ile insan hakları alanında gösterdiği çabalar nedeniyle layık görüldüğü ödülünü 10 Aralık Perşembe günü Kopenhag’da PL Fonu Başkanı Poul Sögaard’dan alacak.

Bağımsız Gazetecilik Platformu Punto24 tarafından hazırlanan “Ayrımcı Dile Karşı Habercilik Kılavuzu” raflardaki yerini aldı. Haberlerde kullanılan ayrımcı dile dair örneklerin yer aldığı kitapta; etnik, cinsel, dini ve diğer kimliklere yönelik aşağılama, ötekileştirme içeren ifadeler ele alınıyor. Kitabın yazarları arasında bulunan Bahçeşehir Üniversitesi’nden Öğretim Görevlisi Mahmut Çınar; ‘’Kılavuzun ayrımcılık konusundaki bilincin gelişmesine ve insan haklarını mesleki pratiğin temeline oturtmaya katkıda bulunacağını umuyoruz” dedi.

İfade özgürlüğü ile ilgili olaylara ilişkin haberleri http://dusun- think.net/index.php?s=bulten adresinden takip edebilir ve haftalık bültene ulaşabilirsiniz.

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :