Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 9/15, 27

Tam metin

(1)

Düşün, düşün…

Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 9/15, 27 Şubat 2015)

Geçen hafta neler oldu?

*** IŞİD’in kontrolündeki Suriye'nin Karakozak Köyü’nde bulunan ve Türkiye’nin toprağı olarak kabul edilen Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu’na TSK tarafından operasyon düzenlendi. Karakolda bulunan askerler sekiz ayı aşkın süredir karakoldan ayrılamıyor ve nöbet değişimi yapılamıyordu. PYD’nin operasyona destek verdiğinin devlet tarafından inkar edilmesi tartışmalara neden olurken, türbe ve karakol Türkiye sınırına 200 metre mesafede bulunan Suriye Eşmesi köyüne taşındı, Suriye’de daha önce defalarca olduğu gibi bir daha yer değiştirmiş oldu.

*** Cumhurbaşkanı Erdoğan sokakta protesto yürüyüşü yapmanın demokratik bir hak olmadığını savunarak, Özgecan Aslan cinayetini etek giyerek protesto eden erkeklere tepki gösterdi; “Varsın inadına dekolte, inadına mini etek diye feveran etsinler, biz inancına, tarihine bağlı nesiller yetiştireceğiz” dedi

*** HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, çözüm sürecinde Öcalan ile hükümet arasında müzakere edilmesi için mutabakat sağlandığını söylediği 10 maddeyi açıkladı; “Hükümet diyalogdan müzakere aşamasına geçmekten kaçıyor” dedi. Söz konusu maddelerin üzerinde uzlaşıldığı iddiası kabul edilmezken, Demirtaş’ın açıklamaları taraflar arasında bir anlaşmadan ziyade hükümetin direncine karşı müzakere sürecinin önünün açılması için yapılan bir hamle olarak yorumlanıyor.

*** TBMM Genel Kurulu'nda bir haftadır gergin ve tartışmalı oturumlara sahne olan İç Güvenlik Paketi mesaisi devam ediyor. Şuana kadar polise savcılık kararı olmaksızın 48 saat gözaltı yetkisi veren düzenlemenin de arasında yer aldığı 33 madde kabul edildi.

*** Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde çıkan kavgada Ülkü Ocakları üyesi bir öğrenci hayatını kaybetti, 6 öğrenci de yaralandı. Üniversitede yaşanan gerilimin ardından eğitime 3 gün ara verilirken, dokuz ayrı kentte HDP il ve ilçe binaları saldırıya uğradı.

*** İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda işkence ve tecavüz iddiaları Müdür Hamit Karslıoğlu'nun imzasını taşıyan kurum içi yazışmayla ortaya çıktı. TBMM Cezaevi Alt Komisyonu Başkanı, HDP’li vekillerin cezaevinde inceleme yapılması talebini Meclis’teki “iç güvenlik paketi” çalışmalarını gerekçe göstererek reddetti.

(2)

*** Ak Parti’nin oylarını yüzde 40’ın altında gösteren Gezici Araştırma Şirketi’ne, araştırmalarını yayınlamalarından bir gün sonra vergi denetlemesi gerekçesiyle mali polis baskın yaptı.

*** Hrant Dink cinayeti soruşturması kapsamında Emniyet İstihbarat eski Şube Başkanı Ramazan Akyürek Ankara’da gözaltına alındı.

*** Mısır Çarşısı’ndaki patlama nedeniyle 17 yıldır yargılanan sosyolog Pınar Selek için 19 Aralık 2014 tarihinde verilen dördüncü beraat kararı da savcılık tarafından “ülke bütünlüğünü bozma” suçundan cezalandırılması istemiyle temyiz edildi.

*** Adalet Bakanlığı, 28 Şubat sürecinde, 14 yaşındayken katıldığı bir eylemden dolayı 10 yıl ceza alan ve cezaevindeyken hakkında açılan bir diğer davada “kamu görevlilerine direnmekten” mahkum olan Yakup Köse hakkındaki mahkumiyet kararının “kanun yararına bozulmasını” istedi.

---

Af Örgütü 2014 raporunu açıkladı

Uluslararası Af Örgütü, 160 ülke ve bölgede insan hakları ihlallerini mercek altına aldığı 2014 raporunu açıkladı.

Örgüt; Avrupa ve Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika, Amerika Birleşik Devletleri, Suriye ve Türkiye başlıklarından oluşan 34 sayfalık raporda ifade özgürlüğü, işkence ve diğer kötü muameleler, aşırı güç kullanımı, cezasızlık gibi konulardaki hak ihlallerine ve eleştirilere yer verdi.

Raporun verilere göre; 160 ülkeden 62'sinde insanlar sadece ifade özgürlüğü hakkını kullandığı için cezaevine girdi. 119 ülke, yani her dört ülkeden üçünde hükümetler ifade özgürlüğünü keyfi olarak sınırlandırdı. 93 ülkede adil olmayan yargılamalar yapılıyor.

Raporun tam metnine erişim için;

http://amnesty.org.tr/uploads/Docs/yillik-rapor-2014-turkce23.pdf

(3)

“İç Güvenlik Paketi BM ilkeleriyle uyuşmuyor”

Freedom House, İç Güvenlik Paketi’ne ilişkin açıklama yaparak, yasa tasarısının Birleşmiş Milletler’in (BM) güvenlik kuvvetlerinin güç kullanımına ilişkin ilkelerinde yer alan uluslararası insan hakları standartlarına aykırı olduğu belirtti. Freedom House Avrasya Programı Direktörü Susan Corke, TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri süren yasal düzenlemenin demokrasiyi baltalayarak Türkiye’nin geleceğine yönelik endişeleri arttırdığına dikkat çekti.

Öte yandan İç Güvenlik Paketi’ne karşı bir imza kampanyası başlatan Uluslararası Af Örgütü, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya yasanın derhal geri çekilmesi çağrısında bulundu. İmza kampanyasına erişim için;

https://www.change.org/p/ba%C5%9Fbakan-ahmet-davuto%C4%9Flu-i%C3%A7- g%C3%BCvenlik-paketine-hay%C4%B1r

Nihat Kazanhan cinayetinin şüphelisi polis ifade değiştirdi

Şırnak'ın Cizre ilçesinde 14 Ocak günü Nihat Kazanhan'ın başından vurularak öldürülmesi olayı ile ilgili tutuklanan Mardin Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şubesi’nde görevli polis memuru H.V.; daha önceki ifadesini değiştirerek, 12 yaşındaki Kazanhan'ı M.N.G. isimli özel harekat polisinin öldürdüğünü söyledi.

H.V. olayın ardından karakola döndüklerini, amirleriyle yapılan görüşmenin ardından M.N.G.’nin ateş ettiği noktaya giderek boş kovanları topladığını ve karakolun içine

(4)

gömdüğünü söyledi, “Biz bu dosyada kimsenin tutuklanmayacağını düşünüyorduk. Bu nedenle ifademi değiştirdim. Yapmadığım bir suç için cezaevindeydim” dedi. H.V. tahliye olurken, Ankara’da gözaltına alınan M.N.G. ise tutuklandı.

Roboski eylemine katıldığı için yargılanan yazar cezaevinde

Yeni Özgür Politika dergisi ve Özgür Gündem gazetesi yazarı Özgür Amed, Roboski katliamı protesto yürüyüşüne katıldığı için Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde üç yıl bir ay 15 gün hapis cezasına mahkum oldu.

Hakkındaki hüküm Yargıtay tarafından da onanan Amed, Diyarbakır D Tipi Cezaevine gönderildi.

4 çocuğa ağırlaştırılmış müebbet hapis istemi

15 yaşındaki 4 çocuk hakkında, 26 Eylül 2014 tarihinde Mersin’de yapılan bir gösteriye katıldıkları için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle Mersin 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Mersin Cumhuriyet Savcılığı, hazırlanan iddianamede, çocukları “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen dağılmamak, kamu malına zarar vermek, silahlı terör örgütüne üye olmak, terör örgütü propagandası yapmak, devletin birliğini ve

(5)

ülke bütünlüğünü bozmak” ile suçlarken, Mersin Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görevli 2 polis memurunu da mağdur olarak gösterdi.

Yorum:

“Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak’’ şeklinde bir deyimin bir mahkeme kararında yer alması bile Türkiye’nin ne kadar “hukuk devleti" olduğu konusunda bir fikir veriyor.

T.C. Anayasası Madde 34: Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir.

Düşünce Suçu(?!)na Karşı Girişim

Poşu takan 3 genç tutuklandı

İstanbul’da Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıldönümü olan 15 Şubat protestoları sırasında boyunlarında poşu ve şal olduğu için gözaltına alınan 3 genç, İstanbul Anadolu Hakimliği 6. Sulh Ceza Mahkemesi’nce “kuvvetli suç şüphesi”

gerekçesiyle tutuklandı.

Tutuklanan gençler soğuk hava nedeniyle atkı taktıklarını ve gözaltındayken polisin yüzlerini zorla kapatarak maske süsü verdikten sonra fotoğraflarını çektiğini söyledi.

Avukat Nihat Öcal da poşunun delil olarak kabul edilmesinin hukuka aykırı olduğunu belirterek tutukluk kararına itiraz etti.

(6)

Gazetecinin mahkemede yaptığı savunmaya hapis istemi

BirGün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Barış İnce’nin gazetede yayımlanan yolsuzluk haberleri nedeniyle yargılandığı davanın 21 Ekim 2014 tarihli duruşmasında yaptığı savunma hakkında açılan soruşturma tamamlandı.

Savcılık; savunmanın akrostiş tekniğiyle yazıldığını ve paragraflarındaki ilk harflerin

“Hırsız Tayyip” şeklinde olduğunu belirtti, İnce hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret suçundan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezası istedi.

İnce akrostişin politik bir taşlama, bir hiciv olduğunu belirterek “Burada eleştiri vardır, akrostiş bunun en vurgulayıcı yöntemiydi. Bunun için dört buçuk yıl hapis istenmesi faşizmdir” dedi.

Yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili pankarta dava

CHP Konya Gençlik Kolları Başkanı Osman Killik hakkında, 17 Aralık yolsuzluk operasyonunun yıldönümünde parti il binasına asılan pankart nedeniyle “kamu görevlisine hakaret” suçundan dava açıldı.

“Paraları sıfırladım babacığım” yazan pankartta, eski bakanlar Egemen Bağış, Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Erdoğan Bayraktar ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan “hırsız” maskeleriyle resmedilmişti. Kilik, her bir bakan için iki yıla kadar hapis cezası istemiyle Konya Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.

(7)

İnternet paylaşımına hapis istemi

Manken Merve Büyüksaraç hakkında, sosyal paylaşım sitesi Instagram hesabı üzerinden yaptığı paylaşım nedeniyle iddianame hazırlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şikayeti üzerine açılan soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede Savcı Umut Tepe, Büyüksaraç’ı “ustanın şiiri” başlıklı paylaşımıyla “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" etmekle suçladı, 2 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanmasını istedi. Şiirin uyarlamasını kendisinin yapmadığını, kendisine komik geldiği için paylaştığını söyleyen Büyüksaraç iddianamenin kabul edilmesi halinde hakim karşısına çıkacak.

Gazeteci Dündar’ın röportajına soruşturma

Cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmeni Can Dündar hakkında, yolsuzluk soruşturmalarının görevden alınan savcılarından biri olan Celal Kara ile yaptığı röportaj nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “iftira” suçlamasıyla soruşturma açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı Ahmet Özel, savcılığa sunduğu şikayet dilekçesinde, Dündar’ın amacının haber yapmak olmadığını, yazılarıyla Erdoğan’a karşı suçlayıcı bir tutum aldığını ve “hükümeti devirme operasyonunun bir parçası olduğunu” savundu.

(8)

Kitaplara açılan davalar

Gazeteci Mustafa Hoş'un kaleme aldığı “Big Boss” isimli kitabın yayımının durdurulması ve kitabın piyasadaki nüshalarının toplatılması için dava açıldı.

Hasan Yeşildağ tarafından “Basın yoluyla hakaret ve iftira” suçlamasıyla açılan davayı Twitter adresinden duyuran gazeteci Hoş, kitapta Yeşildağ ile ilgili yer alan bölümlerin tamamen arşiv taraması ve mahkeme kararlarından oluştuğunu belirtti, “İddianamede mahkeme kararları bile suç unsuru olarak tanımlanıyor” dedi.

Diğer yandan yazar Ali Emre Özsoy hakkında da “Hırsız vaaar” adlı kitabında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan'a hakaret ettiği suçlamasıyla dava açıldı.

Özsoy kitabında Bilal Erdoğan’ı “çete üyesi” olarak tanımlayarak babasının talimatlarıyla yasadışı işlere aracılık ettiğini yazmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu savcısı Umut Tepe, hazırladığı iddianamede Özsoy’un iki yıl sekiz aya kadar hapis cezasıyla yargılanmasını istedi.

İzmir'de “yayınlama özgürlüğü” paneli

Türkiye Yayıncılar Birliği'nin yürüttüğü "Yayınlama Özgürlüğü Yolunda Projesi"

kapsamında yapılan toplantılara İzmir’de yapılan panelle devam edildi.

(9)

Toplantıda; Şair-Yazar Akif Kurtuluş, Can Yayınları Genel Müdürü Can Öz ve Cumhuriyet Gazetesi'nin avukatlarından Tora Pekin yayınevlerinin, edebiyatçıların ve gazetelerin ifade özgürlüğü kapsamında yaşadıkları sıkıntıları ve sansürleri ele aldılar.

Avukat Pekin; TCK 301. maddenin düşünce özgürlüğü önünde en büyük engellerden biri olmayı sürdürdüğünü, ona TCK 216 ve 299. maddelerin de eklendiğini belirtti. TCK 216’nın nefret suçunu önlemek için düzenlenmiş bir madde olduğunu hatırlatan Pekin;

“ama uygulaması çoğunluğu korumaya yönelik. Türklüğü ve Müslümanlığı korumak için kullanılan bir madde” dedi. Pekin ayrıca TCK 299. maddede yer alan “Cumhurbaşkanına hakaret” kapsamında yaşanan tutuklamalara dikkat çekti.

DÜŞÜNCE SUÇLARI MÜZESİNDE BU HAFTA

*** Düşünce Suçları Müzesi’nde bu hafta “Je suis Charlie” pankartını ve TBMM Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu’nun dört bakan hakkında araştırmaya gerek görmeyen ve yolsuzluk kanıtı olan ‘tape’leri yok etmeyi öngören kararını eleştiren

“Halının altına süpürme” animasyonu öne çıkıyor. Ayrıca 2. kattaki GIRGIR/JOKE ekranının arkasında sizi “Şarlo” bekliyor. Kim yapmışsa çok ustaca yapmış, mutlaka öneririz. Ayrıntılar için; http://dusuncesuclarimuzesi.net

DÜŞÜNCE SUÇU DURUŞMALARI

Muğla’da 11 Mayıs 2010’da, polis memuru Gültekin Şahin’in açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Şerzan Kurt’un (21) ölümüyle ilgili davada Yargıtay’ın daha önce verilen kararı bozması nedeniyle yapılan yeniden yargılama 20 Şubat 2015’te sonuçlandı. Eskişehir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada mahkeme heyeti, sanığa verilen müebbet hapis cezasını “tahrik” indirimi uygulayarak 16 yıla indirdi.

“İşkence” suçundan yargılanan polisler hakkında verilen savcılık mütalaasını eleştirerek haberleştiren Milliyet Gazetesi muhabiri Kemal Göktaş hakkında “kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” suçlamasıyla açılan davaya 19 Şubat’ta devam edildi. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi davayı 14 Nisan 2015 tarihine erteledi.

(10)

Hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’a şikayetleriyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde iki ayrı dava açılan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar 26 Şubat günü hakim karşısına çıktı. Mahkeme iki dosya kapsamında da Dündar’ın ifadesini alırken davaları 28 Nisan 2015 tarihine erteledi.

TSK’nin başlattığı sınırötesi hava operasyonlarını protesto etmek için 28 Ağustos 2011’de Hakkâri’nin Çukurca İlçesi’ne bağlı Narlı Köyü’nde eylem yapan gruba müdahale eden jandarma ekiplerinin kullandığı gaz bombası kapsülüyle yaralanarak hayatını kaybeden BDP üyesi Yıldırım Ayhan’ın ölümüyle ilgili açılan davaya 25 Şubat 2015’te başlandı. Çukurca Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki dava 22 Nisan 2015 tarihine erteledi.

19 Aralık 2000’de 20 cezaevinde düzenlenen ve 32 kişinin öldürüldüğü “Hayata Dönüş”

Operasyonuyla ilgili soruşturmayı yürüten dönemin Eyüp Savcısı Ali İhsan Demirel’in “görevi kötüye kullanmak” suçlamasıyla yargılandığı davanın temyiz duruşması 26 Şubat tarihinde Yargıtay 5. Ceza Dairesi’nde görüldü. Davada mütalaasını sunan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Demirel hakkında ertelenmemek üzere üç yıla kadar hapis cezası verilmesini ve “kamu görevi yapmaktan men”

edilmesini istedi. Duruşma ertelendi.

GELECEK HAFTANIN DURUŞMALARI

Adana’da Gezi eylemlerine katıldığı gerekçesiyle devlet memurluğundan atılan ve hakkında “örgüt üyeliği” iddiasıyla dava açılan Eser Çapar’ın yargılanmasına Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesinde 3 Mart tarihinde devam edilecek.

2013 yılında İstanbul Gülsuyu Mahallesinde katıldığı protesto gösterisine ateş açılması sonucu hayatını kaybeden Hasan Ferit Gedik’in öldürülmesiyle ilgili davanın 6. duruşması İstanbul Kartal Adliyesinde 4 Mart tarihinde görülecek.

Gezi Parkı eylemleri sırasında Afyon’da yapılan gösterilere katılan 54 kişi hakkında “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçlamasıyla açılan davanın 2. duruşması 4 Mart tarihinde Afyonkarahisar 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

İfade özgürlüğü ile ilgili olaylara ilişkin haberleri ( http://www.antenna- tr.org/sites.aspx?SiteID=21&mod=cat&ID=705 ) takip edebilir ve haftalık bültene ulaşabilirsiniz.

Şekil

Updating...

Benzer konular :