Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 15/16, 8 Nisan 2016) Geçen hafta neler oldu?

Tam metin

(1)

Düşün, düşün…

Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 15/16, 8 Nisan 2016)

Geçen hafta neler oldu?

*** ABD ziyareti dönüşü açıklama yapan Erdoğan, kendisine yönelik yapılan protestoları eleştirdi; “PKK temsilcileriyle YPG temsilcileriyle ASALA'yı ve paralel devlet yapılanmasının temsilcilerini iç içe, yan yana olduklarını gördüm" dedi.

*** Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’deki ifade özgürlüğü konusundaki endişelerini dile getiren ABD Başkanı Obama’ya tepki gösterdi. Açılan hakaret davalarını savunan Erdoğan kimsenin Tweet attığı için hapse atılmadığını öne sürdü. Benzer davaların ABD ve Almanya’da olduğunu da iddia etti. Ancak gerçekler çok farklıydı. Türkiye’de sosyal medya paylaşımları tutuklanmayla sonuçlanabilirken, Erdoğan’ın yurtdışından örnek gösterdiği davalarda ise cezalar hakaretten değil, ölüm tehdidinden. Yani Türkiye’deki durumla alakası bulunmayan vakalar.

*** Başbakan Ahmet Davutoğlu gazetecilerin çözüm sürecine ilişkin soruları üzerine

"PKK Mayıs 2013'e dönerse her şey konuşulur" dedi. Ancak hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ortada çözülecek de görüşülecek de bir konu yoktur. Bu böyle bilinsin” şeklinde konuştu. Erdoğan ile Davutoğlu arasında bir fikir ayrılığı da tutuklu yargılama konusunda ortaya çıktı. Davutoğlu, 'barış bildirisi'ne imza atan akademisyenlerin tutuklu yargılanmasına karşı olduğunu söylerken, Erdoğan ise "Ne demek tutuksuz yargılanmalı. Suçluysa o da tutuklu yargılanacak" dedi.

*** Bölge illerindeki operasyonlar sürerken sokağa çıkma yasağı ilan edilen ilçelere Silopi de eklendi. Cizre’de 79 gün süren ablukanın ardından incelemelerde bulunan sivil toplum örgütleri, raporlarını yayınladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bu raporları yayınlayanların üzerine gidilmesi lazım. Sen neyin raporunu yayınlıyorsun?” diyerek tepki gösterdi. (Haberin devamı bültende...)

*** Operasyon bölgelerinin “tamamen yıkılıp sıfırdan inşa edilmesi’ gerektiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘terörle mücadele’ kapsamında vatandaşlıktan çıkarma uygulamasının işletilebileceğini söyledi. Adalet Bakanı, Cumhurbaşkanının sözlerinin bir

‘devlet geleneği’ olarak talimat niteliği taşıdığını ve gerekli çalışmanın yapılacağını açıkladı. (Haberin devamı bültende...)

*** Türkiye ve AB arasında yapılan anlaşma kapsamında ilk grup mülteciler Türkiye’ye iade edildi. İzmir Valisi, Yunanistan’ın Midilli adasından üç gemi ile getirilen 202 mültecinin otobüslerle Kırklareli’ndeki geri gönderme merkezine nakledildiğini açıkladı.

*** Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu yasa tasarısı, sivil toplumun tüm itirazlarına rağmen TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

*** Offshore şirketlere hukuki danışmanlık hizmeti sunan Mossack Fonseca’nın 40 yıllık kayıtları sızdırıldı. PanamaPapers olarak adlandırılan belgeler, aralarında bazı ülke liderlerinin yakın çevresiyle de ilişkili hesapların detaylarını ortaya çıkardı. Belgelerde Türkiye’den de 101 şirket ve 10 şahsın adı geçiyor.

---

(2)

Erdoğan darbe dönemi uygulamasını gündeme getirdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘terörle mücadele’ kapsamında vatandaşlıktan çıkarma uygulamasının işletilebileceğini söyledi.

“Bu sözüm farklı isim ve söylemlerle ülkemizin bütünlüğünü hedef alan herkesedir...

Milletim adına, Cumhurbaşkanı sıfatıyla ben de meydan okuyorum. Terör örgütünün yandaşlarını devre dışı bırakmak için vatandaşlıktan çıkartma dahil gereken tüm önlemleri almakta kararlı olmalıyız" diyen Erdoğan’ın bu çıkışı 12 Eylül Askeri Darbesi uygulamalarını hatırlattı.

Bu açıklamanın ardından Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yeni düzenlemeler yapılacağının sinyalini vererek, “Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklama yeni kuralları öngörüyor. Buna ilişkin çalışmalar yapılacaktır" dedi.

İlk olarak 1964 tarihinde yasal olarak tanımlanan vatandaşlıktan çıkarma düzenlemesinin kapsamı 12 Eylül Askeri Darbesi döneminde genişletilmiş, 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarılmıştı. Söz konusu düzenlemeyle ilgili 2009 yılında Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde değişikliğe gidilerek 1964 tarihli yasa kaldırılmıştı.

Cizre’de yaşanan hak ihlalleriyle ilgili raporlar

Cizre’de 79 gün süren sokağa çıkma yasağının ardından, ilçede gözlem ve incelemelerde bulunan İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Sağlık Emekçileri Sendikası (SES), Diyarbakır Barosu ve Gündem Çocuk Derneği, hazırladıkları ortak raporu yayınladı.

Raporda, en az 38 çocuğun hayatını kaybettiği belirtilirken yaşanan hak ihlallerinin

‘insanlığa karşı suç kapsamında değerlendirilebileceği’ söylendi. Bağımsız ve tarafsız

(3)

soruşturma yapılması ve gerçeğin ortaya çıkarılması talep edildi. Rapora erişim için tıklayınız.

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) de Cizre’de sokağa çıkma yasağının kaldırılmasının ardından 4-6 Mart tarihleri arasında yapılan gözlemler sonucu hazırlanan raporunu yayınladı.

Raporda, ilçede sokağa çıkma yasağı boyunca en az 203 kişinin hayatını kaybettiği ve bu sayının teşhisi henüz yapılamayan cenazelerle 266’ya kadar yükselebileceği belirtildi.

Yasak başladığında nüfusu 130 bin olan ilçede 100 bin kişinin göç etmek zorunda kaldığı ifade edildi. Rapora erişim için tıklayınız.

Ayrıca Hafıza Merkezi, yasaklar sırasında meydana gelen yaşam hakkı ihlallerini interaktif tablolar halinde yayımladı. Erişim için tıklayınız

Erdoğan’a hakaret davaları

Halkın Kurtuluş Partisi Genel Başkanı Nurullah Ankut, Cumhurbaşkanı, Başbakan, İçişleri Bakanı ile MİT Müsteşarı’na hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada, 1 yıl 2 ay 22 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ceza ertelendi. Ankut, MİT’e ait tırlarla Suriye’ye silah ve mühimmat taşınmasının ‘savaş suçu’ olduğunu belirterek Lahey Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvurmuş ve bu nedenle hakkında dava açılmıştı.

İzmit'te, 2015 yılında katıldıkları bir eylemde attıkları sloganlar nedeniyle 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' etmekle suçlanan 22 kişi hakkında Kocaeli 9. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), üyeleri hakkında "Erdoğan'a hakaret"

suçlamasıyla açılan davalarla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada 28 ilde açılan davalarda, aralarında partinin merkez yöneticilerinin de olduğu 181 ÖDP’li hakkında toplam 500 yılın üzerinde hapis cezası talep edildiği belirtildi. Bu kapsamda 11 kişi beraat ederken, 2 kişi hapis cezası aldı, 11 ay 20 gün ceza alan 22 kişinin cezalar ertelendi, 146 kişinin yargılanması ise devam ediyor.

(4)

Tutuklu gazeteci Daştan hakkındaki iddianame tamamlandı

Tutuklu DİHA Muhabiri Nazım Daştan hakkında hazırlanan iddianame Antep 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. ‘Örgüt üyesi olmak', 'Örgüt propagandası yapmak', 'Tehdit, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek' ve 'Halkı askerlikten soğutmak' suçlamalarından ayrı ayrı cezalandırılması istenen gazeteci hakkındaki tek delil sosyal medya paylaşımları.

Savcılık, Daştan’ın 28 Ağustos 2015 ile 13 Ocak 2016 tarihleri arasında kişisel Facebook hesabından paylaştığı ve çoğunluğu DİHA'nın abonelerine servis ettiği haberlerden oluşan 54 iletiyle bu haberlere ait fotoğrafları suçlamalara dayanak olarak gösterdi.

8 Mart eylemine İstiklal Marşı’na saygısızlıktan soruşturma

Akdeniz Üniversitesi’nde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında düzenlenen eylemle ilgili İstiklal Marşı’na saygısızlık gerekçesiyle soruşturma açıldı. Eylem sırasında, ülkücü bir grup bayrak açarak İstiklal Marşı okumaya başlamış, ardındansa, 8 Mart için bir araya gelen kadın öğrencilere üniversitenin özel güvenlik personeli ve çevik kuvvet müdahale etmişti.

(5)

İnternet yasakları

İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği; t24.com.tr, cumhuriyet.com.tr, radikal.com.tr ve patronlardunyasi.com sitelerinde yayınlanan "Yeni yolsuzluk soruşturmasının boyutu 100 milyar dolar iddiası" başlıklı haber ve ilgili linklere erişim engeli getirdi. Erişim engeli kararına gerekçe olarak haberlerin "Cumhurbaşkanı'nın oğlunun toplum nezdindeki şeref ve saygınlığını küçük düşürme ve zarar verme kastıyla kaleme alındığı" gösterildi.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), Dicle Haber Ajansı (DİHA), Azadiya Welat ve siyasihaber.com internet haber sitelerini erişime engelledi. Böylelikle TİB, çatışmaların başladığı 24 Temmuz 2015’ten beri DİHA'yı 34., Azadiya Welat'ı 5. ve siyasihaber.com’u üçüncü defa erişime engellemiş oldu.

Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği, "Gerçekler Erdoğan'dan güçlüdür" kampanyasının sitesine ve soL'un bu kampanyaya yer verdiği haberine erişim engeli getirdi. Yasak kararı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kullanılan ifadelerin "onur, şeref ve saygınlığı rencide eden, eleştiri ve ifade özgürlüğünü aşan nitelikte" olduğu gerekçesiyle yaptığı şikayet üzerine alındı.

İstanbul Anadolu 1. Sulh Ceza Hakimliği, Turkcell’in ‘kişilik haklarının ihlal edildiği’

gerekçesiyle yaptığı şikayet üzerine şirketi eleştiren 100 Twitter paylaşımının erişime engellenmesine karar verdi. Turkcell, Karaman’da çocuklara tecavüz edildiği iddialarıyla gündeme gelen Ensar Vakfı’yla olan sponsorluk anlaşmasına devam edeceğini açıkladığı için eleştirilmişti. Erişim engeli kararı da sosyal medyada tepki topladı, kararın ardından Twitter’da #Tecavuzcell ilk sıraya yükseldi.

İmzacı üç akademisyene konferans engeli

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisi imzacısı üç akademisyenin “Anadolu’ya Göç”

başlıklı konferansa gönderdikleri bildiriler önce kabul edildi, sonra “uygun değil”

denilerek reddedildi.

(6)

Akademisyenlerden Prof. Dr. Kuvvet Lordoğlu, bildirilerinin programdan çıkarılmasının asıl nedeninin barış bildirisini imzalamış olmalarının sözlü olarak teyit edilmesi olduğunu söyledi. Lordoğlu, “Bu uygulama aynı zamanda akademide yapılan hak ihlallerinin, ifade özgürlüğü ihlallerinin yeni bir örneğini oluşturuyor” dedi.

Öte yandan Türk Edebiyatı dergisi, derginin yazarlarından Funda Özsoy Erdoğan’ın, çevirmen ve yazar Ayşe Sarısayın ile yaptığı mülakatı yayımlamadı. Derginin veto gerekçesi Sarısayın’ın Barış İçin Akademisyenler grubuna destek vermesi.

Grup Yorum konserine yasak

İzmir Valiliği, Çiğli Belediyesi’nin düzenlediği Grup Yorum konserini güvenlik gerekçesiyle yasakladı. Yasak kararı konsere dakikalar kala tebliğ edilirken, Valiliğe tepki gösteren Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan; “Aslında yasaklanmak istenen türkülerdir. Bu durumu kabul etmiyoruz ve protesto ediyoruz" dedi.

Polis şiddetine açılan davalar

Hatay’daki Gezi Parkı protestoları sırasında polise ait zırhlı araçtan atılan gaz fişeğiyle yaşamını yitiren Abdullah Cömert ile ilgili davada gerekçeli karar açıklandı.

Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 13 yıl 4 ay hapse mahkum olan sanık polis Ahmet Kuş’un, kurallara aykırı şekilde ve hedef gözeterek atış yaptığını kabul etti. Ancak gaz tüfeğinin öldürücü bir silah niteliğinde olmadığını savunarak, sanığın ‘öldürme kastının’

bulunmadığına hükmetti.

Öte yandan Ankara’da Gezi Parkı protestoları sırasında polis kurşunuyla öldürülen Ethem Sarısülük’ün cenazesinde zırhlı araçtan atılan gaz fişeği ile yaralanan Dilan Dursun’un açtığı tazminat davası da sonuçlandı.

(7)

Ankara 2. İdare Mahkemesi, Dursun’un ‘izinsiz bir gösteriye’ katıldığını, bu yüzden de olayla ilgili kusurun büyük bir kısmının kendisinde olduğunu savundu. Mahkeme, zarar görenin kusuru oranında idarenin sorumluluğunun azaldığını belirterek, İçişleri Bakanlığı’nın 10 bin TL manevi, 29 bin TL maddi tazminat ödemesine karar verdi.

Avukat Tonguç Cankurt “Mahkeme bu kararla öldürme kastıyla hareket eden polisleri ve polis şiddetini yargının geri kalanı gibi aklamaktadır” dedi.

Ankara’da, ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürülen Cem Aygün ile ilgili davada 11 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum olan polis Fatih Yılmaz, Yargıtay’ın bozma kararı sonrasında yeniden hâkim karşısına çıktı. Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, “ayağım kaydı, silahım ateş aldı” savunması yapan sanık polise, ‘taksirle ölüme neden olmak’

suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezası verdi.

10. İstanbul Buluşması 9-10 Nisan’da yapılacak

Düşünce Suçuna Karşı Girişim’in iki yılda bir organize ettiği Düşünce Özgürlüğü için İstanbul Buluşması'nın 10'uncusu InterContinental İstanbul Oteli Bosphorus Salonu'nda, 9-10 Nisan 2016 tarihlerinde yapılacak.

Bianet, Şeffaflık Derneği ve Hafıza Merkezi ile ortak düzenlenen bu yılki buluşmada yurtiçi ve yurtdışından ilgili sivil toplum kuruluşları Türkiye ve dünyada ifade özgürlüğü ihlallerini, mağdurların canlı tanıklıklarıyla birlikte tartışacak.

Periscope üzerinden canlı yayınların da yapılacağı buluşmayı Twitter hesabımızdan takip edebilir, soru ve yorumlarınızı @dusundusun’den bize ulaştırabilirsiniz. Program için tıklayınız

DÜŞÜNCE SUÇLARI MÜZESİNDE BU HAFTA

Müzemizi düzenli ziyaret edin gündemden uzak kalmayın

(8)

Düzenli olarak güncellenen animasyonlarımızı takip edin gündemdeki haberleri kaçırmayın.

Teröre destek verenlerin vatandaşlıktan çıkarılması

‘Terör’e destek verenlere ‘meydan okuyan’ Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,

“Farklı isim ve söylemlerle ülkemizin bütünlüğünü hedef alan herkesi devre dışı bırakmak için vatandaşlıktan çıkartma dahil gereken tüm önlemleri almakta kararlı olmalıyız" dedi.

Erdoğan’ın bu çıkışı 12 Eylül Askeri Darbesi uygulamalarını hatırlatırken, Cumhurbaşkanının sözlerinin bir ‘devlet geleneği’ olarak talimat niteliği taşıdığını savunan Adalet Bakanı gerekli çalışmanın yapılacağını müjdeledi(!).

Bombalı saldırılar bitmiyor

13 Mart 2016: Ankara Kızılay Meydanı'nda intihar saldırısı. 37 kişi öldü, 125 kişi yaralandı.

19 Mart 2016: İstanbul - Beyoğlu'nda bir başka intihar saldırısı. 3 İsrail ve 1 İran vatandaşı öldü. 39 kişi yaralandı.

22 Mart 2016: Brüksel'de ikisi havaalanında biri metro istasyonunda 3 bombalı saldırıyı IŞİD üstlendi. 34 kişi öldü.

25 Mart 2016: Irak'ın Babil kentindeki stadyumda futbol maçı sırasında düzenlenen intihar saldırısında 40'ın üzerinde kişi öldü, 100'den fazla kişi de yaralandı.

27 Mart 2016: Pakistan’ın Lahor kentinde bir lunaparka düzenlenen bombalı saldırıda 65 kişi öldü, 200’ün üzerinde kişi de yaralandı.

(9)

HÜKÜMETİN GİZLİ TOPLANTILARINDAN 50 MİLYON KİMLİĞE DEK HER BİLGİYİ PAYLAŞAN TÜRKİYE, İLK AÇIK KAYNAK KODLU ÜLKE OLDU

SON DAKİKA - MHP'Yİ AKP'NİN STEPNESİ YAPTIĞI YÖNÜNDEKİ İDDİALARA BAHÇELİ'DEN SERT YANIT: ''AKP DEĞİL, AK PARTİ!''

2.6 TB'LIK DOSYADAN OLUŞAN PANAMA BELGELERİ SKANDALI, KOTA YETMEZLİĞİ NEDENİYLE TÜRKİYE'NİN GÜNDEMİNE GİREMİYOR...

4.5G'YE GEÇEN TÜRKİYE, TWİTTER'IN ENGELLENDİĞİNİ ARTIK 3 SANİYE DAHA HIZLI FARK EDECEK.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, AZERBAYCAN-ERMENİSTAN ÇATIŞMASINDA HER İKİ TARAFI DA TÜRKİYE'YE DÜŞMAN EDECEK FORMÜL ARAYIŞINDA

DÜŞÜNCE SUÇU DURUŞMALARI

Adana’da 6 Ekim 2016’da bildiri dağıtırken gözaltına alınan ve haklarında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet ettikleri” iddiasıyla dava açılan sendika ve meslek odası üyesi 13 kişinin yargılanmasına Adana 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Sanıkların ifadelerini alan hâkim, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 13 Temmuz 2016’ya erteledi.

Gezi Parkı protestoları döneminde Çağlayan Adalet Sarayı içerisinde eylem yaparken gözaltına alınan 41’i avukat 44 kişi hakkında açılan davaya İstanbul 65. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet etmekle” suçlanan sanıkların ifadelerini alan hâkim, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 28 Eylül 2016’ya erteledi.

Kocaeli’de 2015 yılında düzenlenen bir basın açıklamasına katılan 22 kişi hakkında

“cumhurbaşkanına hakaret ettikleri” iddiasıyla açılan davaya Kocaeli 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Sanıkların ifadesi alan hâkim, duruşmayı 9 Haziran 2016’ya erteledi.

Gezi Parkı eylemleri döneminde Ankara’da öldürülen Ethem Sarısülük ile ilgili polis memuru Ahmet Şahbaz hakkında verilen hapis cezasının bozulması üzerine yeniden başlayan yargılamaya 4 Nisan 2016’da devam edildi. “Güvenlik” gerekçesiyle Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmasında mahkeme heyeti, Ahmet Şahbaz’ın tutuklanması talebini reddederek duruşmayı 27 Haziran 2016’ya erteledi.

Aralarında, Diyarbakır’da sokağa çıkma yasağına karşı yapılan bir yürüyüşü takip ederken gözaltına alınan Kürtsat News kameramanı Baran Ok’un da olduğu 24 kişi hakkında “izinsiz gösteriye katılma”, “terör örgütü üyesi olmamakla birlikte terör örgütü adına faaliyette bulunma”

suçlamalarıyla açılan davaya Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşma 24 Mayıs 2016’ya ertelendi.

Radikal’de yayınlanan 7 ayrı yazısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret etmekle suçlanan gazeteci Cengiz Çandar hakkında açılan davaya İstanbul Bakırköy 39. Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Çandar TCK 299’un iptali için Anayasa Mahkemesi'ne yapılan başvuruyu hatırlatarak,

"Cumhurbaşkanı'na hakaret suçu anayasaya aykırıdır" dedi; savunma yapmadı. Duruşma, 31 Mayıs 2016’ya ertelendi.

Twitter paylaşımlarıyla Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a hakarette bulunmakla suçlanan Today's Zaman Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş’in yargılanmasına Ankara 43. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Mahkeme hakimi gazeteciyi TCK’nın kamu görevlisine hakaret suçunu düzenleyen 125/3-a maddesi uyarınca, 8 bin 500 lira adli para cezasına mahkum ederek, cezayı erteledi.

46 gazetecinin yargılandığı 'KCK basın davası'na İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşma, eksik kalan savunmaların tamamlanması kararıyla 15 Temmuz 2016’ya ertelendi.

(10)

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Torunlar Center inşaatında 6 Eylül 2014’te meydana gelen iş cinayetinde hayatını kaybeden işçilerle ilgili yaptığı basın açıklaması nedeniyle açılan davanın ilk duruşması İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek’ ile suçlanan Çerkezoğlu beraat etti.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak hakkında 'terör örgütü propagandası' suçlamasıyla açılan davaya Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Çeşitli etkinliklerde yaptığı konuşmalar nedeniyle yargılanan Kışanak beraat etti.

GELECEK HAFTANIN DURUŞMALARI

Gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener ve Soner Yalçın'ın da aralarında bulunduğu 13 kişinin yargılandığı ‘Odatv Davası’na 13 Nisan 2016 tarihinde İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek.

7 Haziran'daki genel seçimler öncesi düzenlenen mitingde Yunanistan'ın iktidar partisi Syriza'nın Genel Başkan Yardımcısı Yiannis Bournous'ın konuşması nedeniyle 7 HDP'li yönetici hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın bir sonraki duruşması 14 Nisan 2016 tarihinde İzmir 22.

Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Gezi Parkı protestoları kapsamında İzmir’de yapılan eylemler nedeniyle 94 kişi hakkında ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet, görevli memura görevini yaptırmamak için zincirleme şekilde direnme’ suçlarından açılan davanın bir sonraki duruşması 14 Nisan 2016 tarihinde İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

İfade özgürlüğü ile ilgili olaylara ilişkin haberleri http://dusun- think.net/index.php?s=bulten adresinden takip edebilir ve haftalık bültene ulaşabilirsiniz.

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :