Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 2/16, 8 Ocak 2016) Geçen hafta neler oldu?

Tam metin

(1)

Düşün, düşün…

Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 2/16, 8 Ocak 2016)

Geçen hafta neler oldu?

*** Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başta HDP Eş Başkanları olmak üzere HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istedi, bunun terörle mücadele açısından ülkedeki havayı olumlu yönde etkileyeceğini savundu. (Haberin devamı bültende…)

*** Başbakan Davutoğlu, CHP ve MHP liderleriyle yeni anayasa, Meclis İçtüzüğü, reformlar ve bütçe ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak için Meclis'te bir araya geldi.

Alınan randevuyu iptal eden ve HDP ile görüşmeyen Davutoğlu, 12 Eylül Anayasası’nın değiştirilmesi noktasında CHP ve MHP’yle mutabakat sağlandığını belirtti. TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurulmasıyla ilgili süreci başlatırken, muhalefetin başkanlık sistemi konusundaki itirazı sürüyor.

*** Başkanlık sistemi ısrarından vazgeçmeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan üniter sistemli başkanlık için Adolf Hitler liderliğindeki Nazi Almanya’sını örnek gösterdi. Tepkiler üzerine Hitler’den olumsuz bir örnek olarak bahsettiğini savundu.

*** Geçtiğimiz yıl; yedi kentte 19 ilçede en az 253 gün hüküm süren sokağa çıkma yasakları yeni yılda Diyarbakır’ın Sur, Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde devam ediyor.

Cizre’de 28, Silopi’de 19 ve Sur’da üç kişinin cenazeleri hala defnedilemedi. Bölge halkı çatışmalar nedeniyle ellerindeki sopaların ucuna beyaz bez bağlayarak ilçeleri terk ederken, AİHM Türkiye’den sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili savunma istedi. (Haberin devamı bültende…)

*** İnsan hakları örgütleri, ateşkesin ve çatışmasızlığın tekrar tesis edilmesi, şeffaf bir şekilde sürdürülecek barış müzakerelerinin yeniden başlatılması için Türkiye’den talepte bulunulması adına uluslararası kamuoyuna bir çağrı yaptı. Geçtiğimiz hafta yaşananları yerinde görmek ve tanıklık etmek için sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur’a giden aydınlardan oluşan ‘Barış İsteyenler Grubu; Başbakan Davutoğlu, CHP lideri Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Başkanı Demirtaş’la görüştü. Barış grubunun Diyarbakır notlarını içeren videoyu izlemek için tıklayınız

*** Şırnak Cizre’de görev alan birliklere gönderilen talimatla askerin silah kullanmaya teşvik edildiği ortaya çıktı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı 172’nci Zırhlı Tugay Komutan Yardımcılığı 3’üncü Tank Tabur Komutanlığı’nca 30 Temmuz’da hazırlanan talimatta, askerlere silah kullanmaktan çekinmemeleri, savcının karşısına çıkmaktan korkmamaları gerektiği, aksi halde devletin bekasının tehlikeye düşebileceği belirtiliyor.

*** Çözüm sürecinde PKK lideri Abdullah Öcalan’ın sekretarya görevini yapmak üzere geçen yıl İmralı’ya nakledilen beş mahkumdan ikisinin Silivri’ye geri gönderildiği açıklandı. Kürt sorununda askeri konseptin devreye girmesiyle Kürt siyasetçiler de hedef haline geldi. Polis Diyarbakır DBP İl Başkanlığı’na baskın düzenlerken, Ağustos ayından bu yana, 36 DBP’li belediye eş başkanı hakkında soruşturma başlatıldı, 18 belediye eş başkanı yeni yıla cezaevinde girdi. (Haberin devamı Bültende…)

(2)

*** Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şii dini liderlerden Ayetullah Nemr’in idam edilmesi üzerine İran-Suudi Arabistan arasında başlayan kriz ile ilgili İran’a tepki gösterirken Suudi Arabistan’daki idamları ise ‘bir iç hukuk meselesi‘ olarak değerlendirdi. İki ülke arasındaki gerilim Türkiye-İran ilişkilerine de yansırken, Irak’ta bulunan TSK personelinin yarattığı diplomatik kriz de sürüyor. ABD Başkanı Obama, Türkiye’ye askerlerin geri çekilmesi için ikinci kez çağrı yaptı. Askerlerin bulunduğu Başika Kampı ise yine IŞİD saldırısına uğradı.

*** Başbakan Ahmet Davutoğlu, memur ve öğrencilerin cuma namazlarına gidebilmeleri için mesai saatlerinin ibadete göre düzenlenmesini öngören bir genelge hazırlandığını açıkladı. Diğer yandan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ‘cemevlerine hukuki statü verilmesi’ tartışmalarıyla ilgili “Cemevlerinin başka bir inancın mabedi gibi gösterilmesi kırmızı çizgimizdir” yorumunda bulundu.

---

Erdoğan HDP’lilerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başta HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ olmak üzere HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istedi, bunun terörle mücadele açısından ülkedeki havayı olumlu yönde etkileyeceğini savundu.

Erdoğan, “Bunlara karşı gerekli cevabın verilmesi, yargı mekanizmasının devreye girmesi suretiyle atılması gereken adımlar var. Meclis’te 160’ı aşkın dosyaları var. Bunlar gözden geçirildiği zaman neyi kapsıyor, masaya yatırılacak ve ona göre adım atılacaktır" dedi. ‘Öz yönetim’ açıklamalarının ‘anayasa suçu’ olduğunu savunan Erdoğan’ın bu ifadeleri dokunulmazlıklarla ilgili yargıya ve meclise talimat verilmesi olarak yorumlandı.

Çağrıyı bir kez de muhtarlarla yaptığı toplantıda yenileyen Erdoğan, “artık bıçak kemiğe fazlasıyla dayandı” dedi. HDP’lilerin ister eş başkanı ister vekil, ister belediye başkanı olsun, yargılanmaları için Meclis ve İçişleri Bakanlığı’nın harekete geçmesini isteyen Erdoğan, “Şu anda yargılanıyorlar. Yargılananların sayısı daha da artacak” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı ayrıca, Türkiye’de Kürt sorunu olmadığını, bu konunun, hükümetleri tarafından ortadan kaldırıldığını ve sorunun terör sorunu olduğunu savundu.

Konu ile ilgili Başbakan Davutoğlu da “Terör suçu işleniyorsa hukuk devleti işler” ifadesini kullanırken, Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada "Parti kapatmanın siyasete en ufak bir faydası olmadığını gördük. Aynı şekilde dokunulmazlıkların kaldırılmasının da bir sonuç olmadığına şahitlik ettik" dedi.

(3)

Diyarbakır’daki 14 sivil toplum kuruluşu ise, 1994’te DEP’li vekillerin Meclis’te gözaltına alınıp tutuklanmalarıyla başlayan süreci hatırlatarak, HDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının demokratik temsil ilişkisini ortadan kaldıracağını, siyasete olan inancı zayıflatarak mevcut problemin daha da karmaşıklaşmasına yol açacağını belirtti.

AİHM sokağa çıkma yasaklarıyla ilgili Türkiye’den savunma istedi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, (AİHM) Şırnak’ın Cizre ilçesindeki sokağa çıkma yasağının kaldırılması ve operasyonların durdurulması için Diyarbakır Barosu avukatlarından Muhammed Neşet Girasun ile Batman Barosu'ndan avukat Erkan Şenses’in yaptığı başvuruda Türkiye'den savunma istedi.

Adalet Bakanlığı’na gönderilen yazıda, savunma için 8 Ocak 2016 gününe kadar süre verilirken, şu sorulara cevap verilmesi istendi;

1- Sokağa çıkma yasaklarının hukuki temeli nedir?

2- Yasak uygulanan bölgede yaşayanlar sağlık hizmetleri, gıda, elektrik, su gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor mu?

3- Bölgede ikamet edenlerin yaşam hakkını korumak için ne gibi tedbirler alındı ve alınmakta?

Cumhurbaşkanına hakaret davaları

Twitter paylaşımları nedeniyle, İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde,

‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan yargılanan AKP eski milletvekili Feyzi İşbaşaran, 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. İşbaşaran, ayrıca, ‘tehdit’ suçundan da 1 yıl hapis cezası aldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, gazeteci Hasan Cemal hakkında, T24’te yayınlanan “Sen Cumhurbaşkanı ol, hem de…” başlıklı yazısı nedeniyle ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret’ iddiasıyla soruşturma başlattı. Daha önce 2 ayrı yazısı hakkında da soruşturma

(4)

açılan Cemal, savcılığa verdiği ifadede “Yazım, ifade özgürlüğü çerçevesine oturan sert bir eleştiridir. İktidar sahipleri eleştiri karşısında daha tahammüllü olmalı” dedi.

Zaman Gazetesi'nin eski Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mehmet Özdemir hakkında, gazetede yayınlanan ve CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının yer aldığı bir haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret edildiği gerekçesiyle 4 yıl hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi. Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin iddianamenin kabulü veya reddi yönünde karar vermesi bekleniyor.

10 Ekim Ankara Katliamı’nın ardından, katliamı protesto etmek için İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde basın açıklaması yapan avukatlardan 19’ü hakkında “Hırsız, katil Erdoğan”

sloganı nedeniyle ‘terör örgütü propagandası yapmak’ ve ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’

iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Şırnak’ta, ‘hutbelerde öz yönetimi savunan konuşmalar yaptığı’ gerekçesiyle ifade veren imam Baki Kutlu, çıkarıldığı mahkemece ‘cumhurbaşkanına hakaret ettiği’ iddiasıyla tutuklandı.

Batman’ın Sason ilçesinde öğretmenlik yapan Fırat Erdem, bir Twitter paylaşımında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla tutuklandı. Eğitim Sen Batman Şubesi’nin tutuklamayla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Erdem’in paylaşımında hiçbir isim ve resim kullanmadığı, tutuklanmasının niyet okumasıyla yapılmış bir hak gaspı olduğu vurgulandı.

Kürt siyasetçiler hedefte

Şırnak’ın 24 gündür abluka altında tutulan ilçesi Silopi’de Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Meclis üyesi Seve Demir, Özgür Kadın Kongresi (KJA) üyesi Fatma Uyar ve Silopi Halk Meclisi Eş Başkanı Pakize Nayır öldürüldü. 3 kadın siyasetçi, çatışmaların yaşandığı ve polis anonsuyla boşaltılan Karşıyaka mahallesinden çıkmak isterken zırhlı araçtan açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. Konuya ilişkin bilgi veren milletvekilleri, cenazelerin tanınmaz halde olduğunu, yaralı haldeyken gördükleri işkence sonucu ölmüş olabileceklerini ifade etti.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Başkanlığı polisler tarafından basıldı.

DBP Parti Meclisi üyesi Zeynep Altunkaynak gözaltına alındı. Baskının ihbar üzerine yapıldığı öne sürülürken DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, “Ellerindeki uzun namlulu silahlar ve tabancalarla havaya ateş ederek buradan ayrıldılar. Bizi korkutamayacaksınız, mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

(5)

HDP Beyoğlu İlçe Başkanlığı da baskına uğradı, İlçe Eş Başkanı Rukiye Demir gözaltına alındı. Operasyonun bir cinayet soruşturmasıyla ilgili olduğunu belirten avukat Levent Pişkin; “HDP Beyoğlu ilçesi ile hiç ilgisi olmayan bir cinayet sebebi ile parti ilçe örgütünde arama yapılmasına karar verilmiş. Dosyada kısıtlama kararı olduğu için, gerekçeleri göremiyoruz. Yine bir kısıtlama kararı, hukuksuzluk, engelleme…” dedi.

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bekir Kaya, ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla yargılandığı KCK davasında 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Kaya ile birlikte yargılanan BDP Van eski İl Başkanı Cüneyt Caniş’e 15 yıl, Başkale Belediyesi eski Başkanı İhsan Güler’e 9 yıl, Bostaniçi Belediyesi eski Başkanı Nezahat Ergüneş’e 13 yıl, Edremit Belediyesi eski Başkanı Abdülkerim Sayan’a 9 yıl, Özalp Belediyesi eski Başkanı Murat Durmaz’a 12 yıl hapis cezası verdi.

Van'ın Çatak Belediyesi Eş Başkanı DBP'li Evin Keve, bir ajansa verdiği demeçte "Öz yönetimler halkın tercihidir. Biz bu talebe sahip çıkacağız" dediği için gözaltına alındı.

Keve, çıkarıldığı mahkemece 'vatanın birliğini ve bütünlüğünü bozmak' suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Şanlıurfa'nın Suruç Belediye Başkanı DBP’li Orhan Şansal hakkında ‘terör örgütüne üye olmak ve finansman sağlamak’ suçlamasıyla tutuklama kararı çıkarıldı. Kobani’de olduğu öne sürülen Şansal hakkında 44 yıla kadar ağır hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame Şanlıurfa 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Siirt'te yapılan bir basın açıklamasının ardından gözaltına alınan DBP Parti Meclisi Üyesi Hüseyin Arasan, "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklanarak Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

HDP Parti Meclisi Üyesi Nizamettin Öztürk, 2011 yılında Manisa'da yaptığı bir konuşma nedeniyle hakkında verilen 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasının Yargıtay tarafından onaylanmasının ardından tutuklandı. Ağrı’da gözaltına alınan Öztürk, adliyedeki işlemlerinin ardından Ağrı M Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

İHD Adana Şube Başkanına TCK 301'den soruşturma

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi Eş Başkanı İlhan Öngör hakkında, Diyarbakır'ın Silvan ilçesindeki saldırıları protesto eyleminde yaptığı açıklama nedeniyle, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301. Maddesi kapsamında soruşturma açıldı.

Öngör, 11 Kasım 2015 tarihli açıklamasındaki "Bugün Silvan'da devlet eliyle insanlık suçu işlenmekte, katliamlar olağanlaştırılmaya çalışılmaktadır" ifadesi nedeniyle ‘Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılamak’ ile suçlanıyor.

(6)

Vicdani retçi Yaylalı’ya 7 ay hapis

Uludere Asliye Ceza Mahkemesi, vicdani retçi Yannis Vasilis Yaylalı’yı, yürüttüğü vicdani ret çalışmaları ve yazıları nedeniyle halkı askerlikten soğutma ‘suçu’ndan 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı.

Mahkum olduğu TCK’nın 318. Maddesinin Anayasa’nın 2, 13, 26, 26, 38 ve 90’ıncı maddelerine aykırı olduğunu belirten Yaylalı, “Devlet güvenliği’ ve ‘kamu güvenliği’ adı altında savaşı eleştirenleri baskı altına almak istiyorlar. Bu mahkumiyet kararıyla birlikte mahkemeler de savaşın sürdürücüsü haline gelmiştir” dedi.

Toplatılan kitaplar

Hasan Cemal’in ‘Delila / Bir Genç Kadın Gerillanın Dağ Günlükleri’ ve ‘Çözüm Sürecinde Kürdistan Günlükleri’ adlı kitapları ile Tuğçe Tatari’nin ‘Anneanne, Ben Aslında Diyarbakır’da Değildim’ adlı kitabının toplatılma kararına yapılan itiraz, Gaziantep 1.

Sulh Ceza Hakimliği tarafından reddedildi, kitapların dağıtımları ve satılmaları yasaklandı. Mahkeme, gerekçe olarak ise bu kitapları okuyanların şiddet eylemi yapabileceğini belirtti.

Cemal yasaklama kararı ile ilgili olarak, “İfade özgürlüğünün ihlali hala devam ediyor”

dedi. Tatari’nin avukatı Aslı Kazan Gilmore de “Kürt meselesini anlatan kitapların yasaklandığı o karanlık günlere geri dönüldüğü anlaşılıyor” yorumunu yaptı.

Bolu Valiliği tarafından, öğrencilerin okuma alışkanlığı kazanması amacıyla başlatılan

‘Okuyorum’ projesi kapsamında dağıtılan Yekta Kopan’ın ‘Aile Çay Bahçesi’ adlı romanı, 34 ve 39’uncu sayfaları arasındaki kimi ifadelerin bazı veliler tarafından ‘cinsel içerikli’

bulunması sonucu toplatıldı. Kopan’ın öğrencilerle yapacağı imza günü de iptal edilirken, Valilik, kitabın öğrencilere dağıtılması sürecinde sorumluluğu bulunanların tespiti ve haklarında yasal işlem yapılması için idari soruşturma başlatıldığını belirtti.

(7)

Yasaklanan paneller

Kocaeli Üniversitesi’nde tıp öğrencilerinin yapacağı ve CHP Milletvekili Gökhan Günaydın, ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş ve EMEP Merkez Yürütme Kurulu üyesi Yusuf Karataş’ın konuşmacı olarak katılacağı, “Ortadoğu’daki Gelişmeler” başlıklı panel dekanlık tarafından engellendi.

Erzurum Atatürk Üniversitesi, İletişim Fakültesi bünyesindeki Okuma ve Düşünce Kulübü’nün düzenlemeyi planladığı, “Barış Gazeteciliği Bağlamında Ötekiler, Azınlıklar ve Medya” başlıklı panel için rektör Hikmet Koçak, panele katılacak olan İsmail Saymaz’ın ‘bölücü’ olduğunu belirterek izin vermeyeceğini söyledi. Panelin gerçekleşmesi halinde ülkücülerin paneli basabileceğini söyleyen Koçak’ın, “Olaylar çıkacak. İzin veremeyiz” dediği belirtildi.

Saymaz, Twitter hesabından rektöre tepki göstererek, “Siz hangi sıfatla benim yurtseverliğimi tartışıp anamın babamın memleketinde bana yasak koyuyorsunuz? Bu ülke, sizin bu kafanızla bölünecek” dedi.

Basına yönelik baskılar

Şırnak’ın 23 gündür abluka altındaki ilçesi Silopi’de gözaltına alınan ve saatlerce nerede olduğu açıklanmayan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Nedim Oruç, Silopi İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde olduğunun açıklanmasının ardından, ‘örgüte yardım ve yataklık’ suçlamasıyla sevk edildiği mahkemece tutuklandı.

37 kişiyle birlikte gözaltına alınan Oruç’un özel harekat timleri ve askerlerin işkencesine maruz kaldığı iddia edildi.

Vice News muhabirlerine tercümanlık yaparken Diyarbakır’da tutuklanan Iraklı gazeteci Muhammed İsmail Resul, dört ay sonra serbest bırakılırken, Türkiye cezaevlerinde halen 31 gazeteci bulunuyor.

(8)

Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) yayınını sürdürdüğü ‘dihahaber.pw’ adresine erişim engeli getirildi. Böylelikle ajansa ait internet siteleri 25 Temmuz 2015’den itibaren 28.

kez sansürlenmiş oldu.

DİHA editörlerinden Çağdaş Kaplan, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait ‘Hizmete Özel’

ibareli bir belgeyi “İşte katliama 'özel' belge” başlığıyla haberleştirmelerinin ardından sitelerinin kapatıldığını belirterek, “DİHA gerçeği duyurdukça sansürleniyor” dedi. 30 Temmuz 2015 tarihli belgede, askeri personel silah kullanmaya yönlendirilirken,

"Savcının karşısına çıkmaktan korkmayın" denilerek adeta cezasızlık vaadinde bulunuluyor.

Umut Gazetesi’nin web sitesi olarak yayın yapan ‘umutgazetesi.org’ adresi de Türkiye İletişim Başkanlığı’nın (TİB) kararı ile erişime kapatıldı.

PKK'nin elinde tuttuğu altı asker ve iki polisin yeni yıl video mesajlarının bulunduğu habere, Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engeli kararı verildi. Kararla birlikte, 34 haber içeriğine sansür uygulandı.

Özgür Gazeteciler Cemiyeti, 2015 yılında Türkiye’de basın alanında yaşanan hak ihlallerini raporlaştırdı.

Rapora göre geçtiğimiz yıl; 47 gazeteci fiziki saldırıya uğradı, 92 gazeteci gözaltına alındı, 14 gazeteci tutuklandı, 35 gazeteci hakkında dava açıldı. Açılan davalar kapsamında, gazeteciler toplamda 557 yıl 6 ay hapis cezası istemiyle yargılanıyor.

Raporun tam metnine erişim için tıklayınız

2015’de sanata 100’den fazla sansür ve baskı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kültür ve Sanat Platformu, 2015’te uygulanan baskı ve sansürleri içeren bir rapor yayımladı. “Yazma! Oynama! Konuşma!” başlığı ile yayımlanan raporda sanat alanında ifade özgürlüğüne yönelik 104 ihlalin saptandığı belirtildi.

Rapora dair bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, geçtiğimiz yıl kültür-sanat alanına uygulanan baskı ve sansür olaylarının Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sınırlı kalmadığını, baskı ve yasakların bakanlıklara ait kurumlar ve AKP'li belediyeler eliyle tüm ülkeye yayıldığını belirtti. Raporun tamamına erişim için tıklayınız

(9)

DÜŞÜNCE SUÇLARI MÜZESİNDE BU HAFTA

Türkiye’deki güncel gelişmelerden uzak kalmak istemiyorsanız müzemiz ile bir tık uzağınızdayız

Her zaman olduğu gibi Türkiye’nin güncel durumunu ve yaşananları bize has eğlenceli görsellerimiz ve üslubumuzla müzemizden takip edebilirsiniz...

Liderler…

Türkiye-AB Zirvesi'nde konuşan Başbakan Davutoğlu, “Türkiye'de dinamik bir demokrasi var” dedi.

HDP Eş Genel Başkanlarının dokunulmazlıklarının kaldırılması süreci başladı. Erdoğan, bu gelişme için, "Terör ile mücadele açısından ülkemizdeki havayı olumlu yönde etkileyecektir” dedi.

Devlet Bahçeli; Diyarbakır ve Hakkari'yi Türkün öz yurdu ilan etti! (*Not: Devletin resmi kaynaklarına göre Türkler Anadolu'ya 1071'den sonra yerleşmeye başladı. Kürtler ve Ermeniler ise bin yıllardır buranın yerleşik toplumları.)

(10)

Can Dündar ve Erdem Gül halen tutuklu…

Cumhuriyet Gazetesi yöneticileri Can Dündar ve Erdem Gül hala hapiste. Bianet’in derlediği verilere göre Türkiye’de 31 gazeteci 2016 yılına cezaevinde girdi. Biz de müzemizin kapı önündeki geçici kafesi kalıcı bir hapishaneye dönüştürüyoruz.

Sokağa çıkma yasakları…

Erdoğan'ın tercihini hükümet ve ordu sürdürüyor. Birçok ildeki çukurlar ve barikatlar gerekçe gösterilerek ilan edilen ‘güvenli bölgeler’ ve ‘sokağa çıkma yasakları’nı katliamlar izliyor.

Gururumuz Tahir Elçi…

Bir hukukçu ve insan hakları savunucusu olan Tahir Elçi, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde yaptığı basın açıklaması sonrasında öldürüldü. Büstünü ve mezarını müzemizde ziyaret edebilirsiniz.

Tweetler…

HANGİ DEMOKRATİK ÜLKEDE DEVLET BİR ŞEHRİN SOKAKLARINA HENDEKLER KAZILMASINA MÜSAMAHA GÖSTEREBİLİR?

HEMEN ABLUKAYA ALIR, SUYUNU, ELEKTRİĞİNİ KESER, TANKLARLA TOPA TUTAR, HAVADAN BOMBALAR.

ÖLDÜRÜLENLER HEP TERÖRİSTTİR. EĞER ÇOCUK VEYA YAŞLI OLDUĞU ANLAŞILIRSA TERÖRİSTLERİN AÇTIĞI ATEŞLE ÖLMÜŞLERDİR.

MEDYAYA ÇOK TEŞEKKÜRLER, BİZİ UNUTTURMUYORSUNUZ. PENGUENLER...

(11)

DÜŞÜNCE SUÇU DURUŞMALARI

• İBDA-C davasından hükümlüyken yeniden yargılanma talebi kabul edilerek tahliye edilen ve kamuoyunda Salih Mirzabeyoğlu olarak tanınan Salih İzzet Erdiş’in yargılanmasına İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Mahkeme heyeti, Erdiş hakkındaki yurtdışı çıkış yasağının kaldırılmasına karar verdi.

GELECEK HAFTANIN DURUŞMALARI

• İzmir’de Kobani'ye yönelik IŞİD saldırılarını protesto eden gruba polis ekiplerinin müdahalesi sırasında kimliği belirsiz kişiler tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybeden Ekrem Kaçaroğlu ile ilgili davanın bir sonraki duruşması 12 Ocak 2016 tarihinde İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek.

• ‘Askere gitmeyin çünkü...’ kitabı nedeniyle ‘halkı askerlikten soğutmak’la suçlanan Mehmet Ali Başaran hakkında açılan davanın 2. duruşması 14 Ocak 2016 tarihinde Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

• Van’ın Erciş İlçesi yakınlarında çıkan bir çatışma için haber takibi yaparken tutuklanan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri İdris Yılmaz’ın

“cumhurbaşkanına hakaret etmek” iddiasından yargılandığı davanın ikinci duruşması Erciş 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 18 Aralık 2015 tarihinde görülecek.

• 46 basın çalışanının yargılandığı “KCK Basın Komitesi” davasının bir sonraki duruşması 15 Ocak 2016 tarihinde İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

• Mardin Kızıltepe’de 1992-1996 yılları arasında 22 yurttaşın, 4’ü asker 9 kişi tarafından yargısız infaz edilmesiyle ilgili Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ‘Kızıltepe JİTEM’ davasına 15 Ocak 2016 tarihinde devam edilecek.

İfade özgürlüğü ile ilgili olaylara ilişkin haberleri http://dusun- think.net/index.php?s=bulten adresinden takip edebilir ve haftalık bültene ulaşabilirsiniz.

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :