• Sonuç bulunamadı

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 48/15, 27 Kasım 2015) Geçen hafta neler oldu?

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 48/15, 27 Kasım 2015) Geçen hafta neler oldu?"

Copied!
11
0
0

Yükleniyor.... (view fulltext now)

Tam metin

(1)

Düşün, düşün…

Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 48/15, 27 Kasım 2015)

Geçen hafta neler oldu?

*** Suriye sınırında bir Rus savaş uçağı TSK tarafından düşürüldü. Ankara’dan yapılan ilk açıklamalarda Türkiye’nin sınır ihlallerine karşı her türlü tedbiri alma hakkının olduğu vurgulanırken, sınır ihlali iddiasını reddeden Rusya, Türkiye’yle tüm askeri temasların askıya alındığı duyurdu. Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye ziyaretini iptal etti, Rus vatandaşlarının Türkiye’ye gitmemelerini önerdi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise olayın önceden planlanmış bir provokasyon olduğu yorumunu yaptı, “Terör işbirlikçileri tarafından sırtımızdan bıçaklandık” dedi. Yaşanan kriz sonrası yoğunlaşan diplomasi trafiğinde tansiyonu düşürmeye dönük yaklaşımlar sergilenirken, Rusya özür dilenmesini istedi, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise “Aynı ihlal bugün yapılsa Türkiye aynı karşılığı verir" dedi.

*** Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül, Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) ait TIR’larla ilgili yaptıkları haberler sebebiyle İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı. (Haberin devamı bültende...)

*** 26. Dönem Meclis Başkanlığına Ak Parti İstanbul Milletvekili İsmail Kahraman seçildi. 64. Hükümet Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandı. 27 kişilik listede 2 kadın bakan yer aldı. Ali Babacan'ın kabinede yer almaması dikkat çekerken, Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı oldu.

*** Hükümet programını açıklayan Başbakan Davutoğlu. “64. Hükümet tam anlamıyla bir reform hükûmeti olacaktır” dedi, reformların; demokratikleşme, adalet, eğitim, kamu yönetimi, kamu maliyesi ve ekonomi alanlarında yoğunlaşacağını belirtti. Programda, cemevlerine hukuki statü, yeni anayasa, başkanlık sistemi de yer alırken ‘çözüm süreci’

yerine ‘çözüm iradesi’ ifadesinin kullanılması dikkat çekti.

*** Mardin’in Nusaybin ilçesinde 13 Kasım’da başlayan sokağa çıkma yasağı, 14.

gününde kaldırıldı. Yasak süresince ilçede dokuz kişi hayatını kaybetti. Hakkari’nin Yüksekova, Şırnak’ın Cizre ve Mardin’in Derik ilçelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Yüksekova’da polisin düzenlediği operasyonda iki kişi öldürüldü. 7 Haziran’dan bu yana sokağa çıkma yasağı uygulamaları sırasında 143 sivil yurttaşın hayatını kaybettiğini belirten HDP Milletvekili İdris Baluken, yaşananlarla ilgili Meclis’te bir araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

*** HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın zırhlı makam aracının arka camında tespit edilen iz, “suikast girişimi” tartışmalarını beraberinde getirdi. Aracın park halindeyken saldırıya uğradığı düşünülürken, Diyarbakır Valiliği, araçta herhangi bir ateşli silah artığına rastlanmadığını açıkladı. Olayı ‘açık bir suikast girişimi’ olarak

(2)

değerlendiren partinin Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, valiliğin konuyu örtme telaşıyla bir açıklama yaptığını savundu.

*** AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, ekonomik ve parasal politikalara ilişkin 17. faslın Aralık ayının ortalarında açılması kararlaştırıldığını belirtti.

*** Avrupa Komisyonu, Suriyeli mültecileri desteklemesi ve Avrupa’ya girmeye çalışan göçmen akışını azaltması için Türkiye’ye iki yıl süreyle üç milyar Euro kaynak ayrılmasını onayladı. Öte yandan Türkiye’nin Suriye sınırını neredeyse kapattığını ve sınırı geçmek isteyen mültecilerin şiddete maruz kaldığını açıklayan İnsan Hakları İzleme Örgüt (HRW), Suriyelilerin savaş bölgesine dönmeye zorlandığını ifade etti.

---

Prof. Dr. Celal Şengör: “Dışkı yedirmek işkence değil”

Radikal’e verdiği röportajda, Kenan Evren’in 12 Eylül’de yaptığı her şeyi onayladığını belirten Prof. Dr. Celal Şengör, ‘’Dışkı yedirmeyi işkence olarak görmüyorum’’ dedi.

Darbe döneminde yapılan insanlık dışı uygulamaları savunan Şengör, ‘’Darbe, zorla bir işi yapmak demektir! Kusura bakmasın kimse’’ dedi ama tepkiler üzerine özür diledi.

TÜBİTAK’tan sansür kriterleri

TÜBİTAK, popüler bilim kitaplarıyla ilgili ‘yerlilik ve kültürel uyum’ gibi iki kriter getirme kararı aldı.

TÜBİTAK Başkanı’nın talimatıyla yeni bir yasal düzenlemeye gidilerek, eserlerin Yayın Kurulu tarafından incelenmesi dönemi başladı. Bu kapsamda 2015 yılında özellikle

(3)

evrimle ilgili 50 bin kitap toplatıldı. İncelemenin ardından ‘Türk kültürüne ve manevi değerlere ters düştüğü’ tespit edilen kitaplar imha edilecek. ‘Sakıncalı’ bulunmayan kitaplarsa piyasaya yeniden sürülecek.

Dündar ve Gül tutuklandı

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül, MİT tırlarıyla ilgili yayımladıkları haber ve görüntüler nedeniyle haklarında başlatılan soruşturma kapsamında, ‘örgüte üye olmadan bilerek ve isteyerek yardım etmek’, ‘siyasi ve askeri casusluk’, ‘gizli kalması gereken bilgileri açıklama’ suçlarından tutuklandı.

Tutuklama kararına Türkiye’den ve dünyadan basın örgütleri tepki gösterdi.

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), tutuklamalarla ilgili bir açıklama yaparak; "Türkiye'de demokrasi ve basın özgürlüğü kara bir gününü daha yaşamıştır" dedi. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) de durumu kınayarak, Dündar, Gül ve gazete ile dayanışma çağrısında bulundu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Basın Konseyi, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF), PEN Türkiye, Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarla tutuklama kararını eleştirdi.

Can Dündar'ın savunmasının tam metni için tıklayınız

Erdem Gül'ün savunmasının tam metni için tıklayınız

Yıl 1995. Can Dündar DGM’de yargılanıyor ...

20 YIL ÖNCE – 20 YIL SONRA

Yıl 2015 Can Dündar ve Erdem Gül yargılanıyor...

NERESİ DOĞRU Kİ?

(4)

Atasözü: Deveye “Boynun neden eğri?” diye sormuşlar, “Nerem doğru ki?” demiş.

Gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmaları da aynen böyle. Suçlamalar:

1. “devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme “gizli kalması gereken bilgileri açıklama”. Devletin işlediği bir suçu teşhir etmek, gazetecilikte öte bir vatandaşlık görevidir. Bir istihbarat örgütü olarak kalması gereken MIT’in operasyon yapması suçtur. (Daha doğrusu o tarihte kanunen de suçtu. sonra bir yasa değişikliği ile bu yetki verildi).

2. “siyasi ve askeri casusluk”. Kimin hesabına, hangi gizli bilgileri, nereye, ne karşılığında? Bunlarla ilgili tek bir, kanıt da yok, somut bir kanıta dayalı suçlama da.

Sadece iddia.

3. “terör örgütünün propagandasını yapma” Her iki gazeteci de propagandasını yaptıkları iddia edilen Gülen cemaati yayın organlarınca suçlanan kişilerdi.

Neden TUTUKLAMA? Burada asıl önemli olan ve gözden uzak tutulmaması gereken şey Devletin yaptığı işin SUÇ olduğu Gene de, kimliği belli, kaçma şüphesi bulunmayan, delillerin karartılması, tanıkların susturulması gibi olasılıkların söz konusu olmadığı bir durumda tutuklanma ne anlama geliyor?

Düşünce Suçu(!?)na Karşı Girişim

Yargılanan gazeteciler...

‘Cumhurbaşkanına alenen birden fazla kez hakaret’ suçundan tutuklanıp itiraz üzerine serbest kalan Today's Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş hakkında 8 yıl 2 aya kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlendi.

Nokta dergisinin “2 Kasım – Türkiye İç Savaşı’nın Başlangıcı” kapaklı sayısı nedeniyle tutuklu bulunan derginin Genel Yayın Yönetmeni Cevher Güven ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Murat Çapan hakkında 20 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.

Güven ve Çapan ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı silahlı isyana tahrik’ ile suçlanıyor.

MİT tırlarıyla ilgili haber nedeniyle gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Dündar hakkındaki suç duyurusu dilekçesini sosyal medya hesabından paylaşan Cumhuriyet Gazetesi Ankara muhabiri Alican Uludağ hakkında soruşturma başlatıldı.

Ötekilerin Postası editörlerinden biri, Suriye’de IŞİD ile savaşırken hayatını kaybeden Aziz Güler'in fotoğrafını paylaştığı için ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlaması ile tutuklandı.

(5)

İstanbul Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi, Okul ve Ülke dergisinin sorumlu müdürü, Komünist Parti Merkez Komite Üyesi Mehmet İnam’ı ‘Cumhurbaşkanına hakaret’

suçundan 11 ay 20 gün hapis cezasına mahkum etti. İnam, derginin Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Fethullah Gülen’in fotoğraflarının yer aldığı, “Gericilikten gericilik beğenmeyeceğiz; Hırsızı, Katili, Yobazı Kovala” başlıklı kapağı nedeniyle yargılanıyordu.

HDP’li vekile hapis cezası

Van’da 2011 yılında düzenlenen KCK operasyonunda gözaltına alınarak tutuklanan ve daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan, HDP Van Milletvekili Lezgin Botan, ‘örgüt üyesi olmak’ suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezasına mahkum oldu.

Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi, aynı dosyada yargılanan HDP eski milletvekili Selami Özyaşar ile Eğitim-Sen üyeleri Mahmut Galip Yaviç ve Hakan Yaman’a da aynı cezayı verdi.

Bayrakla köpek kurulamaya hapis

Bakırköy Özgürlük Meydanı’ndaki havuza giren köpeğini Türk bayrağıyla kurulayan Ulaş Ansın Akbaş isimli kişiye ‘devletin egemenlik alametlerini alenen aşağılama’ suçu işlediği gerekçesiyle 10 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, Akbaş hakkında ‘suç işlemeyeceği kanaati oluşmadığı’ gerekçesiyle cezayı ertelemedi.

(6)

Facebook paylaşımları tutuklama delili oldu

Ankara’da, terör örgütü üyeliği ve Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlamalarından tutuklanan üniversitesi öğrencisi Gürkan Demirtaş hakkında mahkeme, Facebook hesabından sendika.org’da yayımlanan “IŞİD’leşen AKP” başlıklı yazıyı ve Erdoğan’a ait bir fotoğrafı paylaşmasını suç delili olarak kabul etti.

Gaziantep Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü'nde psikolog olarak görev yapan Mesut Aslan hakkında, Suriye'de IŞİD'e karşı savaşırken ölen Aziz Güler'in fotoğrafını Facebook'ta profil resmi yapması nedeniyle soruşturma başlatıldı. Aslan, Gaziantep 2.

Sulh Ceza Mahkemesi'nce ‘terör örgütü propagandası’ suçundan tutuklandı.

Polis şiddetine cezasızlık

İstanbul 35. Asliye Ceza Mahkemesi, 2011 yılında düzenlenen Uluslararası Yükseköğretim Kongresi’ni protesto eylemine katılan Marmara Üniversitesi öğrencisi Can Burak Sarıgül’e şiddet uygulayan 3 polis hakkında 7’şer ay 15’er gün hapis cezası verdi.

Mahkeme hakimi, Sarıgül’ü darp eden polislerin haksız tahrik altında kaldıklarını savunarak, verilen cezaları erteledi. Öğrencinin avukatı Özlem Gümüştaş, “Protesto eylemi, haksız tahrik nedeni sayıldı. Polisler cezasız kaldı” dedi.

İstanbul Valiliği, LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne yaptığı müdahaleyle çok sayıda kişiyi yaralayan, gazetecileri gözaltına alan polise soruşturma açılmasına izin vermedi.

Valilik, Onur Yürüyüşü’nün ‘yasaklı’ olduğunu söyleyerek tüm gün süren polis müdahalesinin ‘yasal sınırlar içerisinde’ olduğunu savundu. LGBTİ örgütlerinin sunduğu delillere ve basında yer alan görüntülere rağmen, ‘polislerin görevlerini kötüye kullandıklarına dair herhangi bir bilgi, belge ve görüntü kaydı’ olmadığını belirtti.

(7)

Adana'da gözaltına alınan müvekkilinin polisler tarafından dövüldüğü ve işkence gördüğünü açıklayan Avukat Evin Bağçeci hakkında, Emniyet'in şikayeti üzerine Adalet Bakanlığı soruşturma izni verdi.

Bağçeci, yaptığı açıklamada; "İşkence gibi bir insanlık suçunu ihbar etmek hem bir hukukçu, hem bir kadın, hem de taraf olduğumuz uluslararası sözleşmeler sebebiyle bir vatandaş olarak görev ve haktır’’ dedi.

MHK: “Lütfillah Tacik Davası Cezasızlığa Gitmesin”

Mülteci Hakları Koordinasyonu, çocuk mülteci Lütfillah Tacik’in ölümüne yol açan olayla ilgili Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya müdahillik talebinde bulunan sivil toplum örgütlerinin reddedilmesine tepki gösterdi.

Koordinasyon, ret kararının, suçtan zarar gören tanımının dar yorumlanması ve sivil toplumun temel işlevi olan hak savunuculuğundan alıkonulması anlamına geldiğini belirtti ve davanın cezasızlıkla sonuçlanacağına dair kaygısını açıkladı.

Selendi Davası'nda zaman aşımı tehlikesi

Manisa Selendi’de 2010’da Romanların linç edilip ilçeden sürüldüğü olayla ilgili Uşak 2.

Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmadan karar çıkması beklenirken bir sanık avukatı davadan çekildi. Mahkeme, durumun sanıklara tebliğ edilmesi için duruşmanın 23 Aralık tarihine ertelenmesine karar verdi.

Roman Hakları Derneği Başkanı Yücel Tutal, Ocak ayında zaman aşımına uğrayacak davada avukatın, dosyanın düşmesi için bir taktik olarak davadan çekildiğini belirtti.

(8)

Nefret cinayeti davası 1 dakika sürdü

Eşcinsel olduğundan dolayı babası tarafından öldürülen Ahmet Yıldız'ın Kartal Anadolu Adliyesi'nde görülen davası, baba Yahya Yıldız hakkında yakalama kararının infaz edilmediği gerekçesiyle 5 Nisan 2016'ya ertelendi.

Mahkeme sonrasında Hevi LGBTİ Derneği adına açıklama yapan Rosida Koyuncu;

‘’İkiyüzlü sistemin adaleti, işine geldiğinde aranan kişiyi yakalayıp yargılayabiliyorken, bu davada üç maymunu oynamaya devam etmektedir. 6 yıldır devam eden dava adeta sürüncemeye bırakılmıştır’’ dedi.

Türkiye'nin ilk eşcinsel namus cinayeti mağduru olan Ahmet Yıldız, Üsküdar'daki evinden çıktığı sırada babası tarafından öldürülmüştü.

DÜŞÜNCE SUÇLARI MÜZESİNDE BU HAFTA

Yenilenen müze binamızı gördünüz mü?

Değişen sadece binamız oldu fakat her zaman olduğu gibi Türkiye’de yaşanan en güncel gelişmeleri müze meydanından takip edebilirsiniz.

Tutuklanan gazeteciler Dündar ve Gül

(9)

Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan MİT tırlarıyla ilgili haber nedeniyle tutuklanan gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün büstleri müzedeki ‘Gururumuz’ bölümündeki yerlerini aldı.

64. Hükümet kuruldu

64. Hükümet’in Bakanlar Kurulu üyeleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandı.

27 kişilik kabinede 2 kadın Bakan yer alırken, en genç bakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 37 yaşındaki damadı Berat Albayrak oldu.

TSK, Suriye sınırında bir Rus savaş uçağını ‘sınır ihlali yaptığı’ gerekçesiyle düşürdü.

Rusya, uçaklarının sınır ihlali yapmadıklarını açıkladı. Karşılıklı açıklamalarla tırmanan gerilim diplomasi yoluyla düşürülmeye çalışılıyor.

Türkiye’nin kadın cinayeti haritası

(10)

BM Genel Kurulu’nun 1999 yılında “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak ilan ettiği 25 Kasım’da, www.kadincinayetleri.org sitesi, Türkiye’de 2010- 2015 yılları arasında işlenen kadın cinayetlerini haritalandırdı.

Haritaya göre 5 yıllık dönemde en az 1134 kadın öldürüldü. Öldürülen iki kadından birinin faili kocası veya eski kocası oldu. Bianet’in derlediği verilere göre ise sadece 2015 yılında 225 kadın, erkekler tarafından öldürüldü. 22 kadın cinayetinde fail belirlenemedi. 9 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulundu. 19 kadının ise intihar ettiği öne sürüldü.

Celal Şengör müzelik oldu

Verdiği bir röportajda “Dışkı yedirmek işkence değil” diyen ve 12 Eylül uygulamalarını onayladığını belirten akademisyen Celal Şengör’ün büstü müzemizin ‘Utancımız’

bölümünde...

Cezasızlığa Son Forumu yapıldı

Bianet, Hafıza Merkezi, Şeffaflık Derneği, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve girişimimiz tarafından düzenlenen “Cezasızlığa Son” Forumu, İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü’nde yapıldı.

"Mevzuat, Uygulama ve Devlet Geleneği", "Devlet Dışı Aktörler ve Sosyal Yapı" ile

"Cezasızlık ve Adalet" başlıklarının tartışıldığı forumun videoları çok yakında:

www.dusun-think.net adresinde...

(11)

DÜŞÜNCE SUÇU DURUŞMALARI

Gezi protestoları sırasında Hatay’da 10 Eylül 2013 tarihindeki bir gösteride Ahmet Atakan adlı kişinin faili meçhul şekilde ölmesini İzmir’in Alsancak İlçesi’nde protesto eden 81 kişi hakkında açılan davaya İzmir 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 23 Kasım 2015’te başlandı. Duruşma 8 Şubat 2016’ya erteledi.

İstanbul’daki Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin müdahalesi sonucu yaralanan Gökçe Algan’ın yaptığı suç duyurusu üzerine polis memurları Ömer Serdar Küçükibrahimoğlu ile Fatih Zahter hakkında “kasten yaralama” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarından açılan davaya İstanbul 7.

Asliye Ceza Mahkemesi’nde 24 Kasım 2015’te başlandı. Duruşma 2 Mart 2016’ya erteledi.

Manisa’da bir konferansta yaptığı konuşmada kullandığı ifadeler nedeniyle hakkında Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun uyarınca dava açılan eski milletvekili Şevki Yılmaz’ın yargılanmasına Manisa 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 24 Kasım 2015’te başlandı. Duruşma 9 Şubat 2016’ya erteledi.

GELECEK HAFTANIN DURUŞMALARI

Gazeteci Barış Pehlivan’ın dönemin İstanbul özel yetkili başsavcı vekili Zekeriya Öz’e hakaretten yargılandığı davanın 6. duruşması 1 Aralık 2015 tarihinde görülecek.

İstanbul’da bir yakınının cenazesi için cemevi bahçesinde beklerken polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren Uğur Kurt’un ölümüyle ilgili davanın bir sonraki duruşması 3 Aralık 2015 tarihinde İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

DUYURULAR

"Kadın Cinayetleri Önlenebilir" kampanyasının ilk adımı olan Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Eylem Konferansı 27-28 Kasım 2015 tarihlerinde İTÜ Maçka Sosyal Tesisleri'nde düzenleniyor.

Konferans programı için tıklayınız.

İfade özgürlüğü ile ilgili olaylara ilişkin haberleri http://dusun- think.net/index.php?s=bulten adresinden takip edebilir ve haftalık bültene ulaşabilirsiniz.

Referanslar

Benzer Belgeler

*** “FETÖ”nün medya yapılanmasında yer aldığı iddiasıyla yargılanan şarkıcı ve gazeteci Atilla Taş istinaf mahkemesince onaylanan 3 yıl 1 aylık hapis cezasının infazı

● Barış İçin Akademisyenler’in ​“Bu Suça Ortak Olmayacağız” isimli bildirisini imzaladıkları için ‘terör örgütü propagandası’ ile yargılanan

[r]

[r]

[r]

[r]

[r]

*** Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) medya yapılanmasında yer aldıkları iddiasıyla 23'ü tutuklu 29 kişinin yargılandığı davada mahkeme Meydan Gazetesi