Güncellemeler için Proxy sunucuyu yapılandırma

Belgede ESET FILESECURITY. Microsoft Windows Server 2003 / 2003 R2 / 2008 / 2008 R2 / 2012 / 2012 R2 / 2016 (sayfa 35-38)

7. Yeni başlayanlara yönelik kılavuz

7.2 Günlük dosyaları

7.4.2 Güncellemeler için Proxy sunucuyu yapılandırma

ESET File Security ürününün yüklendiği bir sistemde İnternet bağlantısı için proxy sunucu kullanıyorsanız, proxy ayarlarının Gelişmiş ayarlar bölümünde yapılandırılması gerekir. Proxy sunucu yapılandırma penceresine erişmek için, Gelişmiş ayarlar penceresini açmak üzere F5'e basın ve Güncelleme > HTTP proxy öğesini tıklatın. Proxy modu açılır menüsünden Proxy sunucu üzerinden bağlantı seçeneğini belirleyip proxy sunucunuz için ayrıntıları girin: Proxy sunucu (IP adresi), Bağlantı noktası numarası ve Kullanıcı adı ile Parola (varsa).

Proxy sunucusunun ayrıntılarından emin değilseniz, açılır menüden Genel proxy sunucu ayarlarını kullan'ı seçerek proxy sunucu ayarlarınızın otomatik olarak algılanmasını deneyebilirsiniz.

NOT

Çeşitli güncelleme profilleri için proxy sunucu seçenekleri farklı olabilir. Bu durumda, Gelişmiş ayarlarda farklı güncelleme profillerini yapılandırmak için Gelişmiş ayarlar ağacındaki şu öğeleri tıklatın: Güncelleme > Profil.

7.5 Ayarlar

Ayarlar menüsünde aşağıdaki bölümler bulunur:

Sunucu Bilgisayar Araçlar

Ayrı ayrı modülleri geçici olarak devre dışı bırakmak için istenen modülün yanındaki yeşil anahtarı tıklatın. Bu işlemin bilgisayarınızın korunma düzeyini düşürebileceğini unutmayın.

Devre dışı bırakılan güvenlik bileşeninin korumasını yeniden etkinleştirmek için bileşeni etkin durumuna geri döndürmek üzere kırmızı anahtarı tıklatın.

Belirli bir güvenlik bileşenine ilişkin ayrıntılı ayarlara erişmek için, dişli simgesini tıklatın.

Daha ayrıntılı seçenekler belirlemek istiyorsanız Gelişmiş ayarlar seçeneğini tıklatın veya F5 tuşuna basın.

Ayarlar penceresinin alt kısmında ek seçenekler bulunur. .xml yapılandırma dosyası kullanarak ayar parametrelerini yüklemek veya mevcut ayar parametrelerini bir yapılandırma dosyasına kaydetmek için Ayarları İçe/Dışa Aktar öğesini kullanın. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen Ayarları İçe/Dışa Aktarma bölümüne bakın.

7.5.1 Sunucu

düğmesini kullanarak etkinleştirebileceğiniz/devre dışı bırakabileceğiniz bileşenlerin listesini görürsünüz.

Belirli bir öğe için ayarları yapılandırmak üzere dişli simgesini tıklatın.

Otomatik özel durumlar özelliği, önemli sunucu uygulamalarını ve sunucu işletim sistemi dosyalarını tespit eder ve bunları otomatik olarak özel durumlar listesine ekler. Bu işlev, potansiyel çakışma riskininin en düşük düzeye indirilmesine ve antivirus yazılımı çalışırken sunucunun genel performansının artırılmasına yardımcı olur.

ESET Kümesi'ni ayarlamak için Küme sihirbazı'nı tıklatın. ESET Kümesi'nin sihirbazı kullanarak nasıl ayarlanacağıyla ilgili ayrıntılar için burayı tıklatın.

Daha ayrıntılı seçenekler belirlemek istiyorsanız Gelişmiş ayarlar seçeneğini tıklatın veya F5 tuşuna basın.

Ayarlar penceresinin alt kısmında ek seçenekler bulunur. .xml yapılandırma dosyası kullanarak ayar parametrelerini yüklemek veya mevcut ayar parametrelerini bir yapılandırma dosyasına kaydetmek için Ayarları İçe/Dışa Aktar öğesini kullanın. Daha ayrıntılı bilgi için lütfen Ayarları İçe/Dışa Aktarma bölümüne bakın.

7.5.2 Bilgisayar

ESET File Security, önemli bir işlem olan, bilgisayar şeklindeki sunucu korumasını sağlamak için gereken bileşenlerin tümüne sahiptir. Her bileşen, belirli türde koruma sağlar, örneğin: Antivirus ve Antispyware, Gerçek zamanlı sistem koruması, Web erişimi, E-posta istemcisi, Anti-Phishing koruması vs.

Bilgisayar bölümü, Ayarlar > Bilgisayar altında bulunabilir. düğmesini kullanarak etkinleştirebileceğiniz/devre dışı bırakabileceğiniz bileşenlerin listesini görürsünüz. Belirli bir öğe için ayarları yapılandırmak üzere dişli simgesini

tıklatın.

Gerçek zamanlı dosya sistemi koruması için, Özel durumları düzenle seçeneği de vardır ve bu seçenek, dosyaları ve klasörleri tarama dışı bırakabileceğiniz özel durum ayarlar penceresini açar.

Antivirus ve antispyware korumasını duraklat - Antivirus ve antispyware korumasını geçici olarak devre dışı bıraktığınızda, açılır menüden seçili bileşenin devre dışı kalmasını istediğiniz süreyi belirtin ve ardından güvenlik bileşenini devre dışı bırakmak için Uygula seçeneğini tıklatın. Korumayı yeniden etkinleştirmek için Antivirus ve antispyware korumasını etkinleştir seçeneğini tıklatın.

Bilgisayar modülü, şu bileşenleri etkinleştirmenize veya devre dışı bırakmanıza ve yapılandırmanıza olanak sağlar:

Gerçek zamanlı dosya sistemi koruması - Tüm dosyalar bilgisayarınızda açıldığında, oluşturulduğunda ve çalıştırıldığında kötü amaçlı koda karşı taranır.

Belge koruması - Belge koruması özelliği, Microsoft Office belgelerini ve Microsoft ActiveX öğeleri gibi Internet Explorer tarafından otomatik olarak indirilen dosyaları açılmadan önce tarar.

NOT

Belge koruması varsayılan olarak devre dışıdır. İsterseniz, düğme simgesini tıklatarak kolayca etkinleştirebilirsiniz.

Aygıt denetimi - Bu modül genişletilmiş filtreleri/izinleri taramanıza, engellemenize veya ayarlamanıza ve bir kullanıcının belirli bir aygıta erişip erişemeyeceğini ve bu aygıtla çalışıp çalışamayacağını tanımlamanıza olanak tanır.

HIPS - HIPS sistemi işletim sisteminde meydana gelen olayları izler ve bunlara özelleştirilmiş bir kurallar kümesine göre yanıt verir.

Sunum modu - Yazılımlarını kesintisiz olarak kullanabilmeyi talep eden, açılır pencerelerle rahatsız edilmek istemeyen ve CPU kullanımının en aza inmesini isteyen kullanıcılara yönelik bir özelliktir. Sunum modu etkinleştirildikten sonra bir uyarı iletisi (olası güvenlik riski) alırsınız ve ana program penceresi turuncu renge döner.

Anti-Stealth koruması - Kendilerini işletim sisteminden gizleyebilen kök setleri gibi tehlikeli programları algılamayı sağlar. Bu, bu tür programları normal sınama teknikleri kullanarak saptamanın mümkün olmadığı anlamına gelir.

Web erişimi koruması - Etkinleştirilirse, tüm HTTP veya HTTPS trafiği kötü amaçlı yazılım için taranır.

Belgede ESET FILESECURITY. Microsoft Windows Server 2003 / 2003 R2 / 2008 / 2008 R2 / 2012 / 2012 R2 / 2016 (sayfa 35-38)