(1)Büyükşehir Belediyesi, Ankara doğalgaz dağıtım şirketinin tüm hisselerini satışa çıkardı

Download (0)

Loading.... (view fulltext now)

Tam metin

(1)

Büyükşehir Belediyesi, Ankara doğalgaz dağıtım şirketinin tüm hisselerini satışa çıkardı. İhalenin 26 Şubat 2008 tarihinde yapılacağı bildirildi. Satış toptan doğalgaz ithalatçıları başta olmak üzere pek çok firmanın ilgisini çekiyor.

1 milyon 200 bin abone ile doğalgaz tüketiminin en yüksek olduğu bölgelerden biri olan Ankara'da da doğalgaz dağıtımı özelleştiriliyor. Başlangıçtan bu yana Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen dağıtım işletmesi, 28 Şubat 2008 tarihinde yapılacak ihale ile özel sektöre devredilecek.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı Başkent Doğalgaz Dağıtım Anonim Şirketinin, konuya ilişkin duyurusu Resmi Gazetenin dünkü sayısında yayımlandı. Duyuruya göre Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara'da doğalgaz dağıtım sektöründe faaliyet gösteren Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş'nin yüzde 100'üne tekabül eden hisselerini satış yöntemi ile blok olarak özelleştirecek.

İhale, 26 Şubat 2008 tarihinde kapalı zarf içerisinde teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulü ile yapılacak. Şirket hakkında hazırlanan tanıtım dokümanı ve ihale şartnamesi 28 Aralık 2007 tarihinden itibaren verilecek.

Şirketin özelleştirildiği tarihten geçerli olmak üzere EPDK tarafından verilmiş 30 yıllık dağıtım lisansı olacak. Lisans geçerlilik süresinin ilk 10 yılı boyunca hizmet bedeli 5,55 UScent/m3, taşıma bedeli (serbest tüketicilerden alınacak bedel) 0,77 UScent/m3 olacak.

Cazip şebeke

Ankara'nın doğalgaz dağıtım şebekesi toplam 1,2 milyon adet abonesi ve yıllık 1,3 milyar metreküp tüketim hacmi ile İstanbul'dan sonra ikinci büyük dağıtım şebekesi. Ankara doğalgaz dağıtımından Büyükşehir Belediyesi 2006 yılında 120 milyon dolar gelir elde etti. Özelleştirme bedelinin, daha önce gerçekleşen ve işler şebeke özelleştirmesi örneği olan Bursa göz önüne alınarak 2 milyar dolar civarında olacağı tahmin ediliyor. Melih Gökçek'in ise 3 milyar dolar rakamını telaffuz ettiği biliniyor.

Ankara'nın büyük tüketime sahip olgun bir şebeke olmasının, toptan doğal gaz ithalatı ve ticaretine girmek isteyen gruplar için bölgeyi cazip hale getirdiği belirtilerek toptan satış yapan bir grubun, büyük bir bölgenin dağıtımını da alırsa, hazır bir pazar bulmuş olacağı vurgulanıyor.

26/12/2007

Şekil

Updating...

Referanslar

Benzer konular :