Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı

Tam metin

(1)

Düşün, düşün…

Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı

44/15, 30 Ekim 2015)

Geçen hafta neler oldu?

*** Suriye’de PYD yönetimindeki Kobani kantonuna bağlı Tel Abyad Türk ordusu tarafından vuruldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu “Fırat'ın batısına PYD geçmeyecek.

Geçtiği anda da vururuz dedik. 2 kere de vurduk” dedi.

*** Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde güvenlik güçlerinin IŞİD üyelerinin olduğu eve düzenlediği operasyonda çatışma çıktı. İki polis hayatını kaybetti, dört polis yaralandı.

Diyarbakır Valiliği operasyonda yedi örgüt mensubunun öldürüldüğünü ve on iki kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

*** Çözüm sürecinin dondurulmasıyla birlikte HDP’nin İmralı heyetiyle görüşmeleri son bulan PKK lideri Abdullah Öcalan, yaklaşık dört yıldır görüştürülmediği avukatlarına yolladığı mektupta ‘mutlak tecrit’ koşullarında bulunduğunu yazdı.

*** 1 Kasım’da yapılacak seçimleri izlemek amacıyla Türkiye’de bulunan AGİT heyeti, gözlemleriyle ilgili ara raporunu açıkladı. (Haberin devamı Bültende...)

*** Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebiyle İpek Koza Holding ve bünyesindeki şirketlere kayyum atanmasına karar verildi. Bünyesinde Kanaltürk televizyonu, Bugün ve Millet gazetelerini de bulunduran holding ‘Fetullahçı Terör Örgütü'ne finansal kaynak sağlamakla suçlanıyor. (Haberin devamı Bültende...)

*** Ankara’daki CHP Genel Merkezi’ne bir arabanın içerisinden beş el ateş edildi, saldırıda ölen ya da yaralananın olmadığı açıklandı. Öte yandan Ankara’da HDP Genel Merkezi’nin yakılmasıyla ilgili tutuklanan sanık D.H.C. davanın ilk duruşmasında tahliye edildi.

*** Hrant Dink suikastine ilişkin kamu görevlilerinin ihmali iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında aralarında polis müdürlerinin de olduğu 25 kişi hakkında iddianame düzenlendi. Tasarlayarak öldürme ve görevi ihmalle suçlanan polisler arasında dönemin Emniyet İstihbarat Daire başkanı Engin Dinç, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Trabzon Emniyet müdürü Reşat Altay, İstanbul İstihbarat Şube müdürleri Ahmet İlhan Güler ve Ali Fuat Yılmazer, İstihbarat Daire başkanı Ramazan Akyürek ve İstihbarat Daire başkan yardımcısı Coşkun Çakar da bulunuyor.

(2)

*** Bir dönem yetim Ermeni çocuklara yuva olmuş Tuzla’daki Kamp Armen’in tapusu, Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı’na iade edildi.

*** EngelliWeb’in verilerine göre eleştirilere neden olan ‘internet yasası‘nın yürürlükte olduğu son bir yılda Türkiye’de yaklaşık 52 bin site engellendi.

---

Koza-İpek Holding’e kayyum atandı

Gülen Cemaati’ne yakınlığıyla bilinen Koza İpek Holding’e ait 22 şirkete Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi ve Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararıyla kayyum atandı.

‘Fetullahçı Terör Örgütü’ne finans desteği sağladığı iddiasıyla bir süre önce baskın yapılan holdingin bünyesinde Kanaltürk televizyonu, Bugün ve Millet gazeteleri de bulunuyordu.

Karar üzerine Bugün ve Millet gazetelerinin bugünkü nüshaları siyah kapakla basılırken yapılan açıklamada “Adım adım özgür yayıncılığımız engellenirken, muhalefetin de sesini geniş kitlelere ulaştıracağı tüm mecralar sansürleniyor, karartılıyor” ifadeleri yer aldı.

Savcılık tarafından ‘Fetullahçı Terör Örgütü'ne finansal kaynak sağlamakla suçlanan holdingin bünyesindeki İpek Medya binasına polis, copla ve biber gazıyla kapıları kırarak girdi, gazetecileri gözaltına aldı, kanalların canlı yayınlarını kesti.

(3)

Türkiye’de internet özgürlüğü üç puan geriledi

Freedom House İnternet Özgürlüğü 2015 Raporu’nu açıkladı. Raporda Türkiye kısmen- özgür ülkelerin en sonunda yer aldı.

Raporda internet özgürlüğünün dünya genelinde gerilediği, daha fazla hükümetin kamuoyunu ilgilendiren haberleri sansürlediği, içerik çıkarmak için daha fazla talepte bulunulduğu tespiti yer aldı. Rapora göre, Türkiye 2014’e kıyasla üç puan geriledi. İçerik kaldırma taleplerindeki konu çeşitliliğinde Etiyopya ve İran’ın ardında, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Çin ve Sudan ile aynı sırada yer aldı.

Türkiye’de Mayıs 2015 itibariyle 80 bin site erişime engellendi, onlarca sosyal medya kullanıcısı paylaşımları sebebiyle soruşturmaya uğradı. Soruşturmaların çoğunun başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere “devlet yetkililerine hakaret”

gerekçesiyle açıldığı belirtildi. Raporun tamamı için (sadece İngilizce) tıklayınız

Öte yandan internet sitelerine yönelik sansür uygulamaları hız kesmeden sürüyor.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) geçtiğimiz Cuma günü siyasihaber.org, jiyan.org, garzanhaber.org, sendika6.org, direnisteyiz1.org sitelerine erişim engeli getirdi. EngelliWeb’in verilerine göre ‘internet yasası’nın yürürlüğe girmesiyle birlikte son bir yılda 52 bin siteye sansür uygulandı.

(4)

AGİT'ten seçim öncesi ifade özgürlüğü eleştirisi

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), 1 Kasım’da yapılacak seçimlerle ilgili hazırladığı ara raporunu yayınladı.

Raporda hükümeti eleştirenlere yönelik basın ve ifade özgürlüğü ihlallerine dikkat çekildi. Yasal düzenlemelerdeki hükümlerle çok sayıda gazeteci, sosyal medya kullanıcısı ve basın kuruluşunun hakaret ve teröre destek ile suçlandığı tespit edildi.

Raporun tamamına erişim için tıklayınız

Diyarbakır Barosu Başkanı hakkında hapis istemi

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, geçtiğimiz hafta gözaltına alınan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi hakkında, “örgüt propagandası” suçlamasıyla, iddianame düzenledi.

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamede savcılık, katıldığı bir televizyon programında “PKK terör örgütü değildir” diyen Elçi’nin 7,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasını istedi.

(5)

Ragıp Zarakolu’na soruşturma

Gazeteci-yazar Ragıp Zarakolu hakkında ‘terör örgütüne üyelik’ iddiasıyla soruşturma açıldı.

Savcı Ramazan Dinç, soruşturma dosyasında, 2010 yılında Roj TV’ye telefonla bağlanarak bir röportaj veren Zarakolu’nun, bu kanalın 'muhabiri' olduğunu savundu.

Gezi protestosuna ceza

İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi, Gezi Parkı eylemleri sırasında polis şiddeti nedeniyle Dolmabahçe Bezm-i Alem Camii’ne sığınan eylemcilerin yargılandığı davada 244 kişiye ceza verdi.

İkisi asistan doktor, dört sanık, ‘ibadethaneyi kirletmek’ suçundan 10 ay hapis cezasına mahkum olurken, diğer sanıklar hakkında ise ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’, ‘kamu malına zarar verme’

gibi gerekçelerle, iki ay 15 gün ile bir yıl iki ay 16 gün arasında değişen hapis cezaları verildi.

(6)

Erdoğan’a hakaret davaları...

Diyarbakır'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın afişini yırttıkları için iki çocuğa, Adalet Bakanlığı'nın oluruyla, "hakaret" suçundan dava açıldı.

Savcılık, haklarında Diyarbakır 1. Çocuk Mahkemesi’nde, dört yıl sekiz aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılan 12 yaşındaki R.Y. ve 13 yaşındaki R.T.’nin “Çocuk Koruma Kanunu" kapsamında bakımevine yerleştirilmesini de istedi.

Adana’da bir dönem AKP İl Genel Meclisi Grup Başkan Vekilliği de yapan yazar Naim Yalçınel, Twitter üzerinden ‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret‘ ettiği gerekçesiyle 14 ay 17 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesi, cezayı erteleme ya da paraya çevirme yoluna gitmedi.

Eskişehir’de ‘Diktatörler sokakta devrilirler’ yazılı pankart asan iki öğrenci,

‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan yargılandıkları davanın ilk duruşmasında beraat etti.

Sanıkların savunmasını almaya gerek görmeyen hakim Vedat Karakurt, pankartta yazılanların ‘siyasi eleştiri’ olduğunu, gençlerin ‘diktatör’ diyerek ‘ona muhalif olduklarını’ açıklamak istediklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği öne sürülen ve kamuoyunda ‘sıfırlama tapesi’ olarak bilinen görüşme kaydını “AKP’yi sarsan 10 gün”

adlı kitapta yayımlayan gazeteciler Arzu Yıldız ve Fatih Yağmur hakkında Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

Sinop 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 301 madencinin öldüğü Soma katliamını protesto gösterisinde “hırsız, katil Erdoğan” sloganı atarak “cumhurbaşkanına hakaret ettikleri”

gerekçesiyle yargılanan 6 kişi hakkında beraat kararı verdi.

(7)

İzmir’in Tire ilçesinde 12 Ekim’de yapılan Ankara katliamını protesto eyleminde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret içeren slogan atmakla suçlanan dört kişi gözaltına alındı. İfadeleri alınan yurttaşlar savcılık tarafından serbest bırakıldı.

Yargıtay Fazıl Say hakkındaki kararı bozdu

Yargıtay 8. Ceza Dairesi, İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi’nin piyanist ve besteci Fazıl Say’a, Twitter paylaşımları nedeniyle, ‘dini değerleri aşağılamak’ suçlamasıyla verdiği 10 ay hapis cezasını bozdu, söz konusu paylaşımların düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine hükmetti.

Barış pankartı açan taraftarlara para cezası

Gençlerbirliği taraftar grubu Alkaralar, Cumartesi günü oynanan Osmanlıspor maçında Ankara katliamına ilişkin ‘Ankara 10.04’, ‘Barış kazanacak’ ve ‘İyi değiliz iyi olmayacağız’

pankartları açan üç kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Emniyete götürülerek ifadeleri alınan üç taraftara, Kabahatler Kanunu’ndan 208 TL para cezası kesildi. Serbest bırakılan taraftarların tribünde nasıl bir ‘kabahat‘ işlediği netlik kazanmadı.

(8)

Faili polis olan 241. ölüm: Dilek Doğan

İstanbul’da DHKP-C’ye yönelik operasyonlar sırasında polis kurşunuyla vurulan 25 yaşındaki Dilek Doğan, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Emniyet kaynakları, Dilek Doğan’ın, Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nda ‘şüpheli’

sıfatıyla kaydının olduğunu, Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Ebru Timtik'in ise bu kaydın bulunduğu soruşturmanın, Doğan vurulduktan sonra açıldığını öne sürmüştü.

Baran Tursun Vakfı’nın hazırladığı rapora göre, 2007 yılından bu yana, 241 kişi polis tarafından öldürüldü. Vakfın raporuna erişim için tıklayınız

DÜŞÜNCE SUÇLARI MÜZESİNDE BU HAFTA

Çulumuz değişiyor

Pek yakında yenilenen müze görüntümüzle karşınızda olacağız. Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın?

(9)

Seçim Zamanı

Koalisyon kur-dur-ulmayınca Türkiye seçim sath-ı mailine girdi ve beklenen tarih olan 1 Kasım geldi çattı. Ne dersiniz, gene benzer sonuçlar çıkarsa, AKP tek başına çoğunluk alamadıkça her 5 ayda bir tekrar tekrar bu kaydırakla mı uğraşacağız? Tabii -bir türlü geçemeyen- geçici AKP hükümetleri (yani Saray) yönetiminde...

Seçim öncesi HDP’ye baskılar

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), güvenlik gerekçesiyle sandıkları taşımayı reddetmesinin ardından çeşitli illerde HDP, HDK ve DBP’ye yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonları binbir bahaneyle sürdü gitti.

Seçime sadece günler kala, HDP İl başkanları, yöneticileri ve üyelerine yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonları sürerken, son üç ayda tutuklanan DBP’li belediye eş başkanlarının sayısı 18’e ulaştı. Dört belediye eş başkanı ise tutuklanmadı ama görevden uzaklaştırıldı. Özellikle de deneyimli sandık görevlileri. Hani eskiden bir polis geleneği vardı. 1 Mayıs yaklaşırken solcu bilinen kim varsa toplayıp, 2 Mayıs’ta salmak gibi...

Dünyadan Haberler

Online aktivist Hassan Al-Basham haberine ve I’lam Arap Merkezi’nin raporuna Dünya’dan haberler bölümünüzden ulaşabilirsiniz.

(10)

18. IFEX Kongresi tamamlandı

Uluslararası İfade Özgürlüğü Değişimi Örgütü IFEX 18. Genel Kurulu ve Strateji Konferansı’nı, Trinidad - Tobago’da yaptı. Türkiye’den bianet ve girişimimizin katıldığı konferansta, temsilcimiz Berna Akkızal bir sunum yaparak Düşünce Suçları Müzesi’ni tanıttı. Konferansın sonucunda örgütün üye sayısı yeni katılımlarla birlikte 110’a yükselirken, IFEX’in 13 kişilik yönetimine, bianet’ten Erol Önderoğlu da seçildi.

DÜŞÜNCE SUÇU DURUŞMALARI

İzmir’de katıldığı protesto eyleminde silahla vurulup, linç edilerek öldürülen Ekrem Kaceroğlu’yla ilgili davanın üçüncü duruşması İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mağdur avukatlarının yargılamanın seyri nedeniyle adalete güvenlerinin kalmadığını belirterek duruşma salonunu terk ettiği dava 12 Ocak 2016’ya ertelendi.

LGBTİ aktivisti Kemal Ördek’e cinsel şiddet uygulayan üç saldırganın yargılandığı davanın ilk duruşması Nitelikli cinsel saldırı, kasten yaralama, hırsızlık, hakaret, tehdit ve cebir ile kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçlarından yargılanan sanıklar hakkındaki tutuklama talebi reddedilirken, dava 26 Ocak 2016’ya ertelendi.

GELECEK HAFTANIN DURUŞMALARI

Eskişehir’de, Gezi Parkı gösterileri sırasında üniversiteli Tevfik Caner Ertay’ı sığındığı otoparkta bulup döven üç polis hakkında açılan davanın ilk duruşması 3 Kasım 2015 Eskişehir 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 1993-1995 yılları arasında yaşanan faili meçhul cinayetlerle ilgili aralarında dönemin Cizre İlçe Jandarma komutanı emekli Albay Cemal Temizöz ve Cizre Belediyesi Eski Başkanı Kamil Atağ’ın da bulunduğu 8 sanığın yargılandığı JİTEM davasında karar duruşması 5 Kasım 2015 tarihinde Eskişehir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Yalova’da, kavgaya müdahale eden polislerin sıktığı biber gazından etkilenerek hayatını kaybeden Çayan Birben ile ilgili davanın bir sonraki duruşması 5 Kasım 2015 tarihinde Yalova Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak.

İfade özgürlüğü ile ilgili olaylara ilişkin haberleri http://dusun- think.net/index.php?s=bulten adresinden takip edebilir ve haftalık bültene ulaşabilirsiniz.

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :