Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 43/19, 1 Kasım 2019)

Download (0)

Tam metin

(1)

Düşün, düşün…

Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni

(Sayı 43/19, 1 Kasım 2019)

Geçen hafta neler oldu?

*** Suriye’ye yönelik askeri harekat, ABD ve Rusya’yla yapılan anlaşmaların ardından şimdilik durduruldu. YPG güçlerinin sınır hattından çekilmesi tamamlandı. Ancak Türkiye’nin yeni bir “istiklal harbi” verdiğini savunan Erdoğan, güvenli bölgenin sınırlarının genişletilmesini istedi: ​“Kobani’nin de kontrolümüz altına girmesi lazım”​ dedi.

*** ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyonuna ilişkin yaptırımlar öngören yasa tasarısını kabul etti. Ayrıca 1915’i Ermeni Soykırımı olarak tanımlayan bir karar aldı. Fransa Parlamentosu da harekatı kınadı, tüm saldırıların derhal durdurulmasını istedi.

*** Cumhurbaşkanı Erdoğan, İlker Başbuğ'un Yüce Divan'da yargılanmasına izin vermedi.

Başbuğ hakkında açılan “Ergenekon Davası” düştü.

*** Cizre Belediyesi’ne kayyım atandı. Böylece 31 Mart seçimlerinden bu yana, 3’ü büyükşehir olmak üzere, seçilmişleri görevden alınan belediyelerin sayısı 13’e yükseldi.

*** İstanbul Boğazı ile ilgili planlama, izin ve denetim yetkilerinin Büyükşehir Belediyesi’nden alınarak Cumhurbaşkanı’na devredilmesine ilişkin bir kanun teklifi hazırlandı. CHP yasanın fiili kayyım olduğunu açıkladı.

*** İnsan hakları, ifade özgürlüğü ve hukukun üstünlüğü gibi konularda hükümet politikalarına yönelik eleştirileriyle tanınan AKP Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talebi doğrultusunda, partisinden istifa ettiğini açıkladı.

*** Selahattin Demirtaş bu kez de hükümlü bulunduğu dosyadan tahliye edildi, ancak başka bir dosyadan halen tutuklu olduğu için özgürlüğü ipotek altında tutuluyor.

*** CHP eski Milletvekili ve gazeteci Barış Yarkadaş paylaştığı verilere göre Ekim ayında 89 gazeteci hakim karşısına çıktı. 2 gazeteci 7 yıl 6 ay hapis cezası aldı, 4 gazetecinin evi polis tarafından basıldı, 1 gazete toplatıldı. 2 gazeteciye dava açıldı.

--- Demirtaş hakkında tahliye kararı Selahattin Demirtaş bu kez de hükümlü bulunduğu dosyadan tahliye edildi, ancak başka bir dosyadan halen tutuklu olduğu için tahliye edilmiyor. Hakkındaki AİHM kararı ve verilen tahliye kararlarına rağmen Demirtaş’ın özgürlüğü ipotek altında tutulmaya devam ediliyor.

(2)

Sanatçı Pınar Aydınlar hakkında soruşturma

Sanatçı Pınar Aydınlar hakkında, sahne aldığı Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde tutuklu HDP eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’a selam gönderdiği ve İbrahim Kaypakkaya’yı andığı için, “örgüt propagandası”

yapmaktan soruşturma açıldı.

Gazeteci Ergin Çağlar hakkında açılan dava

Gazeteci Ergin Çağlar hakkında “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla dava açıldı. Davanın iddianamesinde gazetecilik faaliyetleri suç olarak tanımlandı, Çağlar “basın açıklamalarına sözde haberci kimliği ile katılmak” ile suçlandı.

Gazeteci Emre Orman tahliye edildi Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası”

suçlamasıyla 24 Ekim’de tutuklanan Net Haber Ajansı muhabiri Emre Orman, avukatların tutuklamaya yaptığı itiraz sonucu tahliye edildi.

Eren Erdem tahliye edildi

Karşı gazetesine yönelik davada 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılan ve 489 gündür Silivri Cezaevi’nde tutulan CHP eski Milletvekili Eren Erdem yeni yargı paketinin yürürlüğe girmesinin ardından tahliye edildi.

Mümtazer Türköne’ye para cezası Kapatılan Zaman gazetesi köşe yazarı ve akademisyen Mümtazer Türköne, 2014 yılındaki bir yazısı nedeniyle

“Cumhurbaşkanı’na hakaret”ten 1.740 TL adli para cezasına mahkum edildi.

(3)

Bildirici’nin RTÜK üyeliği düşürüldü RTÜK Başkanı’nın teklifi üzerine kurul üyesi Faruk Bildirici’nin üyeliği düşürüldü. Bildirici, 11 Temmuz 2019’da CHP kontenjanından RTÜK üyeliğine seçildiğinden beri kurumun karar alma süreçlerini ve bağımsızlıktan uzak uygulamalarını kamuoyuna şeffaf bir şekilde yansıtıyordu.

CHP PM bildirisine dava

2016’daki darbe girişiminin ardından yayımladığı bildiri nedeniyle dönemin CHP Parti Meclisi üyeleri hakkında

“Cumhurbaşkanı’na hakaret”ten dava açıldı. 60 CHP’li hakkında ayrı ayrı açılan davalar kapsamında dönemin CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm’ün yargılanmasına başlandı

HDP’li 2 vekile “Erdoğan’a hakaret”ten soruşturma

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP’li Diyarbakır milletvekilleri Remziye Tosun ve Saliha Aydeniz hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettikleri gerekçesiyle soruşturma başlattı.

Kayyım protestoları: 4’ü gazeteci 49 kişiye iki ayrı dava

HDP’li belediyelere kayyım atanmasına ilişkin İstanbul Kadıköy’de yapılan protestolarda gözaltına alınan 4’ü gazeteci 49 kişi hakkında “2911 Sayılı Kanuna muhalefet”ten iki ayrı dava açıldı.

(4)

AYM OHAL düzenlemelerinin iptalini reddetti

Anayasa Mahkemesi (AYM), OHAL dönemindeki işlemlerle ilgili kamu görevlilerine cezasızlık getiren KHK düzenlemesinin iptalini reddetti, OHAL döneminde 14 günlük gözaltı süresine de onay verdi. Gözaltı süresinin olağan döneme göre daha uzun tutulmasının kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkını sınırlamadığını iddia etti.

AİHM’den ifade özgürlüğü ihlali kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), kapatılan Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Hatice Çoban’a 2007 yılındaki bir eylemdeki konuşması nedeniyle “örgüt propagandası”ndan verilen cezanın ifade özgürlüğü ihlali olduğuna karar verdi.

Sözcü gazetesi Davası

Burak Abay, Gökmen Ulu, Mediha Olgun ve Yonca Yücekaleli’nin Sözcü davası kapsamında "terör örgütü kurmak ve yönetmek", "terör propagandası" ve "üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçlamalarıyla yargılandığı dava...

MAHKEME: ​ İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi

DURUŞMA SONUCU: Davanın bir sonraki duruşması 27 Aralık 2019 saat 10.00’da görülecek.

Ahmet Altan Davası

Gazeteci ve yazar Ahmet Altan’ın 4 Ocak 2010 tarihinde Taraf gazetesinde yayımlanan

“Ölüm Babanın Emri” başlıklı makalesiyle ilgili “düzeltme ve cevabın yayınlanmaması”

suçlamasıyla yargılandığı dava…

MAHKEME:​ İstanbul Anadolu 10. Asliye Ceza Mahkemesi

DURUŞMA SONUCU: ​Davanın bir sonraki duruşması 4 Şubat 2020 saat 13:35’te görülecek.

(5)

Can Dündar Davası

Cumhuriyet gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın Suriye’ye giden MİT TIR’larına ait görüntülerin yayımlanmasına ilişkin “gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla temin etme” suçundan yargılandığı dava...

MAHKEME:​ İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi

DURUŞMA SONUCU: ​Davanın bir sonraki duruşması 19 Mart 2020 saat 11:00’de görülecek.

Ali Sönmez Kayar Davası

ETHA muhabiri Ali Sönmez Kayar ile birlikte 9 kişinin “örgüt üyeliği” suçlamasıyla yargılandıkları dava...

MAHKEME:​ İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi

DURUŞMA SONUCU: ​Davanın bir sonraki duruşması 13 Şubat 2020 saat 11.00’de görülecek

Cem Şimşek Davası

Evrensel gazetesinin eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Cem Şimşek hakkında “Alman karikatüristler Erdoğan’ı fena çizdi” başlıklı haber nedeniyle “Cumhurbaşkanı’na hakaret”

suçlamasıyla açılan dava...

MAHKEME:​ Bakırköy 27. Asliye Ceza Mahkemesi

DURUŞMA SONUCU: ​Mahkeme görevsizlik kararı vererek, dosyanın Basın Kanunu’na göre basın davalarından sorumlu Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

Mümtazer Türköne Davası

Kapatılan Zaman gazetesi köşe yazarı ve akademisyen Mümtazer Türköne’nin 2014 yılındaki bir yazısı nedeniyle dönemin Başbakanı Erdoğan’a “hakaret” suçlamasıyla yargılandığı dava​...

MAHKEME:​ Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi

DURUŞMA SONUCU: ​Türköne “kamu görevlisine hakaret"ten 1.740 TL adli para cezasına çarptırıldı.

CHP PM Üyelerine Açılan Davalar

CHP Parti Meclisi’nin (PM) 2016 yılında yayımladığı bildiri nedeniyle 60 PM üyesi hakkında “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla ayrı ayrı açılan davalar kapsamında dönemin Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm’ün yargılandığı dava...

MAHKEME:​ Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi

DURUŞMA SONUCU: ​Davanın bir sonraki duruşması 20 Şubat 2020’de görülecek.

Barış Akademisyenleri Davaları

Beraat eden Barış Akademisyenleri’ne bu hafta yenileri eklendi. Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi; AYM kararı sonrası şu ana kadar yargılaması süren 484 akademisyenin beraat ettiğini açıkladı. Ayrıca mahkum edilen 187 akademisyenin 18’i hakkında da beraat kararı verildi. Akademisyenler hakkında açılan 152 davada yargılama sürüyor.

(6)

GELECEK HAFTANIN DURUŞMALARI

Darbe Girişimi Medya Davası

Aralarında gazeteciler Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın da olduğu 5’i tutuklu 6 sanıklı darbe girişimi medya davasında "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs"

suçlamasıyla verilen mahkumiyet kararlarının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yeniden görülen dava...

TARİH:​ 4 Kasım 2019 saat 10:00; İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi Özgür Gündem Çalışanları Davası

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasının ardından gazeteye yapılan polis baskınında gözaltına alınan 22 gazeteci hakkında açılan dava...

TARİH: ​5 Kasım 2019 saat 09:30; İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesi Ferhat Parlak Davası

Silvan Mücadele gazetesi İmtiyaz Sahibi gazeteci Ferhat Parlak’ın “terör örgütü üyeliği”

suçlamasıyla yargılandığı dava…

TARİH:​ 6 Kasım 2019 saat 09:50; Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi Atakan Sönmez Davası

Cumhuriyet Gazetesi eski İnternet Haber Müdürü Atakan Sönmez’in Afrin’e yönelik askeri harekat ile ilgili gazetenin web sitesinde yayımlanan haberler nedeniyle “zincirleme terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılandığı dava...

TARİH: ​7 Kasım 2019 saat 13:30; İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Adnan Bilen Davası

Sosyal medya paylaşımları nedeniyle “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ile suçlanan gazeteci Adnan Bilen’in yargılandığı dava...

TARİH:​ 8 Kasım 2019; Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi Mehmet Çakmakçı Davası

Gazeteci Mehmet Çakmakçı’nın haber kaynakları ile görüşmeleri ve haber takibi sırasında çektiği fotoğrafların suç delili olarak gösterilerek ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla yargılandığı dava...

TARİH:​ 8 Kasım 2019 saat 09:05; Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi

Şekil

Updating...

Referanslar

Benzer konular :