Diskinizin yalnızca belirli bir bölümünü taramak istiyorsanız Özel tarama seçeneğini tıklatın ve virüs taraması yapılacak hedefleri seçin

Belgede ESET SMART SECURITY 9 (sayfa 138-141)

E- posta istemcisi antispam koruması - Son başlatmadan itibaren antispam istatistiklerinin geçmişini görüntüler

4. Diskinizin yalnızca belirli bir bölümünü taramak istiyorsanız Özel tarama seçeneğini tıklatın ve virüs taraması yapılacak hedefleri seçin

Ek bilgiler için lütfen düzenli olarak güncellenen ESET Bilgi Bankası makalesini okuyun.

7.3 Belirli bir uygulama için iletişime nasıl izin verilir

Etkileşimli modda yeni bir bağlantı algılanırsa ve eşleşen bir kural yoksa, sizden bağlantıya izin vermeniz veya engellemeniz istenir. Uygulama her bağlantı kurmayı denediğinde ESET Smart Security uygulamasının aynı eylemi gerçekleştirmesini istiyorsanız, Eylemi anımsa (kural oluştur onay kutusunu seçin.

Ağ > Kişisel güvenlik duvarı > Kurallar ve bölgeler > Ayarlar altında bulunan Kişisel güvenlik duvarı ayarları

penceresinde ESET Smart Security uygulaması tarafından algılanmadan önce uygulamalar için yeni Kişisel güvenlik duvarı kuralları oluşturabilirsiniz. Kurallar sekmesinin Bölge ve kural ayarları içinde kullanılabilir olması için Kişisel güvenlik duvarı Filtreleme modu Etkileşimli mod olarak ayarlanmalıdır.

Genel sekmesinde kural için ad, yön ve iletişim protokolü girin. Bu pencere, kural uygulandığında yapılacak eylemi tanımlamanıza olanak tanır.

Yerel sekmesinde uygulamanın yürütülebilir dosyasının yolunu ve yerel iletişim bağlantı noktasını girin. Uzak adresi ve bağlantı noktasını (varsa) girmek için Uzak sekmesini tıklatın. Uygulama yeniden iletişim kurmayı dener denemez, yeni oluşturulan kural uygulanır.

7.4 Bir hesap için Ebeveyn kontrolünün etkinleştirilmesi

Belirli bir kullanıcı hesabı için Ebeveyn kontrolünü etkinleştirmek üzere aşağıdaki adımları uygulayın:

1. Varsayılan olarak, Ebeveyn kontrolleri ESET Smart Security içinde devre dışıdır. Ebeveyn kontrolünün etkinleştirilmesine yönelik iki yöntem bulunur:

o Ana program penceresinde Ayarlar > Güvenlik araçları > Ebeveyn Kontrolü bölümünde simgesine tıklatın ve Ebeveyn kontrolü durumunu etkin olarak değiştirin.

o F5 tuşuna basarak Gelişmiş Ayarlar ağacında Web ve e-posta > Ebeveyn Kontrolü'ne gidin ve Sisteme entegre et seçeneğinin yanındaki düğmeyi açık konuma getirin.

2. Ana program penceresinden Ayarlar > Güvenlik araçları > Ebeveyn kontrolü'ne tıklatın. Ebeveyn kontrolü öğesinin yanında Etkin durumu görünse bile Bu hesabı koru seçeneğine tıklatarak istediğiniz hesap için Ebeveyn

kontrolünü yapılandırmanız gerekir. Hesap ayarları penceresinde, erişim düzeyini ve yaşa uygun önerilen web sayfalarını belirlemek için bir yaş girin. Ebeveyn kontrolü artık belirtilen kullanıcı hesabı için etkin olur. Kategoriler sekmesinde izin vermek veya engellemek istediğiniz kategorileri özelleştirmek için hesap adının altındaki İzin verilen ve yasaklanan içerik... öğesine tıklatın. Bir kategoriyle eşleşmeyen özel web sayfalarına izin vermek veya bunları engellemek için İstisnalar sekmesine tıklatın.

7.5 Zamanlayıcıda yeni bir görev oluşturulması

Araçlar > Zamanlayıcı içinde yeni bir görev oluşturmak için Ekle seçeneğini tıklatın veya sağ tıklatıp içerik menüsünden Ekle... seçeneğini belirleyin. Beş tür zamanlanmış görev kullanılabilir:

Harici uygulama çalıştır - Harici bir uygulamanın yürütülmesini zamanlar.

Günlük bakımı - Günlük dosyaları ayrıca, silinen kayıtlardan kalanları da içerir. Bu görev, etkin çalışma sağlamak için günlük dosyalarındaki kayıtları düzenli olarak en iyi duruma getirir.

Sistem başlangıç dosyası denetimi - Sistem başlangıcında veya oturum açıldığında çalıştırılmasına izin verilen dosyaları denetler.

Bilgisayar durumunun sistem görüntüsünü oluştur - ESET SysInspector bilgisayar sistem görüntüsünü oluşturur;

sistem bileşenleri (örneğin, sürücüler, uygulamalar) hakkında ayrıntılı bilgi toplar ve her bileşenin risk düzeyini değerlendirir.

İsteğe bağlı bilgisayar taraması - Bilgisayarınızdaki dosyaların ve klasörlerin bilgisayar taramasını gerçekleştirir.

Birinci tarama - Varsayılan olarak yüklemeden veya yeniden başlatmadan 20 dakika sonra düşük önceliğe sahip bir görev olarak Bilgisayar taraması gerçekleştirilir.

Güncelleme - Virüs imza veri tabanını ve program modüllerini güncelleyerek bir Güncelleme görevi zamanlar.

Güncelleme en sık kullanılan zamanlanan görevlerden biri olduğu için, yeni güncelleme görevinin nasıl ekleneceğini aşağıda açıklayacağız:

Zamanlanan görev açılır menüsünden Güncelleme öğesini seçin. Görev adı alanına görevin adını girin ve İleri

seçeneğini tıklatın. Görevin sıklığını seçin. Kullanılabilir seçenekler şunlardır: Bir kere, Yinelenen, Günlük, Haftalık ve Olay tetiklendiğinde. Dizüstü bilgisayar pil gücüyle çalışırken sistem kaynaklarının kullanımını en aza indirmek için Pil gücüyle çalışırken görevi atla öğesini seçin. Görev, Görev yürütme alanlarında belirtilen tarihte ve saatte çalışır.

Ardından, görev zamanlanan saatte yapılamadığında veya tamamlanamadığında hangi eylemin gerçekleştirileceğini tanımlayın. Kullanılabilir seçenekler şunlardır:

Bir sonraki zamanlanan saatte En kısa sürede

Son çalıştırmadan itibaren geçen süre belirtilen değeri geçiyorsa hemen (aralık, Son çalıştırmadan itibaren geçen süre (saat) kaydırma kutusu kullanılarak tanımlanabilir)

Sonraki adımda geçerli zamanlanan görev hakkında bilgiler içeren özet penceresi görüntülenir. Değişiklik yapmayı sonlandırdığınızda Son seçeneğini tıklatın.

Zamanlanan görev için kullanılacak profilleri seçebileceğiniz iletişim kutusu açılır. Buradan birincil ve alternatif profili seçebilirsiniz. Görev birincil profil kullanılarak tamamlanamazsa alternatif profil kullanılır. Son seçeneğini tıklatarak onayladığınızda yeni zamanlanan görev, geçerli olan zamanlanan görevler listesine eklenir.

7.6 Haftalık bir bilgisayar taraması zamanlama

Düzenli bir görev zamanlamak için ana program penceresini açın ve Araçlar > Zamanlayıcı'yı tıklatın. Aşağıda, yerel disklerinizi her 24 saatte bir taramak üzere bir görevi nasıl zamanlayacağınıza ilişkin kısa bir kılavuz bulabilirsiniz.

Daha ayrıntılı açıklamalar için Bilgi Bankası makalemize bakın.

Bir tarama görevini zamanlamak için:

Belgede ESET SMART SECURITY 9 (sayfa 138-141)