Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 36/16, 9 Eylül 2016)

Tam metin

(1)

Düşün, düşün…

Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni

(Sayı 36/16, 9 Eylül 2016)

Geçen hafta neler oldu?

***İstanbul Eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın “FETÖ/PDY" mülkiye yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında tutuklandı, Çapkın'ın mal varlığına da el konuldu.

***Diyarbakır’da görülen KCK Ana Davası’nda yargılanan, aralarında HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel’in de bulunduğu 8 HDP milletvekili hakkında mahkemeye zorla getirilme kararı verildi

***HDP, 2 Aralık 2015’ten bu yana sokağa çıkma yasağının devam ettiği ve uzun süre operasyonların hüküm sürdüğü Diyarbakır’ın Sur ilçesiyle ilgili hazırladığı raporu açıkladı. Rapora göre, operasyonlar süresince kimliği tespit edilen 55 kişiyle birlikte yaklaşık 90 kişi öldürüldü, ilçedeki birçok tarihi yapı kullanılamaz duruma getirildi.

Rapora ulaşmak için tıklayınız.

***16 gündür gözaltında tutulan ve "terör örgütü üyeliği" ile suçlanan Evrensel muhabirleri Cemil Uğur ile Halil İbrahim Polat adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) ve birçok meslek örgütü, muhabirlerin serbest bırakılmasını talep etmişti.

***İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) hazırladığı raporda, Ağustos ayında en az 199, yılın ilk sekiz ayında ise bin 290 işçinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

***İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 15 Temmuz darbe girişinin ardından Fethullah Gülen cemaatine yönelik başlatılan ‘FETÖ’ operasyonları kapsamında gözaltına alınan 5 bin 279 kişiden 3 bin 79'unun tutuklandığını açıkladı.

***Antalya’da, aralarında Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkan Yardımcısı Münip Ermiş, eski ÇHD üyesi Hakan Evcin ve Antalya Barosu yönetim kurulu üyesi Lider Tanrıkulu’nun da bulunduğu 25 avukat hakkında Fethullah Gülen soruşturması

kapsamında gözaltı kararı verildi.

*** Milli Eğitim Bakanlığı, ‘Bölücü terör örgütü’ bağlantılı 11 bin 285 personelin açığa alındığını duyurdu.

*** Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukatlar Ayşe Acinikli ve Ramazan Demir’in yanı sıra Tutuklu Aileleriyle Dayanışma Derneği (TUAD) yöneticilerinin de

(2)

115 gazetecinin Sarı Basın Kartı iptal edildi

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü, 115 gazetecinin Sürekli Sarı Basın Kartı’nı

“FETÖ/PDY ile irtibat, iltisak ya da aidiyet bağlantıları olduğunu” gerekçe göstererek iptal etti.

Fethullah Gülen cemaatine yönelik operasyonlar kapsamında hakkında soruşturma açılan ve bazıları tutuklanan gazeteciler Nazlı Ilıcak, Ergun Babahan, Alaeddin Kaya, Mustafa Ünal, Şirin Kabakçı, Abdullah Aymaz, Celal Azmi Kalyoncu ve Ömer Şahin de Basın Kartı iptal edilenler arasında.

Bu iptallerle birlikte, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün onayı ile iptal edilen Sarı Basın Kartı sayısı 620'ye yükseldi.

Dört gazeteci FETÖ suçlamasıyla tutuklandı

Haklarında gözaltı kararı verilen, şarkıcı ve Meydan Gazetesi yazarı Atilla Taş, gazeteciler Murat Aksoy ve Mutlu Çölgeçen ile Ulusal Parti Genel Başkanı ve Türk Solu dergisi yazarı Gökçe Fırat Çulhaoğlu, “FETÖ örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, bilerek ve isteyerek örgüte yardım etmek” iddiasıyla tutuklandı.

(3)

50 gönüllü Öcalan'la görüşülmesi için açlık grevine başladı

50 Kürt siyasetçi, 5 Nisan 2015 tarihinden beri kendisinden haber alınamayan PKK lideri Abdullah Öcalan ile hukuk kuralları çerçevesinde görüşme yapılabilmesi talebiyle süresiz ve dönüşümsüz açlık grevi başlattı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Kongreya Jinen Azad (KJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Kongresi (HDK) tarafından açlık grevi öncesi yapılan basın açıklamasında 510 gündür sürdürülen her türlü siyasi, hukuki, diplomatik, insani çabanın boşa çıkması nedeniyle bu süreci başlatma kararı alındığı açıkladı.

Hapishanede Alevi Dedesiyle görüşe engel

Ankara’daki Sincan 1 Nolu F Tipi Cezaevinde hükümlü bulunan gazeteci Miktat Algül, Alevi dedesi ile görüşmek ve Alevi Bektaşi inancını yaşayabilmek için altı yıldır hapishanede hukuki mücadele veriyor. Algül'ün görüşme talebini İnfaz Hakimliği kabul etti ancak Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazıyla kararı yeniden görüşen Ağır Ceza Mahkemesi ise “Diğer mahpuslara emsal olur” diyerek itirazı haklı buldu ve izni iptal etti.

(4)

Azadiya Welat’ın 2 dağıtımcısı tutuklandı

Azadiya Welat Gazetesi’nin Diyarbakır merkez bürosuna yapılan baskından sonra gözaltına alınan gazete çalışanlarından Arap Turan ve Ferit Toprak ise "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklandı, diğer dokuz kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

AİHM’den yargısız infazına mahkumiyeti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), polis ve askerin iki ayrı operasyonunda yargısız infaz sonucu öldürülen üç kişiyle ilgili davaları karar bağladı, Türkiye “yaşam hakkını ihlal etmekten” suçlu bulundu.

Operasyonlarda öldürülen Hüseyin Altın, İbrahim Kılıç ve Aşkın Günel’in ailelerinin, yakınlarının operasyonlarda sağ yakalanabileceğini, yakalandıktan sonra başlarından vurularak infaz edildiklerini belirterek AİHM’e yaptıkları başvurular sonucunda, Türkiye, Aşkın Günel’in ailesine 20 bin Euro, Hüseyin Altın ve İbrahim Kılıç’ın ailelerine 10 biner Euro manevi tazminat ödemeye mahkum oldu.

(5)

Bakan Kılıç kendisiyle yapılan söyleşinin kayıtlarına el koydurdu

Almanya’nın haber kuruluşlarından Deutsche Welle (DW) Michel Friedman'ın Conflict Zone adlı programı için Ankara'da Türkiye Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile yapılan söyleşinin kayıtlarına Kılıç'ın direktifiyle el konulduğunu duyurdu.

İşlenecek konuların önceden bakanlığa bildirildiği söyleşinin tamamlanmasından hemen sonra Bakanlık Basın Sözcüsü, DW'nin söyleşiyi yayınlayamayacağını belirtti ve kayıtlara bakanlık görevlileri tarafından el konuldu.

Uluslararası basın örgütlerinden ortak Türkiye açıklaması

ARTICLE 19 öncülüğünde 31 Ağustos – 2 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da bir araya gelen Danimarka PEN, Avrupa Gazeteci Federasyonu (EFJ), Alman PEN, Index On Censorship, My Media, Norveç Basın Derneği, Norveç Gazeteci Birliği, Norveç PEN, Uluslararası PEN, Sınır Tanımayan Gazeteciler ve Galler PEN temsilcileri ortak bir

açıklama yaparak OHAL ve KHK’lerle birlikte muhalifler ve bağımsız medya üzerinde eşi görülmemiş bir baskı ortamı yaratıldığına dikkat çekti.

(6)

DÜŞÜNCE SUÇLARI MÜZESİ’NDE BU HAFTA

Gündemden uzak kalmayın

Düzenli olarak güncellenen müzemizden gündemi en eğlenceli biçimde takip edin.

OHAL’ de Siyaset

En son yayınlanan KHK ile gelen belediyelere kayyım atama kararı ile Diyarbakır'ın Sur ve Silvan belediyelerine kayyım atandığı iddiasının ardından Diyarbakır Valisi henüz bir atama yapılmadığını belirtti. DBP'li Sebahat Tuncel ise "kayyum bizim için yok

hükmündedir, tanımıyoruz" açıklamasında bulundu.

HDP'li milletvekillerinin hakkında "zorla getirme kararı" çıkarılması sonrası Demirtaş hükümet yetkililerinin hukukun üstünlüğünü yok sayan söylem ve tavırlarını eleştirdi.

OHAL’de Basın ve Akademi

(7)

gösterdiği muhabirler bir polisin "Metin Göktepe gibi sizi pencereden atsak ya ölürsün ya sakat kalırsın kimse de bir şey diyemez. OHAL'deyiz" dediğini belirtti.

Sınır Ötesi Harekat

Cerablus'ta girişilen sınır ötesi operasyonun kapsamı genişliyor. TSK desteğiyle Çobanbey’in (El Rai) güneyine inen ÖSO, El Bab çevresindeki üç köyü kuşattı, ÖSO ve TSK’nın sonraki hedefi olan El Bab, IŞİD’in Rakka’ya açılan “kapısı”. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rakka operasyonuna Türk Silahlı Kuvvetleri’nin de

katılabileceğini açıkladı. Çavuşoğlu ise ÖSO'yla işbirliğinin, IŞİD'e karşı savaşan bir grup olması nedeniyle doğal olduğunu açıkladı, fakat operasyon IŞİD'e karşı savaşan bir başka grup olan YPG'yle mücadeleyi de hedefliyor.

Dünyadan

31 Ağustos- 2 Eylül tarihleri arasında İstanbul'a gelen sivil toplum örgütleri delegasyonu OHAL koşullarında basına yönelik baskılara karşı basın mensuplarıyla bir araya geldi.

PEN'in farklı ülke temsilcilikleri, Article 19, Avrupa Gazeteciler Federasyonu, Index on Censorship ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün de aralarında bulunduğu delegasyon Türkiye hükümetini OHAL ilanını suistimal etmemeye ve demokrasinin gerekliliklerini yerine getirmeye çağırdı.

(8)

DÜŞÜNCE SUÇU DURUŞMALARI

Twitter hesabından Ömer Hayyam’a ait bazı mısraları paylaştığı için ‘halkın bir kesiminin

benimsediği dini değerleri alenen aşağılama’ suçlamasıyla yargılanan piyanist ve besteci Fazıl Say beraat etti.

Eşcinsel olduğu için babası tarafından öldürülen ve davası 7 yıldır devam eden Ahmet Yıldız’ın duruşması 8 Eylül 2016’da İstanbul Kartal Anadolu Adliyesi 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşma 31 Ocak 2017 tarihine ertelendi.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş hakkında, Twitter paylaşımları ve katıldığı bir basın açıklamasında yaptığı konuşmada, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, devletin yargı organlarını, devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılama"

suçunu işlediği iddiasıyla 2 ayrı dava açıldı.

İfade özgürlüğü ile ilgili olaylara ilişkin haberleri http://dusun- think.net/index.php?s=bulten adresinden takip edebilir ve haftalık bültene ulaşabilirsiniz.

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :