PM (TRIFAZE) MATKAP TEZGAHI KULLANIM KILAVUZU

Tam metin

(1)

KULLANIM KILAVUZU

UYARI: Lütfen bu kılavuzu dikkatli bir şekilde okuyup,

PM-70321

(TRIFAZE) MATKAP TEZGAHI

(2)

PRO-MAX PM-70321 Teknik Özellikler

MAKİNELERİN

GENEL GÜVENLİK TALİMATLARI

1. Kullandığınız makineyi tanıyın.

Kullanma talimatını iyice okuyun ve aletlerin üzerine etiket yapıştırın.

Uygulamalarını ve limitlerini, aletin potansiyel güç ve tehlikelerini bilecek kadar iyi öğrenin.

2. Bütün aletleri topraklayın.

Bu alet 3 iletken kablo ve bir adet 3 dişli topraklama tipi fiş ile topraklama

gereklerine uygun bir kabloyla donatılmıştır. Kordondaki yeşil

kondüktör topraklama telidir. Yeşil teli asla çalışan bir terminale bağlamayın.

3. Muhafazaları yerlerinde tutun.

Çalışırken, ayarlama ve hizaya getirme sırasında.

4. Ayarlama anahtarlarını ve ingiliz anahtarlarını kaldırın. Aletleri çalıştırmadan önce ayar anahtarları ve ingiliz anahtarlarını kaldırıp

kaldırmadığınızı kontrol etmeyi adet haline getirin.

5. Çalışma alanınızı temiz tutunuz.

Temizlenmemiş bölge ve tezgahlar kazalara davetiye çıkarır. Zemin kaygan olmamalıdır bunun için zemine mum yada talaş dökün.

6. Tehlikeli ortamlardan sakının.

Aletleri ıslak ve nemli ortamlar ile yağmura maruz kaldığı alanlarda kullanmayın. Çalışma alanınızı iyi

ışıklandırmaya özen gösterin. Etrafınızda rahat çalışabilmek için yeterli çevre

Model Motor Döner Tabla

Maksimum Delme Kapasitesi Mandren Kapasitesi

Mil Hareketi Devir Sayısı

Genel Yükseklik Ebatlar

Ağırlık Devir Hızı

PM-70321

380V./50Hz - 1100 Watt 610 mm.

28 mm.

20 mm.

120 mm.

12

1095 mm.

144 kg.

110~2880 d/d

1700 x 780 x 475 mm.

Bu cihazın kullanım ömrü 10 Yıl'dır.

(3)

7. Çocukları çalışma alanınızdan uzak tutunuz.

Gelen ziyaretçiler çalışma alanına güvenli bir uzaklıkta tutulmalıdır.

8. Atölyenizde çocuklara karşı tedbirler alın.

Asma kilitler, ana şalter, çıkabilen başlatma anahtarı ile yada aletleri çocukların ulaşamayacağı yerlere saklayın.

9. Aletleri zorlamayın ve uygun kullanın.

Tasarlanmış işlerin yapımı daha iyi ve güvenli olacaktır.

10.Uygun kıyafetler giyin.

Dönen parçalara kaptırabileceğiniz için Bol kıyafetler, eldivenler, kravatlar veya takılar kullanmayınız. Kaymayan

ayakkabılar önerilmektedir. Saçlarınız uzun ise bunları içine toplayabileceğiniz başlık veya şapkalar kullanın. Uzun elbise kollarınızı dirseklerinizden yukarı doğru kıvırın.

11.Koruma gözlüğü kullanın.

Her zaman koruma gözlüğü takınız.

Gözlükler güvenlik gözlükleri değildir.

Bunlar sadece darbe dayanıklı lensledir.

İşlemlerin uzayan periyotlarında kulak koruması ve tozlu operasyonlarda yüz yada toz maskesi kullanın.

12.Çalışma güvenliği.

Çalışırken işi tutmak için işkence yada mengene kullanın.

13.Makinelerin üzerinden uzanmayın.

Her zaman ayaklarınızın üstünde ve dengede durun.

14.Aletlerin bakımını dikkatlice yapınız.

En iyi ve en güvenli şekilde işlemleri yapabilmek için aletleri keskin ve temiz tutunuz. Yağlama ve aksesuar

değişimlerinde talimatları izleyin.

15.Parçaları ayırın.

Bıçakları, matkap uçlarını, kesiciler gibi parçaları aksesuar değiştirirken ve bakım yapmadan önce çıkartınız.

16.Başlangıç kazalarına karşı dikkatli olun.

Fişi güç kaymağına yerleştirmeden önce açma-kapama anahtarının "OFF" ta olduğundan emin olun.

17.Tavsiye edilen aksesuarları kullanın.

Tavsiye edilen aksesuarlar için el kitabına danışınız. Aksesuarlara eşlik eden talimatları takip ediniz. Uymayan aksesuar kullanımı kazalara sebebiyet verebilir.

18.Aletlerin üstüne asla oturmayın.

Aletlerin devrilmesi yada kesici kısımlarla kazayla temas ciddi

yaralanmalar meydana gelmesine sebep olabilir. Makinenin üzerinde veya

yanında metaryaller biriktirmediğiniz gibi gerekli olduğu hallerde ve parçalara uzanmak içinde alete oturmayın.

19.Arızalı parçaları kontrol edin.

Makinenin yeni kullanımından önce, bir muhafaza yada arızası kontrol edilmiş parçanın uygun şekilde işleyeceğinden ve tasarlandığı işleri yapabileceğinden emin olun. Hareketli parçaların hizasına, .... . Muhafaza yada diğer parçaların arızalanmalarında uygun şekilde tamir edilmeli yada yenilenmelidir.

20.Besleme yönü.

Besleme sadece bıçak ve kesiciye doğru ve kesici veya bıçağın dönme yönüne doğru işler.

21.Daha durmamış ve bekleyen biri

olmadan aletlerin yanından ayrılmayın.

Aleti kapayın. Tamamen durana kadar aletlerin yanından ayrılmayın.

(4)

MATKAP TEZGAHLARI İÇİN EK GÜVENLİK TALİMATLARI

GÜVENLİK İKAZ KELİMELERİ DANGER: Güvenlik talimatlarının takip edilmemesi birinin ciddi şekilde

yaralanması ve ölümü anlamına gelir.

WARNİNG: Güvenlik talimatlarının takip edilmemesi birinin ciddi şekilde

yaralanması ve ölümü anlamına gelir.

CAUTION: Güvenlik talimatlarının takip edilmemesi birinin yaralanmasına sebep olabilir anlamına gelir.

7. Konum

Matkap tezgahını iyi ışıklandırılmış alanlarda, iyi temizlenmiş yüzey üzerinde, kayma, takılma ve düşme riskini azaltacak, yeterince pürüzsüz yüzeylerde kullanın.

8. Geri tepme

Geri tepme çalışılacak parçanın dönen parça tarafından kapılmasıdır. Çalışılacak parça çok yüksek bir süratle Dönme yönüne doğru fırlayabilir. Bu ciddi yaralanmalara neden olabilir. Geri tepme sonucu yaralanma ihtimalini azaltma yolları:Çalışma parçasını tezgaha mümkün olduğunca sıkı bir şekilde mengene ile sıkıştırın.

Dolabı yada çarkları cilalarken yada zımparalarken, bağlanmış hareketli

parçalar senden uzakta olmalı, sana doğru olmamalı.

Sadece önerilen ve talimatlarda arz edilen aksesuarları kullanınız.

9. Koruma: Göz, eller, yüz , kulak ve vücut

Tehlike: Kendi güvenliğiniz için, matkap tamamen monte edilene kadar, talimatlar kurulana ve talimatları iyice okuyup anlayana kadar aleti kullanmaya teşebbüs etmeyiniz.

1. Makinenin Genel Güvenlik

Talimatları ... 2

2. Matkap Tezgahının İyice Anlaşılması ... 17

3. Basit Matkap İşlemleri ... 23

4. Ayarlamaları ... 25

5. Bakım ... 26 6. Matkabın Dengelenmesi

Matkap tezgahında yatma eğimi varsa yada kullanım sırasında hareket ediyorsa, tezgahı somunlayın. Çalışma parçası tek elle desteklemek için çok büyükse, uygun bir yardımcı destek kullanın.

(5)

a. Matkabın herhangi bir parçası kaybolur, yanlış yapılır, arızalanır yada bozulursa motor anahtarı, diğer operasyon

kontrolleri, güvenlik cihazı yada güç kablosu gibi hassas parçalar değiştirilip, tamir edilene kadar matkabı kapayın fişi güç kaynağından çıkartın.

b. Parmağınız asla çalışma parçası veya elinizin kaymasıyla kesici aletler ve matkap ucuna temas edeceği yerlere uzatmayınız.

c. Yayın fırlattığı parçalarla yaralanmamaya dikkat edin, talimatların bildirdiği ve gösterdiği gibi telin gerilimini aynen ayarlayın.

d. Kesilecek parçanın elinizden kopmasına, aletin eğrilmesine, alettin parçalamasına yada fırlatmasına engel olun, uygun destekleri kullanarak alet üzerinde değişmeyi ve yapışmayarak çalışması sağlanır:

• Destek parçalarının (kesilecek parçanın altında kullanın) yeri dirseğin sol tarafıyla temas etmelidir.

• Çalışma parçası çok kısa veya tezgah devrilmişse çalışma parçasını dirseğin sol tarafına mümkün olduğunca yaslayın, işkenceyle tezgaha sıkıca tutturun.

• Matkap tezgahı mengenesi kullanırken, mengeneyi her zaman tezgaha tutturun.

• Hiçbir işi çıplak elle yapmayın, parlatma yaparken hariç.

• Dirsekteki Kafasını, Tezgah destek dirseği, ve tezgahı tezgah desteğine matkap

işlemlerinden önce kilitleyin.

• Makine dönerken, kafa ve tezgahı asla kıpırdatmayınız.

• Operasyona başlamadan önce, motor anahtarını sarsmanın matkap yada diğer kesici aletlerin sallanmadığı ve titreşime sebep olmadığından emin olun.

• Eğer bir parça tezgahı düşürecek yada tutmazsan devirecek gibi ağır geliyorsa, parçayı tezgaha mengeneyle sabitleyin yada yeni desteklerle tezgahı sağlamlaştırın.

• Nadiren yapılan işlemlerde muhafaza ve kesilecek parçanın durumunu uygun şekilde kavramak için yuva kullanın.

• Kesilecek maddenin yapısı ve işlemin özelliklerine göre Mil Hızını tavsiye edilen şekilde ayarlayın- Kayış

Muhafazasının içini Matkap bilgileri, aksesuarlar için, Talimatlara uygun aksesuarla göndermek için kontrol edin.

UYARI: Dönen aletleri çekilmekten sakının--

1. Giymeyin : - Eldivenler - Kravat

- Gevşek kıyafetler - Takılar

2. Uzun saçlarınızı bağlayın

(6)

e. Matkap tezgahının üzerinde asla mengene ile sıkıştırma yapmayın, kırılmasına yada matkap tezgahının tamamının üzerine devrilmesine neden olabilir.

f. Matkabın yanından ayrılarken anahtarı "OFF" a getirip anahtar kilidini çıkartmayı ihmal etmeyin.

g. Aletle temas ve parça fırlatmalarına karşı dikkatli olun ciddi yaralanmalara sebep olabilir, Kesici aletler hala dönüyorken masa üzerinde iş ayarlaması ve montaj yapmayın.

10.Sadece bu matkap için dizayn edilmiş aksesuarları kullanın zira parçaların veya kesilecek parçaların kırılıp fırlaması ciddi yaralanmalara sebep olabileceği için sakının.

a. Geniş çaplı delik açılırken:

Kesilecek parçaları tezgaha sıkıca mengeneyle sıkıştırın.

Yoksa kesici kavrayabilir ve aşırı hızda kesilecek parça bükülebilir.

Sadece tek parça, küp-tipi ve delik kesiciler kullanın.

Testere freze ve çok parçalı delik açıcılar kullanmayın zira kesim sırasında

değişebilir ve dengesiz hale gelebilirler.

Hızı 1,500 RPM' den aşağıda tutun.

b. Kumlama fıçısı 1800 RPM' den fazla bir hızda asla çalıştırılmamalıdır.

c. Uzunluğu 7" yi geçmeyen hiçbir matkabı ve uzatması 6" aşağı ayna çenesini

yüklemeyin yada kullanmayın.

d. Matkap tezgahında döner planya, dairesel kesici planya bıçağı kullanmayınız.

11.Kafada yada gövdenin solunda ki panellerde görünen güvenlik uyarıları ve talimatlarını dikkate alın ve takip ediniz.

12.Matkap tezgahının aşağıda listelendiği gibi 12/16 hıza sahiptir:

Makaradaki kayışın özellikli

yerleştirilmesi için kayış muhafazasının içine bakın.

13.Güvenliğinize dikkat edin.

Güvenlik, operatörün kesim yaptığı anlardaki genel düşünce yapısı ve dikkatinin bir bileşimidir.

UYARI: Alışkanlıkların sıradan olmasına izin vermeyin (Matkabın sık sık kullanımından kazanç). Her zaman az bir dikkatsizliğin ikincisinin şiddetli yaralanmalara sebep olacağını unutmayın).

Gözenekli aletlerle çalışma sonucunda gözün içine yabancı maddeler fırlaması ciddi yaralanmalara sebep olabilir.

Makinelerle operasyonlara başlamadan önce daima koruyucu gözlük takınız.

Güvenlik gözlüklerini herhangi bir parekende satış dükkanlarından elde edebilirsiniz.

(7)

UYARI: Beklenmedik başlangıç ve elektrik şoklarından sakınmak amacıyla besleme kablosunu güç kaynağına

takmayınız. Matkap ile çalışmıyorken fiş daima çekili durumda kalmalıdır.

KUTUYU BOŞALTIN VE

İÇİNDEKİLERİ KONTROL EDİN

Bu Matkap bir kutunun içine tam olarak yerleştirilmektedir.

1. Bütün parçaları ambalaj malzemesinin içerisinden çıkarın ve bütün parçaları ambalajdan çıkarmadan “Parça listesi”

nden kontrol ediniz.

Uyarı: Eğer parçalar kayıpsa, Matkabı monte edip besleme kablosunu güç kaynağına yada kayıp parçalar elde edilene yada doğru şekilde monte edilene kadar matkabı çalıştırmaya yeltenmeyin.

2. Tezgah ve sütuna uygulanmış olan koruyucu yağı temizleyin. Herhangi bir ev tipi gresi ve spot sökücü kullanın.

UYARI: Yangın yada toksik

reaksiyonlardan sakınmak amacıyla , asla gaz, neft yada benzer yüksek ucu

kimyasallar kullanmayın.

3. Tozlanmayı önlemek amacıyla tezgah ve sütuna bir kat cila uygulayın. Temiz kuru bir bezle bütün parçaları silin.

PARÇA GRUPLARININ LİSTESİ

Parça Açıklama Miktar

A B C D E F G H

Tezgah...1

Sütun Destek Kolu...1

Kullanma Kılavuzu...1

Motor...1

Taşınabilir Parçalar Torbası...1

Taban...1

Kafa Yuvası...1

Taşınabilir Parçalar Kutusu... .1

Numaralar: Kutular daha küçük torbaları içerebilir.

Not: Montajı daha kolay kılabilmek için her torbanın içindekini bir arada tutun ve diğer torbaların içindekilerden ayrı tutun.

(8)

KUTU VE TORBADAKİ TAŞINABİLİR PARÇALAR

Allen anahtar (3mm)(1)

Mandren (1) Mandren Anahtarı (1) M12x40

Hex Vida (4)

Kayış Makarası (1) Kitleme kolu(1)

Mandren çıkartma

kolu (1) Kayış "V" A29 (1)

Mandren indirme kolu (3) M5x12

Vida (1)

Allen anahtar (4mm)(1)

Allen anahtar (5mm)(1)

Allen anahtar (6mm)(1)

Topuz (1)

Anahtar-Switch (1)

Tabla ayar kolu (1)

Tabla ayar kolu tutacağı (1)

Kayış "V" A33 (1)

(9)

MATKABINIZI İYİCE TANIYIN

Besleme yayı ayarı

Besleme yayı 20 Yay kapağı

Işık"Açma-Kapama"

anahtarı 21 Açma-Kapama

anahyatı

18 Mandren 3

Kayış gerilimi sabitleme kolu

25 Tezgah eğim

kilidi

24 Destek kilidi

23 Eğim skalası

göstergesi

1 Kayış muhafazası

2 Matkap hız ayar tablosu

3 Kayış gerilimi sabitleme

kolu

5 Kafa sabitleme

kilidi 6 Besleme kolu 17

Derinlik skalası kilidi 16 Derinlik skalası

göstergesi 7

Sütun bileziği 8 Tezgah desteği

9

Tezgah yüksekli ayar kolu 13

Tabla 14 Sütun 15 Derinlik skalası

12 Ray

11 Tezgah dirseği

10 Taban Şaft

Gövde

Sıkıştırma anahtarı

Ray (Dişli)

Mil

18 Mandren 19

Mandren anahtarı

Mandren milinin ve şaftının montajı 22 Tezgah sabitleme pimi

4 Kayış gerilimi

kolu

(10)

ÖZELLİK TANIMLARI

1. Kayış Muhafazasının Montajı... Matkabın çalışması sırasında makara ve kayışı saklar.

2. Matkap Hızı Tabelası... Makara üzerindeki oyuklardan herhangi birine kayışın yerleştirilmesiyle değişebilir. Kayış muhafazası içerisindeki Mil Hız etiketine bakın...Yaklaşık delme hızını ayarlamak için, kayış muhafazasının içerisindeki tezgaha bakınız.

3. Kayış Gerilimi Kilitleme Kolu... Sıkma kolu motor mesnedi desteğini kilitler ve Kayış Gerilim Kolu kayışın doğru gerilim ve aralıkta ayarlanmasını sağlar.

4. Kayış Gerilim Kolu... Kayışın gerilmesi için kolu saat yönünün tersine çevirin, kayışın gerilimini azaltmak için saat yönüne çevirin.

5. Kafa Kilidi... Kafayı sütuna sabitleyin. Matkapla işlem yaparken daima kilitli pozisyonda durmalıdır.

6. Besleme Kolu... Hareket için kolu yukarı yada aşağı doğru çevirin. Kollar işlem yapılacak malzemenin şeklinden dolayı mani oluşturuyorsa, kollardan biri yada ikisi çıkarılabilir.

7. Sütun Bileziği... Ray sütuna otursun. Ray sütun üzerinde hareketi ve tezgah desteğinin sabit durmasını sağlar.

8. Tezgah Desteği... Tezgah ve kol sütuna oturtun.

9. Tezgah Krankı... Saat yönüne çevirerek tezgahı yükseltebilirsiniz, krank ile işlem yapmadan önce destekler gevşetilmelidir.

10. Taban... Matkabı destekler. Ek dayanak için Tabanda bulunan deliklerle zemine cıvata yardımıyla yere sabitlenebilir.

11. Sütun Destekleri... Sütunu destekler, dişli rayı izler ve sütun tabana monte edilebilmesi için montaj delikleri bulunmaktadır.

12. Ray... Dişli mekanizmasıyla birlikte tezgah krankının el ile döndürülmesiyle kolay şekilde yükselip alçalmasını sağlar.

13. Tezgah... Üzerinde işlem yapılacak parça için destek sağlar.

14. Sütun... Tezgah, Kafa ve tabanın sütuna kolay ayarlanması ve hareket etmesi için bağlayın.

15. Derinlik Skalası... Matkap açılmakta olan delik derinliğini gösterir.

16. Derinlik Skalası Göstergesi... Derinlik skalasında seçilmiş delme derinliğini gösterir.

17. Derinlik Skalası Kilidi... Seçilmiş derinlikte derinlik skalasını kilitleyin.

18. Mandren... İstenen işlemleri yağmak için matkap ucu yada tavsiye edilen aksesuarları tutar.

19. Mandren Anahtarı... Kendiliğinden çıkmalı mandren anahtarı çıkarmak istediğinizde anahtar fırlayacaktır. Bu fonksiyon cihaz çalıştırıldığında mandren anahtarının fırlamasını önlemek amacıyla geliştirilmiştir. Farklı, hasarlı yada kayıp başka anahtar kullanmayın.

20. Yay Kapağı... Yay geriliminin ayarlı durmasını sağlar.

21. Matkap “Açma-Kapama” Anahtarı... kilitleme özelliği vardır. Bu özellik yetkisiz kişilerin kullanımını ve çocuk ve başkalarının kullanımdan doğacak tehlikeleri önlemek amacıyla geliştirilmiştir.

22. Tezgah Kilitleme Pimi... İndeksleme pimi gibi tezgahın mandren ve matkaba 90 derece açıda durmasını sağlar.

23. Eğim Skalası... Eğimli operasyonlar için tezgahın ne kadar yatırıldığını gösterir.

24. Destek Kilidi... Tezgahın sütundan destek alabilmesi için kilitleri sıkın. Matkap ile çalışıyorken bunların daima kapalı olması gerekmektedir.

25. Tezgah Eğim Kilidi... 0-45 derece arasında herhangi bir durumda tezgahın kilitlenmesini sağlar.

26. Kayış Gerilimi... “Montaj-Takma ve Kayış gerilimi” bölümüne bakın.

Not: Çalıştırma Anahtarı sarı plastikten yapılmıştır.

(11)

PRO-MAX PM-70321 MONTAJ

Şekile bakarak, bütün parçaları doğru şekilde yerleştirin, vida ve somunları iyice sıkıştırın.

No. Parça No. Tanım

1 20101011 Bilezik - Dişli Ray 2 GB80-85 Vida-Altıgen Soket Set 3 20101004 Destek-Tabla göstergesi 4 20101009-1 Manivela

5 20101009 Manivela-Kol 6 20101010 Ray

7 GB80-85 Vida-Altıgen Soket Set 8 20101002 Destek - Sütun

9 GB5781-86 Vida - Altıgen HD 10 20101001 Taban

11 20101003 Tüp - Sütun

12 16101012 Pim - Tezgah Kilidi 13 20101008 Sonsuz dişli-Yükseltme 14 20101014 Tezgah-Skala

15 20103010 Anahtar - Mandren

16 Kafa

-2,3,4

M6x10

M10x12

M12x40

(12)

ARIZA GİDERME

UYARI: Kendi güvenliğiniz için, arıza gidermeye başlamadan önce anahtarı "OFF"

konumuna getirin ve besleme kablosunu güç kaynağından çıkartın.

HERHANGİ BİR NEDENLE MOTORUNUZ ÇALIŞMADIĞINDA YETKİLİ SERVİSİNİZE DANIŞINIZ.

ARIZA MUHTEMEL SEBEPLER ÇÖZÜMLER

Sesli işlemler 1. Yanlış kayış gerilimi 2. Kuru mil

3. Gevşek mil makarası

4. Motor makarasının gevşemesi

1. Gerilimi ayarlayın 2. Mili yağlayın

3. Makaradaki somunların sıkılığının kontrolü ve gerekliyse sıkılması 4. Makaradaki ayar vidasının sıkılması Matkap ucunun

yanmas

1. Yanlış hız

2. Talaş parçalarının delikten dışarı çıkmaması

3. Matkap ucunun körlenmesi 4. Beslemenin çok yavaş olması 5. Yağlanmaması

1. Hızın değiştirilmesi

2. Sık sık matkabın kaldırılıp talaşın temizlenmesi

3. Matkap ucunu bileyin 4. Matkap ucuna uygun

5. Matkap ucunun kesme veya motor yağı ile yağlanması

Matkap ucunun delikte sıkışıp dönmemesi

1. Ağacın sert damarlı olması yada matkap ucunun kesici uçlarının uzun olması ve/veya açının doğru olmaması

2. Eğrilmiş matkap ucu

1. Matkabın doğru şekilde bilenmesi

2. Ucun değiştirilmesi Ağacın alt tarafından

çatlaması

1. Kesilecek parçanın altına destek konulmaması

1. Kesilecek parçanın desteklenmesi yada mengeneyle sıkıştırılması

Ağacın gevşek elde kırılması

1. Desteklenmemesi yada mengene ile uygun şekilde sıkılması

1. Kesilecek parçanın desteklenmesi yada sıkıştırılması

Matkap ucunun parça içinde sıkışıp kalması

1. Kesilecek parça matkap ucunu kıstırması yada aşırı besleme baskısı

2. Yanlış kayış gerilimi

1. Kesilecek parçanın desteklenmesi veya uygun şekilde sıkıştırılması

2. Gerilimi ayarlayın Matkap ucunun fazla

aşınması ve sarsılması

1. Eğrilmiş matkap ucu 2. Mil yatağının yanması 3. Ucun matkaba doğru takılmaması

4. Mandrenin uygun yerleştirilmemesi

1. Düzgün bir matkap ucu kullanın 2. Yatağı değiştirin

3. Ucu doğru takın

4. Mandrenin uygun şekilde yerleştirin

Oluğun çok hızlı veya çok yavaş dönmesi

1. Yay geriliminin doğru olmaması

1. Yay gerilimini ayarlayın

Mandrenin mildeki yerine taktığınızda durmaması.

Yerleştirmeye

1. Mandreni yada milin

üzerindeki konik yüzeylerin kirli, yağlı, greslenmiş olması

1. Ev tipi deterjan kullanarak mandren ve mildeki kirlerin ve yağların temizlenmesi

(13)

Sık sık motorda biriken tozları dışarı atarak motoru temizleyin. Mobilya-tipi ciladan bir kat tezgah ve dirseğe uygulamanız yüzeyleri temiz tutmanıza yardım edecektir.

UYARI: Kendi güvenliğiniz için, aleti kapayıp bakım ve yağlamadan önce besleme

kablosunu güç kaynağından çıkarın.

Bilyalı yatakların hepsi fabrikada greslenip paketlenmiştir. Tekrar yağlanma ihtiyaçları yoktur. Dişlileri, dişli ray tezgah yükseltme mekanizmasını, mil üzerindeki kanalları ve dişli rayı periyodik olarak yağlayınız.

BAKIM YAĞLAMA

UYARI: Elektrik şoklarına ve yangın tehlikelerine karşı dikkatli olun. Besleme kaplosu herhangi bir şekilde yanmış, kesilmiş veya hasarlıysa yenisiyle değiştirin.

ELEKTRİKSEL BAĞLANTI ŞEMASI

MOTOR

MOTOR KABLOSU

TERMİNAL BLOĞU

ELEKTRİK KABLOSU

AMPÜL

AMPÜL ANAHTARI MİKRO SWITCH

GÜÇ ANAHTARI

(14)

PRO-MAX PM-70321 TAMİR PARÇALARI

No. Tanım Parça No.

1 "1" Kayış A29 16205011

2 Rulman 15 mm 60202

3 Merkez Makara 20105006

4 Boş Makara Mili 20105007

5 Motor Makarası 20105005

6 Vida M8x12 GB80 - 85

7 Yassı Başlı Vida M5x12 GB818 - 85

8 Kablo Kelepçesi 16102014

9 Kaucuk Yatak 20105012

10 Vida Rondela M6x12 13105009

No. Tanım Parça No.

12 Makara Kapağı - Etiketler 20105000

13 Rondela 20102024

14 Mil Yatağı 60206

15 Yatak Ara Parçası 20102023

16 Makara Şaft 20102022

17 Makara Mili 20105009

18 Makara Somunu 20102025

19 "V" Kayışı A33 20105010

20 Topuz 16105008

(15)

PRO-MAX PM-70321 KAFA MONTAJI

No. Tanım Parça No.

1 Altıgen vida M8x16 GB5781-86

2 Ayarlama Kolu 161102006

3 Motor Montaj Desteği 20102003

4 Motor Tablası 16102007

5 Kilit Contası 12 GB93-87

6 Altıgen Somun M12 GB6170-86

7 Motor 20102020

8 Altıgen Somun M8 GB6170-86

9 Conta 8 GB97.1-85

10 Motor Kablosu 20102016

11 Altıgen Vida M8x40 GB5781-86

12 Motor Montaj Desteği 20102002 13 Kayış Gerilim Kilit Topuzu 16102005 14 Kayış Gerilim Ayar Kolu 20102004

15 Vida M10x12 GB80-85

16 Derinlik Sabitleme Vidası 16104012

17 Skala Kılavuzu 16104004

18 Topuz 20104011

19 Bükme Kolu 20104005

20 Besleme Kolu Şaftı 20104000

21 Derinlik Durdurma Skalası 16104003

22 Durdurma Pimi 16104010

23 Vida M8x30 GB70-85

24 Conta M5 GB862.1-87

25 Yassı Vida M5x6 GB818-85

26 Anahtar Kutusu 20102008

27 Yassı Vida M6x35 GB823-85

28 Terminal Bloğu 20102030

No. Tanım Parça No.

29 Vida ST4.2x9.5 GB845-85

30 Terminal Bloğu Yatağı 20102031 31 Anahtar

32 Lamba Anahtarı RF1001

33 Yassı Vida M6x16 GB818-85

34 Kablo 16102018

35 Vida M8x25 GB70-85

36 Vida M10 16102021

37 Altıgen Somun M10 GB6170-86

38 Yay Yatağı 20104006

39 Pim 6x16 GB879-86

40 Yay 20104008

41 Yay Kapağı 20104007

42 Somun M12x1.5 GB6173-86

43 Besleme Kablosu 20102015

44 Yuvarlak Pim2.5-10 GB879-86

45 Kafa 20102001

46 Connektör Teli 13302019

47 Yassı Vida M6x12 GB818-85

48 Ampul Duyu 16102013-1A

49 Allen Anahtar 3 GB5356-85

50 Allen Anahtar 4 GB5356-85

51 Allen Anahtar 5 GB5356-85

52 Allen Anahtar 6 GB5356-85

53 Vida M5x35 GB818-85

54 Vida M4x6 GB818-85

55 Bağlantı 20102032

(16)

PRO-MAX PM-70321 MAKARA & MİL ŞAFTI

No. Tanım Parça No.

1 Sabitleme Somunu 20103005

2 Kitleme Halkası 20103004

3 Conta 20103003

4 Rulman 60204

5 Kaucuk Conta 20103006

6 Gövde 20103002

7 Sıkıştırma Kolu 16103008

No. Tanım Parça No.

8 Mandren Anahtarı 20103010

9 Mandren 20103009

10 Şaft 20103007

11 Mil 20203001

12 Rulman 30mm 60206

13 Yatak 8706

(17)

PRO-MAX PM-70321 TABAN & TEZGAH

No. Tanım Parça No.

1 Bilezik 20101011

2 Altıgen Vida M6x10 BG80-85

3 Tezgah Desteği 20101004

4 Kol 20101009-1

5 Kol Tutacağı 20101009

6 Ray 20101010

7 Vida M10x12 GB80-85C

8 Sütun Desteği 20101002

9 Vida M12x40 GB5781-86

10 Taban 20101001

No. Tanım Parça No.

11 Sütun 20101003

12 Tezgah Sabitleme Pimi 20101015

13 Somun M8 GB6170-86

14 Vida M20x50 GB5781-86

15 Tezgah - Gösterge 20101014

16 Dişli Pimi 16101007

17 Bilezik -Sütun 16101012

18 Dişli 20101008

19 Sonsuz Vida 20101008

-2,3,4

(18)

İTHALATÇI

Abdurrahman Gazi Mah. Ebubekir Cad. İmamoğlu Sok.

No:2-C/2 34887 - Samandıra - Sancaktepe - İstanbul / Türkiye Tel: +90(216) 444 86 72 pbx Faks: +90(216) 561 46 82 e-posta:topcular@topcular.com.tr - http://www.topcular.com.tr

YETKİLİ TAMİR SERVİSLERİ

Firma Adı İl Adı Adres Vergi No. DairesiVergi Telefon

Makser Tanıtım ve Satış Sonrası

Hizmetler A.Ş.

Abdurrahman Gazi Mah.

Ebubekir Cad. İmamoğlu Sok.

No:2‐C/1 34887 Samandıra/Sancaktepe

1 İstanbul 6110008539 Sultanbeyli 0216‐561 63 50

Tezcan Elektrik Bobinaj iç ve Dış. Tic. Ltd. Şti

Yeni Sanayi Demir Cad.

No:64 Dışkapı

2 Ankara

Özışıklar Elektrik El Aletleri

İsmail Pekin/405

Ulucami Mah.

Kızılay Cad. 19 Sok.

No:20/A Seyhan

3 Adana 7260030855 Seyhan 0322‐359 13 33‐3

Samim Örsoğlu Sedef Çarşısı No:9‐10

4 Denizli 41932042768 Saraylar 0258‐261 42 74

Yavuzhan Bobinaj Hırdavat Mak.

San. ve Tic. Ltd. Şti.

Karatay Sanayi Çobandede Sokak

No:20

5 Konya 9430464498 Meram 0332‐233 29 60

Müştakbey Mah. Ragıpbey Cad.

Topaloğlu Apt. B Blok B/13 Hasan Tezcan

Tezcan Elektrik

6 Muğla 15605713514 Muğla 0252‐212 39 80

Arif Elektroteknik Bobinaj ve Soğutma Sistemleri Tur. San.

İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.

Tophane Mah. Menderes Bulvarı No:212

7 Rize 0790182008 Yeşilçay 0464‐217 45 00

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belge No: 27525

YETKİLİ SATICI

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :