PM DEKOPAJ MAKİNASI KULLANIM KILAVUZU

Tam metin

(1)

KULLANIM KILAVUZU

UYARI: Lütfen bu kılavuzu dikkatli bir şekilde okuyup, gerektiğinde tekrar faydalanabilmeniz için saklayınız.

PM-72203

DEKOPAJ MAKİNASI

(2)

PRO-MAX PM-72203 Teknik Özellikler

Çalışma Voltajı

Bıçak Diş Sayısı 18 TPI

220V.AC/50 Hz.

Tabla Eğimi 0 ‐ 45

0

En: 300 mm.

Derinlik: 260 mm.

Yükseklik: 546 mm.

17 kg.

Bıçak Ölçüsü Uzunluk: 133 mm.

Genişlik: 2.6 mm.

Kalınlık: 0.25 mm.

Motor Gücü 85 Watt

Bıçak Hızı 1400 d/dak.

Ebatlar

Ağırlık

Kesme Kapasitesi 50 x 406 mm.

Bu cihazın kullanım ömrü 10 Yıl'dır.

(3)

KULLANMADAN ÖNCE BÜTÜN BİLGİLERİ OKUYUN.

UYARI: Elektrik cihazları kullanılırken yangın, elektrik çarpması, yaralanma olaylarının olmaması için temel güvenlik önlemleri her zaman takip edilmelidir.

1. ÇALIŞMA SAHANIZI HER ZAMAN TEMİZ TUTUN: Dağınık eşyalar kazalara davetiye çıkarır.

2. ÇALIŞMA SAHASI ÇEVRESİNİ DİKKATA ALIN: Elektrikli cihazları rutubetli, nemli ve zayıf aydınlatılmış yerlerde kullanmayın. Çalışma alanlarını iyi aydınlatılmış şekilde bırakın. Yağmura maruz bırakmayın. Yanıcı gaz veya yakıt bulunan yerlerde aleti kullanmayın.

3. ÇOCUKLARDAN UZAK TUTUN: Çocuklar çalışma sahasından uzak tutulmalıdır. Cihazlara veya uzatma kablolarına ellemelerine izin vermeyin.

4. TESTEREYİ ZORLAMAYIN: Böylece iş istendiği oranda güvenli ve daha iyi olacaktır.

5. DOĞRU ALETİ KULLANIN: Daha büyük sanayi cihazlarının işi için küçük cihazları veya aksesuarları zorlamayın. Cihazı başka amaçlar için kullanmayın.

6. UYGUN GİYECEK SEÇİN: Bol kıyafetler giymeyin ve takı takmayın. Hareketli parçalara takılabilir. Dışarıda çalışırken lastik eldivenler ve kaymayan ayakkabılar giyin. Zarardan korumak için uzun saçları koruyan saç koruyucusu takın.

7. GÖZ KORUYUCU KULLANIN: Metal parçaları, toz ve tahta parçaları çıkaracak bir iş yapıyorsanız yüz koruyucu maske kullanın. Yoksa gözleriniz bozulabilir.

8. KABLOYU KÖTÜ KULLANMAYIN: Depodan çıkarmak için zorla çekmeyin. Kurulmuş tezgahtaki veya ayakta duran makineleri prize takılı kablodan tutup kaldırmayın.

9. ÇALIŞMA PARÇASINI BAĞLAYIN: Mümkün olduğunca çalışma parçanızı mengeneyle veya kıskaçla tutun. Bu ellerinizi kullanmaktan daha güvenlidir ve cihazı kullanmak için iki eliniz de boşa çıkar.

10. DENGESİZ ADIM ATMAYN: Ayak bastığınız yerlere ve dengenize dikkat edin.

11. CİHAZLARIN BAKIMINI İYİ YAPIN: Daha iyi ve güvenli performans için keskin ve temiz bıçak ağzı kullanın. Aksesuarları yağlama ve depolama bilgilerini takip edin. Periyodik olarak cihazın kablolarını kontrol edin ve zarar görmüş ise yetkili servise gösterin. Kulpları kuru, temiz ve yağdan ve gresten uzak tutun.

12. ELEKTRİK BAĞLANTISINI KESİN: Kullanılmadığı zaman, servisten önce, bıçak ağzı,delgi ve kesici gibi aksesuarları değiştirirken elektrik bağlantısını kesin.

13. AYARLAMA ANAHTARLARINI VE ANAHTARLARI KALDIRIN: Fişi takmadan önce ayarlama anahtarlarının ve anahtarların cihazdan alındığını kontrol edin.

14. UZATMA KABLOLARI: Cihaz dışarıda kullanılacağı zaman, uzatma kablosu kullanılmalıdır.

15. TETİKTE OLUN: Ne yaptığınıza bakın ve beş duyunuzu ortak kullanın. Eğer yorgunsanız hiçbir cihaz çalıştırmayın.

16. HASARLI PARÇALARI KONTROL EDİN: İstenen görev ve performans sağlanması için, hasar görmüş koruma veya diğer yedek parçaların kontrol edilmesi gerekir. Hareketli parçaların bağlanması, sırasının kontrolü, asılan parçaların kırılması ve çalışmayı etkileyecek diğer koşulları kontrol edin. Zarar görmüş koruma veya yedek parça uygun yetkili servis tarafından kullanma kılavuzu takip edilerek onarılmalı veya değiştirilmelidir. Arızalı elektrik anahtarı yetkili servis tarafından yenilenmelidir. Açılıp kapanmayan elektrik düğmesini kullanmayın.

17. ELEKTRİK ÇARPMALARINA KARŞI KORUMA: Borular, radyatörler, fırınlar ve soğutucu bağlantılarından kendinizi koruyun. Eğer bu cihaz bir matkapsa, bir sürücü/matkap, testere veya duvarı delen bir makine ise, zemin veya diğer yerlerde elektrik kablosu çıkabilir. MATKABIN METAL PARÇALARINA VEYA TORNA BAĞLAMA AYNASINA DOKUNMAYIN.

Aleti sadece plastik sapından veya yandaki tutacaklardan tutun ki eğer elektriğe değerseniz elektrik çarpması önlensin.

18. YEDEK PARÇALAR: Servise götürdüğünüzde sadece aynı yedek parçaları kullanın.

ÖNEMLİ GÜVENLİK BİLGİLERİ

(4)

ŞERİT TESTERE İÇİN GÜVENLİK BİLGİLERİ

A. Odun parçalarından ve testere talaşından gözlerinizi korumak için koruyucu gözlük kullanın. Birçok durumda tam yüz koruyucu daha iyi korumadır. Ciğerlerinizi testere tozuna karşı korumak için toz maskesi de kullanabilirsiniz.

B. Eğer testerenin çalışırken hareket edecek bir meyili varsa, sağlam bir şekilde çalışma tezgahına veya masaya monte edin ve çalışma tezgahı ve masayı zemine monte edin.

C. Tahta sert bir çalışma tezgahı kontrplak masadan daha sağlam ve daha dayanıklıdır.

D. Testere ile tezgah arasına bir pet önerilmektedir. En iyi ebatlar 24"X12"X1/2".Liman nakliye aletlerinden sesi ve titreşimi azaltacak petler sipariş edebilirsiniz.

E. Bu şerit testere sadece kapalı alanlarda kullanım içindir.

F. Tutamayacağınız kadar küçük parçaları kesmeyin.

G. Testereyi çalıştırmadan önce çalışma masasındaki bütün eşyaları kaldırın(ufak parçalar, aletler, cetvel vb.) H. Bıçak ağız dişlerinin masaya doğru noktalama yaptığından ve geriliminin tam olduğundan emin olun.

I. Bir maddenin geniş bir parçasını keserken, masanın yüksekliğinde destekleyin. Harbor Nakliye Aletleri size geniş çalışma parçalarınızı destekleyecek farklı aksesuarlar önermektedir.

J. Çalışma parçasını bıçak ağzına çok hızlı sürmeyin. Bıçağın kesebileceği hızda sürün.

K. Parmaklarınızı bıçaktan uzak tutun. Kesimin sonunda bir itme sopası kullanın.

L. Düzensiz ve çapraz şekilde olan çalışma parçalarını keserken dikkatli olun. Şekil vermek, mesela düz bir şekilde yatırılmalı ve kesilene kadar hareket ettirilmemelidir.

M. Çalışma parçası bıçak ağzından hareket ettirildiği zaman, bıçak ağzı çentiğe sarılabilir. Bu şekilde yaparsa, makineyi kapatın, fişi çekin, sıkışmış çentiği açın ve çalışma parçasını bıçak ağzından kaldırın.

N. Herhangi bir aksesuar takarken veya kaldırırken ya da bıçağı değiştirirken işlemi yapmadan önce testereyi kapatın ve fişini çekin.

DEKOPAJ TESTERE 1/2" KÖPÜK PED (İSTEĞE BAĞLI) TEZGAH

PUL

YAYLI RONDELA SOMUN

SIKIŞTIRMA SOMUNU ALTIGEN VİDA BAŞI

(5)

ŞERİT TESTERENİN BAŞLICA PARÇALARI

Örnek resim şerit testerenin motora ve bıçağa ek olarak yedi ana parçasını göstermektedir. Bu parçalar sonraki bölümlerde gösterilecektir.

BIÇAK

EĞİM AYARLAMA

EĞİM GÖSTERGESİNİ AYARLAMAK İÇİN: Masa eğim kilit topuzunu sıkın(#57) ve masayı doğru eğime gelene kadar ayarlayın.

Bıçak ağzıyla masanın açısın 90 derece olduğundan emin olmak için küçük bir kare kullanın.

Masa bıçak ağzına dik olduğu zaman, eğim kilit topuzunu sıkın.

TEZGAH

TEZGAH AÇI AYAR KİLİT TOPUZU

(6)

Eğim göstergesinin(#62)vidasını gevşetin ve noktalayıcıyı 0° ye ayarlayın ve vidayı sıkın.

AÇI GÖNYE İBRESİ

Eğim derecesi bir uygun noktalayıcıdır, ama %100 garanti değildir. Kesime başlamadan önce bir açı ölçerle her zaman iki kere kontrol yapın.

BIÇAK AĞZI KURMA VE ÇIKARMA

BIÇAK AĞZINI KURMAYA VEYA TAŞIMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE, TESTEREYİ KAPATIN VE FİŞİ ÇEKİN.

A. Gerilim topuzunu iki kere tam sağa çevirerek bıçak ağzı gerilimini çözün (#”17)

GERDİRME TOPUZU

Bıçak ağzını altını kendinize çekerek aşağıdaki bıçak ağzı tutucudan(#44) çıkarın, sonra eğer masanın içindeki giriş çukurundan geçerse kaldırın.

(7)

Bıçak ağzı, tutucunun dışında ise, bıçak ağzı tutucularına yakından bakın. Bıçak ağzı deliklerinin ve iğne girintilerinin yapıldığını göreceksiniz. Kesim bıçak ağzını önden veya yan taraf kesimiyle yerleştirebilirsiniz. Yandan kesim çalışma parçanızın 16" den uzun olduğu zamanlarda gereklidir. Kenar kesimi sadece eğim 0° olduğunda kullanılır.

Yeni bıçak ağzı takma işlemi çıkarma işleminin tersi şekilde gerçekleşir.

Bıçak ağzı tutucudaki bıçak ağzı arkası ile, bıçak ağzı için uygun gerilimi verebilirsiniz. Gerilim topuzunu(17#) bıçağın geriliminin hareket ettiğini hissedene kadar çevirin. Bıçak ağzının iğnelerinin yukarıya ve aşağıya oturduğundan emin olmak için tekrar bakın.

BIÇAK YARIĞI

BIÇAK PİMİ

BIÇAK AĞIZI 5 ANA SEBEPTEN DOLAYI KIRILIR

1. Bıçak ağzı gerilimin çok az veya çok fazla olması 2. Çalışma parçasını hızlı sürerek bıçağı fazla çalıştırmak.

3. Çalışma parçasını merkez dışından sürerek, bıçak ağzını bükmek veya eğmek.

4. Bıçak ağzını fazla kullanmak ömrünü azaltır.

5. Testereye belirtilen 2"derinliğinden fazla madde sürmek.

HER FARKLI İŞ İÇİN KULLANILACAK BIÇAK TÜRÜ NEDİR?

Bıçağın enine ve kalınlığına göre, şerit testere büyük değişiklik gösterir.

Bıçağın eni, kalınlığı, inç başına düşen diş sayısı maddeye ve kesilenin yarıçapına göre belirlenmektedir.

Farklı örnekler aşağıdadır.

TPI EN KALINLIK MADDE

10 110" 020" Ortalama 1/4" ü 1-3/4" çevirir, yumuşak metaller, duvar kaplama kalın mukavvalar.

15 110" 020" Yukarıdakiler dahil, ek olarak 1/8" tahtayı 1-1/2" ye

18 095" 010" Ekstra yumuşak tahtaların üzerinde 1/4" e küçük parça ve parke keser.

Genel bir kural olarak , karışık kavisli işler için tavsiye edilen en dar bıçak ağzını, geniş ve düz kavisli işler için geniş bıçak ağızlarını kullanın.

(8)

ŞERİT TESTERENİN ÇALIŞMA ÖZELLİKLERİ

Şerit testere diğer testerelerin yapamadığı karışık kavisli kesim yapabilmektedir. Eğik olarak kesmek, boyuna kesmek ve çapraz kesmek gibi testere düz hat çizgi için de kullanılabilir. Daha önce hiç şerit testere kullanmadıysanız, bu bilgileri okuyup anlamanız gerekmektedir. Daha önce bir kere kullandıysanız da bilgilerinizi tekrar yenilemek güzel bir fikir olur.

A. Testere tahtayı kendi kendine kesemez. Çalışma parçasını bıçak ağzına sürersiniz ve hareket ettirerek kesilmesini sağlarsınız.

B. Bıçak ağzının dişleri sadece alt taraftan kesim yapar.

C. Tahtayı bıçak ağzına yavaş bir şekilde sürün. Çünkü dişler çok küçüktür ve sadece alt kısımdan kesim yapabilirler. Eğer tahtayı çok hızlı sürerseniz, bıçak ağzını kolaylıkla kırabilirsiniz.

D. Testerenin kapasitesi 2" kalınlığa uygun tahta ise 1" kalınlıktan fazla tahta kesmeyerek daha iyi sonuç alabilirsiniz. Eğer tahtanın kalınlığı 1" den fazla ise, bıçak ağzına eğmemek veya bükmemek için tahtayı çok yavaş sürün ve dikkat edin.

E. Bıçak ağzının dişleri er ya da geç yıpranacaktır. İyi kesim sonucu elde etmek için sık sık yenilenmelidir. Kestiğiniz maddeler bağlı olarak bıçak ağzının yarım saatten iki saate kadar keskin kalacağını düşünebilirsiniz.

F. En az direncin hattı kadar, bıçak ağzının tahtadaki damarları izlemek için bir meyili olduğunu bilin. Tahtadaki damarı dikkatli izleyerek ve dikkatli yönlendirerek bunu telafi edebilirsiniz.

G. Eğer bu sizin ilk şerit testereniz ise, testerenin kendi kullanılması ve tahta ile birlikte kullanılması olmak üzere bir öğrenme döneminiz olacaktır. Bazı bıçak ağızları kırılabilir, bunlar sizin bulduğunuz el testeresi veya yuvarlak testere bıçak ağzı tiplerinden değildir.

H. Şerit testerenin diğer testerelerin yapamadığı bir özelliği vardır. Çalışma parçasının içinde çapraz kesim yapabilir. Bunu nasıl yaptığı aşağıda gösterilmektedir.

TESTEREYİ KAPATIN VE FİŞİNİ ÇEKİN

1. Çalışma parçanızın ortasına, bitmiş ürünün parçası olmayacak bir yere 1/4" lik bir delik açın 2. Gerilim topuzunu gevşetin, saat yönünde iki tur ve bıçak ağzını yukardan ve aşağıdan kaldırın.

3. Masanın içindeki giriş deliğinin üzerine, 1/4" deliğiyle çalışma parçanızı masanın üstüne yerleştirin.

4. Çalışma parçasının arasından ve masanın içinden sonra üst bıçak ağız tutucunun içinden, bıçak ağzını yenileyin. Gerilim topuzunu sıkın

5. Testerenin arka tarafını takın. Çalıştırmadan önce, çalışma parçasının bıçak ağzına değmediğinden emin olun.

6. Çalışma parçasının içindeki işinizi bitirdiğinizde, testereyi kapatın, fişini çekin, bıçak ağzını, çalışma parçasını kaldırın, bıçak ağzını kurun ve testerenin arkasını takın.

BAKIM

A. Çalışma masasının üstüne zaman zaman zamklı mumun ince tabakasından sürün. Bu, tahtaların masanın üzerinde daha pürüzsüz hareket etmesini sağlar.

B. Her 50 saatlik kullanımdan sonra, SAE 20 yağını kullanarak kavisli ayak kolunu(#34) altıgen soket baş yuvasını (#8) kaldırarak yağlayın.

C. Motor devamlı yağlanmalıdır. Motor yataklarını yağlamayı veya herhangi bir iç parçayı onarmayı denemeyin. Eğer güç kablosu aşınmış, yıpranmış kesilmiş veya zarar görmüş ise, yenileyin. Elektrik bandıyla kabloyu kapatarak onarım yapmayın bu daha büyük hasarlara neden olabilir.

(9)

7

ARIZA DURUMU

SORUN TAVSİYE EDİLEN MUHTEMEL ÇÖZÜM

Bıçak ağzının kırılması 1. Düzensiz gerilim 1. Bıçak ağzının gerilimini ayarlayın.

2. Fazla çalıştırmak. 2. Beslenen malzemeyi azaltın veya bıçak ağzını değiştirin.

3. Yanlış bıçak ağzı 3. İnce tahtalar için dar, kalın kullanımı parçalar için geniş bıçak ağzı kullanın.

4. Bıçak ağzının tahtanın 4. Bıçak ağzına yan basınçtan içine bükülmesi kaçının.

Motorun çalışmaması 1. Bozuk kablo, fiş veya 1. Testerenin fişini çekin, bozuk Priz, Parçaları yenileyin.

2. Bozuk motor. 2. Tamir kalifiyeli kişilerce yapılmalıdır.

En yakındaki servisi çağırın.

Fazla titreme 1. Testerenin uygunsuz kurulması. 1. Uygun montaj bilgilerine bakın.

(Testere çalışırken ) 2.Yüzeyin uygunsuz kurulması. 2. Kartonpiyer tezgah yüzeyini, sert Bazı titreşimler kereste yüzeyiyle değişin.

kaçınılmazdır) 3.Masa gevşek veya masa motora 3. Masa kilit topuzunu sıkın.

karşı sürtüyor.

4.Motorun montesi gevşek. 4. Motor monte vidalarını sıkıştırın.

Bıçak ağzı kaçması - Bıçak ağzı tutucuları aynı Bıçak ağzı tutucusunu kavisli ayak kavisli ayak kollarının hizaya getirilmemiştir. kollarına tutturan vidaları sıkıştırın.

hareketinin bıçak ağzı Bıçak ağzı tutucularının yönünü

İle aynı olmaması. ayarlayın. Aynı hizaya geldiğini

doğrulamak için açı kullanın.

(10)

PRO-MAX PM-72203 PARÇA ŞEMASI

(11)

PRO-MAX PM-72203 PARÇA LİSTESİ

NO Tanım

1 Civata 2 Yaylı rondela 3 Uyarı etiketi

4 Taban

5 Sol kapak

6 Vida

7 Gövde

8 Şaft (A) 9 Şaft (B) 10 Vida 11 Etiket (A) 12 Etiket (B) 13 Plastik kap 14 Etiket 15 Çubuk

16 Gerginlik plakası (B) 17 Gerginlik plakası (A) 18 Topuz (B)

19 Kapak 20 Slindir pim 21 Topuz (A) 22 Sağ kapak 23 Baskı plaka

24 Yay

25 Giriş 26 Üst kol 27 Vida

28 Üst bıçak yuvası 29 Tezgah pimi 30 Bıçak 31 Vida

32 Rulman conta (A) 33 Plaka

34 Rulman 35 Yaylı rondela

NO Tanım

36 Somun

37 Sıkıştırma plakası 38 Vida

39 Alt kol 40 Conta (B) 41 Alt bıçak yuvası 42 Şeffa hortum 43 Vida

44 Hortum plakası 45 Conta

46 Somun

47 Bıçak koruyucu 48 Üst koruma kapağı 49 Torba

50 Civata 51 Plaka

52 Motor mili plakası 53 Vida

54 Yay pimi 55 Tezgah girişi 56 Motor 57 Bakır tüp 58 Gerginlik yayı 59 Vida

60 Tezgah 61 Vida

62 Eğim skalası plakası 63 Tezgah kilit

64 Somun 65 Vida

66 Eğim skalası göstergesi 67 Stand

68 Vida

69 Koruma plakası

70 Alt koruma kapağı

(12)

İTHALATÇI

Abdurrahman Gazi Mah. Ebubekir Cad. İmamoğlu Sok.

No:2-C/2 34887 - Samandıra - Sancaktepe - İstanbul / Türkiye Tel: +90(216) 444 86 72 pbx Faks: +90(216) 561 46 82 e-posta:topcular@topcular.com.tr - http://www.topcular.com.tr

YETKİLİ TAMİR SERVİSLERİ

Firma Adı İl Adı Adres Vergi No. DairesiVergi Telefon

Makser Tanıtım ve Satış Sonrası

Hizmetler A.Ş.

Abdurrahman Gazi Mah.

Ebubekir Cad. İmamoğlu Sok.

No:2‐C/1 34887 Samandıra/Sancaktepe

1 İstanbul 6110008539 Sultanbeyli 0216‐561 63 50

Tezcan Elektrik Bobinaj iç ve Dış. Tic. Ltd. Şti

Yeni Sanayi Demir Cad.

No:64 Dışkapı

2 Ankara

Özışıklar Elektrik El Aletleri

İsmail Pekin/405

Ulucami Mah.

Kızılay Cad. 19 Sok.

No:20/A Seyhan

3 Adana 7260030855 Seyhan 0322‐359 13 33‐3

Samim Örsoğlu Sedef Çarşısı No:9‐10

4 Denizli 41932042768 Saraylar 0258‐261 42 74

Yavuzhan Bobinaj Hırdavat Mak.

San. ve Tic. Ltd. Şti.

Karatay Sanayi Çobandede Sokak

No:20

5 Konya 9430464498 Meram 0332‐233 29 60

Müştakbey Mah. Ragıpbey Cad.

Topaloğlu Apt. B Blok B/13 Hasan Tezcan

Tezcan Elektrik

6 Muğla 15605713514 Muğla 0252‐212 39 80

Arif Elektroteknik Bobinaj ve Soğutma Sistemleri Tur. San.

İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.

Tophane Mah. Menderes Bulvarı No:212

7 Rize 0790182008 Yeşilçay 0464‐217 45 00

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belge No: 27525

YETKİLİ SATICI

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :