PM (MONOFAZE) MATKAP TEZGAHI KULLANIM KILAVUZU

Tam metin

(1)

PM-70133

(MONOFAZE) MATKAP TEZGAHI

KULLANIM KILAVUZU

UYARI: Lütfen bu kılavuzu dikkatli bir şekilde okuyup,

(2)

İçindekiler

I.

II.

III.

IV.

V.

VI.

VII.

VIII.

IX.

X.

MAKİNELERİN GENEL GÜVENLİK TALİMATLARI HAZIRLIK

KUTUDAKİ VE ÇANTADAKİ TAŞINABİLİR PARÇALAR PARÇALARIN KONUMU VE FONKSİYONLARI

MONTAJ

MATKABIN AÇMA-KAPAMA DÜĞMESİ BAKIM

YAĞLAMA

ARIZA GİDERME BAKIM PARÇALARI

. ... 1

... 2

... 2

... 3

... 4

... 6

... 6

... 6

... 7

... 8

Teknik Özellikler

Model Motor Döner Tabla

Maksimum Delme Kapasitesi Mandren Kapasitesi

Mil Hareketi Devir Sayısı

Genel Yükseklik Ölçüler

Ağırlık Devir Hızı

PM-70133

220V./50Hz - 250 Watt 252 mm.

13 mm.

13 mm.

60 mm.

5

720 mm.

29 kg.

460~2480 d/d

560 x 390 x 255 mm.

Bu cihazın kullanım ömrü 10 Yıl'dır.

PRO-MAX PM-70133

Devir Hızları

460 d/d

730 d/d

1130 d/d

1670 d/d

2480 d/d

(3)

MAKİNELERİN

GENEL GÜVENLİK TALİMATLARI

1. Kullandığınız makineyi tanıyın.

Kullanma talimatını iyice okuyun ve aletlerin üzerine etiket yapıştırın.

Uygulamalarını ve limitlerini, aletin potansiyel güç ve tehlikelerini bilecek kadar iyi öğrenin.

2. Bütün aletleri topraklayın.

Bu alet 3 iletken kablo ve bir adet 3 dişli topraklama tipi fiş ile topraklama

gereklerine uygun bir kabloyla donatılmıştır. Kordondaki yeşil

kondüktör topraklama telidir. Yeşil teli asla çalışan bir terminale bağlamayın.

3. Muhafazaları yerlerinde tutun.

Çalışırken, ayarlama ve hizaya getirme sırasında.

4. Ayarlama anahtarlarını ve ingiliz anahtarlarını kaldırın. Aletleri çalıştırmadan önce ayar anahtarları ve ingiliz anahtarlarını kaldırıp

kaldırmadığınızı kontrol etmeyi adet haline getirin.

5. Çalışma alanınızı temiz tutunuz.

Temizlenmemiş bölge ve tezgahlar kazalara davetiye çıkarır. Zemin kaygan olmamalıdır bunun için zemine mum yada talaş dökün.

6. Tehlikeli ortamlardan sakının.

Aletleri ıslak ve nemli ortamlar ile yağmura maruz kaldığı alanlarda kullanmayın. Çalışma alanınızı iyi

ışıklandırmaya özen gösterin. Etrafınızda rahat çalışabilmek için yeterli çevre

bırakın.

7. Çocukları çalışma alanınızdan uzak tutunuz.

Gelen ziyaretçiler çalışma alanına güvenli bir uzaklıkta tutulmalıdır.

8. Atölyenizde çocuklara karşı tedbirler alın.

Asma kilitler, ana şalter, çıkabilen başlatma anahtarı ile yada aletleri çocukların ulaşamayacağı yerlere saklayın.

9. Aletleri zorlamayın.

Tasarlanmış işlerin yapımı daha iyi ve güvenli olacaktır.

10.Aletleri uygun kullanın.

Aletleri zorlamayın yada tasarlanmamış işleri.

11.Uygun kıyafetler giyin.

Dönen parçalara kaptırabileceğiniz için Bol kıyafetler, eldivenler, kravatlar veya takılar kullanmayınız. Kaymayan

ayakkabılar önerilmektedir. Saçlarınız uzun ise bunları içine toplayabileceğiniz başlık veya şapkalar kullanın. Uzun elbise kollarınızı dirseklerinizden yukarı doğru kıvırın.

12.Koruma gözlüğü kullanın.

Her zaman koruma gözlüğü takınız.

Gözlükler güvenlik gözlükleri değildir.

Bunlar sadece darbe dayanıklı lensledir.

İşlemlerin uzayan periyotlarında kulak koruması ve tozlu operasyonlarda yüz yada toz maskesi kullanın.

(4)

Matkap Tezgahının tamamı bir paket içinde gönderilir.

1) Paketin boşaltılması ve içindekilerin kontrolü

Taşınabilir parçalar, diğer paketlenen parçalardan ayrı paketlendirmiştir ve diğer

paketlenmiş parçaları açmadan önce "Taşınabilir parçalar tablosu" ndan kontrol ederek eksik olmadığından emin olunuz.

2) Tezgah ve dirsek temizliğinde pas önleyici ve koruyucu yağ uygulayın.

3) Tezgah ve dirseğin paslanmasını önlemek için yüzeylerine bir tabaka mum sürün. Temiz ve kuru bir bezle makinenin bütün parçalarını temizleyin.

HAZIRLIK

A. Çalışma Tezgahı /Destek B. Hareket Sütunu

C. Kullanma kılavuzu

D. Taşınabilir Parçaların kutusu E. Taban

F. Kafa

G. Taşınabilir parçaların çantası

KUTU VE ÇANTADAKİ TAŞINABİLİR PARÇALAR

4M Allen anahtar (1) 3M Allen anahtar (1)

Kitleme (1) Mandren (1)

Mandren Anahtarı (1) M8 x 1.25-20

Altıgen başlı (4)

Tabla ayar kolu (1)

Kitleme kolu (1) Mandren indirme kolu (3)

M5 x 0.8-12 Yuvarlak başlı (1)

Switch (1)

Kayış kapağı topuzu (1)

(5)

CİHAZIN ÜSTÜNDEKİ PARÇALARIN KONUM VE FONKSİYONLARI

1. Kayış gerdirme kilidi kolu...

Sıkıştırma kolu motor dayanak

desteklerini sabitler ve kayış gerginlik kolu da kayışın doğru uzaklık ve gerginlikte ayarlanmasını sağlar.

2. Mandren indirme kolu

Bağlama aynasını yukarı aşağı hareket ettirmek için kullanılır. Kollar birbirini etkileyip çalışma parçasında istenmeyen şekiller ortaya çıkmasına sebep

olduğunda, kollardan biri veya ikisi zorunluluk hallerinde hareket ettirilebilir.

3. Çalışma tezgahı kolu

Yükseltme tezgahını saat yönüne doğru çeviriniz. Krank operasyonundan önce destek kilidi serbest bırakılmalıdır.

4. Mandren anahtarı

Mandren içindeki matkabı sıkmak ve ayna içinde ki matkap ucunu çıkartmak için kullanılır.

5. Mandren

Matkap ucunu sabitlemek için yada istenilen operasyonların gerçekleşmesi için tavsiye edilen bir aksesuardır.

6. Derinlik skalası

Operatörlerin istenilen derinliğe ulaşabilmeleri için matkap delme mesafesini ayarlamalarına izin verir.

7. Şalter

Cihazı açmak ve kapamak için kullanılır.

8. Derinlik skalası kilidi

Kilit derinlik skalasını istenilen pozisyonda tutar.

9. Yay rondelası

Yayın telinin istenilen gerginlikte kalmasını sağlar.

10.Kafa kilidi

Kafayı, sütuna sabitler. Matkapla işlem yaparken sağa veya sola kaydırmak için gevşetilip sıkılır.

11.Yatık kullanım derecesi

Yamuk malzemelerde dik delme için kullanılır.

12.Tezgah sabitleme kolu

Tezgah desteğinin dirseğe sıkılarak sabitlenir. Matkap ile delme işlemleri sırasında kilidi her zaman kilitli tutunuz.

13.Tezgah eğim kilidi

0 dereceden 45 dereceye kadar herhangi bir açıda tezgahı sabitlemeye yarar.

(6)

1. Tabanı yere koyun.

2. Koruma çemberi ve discard' tan koruma çemberini çıkartın. Dirseği tabandaki yerine monte edin ve dirsek desteğini destek ve taban delikleri denk düşecek şekilde yerleştirin.

3. Dört adet 8 mm çapındaki x20 mm

uzunluğundaki civataları tablaya tutturunuz.

4. Taban ve destekte bulunan her deliğe somun yerleştirip, kurbağacık anahtarı ile sıkarak yerleştirin.

MONTAJ

ALT TABAN

SÜTUN TUTUCU

YATAK YÜKSEKLİK

RAYI

5. 3mm'lik 6 köşeli "L" anahtarı ile ayar vidasını gevşetin ve bilezik halkası ile dişli rayı dirsekten çıkarın.

SÜTUN

SÜTUN BİLEZİĞİ

6. Yükseltme sonsuz dişli şaftını gevşek parçalar arasından bulunuz. Yükseltme şaftını tezgah desteğinin içine yerleştirin ve şaftı uzatabildiğiniz kadar uzatın. Pedal kolu yükseltme sonsuz dişli şaftına

yerleştirilmiş olmalıdır, ayar vidası şaftın yassı parçasıyla ayarlanmış olmalıdır.

Pedal kolu destek kollarına mümkün olduğunca yakın yerleştirilmelidir, sonra ayar vidasıyla sabitlenmelidir. Şekilde görüldüğü gibi..

YÜKSELTME SONSUZ DİŞLİSİ

TEZGEH DESTEĞİ

HAREKET KOLU

SIKIŞTIRMA VİDASI

7. Dişli rayın sonundaki uzun pürüzsüz yüzeyle, dişili rayı tezgah desteğinde ki açık geniş yerden aşağı doğru itin. Dişli rayı tezgah desteğinin içindeki dişli mekanizmaya geçirerek tutturun.

YÜKSEKLİK TEZGAHRAYI DESTEĞİ

DİŞLİ MEKANİZMASI

TEZGAH

(7)

8. Dişli ray ve destek tezgahını birbirine tutturulmuş şekilde tutarak dirsek

üzerinden aşağı doğru kaydırın. Rayı alt dirsek desteğine gelene kadar dişli ayrı dirsekten aşağı doğru kaydırın.

YÜKSEKLİK RAYI

9. Dirsek bilezik halkasını yerine koyun ve eğri tarafı dişli rayın üzerine gelecek şekilde aşağı doğru konumlandırın. Bilezik halkasındaki ayar vidasını 3 mm' lik altı köşeli "L" anahtarıyla sıkın. Tezgah dirsek etrafında sağa yada sola doğru sallandığında dişli rayın kaymasına müsaade edin, bilezik halkası dişli rayın üzerine gevşekçe oturmalı ve dirsek üzerinde derecede olmamalıdır. Bilezik halkasını yerinde tutmak için sadece ayar vidasını

sıkmak yeterlidir, aksi taktirde bilezik halkası aşırı basınçtan kırılabilir.

10. Bilezik halkasının doğru ayarlarda olduğunu kontrol edin. Bilezik halkası dirsek üzerinde derecede durmamalıdır ve tezgah dirsek borusu etrafında 360 derece döndüğünde dişli ray üzerinde rahatça kayabilecek bir pozisyonda tutulmalıdır. Eğer ayarsızsa, ayar vidasını sadece bilezik halkasını yerinde tutacak kadar sıkın.

NOT: Dirsek ve bilezik halkasına zarar vermemeye dikkat edin, ayar vidasını aşırı derecede sıkmayın.

11. Destek sabitleme kolunu gevşek parçalar çantasından bulun ve elinizle sıkarak yerleştirin.

12. Pedal kolu geri tepmelerini en aza indirmek için; destek kilidini sabitleyin ve yükseltme sonsuz dişlisini pedal kolu yardımıyla saat yönüne çevirin. Pedal kolundaki ayar vidasını gevşetin ve pedal kolunu Tezgah desteğine

mümkün olduğu kadar yaklaştırın. Pedal kolundaki ayar vidasını sabitleyin.

13. Kafanın sağ tarafındaki kafa sabitleme ayar vidasını 4 mm' lik 6 köşeli anahtar kullanarak ayarlayın.

SÜTUN SÜTUN DESTEĞİ

SÜTUN TUTUCU

YATAK

SÜTUN SIKIŞTIRMA

HALKASI

YÜKSELTME RAYI

TEZGAH DESTEĞİ

DESTEK SABİTLEME

KOLU

KAFA

KAFA SABİTLEME VİDASI

(8)

MOTOR

Bütün bilyeli yataklar fabrikada yağlanıp,

paketlenmektedir. Ayrıca bir yağlama gerekli değildir.

Tezgahın yükseltme mekanizmasını, milin üzerindeki kanalları ve dişli yayın periyodik olarak yağlanması gerekir.

Kilitleme özelliği...

Bu özellik çocukların yada başkalarının bu makinenin muhtemel tehlikelerinden ve yetkisiz kişilerin makineyi kullanmalarını engellemeye yaramaktadır.

Anahtarı kilide yerleştir.

NOTE: Anahtar sarı plastikten yapılmıştır.

MATKAP AÇMA KAPAMA DÜĞMESİ

Matkabın çalıştırılması...

Parmağınızı anahtarın altındaki kola yerleştirip çekin.

Matkabı kapamak için...

Kolu içeri doğru itin.

Acil bir durumda...

Eğer matkap ucu SARARSA, DURURSA ya da gevşek çalışma parçasını koparıp sökerse...

matkabı HEMEN anahtara avcunuzun içiyle vurarak KAPAYIN.

UYARI: Kendi güvenliğiniz için, matkabı kullanmadığınız zamanlarda matkabı kapayın, anahtarını çıkarın ve güvenli bir yerde saklayın.. bir de... GÜÇ sorunlarında, sigortanın atması, akım aletinin boşalması, gibi aleti kapayın, kilidi çıkartın. Bu işlemler elektriğin geri gelmesi durumunda matkabın çalışmasını önleyecektir.

BAKIM

UYARI: Kendi güvenliğiniz için, bakım ve yağlama işlemlerinden önce aleti kapayın ve fişi besleme kablosundan çekiniz.

Motorun içine biriken tozu sık sık hava ile temizleyin.

Tezgah ve dirseğe bir kat araba tipi mumlu cila uygulamanız, yüzeylerin temiz kalmasına yardımcı olacaktır.

UYARI: Çarpılma ve yangın tehlikelerine karşı dikkatli olun, Eğer güç kablosu yanmış, kesik yada herhangi bir şekil de zarar

görmüşse acil bir şekilde kabloyu yenileyin.

Elektriksel Bağlantı Şeması

MOTOR KABLOSU

GÜÇ KABLOSU

YEŞİL SİYAH BEYAZ

BEYAZ YEŞİL

SİYAH KONNEKTÖR

GÜÇ ANAHTARI

YAĞLAMA

MATKAP MİLİNİN MONTAJI

ŞAFT DİŞİ (OLUKLAR) ŞAFT

YÜKSELTME DİŞLİSİ

(DİŞ)

MANDREN

(9)

ARIZA GİDERME

UYARI: Kendi güvenliğiniz için, arıza gidermeye başlamadan önce anahtarı "OFF"

konumuna getirin ve besleme kablosunu güç kaynağından çıkartın.

HERHANGİ BİR NEDENLE MOTORUNUZ ÇALIŞMADIĞINDA YETKİLİ SERVİSİNİZE DANIŞINIZ.

ARIZA MUHTEMEL SEBEPLER ÇÖZÜMLER

İşlem sırasında aşırı gürültü

1. Yanlış kayış gerginliği 2. Yağsız mil

3. Gevşek mil makarası

4. Motor makarasının gevşemesi

1. Gerginliği ayarlayın 2. Mili yağlayın

3. Makaradaki somunların sıkılığının kontrolü ve gerekliyse sıkılması 4. Makaradaki ayar vidasının sıkılması Matkap ucunun

yanmas

1. Yanlış hız

2. Talaş parçalarının delikten dışarı çıkmaması

3. Matkap ucunun körlenmesi 4. Beslemenin çok yavaş olması 5. Yağlanmaması

1. Hızın değiştirilmesi

2. Sık sık matkabın kaldırılıp talaşın temizlenmesi

3. Matkap ucunu bileyin

4. Matkap ucuna uygun hızın kullanılması 5. Matkap ucunu yağlayın

Matkap ucunun delikte sıkışıp dönmemesi

1. Ağacın sert damarlı olması yada matkap ucunun kesici uçlarının uzun olması ve/veya açının doğru olmaması

2. Eğrilmiş matkap ucu

1. Matkabın doğru şekilde bilenmesi

2. Matkap ucunu değiştirin Ağacın alt tarafından

çatlaması

1. Kesilecek parçanın altına destek konulmaması

1. Kesilecek parçanın desteklenmesi yada mengeneyle sıkıştırılması

Elden kurtulan parçanın çatlaması

1. Kesilecek parçanın altına destek konulmaması

1. Kesilecek parçanın desteklenmesi yada mengeneyle sıkıştırılması

Matkap ucunun parça içinde sıkışıp kalması

1. Kesilecek parça matkap ucunu kıstırması yada aşırı besleme baskısı

2. Yanlış kayış gerilimi

1. Kesilecek parçayı destekleyin veya uygun şekilde mengeneyle sıkıştırın 2. Gerilimi ayarlayın

Matkap ucunun fazla aşınması ve

yalpalaması

1. Eğrilmiş matkap ucu 2. Mil yatağının yanması 3. Ucun mandrene doğru takılmaması

4. Mandrenin uygun yerleştirilmemesi

1. Düzgün bir matkap ucu kullanın 2. Yatağı değiştirin

3. Ucu doğru takın

4. Mandrenin uygun şekilde yerleştirin

Oluğun çok hızlı veya çok yavaş dönmesi

1. Yay geriliminin doğru olmaması

1. Yay gerilimini ayarlayın

Mandrenin mildeki yerine taktığınızda durmaması,

Yerleştirmeye

1. Mandreni yada milin

üzerindeki konik yüzeylerin kirli, yağlı, greslenmiş yada yağlanmış olması

1. Ev tipi deterjan kullanarak mandren ve mildeki kirlerin ve yağların temizlenmesi

(10)

PARÇA ŞEMASI

(11)

NO TANIM NO TANIM

1 SÜTUN 39 KOL YATAĞI

2 YÜKSELTME DİŞLİSİ 40 ŞAFT DİŞLİ

3 SÜTUN TUTUCU 41 TUTUCU PİM

4 ALT TABLA 42 YATAK

5 VİDA-HEX Hd M8 x 20 GB5781-86 43 CONTA - EXT 5 GB862.1-87

6 KOL 44 VİDA-PAN hd M5 x 8 GB818-85

7 DİŞLİ MİLİ 45 VİDA-PAN hd M5 x 12 GB818-85

8 VİDA-HEX Hd M12 x 22 GB5781-86 46 KİTLEME

9 TABLA 47 ŞALTER ANAHTARI

10 GÖNYE 48 SCREW-SELF TAP. PAN hd ST4.2 x 9.5

11 KİTLEME KOLU GB845-85

12 DİŞLİ 49 ŞALTER KAPAĞI

13 TABLA VİDASI 50 ŞALTER KUTUSU

14 BİLEZİK 51 VİDA

15 VİDA-HEX. SOC. SET M6 x 10 GB80-85 52 YAY

16 RULMAN 60201 53 SOMUN - HEX M12 x 1.5 GB6173-86

17 ŞAFT MİLİ 54 KAPAK YAYI

18 MANDREN JT33 13mm B16 13mm 55 YAY

19 ANAHTAR 56 SEGMAN

20 MİL YATAĞI 57 KABLO

21 CONTA 58 6 KÖŞE ANAHTAR 3mm

22 SEGMAN 11GB894.1-86 59 6 KÖŞE ANAHTAR 4mm

23 KAFA 60 SAP

24 MOTOR 61 KAYIŞ KASNAĞI

25 SOMUN-HEX M8 GB6170-86 62 KAYIŞ KASNAĞI

26 CONTA 8GB972-85 63 VİDA hd M6 x 12 GB9074.1-88

27 KABLO 64 TAKOZ

28 SOMUN - HEX M10 GB6170-86 65 SEGMAN 17 GB894.1-86

29 CONTA 10 GB93-87 66 RULMAN 60203

30 MOTOR TUTUCU 67 PUL

31 MOTOR MESAFE 68 KASNAK MİLİ

32 PİM 6 x 16 GB879-86 69 MİL KASNAĞI

33 TOPUZ 70 KASNAK SOMUNU

34 VİDA - HEX. SOC SET M8 x GB80-85 71 KAYIŞ k31

35 KİTLEME VİDASI 72 PUL

36 MESAFE AYAR TOPUZU 73 VİDA - PAN hd M5 x 16 GB818-85

37 SAP 74 YAYLI CONTA

PARÇA LİSTESİ

(12)

İTHALATÇI

Abdurrahman Gazi Mah. Ebubekir Cad. İmamoğlu Sok.

No:2-C/2 34887 - Samandıra - Sancaktepe - İstanbul / Türkiye Tel: +90(216) 444 86 72 pbx Faks: +90(216) 561 46 82 e-posta:topcular@topcular.com.tr - http://www.topcular.com.tr

YETKİLİ TAMİR SERVİSLERİ

Firma Adı İl Adı Adres Vergi No. DairesiVergi Telefon

Makser Tanıtım ve Satış Sonrası

Hizmetler A.Ş.

Abdurrahman Gazi Mah.

Ebubekir Cad. İmamoğlu Sok.

No:2‐C/1 34887 Samandıra/Sancaktepe

1 İstanbul 6110008539 Sultanbeyli 0216‐561 63 50

Tezcan Elektrik Bobinaj iç ve Dış. Tic. Ltd. Şti

Yeni Sanayi Demir Cad.

No:64 Dışkapı

2 Ankara

Özışıklar Elektrik El Aletleri

İsmail Pekin/405

Ulucami Mah.

Kızılay Cad. 19 Sok.

No:20/A Seyhan

3 Adana 7260030855 Seyhan 0322‐359 13 33‐3

Samim Örsoğlu Sedef Çarşısı No:9‐10

4 Denizli 41932042768 Saraylar 0258‐261 42 74

Yavuzhan Bobinaj Hırdavat Mak.

San. ve Tic. Ltd. Şti.

Karatay Sanayi Çobandede Sokak

No:20

5 Konya 9430464498 Meram 0332‐233 29 60

Müştakbey Mah. Ragıpbey Cad.

Topaloğlu Apt. B Blok B/13 Hasan Tezcan

Tezcan Elektrik

6 Muğla 15605713514 Muğla 0252‐212 39 80

Arif Elektroteknik Bobinaj ve Soğutma Sistemleri Tur. San.

İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.

Tophane Mah. Menderes Bulvarı No:212

7 Rize 0790182008 Yeşilçay 0464‐217 45 00

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belge No: 27525

YETKİLİ SATICI

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :