PM (MONOFAZE) MATKAP TEZGAHI KULLANIM KILAVUZU

Tam metin

(1)

KULLANIM KILAVUZU

UYARI: Lütfen bu kılavuzu dikkatli bir şekilde okuyup,

PM-70135

(MONOFAZE) MATKAP TEZGAHI

merkezleme

Laser'li

(2)

B

Motor Mil

(3)

C

D

(4)
(5)

13 mm. Laserli Matkap Tezgahı

1. Tüm Makinalar İçin Genel Güvenlik Kuralları

Not: Problemlerle karşılaşmamak için tüm açıklamaları sırasıyla okuyun.

Tüm makinalar işletimleri sırasında potansiyel tehlikeler içerir. Makinayı dikkatle ve uygun bir şekilde kullanmak olası operatör yaralanmalarını azaltacaktır. Bununla beraber eğer güvenlik önlemleri alınmaz veya gözardı edilirse personel yaralanmaları ile sonuçlanabilir.

Bu makina amacına uygun olarak tasarlanmıştır. Üretim amacına uygun olayan kullanımlarda

bulunmayın. Yerine getireceğiniz uygulamalarla ilgili olarak sorularınız veya merak ettiğiniz şeyler varsa makinayı kullanmadan evvel satıcınızla iletişime geçin.

1. Kendi güvenliğiniz için makinayı çalıştırmadan evvel kullanım kılavuzunu okuyun.

2. Tüm koruyucuları yerlerinde, çalışma sırasını bozmadan koruyun.

3. Cİhazın elektrik bağlantısına topraklama yapın.

4. Ayarlama anahtarlarını ve mengeneleri çıkarın. Makinayı çalıştırmadan önce bunu yapmayı alışkanlık edinin.

5. Çalışma alanını temiz tutun. Karışık alanlar ve tezgahlar kaza oluşturabilir.

6. Kötü çevre koşulları altında özellikle nemli ve ıslak alanlarda veya yağmur altında kullanmayın.

Çalışma alanını kuru tutun.

7. Çocukları ve ziyaretçileri uzak tutun. Onları her zaman makinadan uzakta güvenli bir mesafe içeresinde tutun.

8. Çalıştığınız alana yetkili olmayan kişilerin girmesine izin vermeyin. Bunu kilit benzeri güvenlik araçları ile sağlayabilirsiniz.

9. Makinaya fazla yüklenmeyin. Makinanın yükleme kapasitesini düzenli bir yükleme ile görebilirsiniz.

10. Makina için uygun olmayan bir malzeme ile makinaya karşı güç uygulamaya çalışmayın.

11. Uygun giysiler giyin. Eldiven, atkı, bilezik, yüzük, mücevherat gibi aksesuarlar makinanın hareketli parçalarına yakalanabilir. Tabanı kaymayan ayakkabı giymeniz, uzun saçları toplamak için de kask takmanız önerilir.

12. Güvenlik kurallarına uygun gözlük ve ekipmanlar kullanın. Eğer işlem sırasında toz oluşuyorsa koruyucu maske kullanın.

13. Mengene veya benzeri bir alet yardımı ile işlenecek parçayı sıkıca tutturun. Bu sayede iki eliniz de makinayı kullanmak için serbest olacaktır.

14. Fazla yakınlaşmayın, dengenizi her zaman koruyun.

15. Bakım aletlerinin kalitesi üst seviyede olmalıdır. Onları keskin ve temiz tutun. Kullanım kılavuzunu iyi okuyun. Yağlama, temizleme ve alet değiştirme işlemlerini kılavuzdaki açıklamaları takip ederek gerçekleştirin.

16. Makinayı yağlayın ve tüm yağ depolarını doldurun.

17. Bakım yaparken veya bıçak, bits uç gibi aksesuarları değiştirmeden önce makinayı kapatın besleme hattından ayırın.

18. Yalnızca kılavuzda önerilen aksesuarları kullanın. Uygun olmayan aksesuarların kullanımı tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

19. İlk hareket kazalarına sebebiyet vermemek için dikkatli olun. Besleme kablosunun fişini prize takmadan önce on/off düğmesinin off pozisyonunda olduğundan emin olun.

20. Asla makina yada tezgah üzerine çıkmayın. Makina devrilirse veya kesici aygıtlara dokunulursa ciddi yaralanmalar oluşabilir.

21. Hatalı parçaları en kısa sürede değiştirin veya tamir edin. Hareketli parçaların sırası, bağlayıcıları, çatlakları, montajı ve diğer durumlar operasyonu etkileyebilir.

22. İşlenecek parçayı matkaba veya kesici bıçağa dönüş yönüne doğru sürünüz.

23. Makinayı asla yalnızken kullanmayınız. Makinayı kapattıktan sonra tamamen durmasını bekleyiniz.

24. Alkol, ilaç, uyuşturucu maddelerin etkisi altındaysanız makinayı asla çalıştırmayınız.

25. Bakım, temizlik ve onarımdan önce makinanın fişinin prizden çekildiğinden emin olun.

26. Gelecekte olabilecek yer değişiklikleri için makinanın orijinal paketlerini saklayınız.

(6)

Daima koruyucu gözlük kullanın.

2. Uygulamalar

Bu alet yalnızca demir ve türevi madenler ve ahşap üzerinde delikler açmak için tasarlanmıştır.

Voltaj ... 220-240 V Tezgah Aynası ... 13mm.

Mil Konisi... B16 Mil Ekseninden Uzaklık ... 127mm.

Maksimum Mil Gezintisi ... 50mm.

Maksimum Mil Burnundan Tezgaha Mesafe ... 175mm.

Maksimum Mil Burnundan Tabana Mesafe ... 250mm.

Mil Hızı ... 500 - 2500 rpm.

Hız Sayısı ... 5 Lazer ... 0,9 mv.

Motor ... 0,25kw.

Ortalama Ölçüler ... 465x235x345mm.

Taban Ölçüleri ... 31 x 95mm.

Tezgah Ölçüleri ... 160x160mm.

Maksimum Yükseklik ... 570mm.

Net Ağırlık ... 20kg.

3. PRO-MAX PM-70131 Teknik Özellikler

4. Paketi Açmak ve İçerik Kontrolü

Paketlenmiş Olan Tüm Materyalleri Aşağıdaki Tabloya Göre Kontrol Edin

1. Ana Montaj ( K 26 Kemeri İle) ... 1 2. Destek Kolonu ... 1

(7)

Diğer Parça Çantasının Listesi ... 1

1. Hex Anahtar ''L'' 4 mm. ... 1

2. Hex Anahtar ''L'' 6 mm. ... 1

3. Kabza Kilidi Desteği ... 3

4. Hex Başlı Vidalar M8x20 ... 1

5. Derinlik Çemberi ... 1 Eğer bazı parçalar eksikse lütfen satıcı ile irtibat kurun. Kayıp parçaları temin edinceye kadar cihazı kullanmayınız.

5. Montaj

Resim A'ya bakınız.

1. Kolon destek ve taban arasındaki boşluklardan geçirerek 3 adet M8x20 civatayı somun anahtarı ile sıkıca sabitleyin.

2. Tezgah desteğini kolonun içine doğru kaydırın.

3. Tezgahın sol tarafından destek kilit kabzasını yerleştirip elle sıkın.

4. Üst montajı kolon üzerinden kaldırın ve mümkün olan en uzak mesafeye kaydırın. Tezgah, kafa ve tabanı aynı hizaya getirip 4 mm'lik hex ''L'' anahtarıyla vidaları sıkın.

5. Derinlik durdurma segmanını göbek civatasının içine kaydırın.

6. Besleme kabzasını da göbek civatasına kaydırın ve hex kafalı vidalarla (M8x25) sıkın.

7. Mandren üzerindeki konik boşluğu ve mil burnunu bir bezle temizleyin. Mandreni mil burnu üzerine mümkün olduğunca bastırarak itin ve bir tahta parçasıyla mandrenin ucuna hafifçe vurarak yerine iyice oturmasını sağlayın.

8. Delme işlemi hızını seçin ve arzu ettiğiniz hıza göre kayışı yerleştirin.

9. Koruyucu kasnak üzerindeki vidayı (14) çıkarın. Kapağı kaldırın.(12) İki adet pili kutuya yerleştirin ve kapağı kapatın.

Resim B'ye bakın.

B1-Motor , B2-Mil, B3/B4-Gevşetmek (ileri çevir) / Sıkmak (geriye çevir) 6. Uyarı

Makina için Sınıf 2 , 1 mW ,400 nm dalgaboyunda lazer ışığı / lazer ışını kullanılmıştır. Işınlar herhangi bir görme rahatsızlığı vermezler. Buna rağmen ışınlara dikkatle bakıldığında parlama körlüğüne neden olabilir.

Eğer böyle bir durum gerçekleşirse normal görme yetisine kavuşana kadar iş yapmayın.

Uyarı

Lazer ışınına direkt olarak bakmayın.

1. Taban

2. Hex Başlı Vida M8x20 3. Destek Kolon

4. Hex Soket Kafa Vida M8x20

5. Kolon 6. Tezgah 7. İndirme Kolu 7. İşletim ve Bakım Resim 3'e bakınız.

8. Hex Soket Kafa Vida M8x25

9. Mandren

10. Derinlik Durdurma Segmanı 11. Motor Şalteri

12. Lazer Şalteri 13. Şalter Kutusu 14. Koruyucu Kasnak

15. Tezgah Kilidi Ayarlama Vidaları 16. Destek Kilidi

17. Lazer 18. Yay Tablası 19. Işık Şalteri 20. Konik Yatak 21. Derinlik Tablası

22. Derinlik Tablası Göstergesi

(8)

D1-Noktalayıcı, D2-Derinlik durdurma segmanı, D3-Derinlik tablası, D4-Besleme kabzası, D5-Hex başlı soket vida M8x25

8. Parça ve Plan Listesinin Geniş Görünümü Resim E'ye bakın

Eğer yedek parça siparişi verecekseniz, lütfen parçaları geniş görünümlü bir liste üzerinde belirtin.

1 131A01001 Taban 38 13104009 Yay gerici

2 13101002A Destek kolon 39 13104007 Muhafaza yayý

3 GB5781-86 Civata 40 13202014A Kordon sabitleyici

4 GB5781-86 Civata 41 GB6170-86 Somun

5 13101014D Tezgah 42 131A02003 Ön kapak

6 16101013A Tezgah mengenesi 43 GB6172 86 Somun

7 13101004A Tezgah desteði 44 13102021 Vida FLT, SLT, SET

8 13101003A Destek 45 GB818 85 Vida kutusu CR

9 131A02026 Lazer 46 GB78 85 Hex vida HD

10 131A02025 Lamba 47 M16XI 5 Kabatma gerici

11 131A02024 Lamba tutacaðý 48 131A05003 Pil kapaðý

12 GB818 85 Vida kutusu CR 49 131A05002 kasnak kapaðý

13(13A) 131A02023A Lazer tutucu 50 131A05004 Pil

14 GB6170 86 Somun 51 GB6184 86 Somun

15 GB818 85 Vida kutusu CR 52 GB 1972-92C 16-1 Elastik rondela

16 GB70 85 Hex soket baþlý vida 53 GB95-85 8 Rondela

17 131A04005 Kabza 54 131A02007 Motor ayar levhasý

18 131A04004 Koni segman 55 131A02004 Kayýþ germe topuzu

19 131A04003 Cetvel 56 131A02002 Motor durdurucu

20 131A04002 Þaft diþlisi 57 131A02001 Kafa

21 GB80 85 Hex vida HD 58 GB95 85 8 Rondela

22 GB879 86 Civata silindiri 59 131A02006 Ýki uçlu yivli rot

23 GB879 86 Civata silindiri 60 YYG71S4(W) Motor

24 13103006A Mandren 61 131A02019 Kýlavuz

25 13103001B Mil 62 13105005 Motor kasnaðý

26 GBgn76 94 80201 Mil yataðý 63 131A02015A Fiþ, tapa

27 131A03002 Ýçi boþ mil 64 13105007 Kemer

28 13303003 Kauçuk rondela 65 GB81 85 Vida kutusu CR

29 GBny76 94 60201 Mil yataðý 66 131A05001 Kasnak kapaðý

30 GB894.1 86 11 C - Segman 67 13105005 Mil kasnaðý

31 GB862.1-87 Tesbit rondelasý 68 GB894.1-86 22 C-segman

32 GB823-88 Vida kutusu CR 69 13202022 Kasnak s

33 KJD20 NVR þalteri 70 GB 76 94 60203 Kasnak sokan

(9)

Ürünlerimiz sıklıkla güncellenir ve geliştirilir. Ufak, önemsiz değişikliklerden kılavuzda söz edilmemiş olabilir. Ambalajda yazılı olan üretim tarihi ve seri numarasının, makina üzerinde belirtilen ile aynı olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Kılavuzun okunmamasından dolayı makinanın yanlış kullanılması durumunda üretici ve ithalatçı sorumluluk üstlenmez. Bu kılavuzdan herhangi bir hak çıkarılamaz. Tüm haklar saklıdır. Bu kitapçığın başka kişiler tarafından basılması, çoğaltılması iznini ancak yayımcı verir.

Bu cihazın kullanım ömrü 10 Yıl'dır.

(10)

İTHALATÇI

Abdurrahman Gazi Mah. Ebubekir Cad. İmamoğlu Sok.

No:2-C/2 34887 - Samandıra - Sancaktepe - İstanbul / Türkiye Tel: +90(216) 444 86 72 pbx Faks: +90(216) 561 46 82 e-posta:topcular@topcular.com.tr - http://www.topcular.com.tr Yavuzhan Bobinaj

Hırdavat Mak.

San. ve Tic. Ltd. Şti.

Karatay Sanayi Çobandede Sokak

No:20

5 Konya 9430464498 Meram 0332‐233 29 60

Müştakbey Mah. Ragıpbey Cad.

Topaloğlu Apt. B Blok B/13 Hasan Tezcan

Tezcan Elektrik

6 Muğla 15605713514 Muğla 0252‐212 39 80

Arif Elektroteknik Bobinaj ve Soğutma Sistemleri Tur. San.

İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.

Tophane Mah. Menderes Bulvarı No:212

7 Rize 0790182008 Yeşilçay 0464‐217 45 00

Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belge No: 27525

YETKİLİ SATICI

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :