SGK Üst Düzey Yöneticileri Abant ta Bir Araya Geldi

Tam metin

(1)

SGK Üst Düzey Yöneticileri Abant’ta Bir Araya Geldi

SGK BAŞKANI FATİH ACAR;

-HEDEFLERİMİZ ÇOK BÜYÜK, BUNLARI GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞACAĞIZ.

-2012 SONUNA KADAR TÜM HİZMET BİRİMLERİMİZİN MODERNİZASYON ÇALIŞMALARI TAMAMLANACAK.

-ÇALIŞMA ANLAYIŞIMIZIN ESASI İNSANLARA VE ÜLKEMİZE HİZMET ETMEKTİR.

-SİSTEM LİDERİ, DEĞİŞİMİ KAVRAYABİLEN VE YAKALAYABİLEN KİŞİDİR.

SGK BAŞKAN YARDIMCISI YADİGAR GÖKALP;

-SGK İNSANLARIN GELECEĞE GÜVENLE BAKMALARINI SAĞLAYACAK BİR KURUM.

-ÜLKEMİZİN SORUNLARINI GERÇEK ANLAMDA DERT EDİNMİŞ İNSANLARIZ.

Sosyal Güvenlik Kurumu merkez teşkilatı üst düzey yöneticileri genel değerlendirme toplantısı için 17-18 Aralık 2011 tarihlerinde Bolu Abant’ta bir araya geldi.

Toplantıya SGK Başkanı Fatih Acar, Başkan Yardımcıları Yadigar Gökalp, Mustafa Kuruca, SGK Yönetim Kurulu Üyeleri Salih Kılıç, Kazım Ergün ve Yusuf Yazgan ile birim amirleri ve Daire Başkanları katıldı.

İki gün süren programın ilk günü sabah oturumunda yöneticilere Dr. Ala Elcircevi tarafından

”İyi ki Varsınız” adlı Motivasyon konularını içeren sunum yapıldı. Öğleden sonraki bölümde ise TODAİE’de uzman olarak görev yapan Nihat Aytürk ‘Kamusal Yaşamda Protokol ve Sosyal Davranış Kuralları’ konusunda bir seminer verdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kurum Başkan Yardımcısı Yadigar Gökalp günlük değil artık anlık gelişen bir tempo içinde çalıştıklarını ifade ederek göreve yeni başlayan yöneticilere başarılar diledi. “Çalışma arkadaşlarımızın görevlerinde başarılı olacaklarına gönülden inanıyorum”

diyen Gökalp “Sosyal Güvenlik Kurumunda çalışmak üstelik yönetici olarak çalışmak gerçekten kolay değil, çok fedakarlık gerektiriyor. Ülkemizin sorunlarını gerçek anlamda dert edinmiş insanlarız. Dolayısıyla iş her şeyin önünde geliyor.” dedi.

Gökalp: SGK İnsanların Geleceğe Güvenle Bakmalarını Sağlayacak Bir Kurum

“Bizler ülkemiz adına gelecek için yapmakta olduğumuz işlerle önemli bir gelecek bırakmaya çalışıyoruz” diyen Başkan Yardımcısı Gökalp, Sosyal Güvenlik Kurumunun insanların kendilerini güvende hissettirecek, geleceğe güvenle bakmalarını sağlayacak bir kurum olması gerektiğini vurguladı. Gökalp sözlerine şöyle devam etti: “Attığımız her adım, uygulama ve

(2)

sistemdeki her değişiklik insanımızın yaşamını birinci derecede etkileyen bir olay haline geliyor. Bu noktada fedakarlıklara devam edeceğiz. Geçmiş yıllara çok yakından tanıklık etmiş birisi olarak bugüne kadar aramızda olmayan ama güzel çalışmalar gerçekleştirmiş bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Aynı zamanda şu an görev yapan her kademedeki arkadaşlarımıza da özellikle teşekkür ediyorum. Çünkü biz yöneticilerin her şeyi tek başına başarması mümkün değil. Bütün bunlar bir ekip işidir. Bize çay getiren çalışanlardan tutun da şoförlerin, sekreterlerin ve diğer tüm arkadaşlarımızın da emeği gerçekten çok büyük. Bunun için samimiyet çok önemli. Birbirimizi anlamamız gerekiyor. Birbirimizin açığını aramak değil açığını kapatmak gerekiyor. Hepimiz insanız hatalarımız olabilir. Ama önemli olan yanlışları, eksiklikleri hep birlikte halledebilmektir. Böylece güzel bir ekip ruhunu oluşturarak huzurlu mesailer geçirmek mümkün olacaktır. Bu vesileyle herkese teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.” dedi.

Kurum Başkan Yardımcısı Yadigar Gökalp’in konuşmasının ardından Kişisel Gelişim ve NLP Uzmanı Dr. Ala Elcircevi ‘İyi ki Varsınız’ adlı motivasyon konularını içeren bir sunum yaptı.

Motivasyon kavramının önemine işaret eden Elcircevi, çalışma ortamında en önemli unsurun huzur olduğunu söyledi. Engeller ile bahaneler arasında ciddi fark bulunduğunu ifade eden Elcircevi,

“Mesela şu an para olmadığı için bazı işleri gerçekleştiremeyebilirsiniz. Bu engeldir. Para olduğu halde yapmak istememek ve şu nedenlerle demek bahanedir. Düşünce olarak inanmak çok önemlidir. Bahaneler hayatımızda olmamalı. Üretkenliğe ve yeniliğe açık olunmalı. Aynı zamanda kitap okumak da hayatımızın bir parçası olmalıdır. Bir Japonya vatandaşı yılda 25 kitap okurken, bizde 6 Türkiye vatandaşı yılda 1 kitap okuyor. Bu çok acı bir durum. Kendimizi geliştirmeli ve yeniliklere açık olmalıyız.” dedi.

Programın öğleden sonraki bölümünde ise TODAİE’de uzman olarak görev yapan Nihat Aytürk ‘Kamusal Yaşamda Protokol ve Sosyal Davranış Kuralları’ konusunda bir seminer verdi.

“Protokolde davranışsal olarak saygı ve nezaket göstermek esastır” diyen Nihat Aytürk, protokol kurallarına uymanın kişinin, kurumun ve devletin itibarını arttıracağını söyledi.

Açıkgöz: Kurum Olarak En Önemli Temel Değerimiz İnsan Odaklılıktır

Toplantının ikinci gününde Sosyal Güvenlik Kurumunun 2012 Stratejik Plan ve Merkez Eylem Planı ile ilgili sunum yapan Strateji Geliştirme Başkanı Ahmet Açıkgöz, hedefsiz bir gemiye hiçbir rüzgarın yardım etmeyeceğini söyledi. Kurumun iki temel hedefi bulunduğuna işaret eden Açıkgöz bunların sosyal güvenlik sisteminde gelir ve gider arasındaki farkı azaltmak ile hizmet kalitesini sürekli geliştirmek olarak ifade etti. Açıkgöz, ”Kurum olarak temel değerlerimiz, adalet, insan odaklılık, şeffaflık, kaliteli hizmet, güvenilirlik, çözüm odaklılık, sürekli gelişim ve verimliliktir.

Kritik başarı faktörlerimiz ise üst yönetimin sahiplenmesi, katılımcılık, sürecin iyi yönetilmesi, hizmet standardizasyonu, bilgi ve iletişim teknolojilerinden azami ölçüde yararlanma, yetkin personel ve ihtiyaçları karşılayan anlaşılabilir mevzuattır.” dedi.

Kurumun ulaşmayı planladığı sonuçların tam olarak tanımlanabilmesi için amaç ve hedeflerin net bir şekilde belirlenmesinin önemine vurgu yapan Ahmet Açıkgöz, “İnsan odaklı olarak çalışıyoruz. Kurumun güçlü ve zayıf yanları ile kurum için fırsat ve tehditlerin neler olabileceği ile

(3)

ilgili çalışmalar yaptık. Henüz çok iyi yerlerde değiliz belki ama çok iyi bir yolda olduğumuzu düşünüyor ve ciddi başarıların elde edileceğine inanıyorum.” diye konuştu.

Strateji Geliştirme Başkanı Ahmet Açıkgöz’ün sunumunun ardından toplantının kapanış konuşması için kürsüye çıkan SGK Başkanı Fatih Acar Kurumun yeni dönemdeki çalışmaları ve vizyonuna ilişkin önemli mesajlar verdi.

Acar: Hedeflerimiz Çok Büyük ve Bunları Gerçekleştirmek İçin Var Gücümüzle Çalışacağız

Yeni göreve başlayan yöneticilerle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek konuşmasına başlayan SGK Başkanı Fatih Acar Kurumun bu noktaya gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

2012 yılı sonunda çok daha başarılı bir Sosyal Güvenlik Kurumunun olacağının altını çizen Başkan Acar, “Hedeflerimiz çok büyük ve bunları gerçekleştirmek için var gücümüzle çalışacağız.

Son 3 aydır çok yoğunuz. 1 Ocak tarihine kadar merkez ve taşra eylem planımız netleşecek.

Öncelikle tespit ettiğim bir konu var. Üç büyük teşkilatının birleşmesiyle oluşan bu kurumda Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü gibi devasa bir genel müdürlük ortaya çıktı. Kanun hükmünde kararname ile bu genel müdürlüğü ikiye ayırdık. Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü yeni teşkilatımızın parçası oldular. Önümüzdeki süreçte bunun faydasını göreceğiz.” dedi.

Acar: Batıkent’te 23 Dönümlük Arazi Üzerinde Önemli Bir Merkezi Hayata Geçireceğiz

“5510 sayılı Kanunu revize edip eksiklikleri torba kanunla tamamlayarak yola devam edeceğiz” diyen Fatih Acar 15 maddelik bir kanun tasarısının hazırlandığını söyledi. Tasarının çok önemli kolaylıklar getireceğini belirten Acar sözlerini şöyle sürdürdü: “Hizmet Sunumu Genel Müdürlüğümüzde ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Bizim için çok önemli bir genel müdürlük.

Önümüzdeki günlerde burada çalışan bilişim uzmanlarını arttıracağız. Batıkent’te 23 dönümlük arazi üzerinde önemli bir merkezi hayata geçireceğiz. TÜRKSAT’la bir protokol imzaladık. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kurumlarının bilgisayar yazılımlarını yenileyeceğiz. Çok eski ve yavaş çalışan bu yazılımları yeni ve süratli hale getireceğiz. Arşiv yönetim sistemi planlanmıştı. Bu kapsamda daha önce verilen karara göre 4.6 milyar evrak taranacaktı. Tüm evraklarımızın taranmasına gerek olmadığını düşündük ve bu sayıyı 500 milyona indirdik. Proje iki yıl içerisinde hayata geçirilecek.

Bütün birimlerimizde önemli çalışmalar yapıldı. Bütçe ve Muhasebe Başkanlığı ikiye ayrıldı. TOKİ ile protokoller imzaladık. 32 il müdürlüğü binası yeniden yapılacak. Herkesin örnek aldığı nezih mekanlara sahip bir kurum olacağız. Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğümüzün Sıhhiye’deki binası çok izbe bir binaydı. Orayı tamamen yeniledik. Ferah çalışılabilir bir mekana dönüştürdük. Çünkü çalışanlarımız iyi ortamlarda çalışmalı. Personelimiz güzel bir masada çalışırsa vatandaşa daha iyi bir hizmet sunabilir.” dedi.

“Rehberlik ve Teftiş Başkanlığımızı yeniden yapılandırıyoruz.” diyen Acar, sistemli çalışmanın önemli olduğunu vurguladı. Ciddi bir programlama yapılması gerektiğini vurgulayan

(4)

Acar, müfettişlerin sadece mevzuat eğitimi almaması gerektiğini söyledi. Temsil kabiliyetinin gerçekten çok mühim olduğunu belirten Kurum Başkanı dışa dönük olarak çalışan müfettişlerin çok farklı bir görünüm ve iletişim içinde olmalarının şart olduğunu söyledi.

Acar: Kurumda Risk Odaklı Yönetim Sistemi, Avuç İçi Damar İzi Gibi Ciddi Çalışmalar Yürütüyoruz

Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü ile ilgili sırada imzalanmayı bekleyen sözleşmelerin olduğunu ifade eden Kurum Başkanı, bunların başında Türk Eczacılar Birliği ile imzalanacak sözleşmenin geldiğini söyledi. Kurumda risk odaklı yönetim sistemi, avuç içi damar izi gibi ciddi çalışmaların yürütüldüğünü belirten Kurum Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü; “İnsan kaynakları ile ilgili planlamalar yapıyoruz. Sistemli bir şekilde çalışan arkadaşlara ihtiyacımız var. Düzenli çalışan ve sorunları çözen bir anlayışla hareket edilmeli. Ülkemize hizmet etmek için bu makamlar bize emanet edildi. Emanetin gereğini yerine getirmeliyiz. Çalışma arkadaşlarımızın taleplerini dinleyelim. Güzel işler yapalım ve dua alalım. Prensipsiz, kuralsız ve disiplinsiz çalışma olmaz.

Bunun için de işlerimizi hızlandıracak ve kolaylaştıracaksa yönetmeliklerimiz de gerekli değişiklikler yapılmalı.” dedi.

Acar: Çağı ve Değişimi İyi Okuyanlar Başarılı Olur

Değişimin çok önemli bir konu olduğunu belirten Acar, değişimi kavrayamayanların başarıyı da yakalayamayacağını söyledi. Acar, “Çağı ve değişimi iyi okuyanlar başarılı olur. Küreselleşmenin her yanı sardığı, artık sınırların kalktığı bir dünyada yaşıyoruz. Tarih kitapları küreselleşmeyi üç safhada tanımlar. Birinci safha, 1490-1800 yılları arasındaki dönem. Bu dönem Amerika kıtasının keşfedilmesi farklı coğrafyalarda farklı toplulukların birbirine yaklaştığı tanışma evresi. İkinci safha 1800-2000 yılları arasında geçen dönem. Gemi, uçak, otomobil televizyon gibi şeylerin icat edildiği dönem. Üçüncü safha ise 2000 yılından sonraki dönem. Dünyanın bir ağ topluluğuna dönüştüğü her şeyi bir bilgisayara sığdırabildiğimiz dönem. Bu dönemde öyle bir değişim ve dönüşüm var ki inanılmaz hızlı akan bir dönem. Bu üçüncü safhayı çok iyi algılamamız lazım. Hepimiz bisikletin üzerindeyiz. Pedalı çeviren öne geçer. Çevirmeyen ise düşer ve geride kalır. Thomas L. Friedman’ın

‘Dünya Düzdür’ adlı bir kitabı var. Kitapta, Afrika’da her sabah bir ceylan uyanır. Ceylan aslandan hızlı koşmadığı zaman hayatının son bulacağının farkındadır. Afrika’da her sabah bir aslan uyanır.

Ceylandan hızlı koşmadığında aç kalacağının farkındadır. İster ceylan olun isterseniz aslan mutlaka hızlı koşmak zorundasınız der. O yüzden çok hızlı koşmalıyız. ” dedi.

Acar: Sistem Lideri Değişimi Kavrayabilen ve Yakalayabilen Kişidir

Yönetici, Lider ve Sistem Lideri kavramlarına da değinen Başkan Acar, Kurum yöneticilerine klasik yönetici değil sistem lideri olmalarını tavsiye etti. Sistem liderinin değişimi kavrayabilen ve yakalayabilen kişi olduğuna işaret eden Başkan Acar bu tezini örneklerle anlattı. Acar, “Yönetici kararnamelere uyan kişidir. Lider karar veren kişi iken sistem lideri karar verdiren kişidir. Yine yöneticinin yaklaşımı sadece dinlemek olurken, liderin yaklaşımı anlatmaktır. Sistem liderinin yaklaşım tarzı ise hem dinlemek hem de anlatmaktır. Yönetici onlar der, lider ben der ama sistem

(5)

lideri biz ifadesini kullanır. En önemlisi fırtına çıktığında yönetici demir atarken, lider yelken açar.

Sistem lideri fırtınaya yakalanmaz.” diye konuştu.

Acar: İşin Püf Noktası Sevgi ve Samimiyettir

İnovasyonun hiç yapılmamış ve denenmemiş olanı yapmak olduğunu ifade eden SGK Başkanı, yeni hedefler belirlemenin çok önemli olduğunu söyledi. Acar: “15 Şubat tarihine kadar kendi birimlerinizde personelle bir araya gelin ve etkili iletişim, motivasyon gibi eğitimler planlayın.

Ayrıca bütün birimlerimizden ciddi bir beyin fırtınasıyla vizyonumuza uygun hedefler belirlemesini bekliyorum. İşin püf noktası sevgi ve samimiyettir. Görevimizi en iyi şekilde yapmalıyız. Makam bize değil, biz makama şeref katmalıyız. Makamların, samimiyseniz, karşılıksızca hizmet ederseniz bir anlamı vardır. Benim sizi takdir etmemden daha önemli olan sizin vicdanınızda kendi iç muhasebenizi yapmanızdır. Yeni projeler hazırlayarak güzel işler ortaya çıkaracağınıza inanıyor, bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar diliyorum.” diye konuştu.

SGK Başkanı Fatih Acar’ın konuşmasının ardından toplantı sona erdi.

(6)
(7)
(8)

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :