GENEL GÖRÜNÜM. İtalya da global dış ticaret dengesi mart ayında milyar Euro (önceki: milyar Euro) oldu.

Tam metin

(1)

Tacirler Yatırım Menkul Değerler– Araştırma www.tacirler.com.tr B3 Kulesi Kat:9 Akmerkez Etiler Tel : 0212 3554646

GENEL GÖRÜNÜM

İtalya’da global dış ticaret dengesi mart ayında +3.87 milyar Euro (önceki: +2.62 milyar Euro) oldu.

Euro Bölgesi’nde dış ticaret dengesi mart ayında +17.1 milyar Euro (önceki: +13.6 milyar Euro) oldu.

HSYK, Soma'daki maden faciası ile ilgili yürütülen soruşturma için 28 savcı görevlendirdiğini açıkladı.

ABD'de nisan ayında konut başlangıçları 1 milyon 72 bin (önceki: 946 bin) ve inşaat ruhsatları 1 milyon 80 bin (önceki:990 bin) ve mayıs ayında Michigan Ünv. ay ortası güven endeksi 81.8 (önceki: 84.1) oldu.

Tunceli'nin merkeze bağlı Sütlüce köyünde karakol inşaatında güvenlik önlemi alan askeri birliğe PKK tarafından ateş açılması sonucu iki asker yaralandı

Fransa’da GSYİH 1. çeyrekte 4. çeyreğe göre % 0 (önceki: % +0.3) oldu.

Türkiye’de işsizlik oranı şubat ayında % 10.2 (Ocak: % 10) oldu.

Mehmet Şimşek, son aylarda bütçe açığının nispeten yüksek seyretmesine rağmen gerçekleşmeler yıl sonu için öngörülen hedefin yakalanacağını gösterdiğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Vıtor Constancio, durgunluk ve düşük enflasyona karşı hızla harekete geçmeye hazır olunduğunu belirtti.

Euro Bölgesi’nde nisan ayında çekirdek TÜFE aylık % +0.2 (önceki: % +1.2), yıllık % +1.1 (önceki:%+0.7), TÜFE aylık %+0.2 (önceki:%+0.9) yıllık % +0.7 (önceki:%+0.5) oldu.

CHP, Soma’da maden ocaklarında meydana gelen iş kazalarının nedenlerinin araştırılarak, sorumluların tespiti, iş kazalarının önlenmesi için meclis’te komisyon kurulmasını istedi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye hakkındaki büyüme tahminlerini aşağı yönlü olduğunu belirtti. EBRD, Türkiye’nin bu yıl %2.4, 2015’te ise %3.2 büyüyeceğini öngördüğünü açıkladı.

ABD'de Mayıs ayında Empire State imalat endeksi 19.01 (önceki:1.29) NAHB konut piyasası endeksi 45 (önceki: 47) ve nisan ayında TÜFE yıllık % +2.0 (önceki: %+1.5), devam eden işsizlik başvuruları toplam 2 milyon 667 bin kişi oldu (önceki: 2 milyon 685 bin) oldu.

Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Nisan ayında ülkeye yönelik doğrudan yabancı yatırımların yıllık yüzde 3.4 oranında artışla 8.7 milyar dolar olduğu ifade edildi.

Mart ayında ise doğrudan yabancı yatırımlar bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.47 oranında düşüşle 12.24 milyar dolar olmuştu.

(2)

Tacirler Yatırım Menkul Değerler– Araştırma www.tacirler.com.tr B3 Kulesi Kat:9 Akmerkez Etiler Tel : 0212 3554646

Kurum, Çin'de son dönemde açıklanan verilerin konut sektöründen kaynaklanan bir ekonomik büyüme kaybı riskine işaret ettiğini belirtti.

Konuya yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre Credit Suisse düzenleyici otorite ile anlaşma için 2.5 milyar dolar ödeyecek.

Fitch Ratings tarafından yapılan açıklamada Çek Cumhuriyeti’nin uzun vadeli yabancı ve yerel para cinsinden IDR notunun A+ ve AA- olarak onaylandığı ifade edildi. Görünüm ise durağan olarak belirlendi.

Fitch, Belçika'nın notunu AA olarak onayladı, görünüm durağan olarak belirledi.

S&P, Romanya'nın kredi notunu BB+'dan BBB-'ye yükseltti. Görünümü ise pozitiften durağana indirdi.

Almanya’da TÜFE nisan ayında aylık % -0.2 (önceki: % +0.3), yıllık % +1.3 (önceki: % +1.0) oldu.

Fransa’da AB uyumlu TÜFE nisan ayında aylık % 0.0 (önceki: % +0.5) yıllık %+0.8 (önceki:

% +0.7) oldu.

İspanya’da TÜFE nisan ayında aylık %+0.9 (önceki:%+0.2), yıllık %+0.4 (önceki:%-0.1) oldu.

İngiltere’de nisan ayında ILO işsizlik oranı: %6.8 (önceki: %6.9) oldu.

Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi mart ayında aylık % -0.3 (önceki: % +0.2), yıllık %-0.1 (önceki:%+1.7) oldu.

ABD'de 9 Mayıs MBA piyasa endeksi 363.4 (önceki: 350.9) ve nisan ayında ÜFE aylık % +0.6 (önceki: % +0.5), yıllık % + 2.1 (önceki: %+1.4) oldu.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Yves Mersch, Avrupa Merkez Bankası'nın asla bir döviz kuru hedefi olmayacağını fakat düşük faiz ortamının öneminin büyük olduğunu belirtti.

IMF baş ekonomisti Oliver Blanchard, 2015 yılı sonuna kadar deflasyon olasılığını %25 olarak gördüğünü belirtti.

AB enerji şefi, gelecek Pazartesi Rusya Enerji Bakanı ile görüşme yapacağını, Ukrayna ve Rusya ile doğal gaz krizinde bir çözüme ulaşılacağı konusunda iyimser olduğunu söyledi.

Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, Soma'daki maden faciası ile ilgili soruşturmanın başlatıldığını açıkladı.

Başbakan Erdoğan, Soma'daki maden kazasında ölenlerin sayısı 238'e yükseldiğini ve yaklaşık 120 kişinin madende olduğunu söyledi. Ülkede üç günlük yas ilan edildi.

(3)

Tacirler Yatırım Menkul Değerler– Araştırma www.tacirler.com.tr B3 Kulesi Kat:9 Akmerkez Etiler Tel : 0212 3554646

Manisa Soma’da meydana gelen maden kazasında ölü sayısı 274’e yükselirken, sayının artmasından endişe ediliyor.

Bir internet sitesi haberine göre: Yatağan Termik Santrali ihalesinin açık artırma oturumunun maden kazası sebebiyle ileri bir tarihe ertelendiği açıklandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, toprak koruma ve arazı kullanımı kanununda değişiklik öngören kanunu onayladı.

Japonya Kabine Ofisi tarafından yapılan açıklamada yılın ilk çeyreğinde GSYİH'nin mevsimsel olarak düzenlenmiş rakamlarla gecen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.9 oranında artış gösterdiği ifade edildi.

ABD'de ulusal konut kredisi ipotek standartları merkezi tarafından yapılan açıklamada geçtiğimiz yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğinde konut kredisi ipotekleri standartlarına yönelik bütün testleri geçen üç banka olduğu ve bunların Bank of America, J.P. Morgan Chase ve Citigroup olduğu ifade edildi.

Fransa Başbakanı Manuel Valls imzaladığı bir kararname ile stratejik olarak tanımlanan şirketlerin yabancılara satışını bloke edebilme yetkisine sahip oldu. Böylece Hükümet, Fransız şirketi Alstom'un General Electric'e satılmasını önleme konusunda elini güçlendirmiş oldu.

Rusya Basbakanı Dmitriy Medvedev, Ukrayna’nın doğalgaz borcunun en azından bir kısmını ödemesi durumunda bu ülkeye gaz sevkiyatı ve fiyatıyla ilgili müzakerelere geri dönmeye hazır olduklarını açıkladı.

IMF Baş Ekonomisti Oliver Blanchard Euro Bölgesi’nde önümüzdeki yılın sonuna kadar deflasyon yaşanması olasılığının yüzde 25 olduğunu belirtti.

Fransa'da GSYİH 1. çeyrekte 4. çeyreğe göre (önceki: % +0.3) aynı seviyede açıklandı.

Fransa’da bütçe dengesi mart ayında -1.5 milyar Euro (önceki: -1.4 milyar Euro) ve cari işlemler dengesi -3,19 milyar dolar oldu.

Almanya’da mayıs ayında ZEW ekonomik eğilim endeksi 33.1 (önceki: 43.2) ve ZEW cari koşullar endeksi 62.1(önceki:59.5) oldu.

JP Morgan, ECB'nin para politikasını gevşetmesi halinde Türkiye’nin cari işlemler açığını daha kolay finanse edeceğini ve TL'nin güçleneceğini, böylece de bundan en çok kazançlı çıkacak ülkenin Türkiye olacağını belirtti. Ayrıca Türkiye’nin notunu nötre yükseltti.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Tüpraş'ın Kuzey Irak petrolüne ihtiyacı olmadığını belirtti.

Rusya Ekonomi Bakanı, enflasyonun mayıs ve haziran aylarında %7.5-7.6'ya yükselebileceğini ve Merkez Bankasının, haziran’daki toplantıda ekonomiye destek için politika faizini düşürmesi gerektiğini belirtti.

(4)

Tacirler Yatırım Menkul Değerler– Araştırma www.tacirler.com.tr B3 Kulesi Kat:9 Akmerkez Etiler Tel : 0212 3554646

ekonominin büyümesi yerine, özel sektör yatırımları ve ihracatla ekonomik büyümenin sağlanması gerektiğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), Kıbrıs Rum Yönetimi'ne, Barış Harekatı’ndan dolayı 90 milyon euro manevi tazminat cezası ödenmesine ilişkin verdiği kararı bağlayıcı da görmediğini, bu ödemenin de bu anlamda yapılmasının gerekli görülmediğini söyledi.

ABD'de Nisan ayında oto hariç perakende satışlar % 0 (önceki: % +0.7) ve ithalat fiyatları değişimi aylık:% -0.4 (önceki:% +0.6) ve mart ayında perakende stokları %0 (önceki:%0) oldu.

Manisa’nın Soma ilçesinde bir maden ocağında vardiya değişimi sırasında elektrik panosunda meydana gelen patlama sonucu çıkan yangında 400 işçi mahsur kalırken, sabah saatlerinde yapılan açıklamaya göre 201 işçinin hayatını kaybettiği bildirildi. Yetkililer yaptıkları açıklamalarda ölü sayısının artmasından korktuklarını dile getirdiler.

Çin’de perakende satışlar Nisan ayında aylık bazda %0.83, yıllık bazda ise %11.9 artış gösterdi.

Çin’de sanayi üretimi ise Nisan ayında aylık bazda %0.82, yıllık bazda ise %8.7 artış gösterdi.

Rusya yaptığı açıklamada Ukrayna Haziran ayında teslim edilecek doğalgaz için peşin ödeme yapmazsa bu gazın aktarılmayacağı tehdidini yeniledi.

Uluslararası para fonu IMF'nin yönetim kurulu 28 Mayıs’ta bir araya gelecek. Kurulun bu toplantısında Yunanistan’a yönelik bir sonraki yardım dilimini onaylaması muhtemel görülüyor.

İngiltere’de perakende satışlar Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.2 oranında arttı.

Avrupa Birliği Kremlin’in üst düzey yöneticilerine yönelik bazı yaptırımlar getirdi. Yaptırım uygulanan isimler arasında Rusya’nın üst düzey askeri komutanları ve Kırım ve Ukrayna’daki ayrılıkçı liderler yer aldı.

Philadelphia FED Başkanı Charles Plosser, konuşmasında işsizlik oranındaki hızlı düşüşün büyük ölçüde Amerika’nın iş gücüne katılım oranındaki düşüşten kaynaklandığını belirterek istihdam piyasalarındaki toparlanmanın gerçek bir toparlanma olup olmadığını sorgulanabilir olduğunu dile getirdi.

İngiltere başbakanı David Cameron, AB üyesi ülkelerden gelecek vatandaşların serbest dolaşımının bir şekilde kısıtlanmaması halinde, AB’nin genişlemesine karşı olacağını söyledi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz, Türkiye’nin, müttefik olarak AB için anahtar rol oynadığını söyledi.

(5)

Tacirler Yatırım Menkul Değerler– Araştırma www.tacirler.com.tr B3 Kulesi Kat:9 Akmerkez Etiler Tel : 0212 3554646

IMF Başkanı Lagarde, Avrupa’da bazı ülkelere uygulanan kurtarma programlarının tamamlamış olmalarına rağmen bölgelerde yaşanan krizin sona ermediğini belirtti.

AB dışişleri bakanları, Ukrayna'daki kriz nedeniyle oluşturulan yaptırımlara, Kırım merkezli iki şirketin de dahil edildiğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Ewald Nowotny, Avrupa Merkez Bankası’nın daha fazla politika tedbiri düşünmesi gerekebileceğini belirtti.

Fransa’nın 13 hafta vadeli ihalesinde satışı 3.99 milyar Euro marjinal faiz oranı %0.185, 20 hafta vadeli ihalesinde satışı 1,89 milyar Euro marjinal faiz oranı % 0.180 ve 50 hafta vadeli ihalesinde 1,9 milyar Euro satışı marjinal faiz oranı % 0.180 oldu.

Rusya’nın mart ayı dış ticaret fazlası 2012 şubat ayından bu yana en yüksek seviyede gerçekleşerek 19.7 milyar dolar oldu.

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :