Uygulama güncellemesi – Yeniden yükleme gerekirse bir onay iletişim kutusu görüntülenir.

4.5.1.1 Gelişmiş güncelleme ayarları

Gelişmiş güncelleme ayarları seçenekleri, Güncelleme modu, HTTP Proxy yapılandırmasını içerir.

4.5.1.1.1 Güncelleme modu

Güncelleme modu sekmesi düzenli program güncellemeleriyle ilgili seçenekler içerir. Bu ayarlar, yeni algılama altyapısı veya program bileşeni güncelleme sürümü olduğunda program davranışını önceden tanımlamanıza olanak sağlar.

Program bileşeni güncellemeleri, yeni özellikler içerir veya eski sürümlere ait özelliklerde değişiklikler yapar ve düzenli (algılama altyapısı) güncellemelerinin bölümlerini oluşturur. Program bileşeni güncellemesi yüklendikten sonra bilgisayarı yeniden başlatmak gerekebilir.

Şu ayarlar kullanılabilir:

Uygulama güncellemesi – Bu seçenek etkinleştirildiğinde her program bileşeni yükseltmesi, tam ürün yükseltmesi yapılmaksızın otomatik olarak ve sessizce gerçekleştirilir.

Program bileşeni güncellemesini manuel olarak etkinleştir – Varsayılan olarak devre dışıdır. Etkinleştirildiğinde ve yeni bir ESET Smart Security Premium sürümü mevcut olduğunda, Güncelleme bölmesinde güncellemeleri kontrol edebilir ve yeni sürümü yükleyebilirsiniz.

Güncellemeyi indirmeden önce sor – Bu seçenek etkinleştirildiğinde bir bildirim görüntülenir ve yükleme işleminden önce tüm kullanılabilir güncellemelerin yüklenmesi için onay vermeniz istenir.

Bir güncelleme dosyası (kB) boyutunda büyükse sor - Güncelleme dosyası burada belirtilen boyuttan büyükse bir bildirim görüntülenir ve yükleme işleminden önce tüm kullanılabilir güncellemelerin yüklenmesi için onay vermeniz istenir.

4.5.1.1.2 Bağlantı seçenekleri

Belirli bir güncelleme profili için proxy sunucu ayarları seçeneklerine erişmek üzere Gelişmiş ayarlar ağacından (F5) Güncelle seçeneğini, ardından Profiller > Güncellemeler > Bağlantı seçenekleri'ni tıklayın. Proxy modu açılır

menüsünü tıklatın ve aşağıdaki üç seçenekten birini belirleyin:

· Proxy sunucu kullanma

· Proxy sunucuyla bağlan

· Genel proxy sunucu ayarlarını kullan

Gelişmiş ayarlar ağacının Araçlar > Proxy sunucu dalı altında halihazırda belirtilmiş olan proxy sunucu yapılandırması seçeneklerini kullanmak için Genel proxy sunucu ayarlarını kullan seçeneğini belirleyin.

ESET Smart Security Premium uygulamasını güncellemek için proxy sunucusu kullanılmayacağını belirtmek üzere Proxy sunucu kullanma seçeneğini belirleyin.

Şu durumlarda Proxy sunucu üzerinden bağlan seçeneği belirlenmelidir:

· Araçlar > Proxy sunucu konumunda tanımlanandan farklı bir proxy sunucu kullanılarak ESET Smart Security Premium ürünü güncellenir. Bu yapılandırmada, yeni proxy için bilgiler Proxy sunucu adresi, iletişim Bağlantı Noktası (varsayılan olarak 3128) ve gerekirse proxy sunucusu için Kullanıcı adı ile Parola altında belirtilmelidir.

· Proxy sunucusu ayarları genel olarak belirlenmedi, ancak ESET Smart Security Premium güncellemeler için bir proxy sunucusuna bağlanacak.

· Bilgisayarınız İnternet'e bir proxy sunucu üzerinden bağlanıyor. Ayarlar program yüklemesi sırasında Internet Explorer'dan alınır, ancak değiştirilmeleri durumunda (örneğin ISP'nizi değiştirirseniz) lütfen bu pencerede listelenen HTTP proxy ayarlarının doğru olduğundan emin olun. Aksi takdirde, program güncelleme

sunucularına bağlanamaz.

Proxy sunucu için varsayılan ayar Genel proxy sunucu ayarlarını kullan'dır.

Proxy kullanılamıyorsa doğrudan bağlantıyı kullan – Proxy erişilebilir olmadığında güncelleme sırasında atlanır.

NOT

Bu bölümdeki Kullanıcı adı ve Parola alanları proxy sunucusuna özeldir. Bu alanları yalnızca, proxy sunucusuna erişmek için kullanıcı adı ve parola gerekliyse doldurun. Bu alanlar ESET Smart Security Premium Kullanıcı adınız ve parolanız için değildir ve yalnızca İnternet'e proxy sunucusu aracılığıyla erişmek için parolaya gereksinim

duyduğunuzu biliyorsanız doldurulmalıdır.

4.5.2 Güncelleme geri alma

Algılama altyapısının ve/veya program modüllerinin yeni güncellemesinin istikrarsız veya bozuk olduğundan şüpheleniyorsanız, önceki sürüme geri alabilir ve belirlediğiniz bir süre boyunca güncellemeleri devre dışı bırakabilirsiniz. Alternatif olarak, süresiz bir şekilde ertelediyseniz, önceden devre dışı bıraktığınız güncellemeleri etkinleştirebilirsiniz.

ESET Smart Security Premium, geri alma özelliğiyle kullanmak için algılama altyapısı ve program modüllerinin sistem görüntülerini kaydeder. Algılama altyapısı sistem görüntüleri oluşturmak için Güncelleme dosyalarının sistem görüntülerini oluştur onay kutusunu işaretli bırakın. Yerel olarak kaydedilen sistem görüntülerinin sayısı alanı, daha önce kaydedilen algılama altyapısı sistem görüntüleri sayısını tanımlar.

Geri al (Gelişmiş ayarlar (F5) > Güncelle > Temel) seçeneğini tıklarsanız, Süre açılır menüsünden algılama altyapısı ve program modülü güncellemelerinin duraklatılacağı süreyi temsil eden bir zaman aralığı seçmeniz gerekir.

Güncelleme işlevini el ile geri yükleyene kadar düzenli güncellemeleri süresiz bir şekilde ertelemek için İptal edilene kadar öğesini seçin. Olası bir güvenlik riski taşıdığından, bu seçeneği belirlemenizi önermeyiz.

Geri alma gerçekleştirilirse, Geri al düğmesi Güncellemelere izin ver olarak değişir. Güncellemeleri askıya al açılır menüsünden seçilen zaman aralığı süresince hiçbir güncellemeye izin verilmez. Algılama altyapısı sürümü

kullanılabilir olan en eski sürüme indirilir ve yerel bilgisayar dosya sisteminde sistem görüntüsü olarak kaydedilir.

NOT

6871 sayısının algılama altyapısının en yeni sürümü olduğunu varsayalım. 6870 ve 6868 algılama altyapısı sistem görüntüleri olarak kaydedilir. Bilgisayar kapatıldığından ve 6869 karşıdan yüklenmeden önce daha yeni bir güncelleme kullanılabilir duruma geldiğinden 6869'un kullanılabilir olmadığına dikkat edin. Yerel olarak

kaydedilen sistem görüntülerinin sayısı 2 olarak ayarlanmışsa ve Geri al öğesini tıklarsanız, virüs imza veritabanı (program modülleri de dahil olmak üzere) sürüm numarası 6868'e geri yüklenir. Bu işlem biraz zaman alabilir.

ESET Smart Security Premium ürününün ana program penceresinde Güncelle bölümünde algılama altyapısı sürümünün geri döndürülüp döndürülmediğini kontrol edin.

4.5.3 Güncelleme görevleri nasıl oluşturulur

Güncellemeler, ana menüden Güncellemeleri kontrol et tıklatıldıktan sonra görüntülenen ana pencerede Güncelle tıklatılarak manuel olarak tetiklenebilir.

Güncellemeler ayrıca zamanlanan görev olarak da çalıştırılabilir. Zamanlanan bir görevi yapılandırmak için Araçlar >

Zamanlayıcı'yı tıklatın. Varsayılan olarak, ESET Smart Security Premium içinde aşağıdaki görevler etkinleştirilir:

· Düzenli otomatik güncelleme

· Çevirmeli bağlantıdan sonra otomatik güncelleme

· Kullanıcı oturum açtıktan sonra otomatik güncelleme

Her güncelleme görevi, ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde değiştirilebilir. Varsayılan güncelleme görevlerinin dışında, kendi tanımlı yapılandırmayla yeni güncelleme görevleri oluşturabilirsiniz. Güncelleme görevleri oluşturma ev yapılandırma hakkında daha fazla bilgi için Zamanlayıcı bölümüne bakın.

4.6 Araçlar

Araçlar menüsü, program yönetimini basitleştirmeye yardımcı olan ve ileri düzey kullanıcılar için ek seçenekler sunan modüller içerir.

Password Manager – Parolalarınızın güvenliğini sağlayın. Daha fazla bilgi için burayı tıklatın.

Secure Data – Özel ve gizli dosyalarınızı koruyun. Daha fazla bilgi için burayı tıklatın.

Akıllı Ev İzleyici – Bir ağa bağlanırken güvenlik sorunları riskini azaltın. Daha fazla bilgi için buraya tıklatın.

Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Koruması – ESET Smart Security Premium çevrimiçi bankacılık veya ödeme web sitelerini kullandığınız sırada kredi kartı numaralarınızı ve diğer hassas kişisel verilerinizi korur. Daha güvenli

bankacılık işlemleri sağlamak üzere güvenli bir tarayıcı başlatılır. Daha fazla bilgi için lütfen bu ESET Bilgi Bankası makalesine bakın.

Anti-Theft - Kayıp veya çalıntı durumunda kayıp aygıtınızın konumunu tespit ederek aygıtı bulmanıza yardımcı olur.

Bilgisayarınızı korumak için diğer araçları görüntülemek üzere Diğer araçlar'ı tıklatın.

4.6.1 Password Manager

Password Manager ESET Smart Security Premium paketinin parçasıdır. Parolalarınızı ve kişisel verilerinizi koruyan ve depolayan bir parola yöneticisidir. Ayrıca web formlarını otomatik olarak ve doğru bir şekilde doldurarak zaman kazandıran bir form doldurma özelliği de içerir.

Password Manager kullanmaya başlamak için

· Password Manager bileşenini etkinleştirin

· Kimliklerinizi ve Web ya da Uygulama hesaplarınızı içe aktarın veya oluşturun.

· Hesaplarınızın güvenliğini sağlamak için kullanılabilecek araçları öğrenin. Not, sadece kısa bir gözlemdir. Not kısımları atlanabilir ancak bazen bu bölümlerde belirli özellikler veya diğer ilgili başlıklara yönelik bir bağlantı gibi değerli bilgiler sunulur.

Belgede KULLANICI KILAVUZU. (11.0 ve üstü ürün sürümlerine yöneliktir) Microsoft Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 / Vista / Home Server 2011 (sayfa 92-96)