• Sonuç bulunamadı

(1)Eşme'de geçen yıl siyanürden zehirlenen, altın madeni civarında yaşayan köylüler yine korkulu

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "(1)Eşme'de geçen yıl siyanürden zehirlenen, altın madeni civarında yaşayan köylüler yine korkulu"

Copied!
3
0
0

Yükleniyor.... (view fulltext now)

Tam metin

(1)

Eşme'de geçen yıl siyanürden zehirlenen, altın madeni civarında yaşayan köylüler yine korkulu. Madende patlamanın ardından havada tuhaf bir koku olduğunu söylüyorlar. Her şey geçen yıl yaşadıklarına benziyor. Mide bulantıları, titremeler başlamış durumda.

"Akşam üstü saat beş sularıydı. Gürültülü bir patlama sesi duyduk. Bir iki saat içinde rüzgarla birlikte tuhaf bir koku gelmeye başladı. Acıbadem, yanık lastik, ot ilacı kokusu gibi. Boğaz yakıyor. Şimdi de yağmur başladı. Yağmurda da aynı tuhaf koku var. Siyanür zehirlenmesinden korkuyoruz."

bianet'in görüştüğü, Uşak Eşme Kışladağ'daki altın madeni civarında yaşayan köylüler, dün (30 Temmuz) akşam üstünden beri yaşadıklarını böyle anlatıyor.

İnay köylüleri, yaklaşık 24 saattir evlerinde, pencereleri, kapıları kapalı oturuyor.

Mahmut Kulalı geçen yıl yine siyanürden zehirlenen köylülerden biri. Şimdi de eşinin aynı belirtileri gösterdiğini söylüyor. "karın ağrısı başlar. İshal olmuşsun gibi, ama ishal değil. Mide bulantısı, baş ağrısı. Titremeler oluyor.

Eşimde akşam başladı. On beş gün önce de, bende, kızımda, komşumda oldu."

Madene kuş uçuşu yaklaşık beş kilometre mesafede yaşayan Kulalı'nın geçen yıl Ankara'da laboratuar incelemesiyle de saptanan siyanür zehirlenmesiyle ilgili madene karşı açtığı dava hâlâ sürüyor.

Köylüler, Danıştay'ın Tüprag altın madeninin kapatılmasını gerektiren kararının ardından madendeki faaliyetlerin yoğunlaştığını düşünüyor. "Madenin içini bilmiyoruz. Ama kamyonlar yoldan daha sık geçer oldular."

İnay Vicdan Hareketi Sözcüsü Muammer Sakaryalı, yetkililerden ve maden işletmesinden bir açıklama beklediklerini, ama hiçbir açıklama yapılmadığını söylüyor.

Köylüler, dün jandarmaya haber verdiklerini, "İlgileneceğiz" yanıtı aldıklarını, ama hâlâ hiçbir şey yapılmadığını ekliyor.

"Zehirli hidrojen siyanür, rüzgarla taşınabilir"

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu üyesi İsmail Küçük madendeki cevherin üzerine yağmurlama yoluyla siyanür dökülmesinin hidrojen siyanür gazını açığa çıkardığını söylüyor.

"Hava kapalı, bulutluysa, bu gaz rüzgarın etkisiyle kilometrelerce taşınabilir. Bu tüm canlıları etkiler. Geçen yılki zehirlenme olayında da hava koşulları benzerdi."

Küçük görünürde bir belirti olmasa bile, maden işledikçe bu gazın sürekli olarak havaya yayıldığını ve canlıların düzenli olarak zehirlendiğinin söylenebileceğini de ekledi.

"Burada yaşayan insanlara yüzyıllardır bir şey olmuyor. Ama şimdi zehirlenmeler oluyorsa, o bölgedeki en son yapılanmaya bakmak gerek. Bu da altın madeni işletmesi. Zehirlenmenin buna bağlı olduğunu söyleyebiliriz."

"Derhal ölçüm istasyonu kurulmalı"

Küçük, maden bölgesindeki değerleri ölçmek için istasyon kurulması gerektiğini söylüyor.

"Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün, Sağlık Bakanlığı'nın işletmesi tamamen kendine ait olan, gaz ve meteorolojik ölçümleri yapacak istasyon kurması gerek. Böyle bir istasyonun işletmesi özel sektörde olmamalı."

BİA Haber Merkezi 31/07/2007

Tolga KORKUT BİA (Uşak)

(2)

Konuyla İlgili Diğer Haberler

Uşak: 14 Gün Oldu, Altın Madeni Hâlâ çalışıyor

Ankara: Danıştay Eşme'de Siyanürlü Madene Dur Dedi

Uşak: Kışladağ Madeni'ne Karşı 2 Dava Daha

İstanbul: Elele Heyetinden Valiye: "Sözlerini Düzelt"

İstanbul: Eşmeliler Siyanüre Karşı Harekete Geçti

Uşak: Kanda Siyanür, Suda Arsenik

Uşak: "Zehirli Maden İstemiyoruz"

Uşak: "Kışladağ Altın Madenini Açmayın"

Uşak: "Eşme'de Siyanür Zehirlenmesi İhtimali Var"

Uşak: İnaylılardan Kefenli "Siyanüre Hayır" Eylemi

Uşak: Hükümet Yargıyı Beklemeden Madene Yol Açtı

İzmir: İnaylılardan Siyanürlü Madene Dava

(3)

Uşak: Kışladağ Madeni Açılırsa Ölüm Riski Yüksek

Uşak: Avukatlar: "Tüprag İzin Almadı, Yanıltıyor"

Uşak: Köylülerden Siyanürlü Madene Kefenli Protesto

Uşak: Siyanürlü Madene Jandarmayla Su Getiriyorlar

İzmir: Valiye Soru: İzmir'e Siyanür Geldi mi?

İzmir: "Siyanürün Türkiye'ye Girmesi Hukuka Aykırı"

Ankara: Maden Kanunu Doğayı ve İnsanı Tehdit Ediyor

Referanslar

Benzer Belgeler

Genetik yatkınlığı olanlarda veya aşırı kilo- lu kişilerde gizli şeker, bir süre sonra şeker hastalığına dönüşür.. Giz- li şekerin anlaşılabilmesi için şeker

AB'nin 2006 yılında 44 milyar milyar dış yardımda bulunduğunu ileri sürmesine rağmen bunun 13,6 milyar avrosunun üye ülkelerde kaldığına dikkat çeken CONCORD, Irak ve

Valilik bünyesinde özel olarak oluşturulan komisyon, i şletmedeki siyanür deposu, altın odası, patlayıcı madde deposu ve ana kırıcılar bölümlerini mühürleyerek

Madene en çok karşı çıkan köy ise maden alanına 5 kilometre mesafesi ile nispeten diğer köylerden daha uzak bir konumda bulunan İnay köyü oldu.. Köylüler, yıllardır

Geçen yıl aynı dönemde barajlardaki su miktarının 142 milyon 810 bin metreküp olduğu ifade edilen internet sitesinde, kullanılabilir su oranının yüzde 5,58 olduğu

Büyükşehir bir yanda Çevre Bakanlığının uyarısına rağmen, amlı Barajı plan revizesi için 1,5 yılda ihaleye gidiyor, diğer yanda altın madeninin ihtiyacı olan enerji

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde geçen yıl, AKP ve CHP'li Meclis üyelerinin oybirliğiyle kabul edilen "çevre Düzeni Plan ı", aynı partililerin kabul

Uşak'ın Eşme ilçesinde siyanür kullanarak altın madeni çıkarmaya gelen Kanadalı Eldoradogold-Tüprag şirketinin, 9 Temmuz 2007’de al ınan kararla faaliyetlerinin