• Sonuç bulunamadı

Bir "tercihli yol&#34

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2021

Share "Bir "tercihli yol&#34"

Copied!
2
0
0

Yükleniyor.... (view fulltext now)

Tam metin

(1)

İstanbul'un ulaşım sorununu çözmek adına Kadir Topbaş'ın büyük proje olarak sunduğu metrobüs, şubat ayı sonunda Anadolu yakasına erişecek. Bir "tercihli yol" uygulamasını, olabilecek en pahalı ve çileli biçimde İstanbul halkına pazarlayan Topbaş'a, mühendis ve şehir plancılardan yoğun tepki geliyor.

İstanbul'da ulaşım sorununu çözmek adına "en prestijli proje" olarak sunulan "metrobüs"ün, seçimlerden önce Anadolu yakasına ulaşması hedefleniyor. Ancak, Avcılar - Göztepe arasında hızlı ve kesintisiz ulaşım sağlamayı vaat eden metrobüs uygulaması, başta mühendisler ve şehir plancılar olmak üzere, İstanbulluların yoğun tepkisine yol açtı.

Basitçe "tercihli yol"

Konuyla ilgililerin, metrobüs uygulamasına en temel itiraz noktalarından biri, bunun İstanbul'un ulaşım sorununu çözecek bir mucize olarak pazarlanması. Toplu taşıma araçlarına "tercihli yol" uygulamasının, öteden beri bilinen ve denenen bir yöntem olduğunu belirten uzmanlar, bu yöntemin "ara çözüm" olduğununun altını çiziyorlar. Yani, uzun vadede bu hatlar, ihtiyaca yanıt veremiyor ve yerini raylı sistemlere bırakıyor. Metrobüs uygulaması, bir ara çözüm olmak için çok "pahalı" ve "çileli" bir seçim olarak değerlendiriliyor.

Diğer araçlar için bir "kabus"

Metrobüs hattı otobanın ortasına, emniyet şeridi ve servis yolları iptal edilerek inşa ediliyor. Her ne kadar yer yer "yol genişletme" çalışmaları yapılsa da, diğer taşıtlara ayrılan şerit sayısı da azalıyor. İstanbul'da trafiğe giren özel ve ticari araç sayısında bir azalma olmadığı için, diğer şeritlerdeki trafik tam bir kaosa dönüşüyor.

Bir "planlayamama" trajedisi

Metrobüs uygulamasının İstanbul halkını "toplu taşımaya yönlendirdiği" savunulsa da, uzmanlar, metrobüsün, iddia edildiği gibi söz konusu hat üzerindeki tüm yükü kaldırmasının teknik nedenlerle mümkün olmadığını belirtiyorlar.

Yani, benzer hatta giden otobüs seferlerinin iptal edilerek herkesin metrobüse binmesi mümkün değil; çünkü bunun gerçekleşmesi için üç saniyede bir olması gereken sefer aralığı, pratik olarak "gerçekleşemeyecek" bir durum.

Kaldı ki, metrobüsün ek sistemleri, yani merdiven ve üstgeçit ebatları, bu denli büyük kalabalıklar için inşa edilmemiş. Daha şimdiden günün yoğun saatlerinde oluşan uzun kuyruklar vakit kaybı ve rahatsızlık yaratıyor.

Bu nedenlerle, İstanbullular tümüyle metrobüse yönelemeyecekler. Haliyle, trafik çilesi "katlanarak" artacak.

Diğer otobüs hatlarının iptal edilerek halkın bir noktaya kadar metrobüse yönlendirildiği durumlarda da, sistemin diğer toplu taşıma araçları ile uyumlu olarak hizmet veremediğine dikkat çekiliyor. Metrobüsten inen yolcunun, buradan aktarma yapacağı sıradan belediye otobüsüne binebilmesi için beklediği süre, metrobüsün kazandırdığından çok daha uzun olabiliyor.

"Acil durum" için büyük risk

Metrobüs hattı inşa edilirken, emniyet şeridi ve servis yollarının iptal edilmesi, olası "arıza" hallerinde trafiğin felç olması anlamına gelecek. Daha önemlisi, acil durumlarda, itfaiye ya da ambulansların da olay yerine nasıl ulaşacağı bilinmiyor.

Düşünülmeyen ve uyarılara rağmen önemsenmeyen bir diğer risk de, metrobüs hattının diğer şeritlerden ayrılmasında kullanılan çelik halatlar. Geçtiğimiz günlerde yaşanan iki ayrı kazada, söz konusu halatlar iki kişinin "kafası koparak"

ölmesine neden olmuştu. Basında, Emniyet yetkililerinin bu konuda belediye yetkililerini uyardıkları, ama dikkate alınmadıkları yönünde haberler yer almıştı.

İnşaat, hem risk hem çile

(2)

Metrobüs uygulamasının hayata geçtiği hatlarda yaşananlar bir yana, inşaatı da İstanbulluları bezdiriyor. Aylardır köprü trafiğini felç eden inşaat faaliyetleri, şeritlerin gelişigüzel iptal edilmesi ve iş makinelerinin bir anda trafiğe dahil olmaları nedeniyle büyük risk oluşturuyor. İş makinelerinin neden olduğu kazalarda da iki kişi hayatını kaybetti.

11/02/2009 sol.org.tr

Referanslar

Benzer Belgeler

Göllerin, istek üzerine süresi uzatılacak şekilde, 15 yıllığına özel şirketlere kiralanacağı belirtiliyor.Burada "göl geliştirme" adı verilen faaliyet,

l~yların sakinleşmesine ramen yine de evden pek fazla çıkmak 1emiyorduk. 1974'de Rumlar tarafından esir alındık. Bütün köyde aşayanları camiye topladılar. Daha sonra

,ldy"ryon ordı, ırnığ rd.n ölcüm cihazlan uy.nş ü.rinc. saİıtrd fıatiycılcri

Başbakan Tayyip Erdoğan 'ın "Ananı da al git" diye hakaret ettiği Mersinli çiftçi Mustafa Kemal Öncel, Başbakan'ın bir televizyon program ında "Bu şahıs

Bir tarafta siyasal iktidar gücünü ve meşruiyetini tüm kolluk kuvvetleriyle simgelerken, diğer taraftan toplumun daha çok özgürleşme talebiyle kamusal alanda var olma

Erzincan'ın İliç ilçesinin çöpler köyünde altın çıkarmaya hazırlanan çokuluslu şirketin, dönemin AKP'li milletvekillerini, yerel yöneticileri ve köylüleri gruplar

Öte yandan, hemen her konuda "bize benzeyeceksiniz" diyen AB'nin, kendi kentlerinde yüz vermedikleri imar yolsuzluklar ını bizle müzakere bile etmemesi; hemen tüm

do ğalgazlı, çift katlı ve özürlüler için otobüslerin kendi döneminde hizmet vermeye başladığını anlatan Sözen, Erdo ğan'ın "İstanbul'da CHP iktidardayken