• Sonuç bulunamadı

Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 40/21, 15 Ekim 2021) Geçen hafta neler oldu?

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "Düşün, düşün Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni (Sayı 40/21, 15 Ekim 2021) Geçen hafta neler oldu?"

Copied!
12
0
0

Yükleniyor.... (view fulltext now)

Tam metin

(1)

Düşün, düşün…

Haftalık Düşünce Özgürlüğü Bülteni

(Sayı 40/21, 15 Ekim 2021)

Geçen hafta neler oldu?

● CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun “siyasi cinayetler işlenebilir kaygım var” açıklamasını, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın’ın “benzer duyumlarımız var” ve Gelecek Partisi Lideri Davutoğlu'nun “dostlarımız bizi de dikkatli olmamız yönünde uyarıyor” açıklamaları izledi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Fahrettin Altun açıklamalara cevaben “korku iklimi oluşturma çabası” dedi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı iddialarla ilgili soruşturmabaşlattı…

● Erken seçim çağrıları ve ihtimali güç kazanırken, siyaseten ittifakların kritik belirleyicisi konuma sahip “Kürt Sorununa” ilişkin tartışmalar da hız kazandı.

Muhalefet partileri, “sorunu kabul ederken çözüm adresi olarak TBMM’yi, muhataplık bahsinde de HDP’yi ve diğer Kürt siyasi oluşumlarını” gösteriyor; Saray şimdilik “Kürt sorunu morunu kalmadı, biz çözdük” çizgisini koruyor. Kürt illerinde örgütlü 15 baro yaptıkları ortak açıklama ile "Kürt sorununun çözüm arayışına toplumun tüm kesimlerinin dahil edilmesini elzem görüyoruz"dediler.

● 103 kişinin yaşamını yitirdiği, 500’den fazlasının yaralandığı 10 Ekim Ankara Garı Katliamı’nın 6. yılında yapılmak istenen etkinlikler engellenirken Ankara’da devam eden yargılama çıkmaza girme tehlikesinde. Basına yansıyan emniyet ve istihbarat yazışmaları “devlet kusurunu” ortaya çıkarsa da, hiçbir kamu görevlisi hakkında halen idari ve adli soruşturma başlatılmadı. Firari sanıkların yakalanması için bir girişimde bulunmazken, avukatlar dosyada isimleri geçen sanık ya da tanık İŞİD’lilere ilişkin bilgilerin ve diğer taleplerinin mahkeme tarafından sürekli cevapsız bırakılmasının ya da reddedilmesinin “adaletin tesis edileceği inançlarını giderek zayıflattığı”nı söylemekteler.

● 17 Haziran 2021'de İzmir'de HDP İl Başkanlığı’na yönelik saldırıda partili Deniz Poyraz’ı öldüren fail Onur Gencer’in "tasarlayarak kasten öldürme", "işyeri dokunulmazlığını ihlal etme" ve "siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme" suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu ve yedi yıla kadar hapis cezası istendi. HDP yönetimi, saldırının planlı olduğunda ısrarcı; ancak adli merciler soruşturmanın derinleştirilmesi için bir girişimde bulunmuyor.

● Danıştay, İçişleri Bakanlığı’nın “hizmet kusuru bulunması” nedeniyle Agos gazetesinin katledilen Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in ailesine 1 milyon 66 bin liralık tazminat ödenmesi kararınıonadı.

● Erdoğan, Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Semih Tümen ve Uğur Namık Küçük ile son faiz kararında imzası olmayan tek Para Politikası Kurulu Üyesi Abdullah Yavaş'ı görevden aldı. Görevden almalar sonrası değer kaybı, faiz indirimi ile hız kazanan ABD doları, TL karşısında rekor üstüne rekor kırmaya devam ediyor…

(2)

● Kuzey Suriye’de (Rojava) Türkiye askeri güçlerini hedef alan saldırıda iki polis memuru yaşamını yitirdi; Erdoğan “sabrımız kalmadı” diyerek olası yeni bir sınır ötesi harekata gözkırptı...

Düşünce ve ifade özgürlüğü gündemini takip ettiğimiz haftalık video programımız

“COGİTO ERGO SUM” her haftaYouTubekanalımızda yayında...

Tüm video bültenlerimize erişim içintıklayınız…

Gazeteci Derya Okatan hakkında açılan dava

Gazeteci Derya Okatan hakkında 2018 yılında, o dönem Sorumlu Yazı İşleri Müdürü olduğu Etkin Haber Ajansı’nın (ETHA) sosyal medya hesaplarından paylaşılan Afrin operasyonu haberleri gerekçe gösterilerek "örgüt propagandası" iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, dosyanın gazetecinin yargılandığı İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dava ile birleştirilip birleştirilemeyeceği konusunda yazı yazılmasına karar vererek, duruşmayı 26 Ocak’a erteledi.

12 Eylül paylaşımına takipsizlik

12 Eylül askeri darbesinin yıldönümünde, paylaştığı tweet nedeniyle “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ile suçlanan avukat Efkan Bolaç hakkındaki soruşturma takipsizlikle sonuçlandı. Bolaç, 2015 yılındaki paylaşımında Kenan Evren ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın askeri kıyafetli hallerinin yer aldığı ve “12 Eylül 1980'den günümüze değişen fazla bir şey yok” yazan çizimi, “12 Eylülcüler ölmedi, iktidarın kalbinde yaşıyor, 12 Eylülcüler mezarda fikirleri iktidarda”yorumuyla paylaşmıştı.

(3)

“Bilal Erdoğan’ın şanslı arkadaşı” haberine açılan dava

Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan “Bilal Erdoğan'ın şanslı arkadaşı” ve “Arkadaş ihale zengini” başlıklı haberler nedeniyle gazetenin Genel Yayın Koordinatörü Serkan Ozan, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Olcay Büyüktaş Akça, İnternet Sorumlu Haber Müdürü Ozan Yurtoğlu ve muhabir Hazal Ocak hakkında dava açıldı. İlk duruşması İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava kapsamında gazeteciler “hakaret” iddiasıyla yargılanıyorlar.

'Erdoğan'a hakaret' davasındaki savunmaya 'Erdoğan'a hakaret' davası

Kaleme aldığı 2 ayrı kitabında

“Cumhurbaşkanına hakaret” ettiği gerekçesiyle 4 yıl 8 ay hapse mahkum edilen Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) Genel Başkanı Nurullah Ankut’a mahkemede yaptığı savunma nedeniyle bir dava daha açıldı. İlk duruşması İstanbul 48. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen dava kapsamında Ankut, yine

“Cumhurbaşkanına hakaret” ile suçlanıyor. Bir sonraki duruşma 10 Şubat’ta görülecek.

Gazeteci Doğan Ergün’e 11 ay 20 gün hapis cezası

İleri Haber Genel Yayın Yönetmeni Doğan Ergün, 2014 yılında dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan ile Milliyet gazetesinin sahibi Erdoğan Demirören arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarını içeren haber gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. İstanbul Anadolu 45. Asliye Ceza Mahkemesi, “Cumhurbaşkanına hakaret “ iddiasıyla verdiği cezada hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı hakkında açılan dava

CHP tarafından hazırlanan “21 Soruda FETÖ’nün Siyasi Ayağı” kitapçığı nedeniyle

“Cumhurbaşkanına fiili saldırı” suçlamasıyla Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen hakkında mahkeme görevsizlik kararı verdi. Duruşma sonrası adliye önünde

(4)

basın açıklaması yapan ve aralarında milletvekillerinin de olduğu partililerin pankart açması polis tarafından engellendi.

Gazeteci Ruşen Takva beraat etti

Valiliğin yıllardır eylem ve etkinlikleri yasaklandığı Van’da düzenlenen bir basın açıklamasını gazeteci olarak takip ettiği için

“örgüt üyeliği” ve “toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet” ile suçlanan gazeteci Ruşen Takva’nın yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi gazetecinin beraatine karar verdi.

Gazeteci Roza Metina beraat etti

Demokratik Toplum Kongresi’nde faaliyet yürüttüğü, Kürt Yazarlar Derneği üyesi olduğu ve evinde yasaklı yayınlar bulunduğu gerekçesiyle “örgüt üyeliği” ile suçlanan gazeteci Roza Metina'nın yargılandığı davanın karar duruşması görüldü. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, gazetecinin beraatine karar verdi. Savcılık, beraat kararını aynı gün istinafa taşıdı.

Sarmaşık Derneği yöneticisine açılan dava Yoksulluk sınırı altında yaşayan Diyarbakırlı ailelere 10 yıl boyunca gıda yardımı ulaştıran ve 2016’da OHAL KHK’sıyla kapatılan Sarmaşık Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr.

Mehmet Selim Ölçer, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada "örgüte bilerek isteyerek yardım etmek" suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Gar Katliamı anmasına polis müdahalesi Ankara Gar Katliamı’nın 6. yılında, öldürülen 103 kişi Ankara Garı önünde anılmak istendi, ancak Ankara Valiliği pandemi bahanesiyle anmaya kısıtlama getirdi. Anmaya katılmak isteyen yurttaşlara biber gazı ile müdahale eden polis, en az 22 kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

(5)

Yazar Gökhan Yavuzel hakkında açılan dava Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesi Gökhan Yavuzel’e kültür-sanat içerikli bir yazısı gerekçe gösterilerek “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçlamasıyla dava açıldı. Davanın ilk duruşması 7 Aralık’ta Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Çağlayan Bozacı hakkında soruşturma 10 Ekim Ankara Katliamı’nda babası Osman Turan Bozacı'yı kaybeden Çağlayan Bozacı hakkında, katliamın yıldönümünde babasının Rize Pazar’da bulunan mezarı başında yaptığı konuşma nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

Polislerce darp edilen müvekkilini korumaya çalışan avukata dava

İskenderun'da 27 Ağustos 2019'da polis kontrol noktasından kaçtığı iddiasıyla gözaltına alınan A.Y.’nin polislerce darp edilmesine karşı çıkan avukat Nevzat Ercan hakkında "görevi yaptırmamak için direnme" ve "görevi kötüye kullanma" iddiasıyla dava açıldı. Hatay 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen iddianame kapsamında avukatın 3 yıla kadar hapsi isteniyor.

Kürtçe söyleşiye “pandemi” engeli

Avesta Yayınları, yazar Mirza Metin’in katılımıyla Mardin’de düzenledikleri Kürtçe edebi söyleşinin, pandemi gerekçe gösterilerek, polisler tarafından engellendiğini duyurdu.

Yayınevi; Ekim ayında İstanbul, Diyarbakır ve Mardin'de başlattıkları edebi söyleşiler serisinin Mardin'deki etkinliklerini durdurma kararı aldıklarını açıkladı.

2 kitap artık özgür!

Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından ‘muzır neşriyat’ ilan edilen ‘Kız Çocuk Hakları Bildirgesi’ ve ‘Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi’ ile ilgili sınırlama kararının iptali ve yürütmenin durdurulması talebi ile

(6)

açılan dava sonuçlandı, iki kitap ‘muzır yayın’ olmaktan çıktı

Polisin ezdiği Miraç Miroğlu’nun anmasına soruşturma

Şırnak’ın İdil ilçesinde 3 Eylül'de polis zırhlı aracının çarpması sonucu yaşamını yitiren 7 yaşındaki Miraç Miroğlu için HDP İdil ilçe örgütünün olay yerinde yaptığı kitlesel anmayla ilgili “halkı kin ve düşmanlığa tahrik”

iddiasıyla soruşturma açıldı.

Polis şiddetini eleştiren öğrencilere soruşturma

Yayınladıkları bir videoyla Ankara'daki Boğaziçi eylemlerinde yaşanan polis şiddetini ve hak ihlallerini eleştiren üniversiteliler hakkında TCK 301. madde kapsamında

“devleti aşağılamak” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

Hasan Cemal hakkında açılan soruşturma İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, T24 yazarı gazeteci Hasan Cemal hakkında sosyal medya paylaşımlarını gerekçe göstererek

“Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla soruşturma açtı.

KESK üyeleri beraat etti

İzmir’de katıldıkları eylemler nedeniyle “örgüt üyeliği” suçlamasıyla ceza alan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) yönetici ve üyesi 30 kişi hakkında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği ihlal kararı sonrası yeniden görülen dava sonuçlandı. İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 13 yıldır süren yargılama sonucunda tüm sanıklar hakkında beraat kararı verdi.

Kayyım protestosuna açılan dava

HDP’li belediyelere yönelik kayyım operasyonlarına karşı yaptıkları basın açıklaması nedeniyle “kanuna aykırı gösteri ve yürüyüşlere katılmak" ile suçlanan Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi 26 avukatın

(7)

yargılandığı davanın duruşması İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Bir sonraki duruşma 11 Şubat’ta görülecek.

Gazeteci Sinan Aygül para cezasına çarptırıldı

2015 yılında yayınlanan bir haber nedeniyle yargılanıp ceza alan Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Bitlis News Genel Yayın Yönetmeni Sinan Aygül, hükmün geri bırakılması koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle yeniden hakim karşısına çıktı. Bitlis 2. Ağır Ceza Mahkemesi, gazeteciyi ‘örgüt propagandası” suçlamasıyla 16 bin 660 TL adli para cezasına çarptırdı.

Şırnak’ta yasaklanan etkinlik

Şırnak’ın Cizre ilçesinde HDP ilçe örgütü tarafından düzenlenmek istenen şölen ile ilgili başvuruya Cizre Kaymakamlığı Covid-19 salgınını gerekçe göstererek olumsuz yanıt verdi.

4 vekil hakkında daha fezleke

CHP milletvekili Ali Mahir Başarır, TİP milletvekili Ahmet Şık ile HDP milletvekilleri Garo Paylan ve Hüseyin Kaçmaz hakkında hazırlanan dokunulmazlık fezlekeleri Meclis başkanlığına sunuldu.

İstanbul’da Gökhan Güneş’in kaçırılması ile ilgili takipsizlik kararı

İstanbul Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı; Gökhan Güneş’in 20 Ocak 2021 tarihinde İstanbul’da kaçırılması ve 6 gün boyunca işkenceye maruz kalması ile ilgili soruşturmada, “kovuşturmaya yer yoktur”

kararı verdi.

Erişim engeli haberi erişime engellendi Çemişgezek Kaymakamı Mehmet Güder’in kullandığı otomobil ile bir vatandaşın ölümüne sebebiyet vermesi sonucu ifadesinin alınmaması haberlerinin erişime engellendiğini duyuran Prof. Dr. Yaman Akdeniz’in tweeti ile

(8)

birlikte Engelliweb’in duyurusu hakkında da erişim engeli kararı alındı. Çemişgezek Sulh Ceza Hakimliği kararında, ilgili haber ve duyuruların “kişilik haklarını ihlal ettiği”

gerekçesiyle alındığını belirtti.

“Sahte sağlık raporu skandalı” haberine erişim engellendi

Gazeteci İsmail Saymaz’ın, “TTK’da sahte sağlık raporu skandalı patladı: Hastaneye gitmeden rapor, işe gitmeden yevmiye”

başlıklı Halk TV, Gerçek Gündem, Karadeniz gazetesi haberlerine erişim, “kişilik hakları ihlali” gerekçesiyle Silivri Sulh Ceza Hakimliği kararıyla erişime engellendi. Saymaz’ın haberi, Zonguldak Ereğli’de bulunan Türkiye Taşkömürü Kurumu‘nda yaşanan sahte sağlık raporu skandalını konu ediniyordu.

Şüpheli ölümle ilgili habere erişim engeli Antalya Bilim Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Havva Nur Çalışkan’ın Antalya’nın Muratpaşa ilçesindeki bir otelde şüpheli bir şekilde ölümüne ilişkin Mezopotamya Ajansı'nda yayınlanan habere, Antalya 1. Sulh Ceza Hakimliği’nce erişim engeli getirildi.

Hatice Şahin Davası

Diyarbakır’da 9 Ekim 2018’de yapılan operasyonda gözaltına alınıp serbest bırakılan Yeni Yaşam gazetesi muhabiri Hatice Şahin hakkında; gazeteci olan meslektaşları ve haber kaynaklarıyla yaptığı telefon görüşmeleri, gizli tanık ifadeleri, Diyarbakır-İstanbul uçak biletleri ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) faaliyetlerine katıldığı gerekçesiyle “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla açılan dava…

Mahkeme: Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi

Duruşma Sonucu: Bir sonraki duruşma 26 Ocak’ta görülecek...

Rojda Oğuz Davası

Gazeteci Rojda Oğuz’un “örgüt üyeliği” ve “örgüt propagandası” iddiasıyla yargılandığı dava…

Mahkeme: Van 4. Ağır Ceza Mahkemesi

Duruşma Sonucu: Davanın bir sonraki duruşması 13 Ocak’ta görülecek.

Hayri Demir Davası

(9)

Gazeteci Hayri Demir hakkında Suriye'nin kuzeyinde yaptığı gazetecilik faaliyeti gerekçe gösterilerek “terör örgütüne üyelik” ve “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla açılan dava...

Mahkeme: Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi

Duruşma Sonucu: Mahkeme heyeti, gazetecinin yurtdışı yasağının kaldırılmasına yönelik talebini reddetti. Bir sonraki duruşma 21 Aralık’ta görülecek.

İsminaz Temel ve Havva Cuştan Davası

Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabirleri İsminaz Temel ve Havva Cuştan, Ezilenlerin Hukuk Bürosu (EHB) avukatları Sezin Uçar ile Özlem Gümüştaş ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyelerinin de aralarında bulunduğu 23 kişinin “silahlı terör örgütüne üyelik” ve “örgüt propagandası” suçlamalarıyla yargılandığı dava…

Mahkeme: İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi

Duruşma Sonucu: Adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması istemini reddeden mahkeme heyeti, duruşmayı 15 Şubat’a erteledi.

Onur Kocamaz Davası

Halk müziği sanatçısı Onur Kocamaz’a, 2019'da yaptığı bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik” suçlamasıyla açılan dava...

Mahkeme: Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi

Duruşma Sonucu: Hakkındaki yakalama kararı kaldırılan sanatçının bir sonraki duruşması 18 Ocak’ta görülecek.

Selahattin Demirtaş Davası

2015 yılında Cizre'deki sokağa çıkma yasağı sürecinde yaptığı açıklamalar gerekçe gösterilerek dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'na "hakaret etmek" ile suçlanan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın yargılandığı dava…

Mahkeme: İstanbul 47. Asliye Ceza Mahkemesi

Duruşma Sonucu: Bir sonraki duruşma 30 Mart’ta görülecek.

Boğaziçi Öğrencilerine Açılan Dava

Boğaziçi Üniversitesi'nde tutuklu arkadaşları için eylem yapan ve "gökkuşağı bayrağı taşıdıkları için" gözaltına alınan 4 öğrenci ve durumu protesto ederken gözaltına alınan 8 öğrenciye açılan dava…

Mahkeme: İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi

Duruşma Sonucu: Bir sonraki duruşma 18 Ocak’ta görülecek.

Kayyım Protestosuna Açılan Dava

Mardin, Diyarbakır ve Van Büyükşehir Belediyeleri’ne kayyım atanmasınının ardından 20 Ağustos 2019’da Mardin’de düzenlenen protestoda gözaltına alınan gazeteciler Ahmet Kanbal, Mehmet Şah Oruç, Rojda Aydın, Nurcan Yalçın ve Halime Parlak ile birlikte 8 kişinin "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet" suçlamasıyla yargılandığı dava…

Mahkeme: Mardin 1. Asliye Ceza Mahkemesi

Duruşma Sonucu: Mahkeme, esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dosyanın iddia makamına gönderilmesine karar vererek davayı 20 Ekim’e erteledi.

"İzinsiz" Davası

(10)

İzinsiz mahlaslı sokak sanatçısı hakkında Devrim Erbil tablolarının olduğu paneller üzerine yaptığı çizimler ve Twitter paylaşımları gerekçesiyle “Türk bayrağını alenen aşağılama” ve

“Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamalarıyla açılan dava...

Mahkeme: İstanbul 20. Asliye Ceza Mahkemesi

Duruşma Sonucu: Bir sonraki duruşma 13 Ocak’ta görülecek.

Mehmet Aslan Davası

Mehmet Aslan’ın yaptığı haberler ve haber kaynaklarıyla yaptığı görüşmeler nedeniyle "örgüt üyeliği" ve "kitleleri galeyana getirici/kışkırtıcı haber yapma" suçlamasıyla yargılandığı dava...

Mahkeme: İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi

Duruşma Sonucu: Bir sonraki duruşma 16 Aralık’ta görülecek.

Mehmet Şahin Davası

Kürtçe yayın yapan Xwebun gazetesi yazarı Mehmet Şahin hakkında DTK’de yürüttüğü faaliyetler gerekçe gösterilerek “örgüt kurmak ve yönetmek” iddiasıyla açılan dava...

Mahkeme: Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi

Duruşma Sonucu: Bir sonraki duruşma 3 Şubat’ta görülecek.

Hasankeyf Eylemine Açılan Dava

Hasankeyf’i su altında bırakan Ilısu Barajı’nın su tutma işlemlerinin durdurulması talebiyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyelerinin 12 Haziran 2019’da yapmak istediği basın açıklaması sırasında gözaltına alınan Jiyan Haber Yazı İşleri Müdürü Sonya Bayık'ın da arasında olduğu 31 kişiye “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet”

suçlamasıyla açılan dava…

Mahkeme: Batman 1. Asliye Ceza Mahkemesi

Duruşma Sonucu: Bir sonraki duruşma 10 Şubat’ta görülecek.

Hayko Bağdat Davası

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası yapmak” ile suçlanan gazeteci Hayko Bağdat’ın yargılandığı dava...

Mahkeme: İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi

Duruşma Sonucu: Mahkeme heyeti, yurtdışında yaşayan gazeteci hakkında çıkarılan yakalama emrinin devamına karar vererek duruşmayı 27 Ocak’a erteledi.

1 Mayıs Davası

2020 yılında 1 Mayıs için Taksim Meydanı’na yapılan yürüyüşe polis müdahalesinde gözaltına alınan ve aralarında Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun da bulunduğu 15 sendikacının “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçlamasıyla yargılandıkları dava…

Mahkeme: İstanbul 20. Asliye Ceza Mahkemesi

Duruşma Sonucu: Bir sonraki duruşma 15 Şubat’ta görülecek Şeyhmus Gökalp Davası

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla suçlanan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp'in yargılandığı dava…

Mahkeme: Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi

(11)

Duruşma Sonucu: Esas hakkındaki mütalaasını sunan savcılık, Gökalp’in DTK kongrelerine katılmasını suç delili göstererek cezalandırılmasını istedi. Bir sonraki duruşma 19 Kasım’da görülecek.

GELECEK HAFTANIN DURUŞMALARI Taraf Davası

Kapatılan Taraf muhabiri Mehmet Baransu ve yöneticileri Ahmet Altan, Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur’un yargılandığı dava…

18 Ekim Pazartesi, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Las Tesis Eylemine Açılan Dava

Kadına yönelik şiddete karşı Şili’den başlayarak dünya geneline yayılan “Las Tesis” eylemleri kapsamında 15 Aralık 2019 günü İzmir'de düzenlenen gösteri nedeniyle 24 kadın hakkında TCK 301. madde ve “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet“ suçlamasıyla açılan dava...

19 Ekim Salı, İzmir 7. Asliye Ceza Mahkemesi Ali Ekber Barmağıç Davası

Ekoloji aktivisti Munzur Çevre Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ali Ekber Barmağıç’ın sosyal medya paylaşımları ve evinde bulunan yayınlar gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası”

iddiasıyla yargılandığı dava…

19 Ekim Salı, Tekirdağ 2. Ağır Ceza Mahkemesi Ayşe Gökkan Davası

Özgür Kadın Hareketi (TJA) Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan'ın, 2 kez "örgüt üyeliği” ve "örgüt propagandası" iddiasıyla yargılandığı dava…

20 Ekim Çarşamba, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi Kayyım Protestosuna Açılan Dava

Mardin, Diyarbakır ve Van büyükşehir belediyelerine kayyım atanmasınının ardından 20 Ağustos 2019’da Mardin’de düzenlenen protestoda gözaltına alınan gazeteciler Ahmet Kanbal, Mehmet Şah Oruç, Rojda Aydın, Nurcan Yalçın ve Halime Parlak ile birlikte 8 kişinin "2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet" suçlamasıyla yargılandığı dava…

20 Ekim Çarşamba, Mardin 1. Asliye Ceza Mahkemesi Ferhat Tunç Davası

2016 yılındaki sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle dönemin başbakanı Binali Yıldırım’a “kamu görevlisine hakaret” suçlamasıyla yargılandığı dava...

21 Ekim Perşembe, Büyükçekmece 16. Asliye Ceza Mahkemesi Rüstem Batum Davası

Gazeteci Rüstem Batum hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla açılan dava…

21 Ekim Perşembe, İstanbul 41. Asliye Ceza Mahkemesi

(12)

Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu Davası

Yurtdışına yaptıkları geziler ve haklarında daha önce açılan davalar gerekçe gösterilerek Aralık 2019’da tutuklanan ve haklarında “örgüt üyeliği” iddiasıyla açılan davanın Mart 2020’de görülen ilk duruşmasında tahliye edilen gazeteciler Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun yargılandıkları dava…

21 Ekim Perşembe, İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi İşkence Haberine Açılan dava

Van’da iki yurttaşın işkence sonucu ağır yaralanması, birinin hayatını kaybetmesini haberleştiren gazeteciler Adnan Bilen, Cemil Uğur, Şehriban Abi, Nazan Sala ve Zeynep Durgut’un “örgüt üyeliği” ve “propaganda” suçlamasıyla yargılandıkları dava...

21 Ekim Perşembe, Van 5. Ağır Ceza Mahkemesi

Referanslar

Benzer Belgeler

[r]

[r]

Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede 8 kişiye ‘örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek’, 13 kişiye de ‘örgüte üye olmak’, ‘örgüt propagandası

ifadesini kullandığı sosyal medya paylaşımı nedeniyle Malatya’da gözaltına alınan Murat K., çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği’nce ‘Atatürk aleyhine işlenen

Asliye Ceza Mahkemesi, sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılanan yazar Hamide Yiğit’i ‘devleti ve hükümeti aşağılamak’ iddiası ile 7,5 ay hapse mahkum etti..

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül, MİT tırlarıyla ilgili yayımladıkları haber ve görüntüler nedeniyle haklarında

[r]

[r]