GENEL GÖRÜNÜM. Fransa Dışişleri Bakanı, Fransa nın Irak a müdahale planı olmadığını açıkladı.

Tam metin

(1)

Tacirler Yatırım Menkul Değerler– Araştırma www.tacirler.com.tr B3 Blok Kat:9 Akmerkez Etiler Tel : 0212 3554646

GENEL GÖRÜNÜM

Fransa Dışişleri Bakanı, Fransa’nın Irak’a müdahale planı olmadığını açıkladı.

CHP’li Atilla Kart, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında fezleke düzenlenmesini istedi.

Rusya, Kiev yönetimin insani yardım çalışmalarını kasten engellediğini bildirdi. Ukrayna Hükümet Kaynağı ise Rus yardım kamyonlarını sınırı Kiev’in izinsiz geçtiğini söyledi. Diğer taraftan Kızılhaç güvenlik kaygıları gerekçesi ile Rus yardım konvoyuna eşlik etmediğini açıkladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Irak’a asker yollamayacaklarını söyledi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 12. Cumhurbaşkanı ant içme yemin töreninin 28 Ağustos’ta yapılacağını açıklayarak Meclis’i özel gündemle toplantıya çağırdı.

Birleşmiş Milletler Suriye’de ölen kişi sayısının 191’i geçtiğini bildirdi.

3 Rus Bankası birleşme kararı aldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Köşke çıktıktan sonra ilk ziyaretini KKTC’ye yapacak ardından Azerbaycan’a gidecek.

FED Başkanı Yellen istihdamda beklenenden hızlı iyileşmenin sürmesi erken bir faiz artışına yol açabileceğini, işgücü piyasasındaki zayıflığın geri kalan derecesi ve ne zaman görünmez olacağının hala net olmadığını açıkladı. Ücretlerde veya maaşlarda geniş ölçekli bir hızlanma olduğuna dair küçük kanıtlarını olduğunu, ekonomideki hayal kırıklığının FED’i mevcut beklentilere göre daha gevşeme yanlısı yapabileceğini belirtti.

Fransa'da imalat sektörü PMI Ağustos’ta 46.5 (önceki:47.8) olurken, hizmet sektörü PMI 51.1 (önceki:50.4), bileşik PMI ise 50.0 (önceki:49.4) olarak açıklandı.

CHP milletvekili Atilla Kart, Recep Tayyıp Erdoğan'ın "Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve AKP Genel Başkanlığı görevlerini hep birlikte sürdürdüğü ve bu suretle müteaddit Anayasal ve yasal ihlâlleri gerçekleştirdiği" iddiasıyla Erdoğan ile AKP tüzel kimliği hakkında yasal yaptırımların uygulanması idari ve yasal önlemlerin alınması talebiyle Yargıtay’a yaptığı başvurunun reddedilmesinin ardından Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu.

Almanya'da hizmet sektörü PMI Ağustos’ta 56.4 (önceki:56.7), imalat sektörü PMI 52.0 (önceki:52.4), bileşik PMI ise 54.9 (önceki:55.7) oldu.

MHP, Yüksek Seçim Kurulu’na başvuruda bulunarak Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığına dair yasal sürecin işletilmesini istedi.

Euro Bölgesi bileşik PMI endeksi Ağustos’ta 52.8 (önceki:53.8) oldu.

(2)

Tacirler Yatırım Menkul Değerler– Araştırma www.tacirler.com.tr B3 Blok Kat:9 Akmerkez Etiler Tel : 0212 3554646

İngiltere’de perakende satışlar Temmuz'da aylık bazda %+0.1 (önceki:%+0.1), yıllık bazda ise % +2.6 (önceki:%+3.6) artış gösterdi.

Türkiye Ekonomisi hakkındaki beklentilerini açıklayan Citigroup, 2014 ve 2015 yılı büyüme tahminlerini %3.5, TÜFE artış beklentisini ise 2014 için 8.8, 2015 içinse 7.14 olarak duyurdu.

Hazine Müsteşarlığı, yen piyasasında tahvil ihracı olanaklarını araştırmak için Daiwa Securities, Mitsubishi UFJ, Morgan Stanley Securities ve SMBC Nikko Securities‘e yetki verdiğini ve bu kapsamda 14 Eylül’de yatırımcılarla bir dizi toplantı yapılmasının planlandığını açıkladı.

ABD'de haftalık işsizlik maaşı başvuruları toplam 298 bin kişi olurken, önceki haftanın işsizlik maaşı başvuruları 311 kişiden 312 bin kişiye revize edildi. Devam eden işsizlik başvuruları ise 2 milyon 500 bin kişi oldu (önceki: 2 milyon 544 bin kişi).

ABD'de Ağustos ayında imalat sektörü PMI 58.0 (önceki: 55.8), imalat sektörü istihdam endeksi 54.6, imalat sektörü üretim endeksi ise 60.2 olarak açıklandı.

ABD'de Philadelphia iş dünyası aktivite endeksi agustos ayında 28.0 (önceki:23.9)olurken, istihdam endeksi 9.1, sermaye harcamaları endeksi 17.5 ve yeni siparişler endeksi ise 14.7 değerini aldı.

ABD’de ikinci el konut satışları Temmuz’da %+2.4 (önceki:%+2.6), öncü göstergeler endeksi ise %+0.9 (önceki:%+0.3) artış gösterdi.

Almanya’da ÜFE Temmuz ayında aylık %0.1 (önceki: %0.0), yıllık %0.8 (önceki: %-0.7) azalış gösterdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Ahmet Davutoğlu ile ilgili ifadesinin isim açıklaması gibi algılanmaması gerektiğini ve yeni Başbakan’ın isminin yarın açıklanacağını bildirdi.

Ekonomist Joseph Stiglitz, Avrupa’da bütçe düşürmek üzere atılan adımların hatalı olduğunu ve Avrupa’nın mali birliğe ihtiyacı olduğunu belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, Euro’nun hala aşırı değerli olduğunu ve düşük gelirlilere yönelik refah artırıcı reformlar ve konut inşaatını artıracak plan açıklayacaklarını anlattı.

İngiltere Merkez Bankası son toplantısında faiz kararını 2’ye karşı 7 oyla aldığını, çoğunluğun faiz artırımını borçlu olan hane halkını zora sokacağını, istihdam ve ücret artışlarının faiz artırmayı gerektirecek kadar yüksek olmadığına inandıklarını belirti.

Euro Bölgesi’nde inşaat üretimi aylık %0.7 (önceki: %-1.5), yıllık %2.3 (önceki: %+3.5) azalış gösterdi.

Almanya’nın 2 yıl vadeli borçlanma ihalesine arzın 2 katı (önceki: 2.5) talep gelerek ortalama faiz %0 (önceki: %0.01) oldu.

(3)

Tacirler Yatırım Menkul Değerler– Araştırma www.tacirler.com.tr B3 Blok Kat:9 Akmerkez Etiler Tel : 0212 3554646

Portekiz’in 12 ay vadeli borçlanma ihalesinde 800 milyon Euro satış yapıldı, faiz %0.216 (önceki: %0.453) olarak gerçekleşti ve arzın 1.79 katı (önceki: 2.1) talep geldi.

ABD’de MBA piyasa endeksi 342.4 (önceki: 337.7) olarak gerçekleşti.

TCMB 10 milyon $ tutarında döviz satım ihalesi açarken, ihaleye 15 milyon $ teklif geldi ve maksimum fiyat 2.1770 TL oldu.

Ak Parti MYK, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığı’nda toplanıyor.

FED’in yayımlanan temmuz ayı toplantı tutanaklarına göre bazı FED yetkililerinin istihdamdaki artış nedeniyle faizlerin daha erken yükselebileceğini düşündükleri ve teşvik politikalarının ne zaman biteceğine dair mutabakata yakın oldukları görülürken, tutanaklarda faiz artışının beklenenden önce gelebileceğine ilişkin işaretler yer aldı.

Çin’de HSBC imalat sektörü satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Ağustos ayında öncü rakamlarla 50.3 değerini aldı. Endeks temmuz ayında 51.7 seviyesindeydi.

Bank of America tarafından yapılan açıklamada finansal kriz sırasında konut kredisine endeksli yatırım araçlarında çöp haline gelmiş enstrümanları paket haline getirip yatırımcılara sattığına yönelik suçlamalar konusunda ABD Adalet Bakanlığı ile anlaşmaya varmak için 17 milyar dolar civarında bir ceza ödenmesinin beklendiği ifade edildi.

Japonya'da imalat sektöründeki genişleme Ağustos ayında hız kazanarak sürdü. Markit Economics tarafından açıklanan öncü imalat sektörü PMI endeksi Temmuz ayındaki 50.5 seviyesinden 52.4’e yükseldi.

Tayland'da askeri cuntanın lideri General Prayuth Chan-Ocha parlamento tarafından yeni başbakan olarak seçildi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu Gazze'de ateşkes görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının ardından 'operasyonlar sürecek' açıklamasını yaptı.

Yunan bankacılık kaynakları tarafından yapılan açıklamada stres testlerinin sonuçlarının Yunan bankalarının daha fazla sermayeye ihtiyaç duyduğuna işaret ettiği yönündeki haberlerin gerçek dışı olduğu belirtilerek, henüz stres testleri sonuçlarının ulaşmadığı ifade edildi.

Rusya, batı ülkelerinden ithalata koyduğu kısıtlamaların bir kısmını kaldırdı. Yeni listeye göre, patates ve soğan tohumlarıyla bazı protein, sut ve yavru balık ürünlerinin ithalatı yeniden serbest bırakıldı.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM Başkanlığı’na yaptığı başvuruda, Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden dolayı TBMM üyeliğinin sona erdiğini belirterek sıyası parti gruplarının üye sayısının yeniden tespit edilmesini istedi.

CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal, Başbakan sıfatı ile Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası bulunduğu atama kararlarına iptal davası açacağını bildirdi.

(4)

Tacirler Yatırım Menkul Değerler– Araştırma www.tacirler.com.tr B3 Blok Kat:9 Akmerkez Etiler Tel : 0212 3554646

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde PKK'lı Mahsum Korkmaz'ın heykelinin kaldırılması için operasyon düzenlenirken heykelin kaldırılmasını istemeyen grubun karsı koyması üzerine çıkan olaylarda 1 kişi hayatını kaybetti, 1’i asker 3 kişi de yaralandı. İçişleri bakanlığı heykelin Jandarma kuvvetleri tarafından kaldırıldığını açıkladı.

Ukrayna Dışişleri Sözcüsü, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Cumartesi günü Ukrayna’yı ziyaret edeceğini açıkladı.

Euro Bölgesi’nde cari işlemler dengesi haziran’da +20.8 milyar Euro (önceki:+8.9 milyar Euro) fazla verdi.

İngiltere’de TÜFE Temmuz’da aylık bazda % -0.3 (önceki:%+0.2) düşerken, yıllık bazda ise

% +1.6 (önceki:%+1.9) artış göstermiş oldu. Girdi fiyatları ile ÜFE ise aylık bazda % -1.6 (önceki: % -0.8), yıllık bazda % -7.3 (önceki: % -4.4) düşüş gösterdi.

Türkiye Bankalar Birliği değerlendirme toplantısında konuşan TBB Genel Sekreteri Ekrem Keskin, bankaların ikinci yarı sonunda gecen yılkı kârlılığı yakalayacağını söyledi.

Rusya Maliye Bakanlığı bu haftaki bono ihalesini olumsuz piyasa koşulları nedeniyle iptal etti.

CHP'li 78 il başkanı, kurultay öncesi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na desteğini açıkladı.

Fitch, Güney Kore’nin AA- notunu teyit etti, görünümü ise durağan olarak belirledi.

ABD'de TÜFE Temmuz'da yıllık %+2.0 (önceki: %+2.1) artış gösterirken, çekirdek TÜFE ise %+1.9 (önceki: %+1.9) yükseldi.

ABD'de konut başlangıçları Temmuz'da % +15.7 (önceki:%-9.3) artarak 1 milyon 93 bin adet oldu.

Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna Başkanı Poroshenko bir araya gelecek.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “AKP Genel Başkanlığı ve Başbakanlık görevini devralacak kişinin göründüğü kadarıyla Ahmet Davutoğlu” olduğunu açıkladı.

İsrail başbakanı roket saldırısının ardından Kahire’deki İsrail vatandaşı müzakerecileri geri çağırdı.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, şu ana kadar 7,8 milyon varillik Irak petrolünün sevkiyatının yapıldığını, fiyatlardaki gerilemenin enerji maliyetlerini yeterince düşürmediğini ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı, Ukrayna’ya insani yardım konusunda fikir birliğinin Ukrayna’da sağlandığını açıkladı.

Rusya, Almanya ve Fransa Dışişleri Bakanları Ukrayna-Rusya sınırındaki ateşkes konusunu ele alacak.

(5)

Tacirler Yatırım Menkul Değerler– Araştırma www.tacirler.com.tr B3 Blok Kat:9 Akmerkez Etiler Tel : 0212 3554646

Moody’s Fransa’nın 2014 yılı büyüme beklentisini % 0.6'dan,0.5'e; 2015 yılı büyüme beklentisini ise %1.3'ten %0.9'a düşürdü.

Kürt ve Irak güçlerinin Musul Barajının kontrolünü ele geçirdikleri açıklandı.

Euro Bölgesi’nde dış ticaret dengesi Haziran ayında 16.8 milyar Euro (önceki:+15.4 milyar Euro) fazla verdi.

CHP’de Kurultay tarihinin belli olmasının ardından Yalova Milletvekili Muharrem İnce, grup başkanvekilliği görevinden istifa ettiğini ve genel başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

Alman İstihbaratının Türkiye’yi dinlediği iddiaları üzerine Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.*

Davutoğlu, Alman Dışişleri Bakanı ile görüşeceğini ve Almanya’nın dinleme yapmasının mazur görülemeyeceğini belirtti.

TCMB 10 milyon $ tutarında döviz satım ihalesi açarken, ihaleye 14 milyon $ teklif geldi ve maksimum fiyat 2.1652 TL oldu.

ABD'de Ağustos ayı NAHB konut piyasası endeksi 55.0 (önceki:53,0) oldu.

Avrupa, Rusya’nın gıda ambargolarının ardından bu pazara girmenin başka yolunu arıyor.

İzmir’de yasa dışı dinleme iddiaları ile ilgili bazı adreslere eş zamanlı operasyon düzenledi.

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :