3- Stand görüntüleri firma tarafından kullanılabilir mi? Evet, bu görüntüler proje katılımından sonra firmaya ait görüntülerdir.

Tam metin

(1)

Sıkça sorulan sorular :

1- Projenin amacı nedir?

- Türkiye sanayi ve işletmelerinin kendilerini eşit ve aynı formatta anlatabilmeleri 3D yada 360 derecelik firma stant görselleri ile ziyaretçi karşılayan sistem kurmak - Projede katılımcı firma kazanımları garanti hedef ziyaretçi sayısı ve haftalık

ziyaretçi raporları ile ziyaretçi eğilimleri ve ziyaretçi profili analizi yapılması - İnternet üzerinde bir güç birliği

- www.evliyacelebi.tv ve www.mekan360.com sitelerinin günlük ziyaretçi trafiği , back link zenginliği ,page rank değerlerinden faydalanan firma blog ve sanal stantlarına sektörel ziyaretçi getirilmesi

- Firmaların internet üzerinden bulunabilirliği ve bilinebilirliği konusunda destek sağlamak

- Firmaların bilişim medya ve reklam konularındaki eksikliklerini raporlamak.

- Firmaların hedef ülkelerdeki, hedef ziyaretçiye ulaşımını sağlamak.

- Türkiye tanıtımını yalnızca turizm fuarlarından öteye diğer sektörel fuarlarda ve platformlarda da yapabilmek

2- Neden stand görüntüleri?

Firmaların aynı formatta anlatılması amaçlanmıştır.

Ziyaretçiyi ilk karşılama yeri ve vitrin olarak stant görüntüleri düşünülmüştür,

Firmaların hatırı sayılır bütçe ve zahmetle katıldıkları fuar stantlarının arşivlenmesi ve sunulması amaçlanmıştır.

3- Stand görüntüleri firma tarafından kullanılabilir mi?

Evet, bu görüntüler proje katılımından sonra firmaya ait görüntülerdir.

4- Katılım bedeli neden alınıyor, ilk katılımcı avantajlar nelerdir?

Katılım bedeli ilk yapılacak sanal tur ve sanal stant için yapılan işçilik ve eğitim bedeli olarak alınıyor ve firmalara www.mekan360.com kent portallarında ve sektör

portallarında bir yıllık ücretsiz üyelik veriliyor.

5- Firma kazanımları nedir?

Kesinlikle emsalsiz bir yol haritasına sahip sistem Temel amacı firmaların bulunabilirliği ve bilinebirliğini arttırmayı yönelik çalışmaları hedef almaktadır.

- Çok düşük bir maliyetle bu konuda sistematik ve devamlı bir hizmet akışı alacaktır.

- Aynı zamanda sektörel ve satış amaçlanan ülke ve şehirlerden seçme ziyaretçiler firmaları ziyaret edecektir.

- Firmalar ineternet üzerindeki yatırım ve yapılandırılmalarındaki eksiklikleri rapor halinde alacaklardır.

- Firmalar ziyaretçi eğilimleri, ziyaret saatleri ve geldikleri ülke ve sehirler konusunda Detaylı google analytics raporları alacaklardır.

- Firmalar katıldıkları fuarların en az birinde 360 derece görüntüleneceklerdir.

(2)

- Firmaların başarıları, duyuruları ve ürünleri haberleri fairarena haber bölümünde yer alacak projenin sosyal paylaşım sitelerindeki sayfalarında takipçilerine ulaştırılacaktır.

- Sektörel etkinlik ve haberler firmalara duyurulacak sistemden takip edilebilecektir.

6- Yurtiçindeki tüm fuarlar çekiliyor mu?

İstanbul, İzmir fuarları başta olmak üzere sektörün önemli fuarları çekilmekte olup, fuar haber ve takvimlerinin yayını yapılamaktadır.

7- Firmaların katıldığı fuarlar takip ediliyor mu?

Firmaların katıldığı fuarlar katılımcı firmaların bilgilendirmesine ve çekim programına göre takip edilmekte, talep geldiği takdirde ücretsiz firma çekimi ve röpotajlar

yapılmaktadır.

8- Firma stand görüntüleri yenilenecek mi? Bunun için ekstra ücret ödeniyormu ? Talep ve bilgilendirme geldiği takdirde firma stant görüntüleri ve röportajları ücretsiz çekilmekte ve yenilenmektedir.

9- Firmalar davetiye alacağına o parayı google adwords te hesap açarak yani reklam vererek değerlendire mez mi?

Bunun birkaç nedeni var;

- Sistemin en büyük amaçlarından biride, firmaların kurumsal saylarını optimize etmek yani böyle bir raporlandırma Axima firması uzman kadrosu tarafından ücretsiz verilecek ve bu konuda tavsiyeler de bulunacaktır.

- Hedeflenen 5000 ziyaretçiye size tavsiye edilen bütçe ile ulaşılması mümkün değildir.

- Google Adwords yada reklam banner içeren reklam türleri sitenizin page rank değerini yükselmez, arama motorlarının özellikle google arama motoru bu tür reklamsal döngülerdeki ziyaretçilerden kaynaklı sıralamadaki yeriniz değiştirmez, Ama sanal standınızdan yönlenen ziyaretçileri bağımsız ziyaretçi kabul eder.

Böylelikle aynı anda kurumsal sitenizin de sıralamadaki yeri yükselir ve bulunabilirliği artar,

- Proje kapsamında proje içinde sektörel yapılacak etkinlik ve davetlerden faydalanabilirsiniz.

10- Davetiye ( vaat edilen ziyaretçi sayısı tamamlandığında firmalar sistemden kalkıyormu?

Fair arena daki standında logo bazında bir yıl temsil edilmeye devam ediyor , www.mekan360.com , kent portallarındaki ve sektör portallarındaki yıllık üyeliği devam ediyor

11- Sürdürülebilirliği nedir?

Proje Türkiye kadar Türk firmalarını da temsil edecek platform Türkiye ve Türk sanayisinin de tanıtılmasını noktasında misyon sahibidir T.C kültür ve Turizm Bakanlığı destekli projenin teknik alt yapısı, kendi dalında Dünyanın en iyi

firmalarından Axima firması tarafından hazırlanmış olup Valilikler, yerel yönetimler, STK ve dernekler tarafından desteklenmektedir.

(3)

12- Neden bu uygulama ve davetler firma we b sayfasına değil de firmaların blog sayfalarına ve sanal stantlarına yapılıyor?

Firmalarımızın internet yapılandırmasını tamamlamış dünyadaki ve sektöründeki rakip firmalar ile internet üzerinden bulunabilirlik adına yarışabilmesi konusunda sistem çok büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Fairarena projesi, kendi dalında Dünyanın sayılı firmalarından olan Axima interaktif medya firmasının geliştirdiği, Türkiye resmi tanıtım platformlarından biri olan www.evliyacelebi.tv projesi de onlarca resmi kent rehberleri ve sektör portalları bir kaynaktan yayın yapar. Ortalama 100 -150 bin arası ziyaretçi olmakta olan sistem bütünlüğü fair arena projesini de kapsar. Arama motorlarındaki temel mantık sayfa içeriğinde kelime ve kelimenin bulunduğu sitenin ziyaretçi oranı ile doğru orantılıdır.

Arama motorları fairarena katılımcılarına ait web bloglarına ( sanal stantlarına) 150 bin ziyaretçisi olan bir web sayfası önceliği tanır.

Toplam ziyaretçi avantajı ile beraber, Firma ile alakalı doğru kelimelerin yani bulunmak istediği kelime ve bulunmak isteği ülke ve şehirler ile alakalı

( örnek: mermer satan bir firma sattığı ürün isimleri ( mermer,bej, traverten ….vb ) , bulunduğu ülke ve şehir ,( Türkiye , Elazığ,İstanbul …vb )

hedef Pazar ülke (ispanya) Türkçe , İspanyolca ve İngilizce kelimeler seçilerek firma sanal standının görünmeyen kod bölümüne ve içeriğine eklenir.

Böylelikle hedeflenen ülke ve şehirlerde yapılacak internet tabanlı arama sorgularında;

firmaya ait sanal standa ziyaretçi gelişi sağlanır.

13- Bu zamana kadar neler yapıldı?

Planlanması ve hazırlık aşamaları yaklaşık üç yılda tamamlanmış olup, bu sürede firmalara ait verilerin toplanması, stant görüntülerinin çekilmesi, yazılımsal alt yapı hazırlıkları bitirilmiştir. Proje için kamusal destekler alınmış STK bilgilendirmeleri devam etmektedir.

14- Evliyacelebi.tv nedir?

T.C Turizm Bakanlığı desteğiyle başlanmış olan proje ile Dünya’nın en büyük virtual tour /--360 derece sanal gezinti platformu hazırlanmıştır.

Tarihi ve turizm mekânları için 150 bin, ticari işletmeler için 250 bin adet sanal tur çekilmiştir.

Türkiye tanıtım platformu kapsamında hazırlanan proje dünyada emsalsiz bir yapıya sahip olarak gelişmekte ve yerel yönetimlerin destekleri ile devam etmektedir.

15- Bu proje neden Turizm bakanlığı destekli ?

Axima firması tarafından teknik alt yapısı hazırlanan evliyacelebi.tv projesi kapsamında hazırlanan tanıtım materyalleri yalnızca Turizm fuarları ve

etkinliklerinden sağladığı başarı ile sektörel fuar ve etkinliklerinde de kullanılmaya karar verildi, bu bağlamda sistemin internetteki potansiyel gücünü Türkiye firmalarına

(4)

kanalize ederek hem firma hem de Türkiye tanıtımları hedeflendi.Ve fair arena projesi planlanmaya başladı.

16- STK’ların destekleri alındımı? , STK’ lardan beklenti nedir?

Proje kapsamında STK görüşmeleri için ayrı bir departman kurulmuş ,Ve bilgilendirme faaliyetlerine başlanmıştır.

STK ve odaların özellikle yurt dışında katıldıkları fuarlarda dağıtmaları ve Türkiye tanıtımlarını yapabilmeleri için, promosyon ya da standart bir tanıtım DVD sinden öte bir arşiv eser hazırlanmıştır. İçeriğinde Türkiye tarihi ve turizm mekânları için

hazırlanmış olan 360 derecelik 3 dilde rehber eşliğinde anlatımlarının yapıldığı bir interaktif içerik vardır. Bu içerik aynı zamanda fuar alanlarında ve etkinlik mekânların da kullanılması için dokunmatik ekranlı PC ( kiosk) lar içinde düzenlenmiştir. Fuar alanlarında Türkiye tanıtımları yapılması hedeflenmiştir.

STK ve odalar için 3d 360 derecelik stant çalışmaları yapılmış ve sanal stantları hazırlanmıştır.

Derneklerden öncelikli beklenti, evliyacelebi.tv ve fairarena içerikli DVD lerin ulusal ve uluslar arası fuarlarda dağıtılmasını sağlamak ,

Projede bulunmak isteyen firmaların yeterlilikleri ve güvenirliğini danışmak, Sektörel beklenti ve bilgi konusunda danışmanlıklarını almak.

17- Proje destekleyicileri kimler? Neden destek veriyorlar?

Axima Tümleşik Bilişim Hizmetleri:

Görev: Projenin teknik üstlenicisi; projeye ait teknik planlama, yazılımsal alt yapı, video ve Fotoğraf çekimlerini yapar,

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı:

Projenin kamusal desteği, çekim izinleri, ulusal ve uluslar arası fuarlarda Türkiye standında proje lansmanı ve DVD dağıtımı

Valilikler:

İller bazında tarihi turistlik mekânlar ile beraber kamusal kurumlara bağlı işletmelerin projeye daveti ( il sağlık müdürlüklerine bağlı kurumlar, il milli eğitim müdürlüğüne bağlı kurumlar… vb), bölgesel sponsor katkıları koordinasyonu, kent rehber ve portallarının işletilmesi ve veri akışının sağlanması.(www.izmirfx.com, www.erzurumpanoramik.com, www.manisafx.com , www.antalyafx.com … gibi)

Katılımcı iller: İzmir, Denizli, Diyarbakır, Mardin, Manisa, Erzurum, Balıkesir, Van, Aydın, Muğla.

Hedef il sayısı 2011 yılsonu itibari ile 20 il Türkiye nüfusunun %50si hedeflenmektedir.

İl Turizm Müdürlükleri:

Bölgesel turizm mekânlarının ve işletmelerinin planlanması, çekim ekiplerinin transfer ve konaklaması kentsel tanıtımlarda ve fuarlarda proje lansmanı ve DVD dağıtımı.

STK ve Dernekler:

Sektörü temsil eden dernek ve odalar Türkiye ve Türkiye’yi temsil edecek firmaları sektör ayırmaksızın içeren evliyacelebi.tv ve fairarena DVD içeriğini katıldığı tüm ulusal ve uluslararası fuarlarda dağıtacak, projeye gönüllü sponsor olacak, proje görsellerini özellikle katıldığı uluslara arası etkinliklerde dağıtacaktır.

Böylelikle Türkiye ve firmaları sektör ayırmaksızın tanıtımları emsalsiz bir DVD ve kiosk

(5)

içeriği ile yapılacak, böylelikle Türkiye ve işletmeleri dünyadaki tüm büyük uluslar arası fuarlarda temsil edilecektir.

Örneğin dünyanın en büyük mermer fuarlarında Türkiye ve mermer firmaları ile beraber diğer tüm sektörel firmaların anlatımı sağlanacak.

Şekil

Updating...

Benzer konular :