Türkiye narenciye üretiminin yüzde 15’ine yak

Download (0)

Loading.... (view fulltext now)

Tam metin

(1)

Türkiye narenciye üretiminin yüzde 15’ine yakın kısmının üretiminin yapıldığı Hatay’ın Erzin ilçesinde geçtiğimiz hafta sonu 4. Uluslararası Narenciye Festivali gerçekleşti.Belediyenin organize ettiği festival programında, ne Burgaz sahillerine yapılan 5 termik santralin narenciyeye vuracağı darbe ne de Rusya’nın ihracat kapılarını kapatması

nedeniyle narenciyelerin dalında çürüme tehlikesine karşı ne yapılacağı gündeme geldi.

Biz de üreticilerle, festivalin programına yansımayan gündemleri üzerine konuştuk. Erzin’de kurulacak 5 termik santralden biri olan doğal gazlı termik santralin yakın zamanda faaliyete geçecek olmasının üreticide ve Erzin halkında yarattığı tedirginliğe tanık olduk.

Ziraat Mühendisi Nejat Ertaş, termik santral gibi bir handikaplarının olduğunu, narenciyenin yapraklarındaki solunum gözeneklerinin kapanmasına sebep olarak narenciyeye büyük zararlar vereceğini düşündüğünü söyledi.

Yeşilkent Sulama Kooperatifi Başkanı Mustafa Vural, kooperatiflerinin termik santrallere karşı kurulan platformda yer aldığını davalara müdahil olduklarını belirtti.

ÜRETİCİ SANTRAL İSTEMİYOR

Stant açarak ürünlerini tanıtan Narenciye Üreticisi Osman Özmen, her tarafın sanayi bölgesine çevrilmesine dikkat çekerek şunları söyledi: “Tarımın olduğu yerde sanayi olmaz. Üretici zor durumda. Devlet yardımcı olmuyor.” Üretici Örsan Peker, üreticilerin santralleri istemediğini dile getirirken, aynı zamanda üretici de olan Hatay İl Genel Meclis Üyesi Ömer Mert, bölgenin tarım ve turizm açısından daha verimli olduğunu vurguladı.

İLERİDE FESTİVAL DE OLMAYACAK

Bu ve buna benzer etkinliklerinin yapılması gerektiğini belirten, Emek Partisi Erzin İlçe Başkanı Mehmet Özarslan, fakat söz konusu etkinliklerin içinin doldurulması gerektiğini ifade etti. Üreticilerin eğitimine yönelik panelleri olumlu bulduğunu ifade eden Özarslan, halkı aydınlatması gereken bilim adamlarının panelde termik santrale değinmemesinin manidar olduğunu söyledi.

BDP İlçe Başkanı Diyadin Sırça bir festival yapmanın amacının reklam yapmak, pazar oluşturmak olduğunu söyleyerek termik santraller çalışmaya başladığı zaman narenciye diye bir şey kalmayacağını söyledi.

Şekil

Updating...

Referanslar

Benzer konular :