/files dosyaları tara (varsayılan)

/no-files dosyaları tarama

/memory belleği tara

/boots önyükleme kesimlerini tara

/no-boots önyükleme kesimlerini tarama (varsayılan)

/arch arşivleri tara (varsayılan)

/no-arch arşivleri tarama

/max-obj-size=BOYUT yalnızca BOYUT megabayt'tan küçük dosyaları tara (varsayılan 0 = sınırsız) /max-arch-level=DÜZEY taranacak arşivlerdeki (derin arşivler) maksimum arşiv alt seviyesi /scan-timeout=SINIR arşivleri en çok SINIR saniye süreyle tara

/max-arch-size=BOYUT arşivlerde yalnızca BOYUT (varsayılan 0 = sınırsız) boyutundan küçük dosyaları tara /max-sfx-size=BOYUT kendiliğinden açılan arşiv dosyalarını yalnızca BOYUT megabayt'tan (varsayılan 0 =

sınırsız) küçükse tara

/mail e-posta dosyalarını tara (varsayılan)

/no-mail e-posta dosyalarını tarama

/mailbox posta kutularını tara (varsayılan)

/no-mailbox posta kutularını tarama

/sfx kendiliğinden açılan arşiv dosyalarını tara (varsayılan) /no-sfx kendiliğinden açılan arşiv dosyalarını tarama

/rtp çalışma zamanı paketleyicilerini tara (varsayılan) /no-rtp çalışma zamanı paketleyicilerini tarama

/unsafe tehlikeli olabilecek uygulamaları tara

/no-unsafe tehlikeli olabilecek uygulamaları tarama (varsayılan) /unwanted istenmeyen türden olabilecek uygulamaları tara

/no-unwanted istenmeyen türden olabilecek uygulamaları tarama (varsayılan) /suspicious şüpheli uygulamaları tara (varsayılan)

/no-suspicious şüpheli uygulamaları tarama

/pattern imzaları kullan (varsayılan)

/no-pattern imzaları kullanma

/heur sezgisel taramayı etkinleştir (varsayılan) /no-heur sezgisel taramayı devre dışı bırak

/adv-heur Gelişmiş sezgisel taramayı etkinleştir (varsayılan) /no-adv-heur Gelişmiş sezgisel taramayı devre dışı bırak

/ext=UZANTILAR yalnızca üst üste iki noktayla ayrılmış UZANTILAR için tarama yap /ext-exclude=UZANTILAR üst üste iki noktayla ayrılmış UZANTILAR tarama dışında kalsın /clean-mode=MOD etkilenmiş nesneler için temizleme MODUNU kullan

Kullanılabilir seçenekler şunlardır:

· yok – Otomatik temizleme gerçekleşmez.

· standart (varsayılan) – ecls.exe etkilenen dosyaları otomatik olarak temizlemeye veya silmeye çalışır.

· katı – ecls.exe kullanıcı müdahalesi olmadan etkilenen dosyaları otomatik olarak temizlemeye veya silmeye çalışır (dosyalar silinmeden önce sizden herhangi bir istemde bulunulmaz).

· ayrıntılı – ecls.exe dosyanın ne olduğu fark etmeksizin, temizlemeye çalışmadan dosyaları siler.

· sil – ecls.exe temizlemeye çalışmadan dosyaları siler, ancak Windows sistem dosyaları gibi hassas dosyaları silmekten kaçınır.

/quarantine etkilenen dosyaları (temizlendiyse) Karantinaya kopyala

Çıkış kodları

0 tehdit bulunmadı

1 tehdit bulundu ve temizlendi

10 bazı dosyalar taranamadı (tehdit olabilirler)

50 tehdit bulundu

100 hata

NOT

100'den büyük çıkış kodları dosyanın taranmamış olduğu ve bu nedenle etkilenmiş olabileceği anlamına gelir.

6. Genel Sorular

Bu bölüm sık sorulan soruların ve karşılaşılan sorunların bazılarını kapsar. Sorununuzu nasıl çözebileceğinizi bulmak için konu başlığını tıklatın:

ESET NOD32 Antivirus nasıl güncellenir?

Bilgisayarımdaki virüsü nasıl kaldırırım Zamanlayıcıda yeni bir görev oluşturulması Tarama görevi nasıl zamanlanır (her 24 saatte)

Sorununuz yukarıdaki yardım sayfaları listesinde yer almıyorsa ESET NOD32 Antivirus yardım sayfalarında arama yapmayı deneyin.

Sorununuzun veya sorunuzun çözümünü yardım sayfalarında bulamazsanız, düzenli olarak güncellenen çevrimiçi ESET Bilgi Bankası'nı ziyaret edebilirsiniz. En popüler Bilgi Bankası makalelerimizin bağlantıları, sıklıkla karşılaşılan sorunları çözmeniz konusunda size yardımcı olması için aşağıda verilmiştir:

ESET ürünümü yüklerken bir etkinleştirme hatası aldım. Bunun anlamı nedir?

ESET Windows ev ürünümü Kullanıcı Adımı, Parolamı veya Lisans Anahtarını kullanarak etkinleştir ESET ev ürünümü kaldır veya yeniden yükle

ESET yüklememin zamanından önce sona erdiğine ilişkin ileti aldım Lisansımı yeniledikten sonra ne yapmam gerekir? (Ev sürümü kullanıcıları) E-posta adresimi değiştirirsem ne olur?

Windows, Güvenli Modda veya ağ ile Güvenli Modda nasıl başlatılır?

Gerektiğinde sorularınız veya sorunlarınız için Müşteri Desteği bölümümüzle iletişim kurabilirsiniz. İletişim formu ESET NOD32 Antivirus uygulamasının Yardım ve Destek sekmesinden bulunabilir.

6.1 ESET NOD32 Antivirus nasıl güncellenir?

ESET NOD32 Antivirus güncellemesi manuel veya otomatik olarak gerçekleştirilebilir. Güncellemeyi başlatmak için Güncelle bölümünde Şimdi güncelle seçeneğini tıklayın.

Varsayılan yükleme ayarları, her saat gerçekleştirilen otomatik bir güncelleme görevi oluşturur. Aralığı değiştirmeniz gerekirse, lütfen Araçlar > Zamanlayıcı'ya gidin (Zamanlayıcı hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklatın).

6.2 Bilgisayarımdaki virüsü nasıl kaldırırım

Bilgisayarınız kötü amaçlı yazılımdan etkilenme belirtileri gösteriyor, örneğin yavaşlıyor, sıkça kilitleniyorsa aşağıdakileri yapmanızı öneririz:

1. Ana program penceresinde Bilgisayar taraması seçeneğini tıklatın.

2. Sisteminizi taramaya başlamak için Bilgisayarınızı tarayın seçeneğine tıklatın.

3. Tarama bittikten sonra günlüğe bakarak taranan, etkilenen ve temizlenen dosya sayısını inceleyin.

4. Diskinizin yalnızca belirli bir bölümünü taramak istiyorsanız Özel tarama seçeneğini tıklatın ve virüs taraması yapılacak hedefleri seçin.

6.3 Zamanlayıcıda yeni bir görev oluşturulması

Araçlar > Diğer araçlar > Zamanlayıcı içinde yeni bir görev oluşturmak için Ekle seçeneğini tıklayın veya içerik menüsünden Ekle... seçeneğini belirleyin. Beş tür zamanlanmış görev kullanılabilir:

· Harici uygulama çalıştır – Harici bir uygulamanın yürütülmesini zamanlar.

· Günlük bakımı – Günlük dosyaları ayrıca, silinen kayıtlardan kalanları da içerir. Bu görev, etkin çalışma sağlamak için günlük dosyalarındaki kayıtları düzenli olarak en iyi duruma getirir.

· Sistem başlangıç dosyası denetimi – Sistem başlangıcında veya oturum açıldığında çalıştırılmasına izin verilen dosyaları denetler.

· Bilgisayar taraması oluştur – ESET SysInspector bilgisayar sistem görüntüsünü oluşturur; sistem bileşenleri (örneğin, sürücüler, uygulamalar) hakkında ayrıntılı bilgi toplar ve her bileşenin risk düzeyini değerlendirir.

· İsteğe bağlı bilgisayar taraması – Bilgisayarınızdaki dosya ve klasörlerin bilgisayar taramasını gerçekleştirir.

· Güncelleme – Modülleri güncelleyerek bir Güncelleme görevi zamanlar.

Güncelleme en sık kullanılan zamanlanan görevlerden biri olduğu için, yeni güncelleme görevinin nasıl ekleneceğini aşağıda açıklayacağız:

Zamanlanan görev açılır menüsünden Güncelleme öğesini seçin. Görev adı alanına görevin adını girin ve İleri

seçeneğini tıklatın. Görevin sıklığını seçin. Kullanılabilir seçenekler şunlardır: Bir kere, Yinelenen, Günlük, Haftalık ve Olay tetiklendiğinde. Dizüstü bilgisayar pil gücüyle çalışırken sistem kaynaklarının kullanımını en aza indirmek için Pil gücüyle çalışırken görevi atla öğesini seçin. Görev, Görev yürütme alanlarında belirtilen tarihte ve saatte çalışır.

Ardından, görev zamanlanan saatte yapılamadığında veya tamamlanamadığında hangi eylemin gerçekleştirileceğini tanımlayın. Kullanılabilir seçenekler şunlardır:

· Bir sonraki zamanlanan saatte

· En kısa sürede

· Son çalıştırmadan itibaren geçen süre belirtilen değeri geçiyorsa hemen (aralık, Son çalıştırmadan itibaren geçen süre (saat) kaydırma kutusu kullanılarak tanımlanabilir)

Sonraki adımda geçerli zamanlanan görev hakkında bilgiler içeren özet penceresi görüntülenir. Değişiklik yapmayı sonlandırdığınızda Son seçeneğini tıklatın.

Zamanlanan görev için kullanılacak profilleri seçebileceğiniz iletişim kutusu açılır. Buradan birincil ve alternatif profili seçebilirsiniz. Görev birincil profil kullanılarak tamamlanamazsa alternatif profil kullanılır. Son seçeneğini tıklatarak onayladığınızda yeni zamanlanan görev, geçerli olan zamanlanan görevler listesine eklenir.

6.4 Haftalık bir bilgisayar taraması zamanlama

Düzenli bir görev zamanlamak için ana program penceresini açın ve Araçlar > Diğer Araçlar > Zamanlayıcı'yı tıklatın.

Aşağıda, yerel disklerinizi her 24 saatte bir taramak üzere bir görevi nasıl zamanlayacağınıza ilişkin kısa bir kılavuz bulabilirsiniz. Daha ayrıntılı açıklamalar için Bilgi Bankası makalemize bakın.

Bir tarama görevini zamanlamak için:

1. Ana Zamanlayıcı ekranında Ekle'yi tıklatın.

2. Açılır menüden İsteğe bağlı bilgisayar taraması'nı seçin.

3. Görev için bir ad girdikten sonra görev sıklığı için Haftalık seçeneğini belirleyin.

4. Görevin çalıştırılacağı günü ve saati ayarlayın.

5. Zamanlanan görev herhangi bir nedenle başlatılamazsa (örneğin bilgisayarın kapatılması durumunda) görevi daha sonra gerçekleştirmek üzere Görevi en kısa sürede çalıştır seçeneğini belirleyin.

6. Zamanlanan görevin özetini inceleyin ve Son'u tıklatın.

7. Hedefler açılır menüsünden Yerel sürücüler seçeneğini belirleyin.

8. Görevi uygulamak için Son'u tıklatın.

6.5 Gelişmiş ayarların kilidi nasıl açılır?

Korumalı Gelişmiş ayarlara erişmek istediğinizde parola girişi için bir pencere görüntülenir. Parolanızı unutur veya kaybederseniz, alt taraftaki Parolayı geri yükle seçeneğini tıklayın ve lisans kaydı için kullandığınız e-posta adresini girin. ESET size doğrulama kodunu içeren bir e-posta gönderir. Doğrulama kodunu girin ve yeni parolayı yazıp onaylayın. Doğrulama kodu 7 gün boyunca geçerlidir.

Ayrıca parolanızı my.eset.com hesabınız üzerinden de geri yükleyebilirsiniz. Bu seçeneği yalnızca, lisans ESET License Manager'ınız ile ilişkilendirilmişse kullanın.

E-posta adresinizi hatırlamıyorsanız E-posta adresimi bilmiyorum seçeneğini tıklayın. Müşteri Desteği birimimizle hızlı bir şekilde iletişim kurabilmeniz için ESET web sitesine yönlendirilirsiniz.

Müşteri Desteği için kod oluştur – Bu seçenek, Müşteri Desteği'ne iletilmek üzere bir kod oluşturur. Kodu kopyalayın ve Doğrulama kodum var'ı tıklayın. Doğrulama kodunu girdikten sonra yeni parolanızı yazıp onaylayın. Doğrulama kodu 7 gün boyunca geçerlidir.

Daha fazla bilgi için şu ESET Bilgi Bankası makalesini okuyun.

Belgede KULLANICI KILAVUZU. (12.0 ve üstü ürün sürümlerine yöneliktir) Microsoft Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 / Vista / Home Server 2011 (sayfa 102-107)