Güncelleme ayarları

Belgede ESET NOD32 ANTIVIRUS 6 (sayfa 49-53)

4.3 Programı güncelleme

4.3.1 Güncelleme ayarları

Güncelleme ayarları seçenekleri, Gelişmiş ayarlar ağacında (F5 tuşu), Güncelle > Güncelle öğesini tıklatarak kullanılabilir. Bu bölüm, güncelleme sunucuları ve bu sunucuların kimlik doğrulama verileri gibi güncelleme kaynağı bilgilerini belirtir. Varsayılan olarak, güncelleme dosyalarının otomatik olarak en az ağ trafiğine sahip ESET

sunucusundan yüklenmesini sağlamak için Güncelleme sunucusu açılır menüsü Otomatik seç seçeneğine ayarlanmıştır.

Güncellemelerin karşıdan düzgün bir şekilde yüklenebilmesi için tüm güncelleme bilgilerini doğru bir şekilde girilmesi önemlidir. Güvenlik duvarı kullanıyorsanız, programın Internet iletişimi kurmasına izin verildiğinden emin olun (HTTP iletişimi).

Geçerli olarak kullanılan güncelleme profili Seçili profil açılır menüsünde görüntülenir. Yeni profil oluşturmak için Profiller... seçeneğini tıklatın.

Güncelleme sunucuları için kimlik doğrulama, oluşturulan Kullanıcı Adı ve Parola'yı temel alır ve satın alma işleminden

sonra size gönderilir. Varsayılan olarak doğrulama gerekmez, örn., Kullanıcı adı ve Parola alanları boş bırakılır.

Sınama modu güncellemeleri (Sınama modu güncellemesi seçeneği), dahili sınamadan geçen ve genellikle kısa bir süre sonra kullanılabilir olacak güncellemelerdir. En son algılama yöntemlerine ve düzeltmelere erişim elde ederek sınama modu güncellemelerini etkinleştirme avantajından faydalanabilirsiniz. Ancak, sınama modu güncellemeleri her zaman yeterince kararlı olmayabilir ve maksimum kullanılabilirlik ve kararlılık gerektiren üretim sunucularında ve iş

istasyonlarında KULLANILMAMALIDIR. Geçerli modüllerin listesi Yardım ve destek > ESET NOD32 Antivirus Hakkında kısmında bulunabilir. Temel kullanıcıların varsayılan olarak Düzenli güncelleme seçeneğini seçili bırakması önerilir.

Gelişmiş güncelleme seçeneklerini içeren bir pencere görüntülemek için Gelişmiş güncelleme ayarları öğesinin yanındaki Ayarlar... düğmesini tıklatın.

Bir güncellemeyle ilgili sorun yaşarsanız, geçici güncelleme dosyalarını silmek için Temizle'yi tıklatın.

Başarılı güncellemeler hakkında bildirim görüntüleme - Ekranın sağ alt köşesindeki sistem tepsisi bildirimini kapatır.

Tam ekran bir uygulama veya oyun çalıştırılıyorsa bu seçeneğin belirlenmesi yararlı olacaktır. Oyun modunun tüm bildirimleri devre dışı bırakacağını lütfen unutmayın.

4.3.1.1 Güncelleme profilleri

Çeşitli güncelleme yapılandırmaları ve görevleri için güncelleme profilleri oluşturulabilir. Güncelleme profilleri

oluşturmak, özellikle düzenli olarak değişen Internet bağlantısı özellikleri için alternatif bir profile ihtiyaç duyan mobil kullanıcılar için kullanışlıdır.

Seçili profil açılır menüsü, o anda seçili olan profili varsayılan olarak Profilim'e ayarlanmış biçimde görüntüler. Yeni profil oluşturmak için, Profiller... düğmesini tıklatın ve ardından Ekle... düğmesini tıklatıp kendi Profil adınızı girin. Yeni profil oluştururken, Ayarları profilden kopyala açılır menüsünden bir profil seçerek, ayarları var olan bir profilden kopyalayabilirsiniz.

Profil ayarları penceresinde, kullanılabilir sunucular listesinden güncelleme sunucusu belirtilebilir veya yeni bir sunucu ekleyebilirsiniz. Varolan güncelleme sunucularının listesi Güncelleme sunucusu açılır menüsünde listelenir. Yeni bir güncelleme sunucusu eklemek için, Seçili profil için ayarları güncelle bölümünde Düzenle… öğesini tıklatın ve ardından Ekle düğmesini tıklatın.

4.3.1.2 Gelişmiş güncelleme ayarları

Gelişmiş güncelleme ayarını görüntülemek için Ayarlar... düğmesini tıklatın. Gelişmiş güncelleme ayarları seçenekleri, Güncelleme modu, HTTP Proxy ve Yerel Ağ yapılandırmalarını içerir.

4.3.1.2.1 Güncelleme modu

Güncelleme modu sekmesi program bileşeni güncellemesiyle ilgili seçenekler içerir. Program, yeni bir program bileşeni güncellemesinin kullanılabilir olduğu durumdaki davranışını önceden tanımlamanıza olanak verir.

Program bileşeni güncellemesi yeni özellikler getirir veya önceki sürümlerde zaten olan özelliklerde değişiklikler yapar.

Kullanıcı müdahalesi olmadan otomatik olarak gerçekleştirilebilir veya uyarıda bulunulmasını seçebilirsiniz. Program bileşeni güncellemesi yüklendikten sonra yeniden başlatma işlemi gerekebilir. Program bileşeni güncellemesi bölümünde, üç seçenek kullanılabilir:

Program bileşenlerini hiçbir zaman güncelleme - Program bileşeni güncellemeleri hiçbir zaman gerçekleştirilmez.

Bu seçenek, sunucular genelde yalnızca bakım işlemleri sırasında yeniden başlatılabileceğinden, sunucu yüklemeleri için uygundur.

Her zaman program bileşenlerini güncelle - Program bileşeni güncellemesi otomatik olarak karşıdan yüklenir ve kurulur. Lütfen bilgisayarın yeniden başlatılması gerekebileceğinizi aklınızda bulundurun.

Program bileşenlerini karşıdan yüklemeden önce sor - Varsayılan seçenek. Kullanılabilir olduklarında program bileşeni güncellemelerini onaylamanız veya reddetmeniz istenir.

Bir program bileşeni güncellemesinin ardından, tüm modüllerin tam işlevleriyle çalışması için bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir. Program bileşeni yükseltmesinden sonra bilgisayarı yeniden başlat bölümü aşağıdaki seçeneklerden birini seçmenize olanak tanır:

Bilgisayarı hiçbir zaman yeniden başlatma - Gerekse bile, bilgisayarı yeniden başlatmanız istenmez. Bilgisayarınız sonraki yeniden başlatma işlemine kadar düzgün çalışmayabileceğinden, bu seçeneği kullanmanız önerilmez.

Gerekliyse, bilgisayarı yeniden başlatmayı öner - Varsayılan seçenek. Program bileşeni güncellemesinden sonra, bir iletişim penceresinde bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istenir.

NOT: En uygun seçeneğin belirlenmesi, ayarların uygulanacağı iş istasyonuna bağlıdır. İş istasyonları ile sunucular arasında farklar olduğunu lütfen unutmayın; örneğin, program güncellemesinden sonra sunucuyu otomatik olarak yeniden başlatmak ciddi zararlar verebilir.

Güncellemeyi karşıdan yüklemeden önce sor seçeneği belirlenmişse, yeni bir güncelleme kullanılabilir olduğunda bir bildirim görüntülenir.

Güncelleme dosyası boyutu Güncelleme dosyası şu boyuttan büyükse sor içinde belirtilen değerden büyükse, program bir bildirim görüntüler.

En son ürün sürümünü düzenli olarak denetle seçeneği En son ürün sürümü için düzenli denetleme zamanlanan görevini etkinleştirir (bkz. Zamanlayıcı).

4.3.1.2.2 Proxy sunucu

Belirli bir güncelleme profili için proxy sunucu ayarları seçeneklerine erişmek üzere Gelişmiş ayarlar ağacında (F5) Güncelle'yi tıklatın ve ardından Gelişmiş güncelleme ayarları öğesinin sağındaki Ayarlar... düğmesini tıklatın. HTTP Proxy'si sekmesini tıklatın ve aşağıdaki üç seçenekten birini seçin:

Genel proxy sunucu ayarlarını kullan Proxy sunucu kullanma

Proxy sunucuyla bağlan

Genel proxy sunucu ayarlarını kullan seçeneğinin belirlenmesi, Gelişmiş ayarlar ağacının Araçlar > Proxy sunucu dalı altında önceden belirtilmiş olan proxy sunucu yapılandırması seçeneklerini kullanacaktır.

ESET NOD32 Antivirus. uygulamasını güncellemek için proxy sunucusu kullanılmayacağını belirtmek üzere Proxy sunucu kullanma seçeneğini belirleyin.

Şu durumda Proxy sunucuyla bağlan seçeneği belirlenmelidir:

ESET NOD32 Antivirus uygulamasını güncellemek için genel ayarlarda (Araçlar > Proxy sunucu) belirtilen proxy sunucudan farklı bir proxy sunucu kullanılmalıdır. Böyle bir durumda burada şu ayarlar belirtilmelidir: Proxy sunucu adresi, iletişim Bağlantı Noktası ve gerekiyorsa proxy sunucu için Kullanıcı adı ve Parola.

Proxy sunucu ayarları genel olarak belirlenmedi, ancak ESET NOD32 Antivirus güncellemeler için bir proxy sunucuya bağlanacak.

Bilgisayarınız İnternet'e bir proxy sunucu üzerinden bağlanıyor. Ayarlar program yüklemesi sırasında Internet Explorer'dan alınır, ancak daha sonra değiştirilmeleri durumunda (örn. İSS'nizi değiştirirseniz) lütfen bu pencerede listelenen HTTP proxy ayarlarının doğru olup olmadığını denetleyin. Aksi takdirde, program güncelleme sunucularına bağlanamaz.

Proxy sunucu için varsayılan ayar Genel proxy sunucu ayarlarını kullan'dır.

NOT: Kullanıcı Adı ve Parola gibi kimlik doğrulama verileri, proxy sunucuya erişme amaçlıdır. Bu alanları, yalnızca kullanıcı adı ve parola gerekiyorsa tamamlayın. Bu alanlar ESET NOD32 Antivirus uygulamasına yönelik kullanıcı adınız/

parolanız değildir ve yalnızca Internet'e proxy sunucu aracılığıyla erişmek için parolaya gereksinim duyduğunuzu biliyorsanız doldurulmalıdır.

4.3.1.2.3 Yerel ağa bağlanma

NT tabanlı işletim sistemine sahip yerel bir sunucudan güncellerken, varsayılan olarak her ağ bağlantısı için kimlik doğrulaması gerekir.

Bu tür bir hesabı yapılandırmak için Yerel Ağ sekmesini tıklatın. Yerel Ağ'a bağlanma yöntemi bölümü, Sistem hesabı (varsayılan), Geçerli kullanıcı, ve Belirtilen kullanıcı seçeneklerini sunar.

Sistem hesabını kimlik doğrulamasında kullanmak için Sistem hesabı (varsayılan) seçeneğini belirleyin. Normalde, ana güncelleme ayarları bölümünde sağlanmış kimlik doğrulama verisi yoksa, hiçbir kimlik doğrulama işlemi gerçekleşmez.

Programın oturum açmış olan kullanıcı hesabını kullanarak kimlik doğrulaması yapmasını sağlamak için, Geçerli kullanıcı'yı seçin. Bu seçeneğin sakıncası, oturum açmış kullanıcı olmadığında programın güncelleme sunucusuna bağlanamamasıdır.

Programın kimlik doğrulaması için belirli bir kullanıcı hesabını kullanmasını istiyorsanız, Belirtilen kullanıcı'yı seçin.

Varsayılan sistem hesabı bağlantısı başarısız olduğunda bu yöntemi kullanın. Belirtilen kullanıcı hesabının yerel sunucudaki güncelleme dosyaları dizinine erişimi olması gerekir. Aksi takdirde program bağlantı kuramaz ve güncellemeleri karşıdan yükleyemez.

Uyarı: Geçerli kullanıcı veya Belirtilen kullanıcı seçildiğinde, programın kimliğini istenen kullanıcıya değiştirirken bir

hata oluşabilir. Yerel ağ kimlik doğrulama verilerinin ana güncelleme ayarları bölümüne girilmesini öneririz. Bu güncelleme ayarları bölümünde, kimlik doğrulama verileri şöyle girilmelidir: etki_alanı_adı\kullanıcı (bu bir çalışma grubuysa, çalışma_grubu_adı\ad girin) ve parola. Yerel sunucunun HTTP sürümünden güncellerken, kimlik doğrulaması gerekmez.

Güncellemeler karşıdan yüklendikten sonra sunucu bağlantısı etkin kalmaya devam ediyorsa, Güncellemeden sonra sunucu bağlantısını kes seçeneğini belirleyin.

4.3.1.3 Güncellemeyi geri alma

Virüs veritabanının ve/veya program modülünün yeni güncellemesinin kararsız veya bozuk olduğundan

şüpheleniyorsanız, önceki sürüme geri alabilir ve seçtiğiniz bir süre boyunca güncellemeleri devre dışı bırakabilirsiniz.

Alternatif olarak, süresiz bir şekilde ertelediyseniz, önceden devre dışı bıraktığınız güncellemeleri etkinleştirebilirsiniz.

ESET NOD32 Antivirus, geri alma özelliğiyle kullanmak için virüs imza veritabanının ve program modüllerinin sistem görüntülerini kaydeder. Virüs veritabanı sistem görüntüleri oluşturmak için Güncelleme dosyalarının sistem

görüntülerini oluştur onay kutusunu seçili bırakın. Yerel olarak kaydedilen sistem görüntülerinin sayısı alanı, daha önce kaydedilen virüs veritabanı sistem görüntüleri sayısını tanımlar.

Geri al (Gelişmiş ayarlar (F5) > Güncelle > Gelişmiş) seçeneğini tıklatırsanız, Güncellemeleri askıya al açılır

menüsünden virüs imza veritabanı ve program modülü güncellemelerinin duraklatılacağı süreyi temsil eden bir zaman aralığı seçmeniz gerekir.

Güncelleme işlevini el ile geri yükleyene kadar düzenli güncellemeleri süresiz bir şekilde ertelemek için İptal edilene kadar öğesini seçin. Olası bir güvenlik riski taşıdığından, bu seçeneği belirlemenizi önermeyiz.

Geri alma gerçekleştirilirse, Geri al düğmesi Güncellemelere izin ver'e döner. Güncellemeleri askıya al açılır menüsünden seçilen zaman aralığı süresince hiçbir güncellemeye izin verilmez. Virüs imza veritabanı sürümü kullanılabilir olan en eski sürüme indirilir ve yerel bilgisayar dosya sisteminde sistem görüntüsü olarak kaydedilir.

güncelleme kullanılabilir duruma geldiğinden 6869'un kullanılabilir olmadığına dikkat edin. Yerel olarak kaydedilen sistem görüntülerinin sayısı 2 olarak ayarlanmışsa ve Geri al öğesini tıklarsanız, virüs imza veritabanı (program modülleri de dahil olmak üzere) sürüm numarası 6868'e geri yüklenir. Bu işlem biraz zaman alabilir. Güncelle bölümünde ESET NOD32 Antivirus ana program penceresinde virüs imza veritabanı sürümünün indirilmiş olup olmadığını kontrol edin.

Belgede ESET NOD32 ANTIVIRUS 6 (sayfa 49-53)