UYARI: Yangın ya da elektrik çarpması riskini azaltmak için 901 aktif dengeleyiciyi yağmura ya da neme maruz bırakmayın. UYARI:

Tam metin

(1)
(2)

UYARI: Yangın ya da elektrik çarpması riskini azaltmak için 901® aktif dengeleyiciyi yağmura ya da neme maruz bırakmayın.

UYARI:

ELEKTRİK ÇARPMASI RİSKİ AÇMAYIN

UYARI: ELEKTRİK ÇARPMASI RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN KAPAĞI ÇIKARMAYIN (YADA ARKAYI).

İÇERİDE KULLANICI İÇİN FAYDALI PARÇALAR YOKTUR. SERVİS İÇİN UZMAN PERSONELE

BAŞVURUN.

AV I S

RISQUE DE CHOC ÉLECTRIQUE NE PAS OUVRIR

ATTENTION: POUR RÉDUIRE LE RISQUE DE DÉCHARGE ÉLECTRIQUE, NE RETIREZ PAS LE COUVERCLE (OU L’ARRIÈRE). IL NE SE TROUVE ÀL’INTÉRIEURAUCUNE

PIÈCE POUVANT ÊTRE RÉPARÉE PARL’USAGER.

S’ADRESSER À UN RÉPARATEUR COMPÉTENT.

Bu UYARI işaretleri 901 aktif ekolayzırın altında yer alır.

Eşkenar üçgen içinde ok ucu sembolü ile yıldırım işareti ile kullanıcıyı elektrik çarpması teşkil edecek ölçüde yeterli büyüklüğe sahip olabilecek sistem muhafazası içindeki izole edilmemiş tehlikeli voltaj varlığına karşı uyarmak amaçlanır.

Eşkenar üçgen içindeki ünlem işareti ile sistemde belirtildiği gibi kullanıcıyı bu kullanma kılavuzunda önemli kullanma ve bakım talimatları olduğu konusunda uyarma

amaçlanmaktadır.

UYARI: Elektrik çarpmasından kaçınmak için geniş priz ağzını geniş yuvayla eşleştirin tamamen takın.

Ek Güvenlik Bilgisi

Bu kullanma kılavuzu ile sunulan önemli güvenlik bilgisi sayfasındaki ek talimatlara bakınız.

Bu Kullanma Kılavuzunu Okuyunuz.

Bu kullanma kılavuzunu dikkatlice okuyunuz. Sisteminizi doğru şekilde kurmanıza ve çalıştırmanıza ve gelişmiş özelliklerinden yararlanmanıza yardımcı olacaktır. Kullanma kılavuzunuzu ileride başvurmak için saklayınız.

Kayıtlarınız için

Seri numaraları her 901 hoparlörün alt panelinde ve aktif ekolayzerin arkasında yer almaktadır.

Hoparlör seri numaraları:

Aktif ekolayzır seri numarası:

Bayi ismi:

Bayi telefonu: Satın alma tarihi:

Satış makbuzunu ve garanti kartını bu kullanma kılavuzu ile birlikte muhafaza etmenizi tavsiye ederiz.

(3)

Nerede Bulabilirsiniz

Garanti Süresi

İçindekiler

Nerede bulabilirsiniz 3

Garanti süresi 3

Müşteri hizmeti 3

Kurma

Başlamadan önce 4

Kartonu açma 4

Sistem uygunluğu 5

Hoparlör için destek seçme 6

Hoparlör için yer seçme 6

Hoparlör bağlantıları 8

Ekolayzer bağlantıları 9

Hoparlörleri ve Ekolayzeri test etme 12

Diğer ekipmanları kullanma 13

901® Serisi VI hoparlör sistemini kullanma

Hoparlörlerinizi çalma 14

Sesi ayarlama 15

Ekolayzer uyumluluğu 16

Ek hoparlörleri bağlama 16

901 Hoparlör sisteminizi kontrol etme

Hoparlörlerinizi temizleme 17

Sorun giderme 17

Ürün bilgisi Teknik Bilgi 18

Mevcut aksesuarlar 18

Bose® Corporation arka kapağın içinde

Bose® 901 hoparlör sistemi ve aktif ekolayzer 5 yıllık devredilebilen sınırlı garanti

kapsamındadır. Garanti ayrıntıları sisteminizle sunulan garanti kartında belirtilmiştir.

Karttaki bilgi bölümünü doldurun ve Bose Corporation’a yollayınız.

Müşteri Hizmeti

Sorunları çözerken ek yardım için bölgenizdeki uygun Bose® müşteri hizmeti ile Bose müşteri servis ofisler ve telefon numaraları arka kapağın içinde yer almaktadır.

Ücretsiz kitapçık mevcuttur. Bose 901® Direct/ Reflecting® hoparlör sistemleri için isteğe bağlı sistem bağlantıları kılavuzu. 149393 numaralı parçayı isteyin.

(4)

Başlamadan Önce

Bose® 901® Serisi VI Direct/Reflecting® hoparlörleri aldığınız için teşekkür ederiz. Bunlar Bose Corporation hoparlör tasarımı ve mühendisliğinde en iyiyi temsil eder ve uzun yıllar dinleme zevki yaşatır.

Bu sistemin kurulum ve işletim ilkeleri geleneksel hoparlörlerin kurulum ve işletim

ilkelerinden önemli derecede farklıdır. Olası en iyi performansı elde etmek ve sorunlardan kaçınmak için bu kılavuzu okumak için zaman ayırın.

UYARI: Tam 901 hoparlör sistemi için Bose 901 aktif ekolayzırınız olmalı. 901 Serisi VI hoparlörlerin 901 Serisi VI aktif ekolayzırlar olmadan kullanımı uygun olmayan performans ile sonuçlanacaktır. Bose 901 ekolayzır yerine grafik yada parametrik ekolayzırların

kullanılması tatmin edici olmayan performans ile sonuçlanacaktır.

Klasik grafik ve parametrik ekolayzırlar Bose 901 aktif ekolayzıra ilave olarak kullanılabilir fakat bunun yerine kullanılamaz. Yine de bu gibi ek ekolayzırların kullanımı sistem

performansını iyileştirmediği için tavsiye edilmez. Yeterli performans için bu hoparlörler ile 901 Serisi VI aktif ekolayzır kullanmalısınız.

Kartonu Açma

Tam Bose 901 Serisi VI hoparlör sistemi üç uygun parçadan oluşur: iki

901 Direct/Reflecting® hoparlör ve ayrı 901 Serisi VI aktif ekolayzır. Aktif ekolayzırı alıcınıza yada amplifikatörünüze bağlamak için iki kablo dahil edilmiştir. 901 hoparlör ve ekolayzırlar üç ayrı karton içinde paketlenmiştir. Sisteminizi dikkatli şekilde açın ve tüm paketleme malzemelerini ileride kullanma olasılığına karşı saklayın.

Hoparlörleri ve ekolayzırı inceleyin. Herhangi parça hasarlı gibi görünürse sistemi

kullanmayınız. Böyle bir durumda hoparlörleri hemen orijinal kartona tekrar koyun ve yetkili Bose bayiniz ile bağlantı kurun.

Not: Şimdi her hoparlörün ve aktif ekolayzırın seri numarasını kaydedin. Bunları garanti kartınıza ve sayfa 2’de bırakılan yere yazın. Seri numaraları 901 hoparlörün altında ve ekolayzırın arkasında yer almaktadır.

UYARI: Her hoparlör kartonu 35 Ib (16 kg)’den fazla ağırlıktadır. Yaralanmadan kaçınmak için kaldırma uygulamasına dikkat edin.

UYARI: Boğulma tehlikesinden kaçınmak için plastik poşetleri çocukların ulaşamayacağı yerde muhafaza edin.

Şekil 1

Kartonun İçerikleri:

• İki 901 Hoparlör

• Bir 901 Aktif Ekolayzır

• İki Ekolayzır Kablosu

(5)

Sistem Uyumluluğu

Bose® 901® Serisi VI hoparlör ve Seri VI aktif ekolayzır mükemmel müzik sistemi oluşturmak için stereo parçalarınızla birlikte çalışır. Aktif ekolayzır sistemin ayrılmaz bir parçasıdır ve sahip olduğunuz parçalara bağlı olarak çeşitli şekillerde bağlanabilir. En yaygın iki yöntem bu kılavuzda tanımlanmıştır. Farklı parçaların kullanılması farklı bağlantı yöntemleri gerektirebilir. Daha fazla bilgi Bose Corporation’dan alınabilir. Ücretsiz kitapçık Bose 901 Direct/Reflecting® hoparlör sistemleri için isteğe bağlı sistem bağlantıları kılavuzu, parça numarası 149393 isteyin.

901 hoparlörleriniz kanal başına 10 – 450 watt amplifikatörler ya da alıcılarla Uyumlu çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Bu kılavuzda alıcı terimi entegre ön amplifikatör ve güç amplifikatörünü (AM/FM tuner ı da içerebilir) belirtmek için

kullanılmıştır. Amplifikatör temrini ayrı ön amplifikatör ve amplifikatör parçaları kapsayan konfigürasyonları tanımlamak için kullanılmıştır.

Çoğu alıcıda TAPE MONİTOR bağlantısı vardır. 901 aktif ekolayzır en yaygın olarak alıcıdaki tape monitör bağlantılarına bağlanır. Teyp kaydedici bağlamayı planlıyorsanız 901 aktif ekolayzırın arkasında teyp kaydedici bağlantıları olarak işaretlenen giriş ve çıkış takımını kullanın.

Ev sineması alıcısı aldıysanız 901 hoparlörlerinizi ön kanallar için kullanabilirsiniz. Ev sineması alıcınızda 901 hoparlörleri ön kanallar için kullanacaksanız ön kanallar için erişilebilir PRE AMP OUY/MAIN AMP IN bağlantıları olmalıdır. Bunlara ayrıca adaptör yada sinyal işlemci bağlantıları da denilebilir.

Kurulum Aşamaları

901 serisi VI hoparlör sisteminizi monte etmek için aşağıdaki verildiği sırayla aşamaları izleyin.

1. 901 hoparlörler için en iyi konumu ve desteği seçin (sayfa 6).

2. Hoparlörleri amplifikatöre ya da alıcıya bağlayın (sayfa 8).

3. 901 aktif ekolayzırı amplifikatöre ya da alıcıya TAPE MONITOR yada PRE AMP OUT/MAIN AMP IN bağlantılarını kullanarak bağlayın (sayfa 9).

4. Sitemi ses sinyallerinin aktif ekolayzırla doğru şekilde işlendiğini görmek için test edin (Sayfa 12).

(6)

Hoparlör için Yer Seçme

Sesi dinleme odasında yansıtma ile en iyi avantaja sahip olarak duvarları kullanan 901® hoparlörleriniz için yer seçin. Sayfa 7’deki çizime bakın.

Yerleştirme İlkeleri

Hoparlörleri aynı duvar boyunca yerleştirin (Şekil 3’e bakınız):

• 4 -12 feet (1.2 – 3.6 m) ayrı, arka duvardan 8 ve 18 inç (20-45 cm) arasında hoparlörün V-şekilli arkası ile. V’yi köşeye yöneltmeyin.

• 18 hoparlörlerin kenarları, üstü ve altı etrafındaki açıklığın 18 inçi (45 cm) .

• ses emen mobilyalardan en az 2 feet (60 cm) .

• 18 yan ve arka duvarlardan 18-48 inç (45 – 120 cm) .

• Yerden yada tavandan 18-36 inç (45 – 91 cm) . Hoparlörleri tam olarak zemin ve tavan arasındaki yarı yola yerleştirmeyin.

Bu ilkeler kapsamında hoparlörlerin duvar gibi yansıtıcı yüzeye ne kadar yakın yerleştirilirse o kadar fazla bass çıkacağını unutmayın.

Hoparlör için Destek Seçme

901 hoparlörleri masaya yada rafa koyabilirsiniz. Bose® zemin kaideleri kullanabilir yada hoparlörleri tavandan sarkıtabilirsiniz. Sayfa 7’deki şekil 3’e bakın.

Hoparlörleri Masaya ya da Rafa Yerleştirme

Her hoparlörün 35 Ib (16 kg) olmasına rağmen uygun bir raf yada masa 140 Ib (64 kg) desteklemelidir. Hoparlörler ve arka duvar arasında yukarıdaki “yerleştirme ilkelerinde”

belirtildiği gibi yeterli mesafe olmasını sağlayın.

Hoparlörleri Zemin Üstüne Dikmek

Zemin standları olarak sadece Bose kaideleri (PS-6) kullanın. Bunlar uygun destek sağlamak için tasarlanmıştır ve yetkili Bose bayinizden bunları alabilirsiniz. Hoparlör bağlantısı yapmadan önce kaideyi takma talimatlarını okuyunuz. Her hoparlörün altında dört pilot delik (şekil 2, delik seti A’ya bakınız) hoparlörü kaideye tutturmak için önceden delinmiştir.

Hoparlörleri Tavandan Sarkıtma

901 hoparlörünüzün güvenli sarkıtılmasını sağlamak için bu ilkeleri kullanın. Üç çelik destek zincirleri tavsiye edilir. Tavan ek parçalarını belirtemeyiz. Kullanılacak tip binanın türüne bağlıdır.

UYARI: Yeterince sağlam olmayan yada su tesisatı veya elektrik kablosu gibi arkalarında gizli tehlikeler olan yüzeylere monte etmeyin. Bu süreci tamamlayabilme konusunda emin değilseniz profesyonel kurucuya danışın.

Not: Hoparlörler terminal bağlantıları yukarı şekilde olarak ters konumda asılır.

Hoparlörleri asmadan önce Bose logosunu dikkatlice 180° dikkatlice döndürün (hemen sağ kısımda görülür)

Şekil 2

Kaide (A) ve Tavan Montajı (B) Pilot Delikleri

(7)

Tavana asma için gerekli olan donanım

• vida kancaları tavandaki zincirleri destekler. En azından 316 inç (4.5 mm)sap çapı ile

#10 tahta dişi olmalıdır. Alçı pandan geçecek şekilde yeterince uzun olmalı ve tahta kirişe girebilecek en az bir inç (25 mm) diş kalmalıdır. Taş tavan için: Sadece tavan kancalarının dişine uyan kaliteli metal genişletme taş ankrajlar kullanın.

• zincir: Çap en azından 532 inç (0.135 in. yada 4 mm) olmalıdır.

• S kancaları olan vida gözleri zincirleri hoparlöre bağlar ve en azından 3/16 inç (4.5 mm) ya da daha geniş sap çapı olan

#10 Tahta dişi olmalıdır.

• tüm donanımda (vida kancaları, vida gözleri, S kancaları) imalatçının güvenli yük 40 Ib (18 kg) ya da daha fazla değerine sahip olmalıdır.

Tavan süspansiyonu ile ilgili genel notlar

• hoparlörleri tavandan 18 – 36 inç (45 – 91 cm) asın, bunları tavana çıkıntılı monte etmeyin.

• doğru stereo imajı sağlamak için yerden mesafe üç-on feet olmalıdır (1 – 3.5 m).

Hoparlörlerin yerden 18 inç (45 cm) daha kısa mesafede olmamasından emin olun.

Hoparlörleri tam olarak zemin ve tavan arasındaki yarı yola asmayın.

Not: Hoparlörler yerden 10 feet’den (3 m) daha fazla yüksekte ise hoparlörün arkasını destekleyen zinciri uzatmanızı tavsiye ediyoruz. Bunu yapmanız hoparlör arkasının, dokuz sürücünün sekiz muhafazasının hafif aşağı doğru açılı olmasına imkan tanıyacaktır.

Adım adım tavana asma prosedürü

1. Tavan: Rijit yapısal tavan desteğine en az iki vida kancası takın (kiriş, putrel yada taş ankraj). Gerekirse 18 inç matkap ucu (3.7 mm) kullanarak tahtada pilot delikler açın.

2. Hoparlör: Her hoparlörün altındaki önceden delinmiş üç pilot deliği kullanın (Şekil 2- delik seti B’ye bakınız). #10 diş vida gözlerini kabul edecek şekilde pilot deliklerini genişletmek için 18 inç matkap ucu (3.7 mm) kullanın. Hoparlör kabininde 12 inç (12 mm) derinlikte delik açın. Kabinde tamamen delin.

Not: Hoparlörleri asma hakkında daha fazla bilgi için Bose® ile bağlantı kurun. telefon numaraları için arka kapağın içine bakın. Belirli tavan yapısı hakkında ayrıntılar için uzman müteahhide ya da profesyonel tesisatçıya danışın.

Şekil 3

Montaj İlkeleri 18 – 36" (45 – 91 cm)

4 – 12"

(1,2 – 3,6 m) 18 – 48"

(45 – 120 cm)

8 – 18" – (20 – 45 cm)

4 – 12"

(1,2 – 3,6 m)

18 – 36" (45 – 91 cm)

18 – 48"

(45 – 120 cm)

(8)

Hoparlör Bağlantıları

Hoparlörler seçilen yerlerinde olarak bunları alıcıya bağlayın.

Kabloyu Seçme

Doğru kalınlıkta hoparlör kordonu kullanmak önemlidir. Örneğin 30 feete kadar (9 m), 18 ölçü (.075 mm2) 2-kondüktör kablo iyi çalışır. 30 feet’den (9 m) daha büyük mesafeler için sayfa 18’deki kablo talimatları çizelgesine bakınız.

Not: Kablonun duvarda yada döşeme altında kullanım için uygun olup olmadığını belirlemek için yerel inşaat kanunlarını kontrol ediniz. Bu bilgi için uzman elektrik tesisatçısıyla bağlantı kurabilirsiniz.

Hoparlör Kablolarını Hazırlama

Hoparlör kablosunu inceleyin. Aslında bunun hafifçe ayrılabilecek izole kablo çifti olduğuna dikkat edin. Bir kablonun etrafındaki izolasyon şerit, halka, yiv yada baskı ile işaretlidir. İşaretli kabloyu pozitif (+) ve işaretsiz kabloyu negatif (-) olarak kullanın. Bu kablolar alıcı ve hoparlördeki pozitif ve negatif terminallere uyar.

Not: Bazen kablo işaretlerini ayırmak zor olabilir. Her iki kabloyu dikkatli şekilde inceleyin.

Her kablonun ucunu hazırlamak için:

1. Her iki kablodan yaklaşık 1/2 inç (12 mm) izolasyonu sıyırın.

2. Her damarlı kablonun çıplak ucunu damarların terminallere dokunmasını engellemek için bükün.

Hoparlörleri Bağlama

UYARI: Bağlantıları yapmadan önce alıcınızı kapatın ve AC

(ana şebeke) Prizinden çekin. Bunu yapmamanız sisteminize zarar verebilir.

Hoparlör terminalleri her hoparlörün altında yazmaktadır. Her terminaldeki dişli somunu ve bir rondelayı çıkarın. Terminal direğinin etrafındaki çıplak kablo ucunu sarın. Daha sonra metal rondelayı vida direğine yerleştirin ve dişli somunu sıkıca vidalayın.

1. Bir kablo çiftini sağ hoparlöre bağlayın (sağ tarafınızdaki).a. bir uçtaki işaretli kabloyu pozitif (+) terminale bağlayın.

b. o uçtaki düz kabloyu negatif (-) terminale bağlayın.

2. Aynı kablo çiftinin diğer ucunu alıcınızın sağ hoparlör çıkışına bağlayın.

a. İşaretli kabloyu pozitif (+) terminale bağlayın.b.

düz kabloyu negatif (-) terminale bağlayın.

3. Yukarıdaki adımları izleyerek ikinci kablo çiftini sol hoparlöre ve alıcıdaki Sol hoparlör çıkışına bağlayın.

Not: Alıcınız giriş empedansı seçeneği sunarsa 8Ω yada 8 ohm İşaretli terminali kullanın.

(9)

Receiver

Hoparlör Bağlantılarını Kontrol Etme

Terminal dişli somununun sıkıca sıkılmasından emin olun. Kablo ve terminal arasındaki boşluk ısınmaya neden olabilir. tüm kabloların pozitiften pozitife (+’dan +’ya) ve

negatiften negatife (-‘den –‘ye) bağlanmasından emin olmak için kontrol edin. Kablonun gevşek damarlarının terminallere dokunmamasından emin olun bu kısa devrelere neden olabilir.

Şekil 4

Hoparlörleri Alıcıya Bağlama

L R

+ – + –

Ekolayzır Bağlantıları

Ekolayzırı bağlamak içi iki seçenek vardır. Seçiminiz sahip olduğunuz alıcının türüne ve sistemi stereonuz ya da ev sineması için kullanmayı planlayıp planlamadığınıza bağlıdır.

Stereo/ev Sineması Olmayan Kullanım

(Tape Monitor Bağlantıları)

Bose® 901® aktif ekolayzırı direk olarak tape monitor bağlantısı ile alıcınıza bağlanır.

Alıcınızda birden fazla teyp bağlantısı varsa ikinciyi kullanın (TAPE2). kaset çalar bağlamak için 901 aktif ekolayzırın arkasında teyp kaydedici bağlantıları olarak işaretlenen giriş ve çıkış takımını kullanın.

TAPE MONITOR alıcının önündeki düğme ekolayzırı sinyal yoluna sokmanıza ve yoldan çıkarmanıza imkan tanır. Bu alıcınıza bağlı klasik, dengelenmemiş hoparlörleri yada kulaklıkları kullanmak istemeniz durumunda önemlidir. Sayfa 13’deki diğer ekipmanı kullanma bölümüne bakınız.

Not: Alıcınız ev sineması kullanımı için tasarlanmışsa Tape Monitör düğmesi olmayabilir.

Yoksa PREAMP OUT/MAINAMP IN bağlantısı kullanmalısınız. Buna ayrıca adaptör yada sinyal işlemci bağlantıları da denilebilir. Ev sineması kullanımı için nasıl bağlantı

yapacağınız ile ilgili talimatlar için sayfa 10’daki “ev sineması kullanımı” (PRE AMP OUT/MAINAMP IN) bölümüne bakın.

1. Teyp monitör bağlantına bağlı sinyal işlemcinin yada harici teyp yuvasının bağlantısını kesin.

2. Ekolayzırla sağlanan ikiz kablo takımlarını kullanın (her uçta iki konektör ile). Sağ (R ) kanal bağlantıları için kırmızı konektörü ve sol (L) kanal bağlantıları için diğer konektörü kullanın.

(10)

3. Kablonun bir ucunu 901® aktif ekolayzırdaki amplifikatör girişi jaklarına bağlayın.

a. ilk konektörü R ile işaretli giriş jakına takın. b. ikinci konektörü L işaretli giriş jakına takın.

4. Kablonun diğer ucunu alıcınızdaki OUT ya da kayıt jaklarına bağlayın. Bu jaklar GİRİŞE, GİRİŞTEN ya da REC olarak işaretlenebilir.

a. ilk konektörü OUT yada R işaretli KAYDET jakına takın.

b. ikinci konektörü OUT yada L işaretli KAYDET jakına takın.

5. Amplifikatör çıkış jaklarından ikinci kabloyu 901 aktif ekolayzırda alıcınızdaki IN yada TEYP jaklarına bağlayın. Bu jaklar OYNAT, Çıkışa, çıkıştan yada monitör olarak işaretlenebilir.

6. 901 aktif ekolayzırın güç kablosunu alıcıdaki anahtarlanmış çıkışlardan birinse takın böylece alıcı açık olduğu zaman güç verilecektir.

Şekıl 5

Teyp Monitör Bağlantısına Bağlama

Ev Sineması Kullanımı

(PRE AMP OUT/MAIN AMP IN) Bu talimatları kullanın:

• sadece stereo işletimi için alıcınızda TAPE MONITOR bağlantısı yoksa.

• arkada PRE AMP OUT/MAIN AMP IN işaretli bölümü olan surround ses alıcısı kullanıyorsanız. Bu jaklar adaptör yada sinyal işlemci olarak etiketlenebilir.

Not: Alıcınızda bu PRE AMP OUT/MAIN AMP IN bölümü yoksa 901 Hoparlörleri ev sineması sisteminde kullanılamaz.

1. Alıcınızdaki PRE AMP OUT/MAIN AMP IN jakları genellikle at nalı pimleri denilen küçük çubuklar ile bağlanır. Bu pimleri çıkarın. Şekil 6’ya bakın.

Şekil 6

At Nalı Pimlerini Çıkarma ANA

AMP IN AMP PRE OUT

L L

R R

Amplifikatör ya da Alıcı

(11)

2. Ekolayzırla sağlanan ikiz kablo takımlarını (her uçta iki konektör ile)

Kullanın. Sağ (R ) kanal bağlantıları için bir konektörü ve sol (L) kanal bağlantıları için diğer konektörü kullanın.

3. Bose® 901® aktif ekolayzırın amplifikatörünü alıcıdaki yada amplifikatördeki PRE AMP OUT jaklarına bağlayın. Sağ kanalı sağ kanala solu sola bağlayın.

4. Aktif ekolayzırın amplifikatör çıkışını alıcıdaki yada amplifikatördeki ana AMP IN jaklarına bağlayın. Sağ kanalı sağ kanala solu sola bağlayın.

5. 901 aktif ekolayzırın güç kablosunu alıcıdaki anahtarlanmış çıkışlardan birinse takın böylece alıcı açık olduğu zaman güç verilecektir.

Not: Bu bağlantı yöntemi aktif ekolayzıra direk teyp yuvası bağlamanıza imkan tanımaz.

Teyp yuvasını alıcıya bağlayın.

901 hoparlörlerin alıcı ANA ya da ÖN hoparlör jaklarına bağlı olduğunu görmek için kontrol edin. Bu şekilde 901 aktif ekolayzır sinyalleri sadece 901 hoparlörlerine ulaşabilir- ev sinemanızın ön kanallarına- merkezi ve surround kanalları olarak kullanılan 901 olmayan hoparlörlere ulaşmaz.

Ek hoparlör ya da sinyal işleme ekipmanı bağlantısı ile ilgili yardım için Bose Corporation’ı arayın. Bu kılavuzun arka kapağındaki adres bilgisine bakınız.

Ücretsiz kitapçık mevcuttur (Sadece ABD). Bose 901 Direct/reflecting® hoparlör sistemi için İsteğe bağlı bağlantılar kılavuzu 149393 numaralı parçayı isteyin.

Şekil 7 Ev Sineması Alıcı Bağlantıları

(12)

Hoparlörleri ve Ekolayzırı Test Etme

Sisteminize uygun test yöntemini seçin.

TAPEMONITOR bağlantısını test etmek için

1. 901 olmayan hoparlörleri yada bağlanabilecek kulaklıkları kapatın yada bağlantısını kesin.

2. 901® aktif ekolayzır üstünde MONITOR düğmesini TAPE’e ve konum 1'e BASS düğmesi OUT’a basın.

3. MID BASS ve MID-TİZ ses sürücüleri orta konuma ayarlayın.

4. Alıcınızı yada amplifikatörünüzü TEYP veya TEYP MONİTÖRÜ düğmesini OUT yada NORMAL konuma

Getirin böylece seçilmez.

5. Sisteminizde müzik çalın. Her iki hoparlörü de duymalısınız. Bu noktada ses

kalitesinden endişe duymayın. Ekolayzır henüz devreye girmemiştir. Bir yada her iki hoparlörden ses gelmezse

Alıcı ve hoparlör bağlantılarını kontrol edin.

6. Alıcı BALANS kontrolünü aşırı sola ve daha sonra aşırı sağa getirin.

Bu sol ve sağ kanal yönlendirmesini test eder. Kanallar ters çevrilmemişse bağlantıları kontrol edin.

Ekolayzırı Test Etmek için

Hoparlörleri ve kablo bağlantılarını kontrol ettiniz. Aşağıdaki aşamalar ile ekolayzır ve kablo bağlantısı test edilir.

1. Hoparlörler çalışırken TEYP yada TEYP MONITOR düğmesi IN ’e basın, ÇAL yada MONİTÖR konumunu seçin. Tüm sesler susmalıdır. Susmazsa ekolayzır kablo bağlantınızı kontrol edin. 901 aktif ekolayzır MONITOR düğmesinin konum 2’ye (TEYP) ayarlanmış olmasından emin olun.

2. 901 aktif ekolayzır MONITOR düğmesini KAYNAK, konum 1’e getirin. Ses tam, doğal ses özellikleri ile çıkmalıdır. Sistem kullanıma hazırdır. Ses çıkmazsa ve ekolayzır güç göstergesi yanıyorsa ekolayzır muhtemelen yanlış bağlanmıştır. Ekolayzır

bağlantılarını inceleyin.

PRE AMP OUTMAN AMP IN bağlantısını test etmek için

901 aktif ekolayzırı PRE AMP OUT/MAIN AMP IN bağlantısına bağladıysanız, sisteme başka ekipman bağlamadan önce hoparlörleri, ekolayzırı ve kablo bağlantısını test etmek için bu talimatlara uyunuz.

1. 901 olmayan hoparlörleri yada bağlanabilecek kulaklıkları kapatın yada bağlantısını kesin. Sisteminizde hoparlör selektör düğmesi yoksa bunu ayarlayın böylece 901 hoparlör güç amplifikatörünüze bağlanır.

2. 901® aktif ekolayzır üstünde MONITOR düğmesi OUT KAYNAK konum 1'e BASS Düğmesi OUT ’a basın.

3. MID BASS ve MID-TİZ ses sürücüleri orta konuma ayarlayın.

4. Sisteminizde müzik çalın. Her iki hoparlörü de duymalısınız. Bir yada iki hoparlörden ses gelmezse ekolayzırın üstündeki güç göstergesinin yandığını görmek için kontrol edin daha sonra alıcı ve hoparlör bağlantılarını kontrol edin.

(13)

5. Alıcı BALANS kontrolünü aşırı sola ve daha sonra aşırı sağa getirin.

Bu sol ve sağ kanal yönlendirmesini test eder. Kanallar ters çevrilmemişse bağlantıları kontrol edin.

6. Alıcıyı kapatın ve geçici olarak 901® aktif ekolayzırı AC (ana şebeke) Güç prizinden çıkarın.

7. Alıcınızı açın. Sistemden müzik duyulmamalıdır. Gelirse ekolayzır muhtemelen yanlış bağlanmıştır. Ekolayzır bağlantılarını kontrol edin.

8. AC gücünü 901 ekolayzıra geri vermeden önce alıcıyı kapatın. Ekolayzırı AC prizine takın. Sistem kullanıma hazırdır.

Diğer Ekipmanı Kullanma

Teyp yuvası, VCR ses bağlantısı, sinyal işlemciler veya diğer parçalar için Bose® 901 aktif ekolayzır TEYP BAĞLANTISI jaklarını kullanabilirsiniz. Bu alıcınızda sadece bir teyp bağlantısı varsa ve ekolayzırı buna bağladıysanız gerekli olacaktır. Ekolayzırı alıcının TEYP 2 bağlantısına bağladıysanız bu parçalar için TEYP 1'i kullanabilirsiniz.

Bağlantıları yapmadan önce alıcı ve parçaları kapatın. Aktif ekolayzır güç göstergesinin kapalı olmasından emin olun.

Teyp yuvası yada VCR eklemek için:

1. Her uçta RCA konektörleri ile kablo kullanın. Bir renk (genellikle) sağ (R ) Kanal bağlantıları içindir ve diğer konektör sol (L) kanal bağlantıları içindir.

2. Ekolayzırın TEYP ÇIKIŞINI ve teyp yuvasının LINE IN/REC ’e bağlayın. Sağ kanalı sağ kanala sol kanalı sol kanala bağlayın.

3. Ekolayzırın TEYP GİRŞİNİ ve teyp yuvasının LINE OUT/PLAY ’e bağlayın. Sağ kanalı sağ kanala sol kanalı sol kanala bağlayın.

Not: Harici sinyal işlemci kullanmak ya da grafik ekolayzır eklemek için daha fazla bilgi için Bose ile bağlantı kurun. Bu kılavuzun arka kapağına bakın.

Ücretsiz kitapçık mevcuttur (Sadece ABD). Bose 901 Direct/reflecting® hoparlör sistemi için İsteğe bağlı bağlantılar kılavuzu 149393 numaralı parçayı isteyin.

Şekil 8

Teyp Yuvasını 901 Aktif Ekolayzıra Bağlama

(14)

Hoparlörlerini Çalma

901 hoparlörlerini çalarken 901® aktif ekolayzırı kullanın. Ekolayzırı nasıl bağlayacağınız alıcınıza nasıl bağladığına bağlıdır.

TAPEMONITOR ’e bağlarken

TAPEMONITOR düğmesini IN ya da MONITOR konumuna getirin. Bu ekolayzırı sisteme sokar. TAPE MONITOR ’ün devrede olduğundan emin olmak için periyodik olarak kontrol edin. Bazı alıcılarda düğme KAYDET SEÇ ya da KAYDET ÇIKIŞ olarak belirtilebilir.

Ekolayzıra bağlı teyp yuvasını çalmak için ekolayzır IN (TEYP konum 2) MONİTOR Düğmesine basın.

Teyp yuvasından başka (DC player, radyo, v.b) parçaları dinlemek için MONITOR düğmesini OUT (kaynak, konum 1) konumuna getirin.

UYARI: Aktif ekolayzırı klasik, dengelenmemiş hoparlör yada kulaklıklarla kullanmayın.

Bu doğal olmayan ses çıkarabilir ve hatta 901 olmayan hoparlörlere zarar verebilir. 901 olmayan hoparlörleri kullanmadan önce alıcı TAPEMONITOR düğmesinin kapalı (OUT ya da NORMAL) olmasından emin olun.

Alıcınızda sadece bir teyp monitörü bağlantısı olsa bile teyp yuvasını klasik, dengelenmemiş hoparlörle ile kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki aşamaları izleyin:

1. Teyp yuvası çıkışlarını alıcınızdaki AUX giriş jakına bağlayın.

2. Teyp yuvası girişlerini 901 aktif ekolayzır üzerindeki teyp çıkışı jaklarına Bağlı bırakın.

3. Alıcı TAPE MONITOR ’ü OFF (OUT yada NORMAL) konumuna getirin. Bu diski yada radyo kaynaklarını kaydetmenize imkan tanır. 901 dengeleme ile herhangi program kaynağını (teyp dahil) çalabilirsiniz.

Not: Bu düzenleme sadece teyp yuvaları ile çalışır. Bunu herhangi türde sinyal işleme cihazı ile kullanmayın.

PRE AMP OUT/MAIN AMP IN ’e bağlarken

1. 901 aktif ekolayzırdaki MONITOR düğmesini her zaman OUT (kaynak, konum 1)’da bırakmalısınız.

2. Teyp yuvalarını bu amplifikatör bağlantısına bağlı olduğu zaman 901 aktif ekolayzıra bağlamayın. Teyp yuvasını alıcıya ya da amplifikatör TAPE MONITOR bağlantısına yada AUX girişlerine bağlayın.

3. Güç amplifikatörü her zaman 901 aktif dengelenmiş sinyal alır. Bu sinyal klasik hoparlör ve kulaklığa hasar verebilir. Bundan dolayı klasik hoparlörleri veya kulaklıkları 901 ekolayzırın bağlantısını kesmedikçe bağlamayın.

Teyp yuvalarını yada sinyal işleme cihazlarını ön amplifikatör ve ana amplifikatör arasında bağlı olduğu zaman 901 aktif ekolayzıra bağlamayın.

(15)

Sesi ayarlama

Sesi MID-Tiz ve MID-BASS kaydırıcıları ve 901® aktif ekolayzerdaki BASS kontrolünü Kullanarak ayarlayın. Alıcınızdaki ton kontrollerini MID-TİZ ve MID-BASS kaydırıcıları aşağıdaki

Prosedürlere göre ayarladıktan sonra kullanın.

MID-TİZ v e MID-BASS kaydırıcılarını kullanma

Bu kontroller hoparlör konumu, oda akustiği ve program kalitesi etkileri için dengelemek için ayar yapmanıza imkân tanır.

1. Bilindik bir müzik parçası seçin.

2. Alıcı ton kontrollerini orta (düz) konuma ayarlayın. Ses şiddetini dengeleme kontrolü varsa (gürültülü ya da gürültüsüz olarak işaretli) bunu OFF yada OUT konumuna getirin.

3. Ekolayzırdaki MID –TİZ kaydırıcıyı orta konuma getirin.

4. Seçilen müziği normal seste 901 hoparlörde çalın. MID-BASS kaydırıcıyı birkaç kez geri ve ileri hareket ettirin ve efekti dinleyin. Müziğin doluluğundaki önemli bir değişikliği duymalısınız. Duymazsanız aktif ekolayzır devrede olmayabilir. Sayfa 14 ’deki

“hoparlörleri çalma” bölümüne bakınız.

5. MID - BASS kaydırıcının efektine aşina olduğunuz zaman bunu aşırı sola ayarlayın.

Müzik pasajını tekrar çalın ve yavaşça MID-BASS kaydırıcıyı ses aşırı ağırlık olmadan zengin ve dolu olana kadar sağa ilerletin.

6. Müzik pasajını tekrar çalın bu sefer MID-TİZ kaydırıcıyı bu efekte aşina olmak için ileri ve geri hareket ettirin. Müziğin netliğinde önemli bir değişikliği duymalısınız.

7. MID-TİZ kaydırıcıyı aşırı sola ayarlayın ve pasajı tekrar çalın. MID-Tiz kaydırıcıyı ses açık olana kadar ve aşırı tiz seslilik olmadan ayrıntılı olana kadar yavaşça sağa ilerletin.

BASS kontrolünü kullanma

Bass kontrolü alternatif bass dengeleme sağlar. Bu bass zenginleştirme düğmesi değildir ve hoparlörlerin bass çıkışını arttırmak amaçlanmamıştır.

Hoparlörün alçak frekans bilgisini işleme şeklini değiştiren alternatif dengeleme şeklini devreye sokmak için BASS kontrolü IN ’e (konum 2’ye) basın. Örneğin alternatif dengeleme ile org müziğini tercih edebilirsiniz. Kontrol geri beslemeyi ve döner platformdan gürültüyü ortadan kaldırmada yardımcı olabilir.

(16)

Ekolayzer uyumluluğu

Bose® 901® Serisi VI aktif ekolayzer Bose 901 serisi VI hoparlörleri ile

Kullanma için tasarlanmıştır. Ayrıca 901 Serisi V hoparlörleri ile kullanılabilir.

UYARI: Bose 901 serisi I, II, III yada IV hoparlörler için önemli derecede farklı dengeleme gerekir. 901 serisi VI aktif ekolayzer seri I-IV hoparlör ile kullanılamaz. Aktif ekolayzer hakkında ek bilgi için Bose servisi ile bağlantı kurunuz.

Ek hoparlör bağlama

Hoparlör tipi ve bunları nasıl kullanacağınız kaç tane amplifikatöre ve 901 aktif ekolayzıra ihtiyacınız olduğuna bağlıdır.

Aynı anda 901 olmayan hoparlörler kullanmak için ikinci amplifikatöre gerek vardır. 901 hoparlörler ile diğer hoparlörleri aynı anda kullanmak için 901 aktif ekolayzırı izole edebilme gerekir böylece bu sadece 901 hoparlörleri etkiler.

901 hoparlörleri ekleme

Tek alıcıya ya da amplifikatöre bağlı ikinci 901 serisi VI hoparlörleri kullanmak için Sadece bir 901 serisi VI aktif ekolayzıra ihtiyacınız vardır. Ek hoparlörleri

alıcı ya da amplifikatör üzerindeki ek hoparlör çıkışı jaklarına bağlayın.

Dört kanallı ya da zaman ertelemeli müzik sisteminde ekstra 901 hoparlör kullanmak için her hoparlör çifti için ayrı bir 901 aktif ekolayzıra ihtiyacınız olacaktır.

Klasik hoparlör ekleme

901 hoparlörler ile klasik hoparlör çalmak için ayrı bir güç amplifikatöre ihtiyacınız vardır. 901 aktif ekolayzırı sadece 901 hoparlörleri çalıştıran amplifikatöre bağlayın.

UYARI: Klasik hoparlörlerin 901 aktif ekolayzırdan sinyal almamasından emin olun.

Ek hoparlör yada sinyal işleme ekipmanı bağlantısı ile ilgili yardım için Bose Corporation’ı arayın. Bu kılavuzun arka kapağındaki adres bilgisine bakınız.

Ücretsiz kitapçık mevcuttur (Sadece ABD). Bose 901® Direct/ Reflecting® hoparlör sistemleri için isteğe bağlı sistem bağlantıları kılavuzu. 149393 numaralı parçayı

isteyin.

(17)

Hoparlörlerinizi temizleme

901® hoparlörlerin yüzeyi boyalı ise yumuşak ıslak bez kullanın. Gerekirse bulaşık deterjanı gibi hafif deterjan kullanın. Hoparlörlerin ahşap kaplama cilası varsa bunları ahşap mobilya cilası temizleyin. Hoparlör ızgara panellerini gerekirse dikkatlice elektrik süpürgesiyle süpürün.

Sistemin yakınında sprey kullanmayın. Ayrıca alkol, amonyak yada aşındırıcı içeren temizlik çözeltileri, çözücü ve kimyasallar kullanmayın. Sıvıların açıklıklara girmesine izin vermeyin.

Sorun giderme

901 serisi VI hoparlörünüz yada 901 aktif ekolayzerinizde sorun yaşarsanız ilerlemeden önce alıcı yada amplifikatörü kapatın. Daha sonra hoparlör, alıcı ve aktif ekolayzer arasındaki tüm bağlantıları kontrol edin. Aşağıdaki ilkeleri izlemeden önce kablo bağlantısı sorunlarını düzeltin. Sorunların hoparlördense ekipmandan kaynaklanması daha olasıdır bundan dolayı alıcının yada diğer parçanın kullanma kılavuzuna bakmanız gerekebilir.

Sorun çözüm

Bir hoparlörün sesi

bozuktur yada çalmaz • Dkabloları değiştirmeyin bu hoparlöre zarar verebilir. Amplifikatörü kapaton ve amplifikatördeki arızalı hoparlörün bağlantısını kesin. Bunu diğer kanala tekrar bağlayın. Hoparlör doğru şekilde çalışırsa sorun hoparlörün kablo bağlantısında değildir.

Hoparlörler çalmaz • hoparlörleri doğru çalıştığı bilinen başka bir alıcıya yada amplifikatöre bağlayın.

Hoparlörler artık doğru çalışırsa sorun hoparlörlerde değildir.

901 hoparlörlerinin ses balansının 901 aktif ekolayzer bu ikinci alıcı yada amplifikatör ile kullanılmaması durumunda yanlış olacağına dikkat edin.

Yüksek ve düşük frekanslar zayıf görünebilir

• 901 aktif ekolayzerin devrede olmasından emin olmak için kontrol edin. Bu kılavuzun 14. sayfasındaki hoparlörlerinizi çalma bölümüne bakınız.

Yüksek ses seviyelerinde ses

bozuk ses duyabilirsiniz • Sesi kısmayı deneyin. Bozukluk devam ederse yetersiz tahrik edilmiş alıcı yada amplifikatör kullanıyor olabilirsiniz.

Sorun 901 aktif ekolayzerda gibi görünmektedir

• Sistemin ekolayzer olmadan uygun şekilde çalışıp çalışmadığını görmek için ekolayzeri atlayın. (hoparlörlerde yüksek yada alçak ses yoktur.) tüm bağlantıların doğru olduğunu ve kabloların kusurlu olup olmadığını görmek için kontrol edin.

Hoparlördeki veya ekolayzerdeki sorun devam eder

• arızaları doğrulamak için yetkili Bose® bayiniz ile bağlantı kurun ve servisi Bose fabrikası veya fabrikanın yetkili acentesi ile düzenleyin. Bose corporation garanti şartları kapsamında sorunu düzeltmek için elinden geleni yapacaktır.

(18)

Teknik bilgi

Bose® 901® Series VI Direct/Reflecting® hoparlörler

Çevirici tamamlayıcı

Dokuz (9) 41/2" (11.4 cm) tam aralık sarmal ses bobin sürücüleri, her kabinde

Enerji dağıtımı

Yansıtma ile %89 Direk radyasyon ile %11

Muhafaza

14-elemanlı Acoustic Matrixmuhafaza üç reaktif hava sütunu ile

Nominal empedans

8Ω (ohms)

Amplifikatör uyumluluğu

10 - 450 watt RMS amplifikatör/alıcılara uyumludur.

Değer 250 watt IEC

Önerilen sigorta

Seri bağlı 3A hızlı hareket eden sigorta Buss AGC-3, Littelfuse 312-003, yada eşdeğeri

Kabin

Ceviz cila ile yağ kaplu sert ahşap kaplama

Siyah vinil kaplama

Boyutlar

21”Hx 125/8”G x 13”Ç (53.3 x 32.0 x 33,0 cm)

Ağırlık

Muhafaza başına 35 lb. (16 kg)

Kablo tavsiyeleri

Ölçü Uzunluk

18

(0.75 mm2) 30 ft (9 m) maksimum

16

(1,5 mm2) 45 ft (14 m) maksimum 14 (2.0 mm2) 70 ft(21 m) maksimum

901 serisi VI aktif ekolayzer

Giriş empedansı

47 k ohms (47 kΩ)

Çıkış empedansı

1 k ohm

Kullanışlı dinamik aralığı

106 dB @ 35 Hz

Gürültü (A-ağırlıklı)

1 volt’un altında 90 dB’den daha büyük

Bozulma

1 kHz’de %0.90 THD'den daha az 1 V giriş

Dengeleme kontrolleri

Mid-Bass, ±6 dB @ 225 Hz Mid-Tiz, ±6 dB @ 3 kHz

Bass düğmesi

- 6 dB @ 35 Hz

Güç gereklilikleri

120V ~ 50/60Hz, 3.5W 220-240V ~ 50/60Hz 3.5W 100V ~ 50/60Hz, 3.5W

Kabin

Siyah anotlanmış alüminyum.

Boyutlar

13”Hx 23/4”G x 5”Ç (33,0 x 7,0 x 12,7 cm)

Ağırlık

3.4 lb (1.5 kg)

Aksesuarlar

PS-6 zemin kaideleri hakkında bilgi almak için Bose bayisi ile bağlantı kurun. Yada direk olarak Bose’u arayın (telefon numaraları için arka kapağa bakın).

(19)

ABD

Bose Corporation, The Mountain Framingham, MA 01701-9168 1-800-367-4008

Telefon saatleri - ET (doğu saati ):

hafta içi 8:30 ÖÖ -8 ÖS.

Cumartesileri 9 ÖÖ-3 ÖS.

Kanada

Bose Ltd., 1-35 East Beaver Creek Road Richmond Hill, Ontario L4B 1B3

1-800-465-2673

Telefon saatleri - ET (doğu saati ):

hafta içi: 9 ÖÖ- 5 ÖS.

Avrupa ofisi

Bose Products B.V., Nijverheidstraat 8 1135 GE Edam, Nederland

TEL 0299-390111 FAX 0299-390114

Avustralya

Bose Pty Limited, 1 Sorrell Street Parramatta NSW, 2150

TEL 02 9204-6111 FAX 02 9204-6122

Belçika/België

Bose N.V., Limesweg 2, B-3700 Tongeren TEL 012-390800 FAX 012-390840

Danimarka

Bose A/S, Industrivej 7, 2605 Brøndby TEL 4343-7777 FAX 4343-7818

Almanya

Bose GmbH, Max-Planck-Straße 36d D-61381 Friedrichsdorf

TEL 06172-71040 FAX 06172-710419

Fransa

Bose S.A., 6, rue Saint Vincent 78100 Saint Germain en Laye

TEL 01-30616363 FAX 01-30614105

Hindistan

Bose Corporation India Private Limited W-16, Greater Kailash-II

New Delhi 110 048

TEL (011) 648 4462 FAX (011) 648 4463

İrlanda

Bose Corporation

Carrickmacross, Co Monaghan

TEL (042) 9661988 FAX (042) 9661998

İtalya

Bose S.p.A., Via della Magliana 876 00148 Roma

http://www.bose.it/

w.bose.iT

TEL 06-65670802 FAX 06-65680167

Japonya

Bose K.K., Shibuya YT Building 28-3 Maruyama-cho

Shibuya-ku, Tokyo 150

TEL 3-5489-0955 FAX 3-5489-0592

Nederland

Bose B.V., Nijverheidstraat 8 1135 GE Edam

TEL 0299-390111 FAX 0299-390109

Norge

Bose A/S, Solheimsgate 11 N-2001, Lillestrøm

TEL 63-817380 FAX 63-810819

Österreich

Bose Ges.m.b.H., Vienna Business Park Wienerbergstrasse 7 (10.OG)

A-1100 Vienna

TEL 01-60404340 FAX 01-604043423

Schweiz

Bose AG, Rünenbergerstrasse 13 4460-Gelterkinden

TEL 061-9815544 FAX 061-9815502

Sverige

Bose A/S, Johannefredsgatan 4 S-43153 Mölndal

TEL 31-878850 FAX 31-274891

İngilter

Bose Limited

1 Ambley Green Gillingham Business Park Gillingham, Kent ME8 ONJ

TEL 0870-741-4500 FAX 0870-741-4545

Diğer yerlerden

Bose Customer Service, 1 New York Ave.

Framingham, MA 01701-9168 USA TEL (508) 766-1900 FAX (508) 766-1919

Dünya çapında web

www.bose.com

(20)

©2000 Bose Corporation, The Mountain, Framingham, MA 01701-9168 USA

195438 AM Rev.03 JN20413

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :