Erken Çocukluk Döneminde
Fen Ve Matematik
Sağlık Bilimleri Fakültesi
Çocuk Gelişimi Bölümü
Erken Çocukluk
Döneminde Fen Etkinlikleri
Eğitim etkinliklerinin sistemli ve düzenli bir
şekilde gerçekleşmesi ve belirlenen amaçlara
ulaşabilmesi her şeyden önce günlük planın iyi
bir şekilde hazırlanmasına bağlıdır.
Günlük planda fen etkinliğinin planlaması ve uygulaması
Öğretmen, fen eğitimini planlarken, çocukların yaşı ve gelişim
düzeyini, konuyu kimin öğreteceği, ne öğreteceğini, nasıl
öğreteceğini ve nerede öğreteceğini iyi planlamalıdır. Bu
amaçla öğretmen öncelikle çocukları iyi tanımalıdır. Ayrıca
kendisini de iyi tanımalı ve eksik olduğu konularda kendisini
yetiştirmelidir.
Türkçe Dil Etkinliği
Sanat etkinliği
Müzik etkinliği Drama etkinliği
Oyun etkinliği
Erken Çocukluk Döneminde Fen Etkinliklerinin Kullanıldığı Etkinlikler
Fen Etkinlikleri İçin Gerekli Materyaller
Fen ve matematik etkinliklerinde kullanılacak araç gereçler her yerde
bulunabilecek tarzda ve günlük yaşantıda çocukların karşılarına çıkabilecek
niteliktedir. Çocukların tanıdıkları malzeme ve araç gereç seçilmesi çocukların
bu malzemeleri daha kolaylıkla kullanabilmelerine olanak sağlamakta ve o
malzemeleri başka şekillerde nasıl kullanabileceklerine ilişkin çocuklara yol
gösterici olabilmektedir. Bu şekilde hem çocukların zihinsel ve fiziksel
gelişimleri ve becerileri artacak hem de yaratıcı düşünme ve alternatif
yaklaşımlarla sorun çözme becerileri gelişecektir.
Fen, doğa ve matematik etkinlikleri için bir okul öncesi kurumunda bulunabilecek malzemeler:
Mıknatıs
Cetvel
Büyüteç
Mikroskop
Termometre
Saat
Pusula
El feneri
Ayna
Tartı
Ölçü aletleri
Yerküre
Prizma
Mercekler
Fotoğraflar
Değişik özelliklere sahip taşlar
Toprak, kum
Eğitici oyuncaklar
Fen ve doğa merkezinde bulunabilecek albümler:
Bitki albümü
Çiçekler albümü
Evcil hayvanlar albümü
Vahşi hayvanlar albümü
Deniz ürünleri albümü
Taşıtlar albümü
Tohumlar albümü
Tahıllar albümü
Meyve ve sebzeler albümü
Meslekler albümü
Giysiler albümü
Aile albümü
Koleksiyonlar:
Para koleksiyonu
Kelebek koleksiyonu
Yaprak koleksiyonu
Taş koleksiyonu
Pul koleksiyonu
Fen ve doğa merkezinde bulunabilecek albümler:
Bitki albümü
Çiçekler albümü
Evcil hayvanlar albümü
Vahşi hayvanlar albümü
Deniz ürünleri albümü
Taşıtlar albümü
Tohumlar albümü
Tahıllar albümü
Meyve ve sebzeler albümü
Meslekler albümü
Giysiler albümü
Aile albümü
Grafikler:
Hava grafiği
Mevsimler grafiği
Boy grafiği
Yaş grafiği
Meslekler grafiği
Tablolar:
Sayı tablosu
Renk tablosu
Şekil tablosu
Mevsimler tablosu
Ailemiz tablosu
Türkçe Etkinlikleri
• Türkçe etkinliklerinde fen kavramları ile ilgili bilmece, tekerleme ve hikayelere yer verilebilir.
• Çocuklarla ile birlikte bilim ile ilgili kitaplar, ansiklopedi ve dergiler incelenebilir.
• çocuklara bilimsel kavramları içeren bir hikaye anlatılabilir.
• Bilim kitaplarından ve bilim sözlüğünden bilimsel bir kelime seçerek,
kelimenin anlamı üzerinde sohbet edilebilir ve çocuklardan kelimenin ifade
ettiği şeyleri resimlemeleri istenebilir.
Sanat Etkinlikleri
• Bir sanat projesinde bir gezi sonrasında çevreden toplanılan tohumlarda, yapraklar, çiçekler kullanılabilir.
• Tohum ve bitkiler boyanarak sanat çalışmasında kullanılabilir.
• Sanat etkinliklerinde oyun hamuru, sünger, artık kumaşlar yardımı ile insan maketi hazırlanabilir.
• Sanat etkinliğinde çocuklarla gökyüzü ve güneş sistemine ait
mobiller yapılabilir.
Oyun Etkinlikleri
• Bahçede serbest oyun sırasında kum ve su havuzlarında çocukların öğrendikleri fen ile ilgili kavramları denemelerine olanak
sağlanabilir.
• Hayvanlar, bitkiler, gökyüzü ile ilgili hazırlanacak yap-bozlar, dominolar gibi çeşitli kart oyunları çocukların bu kavramları öğrenmelerinde kullanılabilir.
• Fen kavramları ile ilgili parmak oyunları üretilebilir.
Müzik Etkinliği
• Doğal nesnelerle müzik aletleri yapılabilir. Örneğin bal kabağından, baklagillerden marakas, kamıştan düdük gibi aletler yapılabilir.
• Müzik etkinliklerinde çeşitli fen kavramları ile ilgili şarkılar öğretilebilir.
• Doğa seslerine ilişkin müzikler dinletilebilir.
Drama etkinliği
Drama etkinliklerinde doğamız, hayvanlar, sağlığımız, gökyüzü ve
dünyamız, duyu organlarımız gibi fen ile ilgili pek çok konu ve
kavrama yer verilebilir.
Erken Çocukluk
Döneminde Fen Eğitimi
( Bilimsel Süreçler)
* Bir eyleme yol açan düşünme yollarının var olmasıdır. ( problemler çözmek, hedefler oluşturmak, planlar yapmak gibi).
* Düşünce ve duyguların başkalarına aktarılması.
* Duyguların yönetilmesi.
( can sıkıntısının üstesinden gelmek gibi).
Bilimsel süreç becerilerinin üç temel
fonksiyonu vardır. Bunlar;
Çocuklar, günlük yaşamlarında içinde bulundukları dünyaya
yönelik bilgi ve kavramları araştırırken gözlem, ölçme,
kaydetme ve karşılaştırma gibi bilimsel yöntemlere
başvurmaktadırlar. Bilimsel yöntemleri kullanmayı içeren
bilimsel süreçler; gözlem yapma, karşılaştırma, sınıflandırma,
ölçme ve kaydetme, iletişim, sonuç çıkarma, tahmin etme,
hipotez kurma ve sınama-değişkenleri tanımlama ve kontrol
etme olmak üzere sekiz süreçten oluşmaktadır.
Gözlem Yapma
Çocuklar için bilgi edinmenin birincil yolu olan gözlem, bir problemi
çözmek üzere bilgi toplamanın ilk aşamasıdır. Çocukların
gözlemleyebileceği birçok nesne ile dolu olan doğal dünya hakkında
çocuklar bilgi sahibi olmak için tüm duyularını kullanarak gözlemde
bulunmaktadırlar. Çocuklar nesnelerin boyut, şekil, renk, doku gibi
özelliklerini gözlemleyebilmeleri için birçok fırsata ihtiyaç
duymaktadırlar.
Bu nedenle, fen eğitiminde çocukları dikkatli gözlem yapmaya
yönlendirebilecek, aktif araştırma ve keşiflerle cevaplanacak sorular
hazırlanarak (bana ne gördüğünü söyle, ne duyuyorsun, dokununca nasıl
hissediyorsun, bu nesneyi nasıl anlatırsın gibi) gözlem yapma yönteminin
uygulaması yapılmaktadır. Bu yolla yapılan eğitim-öğretim stratejisi, çocukların
gözlem yapma becerilerinin pekiştirilmesini sağlayarak, onların gözden
kaçırabilecekleri belirli olgulara dikkat toplamalarını öğretmede ideal bir yol
oluşturmaktadır.
Erken çocukluk döneminde yapılacak olan fen eğitiminde, çocuklara beş duyu kullanarak gözlem yapmalarını sağlayacak etkinlikler hazırlanarak onların nesneleri değişimleri, benzerlik ve farklılıkları tanımlamalarına ve gözlem yoluyla çıkarsama arasındaki farka karar vermeleri sağlanmaktadır. Böylece çocuğun bir problemi çözmek için bilgi edinmede gözlem yapma becerisi desteklenmiş olacaktır.
Çocuklarda gözlem yapma becerisi geliştikçe doğal olarak benzerlik
ve farklılıkları sorgulamaya başladığı görülecektir. Bu durum da
karşılaştırma süreci olarak adlandırılmaktadır.
Karşılaştırma
Gözlem becerileri sonucunda gelişen karşılaştırma, sınıflandırmanın da ilk adımıdır. Dolayısı ile karşılaştırma, gözlem aşamasına bağlı ve onun üzerine inşa edilen bir süreç olarak değerlendirilmektedir. Erken çocukluk döneminde fen eğitiminde yapılan, benzerlikleri ve farklılıkları bulmaya yönelik etkinlikler bu süreci destekleyici etkinlikler arasında yer almaktadır.
Örneğin, çocuklar yaprak gibi bir nesnenin özelliklerini gözlemlerken yaprak
türlerinin benzerlik ve farklılıklarına odaklanarak karşılaştırmalar yapmakta
ve yaprakları sınıflandırabilmektedir (yaprakların benzer özellikleri nelerdir,
yaprakların farklı özellikleri nelerdir, içlerinden hangisi daha büyük gibi).
Sınıflandırma
Nesneleri gruplandırma ve ayırma becerisi de karşılaştırma gibi nesnelerin özelliklerini gözlemleme üzerine temellendirilmektedir. Benzer nesneleri belirli bir özelliğe göre gruplama becerisi olarak tanımlanan sınıflandırma becerisi, çocukların gerçek nesneleri gruplandırma ve birbirinden ayırma becerisini kazanmasıyla başlamaktadır. Çocuklar başlangıçta bir nesneyi sadece renk, boyut veya şekillerine göre bir özelliğe göre gruplandırabilmektedirler.
Sınıflandırma becerisi geliştikçe, nesneleri iki veya daha çok niteliğe göre bir
araya gruplandırabilmekte ve dil becerileri geliştikçe de yaptıkları
sınıflandırmaları isimlendirebilmektedirler.
Çocukların tasvir etmelerini teşvik eden yetişkinlerin desteğiyle,
çocuklar nesnelerin birden fazla özelliği olduğunu ve de birden
fazla grupta sınıflandırılabileceğini öğrenmektedirler. Eğitimciler
çocukları, nesneleri, onların gözlemlenen özelliklerine göre
gruplamaları ve/veya nesne ya da olayları belli bir düzene göre
düzenlemeleri için teşvik etmeleri gerekmektedir.
Ölçme ve Kaydetme
Ölçme, fiziksel ve fiziksel olmayan özellikleri nicelendirme becerisidir.
Sayılar, mesafe, zaman, hacim, sıcaklık vb. ölçülebilir kavramlar gözlem, sınıflandırma ve iletişime kesinlik katmaktadır. Ölçümler, standart birimlerle olduğu gibi, standart olmayan birimlerle de gerçekleştirilmektedir.
Çocukların yemek yaparken iki “tutam” tuz atmaları veya kolaj çalışmasında bir “avuç dolusu” pirinç kullanmaları standart olmayan birimlere örnektir.
Ayrıca çocukların; cetvel, terazi, dereceli silindir, saat, hesap makinesi,
bilgisayar, elektrikli araçlar vb. ölçüm araçlarını kullanmaya yönelik teşvik
edilmesi gerekmektedir. Çocukların ölçme becerisini geliştirmeye yönelik
(bu nesneyi nasıl ölçebilirsin, sence hangi nesne daha ağır, bu sonuca nasıl
vardın gibi) sorular sorulabilir.
İletişim
Bilgilerin toplanması, düzenlenmesi ve anlaşılabilecek bir şekilde diğerlerine
sunulmayı içeren iletişim, erken çocukluk döneminde bilimsel keşifler
kapsamında bir durumu anlatabilme becerisi anlamına gelmektedir. Çocuklar
düşüncelerini diğerlerinin anlayabileceği şekilde ifade etmek için dili, sözlü,
yazılı ya da sembolik biçimlerde kullanmaktadır. Bu sayede çocuklar,
benmerkezci bakış açısından uzaklaşarak, kendi fikirlerini diğer fikirlerle
karşılaştırmayı öğrenmektedir.
Sonuç Çıkarma
Çıkarım, bir gözlemin nedeni hakkındaki sonuçlarıdır. Çocukların çıkarımda
bulunmaları, bir dizi gözlem sonucunda gözlemlerini sınıflandırmaları ve bunlara
birtakım anlam yüklemeleri neticesinde gelişmektedir. Örneğin, çocuklar
pencereden dışarıya baktığında ağaçların üstünde kımıldayan yaprakları
görmekte ve dışarıda rüzgar estiği sonucuna varmaktadırlar. Çocuklar rüzgarı
doğrudan hissetmemelerine rağmen gözlemleri ve önceki deneyimleri sayesinde,
rüzgârın esmekte olduğunu anlarlar. Ya da çocuklar tüm hafif nesnelerin suda
yüzdüğünü gözlemleyerek, suda yüzmenin nedeninin hafiflik olduğu çıkarımında
bulunabilirler. Bu nedenle çocuklara, daha önce sahip oldukları bilgilere dayanan
gözlemler hakkında sonuçlara varmaları ve çocukların daha iyi çıkarımlarda
bulunması için eğitimcilerin çocuklara yardımda bulunması gerekmektedir
Tahmin Etme
Tahmin etme, mevcut bilgilerin gözlemine bağlı olarak fikir
yürütmeyle gerçekleşmektedir. Çocukların da mantıklı bir tahminde
bulunabilmeleri için, geçmişte edindikleri bilgilerle donanımlı
olmaları gerekmektedir. Tahmin etme becerisi ve istekliliği, neden-
sonuç ilişkisine dair bir farkındalık ve anlayış geliştirmek açısından
oldukça önemlidir. Bu farkındalık, birçok deneme neticesinde mevcut
ilişkiyi görebilme ve devamının nasıl geleceğini doğru tahmin
edebilme becerisine dönüşmektedir.
Hipotez Kurma ve Sınama
Değişkenleri Tanımlama ve Kontrol Etme
Bir araştırmanın deney olarak adlandırılabilmesi için, bir hipotezinin ve kontrol değişkenlerinin olması gerekmektedir. Hipotez, çocukların okul öncesinde veya ilkokulda irdeledikleri araştırmacı sorulardan çok daha formal bir işlem olarak karşılarına çıkmaktadır. Hipotez, iki değişken arasında olabileceği düşünülen bir ilişkiyi ifade etmektedir.
Geçerli bir deneyde, değişkenler tanımlanmakta ve kontrol
edilmektedir.
İlkokul çağındaki çocuklarla deneyler gerçekleştirilebilirken,
daha küçük çocuklar için deneysel araştırmalar daha uygun
olmaktadır. “Benzer bitkiler üzerinde toprak türü, güneş ışığı
miktarı, su ve sıcaklığı sabit tutarken, sadece gübre miktarını
değiştirmek” örneğinde olduğu gibi çocuğun bir deneyin
sonuçlarını belirleyecek boyutlarını belirlemesi ve mümkün
olduğunca çok boyutu sabit tutarken, sadece bağımsız olan
boyut ya da değişkenleri düzenlemesini gerektirmektedir.
Etkinlik Adı: Kaynağını Bul
Etkinlik Türü: FEN ETKİNLİĞİ Bilişsel Alan
Kazanım 6: Nesne ya da varlıkları özelliklerine göre eşleştirir.
Göstergeleri:
Nesne/varlıkları yapıldığı malzemeye göre ayırt eder, eşleştirir.
Kazanım 17: Neden-sonuç ilişkisi kurar.
Göstergeleri:
Bir olayın olası sonuçlarını söyler.
Materyaller: iki adet fon kartonu ya da pano, koyun, tavuk resimleri,
dergilerden ke-silmiş süt, peynir, yün, kazak, atkı, et, tavuk eti, yumurta vb.
resimler, koyun yünü, tavuk tüyü
Öğrenme Süreci:
İki pano ya da fon kartonu çocukların göz hizasına yerleştirilir. Panolardan birinin en üst kısmına tavuk, diğerine de koyun resmi yapıştırılır.
Çocuklara bu hayvanların özellikleri ve bu hayvanların hangi özelliklerinden yararlandığımı sorulur.
Panoların önüne, yere karışık şekilde süt, peynir, yumurta, kazak, tüy, pişmiş tavuk vb. resimleri ve tavuk tüyü ile koyun yünü yerleştirilebilir.
Çocukların sırayla gelerek yerden seçtikleri bir ürünün resmini hangi hayvandan elde edilmişse onun bulunduğu panoya yapıştırmaları istenir.
Yerdeki resimlerin tümü uygun olarak panoya yerleştirildikten sonra,
tavuk ve koyun taklitleri yapılarak etkinlik sonlandırılabilir.
Etkinlik Adı: Eriyen ve Erimeyen Nesneler Etkinlik Türü: FEN ETKİNLİĞİ
Bilişsel Alan
Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri:
Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
Dikkatini çeken nesne/durum/olaya yönelik sorular sorar.
Dikkatini çeken nesne/durum/olayı ayrıntılarıyla açıklar.
Kazanım 2:Nesne/durum/olayla ilgili tahminde bulunur.
Kazanım 17: Neden-sonuç ilişkisi kurar.
Göstergeleri:
Bir olayın olası nedenlerini söyler.
Bir olayın olası sonuçlarını söyler.
Materyaller: Un, şeker, tuz, pirinç, mercimek, taş, kum, buz, su, yoğurt kapla-rı/plastik
kaplar, kaşık
Öğrenme Süreci:
Çocuklara bazı nesnelerin suya atılıp karşılaştırıldığında eridiği, bazılarının da erimediği söylenir ve suda eriyen ve erimeyen nesnelerin neler olduğu sorulur.
Çocukların plastik kaplar içine bir miktar su doldurmaları istenir.
Her çocuğun bir malzeme seçmesi istenir. Ve bu malzemenin suda eriyip eri-yemediği ardından bu malzemeyi suya katarak karıştırması istenir. Her çocuğun sıra ile seçtiği
malzemeyi suya katıp karıştırması, malzemenin ve suyun aldığı şekli söylemesi istenir.
Etkinlik sonunda çocuklarla hangi malzemenin eriyip hangilerinin erimediği ve eriyen maddelerin ne kadar sürede eridikleri hakkında konuşulur. Çocuklara ne-den bazı
maddelerin daha çabuk, bazılarının da daha geç eridiği sorularak tahminler yürütmeleri
sağlanır.
Etkinlik Adı: Sihirli Yansımalar Etkinlik Türü: FEN ETKİNLİĞİ Motor Alan
Kazanım 4: Küçük kas kullanımı gerektiren hareketleri yapar.
Göstergeleri:
Malzemeleri keser.
Çizgileri istenilen nitelikte çizer.
Kazanım 1: Nesne/durum/olaya dikkatini verir.
Göstergeleri:
Dikkat edilmesi gereken nesne/durum/olaya odaklanır.
Materyaller: El feneri, renkli jelatin ya da asetat kalemleri, çocuk sayısı kadar kesile-rek hazırlanmış 10*10santimetrelik karton, yaklaşık 5*5cm ölçülerinde önceden kesilerek
hazırlanmış çeşitli desenlerdeki şablonlar (kare, daire, üçgen, yıldız, çiçek, balık, ev, vb.) ,
kurşun kalem, bant, makas
Öğrenme Süreci:
Çocuklara önceden kesilerek hazırlanmış, karton parçaları verilir. Şablonlardan istedikleri şekli seçmeleri istenir ve seçtikleri şablonları bu kartonların ortasına
yerleştirmeleri söylenir.
Her çocuğa kurşun kalem verilir. Ve kartonlarına şablonların şekillerin kenarlarından giderek çizmeleri istenir.
Çocuklar istedikleri şekiller kartonlarına çizdikten sonra eğitimcinin yardımı ve desteği ile kartonun ortasına çizilmiş şekli keserek çıkarmaları sağlanır.
Çocukların ortasındaki şekli keserek çıkardıkları kartonların üzerlerine istedikleri renkte bir jelâtin yerleştirmeleri ve bantla yapıştırmaları istenir.
Eğitimcinin sınıfa getirdiği el fenerinin ortasına çocukların hazırladıkları jelâtin-li kartonları yerleştirerek duvara yansıtmaları sağlanır.
Duvara yansıya şekiller ve renklere, nasıl göründükleri hakkında konuşularak
çocukların fikirleri alınır.
Kaynakça
Aktaş Arnas ,Y., Bilaloğlu Günay, R. ve Aslan D. 2007. Okul Öncesi Dönemde Fen Eğitimi, Kök Yayıncılık, Ankara Aktaş Arnas,Y. 2005. Fen ve Matematik Öğreniyorum. Morpa Yayınevi, İstanbul