HİDROLİK BORU HİDROLİĞİ
PROBLEMLER 1
1.1) Kinematik viskozitesi ν=10-4m2/s olan bir sıvı çapı 0.4m olan cidarları yeterince cilalı olan boruda akıtılmaktadır. Borunun 100m’sinde 1m basınç yükü farkı olduğuna göre akımın ortalama hızını bulunuz. Borunun pürüzlülüğü k>2*10-4m dir. Piyezometrik yük ¼ oranında azalırsa akımın ortalama hızı ne olur?
100
= 1
= ∆
→
=
∆ L
J h JxL h
s m x
L x x h gxD gRJ
U 0.1 /
100 1 4
4 . 10 0
* 4 ∆ = =
=
=
m x x
U
3 1
4
*
* 11.6 10
10 10 6 . 11 6 .
11 −
−
− =
=
= ν
δ
Hidrolik cilalı rejim kabulü yapılsın.
s m a
C R 46.05 /
7 log 6
18 12
*
= +
= δ
s m x
RJ C
V 1.45 /
100 1 4
4 . 05 0 .
46 =
=
= Kontrol:
ı Türbülansl 2320
10 5800 4 . 0 45 .
Re=VD =1 x−4 = >
ν
3 3
* 1.66 10
7 10 6 . 11 7
− −
=
= x x
δ
dogru Kabul 7
δ*
<
a
m h=0.25
∆
s m x
x gRJ
U 0.05 /
100 25 . 0 4
4 . 10 0
* = = =
m
U x 0.0232
05 . 0 6 10 . 6 11 .
11 4
*
* = ν = − =
δ
s R m
C 40.6 /
7 log6
18 12
*
=
= δ
s m x
RJ C
V 0.64 /
100 25 . 0 4
4 . 6 0 .
40 =
=
=
Bu durumda akımın rejimi
cilalı Hidrolik 10
3 . 7 3
0.0232 7
* = = x −3m>a
δ
1.2) 1m çaplı dairesel kesitli beton kanal yarı dolu olarak bir sıvıyı iletmektedir. Sıvının kinematik viskozitesi ν=1.25*10-6m2/s, kanalın pürüzlülüğü 5*10-4m, kanaldan π/8 m3/s’lik debi geçirilmesi için eğim ne olmalıdır?
s D m A
V Q 1 1 /
= 2
=
ı Türbülansl 2320
000 . 10 800
25 . 1
1
Re= = 1 −6 = >
x x VD
ν
Hidrolik pürüzlü kabulü s a m
C 6R 68 /
log
18 = 12
=
4 2
2 2
2
10 6 . 8 4 68 1
1 −
=
=
= x
R x C J V
s m x
x x gRJ
U 8.6 10 0.046 /
4
10 1 4
* = = − =
m U x
4
*
* 11.6 3.15 10−
=
= ν
δ
δ* ve k birbirlerine çok yakın değerler. O halde geçiş bölgesi kabulü ile devam edilecek
s x m
x
x a
C R 66.70 /
7 10 15 . 3 2 10
5 4
6 1 log
18 7 log 6
18 4 4 12
*
= +
= +
= δ − −
4 2
2 2
2
10 99 . 8 7 4
. 66
1 = −
=
= x
xD R
C J V
1.3) i- Kimyasal endüstrinin bir ürünü olan suda çözünmüş oksijen bir boru hattı ile taşınacaktır. Borunun çapı 0.16m, pürüzlülük k=4*10-3m ve ortalama hız V=0.1m/s dir.
Kinematik viskozite çözünmüş oksijen konsantrasyonunun fonksiyonudur ve ν=10-5m2/s ve 10-4 m2/s arasında değişmektedir.
ii- Aynı pürüzlülükteki diğer bir boruda taşıma kapasitesini artırmak için akışın hızı 0.3 m/s’ye çıkartılmıştır. Bu durumda gerek düşük gerekse yüksek konsantrasyonda enerji farkı önceki durumdan daha az belirgin olmaktadır.
iii- 0.8m çaplı boru deney amaçlı kullanıldığında ise ortalama hız 1 m/s ‘ye çıkartılabilmektedir. Bu boru ile yapılan deneylerde
• Sadece su kullanılması durumunda ν=10-6 m2/s
• Düşük konsantrasyonlu bir çözünürlük ν=10-5 m2/s söz konusu olduğunda, deneylerdeki enerji farkı iki sıvının birinin taşınmasını gerektirmektedir.
Yukarıdaki şartlarda aşağıdaki soruları yanıtlayınız.
a-Birinci durum için ∆h enerji kaybı ve ν arasında bir ilişki mevcut mudur?
b-İkinci hal için halen ∆h ve ν arasında bir ilişkinin mevcut olduğu ancak birinciye göre daha az bir ilişkinin mevcut olduğunu gösteriniz.
c-Üçüncü halde su yada çözünür için ∆h ve ν arasında bir ilişkiden oldukça güç bahsedilebileceğini gösteriniz.
a) 1600 2320Laminer
10 16 . 0 1 .
Re1 =VD = 0 x−5 = <
ν
160 2320Laminer
10 16 . 0 1 .
Re12 =VD = 0 x−4 = <
ν
Laminer akımda ortalama hız
2 R2
V gJ
= ν
L J ∆hL
=
2 R2
L h V g L
ν
= ∆ ∆hL ∝ν
b) 24000 2320Türbülanslı
10 8 . 0 3 .
Re1 =VD = 0 x−5 = >
ν
2400 2320Türbülanslı
10 8 . 0 3 .
Re1 =VD = 0 x−4 = >
ν
Her iki halde de akımın geçiş rejiminde olduğunu göstermektedir. Chezy katsayısı δ*’ın dolayısı ile ν ’nün etkisi altındadır. O halde ∆ kısmen hL ν ’nün fonksiyonudur.
c) 80.000 2320Türbülanslı 10
8 . 0
Re1 =VD =1x −5 = >
ν
ı Türbülansl 2320
000 . 10 800
8 . 0
Re1 =VD =1x−6 = >
ν
Her iki halde de akım hidrolik pürüzlü. O halde ∆ yük kaybı hL ν ’nün fonksiyonu değildir.
1.4) 0.2m çaplı dairesel kesitli bir boruda debisi Q=π/200 m3/s olan bir sıvı taşınmaktadır, piyezometre çizgisinin eğimi 1/400 ve boru ekseninde akımın ölçülen hızı 1 m/s'dir.
a- Yukarıdaki verileri kullanarak sıvının kinematik viskozitesini bulmak mümkün müdür?
b- Aynı piyezometrik eğimde borudan su taşınması (ν=10-6 m2/s) durumunda, borunun pürüzlülüğünü bulunuz.
a) m s
A
V = Q =0.5 /
Bu durum sadece laminer akımda mevcuttur. Laminer akımda V =0.5Umaksolur.
Laminer akımda ortalama hız
2 R2
V gJ
= ν = x m s
x x
/ 10 25 . 2 6 5 . 0
400 10 1
2
−5
=
Kontrol:
Laminer 2320
10 1600 25 . 6
2 . 0 5 .
Re1 = = 0 −5 = <
x x VD
ν
b) 10.000 2320Türbülanslı 10
2 . 0 5 .
Re1 =VD = 0 x−6 = >
ν
s m RJ x
C V 44.7 /
400 1 4
2 . 0
5 . 0 :
12
=
=
=
7 log 6 18 7 . 44 7
log 6 18
*
* δ
δ ⇒ = +
+
=
a R a
C R
* 10 3
7
≈ −
+δ a
s m x
x gRJ
U 0.035 /
400 1 4
2 . 10 0
* = = =
m x m
U x
* 4 4
*
* 0.47 10
10 7 28 . 6 3 .
11 − −
=
⇒
=
= ν δ
δ 7 δ*
>
a Hidrolik pürüzlü
1.5) Su taşımak için kullanılan prefabrike beton borunun çapı 0.2m dir. Taşınan suyun hızı 0.25 m/s dir. ρ=1020 kg/m3, k=5*10-5m, υ=1.37×10−6m2/sn
a-Chezy katsayısını ve hidrolik eğimi bulunuz.
b-Borudaki birleşimler yeterince düzgün imal edilmemişse sonuçtaki değişim ne olur?
a) 36.000 2320Türbülanslı
10 37 . 1
2 . 0 25 .
Re1 = = 0 −6 = >
x x VD
ν
Hidrolik pürüzlü kabulü
s a m
C 6R 73.4 / log
18 ⇒ 12
=
4 2
2 2
2
10 32 . 2 4 4
. 73
25 .
0 −
=
=
= x
xD R
C J V
s m x
x x gRJ
U 2.32 10 0.011 /
4 2 .
10 0 4
* = = − =
m U x
3
*
* =11.6ν =1.44 10− δ
>k
δ* kabul doğru değil.
s R m
C 56.9 /
7 log6
18 12
*
⇒
= δ
4 2
2 2
2
10 86 . 3 9 4
. 56
25 .
0 = −
=
= x
xD R
C J V
b) Birleşimler yeterince düzgün değilse pürüzlülük artar ve C azalır. Buna bağlı olarak da Q azalır.
1.6) 0.8m çaplı kaynaklı çelik boruda taşınan petrolün hızı 1.0 m/s'dir. ρ=800 kg/m3, k=10-4, ν=10-4m2/s. Chezy katsayısı ve hidrolik eğimi hesaplayınız. 4700m uzunluktaki bu boruda petrolün akıtılabilmesi için gerekli işletme basıncını ve pompa için gerekli enerjiyi bulunuz.
Pürüzlülük 5*10-4m olursa akımdaki değişimi belirtiniz.
ı Türbülansl 2320
10 8000 8 . 0
Re1 =VD =1x−4 = >
ν
Hidrolik pürüzlü kabulü
s a m
C 6R 78.8 / log
18 ⇒ 12
=
4 2 2
2
10 04 . 8 8 4
. 78
1 = −
=
= x
xD R
C J V
s m x
x x gRJ
U 8.04 10 0.04 /
4 8 .
10 0 4
* = = − =
U.6 0.029m 11
*
* = ν =
δ >k
7 δ*
Hidrolik cilalı
s R m
C 44.32 /
7 log6
18 12
*
⇒
= δ
3 2 2
2
10 5 . 2 32 4
. 44
1 = −
=
= x
xD R
C J V
Kontrol:
s m x
x x gRJ
U 2.5 10 0.0707 /
4 8 .
10 0 3
* = = − =
U.6 0.016m 11
*
* = ν =
δ
>k 7 δ*
Hidrolik cilalı
b) R m s
C 48.78 /
7 log6
18 12
*
⇒
= δ
3 2 2
2
10 1 . 2 78 4
. 48
1 = −
=
= x
xD R
C J V
m x
x JxL
h= =2.1 10 3 4700≈10
∆ −
/ 2
98
10m P kN m
h= ∆P = ⇒∆ =
∆ γ
kW D x
x x h
Q
E Lm 10 50
1 4 8 . 9
2⎟⎟ =
⎠
⎜⎜ ⎞
⎝
= ⎛
∆
=γ π
Sabit güç için ∆ artmakta V azalmaktadır. hL
SORU 7:
0.4m çaplı boruda su taşınmaktadır. Piyezometre çizgisinin eğimi 4/1000 ve Chezy katsayısı C=50 m1/2/s ise
a-Ortalama akım hızını,
b-Akımın rejimini belirleyiniz.
c-Eğer mümkünse pürüzlülüğü hesaplayınız.
Akım türbülanslı ise
s m x
RJ C
V 1 /
1000 4 4
4 . 50 0
=
= Kontrol:
* 3
*
7 10 50
7 log 6
18 = ⇒ + = −
+
= δ
δ a
a C R
s m x
x gRJ
U 0.06 /
1000 4 4
4 . 10 0
* = = =
m x m
U x
* 5 4
*
* 2.76 10
10 7 93 . 6 1 .
11 = − ⇒ = −
= ν δ
δ 7 δ*
>
a Hidrolik pürüzlü
1.8) Hidrolik cilalı rejimin geçerli olduğu türbülanslı bir boru akımında hız dağılımı u
u
u y
*
. log * . υ =5 75 ν +55
ifadesiyle verilmiştir.200 mm çaplı cam bir borunun içinde kinematik viskozitesi 10-6 m2/s olan 20° sıcaklıkta akan suyun eksendeki hızı 1.2 m/s olarak ölçülmüştür. Hidrolik gradyanı ve debiyi belirleyiniz.
5 . 5 log
75 .
5 *
*
+
= ν
y U U
U
5 . 1 5 . log 0 75 . 2 5 .
1 *
*
+
= ν
x U U
00417 . 0 /
04525 .
* =0 m s = gRJ ⇒ J =
U
m U x
4 6
*
* 2.564 10
04525 . 0 6 10 . 6 11 .
11 − −
=
=
= ν
δ
s x m
R x
C 70.44 /
7 10 564 . 2
4 2 . 6 0 log 18 7 log6
18 4 12
*
=
=
= δ −
s m x
RJ C
V 0.00417 1.017 /
4 2 . 44 0 .
70 =
=
=
s m x
VxA
Q 0.032 /
4 2 . 017 0 .
1 3
2 =
=
= π
1.9) Aşağıdaki sistemde A haznesinin kotunu bulup, sistemin enerji çizgisini çiziniz. (Yersel yük kayıplarını ihmal ediniz).
Laminer akım için λ = 64
Re, Türbülanslı akım için 1
2 3 7
2 51
λ = − + λ
⎛
⎝⎜
⎞ log ⎠⎟
.
. Re k
D
Q=200lt/sn, A=20*50cm2, L=500m, ν=1.2*10-5 m2/sn, k=0.75mm
?
A
5m
B
(
x)
mP
R A 0.071
5 . 0 2 . 0 2
5 . 0 2 .
0 =
= +
=
m D D
R 0.284
4 ⇒ =
=
s m V VxA
Q = ⇒ =2 /
2320 333
. 10 47
2 . 1
284 . 0
Re= = 2 −5 = >
x x VD
ν Türbülanslı akım
025 . Re 0
51 . 2 7
. log 3 1 2
≅
⇒
⎟⎠
⎜ ⎞
⎝
⎛ +
−
= λ
λ
λ D
k
Enerji Denklemi
m z
h g z
V z P
g V P
A L B
B B A A
A 14.18
2 2
2 2
=
⇒
∆ + + +
= +
+ γ
∑
γ
1.10) Şekilde görülen sistemde AB dairesel kesitli boru BC dikdörtgen kesitli boru ile nihayetlendirilmiştir. Bu borunun C ucu havaya açık olduğuna göre C ucunun kotunu bulunuz. Sistemin basınç ve enerji çizgisini çiziniz. (ν=10-6 m2/sn). Q=0,2 m3/s
Cevap:
02 . 1 4 V
5 . V 0
2 . 0 A V
Q 1
2 1
1
1× ⇒ = ×π× ⇒ =
= m/s
(
0.3 0.5)
V 1.33 V2 . 0 A V
Q= 2× 2 ⇒ = 2 × × ⇒ 2 = m/s 510000
10 5 . 0 02 . 1 D
Re1 V1 1 ×6 =
ν =
= × − ve k1 D1 =0.00125 0.5=0.0025 ⎯⎯ →Mooody⎯ 025
.
1 =0 λ
(
0.3 0.5)
0.0942
5 . 0 3 . 0 P
R A
2
2 2 =
+
×
= ×
= m D=4R =4×0.094=0.375 m
498750 10
375 . 0 33 . 1 D
Re2 V2 2 × 6 =
ν =
= × − ve k2 D2 =0.001875 0.375=0.005 ⎯Mooody⎯ →⎯ 03
.
1 =0 λ
(D-C) Enerji Denklemi:
H P z
g 2 z V P g 2 V
C C 2 D C D 2
D + +∆
+ γ
= γ +
+ 0 g 2
VD2 = (hazne), PD γ =0 (atmosfer), PC γ =0 (atmosfer)
⇒
∆ +
∆ +
∆ +
∆ + +
= C2 C L1 L2 yg yd
D z h h h h
g 2 z V
⎟⎟⎠
⎜⎜ ⎞
⎝ +⎛
⎟⎟⎠
⎜⎜ ⎞
⎝ +⎛
⎟⎟⎠
⎜⎜ ⎞
⎝
⎛λ
⎟⎟+
⎠
⎜⎜ ⎞
⎝
⎛λ + +
= 2g
K V g
2 K V g
2 V D L g
2 V D z L
g 2
33 . 15 1
2 dar 2 2
gir 1 2
2 2 2 2 2
1 1 1 1 c 2
⎟⎟⎠
⎜⎜ ⎞
⎝ +⎛
⎟⎟⎠
⎜⎜ ⎞
⎝ +⎛
⎟⎟⎠
⎜⎜ ⎞
⎝ +⎛
⎟⎟⎠
⎜⎜ ⎞
⎝ +⎛ +
= 2g
33 . 31 . g 1
2 02 . 51 . g 0
2 33 . 1 375 . 0 03 100 . g 0
2 02 . 1 5 . 0 025800 . 0 g z
2 33 .
15 1 2 c 2 2 2 2
zc= 11.92 m
1.11) Şekilde görüldüğü gibi bir depodan 31.5 lt/sn su pompa vasıtasıyla 20m yükseklikte açık havaya fışkırmaktadır. Pompanın gücünü bulunuz. Sistemin enerji ve basınç çizgilerini çiziniz. (λ=0.02, Kdirsek=1, Kdaralma=0.5, LAB=10m, LBC=85m, LCD=5m, η=1)
Cevap:
01 . 4 4 V
1 . V 0
0315 . 0 A
V
Q AC
2 AC
AC
Ac× ⇒ = ×π× ⇒ =
= m/s
05 . 16 4 V
05 . V 0
2 . 0 A
V
Q= CD× CD ⇒ = CD×π× 2 ⇒ 2 = m/s (0-D) Enerji Denklemi:
H P z
g 2 H V P z
g 2 V
D D 2 D m 0 0 2
0 + +∆
+ γ
= + γ +
+ 0 g 2
V02 = (hazne), P0 γ=0 (atmosfer), PD γ =0 (atmosfer)
⇒
∆ +
∆ +
∆
∑ + +
=
+ m D2 D L ydir yd
0 z h 3 h h
g 2 H V z
⎟⎟⎠
⎜⎜ ⎞
⎝ +⎛
⎟⎟⎠
⎜⎜ ⎞
⎝ + ⎛
⎟⎟⎠
⎜⎜ ⎞
⎝
⎛λ
⎟⎟+
⎠
⎜⎜ ⎞
⎝
⎛λ + +
=
+ 2g
K V g
2 K V g 3
2 V D L g
2 V D z L
g 2 H V 0
2 CD dar 2
AC dir 2
CD CD 2
AC AC D
2 D m
( )
⎟⎟⎠
⎜⎜ ⎞
⎝ +⎛
⎟⎟⎠
⎜⎜ ⎞
⎝ + ⎛
⎟⎟⎠
⎜⎜ ⎞
⎝ +⎛
⎟⎟⎠
⎜⎜ ⎞
⎝
⎛ +
+ +
= 2g
05 . 516 . g 0
2 01 . 14 g 3
2 05 . 16 05 . 0 02 5 . g 0
2 01 . 4 1 . 0
85 02 10
. 0 g 20
2 05 . H 16
2 2
2 2
2 m
Hm= 83.98 m
27 . 1 35
75
98 . 83 0315 . 0 1000 75
N QHm =
×
×
= × η
= γ BB
1.12) Şekilde görülen hazne boru sisteminde a- Hazne ile 113 lt/s’lik debi iletiminin
b- Hazne ile 28.3 lt/s’lik debi iletiminin sağlanması durumlarında, şematik olarak gösterilen binada bir pompamı, yoksa türbin sisteminin mi bulunduğunu ve bu makinenin teorik gücünü yersel yük kayıplarını ihmal ederek bulunuz. η=1 (Munson, Young and Okiishi, 1998)
Cevap:
a) V 10
4 12 . V 0
113 . 0 A V
Q 2
2 2
2
2 π× ⇒ =
×
=
⇒
×
= m/s
(1-2) Enerji Denklemi (pompa kabul edildi):
H P z
g 2 H V P z
g 2 V
2 2 2 2 m 1 1 2
1 + +∆
+ γ
= + γ + +
0 g 2
V12 = (hazne), P1 γ=0 (atmosfer), P2 γ =0 (atmosfer)
⎟⎟⇒
⎠
⎜⎜ ⎞
⎝ +⎛ +
= +
⎟⎟⇒
⎠
⎜⎜ ⎞
⎝
⎛λ + +
=
+ 2g
10 12 . 0 025 90 . 0 g 150
2 H 10 g 160
2 V D z L
g 2 H V z
2 2
m 2
2 2
2 2 m 1
Hm= 90.66 m > 0 ⇒ pompa kabulü doğru √ 59 . 1 136
75
66 . 90 113 . 0 1000 75
N QHm =
×
×
= × η
= γ BB
b) V 2.5
4 12 . V 0
0283 . 0 A V
Q= 2× 2 ⇒ = 2 ×π× 2 ⇒ 2 = m/s (1-2) Enerji Denklemi (türbin kabul edildi):
H P z
g 2 H V P z
g 2 V
2 2 2 2 m 1 1 2
1 + +∆
+ γ
=
− γ + +
0 g 2
V12 = (hazne), P1 γ=0 (atmosfer), P2 γ =0 (atmosfer)
⎟⎟⇒
⎠
⎜⎜ ⎞
⎝ +⎛ +
= +
⎟⎟⇒
⎠
⎜⎜ ⎞
⎝
⎛λ + +
=
− 2g
5 . 2 12 . 0 025 90 . 0 g 150
2 5 . H 2 g 160
2 V D z L
g 2 H V z
2 2
m 2
2 2
2 2 m 1
Hm= 3.71 m > 0 ⇒ türbin kabulü doğru √ 4 . 1 1
75
71 . 3 0283 . 0 1000 75
N QHm =
×
×
= × η
= γ BB
1.13) Şekilde görülen hazne yardımıyla, boru hatlarından oluşan sistemi beslenmektedir. Boru hatlarının B noktasından 6 lt/s ve C noktasından ise 4 lt/s’lik debiler çekilmektedir. Yersel yük kayıplarının ihmal edilmesi durumunda borulardaki hızları ve debileri bulunuz, sistemin enerji çizgisini çiziniz.
Boru boyları L1=3L2=3L3, Boru çapları D1=40mm, D2=D3=30mm, Borular için λ aynı değerdedir.
Cevap:
⇒ λ
=
∆ 2g
V D h L
2
L 2g
V 04 . 0
L h 3
2 1 2 1
L =λ
∆ 2g
V 03 . 0 h L
2 2 2 2
L =λ
∆ 2g
V 03 . 0 h L
2 3 2 3
L =λ
∆
2 3 2 2 2 1 3
L 2 L 1
L h h 2.25V V V
h =∆ +∆ ⇒ = +
∆
g V 16 32 . V 127 V
9 V 16 32 . 127 Q
Q 01 .
0 1 2 1 2 2 − 1
=
⇒ +
=
⇒ +
=
g V 16 39 . V 76 V
9 V 16 39 . 76 Q
Q 006 .
0 1 3 1 3 3 − 1
=
⇒ +
=
⇒ +
=
2 1 2
1 2
1 g
V 16 39 . 76 g
V 16 32 . V 127
25 .
2 ⎟⎟⎠
⎜⎜ ⎞
⎝
⎛ −
⎟⎟ +
⎠
⎜⎜ ⎞
⎝
⎛ −
=
Deneme-yanılma yöntemi ile;
V1= 4.33 m/s ⇒ Q 0.0054
4 04 . 33 0
. 4 Q A V
Q 1
2 1
1 1
1 π× ⇒ =
×
=
⇒
×
= m3/s
V2= 6.45 m/s ⇒ Q 0.0046
4 03 . 45 0
. 6 Q A V
Q2 = 2× 2 ⇒ 2 = ×π× 2 ⇒ 2 = m3/s
V3= 0.79 m/s ⇒ Q 0.0006
4 04 . 79 0
. 0 Q A V
Q 3
2 3
3 3
3 π× ⇒ =
×
=
⇒
×
= m3/s
1.14) Şekildeki hazne boru sistemindeki tüm borularda λ=0.02 olarak verildiğine göre, a-Sistemin enerji çizgisini çiziniz.
b-Sistemdeki A haznesinden gelen suyu B haznesine basan pompanın gücünü bulunuz. η=1
Cevap:
a)
b) 1 2
2 2 2
1 2
2 2 2 2 2 1 1 1 1 2 L 1
L V V
g 2 V 4 . 0
40 g
2 V 5 . 0
50 g
2 V D L g
2 V D h L
h =∆ ⇒λ =λ ⇒λ =λ ⇒ =
∆
× ⇒
×π
× +
×π
× =
×π
⇒ +
=
⇒ +
= 4
4 . V 0
4 5 . V 0
4 5 . V 0
A V A V A V Q Q Q
2 2
2 1
2 3
2 2 1 1 3 3 2 1 3
V3= 1.64V1
765 . 0 4 V
5 . V 0
15 . 0 A V
Q1 = 1× 1 ⇒ = 1×π× 2 ⇒ 1 = m/s 765
. 0 V
V1 = 2 = m/s ⇒ Q 0.096
4 4 . 765 0
. 0 Q A V
Q 2
2 2
2 2
2 = × ⇒ = ×π× ⇒ = m3/s
V3= 1.64V1= 1.254 m/s ⇒ Q 0.246
4 5 . 254 0
. 1 Q A V
Q3 = 3× 3 ⇒ 3 = ×π× 2 ⇒ 3 = m3/s (A-B) Enerji Denklemi:
H P z
g 2 H V P z
g 2 V
B B 2 B m A A 2
A + +∆
+ γ
= + γ +
+ 0 g 2
VA2 = (hazne), VB2 2g= (hazne), 0 PA γ =0 (atmosfer), PB γ =0 (atmosfer)
⎟⎟⇒
⎠
⎜⎜ ⎞
⎝
⎛λ
⎟⎟+
⎠
⎜⎜ ⎞
⎝
⎛λ +
=
+ 2g
V D L g
2 V D z L
H z
2 3 3 3 2
2 2 2 B
m A
22 . 15 g H
2 254 . 1 5 . 0 02 50 . g 0
2 765 . 0 5 . 0 0250 . 0 115 H
100 m 2 2 ⎟⎟⇒ m =
⎠
⎜⎜ ⎞
⎝ +⎛
⎟⎟⎠
⎜⎜ ⎞
⎝ +⎛
=
+ m
9 . 1 49
75
22 . 15 246 . 0 1000 75
N QHm =
×
×
= × η
= γ BB
1.15) Şekildeki üç hazne sisteminde sistemi A haznesi beslemekte olup A haznesinden çekilen debi 170 lt/s dir. B haznesinin kotunu bulunuz. Enerji çizgisini çiziniz. λ=0.03.
L1=1000m L2=2000m L3=1000m L4=500m L5=600m L6=800m D1=300mm D2=300mm D3=300mm D4=400mm D5=250mm D6=200mm
Cevap:
35 . 1 4 V
4 . V 0
17 . 0 A V
Q4 = 4× 4 ⇒ = 4×π× 2 ⇒ 4 = m/s 5
. g 3 2
35 . 1 4 . 0 03500 . g 0 2 V D h L
2 2
4 4 4 4
L =λ = =
∆ m
3 2 1
2 3 2
2 2
1 3
L 2 L 1
L V 1.41V V
g 2 V 3 . 0 031000 . g 0 2 V 3 . 0 032000 . g 0 2 V 3 . 0 031000 . 0 h
h
h =∆ =∆ ⇒ = = ⇒ = =
∆
⇒ +
+
=
⇒ + +
=Q1 Q2 Q3 Q V1A1 2 A2 V3A3 Q
× ⇒
×π
× +
×π
× +
×π
= 4
3 . V 0
4 3 . V 0
709 . 4 0
3 . V 0
17 .
0 1 2 1 2 1 2 V1=V3= 0.89 m/s, V2= 0.63 m/s
04 . g 4 2
89 . 0 3 . 0 031000 . 0 h h
h
2 3
L 2 L 1
L =∆ =∆ = =
∆ m
5 . 96 5 . 3 100 h
z P z
4 L A D
=
−
=
∆
−
⎟⎟ =
⎠
⎜⎜ ⎞
⎝
⎛ +
γ m
46 . 92 04 . 4 5 . 96 h
P z P z
1 L D E
=
−
=
∆
⎟⎟ −
⎠
⎜⎜ ⎞
⎝
⎛ +
= γ
⎟⎟⎠
⎜⎜ ⎞
⎝
⎛ +
γ m
46 . 8 84 46 . 92 z P z
h c
E 6
L ⎟⎟⎠ − = − =
⎜⎜ ⎞
⎝
⎛ +
= γ
∆ m ⇒ V 1.18
g 2 V 2 . 0 03800 . 0 46 .
8 6
2
6 ⇒ =
= m/s
037 . 0 4 Q
2 . 18 0
. 1 Q A V
Q 6
2 6
6 6
6 π× ⇒ =
×
=
⇒
×
= m3/s
133 . 0 037 . 0 17 . 0 Q Q Q
Q4 = 5 + 6 ⇒ 5 = − = m3/s 71 . 2 4 V
25 . V 0
133 . 0 A V
Q5 = 5× 5 ⇒ = 5×π× 2 ⇒ 5 = m/s 94
. g 26 2
71 . 2 25 . 0 03600 . g 0 2 V D h L
2 2 5 5 5 5
L =λ = =
∆ m
52 . 65 94 . 26 46 . 92 h
P z
z L5
E
B ⎟⎟ −∆ = − =
⎠
⎜⎜ ⎞
⎝
⎛ +
= γ m
1.16) Şekildeki hazne-boru sisteminde, A haznesinden alınan su B noktasındaki bir pompa ile D ve E haznelerine basılmaktadır. A, D ve E haznelerinin su yüzü kotları sırası ile 70, 80 ve 90 m dir. C noktasında rölatif enerji seviyesi 100m olduğuna göre, boruların debilerini, pompanın sisteme vermesi gereken enerji (basma) yüksekliğini ve verimi 0.70 olan pompa için gerekli gücü bulunuz. Sistemin enerji çizgisini çiziniz.
Cevap:
20 80 100 z
P z h
m 100 P z
D C LCD
C
=
−
=
⎟⎟ −
⎠
⎜⎜ ⎞
⎝
⎛ +
= γ
∆
⇒
⎟⎟ =
⎠
⎜⎜ ⎞
⎝
⎛ +
γ m
13 . 3 V g 20
2 V 3 . 0 02600 . 0
h CD
2 CD
LCD = = ⇒ =
∆ m/s Q 0.221
4 3 . 13 0
. 3
Q CD
2
CD = ×π× ⇒ =
m3/s
10 90 100 z
P z h
m 100 P z
E C LCE
C
=
−
=
⎟⎟ −
⎠
⎜⎜ ⎞
⎝
⎛ +
= γ
∆
⇒
⎟⎟ =
⎠
⎜⎜ ⎞
⎝
⎛ +
γ m
92 . 1 V g 10
2 V 3 . 0 02800 . 0
h CE
2 CE
LCE = = ⇒ =
∆ m/s 0.136
4 3 . 92 0
. 1 Q
2
CE = ×π× = m3/s
357 . 0 136 . 0 221 . 0 Q Q Q
QAB = BC = CD + CE = + = m3/s 84 . 2 4 V
4 . V 0
357 . 0 A
V
Q BC
2 BC
BC BC
BC π× ⇒ =
×
=
⇒
×
= m/s
84 . 2 4 V
4 . V 0
357 . 0 A
V
Q AB
2 AB
AB AB
AB = × ⇒ = ×π× ⇒ = m/s
55 . g 20 2
84 . 2 4 . 0 021000 . 0 h
2
LBC = =
∆ m 20.55
g 2
84 . 2 4 . 0 021000 . 0 h
2
LAB = =
∆ m
55 . 120 55 . 20 100 h
P z P z
LBC C
çııkı _ B
= +
=
∆
⎟⎟ +
⎠
⎜⎜ ⎞
⎝
⎛ +
= γ
⎟⎟⎠
⎜⎜ ⎞
⎝
⎛ +
γ m
LAB
B _ giriş A
P P
z z h 70 20.55 49.45
⎛ + ⎞ =⎛ + ⎞− ∆ = − =
⎜ γ ⎟ ⎜γ ⎟
⎝ ⎠ ⎝ ⎠ m
m
B _ çıkış B _ giriş
P P
H =⎛⎜⎝γ +z⎞⎟⎠ −⎛⎜⎝γ +z⎞⎟⎠ =120.55 49.45 71.1− = m
48 . 7 483
. 0 75
1 . 71 357 . 0 1000 75
N QHm =
×
×
= × η
= γ BB
1.17) Şekilde görülen üç hazne sisteminde her bir borudan geçen debiyi belirleyiniz. Sistemin enerji çizgisini çiziniz. Yersel yük kayıpları ihmal edilecektir. (Munson, Young and Okiishi, 1998)
Cevap:
Akışın A haznesinden B ve C haznelerine doğru olduğu kabul edilsin.
3 2
1 2 3
2 2
2 1
3 2
1 V 0.64V 0.64V
4 08 . V 0 4
08 . V 0 4
1 . V 0 Q Q
Q π× ⇒ = +
× +
= π
×
⇒ π +
=
(A-B) Enerji Denklemi:
H P z
g 2 z V P g 2 V
B B 2 B A A 2
A + +∆
+ γ
= γ +
+ 0 g 2
VA2 = (hazne), VB2 2g= (hazne), 0 PA γ =0 (atmosfer), PB γ =0 (atmosfer)
2 2 2
1 2
2 2
1 2
L 1 L B
A 40 1.53V 2.55V
g 2 V 08 . 0 02 200 . g 0 2 V 1 . 0 015200 . 0 20 60 h
h z
z = +∆ +∆ ⇒ = + + ⇒ = +
(A-C) Enerji Denklemi:
H P z
g 2 z V P g 2 V
C C 2 C A A 2
A + +∆
+ γ
= γ +
+ 0 g 2
VA2 = (hazne), VB2 2g= (hazne), 0 PA γ =0 (atmosfer), PB γ =0 (atmosfer)
2 3 2
1 2
3 2
1 3
L 1 L B
A 60 1.53V 5.1V
g 2 V 08 . 0 02 400 . g 0 2 V 1 . 0 015200 . 0 0 60 h
h z
z = +∆ +∆ ⇒ = + + ⇒ = +
Deneme-yanılma yöntemi ile;
V1= 3.62 m/s ⇒ Q 0.0284
4 1 . 62 0
. 3 Q A V
Q1 = 1× 1 ⇒ 1 = ×π× 2 ⇒ 1 = m3/s
V2= 2.86 m/s ⇒ Q 0.0143
4 08 . 86 0
. 2 Q A V
Q 2
2 2
2 2
2 π× ⇒ =
×
=
⇒
×
= m3/s
V3= 2.80 m/s ⇒ Q 0.0141
4 08 . 8 0
. 2 Q A V
Q3 = 3× 3 ⇒ 3 = ×π× 2 ⇒ 3 = m3/s Yapılan kabul doğrudur.
1.18) Şekilde görülen hazne boru sistemi yardımıyla bir gölden 25 lt/s debiye sahip su bir pompa yardımıyla A ve B haznelerine basılmaktadır.
a) Borulardan geçen debileri belirleyiniz. Tüm borulara ait Strickler pürüzlülük katsayısı verilmiş ve birbirinin aynısıdır (k=37 m1/3/s).
b) Pompanın teorik gücünü bulunuz. η=1
c) Sistemin enerji çizgisini çiziniz (Yersel yük kayıpları ihmal edilecektir).
35m
30m
A
B L=80m
D=100mm
L=20m
D=100mm pompa
L=80m
D=100mm L=80m
D=100mm C
P
GÖL
Cevap:
18 . 3 V 4 V
1 . V 0
025 . 0 A
V A V Q
Q GP PC
2 GP
PC PC GP GP PC
GP = = × = × ⇒ = ×π× ⇒ = = m/s
012 . 1 J 4 J
1 . 37 0 18 . 3 J
kR
V 1pc2 pc
3 2 2
1 3
2 ⎟ × ⇒ =
⎠
⎜ ⎞
⎝
×⎛
=
⇒
= 012JGP =JPC =1.
24 . 20 20 012 . 1 h
L J
hL = × ⇒∆ LGP = × =
∆ m ∆hLPC =1.012×80=80.96 m
(G-A) Enerji Denklemi:
H P z
g 2 H V P z
g 2 V
A A 2 A m G G 2
G + +∆
+ γ
= + γ +
+ 0 g 2
VG2 = (hazne), VA2 2g= (hazne), 0 PG γ =0 (atmosfer), PA γ =0 (atmosfer)
LCA m
LCA LPC
LGP A
m
G H z h h h 0 H 35 20.24 80.96 h
z + = +∆ +∆ +∆ ⇒ + = + + +∆
(G-B) Enerji Denklemi:
H P z
g 2 H V P z
g 2 V
B B 2 B m G G 2
G + +∆
+ γ
= + γ +
+ 0 g 2
VG2 = (hazne), VB2 2g= (hazne), 0 PG γ =0 (atmosfer), PB γ =0 (atmosfer)
LCB m
LCB LPC
LGP B
m
G H z h h h 0 H 30 20.24 80.96 h
z + = +∆ +∆ +∆ ⇒ + = + + +∆
L J hL = ×
∆ ve L
R k h V R
k J V J
kR
V 2 43
2 3 L
4 2 2 2
1 3
2 ⇒ = ⇒∆ =
= 5 h
hLCB −∆ LCA =
∆ m ⇒ L 5
R k L V R k
V
2 CA CA 2
2 CA 2 CB
CB 2
2
CB − =
( )
37(
0.14)
80 580 V 4 1 . 0 37
V
3 4 2
2 CA 3
4 2
2
CB − = ⇒ VCB2 −VCA2 =0.6255
(
V V)
V V 3.1834 1 . 025 0
. 0 Q
Q Q
Q CA CB CA CB
2 CB
CA GP
PC = = + ⇒ = π× + ⇒ + =
Deneme-yanılma yöntemi ile;
VCB= 1.69 m/s ⇒ Q 0.0133
4 1 . 69 0
. 1 Q A
V
QCB = CB× CB ⇒ CB = ×π× 2 ⇒ 1 = m3/s
VCA= 1.49 m/s ⇒ Q 0.0117
4 1 . 49 0
. 1 Q A
V
Q CA
2 CA
CA CA
CA π× ⇒ =
×
=
⇒
×
= m3/s
83 . 17 025 80
. 0 37
49 .
hLCA 21 2 43 =
= ×
∆ m 80 22.83
025 . 0 37
69 .
hLCB 21 2 43 =
= ×
∆ m
03 . 154 83 . 17 96 . 80 24 . 20 35 H h
96 . 80 24 . 20 35
Hm = + + +∆ LCA ⇒ m = + + + = m
34 . 1 51
75
03 . 154 025 . 0 1000 75
N QHm =
×
×
= × η
= γ BB
1.19) Şekildeki hazne boru sisteminde A haznesinden 45 lt/sn’lik debi boşalmaktadır.
Sistemin diğer borularından geçen debileri bulunuz. Enerji çizgisini çiziniz.
s m
V 0.64 /
3 . 0
4 045 . 0
1 2 =
×
= × π
J R C V =
L R h C
V ∆ L
=
3 1
1 1.52 10
4 3 . 60 0 64 .
0 = J →J = × −
1 1
1 J L
h =
∆ =1.52 m
D
P z
⎟⎟⎠
⎜⎜ ⎞
⎝
⎛ +
γ =16-1.52=14.48 m
h2
∆ =15.4-14.48=0.92 2 6.81 10 3 135
92 .
0 = × −
=
→ J
344 . 4 0
5 . 10 0 81 . 4 6
5 . 60 0
2 3
2 = × − π =
Q m3/s
Q3=Q1+Q2=0.389 m3/s 1 . 4 3 . 0
4 389 . 0
3 2 =
×
= ×
V π m/s
0267 . 4 0
4 . 60 0 1 .
3 = J3 →J3 =
=
∆h1 14.48-10=4.48
L3=4.48/0.0267=167.8≈168 m
1.20) Şekilde görülen üç hazne sisteminde A haznesinden gelen su B ve C haznelerini beslediğine göre bütün borulardan geçen debileri bulunuz. Sistemin enerji çizgisini çiziniz.
JL hL =
∆
V=k R2/3 J1/2 R L k
hL = V ×
∆ 2 24/3
R1=R2=R3=D/4=0.05 R4/3=0.0184
A-B Enerji Denklemi:
LBD LAD
B B B A A
A z h h
g V z P
g V
P + + = + + +∆ +∆
2 2
2 2
γ γ
( )
1 3000 42 . 80 0 2000 4
2 . 80 0 125
180 4/3
2 2 2 3
/ 4 2
2
1 × →
⎟⎠
⎜ ⎞
⎝ + ⎛
×
⎟⎠
⎜ ⎞
⎝ + ⎛
= V V
A-C Enerji Denklemi:
LDC LAD
C C C A A
A z h h
g V z P
g V
P + + = + + +∆ +∆
2 2
2 2
γ γ
( )
2 3000 42 . 80 0 2000 4
2 . 80 0 115
180 4/3
2 2 3 3
/ 4 2
2
1 × →
⎟⎠
⎜ ⎞
⎝ + ⎛
×
⎟⎠
⎜ ⎞
⎝ + ⎛
= V V
Q1=Q2+Q3
4 2 . 0 4
2 . 0 4
2 .
0 2
3 2 2 2
1π V π V π
V = +
V1=V2+V3→
( )
3(1), (2) ve (3) denklemlerinin çözümünden:
V1= 1.60 m/s→Q1=0.0503 m3/s V2= 0.67 m/s→Q2=0.0214 m3/s V3= 0.92 m/s→Q3=0.0289 m3/s
==
1.21) Şekilde verilen su dağıtım şebekesinden geçmesi gereken debileri Hardy-Cross metodu ile belirleyiniz. n=2
1. İterasyon:
Yük kaybı
∑
rQ i2∑
nrQAB -1x452 2x1x45
AC 5x252 2x5x25
BC -3x202 2x3x20 +
-100 460
∑ ∑
− −
=
∆ n 1
n
nrQ Q rQ
∑ ∑
−
=
∆ nrQ
Q rQ
2
217 . 460100 =0
−−
=
∆Q
Düzeltilmiş debiler:
AB Q1= -45+0.217= -44.783 lt/s AC Q1= 25+0.217= 25.217 lt/s BC Q1= -20+0.217= -19.783 lt/s 2. İterasyon:
Yük kaybı
∑
rQ i2∑
nrQAB -1x44.7832 2x1x44.783
AC 5x25.2172 2x5x25.217
BC -3x19.7832 2x3x19.783 + -0.13 460.434
00028 . 434 0 . 460
13 .
0 =
− −
=
∆Q
Düzeltilmiş debiler:
AB Q2= -44.783 lt/s AC Q2= 25.217 lt/s BC Q2= -19.783 lt/s
1.22) Şekilde verilen su dağıtım şebekesinden geçmesi gereken debileri Hardy-Cross metodu ile belirleyiniz. Başlangıç debileri:
AE ; Q0= 52 lt/s EB ; Q0=-48 lt/s BD ; Q0=-48 lt/s AD ; Q0= 1 lt/s AC ; Q0= 51 lt/s CF ; Q0=-24 lt/s FD ; Q0=-49 lt/s AD ; Q0=-1 lt/s
1. İterasyon:
1.Göz:
Yük kaybı
∑
rQ i2∑
nrQAE 4x522 2x4x52
EB -4x482 2x4x48
BD -1x482 2x1x48
AD 2x12 2x2x1 +
-702 900
∑ ∑
− −
=
∆ n 1
n
nrQ Q rQ
∑ ∑
−
=
∆ nrQ
Q rQ
2
78 . 900702 =0
−−
=
∆Qı
2.Göz:
Yük kaybı
∑
rQ i2∑
nrQAC 3x512 2x3x51
CF -2x242 2x2x24
FD -2x492 2x2x49
AD -2x12 2x2x1 +
1847 502
07 . 502 3 1847 =−
−
=
∆Qıı
Düzeltilmiş debiler:
AE Q1= 52+0.78= 52.78 lt/s EB Q1= -48+0.78= -47.22 lt/s BD Q1= -48+0.78= -47.22 lt/s AD Q1= 1+(0.78-(-3.07))= -4.85 lt/s AC Q1= 51-3.07= 47.93 lt/s
CF Q1= -24-3.07= -19.783 lt/s FD Q1= -49-3.07= -44.783 lt/s AD Q1= -1+(-3.07-0.78)= 25.217 lt/s
2. İterasyon:
1.Göz:
Yük kaybı
∑
rQ i2∑
nrQAE 4x52.782 2x4x52.78
EB -4x47.222 2x4x47.22
BD -1x47.222 2x1x47.22
AD 2x4.852 2x2x4.85 +
41.05 913.84
05 . 84 0 . 913
05 .
41 =−
−
=
∆Qı
2.Göz:
Yük kaybı
∑
rQ i2∑
nrQAC 3x47.932 2x3x47.93
CF -2x27.072 2x2x27.07
FD -2x52.072 2x2x52.07
AD -2x4.852 2x2x4.85 +
-43.19 623.54
07 . 54 0 . 623
19 . 43 =
−−
=
∆Qıı
Düzeltilmiş debiler:
AE Q2= 52.78-0.05=52.73 lt/s EB Q2= -47.22-0.05= -47.27 lt/s BD Q2= -47.22-0.05= -47.27 lt/s AD Q2= 4.85+(-0.05-0.07)= 4.73 lt/s AC Q2= 47.93+0.07= 48 lt/s
CF Q2= -27.07+0.07= -27 lt/s FD Q2= -52.07+0.07= -52 lt/s
AD Q2= -4.85+(0.07-(-0.05)=- -4.73 lt/s