‘Günün koşullarına uygun yasa bekliyoruz, kavga bitmedi’

Loading.... (view fulltext now)

Tam metin

(1)

13/06/2008 2008/13

BASIN BÜLTENİ

‘Günün koşullarına uygun yasa bekliyoruz, kavga bitmedi’

TÜRMOB Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Yahya Arıkan, muhasebeci, mali müşavirlerin ekonominin ihtiyaçları ve günün koşullarına uygun meslek yasası özlemini çektiklerini belirtti.

İSMMMO Başkanı Arıkan, muhasebecilik meslek yasasının Meclis’ten çıkmasının 19 yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, Odaların genel kurullarına birkaç gün kala değiştirilmek istenen 3568 Sayılı meslek yasasıyla ilgili tartışmanın bitmediğine dikkat çekti. AKP hükümetinden konuya sağduyulu yaklaşmasını beklediklerini ifade eden Yahya Arıkan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün değişiklik yasasını veto etmesinin bunun için fırsat yarattığını ifade etti. Arıkan açıklamasında, şunları söyledi:

Türkiye hem siyasi hem ekonomik alanda tarihi günler yaşıyor. Bizler de bu süreçte tarihi gelişmelere tanıklık ediyoruz. Ülke her gün yeni bir demeç, yeni bir karar, yeni bir girişimle geriliyor. Türkiye bunalmakla kalmıyor, kendi iç siyasi sorunlarıyla boğuşurken dünya ekonomisinin en büyük krizine karşı önlem almaktan, geleceğini planlamaktan, işsizine umut verecek adımlardan oluyor. Bu süreç her kesim gibi bizi de etkiliyor. Sesimizi duyurmakta güçlük çekiyoruz. 19 yıl önce meslek yasası bizim katkımızla Meclis’te yasalaşmıştır.

Gelinen noktada, meslek mensuplarının Türk Ticaret Kanunu ve BASEL II düzenlemelerine uyumlu, yetki karmaşası, angaryalar, tahsilat, haksız rekabet gibi sorunlara da çözüm getiren, eşit katılım ilkesine uyumlu bir meslek yasası çıkarılmasını bekliyoruz. Biz çalışmalar için hazırız, Ankara da hazır olduğunda var gücümüzle bastıracağız.”

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :