Antivirüs ve antispyware koruması

Belgede Kullanım Kılavuzu. Microsoft Windows 7 / Vista / XP / 2000 / 2003 / 2008 (sayfa 12-20)

4. ESET NOD32 Antivirus ile çalışma

4.1 Antivirüs ve antispyware koruması

Antivirüs koruması, dosyayı, e-postayı ve Internet iletişimini denetleyerek kötü amaçlı sistem saldırılarına karşı koruma sağlar.

Kötü amaçlı kod içeren bir tehdit algılanırsa, Antivirüs modülü öncelikle bu tehdidi engelleyerek, sonra da temizleyerek, silerek veya karantinaya taşıyarak yok edebilir.

4.1.1 Gerçek zamanlı dosya sistemi koruması Gerçek zamanlı dosya sistemi koruması sistemdeki

virüsten-korumayla ilgili tüm olayları denetler. Bilgisayarda açılan, oluşturulan ve çalıştırılan tüm dosyalar, bu işlemler sırasında kötü amaçlı kod açısından taranır. Gerçek zamanlı dosya sistemi koruması sistem başlatma işlemi sırasında başlatılır.

4.1.1.1 Denetim ayarları

Gerçek zamanlı dosya sistemi koruması tüm medya türlerini denetler ve denetim çeşitli olaylar tarafından tetiklenir. Denetim ThreatSense teknolojisi algılama yöntemlerini kullanır (ThreatSense altyapısı parametre ayarları'nda açıklandığı gibi). Yeni oluşturulan dosyalardakiyle var olan dosyalardaki denetim davranışı farklı olabilir. Yeni oluşturulan dosyalarda daha derine inen bir denetim uygulanabilir.

4.1.1.1.1 Taranacak medya

Varsayılan olarak tüm medya türlerinde olası tehditler taranır.

Yerel sürücüler – Tüm sistem sabit sürücülerini denetler Çıkarılabilir medya – Disketler, USB depolama aygıtları, vb.

Ağ sürücüleri – Tüm eşlenen sürücüleri tarar

Varsayılan ayarları değiştirmemenizi, yalnızca belirli durumlarda değiştirmenizi öneririz; örneğin belirli medya türlerini tararken veri aktarımı önemli ölçüde yavaşlar.

4.1.1.1.2 Tarama (Olay tarafından tetiklenen tarama) Varsayılan olarak, tüm dosyalar açma, yürütme veya oluşturma işlemlerinde taranır. Bilgisayarınız için en üst düzeyde gerçek zamanlı koruma sağlayan varsayılan ayarları korumanızı öneririz.

Disket erişimi seçeneği, bu sürücüye erişildiğinde disket önyükleme kesiminin denetlenmesini sağlar. Bilgisayar kapatma seçeneği, bilgisayar kapatılırken sabit diskin önyükleme kesimlerinin denetlenmesini sağlar. Her ne kadar bugünlerde önyükleme kesimi virüslerine az rastlanıyorsa da, yine de farklı kaynaklardan gelen önyükleme kesimi virüsleri tarafından etkilenme olasılığı olduğundan, bu seçeneği etkin bırakmanızı öneririz.

4.1.1.1.3 Yeni oluşturulan ve değiştirilen dosyalar için ek ThreatSense parametreleri

Yeni oluşturulan dosyaların etkilenme olasılığı mevcut dosyalara oranla daha yüksektir. Programın bu dosyaları ek tarama

parametreleriyle denetlemesinin nedeni de budur. Genel imza tabanlı tarama yöntemlerinin yanı sıra, algılama oranlarını büyük ölçüde geliştiren gelişmiş sezgisel tarama kullanılır. Buna ek olarak, tarama, yeni oluşturulan dosyaların yanı sıra, kendiliğinden-açılan dosyalarda (SFX) ve çalışma zamanı paketleyicilerinde de (iç kullanımda

sıkıştırılan yürütülebilir dosyalar) gerçekleştirilir. Varsayılan olarak, arşivler 10. iç içe geçme düzeyine kadar taranır ve gerçek boyutlarına bakılmaksızın denetlenir. Arşiv tarama ayarlarını değiştirmek için Varsayılan arşiv tarama ayarları seçeneğinin işaretini kaldırın.

4.1.1.1.4 Gelişmiş kurulum

Gerçek zamanlı korumayı kullanırken en az düzeyde sistem alanı kullanmak için önceden taranmış olan dosyalar yeniden taranmaz (değiştirilmedikleri sürece). Dosyalar, her virüs imza veritabanı güncellemesinden sonra hemen yeniden taranır. Bu davranış, En iyi duruma getirilmiş tarama seçeneği kullanılarak yapılandırılır. Bu özellik devre dışı bırakılırsa, tüm dosyalar her erişimde taranır.

Gerçek zamanlı koruma, işletim sistemini başlatma sırasında varsayılan olarak açılır ve kesintisiz tarama işlemi sağlar. Özel durumlarda (örneğin, başka bir gerçek zamanlı tarayıcıyla bir çakışma varsa), Otomatik gerçek zamanlı dosya sistemi koruması başlatması seçeneği devre dışı bırakılarak gerçek zamanlı koruma sonlandırılabilir.

Dosyalar yürütüldüğünde varsayılan olarak gelişmiş sezgisel tarama kullanılmaz. Ancak bazı durumlarda bu seçeneği etkinleştirmek isteyebilirsiniz (Dosya yürütmesinde gelişmiş sezgisel tarama seçeneğini işaretleyerek). Gelişmiş sezgisel taramanın yüksek sistem gereksinimleri nedeniyle bazı programların yürütülmesini yavaşlatabileceğini unutmayın.

4.1.1.2 Temizleme düzeyleri

Gerçek zamanlı korumada üç temizleme düzeyi bulunur (erişmek için Gerçek zamanlı dosya sistemi koruması bölümündeki Ayarlar...

düğmesini ve sonra Temizleme dalını tıklatın).

Birinci düzey, bulunan her sızıntı için kullanılabilecek seçeneklerle

birlikte bir uyarı penceresi görüntüler. Kullanıcının tüm sızıntılar için tek tek eylem seçmesi gerekir. Bu düzey, her sızıntı türü için yapılması gerekenleri bilen daha ileri düzey kullanıcılar için tasarlanmıştır.

Orta düzey, önceden tanımlanmış bir eylemi (sızıntı türüne

göre) otomatik olarak seçer ve yürütür. Etkilenen dosyanın algılanması ve silinmesi, ekranın sağ alt köşesinde bulunan bir bilgi iletisi ile belirtilir. Bununla birlikte, otomatik eylem, sızıntının temiz dosyaların da olduğu bir arşiv dosyasında bulunması durumunda ve önceden tanımlanmış eylemi olmayan nesneler üzerinde gerçekleştirilmez.

Üçüncü düzey en ”zorlayıcı” düzeydir; etkilenen tüm dosyalar

temizlenir. Bu düzeyde geçerli dosyaların kaybedilme riski vardır;

bu nedenle yalnızca belirli durumlarda kullanılmasını öneririz.

4.1.1.3 Gerçek zamanlı koruma yapılandırması ne zaman değiştirilmeli

Gerçek zamanlı koruma, güvenli bir sistem sağlamanın en temel bileşenidir. Bu nedenle, parametrelerini değiştirirken lütfen dikkatli olun. Bu parametrelerin yalnızca özel durumlarda değiştirilmesi önerilir. Örneğin, belirli bir uygulamayla veya başka bir antivirüs programının gerçek zamanlı tarayıcısıyla bir çakışma varsa.

ESET NOD32 Antivirus yüklendikten sonra, kullanıcılara en üst düzeyde sistem güvenliği sağlamak için tüm ayarlar en iyi duruma getirilir. Varsayılan ayarları geri yüklemek için Gerçek zamanlı dosya sistemi koruması penceresinin (Gelişmiş Ayarlar > Antivirüs ve antispyware > Gerçek zamanlı dosya sistemi koruması) sağ alt kısmında bulunan Varsayılan düğmesini tıklatın.

4.1.1.4 Gerçek zamanlı korumayı denetleme

Gerçek zamanlı korumanın çalıştığını ve virüsleri algıladığını doğrulamak için eicar.com tarafından sağlanan sınama dosyasını kullanın. Bu sınama dosyası tüm antivirüs programları tarafından algılanabilen, zararsız, özel bir dosyadır. Dosya, EICAR şirketi tarafından (Avrupa Bilgisayarları Antivirüs Araştırmaları Enstitüsü) antivirüs programlarının işlevselliğini sınamak için oluşturulmuştur.

eicar.com tarafından sağlanan dosya http://www.eicar.org/

download/eicar.com adresinden yüklenebilir

4.1.1.5 Gerçek zamanlı koruma çalışmıyorsa neler yapılabilir Sonraki bölümde, gerçek zamanlı koruma kullanılırken oluşabilecek sorun durumlarını ve bu sorunları nasıl gidereceğinizi açıklıyoruz.

Gerçek zamanlı koruma devre dışı bırakılabilir

Gerçek zamanlı koruma kullanıcı tarafından yanlışlıkla devre dışı bırakıldıysa, yeniden etkinleştirilmesi gerekir. Gerçek zamanlı korumayı yeniden etkinleştirmek için Ayarlar > Antivirüs ve antispyware öğesine gidin ve ana program penceresinin Gerçek zamanlı dosya sistemi koruması bölümünde Etkinleştir'i tıklatın.

Gerçek zamanlı koruma sistemi başlatma işlemi sırasında başlamazsa, bunun nedeni büyük olasılıkla Otomatik gerçek zamanlı dosya sistemi koruması başlatması seçeneğinin devre dışı bırakılmış olmasıdır. Bu seçeneği etkinleştirmek için Gelişmiş Ayarlar (F5) öğesine gidin ve Gelişmiş Ayarlar ağacında Gerçek zamanlı dosya sistemi koruması'nı tıklatın. Pencerenin alt kısmındaki Gelişmiş ayarlar bölümünde, Otomatik gerçek zamanlı dosya sistemi koruması başlatması onay kutusunun seçili olduğundan emin olun.

Gerçek zamanlı koruma sızıntıları algılamıyor ve temizlemiyor Bilgisayarınızda başka antivirüs programları yüklü olmadığından emin olun. İki gerçek zamanlı koruma kalkanı aynı anda etkinleştirilirse, birbirleriyle çakışabilirler. Sisteminizdeki diğer antivirüs programlarını kaldırmanızı öneririz.

Gerçek zamanlı koruma başlamıyor

Gerçek zamanlı koruma, sistem başlatılırken başlamıyorsa

(ve Otomatik gerçek zamanlı dosya sistemi koruması başlatması seçeneği etkinse), bunun nedeni diğer programlarla oluşan çakışmalar olabilir. Durum buysa, lütfen ESET Müşteri Hizmetleri uzmanlarına danışın.

4.1.2 E-posta istemci koruması

E-posta koruması, POP3 protokolü aracılığıyla alınan e-posta iletişimini denetlemeyi sağlar. ESET NOD32 Antivirus, Microsoft Outlook için olan eklenti programını kullanarak e-posta istemcisinden yapılan tüm iletişimi denetler (POP3, MAPI, IMAP, HTTP). Program, gelen iletileri incelerken ThreatSense tarama altyapısı tarafından sağlanan tüm gelişmiş tarama yöntemlerini kullanır. Bu, kötü amaçlı programların virüs imza veritabanıyla eşleştirilmeden önce algılanması demektir. POP3 protokolü iletişimlerini tarama işlemi kullanılan e-posta istemcisinden bağımsızdır.

4.1.2.1 POP3 denetimi

POP3 protokolü, e-posta istemcisi uygulamasında e-posta iletişimi almak için en yaygın biçimde kullanılan protokoldür. ESET NOD32 Antivirus, kullanılan e-posta istemcisinden bağımsız olarak bu protokol için koruma sağlar.

Bu denetimi sağlayan modül, işletim sisteminin başlatılması sırasında otomatik olarak başlatılır ve bellekte etkin olarak kalır. Modülün doğru çalışması için etkinleştirildiğindan emin olun – POP3 denetimi e-posta istemcisinin yeniden yapılandırılması gerekmeden otomatik olarak gerçekleştirilir. Varsayılan olarak, 110 numaralı bağlantı noktasındaki tüm iletişim taranır, ancak gerekirse başka iletişim bağlantı noktaları eklenebilir. Bağlantı noktası numaraları virgülle ayrılmalıdır.

Şifreli iletişim denetlenmez.

4.1.2.1.1 Uyumluluk

Bazı e-posta programlarında POP3 filtresiyle ilgili sorun yaşayabilirsiniz (örneğin yavaş Internet bağlantısıyla ileti alıyorsanız, denetleme işlemi zaman aşımı oluşmasına neden olabilir). Bu tür bir durumla karşılaştıysanız, denetimin gerçekleştirilme yöntemini değiştirmeyi deneyin. Denetim düzeyini düşürmek temizleme işlemini hızlandırabilir.

POP3 filtresi denetim düzeyini ayarlamak için Antivirüs ve

antispyware > E-posta koruması > POP3 > Uyumluluk öğesine gidin.

En yüksek verim etkinse, sızıntılar etkilenen iletilerden kaldırılır ve sızıntıyla ilgili bilgiler özgün e-posta konusunun başına eklenir (Sil veya Temizle seçenekleri etkinleştirilmelidir veya Katı kurallı ya da Varsayılan temizleme düzeyi etkinleştirilmelidir)

Orta düzey uyumluluk iletilerin alınma yöntemini değiştirir. İletiler e-posta istemcisine aşamalı olarak gönderilir; ileti, son bölümü aktarıldıktan sonra sızıntılar açısından taranır. Bununla birlikte, bu denetim düzeyinde virüsten etkilenme riski artar. Etiket iletilerini (konu satırına ve e-posta içeriğine eklenen bildirim uyarıları) temizleme ve işleme düzeyi, en yüksek verim ayarıyla aynıdır.

En yüksek uyumluluk düzeyinde, kullanıcı etkilenen iletinin alındığını bildiren bir uyarı penceresiyle uyarılır. Teslim edilen iletilerin konu satırına veya e-posta içeriğine etkilenen dosyalarla ilgili bilgi eklenmez ve sızıntılar otomatik olarak kaldırılmaz. Sızıntıları silme işleminin, kullanıcı tarafından e-posta istemcisinden gerçekleştirilmesi gerekir.

4.1.2.2 E-posta istemcileriyle tümleştirme

ESET NOD32 Antivirus uygulamasının e-posta istemcileriyle tümleştirilmesi, e-posta iletilerindeki kötü amaçlı kodlara karşı gerçekleştirilen etkin koruma düzeyini artırır. E-posta istemciniz destekliyorsa, bu tümleştirme ESET NOD32 Antivirus içinde

etkinleştirilebilir. Tümleştirme etkinleştirilirse, daha etkin bir e-posta iletişimi koruması yapılmasını sağlamak için ESET NOD32 Antivirus araç çubuğu e-posta istemcisine doğrudan eklenir. Tümleştirme ayarları, Ayarlar > Tüm gelişmiş ayarlar ağacını girin... > Diğer >

E-posta istemcisiyle tümleştirme aracılığıyla kullanılabilir. Bu iletişim penceresi, desteklenen e-posta istemcileriyle tümleştirmeyi etkinleşmenize olanak verir. Şu anda desteklenen e-posta istemcileri Microsoft Outlook, Outlook Express, Windows Mail, Windows Live Mail ve Mozilla Thunderbird'dür.

E-posta istemcinizle çalışırken sistem yavaşlamasıyla

karşılaşıyorsanız, Gelen kutusu içeriği değişirken denetimi devre dışı bırak seçeneğini belirleyin. Kerio Outlook Connector Store'dan e-posta yüklenirken böyle bir durum gerçekleşebilir.

E-posta koruması, Gelişmiş ayarlar (F5) > Antivirüs ve antispyware > E-posta koruması içindeki E-posta korumasını etkinleştir seçeneği etkinleştirilerek başlatılabilir.

4.1.2.2.1 E-posta içeriğinin sonuna etiket iletileri ekleme ESET NOD32 Antivirus tarafından denetlenen her e-posta, e-posta konusuna veya içeriğine etiket iletisi eklenerek işaretlenebilir.

Bu özellik gönderenin güvenilirlik düzeyini artırır ve bir sızıntı algılandığında e-postanın/gönderenin tehdit düzeyiyle ilgili değerli bilgiler sağlar.

Bu işlevsellikle ilgili seçenekler, Gelişmiş ayarlar > Antivirüs ve antispyware > E-posta istemci koruması aracılığıyla kullanılabilir.

Program, Alınan ve okunan postalara etiket iletileri ekleyebilir ve bunun yanı sıra Gönderilen postaya etiket iletileri ekleyebilir. Ayrıca kullanıcıların, etiket iletilerinin tüm e-postalara mı yoksa yalnızca etkilenen e-postaya mı ekleneceğine, ya da hiç bir e-posta iletisine eklenmeyeceğine karar vermesine de olanak sağlar.

ESET NOD32 Antivirus, ayrıca kullanıcının etkilenen iletilerin özgün konusuna ileti eklemesine de olanak verir. Konuya ileti eklenmesini sağlamak için Alınan ve okunan etkilenen e-postanın konusuna not ekle ve Gönderilen etkilenen e-postanın konusuna not ekle seçeneklerini belirleyin.

Bildirimlerin içeriği, etkilenen e-postanın konusuna eklenen Şablon alanında değiştirilebilir. Yukarıda söz edilen değişiklikler, belirli bir konuya sahip e-postaları filtreleyerek ayrı bir klasöre almanıza olanak tanıdığından (e-posta istemcinizde destekleniyorsa), etkilenen e-postaya filtre uygulama işlemini otomatikleştirmeye yardımcı

4.1.2.3 Sızıntıları kaldırma

Etkilenen bir e-posta iletisi alınırsa, uyarı penceresi görüntülenir. Uyarı penceresi gönderenin adını, e-postayı ve sızınıtının adını gösterir.

Pencerenin alt kısmında algılanan nesne için kullanılabilecek Temizle, Sil veya Olduğu gibi bırak seçenekleri bulunur. Pek çok durumda Temizle veya Sil seçeneğini kullanmanızı öneririz. Etkilenen dosyayı almak istediğiniz özel durumlarda Olduğu gibi bırak'ı seçin. Katı kurallı temzileme etkinse, etkilenen nesneler için seçenek içermeyen bir bilgi penceresi görüntülenir.

4.1.3 Web erişimi koruması

Internet bağlantısı bir kişisel bilgisayardaki standart özelliktir. Ne yazık ki, kötü amaçlı kodların yayılması için başlıca ortam haline de gelmiştir. Bu nedenle, Web erişimi korumanızı dikkatle planlamanız şarttır. Web erişimi korumasını etkinleştir seçeneğinin mutlaka etkinleştirilmesini öneriyoruz. Bu seçenek Gelişmiş ayarlar (F5) >

Antivirüs ve antispyware > Web erişimi koruması altında bulunur.

4.1.3.1 HTTP, HTTPs

Web erişimi koruması, Internet tarayıcıları ile uzak sunucular arasındaki iletişimi izleyerek çalışır ve HTTP (Köprü Metni Aktarım Protokolü) ve HTTPs (şifreli iletişim) kurallarına uyar. ESET NOD32 Antivirus varsayılan olarak çoğu Internet tarayıcısının standartlarını kullanacak şekilde yapılandırır. Ancak, HTTP tarayıcı ayarları seçenekleri Web erişimi koruması > HTTP, HTTPs bölümünde değiştirilebilir. Ana HTTP filtresi penceresinde, HTTP denetimini etkinleştir seçeneğini belirleyebilir veya bunun seçimini kaldırabilirsiniz. Ayrıca HTTP iletişimi için kullanılan bağlantı noktası numaralarını da tanımlayabilirsiniz. Varsayılan olarak 80, 8080 ve 3128 bağlantı noktası numaraları önceden tanımlıdır. HTTPs denetimi şu modlarda gerçekleştirilebilir:

HTTPs protokolü denetimini kullanma Şifreli iletişim denetlenmez.

Seçili bağlantı noktaları için HTTPs protokolü denetimini kullan Yalnızca HTTPs protokolü tarafından kullanılan bağlantı noktaları içinde tanımlanan bağlantı noktalarına yönelik HTTPs denetimi yapılır.

Seçili bağlantı noktalarını kullanan Internet tarayıcısı olarak işaretli uygulamalar için HTTPS protokolü denetimini kullan Yalnızca tarayıcılar bölümünde belirtilen ve HTTPS protokolü tarafından kullanılan bağlantı noktaları içinde tanımlanan bağlantı noktalarını kullanan uygulamalar denetlenir.

4.1.3.1.1 Adres yönetimi

Bu bölüm, engellenecek, izin verilecek veya denetleme dışında bırakılacak HTTP adresleri belirtmenize olanak sağlar.

Adres listelerini yönetmek için Ekle, Değiştir, Kaldır ve Ver düğmeleri kullanılır. Engellenen adresler listesindeki web sitelerine erişilemez.

Dışarıda bırakılan adresler listesindeki web sitelerine, kötü amaçlı kod açısından tarama yapılmadan erişilir. Yalnızca izin verilen adresler listesindeki HTTP adreslerine erişim izni ver seçeneğini etkinleştirirseniz, yalnızca izin verilen adresler listesinde bulunan adreslere erişilebilir ve diğer tüm HTTP adresleri engellenir.

Tüm listelerde, * (yıldız işareti) ve ? (soru işareti) özel simgeleri kullanılabilir. Yıldız işareti herhangi bir karakter dizesinin, soru işaretiyse herhangi bir simgenin yerine geçer. Dışarıda bırakılan adresler listesinin yalnızca güvenilen ve güvenli adresleri içermesi gerektiğinden, buradaki adresleri belirlerken çok dikkatli olmak gerekir. Benzer şekilde * ve ? simgelerinin de bu listede doğru kullanıldığından emin olunmalıdır. Bir listeyi etkinleştirmek için, Etkin liste seçeneğini belirleyin. Geçerli listedeki bir adres girilirken bildirim almak istiyorsanız, Listeden adres uygulanırken bildirim gönder seçeneğini belirleyin.

4.1.3.1.2 Web tarayıcıları

ESET NOD32 Antivirus'te, kullanıcının belirli bir uygulamanın tarayıcı olup olmadığını tanımlamasına olanak veren Web tarayıcıları özelliği bulunur. Bir uygulama kullanıcı tarafından tarayıcı olarak işaretlenirse, bu uygulamadan yapılan tüm iletişim, iletişimde kullanılan bağlantı noktası numaralarına bakılmaksızın izlenir.

Web tarayıcıları özelliği, yalnızca önceden tanımlanan bağlantı noktalarını denetleyen HTTP denetimi özelliğini tamamlar. Bununla birlikte, pek çok Internet hizmeti dinamik olarak değişen veya bilinmeyen bağlantı noktası numaraları kullanır. Web tarayıcıları özelliği, bunu dikkate almak için bağlantı noktası iletişimlerini bağlantı parametrelerinden bağımsız olarak denetleyebilir.

Tarayıcı olarak işaretlenen uygulamaların listesine HTTP dalındaki Web tarayıcıları alt menüsünden doğrudan erişilebilir. Bu bölümde ayrıca Internet tarayıcılarını denetleme modunu tanımlayan Etkin mod alt menüsü de bulunur. Etkin mod, aktarılan verileri bir bütün olarak incelediği için yararlı bir moddur. Etkinleştirilmezse, uygulamaların iletişimi gruplar halinde aşamalı olarak izlenir. Bu, veri doğrulama işleminin etkinliğini azaltır, ancak listelenen uygulamalar için daha yüksek bir uyumluluk düzeyi sağlar. Bunu kullanırken herhangi bir sorun oluşmazsa, istenen uygulamanın yanındaki onay kutusunu seçerek etkin denetim modunu etkinleştirmenizi öneririz.

4.1.4 Bilgisayar taraması

Bilgisayarınızın etkilendiğinden şüpheleniyorsanız (normal olmayan bir şekilde davranıyorsa), bilgisayarınızı sızıntılar açısından incelemek için İsteğe bağlı bilgisayar taraması çalıştırın. Güvenlik açısından, bilgisayar taramalarının yalnızca etkilenmeden şüphelenildiğinde değil, rutin güvenlik önlemlerinin bir parçası olarak düzenli aralıklarla çalıştırılması önemlidir. Düzenli tarama, sızıntılar diske kaydedildiği sırada gerçek zamanlı tarayıcı tarafından algılanmayan sızıntıların algılanmasını sağlar. Sızıntı sırasında gerçek zamanlı tarayıcı devre dışıysa veya virüs imza veritabanı güncel değilse, bu durum oluşabilir.

Ayda en az bir veya iki defa İsteğe bağlı tarama çalıştırmanızı öneririz.

Tarama, Araçlar > Zamanlayıcı kullanılarak zamanlanan görev olarak yapılandırılabilir.

4.1.4.1 Tarama türü

İki tür vardır. Standart tarama, tarama parametrelerinde ek bir yapılandırma işlemi gerektirmeden sistemi hızlı bir şekilde tarar. Özel tarama…, kullanıcının önceden tanımlı tarama profillerinden birini veya ağaç yapısından tarama nesneleri seçmesini sağlar.

4.1.4.1.1 Standart tarama

Standart tarama, kullanıcının hızlı bir şekilde bilgisayar taraması başlatmasını ve etkilenen dosyaları kullanıcı müdahalesi gerekmeden temizlemesini sağlayan kullanımı kolay bir yöntemdir. En temel getirisi, ayrıntılı tarama yapılandırması gerektirmeden kolay işlem yapmayı sağlamasıdır. Standart tarama, yerel sürücülerdeki tüm dosyaları denetler ve algılanan sızıntıları otomatik olarak temizler veya siler. Temizleme düzeyi otomatik olarak varsayılan değere ayarlanır. Temizleme türleri hakkında ayrıntılı bilgi için bkz. Temizleme (bkz. sayfa 18).

Standart tarama profili, bilgisayarlarını hızlı ve kolay bir şekilde taramak isteyen kullanıcılar için tasarlanmıştır. Kapsamlı yapılandırma işlemi gerektirmeyen etkin bir tarama ve temizleme çözümü sunar.

4.1.4.1.2 Özel tarama

Tarama hedefleri ve tarama yöntemleri gibi tarama parametreleri belirtmek istiyorsanız, özel tarama en uygun çözümdür. Özel taramanın avantajı, parametreleri ayrıntılı biçimde yapılandırabilme özelliğidir. Yapılandırmalar, kullanıcı tanımlı tarama profillerine kaydedilebilir; bu, özellikle taramanın aynı parametreler kullanılarak tekrarlı bir şekilde gerçekleştirildiği durumlarda kullanışlı olabilir.

Tarama hedeflerini seçmek için hızlı hedef seçme özelliğinin açılan menüsünü kullanın veya hedefleri bilgisayarda kullanılabilen tüm aygıtları listeleyen ağaç yapısından seçin. Ek olarak, Ayarlar... >

Temizleme seçeneğiyle üç temizleme düzeyinden birini seçebilirsiniz.

Sistemi ek eylemler gerçekleştirmeden yalnızca taramak istiyorsanız, Temizlemeden tara onay kutusunu seçin.

Özel tarama modunu kullanarak bilgisayar taramaları

gerçekleştirmek, önceden antivirüs programları kullanmış olan ileri düzey kullanıcılar için uygundur.

4.1.4.2 Tarama hedefleri

Tarama hedefleri açılan menüsü, virüs taraması yapılacak dosyaları, klasörleri ve aygıtları (diskleri) seçmenizi sağlar.

Hızlı tarama hedefleri menü seçeneğini kullanarak aşağıdaki hedefleri

Çıkarılabilir medya – disketler, USB depolama aygıtları, CD/DVD Yerel sürücüler – tüm sistem sabit sürücülerini denetler

Çıkarılabilir medya – disketler, USB depolama aygıtları, CD/DVD Yerel sürücüler – tüm sistem sabit sürücülerini denetler

Belgede Kullanım Kılavuzu. Microsoft Windows 7 / Vista / XP / 2000 / 2003 / 2008 (sayfa 12-20)