YÖNETİCİ SAĞLIK PROGRAMI

Tam metin

(1)

1

Hedef Odaklı Konaklama: Yönetici Sağlık Programı

Sizi Kaplankaya’da Canyon Ranch Yönetici Sağlık Programı’na davet ediyoruz. Bu program ideal sağlık ve wellness düzeyine ulaşmanız için kapsamlı bir değerlendirme ve portal sunar. Bu program, geleneksel sağlık geçmişine ve fiziksel sağlığa dayalı anlayışın çok daha ilerisindedir—dahili tıbbın en iyi yönlerini zihinsel strese ve duygusal sağlığa ilişkin araştırmalarla bir araya getiren bu bütüncül program aynı zamanda egzersiz, beslenme ve uyku konularında atılması gereken sonraki aşamaları da içerir. Dahili tıp uzmanlarımız, egzersiz fizyologlarımız, beslenme uzmanımız ve davranış psikoloğumuz ile işbirliği halinde yürütülen çalışmalar sonunda, en yeni teknoloji eşliğinde sunulan Kaplankaya’nın lüks ortamında sağlığınız ile yepyeni bir bağ kuracaksınız. Beraberce sağlık hedefleri belirlemek ve özel, ölçülebilir adımlar geliştirmek suretiyle siz değerli misafirlerimizin ideal bir sağlıklı yaşam sürdürmelerine yardımcı olmak için çalışacağız. Üç günlük Canyon Ranch Kurumsal Sağlık Programı süresince çeşitli testler uygulanacak ve programımızın temeli olan kişiye özel ‘Yönetici’ tanımlanacak. En az 7 gün sürecek program ise, kişiye özel planların uygulanması ve gerekli ayarlamaların yapılması konusunda daha derin bir deneyim elde edilmesine yardımcı olacaktır. Söz konusu deneyim için ekstra zaman ve mekan sağlandığında, program zihinsel, duygusal ve ruhsal sağlığınızın yanı sıra fiziksel sağlığınızı da olumlu etkileyecektir.

Pakete dahil olan konsültasyonlar:

Hemşire ile program değerlendirmesi & kaydı (Varış öncesi telefon görüşmesi) 25 dakika İlk hekim konsültasyonu (Sağlık geçmişi ve fiziksel muayene) 50 dakika Egzersiz fizyoloğu ile konsültasyon & Metabolik değerlendirme 2 x 50 dakika

Beslenme uzmanıyla konsültasyon 2 x 50 dakika

Yaşam yönetimi konsültasyonu 50 dakika

Hekimle değerlendirme konsültasyonu 50 dakika

Takip amaçlı telefon görüşmesi 25 dakika

Pakete dahil olan tarama testleri:

Kapsamlı laboratuvar testleri Süre değişebilir

Pulmoner Fonksiyon Testi 15 dakika

EKG 15 dakika

Karotid Ultrasonu (Karotid intima-media kalınlığı)* 25 dakika

Kardiyak stres testi* Süre değişebilir

Abdominal ultrason* 30 dakika

Tiroit Ultrasonu* 25 dakika

Göz muayenesi (oftalmoskopi, görme keskinliği testi, tonometri) * 50 dakika

İşitme testi (odyometri, timpanometri)* 25 dakika

DEXA vücut kompozisyonu analizi ve osteoporoz taraması* 25 dakika

Paket Fiyatı Erkekler: 18,310.00 ₺ Kadınlar: 18,770.00 ₺ (Türk Lirası) Tavsiye edilen ilave testler jinekolojik muayene, PAP smear, mamogram, meme ultrasonu, kardiyak kalsiyum ölçümü,

akciğer taraması ve kolonoskopiyi içerir. Ücretler talep halinde belirtilecektir. *Testler, Bodrum’daki anlaşmalı

YÖNETİCİ

SAĞLIK

PROGRAMI

(2)

2

hastanelerimizde gerçekleştirilir. Ulaşım ücretleri değişebilir ve fiyata dahil değildir. ‘Hedef Odaklı Program’ ücretleri, konaklama ücretinize dahil değildir. Ücretlere KDV dahildir.

Dersler:

Sağlık ve Wellness ekibimiz Stres Yönetimi, Uyku Sağlığı, Ergonomik İpuçları, Kilo Yönetimi, Sigara Bırakma, Zaman Yönetimi ve İdeal Yaşam konulu dersler düzenleyecektir.

Grup Aktiviteleri:

Canyon Ranch Wellness Resort at Kaplankaya’da yürüyüş, yüzme, Yoga, Pilates ve Fitness gibi sağlıklı bir yaşam tarzını destekleyen çeşitli günlük grup aktiviteleri düzenlenir.

Yönetici Sağlık Programı ne gibi avantajlar sunar?

Olabilecek en iyi sağlık hizmeti, tıbbın kapsamlı bir şekilde bireyselleştirilmesi ve kişiye özel hale getirilmesi ile mümkündür. Modern tıp teşhis ve tanıya odaklanırken, bu yaklaşım bizi “hasta” ve “hasta değil” şeklinde bir bakış açısına hapseder. Bu noktada, amacımız bu ayrımın ötesine geçmektir. Sağlık, şifa ve keyif dolu bir yaşam sürdürmek hepimizin esas amacıdır. Modern tıp biliminin en etkili yöntemleri kullanılarak dahili tıp platformunda yapılacak bir değerlendirme sonrasında; fiziksel sağlığın önemini bildiğimiz için, sağlığınızı bir de zihinsel, duygusal ve sosyal açıdan değerlendirmek istiyoruz. Böylelikle, egzersiz, beslenme ve uyku alışkanlıklarını günlük yaşamımızda uygulamak için bir sonraki adımı atacağız. Bütün bunların sonunda, kişisel ve özel sağlık hizmetlerinin avantajlarını en iyi şekilde tecrübe etmeniz mümkün olacak.

Yönetici Sağlık Programı aşağıdaki konsültasyonları içerir:

 CANYON RANCH HEMŞİRESİ İLE PROGRAM DEĞERLENDİRMESİ VE KAYDI

Varış öncesinde yapacağımız telefon konuşmasıyla Yönetici Sağlık Programı için ilk adımı atacağız. Canyon Ranch hemşiresi size Yönetici Sağlık Programı hakkında genel bilgiler sunacak ve birlikte sağlık geçmişinizi içeren kayıt işlemini tamamlayacaksınız. Ayrıca, hemşire tam bir Canyon Ranch deneyimi için aktivite seçeneklerini ve spa fırsatlarını değerlendirmenize de yardımcı olacak.

25 dakika (ücretsiz)

(3)

3

 İLK HEKİM KONSÜLTASYONU

Canyon Ranch hekimiyle gerçekleştireceğiniz ayrıntılı sağlık geçmişi değerlendirmesi ve fiziksel muayene ile Kaplankaya’daki yönetici sağlık programınıza başlamış olacaksınız. Mevcut sağlığınız ve ideal sağlık hedeflerinizle ilgili özel testler ve kan testi sonuçlarıyla ilgili opsiyonları görüşeceksiniz. Lütfen bir önceki yıl yapılanlar başta olmak üzere, tüm sağlık raporlarınızı yanınızda getirin. Bu raporlar ışığında, ideal kilonuza ve ideal sağlığınıza ilişkin hedefleriniz doğrultusunda size özel bir stratejiyi sizinle birlikte geliştireceğiz.

50 dakika

 EGZERSİZ FİZYOLOJİSİ KONSÜLTASYONU VE METABOLİK EGZERSİZ DEĞERLENDİRMESİ

NASA’da astronotların muayenelerinde kullanılan bir makineyle aerobik fitness seviyenizi (VO2 max) keşfedecek ve egzersiz yaptığınızda ne kadar kalori yaktığınızı öğreneceksiniz. Bu uygulama vücut kompozisyonunu değiştirmek, vücut yağlarını yakmanın en etkili yolunu öğrenmek, aerobik eşiğini belirlemek, dayanıklılık ve fitness seviyesini arttırmak veya spor performansını geliştirmek isteyen kişiler için önerilir.

Bölüm I – Seçtiğiniz bir kardiyovasküler egzersiz ekipmanıyla (eliptik bisiklet, kürek, sabit bisiklet veya koşu bandı) egzersiz yaparken, Canyon Ranch egzersiz fizyoloğu sübmaksimal egzersiz testini uygular. Not: Bu test, havuzda yapılamaz.

50 dakika

Bölüm II – Verileri analiz ettikten sonra, Canyon Ranch egzersiz fizyoloğu sonuçlarınızı açıklar ve aktivite düzeyinizi maksimize etmek ve antrenman programınızı geliştirmek için bir egzersiz programı tasarlar.

50 dakika

(4)

4

 BESLENME UZMANIYLA KONSÜLTASYON

Bu konsültasyonda, ideal sağlığınıza kavuşmanızı ve onu muhafaza etmenizi sağlayacak beslenme stratejileri belirlenir.

Bölüm I – Canyon Ranch beslenme uzmanı kilo geçmişinizi, mevcut diyet programınızı, yeme alışkanlıklarınızı, yaşam tarzı faktörlerini ve kilonuzu etkileyen sağlık konularını değerlendirir.

50 dakika

Bölüm II – Kişiye özel tavsiyeler, diyet planı ve bilinçli beslenme için ipuçları verilir. Kalori ihtiyaçlarınız hesaplanarak planın oluşturulmasında dikkate alınır.

50 dakika

 YAŞAM YÖNETİMİ (DAVRANIŞSAL SAĞLIK) KONSÜLTASYONU

Hafıza, stres ve/veya davranış değişikliği gibi konuları almak için özel bir görüşme yapılır. Bu görüşmede, bir psikolog ve/veya hekimle birlikte sağlık hedeflerinizi gözden geçirerek, hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak, size özel gerçekçi bir plan oluşturacaksınız.

50 dakika

 DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

Canyon Ranch’ten ayrılmadan önce konsültasyonlarınızı gözden geçirmek ve programınızla bütünleştirmek için Canyon Ranch hekimiyle bir görüşme yapacaksınız. Hedeflerinizi belirleyecek ve sağlık, egzersiz, beslenme ve yaşam yönetimi değerlendirmelerine bağlı olarak sonraki aşamalara odaklanacağız. Bu, ideal sağlık ve kilo hedeflerinize ulaşmak için ilk adımdır.

25 dakika

(5)

5

 TAKİP AMAÇLI TELEFON GÖRÜŞMESİ

Evinize dönmeden önce, sonraki dört hafta içerisinde gerçekleştirilmek üzere bir randevu belirleyeceğiz. Bu konsültasyon, wellness programınız sırasında tanıştığınız uzmanlardan herhangi biri tarafından gerçekleştirilebilir.

25 dakika.

Yönetici Sağlık Programı kapsamında aşağıdaki testler gerçekleştirilir:

 KAPSAMLI LABORATUVAR TESTİ

Kan değerleri ve diğer laboratuvar testleri, sağlık parametrelerini izlemek ve eğilimleri tespit etmek için kullanılabilir. Sağlık durumunun korunması ve tıbbi rahatsızlık riskinin proaktif olarak azaltılması için bu testleri rutin olarak yaptırmak önemlidir. Risk faktörlerinin erken tespiti, yaşam tarzı tavsiyelerinin belirlenmesi ve/veya ideal sağlık ve iyileşme için erken müdahalede bulunulması açısından önemli fırsatlar sunabilir. Kapsamlı bir incelemeyle, aşağıdaki konularda değerlendirme yapılmasını öneriyoruz:

Enflamasyon, kolesterol, kan şekeri, tiroit, vitaminler ve mineraller, böbrek ve karaciğer fonksiyonları.

Bireysel ve kişiye özel bir değerlendirme sonrasında, ilave teste ve değerlendirmeye gerek olup olmadığına karar veriyoruz.

Süre değişebilir.

 PULMONER FONKSİYON TESTİ

Pulmoner Fonksiyon Testi akciğer kapasitesini & akış hızını ölçerek, temel akciğer fonksiyonlarını değerlendirir.

25 dakika

 EKG

Elektrokardiyografi (EKG) kalbin elektriksel aktivitesini kaydetmek ve miyokardiyal iskemi ve enfarktüs geçmişini değerlendirmek için kullanılır. Ayrıca, bu test kalp atış hızını isabetli bir şekilde tespit eder ve kalp ritmini değerlendirir.

15 dakika

 KAROTİD ULTRASON (KAROTİD INTIMA MEDIA KALINLIĞI) *

Ultrason Karotid Intima Media Kalınlığı (CIMT), karotid arter duvarının en içerideki iki katmanının kalınlığını ölçer. CIMT arteroskleroz hastalığını tespit etmek ve arteroskleroz ile ilgili gerileme, arest veya ilerlemesini izlemek için kullanılır. Ultrason son derece güvenli bir yöntemdir çünkü ses dalgalarıyla görüntüleri oluşturur ve iyonlaştırıcı radyasyon kullanmaz. Bu işlem bir radyolog tarafından gerçekleştirilir.

25 dakika

(6)

6

 KARDİYAK STRES TESTİ*

Kardiyak stres testi, maksimum fiziksel efor sarf edilirken kalp kaslarına kan akışı hakkında bilgi verir ve koroner arter hastalığının teşhis edilmesine yardımcı olur. Elektrokardiyogram (EKG) yardımıyla dinlenme, stres ve nekahet sırasında kalbin durumu değerlendirilir. Koşu bandında yürüyüş, pedal çevirme veya intravenöz farmakolojik uyaranlar yardımıyla kalbe maksimum fiziksel efor için ‘stres’ uygulanır. Semptomları ve kalp basıncını inceleyen hekim, EKG dalgalarını izleyerek koroner arter sağlığı hakkında yararlı bilgiler sunar.

25 dakika

 ABDOMİNAL ULTRASON*

Abdominal ultrason karaciğer, safra kesesi, dalak, böbrek, idrar yolları, mesane, yumurtalık, rahim, prostat, lenf düğümleri ve abdominal aort gibi büyük damarları değerlendirmeye yarar. Radyolog tarafından yapılan bu test son derece güvenlidir ve değerli bilgiler sunar.

30 dakika

 TİROİT ULTRASONU

Ultrason çok hassastır ve muayene sırasında doktorun fark edemediği pek çok nodülü gösterir. Bu nedenle, tiroit ultrasonu tiroit nodüllerini izlemek ve değerlendirmek için en uygun yöntemdir. Ultrason ses dalgalarıyla görüntüler oluşturarak iyi ve kötü huylu nodüllerin ayırt edilmesini mümkün kılan son derece önemli bilgiler verir. Radyolog tarafından gerçekleştirilen bu işlem son derece güvenlidir.

25 dakika

 GÖZ MUAYENESİ

İdeal görme yetisi, günlük yaşamımızı etkileyen en önemli duyulardan biridir. Diyabet, yüksek tansiyon ve otoimmün rahatsızlıklar gibi kronik hastalıkların erken sistemik etkilerini tespit etmek için kapsamlı göz muayenesi yapılması önemlidir. Yapılacak testlerin başında göz muayenesi, görme keskinliği ve refraktif hatalar gelir. Bu testler, miyop (uzağı görememe), hipermetrop (yakını görememe) ve astigmatın (gözlerimizin biçimi nedeniyle zaman içerisinde görme bozukluğu) tespit ve uygun durumlarda tedavi edilmesi konusunda faydalı olacaktır. Göz doktoru kornea, lens, göz siniri ve retinal damar ve arterleri muayene eder. Ayrıca göz sağlığınızı korumak ve iyileştirmek için bireysel bir strateji belirlemek üzere görüşme yapılır.

30 dakika

(7)

7

 İŞİTME TESTİ

İşitme kaybı, zaman içerisinde, pek çok insanın günlük yaşamlarında yarattığı etkinin farkına varamayacakları seviyelere ulaşabilir. İşitme kaybı bazı durumlarda iyileştirilebilirken, bazı durumlarda işitme cihazlarının kullanılması gerekebilir. Timpanometri testi orta kulak ve kulak zarı fonksiyonlarını göstererek sesin iç kulağa iletilmesini değerlendirir. Kulaklık yardımıyla ses kabininde yapılan odyometri testi, işitme hassasiyetini belirler. Bu test dış, orta ve iç kulak sisteminin fonksiyonlarını değerlendirir. İç kulak sistem fonksiyonlarını değerlendirmek için kemik ses iletimi testi yapılır. Bu testler beraberce kapsamlı bir işitme değerlendirmesi için kullanılır.

30 dakika

 DEXA VÜCUT KOMPOZİSYONU VE OSTEOPOROZ TARAMASI

Bu tarama vücuttaki yağ oranının, kas kütlesinin ve kemik yoğunluğunun en doğru ve kesin sonuçlarla ölçülmesini sağlar. DEXA görüntülemesi vücudunuzda ne kadar yağ ve kas kütlesi olduğunu ve kollarınıza, bacaklarınıza ve gövdenize ne şekilde dağıldığını gösterir. Her ne kadar vücuttaki yağ oranını tespit etmek için genellikle kalınlık ölçerler ve biyo-empedans tercih edilse de, kesin ölçümün önemini göz ardı edemeyiz. Bu test ideal vücut kompozisyonunuzu tespit etmek ve izlemek, kalori ihtiyacınızı belirlemek ve ideal bir egzersiz programının hazırlanmasına yardımcı olmak için kullanılır. Ayrıca, osteoporoz taraması için kemik mineral yoğunluğunun ölçülmesinde de uygulanır. Bu testin yapılması nispeten daha kolaydır ve maruz kalınan radyasyon oranı son derece düşüktür.

25 dakika

Opsiyonel Test

İlk konsültasyonunuz sırasında, Canyon Ranch hekiminizle birlikte temel sağlık durumunuzun belirlenmesi için opsiyonel değerlendirme testlerine ihtiyaç olup olmadığına karar vereceksiniz.

 JİNEKOLOJİK MUAYENE & PAP SMEAR TESTİ (YALNIZCA KADINLAR İÇİN)

Aktif cinsel yaşama başlayan kadınların hem üreme hem de cinsel sağlık muayenesi yaptırmaları çok önemlidir. Özellikle, 65 yaşına kadar her üç yılda bir jinekolojik muayene ve PAP smear testi yaptırılması önerilmektedir. İdeal sağlık rutin tarama ve erken teşhisle sağlanır.

50 dakika

(8)

8

 MAMOGRAM & MEME ULTRASONU (YALNIZCA KADINLAR İÇİN)

Meme kanseri kadınlar arasında en yaygın görülen kanserdir. Mamografi ve meme ultrasonu, özellikle hiçbir semptomun olmadığı durumlarda meme kanserinin erken teşhis edilmesi için tavsiye edilir. Mamografide düşük enerjili x-ray; ultrasonda ise ses dalgaları kullanılır. Meme sağlığının kapsamlı değerlendirmesi için her iki testin de iki yılda bir gerçekleştirilmesi önerilir.

50 dakika

 KOLONOSKOPİ

Kolonoskopi, kalınbağırsağın iç yüzeyini değerlendirmek için yapılan bir testtir. Bu testten önce, kolonun temizlenmesi için 2 ila 3 gün süreyle sıvı beslenme ve laksatiflerle kolonun hazırlanması gerekmektedir.

Gastroenterolog sedasyon altında kolonu incelemek için ince ve esnek bir tüp kullanır. Kolonoskopi ülserlerin, kolon poliplerinin, tümörlerin ve enflamasyon ya da kanama olan alanların tespit edilmesine yardımcı olur.

Kolonoskopi sırasında, doku numuneleri alınabilir ve anormal oluşumlar çıkarılabilir. Kolonoskopi, kolon veya rektumda kanser ya da kanser öncesi oluşumları kontrol etmek üzere tarama amaçlı olarak 50 yaşın üzerindeki yetişkinler için önerilir.

 KARDİYAK KALSİYUM ÖLÇÜMÜ

Kalsiyum ölçümüne yönelik kardiyak CT, kalp krizi riskinin artıp artmadığını değerlendirmek için kullanılan uygun ve noninvazif bir yöntemdir. Kalp kaslarına kan taşıyan koroner arterlerde kireçlenmiş plakların varlığı, yeri ve derecesi hakkında bilgi verir.

15 dakika

 AKCİĞER TARAMASI

Aynı randevuda akciğer taraması da yapılabilir. Yaşları 55 ila 80 arasında değişen, ortalama 30 paket/yıl sigara geçmişi olan ve halen sigara içen ya da son 15 yıl içerisinde bırakmış olan yetişkinlerin yılda bir kez düşük dozlu bilgisayarlı tomografi (LDTC) ile akciğer kanseri taraması yaptırmaları önerilir. Bu işlem biraz zaman almakla birlikte, ağrıya yol açmaz ve kontrast madde enjeksiyonu gerektirmez. CT işleminden sonra hastanın vücudunda radyasyon kalmaz. CT işleminden sonra, normal günlük yaşamınıza geri dönebilirsiniz.

15 dakika

(9)

9 Canyon Ranch Medicine Hakkında

Canyon Ranch® 1979 yılında açıldığı günden bu yana, wellness konusunda bütüncül bir yaklaşım benimseyerek hedeflerinize ulaşmanıza, yaşamınızı daha dengeli hale getirmenize ve en iyi şekilde görünmenize ve hissetmenize yardımcı olmak üzere farklı disiplinlerden uzmanları bir araya getirmiştir. Sağlık hizmetlerine yeni bir paradigma kazandıran Canyon Ranch tıbbı, kişiye özel, bütüncül tıp olarak tanımlanabilir. Alanında uzman hekimlerimiz sizinle ilgilenecek, mevcut sağlık durumunuzu tam anlamıyla değerlendirecek ve daha uzun ve anlamlı bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır. Eğitimli ve yeniliklere açık uzmanlar ve hekimler, modern bilimi ve geleneksel yaklaşımları yaratıcı bir biçimde harmanlayarak size özel hizmetler sunmaktadır.

Wellness Ortamı

Canyon Ranch’teki konaklamanız süresince, son derece sağlıklı bir atmosferin faydalarını göreceksiniz. Kaplankaya, yumuşak iklimi ve nefes kesen manzarasıyla Ege kıyılarının keyfine varacağınız doğal bir cennettir. Lezzetli ve sağlıklı bir mutfağın hizmetinize sunulduğu Kaplankaya’ya gelmeden önce yeme alışkanlıklarınızı gözden geçireceksiniz ve burada yaşayacağınız yoğun deneyimin ardından evde nasıl besleneceğiniz konusunda farkındalık kazanacaksınız. Fitness uzmanlarından oluşan ekibimiz yaşamınıza ve yaşam tarzınıza uygun olan en iyi aktivite planını sizin için hazırlayacak. En iyi egzersiz, tekrar tekrar yapmak isteyeceğimiz egzersizdir. Bu nedenle, Canyon Ranch’te fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal olarak bütünleşebileceğiniz doğru egzersizi ve hareketi bulmak için farklı sınıflar ve aktiviteler arasından yeni programlar denemek isteyebilirsiniz. Önemli olan keyif almaktır.

İçerisinde bir Fin hamamı, buhar odası, özel duş sistemleri ve hamamın bulunduğu lüks Aquavana® hidrotermal süitimizde rahatlayabilirsiniz. Harika bir günün sonunda, kendinizi dinlendirici bir masaj veya başka bir spa tedavisiyle ödüllendirin.

Bozbük Mahallesi Merkez Sokak No: 198, Milas, Muğla, 48200 Türkiye Rezervasyon: +90 252 511 00 51 kaplankaya@canyonranch.com

www.CanyonRanchTurkey.com

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :