• Sonuç bulunamadı

TOBB UN SAVUNMA SANAYİ LİSTESİ

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "TOBB UN SAVUNMA SANAYİ LİSTESİ"

Copied!
8
0
0

Yükleniyor.... (view fulltext now)

Tam metin

(1)

Haluk Bayraktar ve Selçuk Bayraktar, 26-29 Mayıs’ta yapılması planlanan TEKNOFEST Azerbaycan’ın tanıtım toplantısı için bulundukları Bakü’de

Cumhurbaşkanı Aliyev ile bir araya geldi.

Selçuk Bayraktar, Aliyev ile görüşmelerini Twitter hesabından,

“Nazik kabullerinden dolayı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın

İlham Aliyev’e şükranlarımızı sunuyoruz. Zafere ulaşanlar sabredenlerdir.” ifadeleri ile duyurdu.

Haluk Bayraktar ve Selçuk Bayraktar, Azerbaycan temasları kapsamında Karabağ zaferinde ele geçirilen askeri araçların sergilendiği Ganimetler Parkı’nı da ziyaret etti.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı bünyesindeki en stratejik daire başkanlıklarından biri olan Sanayileşme Daire

Başkanlığı’nda, görev devri

gerçekleşti. Murat ÇİZGEL, görevini İrfan ÖZSERT’e devretti. ÖZSERT, Ocak ayında görevi devraldı.

SSB’nin sanayileşme stratejini uygulamaktan sorumlu olan Sanayileşme Daire Başkanlığı, SSB

bünyesinde direkt olarak başkana bağlı olan iki daire başkanlığından biri konumunda bulunuyor.

Başkanlık makamına doğrudan bağlı olan diğer daire ise Kurumsal Yönetim ve Koordinasyon Daire Başkanlığı. Öte yandan Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, Hukuk Müşavirliği ve İç Denetim Birimi Başkanlığı da yine doğrudan başkana bağlı durumda.

BAYKAR TEKNOLOJI LIDERI

BAYRAKTAR’I KABUL ETTI SSB SANAYILEŞME DAIRE BAŞKANI IRFAN ÖZSERT OLDU

T ürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), “Türkiye 100 Programı”

kapsamında Türkiye’nin en hızlı büyüyen ilk 100 şirketini derledi. TOBB tarafından yapılan açıklamaya göre;

Türkiye 100 şirketleri, sergiledikleri üstün büyüme performanslarıyla, ülkemiz ekonomisinin dinamosu konumunda. 2016-2018 arası dönemde, satış gelirlerini ortalama yüzde 511 oranında artırmayı başaran Türkiye 100 şirketleri, söz konusu dönemde çalışan sayılarını da yüzde 86 artırmış durumunda. Bu yıl 2016- 2018 arası dönemde verilere göre oluşturulan “Türkiye’nin Hızlı Büyüyen İlk 100 Şirketi Listesi”ne, Türk savunma ve havacılık sanayii sektöründen 7 firma girdi.

DURMADAN BÜYÜYENLER

Listede Kale Pratt & Whitney Uçak, ASELSAN, 3EN Savunma, ADER Savunma, Sinerji Silah, Simsoft ve

Samsun Yurt Savunma yer alıyor.

Listede 18. sırada yer alan KALE PRATT

& WHITNEY Uçak Motor Sanayii A.Ş., hava platformlarının bileşenlerinin üretimini gerçekleştiriyor. Şirket, 2018 yılında 250-500 milyon₺ aralığında bir gelir elde etti ve 2016-2018 döneminde yüzde 677.4 büyüme elde etti. 26. sırada yer alan ASELSAN Hassas Optik, optik nişangah üretimi gerçekleştiriyor. Şirket, 2018 yılında 50-100 milyon₺ aralığında bir gelir elde etti ve 2016-2018 döneminde yüzde 494.4 büyüme elde etti. 3EN Savunma ve Havacılık Sistemleri A.Ş.

de, listede 40. sırada yer aldı ve 2018 yılı geliri 5-20 milyon ₺ aralığında gerçekleşti. Şirket, 2016-2018

döneminde yüzde 350.5 büyüme elde etti.

ATEŞLİ SİLAH ÜRETİYORLAR

Listenin 45. sırasında yer alan ADER Savunma, metal işlem ve kaplama

faaliyetleri gerçekleştiriyor. Şirket, 2018 yılında 5-20 milyon₺ aralığında bir gelir elde etti ve 2016-2018

döneminde yüzde 307.3 büyüme elde etti. Sinerji Silah ve Mühimmat A.Ş, bomba ve füze benzeri mühimmatlar için parça üretiminde bulunuyor.

2018 yılında 5-20 milyon₺ aralığında gelir elde eden şirket, 2016-2018 döneminde yüzde 284.6 büyüdü.

Listede, 55. sırada yer alıyor. Listenin 58. sırasında yer alan SİMSOFT

Bilgisayar Teknolojileri Ltd. Şti, yazılım alanında çalışmalar gerçekleştiriyor.

Şirket, 2018 yılında 20-50 milyon₺

aralığında bir gelir elde etti ve 2016-2018 döneminde yüzde 270 büyüme elde etti. Samsun Yurt

Savunma ise, çeşitli tipte ateşli silahlar üretiyor ve birçok ülkeye ihracatını gerçekleştiriyor. Listede 80’inci sırada yer alan şirket, 2016-2018 döneminde yüzde 214.7 büyüdü ve 2018 yılında 100-250 milyon₺ aralığında gelir elde etti.

Savunma sanayii şirketleri, listelere prestij katmayı sürdürüyor. TOBB tarafından oluşturulan “Türkiye’nin Hızlı Büyüyen İlk 100 Şirketi Listesi”ne, bu yıl 7 savunma ve havacılık sanayii şirketi girdi.

TOBB’UN SAVUNMA SANAYİ LİSTESİ

Yıl: 1 - Sayı: 7 - 14 - 27 Şubat 2022

SAVUNMA SANAYİYE MİLLİ BAKIŞ savunmagazetesi

Türkiye’nin en kritik savunma sanayi projelerinden biri olan Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi’nde HAVELSAN önemli görevler üstleniyor.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Roketsan üretimi ATMACA Gemisavar Füzesi’nin tüm platformlara entegre edilmesini kararlaştırdı.

Suudi Arabistan’ın Abha Havalimanı’na gönderilen insansız hava aracı (İHA) nedeniyle 12 kişi yaralandı

MMU’DA HAVELSAN’A ÖNEMLİ GÖREV

TÜRK DONANMASI’NDAN ATMACA KARARI

ABHA HAVALİMANI’NA İHA SALDIRISI

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Baykar Genel Müdürü Haluk

Bayraktar ile Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar’ı kabul etti. T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Sanayileşme Daire Başkanlığı’nda görev devri gerçekleştirdi.

Tüpraş, robotik teknolojilere yönelik yol haritası kapsamında, üretim sahalarında dijitalleşme çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Tüpraş, otonom robotların saha denemelerine başladı.

Türkiye, Ukrayna’ya yönelik silah satışlarında Rusya’nın tehditlerine rağmen geri adım atmayacak.

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 2021 yılı finansal sonuçlarını açıkladı.

İstikrarlı büyümesine devam eden Otokar 2021 yılında yüzde 55 büyüdü.

OTONOM ROBOTLAR SAHADA

TÜRKİYE, UKRAYNA’YA SAVUNMA SATIŞLARINI DEVAM ETTİRECEK

OTOKAR’DA İSTİKRAR VAR

05 02

03

04

06

07

(2)

02

SAVUNMA SANAYI

14 - 27 Şubat 2022

www.savunmasanayigazetesi.com.tr

H

AVELSAN; Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tara- fından başlatılan MMU projesine, 2011 yılında başlatılan kavramsal tasarım çalışmalarından itibaren sahip olduğu tüm kabiliyetler ölçüsünde destek veri- yor.MMU Geliştirme Projesine yöne- lik olarak HAVELSAN’da 2020 yılında ilk olarak Milli Muharip Uçak Direktörlüğü kuruldu. 17 Nisan 2020 tarihinde ise TUSAŞ ile iş birliği protokolü imzalandı.

HAVELSAN; bu iş birliği protokolünden 4 ay sonra da 19 Ağustos 2020 tarihinde, mühendislik desteği vereceği alanlara yönelik Genel Şartlar Anlaşması’nı yine TUSAŞ ile imzaladı. Sonrasında, proje kapsamında oluşturulan MMU Çalışma Grupları’nda, HAVELSAN personeli de görevlendirilmeye başlandı.Geçen yıl imzalanan iki önemli sözleşme de, MMU Projesinde HAVELSAN’ın rolünü artırdı.

16 Nisan 2021 tarihinde MMU Mühendis- lik Simülatörü Görsel Sistem Sözleşmesi, 21 Ekim 2021 tarihinde ise MMU STS Destek Sözleşmesi HAVELSAN ile TUSAŞ arasında imzalanarak yürürlüğe girdi.

İmzalanan tüm bu sözleşmeler ile HAVELSAN, TUSAŞ’a aşağıdaki teknolo- jilerin ön tasarımında destek vermeye başladı:

• Eğitim ve Simülasyon Sistemleri

• Lojistik Bilgi Sistemi

• Yer Görev Planlama Sistemi

• İtki Entegrasyonu

• KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer) tehdit algılama

• Platform Siber Güvenliği

• Harekât Analizi

Bu kapsamda HAVELSAN’ın; gömülü eği- tim, mühendislik, pilot ve uçak bakım simülatörü, yazılım teknolojileri, platform siber güvenliği ve bilişim, lojistik des- tek altyapısı alanlarında projeye mali-

yet, takvim ve performans bakımından olumlu yönde katkı yapması bekleniyor.

5’inci nesil ve sonrası Hava Aracı plat- form ve alt sistem üreticileri, doğru ürünü maliyet etkin bir şekilde yapabil- mek amacıyla, analiz, tasarım ve test aşamalarında mühendislik simülatör- leri kullanmaktadır. Bu simülatörler ile uçuş kritik tüm sistemlerin olgunlaşma- sında yer ve uçuş testlerini geçerleme- den temel tasarım kararları daha doğru bir şekilde verilmekte, bu da platformu ve sistemi maliyet etkin kılabilmektedir.

Bunun için gerekli olan Taktik Ortam Simülasyonu ihtiyacı HAVELSAN Taktik Çevre Yazılımı kullanılması uçak görev yazılımı, uçak görev halindeyken, simüle edilen dost/düşman taktik unsurlar ile stimüle edilerek pilotun havada simüle bir tatbikat yapabilmesi imkanı vermek- tedir. Ayrıca, Mühendislik Simülatörü ile entegrasyonu ilegeliştirilecek Hava Aracı uçuş kontrol ve aviyonik görev sistemle- rin uçuş şartlarında projenin erken saf- halarında olası hataları veya gereksi- nim değişikliklerinin etkisini gösterilmesi çalışmalarına destek verilmektedir.

Milli Muharip Uçak Programı kapsamın- daki BÜHSET (Bütünleşik Haberleşme Seyrüsefer Tanımlama Sistemi-ICNI) Pro- jesinde HAVELSAN kabiliyetlerimize yönelik olan fonksiyonlarının geliştiril- mesi, tasarlanması ve prototip birim üre- tilmesine ilişkin sözleşme çalışmaları devam etmektedir.

MMU PLATFORM SİBER GÜVENLİĞİNDE;

Geliştirilecek olan sistemlerin ömür devri boyunca güvenlik tehditlerini belirlen- mesi, analiz edilmesi, önceliklendirilmesi, Belirlenen risklerin azaltılması için gerekli tedbirlerin ortaya konması ve gerekli faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi,

Test, doğrulama, analiz, simülasyon ihti- yaçlarının belirlenmesi,

Hava Aracı ve kritik alt sistemleri için operasyonel, bakım, idame sürecinde kullanılacak yazılım, donanım ve iletişim ortamının güvenliği, havacılıkla ilgili ser- tifikasyon gereksinimleri de dikkate alı- narak siber güvenlik gereksinimleri karşı- lanacaktır.

HAVELSAN, “Ülkemizin yazılım yoğun teknolojiye dayalı stratejik ihtiyaçlarının milli çözümler ile karşılanmasında öncü olma ve azami katkı sağlamak” hedefi doğrultusunda 13 Aralık 2019 tarihinde TÜBİTAK BİLGEM ile “Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi (GİS) İşbirliği Projesi Çer- çeve Sözleşmesi’ni imzalamıştır. Milli Gerçek Zamanlı İşletim Sistemi ile Emniyet kritik sistemlerdeki dışa bağım- lılığın asgari seviyeye indirilmesine Sızmalara ve müdahalelere karşı kendi- mizi tam olarak güvende hissetmemize Sistemler üzerinde tam hâkimiyet kurul- masına, bilinmeyen arka kapılar ile sis- tem bilgilerinin izinsiz kullanımının engellenmesine imkân sağlanmaktadır.

Milli Muharip Uçak sistemlerin gerçek zamanlı işletim sistemi ihtiyaçlarını karşı- lamak üzere GİS’in geliştirme çalışmaları sürdürülmektedir

Sonuç olarak, MMU Geliştirme Projesi Ana Yüklenicisi TUSAŞ’ın çözüm ortağı olan HAVELSAN’ın, geçmiş dönemde başarıyla gerçekleştirdiği Barış Kartalı, F-16, HvBS, ADVENT vb. gibi büyük çaplı projelerden elde ettiği mühendislik biri- kiminin,

• Eğitim ve Simülasyon Sistemleri,

• Yazılım Teknolojileri,

• Platform Siber Güvenliği,

• Lojistik Bilgi Sistemleri ve Altyapıları alanlarında MMU projesi için önemli katkı sağlaması bekleniyor.

MMU’DA HAVELSAN’A ÖNEMLİ GÖREV

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin DERE, sadece Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi için Türkiye’nin en az 5 bin iyi yetişmiş

mühendise ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Türkiye’nin en kritik savunma sanayi projelerinden biri olan Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi’nde HAVELSAN önemli görevler üstleniyor.

MSB Bakan Yardımcısı Muhsin DERE, Gençlik ve Spor Bakan- lığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunca “Gelenek- sel 6. Tematik Kış Kampları”

kapsamında Arifiye’de genç- lerle bir araya geldi. Güvenlik ve savunma sanayii konuları- na değinen Bakan DERE, Tür- kiye’nin sadece MMU Projesi için en az 5 bin iyi yetişmiş mühendise ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Savunma sanayiindeki yer- lilik oranının yüzde 80’lere yaklaştığını belirten Bakan DERE, “2016’da ASELSAN’ın 5 bin çalışanı vardı, şimdi 11 bin çalışanı var. TUSAŞ’ın yine 5 bin çalışanı vardı, şimdi 11-12 bin çalışanı var. Bunların çok önemli bir kısmı mühendis.

Savunma sanayiinde çalışan sayısı 30 binler civarındaydı, şu anda 75-80 binleri buldu ama bunlar yeterli değil.

Bugün itibarıyla sadece Milli Muharip Uçak projesine en az 5 bin iyi yetişmiş mühendise ihtiyacımız var. Dolayısıyla sizlere bu ülkenin gerçekten ihtiyacı var.” ifadelerinde bulundu.

Bakan Dere, Türkiye bunları yaparken bir taraftan da dost ve müttefik ülkelerle ilişkileri olduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

“1990’dan beri süren toprak- ların yüzde 20’si Ermenistan tarafından işgal edilmiş bir kardeş ülke Azerbaycan.

Karabağ Zaferi’nden önceki ve sonraki Azerbaycan çok farklılaştı. Karabağ Zaferi’n- den önce gittiğimizde müthiş bir ezilmişlik ve güvensizlik vardı. Geçen sene yapılan 44 günlük operasyonlarla Azer- baycan, bambaşka bir ülke haline geldi. İşgal altındaki toprakları kurtardı. Bu ope- rasyonda Türkiye tarafından bütün planlama, organizas- yon, eğitim, danışmanlık adı altında Azerbaycan silahlı kuvvetlerine sonuna kadar destek verildi ve çok şükür bu zaferler kazanıldı.

Azerbaycan’a gitmesek olur muydu? olmazdı. Hem ulus- lararası çıkarlarımız hem de kardeşlik hukuku açısından olmazdı. Azerbaycanlı kar- deşlerimiz, Türkiye’nin büyük desteğiyle zaferlerini kazan- mış oldular.”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında Meteksan Savunma

tarafından geliştirilen MERT ve MERTER Taşınabilir Elektronik Harp (EH)

Sistemleri, bu yıl Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kullanımına sunulacak.Taşınabilir Elektronik Taarruz Sistemi, V/UHF frekans bantlarında hedef unsurların uzak mesafeden haberleşmesinin engellenmesinde kullanılan bir Elektronik Harp (EH) sistemidir. Farklı operasyonel ihtiyaçları karşılayabilmesi amacıyla geliştirilen sistem, V/UHF frekans bandının tamamını kapsayarak sabit tesis koruma veya hareket halindeki araç/

konvoyun EYP tuzaklarından korunmasında görev

alabilecek. MERTER Sırt Tipi Taktik Saha Elektronik Taarruz Sistemi, Tek-Er kullanımına uygun tasarlandı ve tek bir personel tarafından kolaylıkla

taşınabilecek. Ayrıca araç veya sabit tesislere entegre edilebilecek MERT Elektronik Taarruz Sistemi de proje kapsamında geliştirildi.MERT ve MERTER, ayrıca benzer sistemlerden farklı olarak barındırdığı kanallaştırılmış geniş band alma yapısı ile de çalışma frekans bandının tamamında eş zamanlı hedef tespiti yapabilecek yapıda geliştirildi.Sistem, yüksek kazançlı yönlü ve eşyönlü antenleri ile yönlendirilmiş elektronik taarruz faaliyetini gerçekleştirirken, akıllı bir tablet veya bilgisayar vasıtası ile de kontrol edilebilecek.

Ek olarak istenildiği durumda Taşınabilir Elektronik Taarruz Sistemi uzaktan radyolink vasıtası ile de kontrol edilebilecek yapıda bir sistem olarak tasarlandı. Kendi bataryaları ile beslenebilen sistem, jeneratör/araç alternatörü/

şehir şebekesi üzerinden de çalıştırılabilecek.

“MMU İÇİN 5000 MÜHENDİSE İHTİYACIMIZ VAR”

EH SİSTEMLERİ ENVANTERE GİRİYOR

Kaplan amblemli NATO Hava Kuvvetleri filolarını bir araya getiren ‘Tiger Meet’

(Kaplan Buluşması) Tatbikatı, NATO

bünyesinde bu yıl Yunanistan’da yapılacak. Geçen yıl Portekiz’de yapılan 50’den fazla uçak ve binden fazla askeri

uçağın katıldığı tatbikat, 2015 yılında da Türkiye’de Konya’da gerçekleştirilmişti.

NATO’nun planlı tatbikatları arasında bulunan Tiger Meet, Yunan Hava Kuvvetleri (HAF) bünyesindeki 335. Mira Filo ev sahipliğinde gerçekleştirilecek tatbikatın ana üssü, Yunanistan’ın batısında bulunan Araxos Hava Üssü olacak. Türkiye’den tatbikata, Balıkesir’de konuşlu bulunan 192’inci Kaplan Filo katılacak. Tiger Meet 2022’ye fiili katılım sağlayacak diğer ülkeler ise Belçika, İtalya, Yunanistan, İsviçre, Fransa, Almanya, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Polonya, Ayrıca Hollanda ve Avusturya gözlemci; Portekiz ise ziyaretçi olarak tatbikatta yer alacak.

Etkinlikte; F-16 Fighting Falcon, HH.101 Caesar, HH.212, Rafale M, F/A-18C/D Hornet, Rafale B/C, Tornado IDS &

ECR, E-3A Sentry, Mi-24 Hind, EF-2000 Eurofighter, EF-18+ Hornet, JAS-39 Gripen ve E-2C Hawkeye platformları boy gösterecek.

TÜRK F-16’LARI YUNANİSTAN’A GİDİYOR

(3)

03

SAVUNMA SANAYI

www.savunmasanayigazetesi.com.tr 14 - 27 Şubat 2022

R

oketsan tarafından milli imkanlarla geliştirilen Türkiye’nin ilk deniz füzesi ATMACA, geçtiğimiz yıl seri üretime geçmiş ve kısa süre önce Türk Donanma- sı’nın kullanımına alınmıştı. Menzil değeri ve gelişmiş özellikleri sebebiyle Dünya’nın en gelişmiş gemisavar füzeleri arasında bulunan ATMACA için önemli bir karar alındı.

SavunmaSanayiST.com tarafından edini- len bilgiye göre; milli imkanlarla geliştirilen ATMACA, Türk Donanması’nın kullanımın- daki tüm muharip platformlara entegre edilecek. Eldeki Harpoon Füzelerinin ise tatbikat ve eğitim faaliyetlerinde kullanı- lacağı tahmin ediliyor. ATMACA’nın kulla- nıma alındığı ilk platform ise MİLGEM ADA Sınıfı Korvet TCG KINALIADA (F-514) Kor- veti olmuştu.

ATMACA’nın öncelikli olarak; MİLGEM TCG BURGAZADA (F-513), TCG BÜYÜKADA (F-512) ve TCG HEYBELİADA (F-511) ile BARBAROS Sınıfı Firkateynlere entegre edileceği tahmin ediliyor. Açık kaynak bil- gilerine göre; ATMACA, Harpoon Füzele- ri’nden daha gelişmiş özelliklere sahip.

ATMACA GEMİSAVAR FÜZESİ

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın gemisavar füze ihtiyacının yerli ve milli imkanlarla karşılanması için ATMACA Güdümlü Mermi G/M Projesi, 2009 yılında başlatıldı. Bu kapsamda Roketsan ana yükleniciliğinde geliştirilen Aktif Radar Arayıcı Başlığa sahip 220+ kilometre men- zilli ATMACA Gemisavar Füzesi, kapsamlı test faaliyetlerinin ardından Kasım 2019 tarihinde, MİLGEM TCG KINALIADA (F-514) Korveti’nden ilk kez ateşlendi. Bu atış testi esnasında ATMACA, deniz yüzeyindeki sabit hedefi başarıyla vurdu.

ATMACA Füzesi, 18 Haziran 2021 tari- hinde icra edilen diğer bir test esnasında ise yine KINALIADA Korveti’nden ateşlendi ve ilk kez gerçek bir gemi hedefini vurdu.

Hedef gemi, ATMACA Füzesi ile vurulduk- tan sonra battı.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envan- terinde bulunan 140 kilometre men- zilli Harpoon (ABD) Gemisavar Füzeleri- nin yerini alacak olan ATMACA Gemisavar Füzesi, 220+ kilometre menzile sahiptir.

ATMACA Gemisavar Füzesi; düşük radar kesit alanına sahip olması ve Super Sea Skimming yani su sathına yakın uçuş yapabilmesi sebebiyle, hedef platform tarafından ancak 18-20 kilometre mesa- feden tespit edilebilmektedir. ATMACA’nın hızı 0.85 Mach olarak baz alındığında, bu durum, hedef geminin mürettebatına çok kısıtlı bir reaksiyon süresi tanımaktadır. Bu sebepten ötürü, ATMACA tarafından hedef alınan platformun, ATMACA’yı kolay kolay bertaraf edemeyeceği düşünülmektedir.

Türk Deniz Kuvvetleri’nin ihtiyaçları kap- samında geliştirilen ATMACA Gemisavar Füzesi, “Gelişmiş 3B Görev Planlama” özel- liğine sahip. Bu özellik sayesinde ATMACA operatörü mürettebat, ATMACA’nın hede- fine giderken izleyeceği rotayı önceden planlayabiliyor ve rota bacakları ekleyebi- liyor. Hedef platformun Adalar Denizi’nde yer alan bir adanın arkasında bulundu- ğunu düşünürsek; fırlatılışından itibaren Super Sea Skimming özellikle seyir alan ATMACA, hedef platformun önünde yer alan adanın etrafından dolaşabilmekte veya ani bir şekilde yükselme-alçalma yaparak hedefi imha edebilmektedir.

TÜRK DONANMASI’NDAN ATMACA KARARI

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (SSB) Başkanı İsmail Demir ve beraberindeki heyet, Makine ve Kimya Endüstrisi A.Ş’nin (MKE)

Ankara-Elmadağ ve Kırıkkale’deki fabrikalarını ziyaret etti.

Baltık’ta Kinzhal hipersonik füze sistemi yüklü MiG-31K avcı- önleme uçağı görüldü.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Roketsan üretimi ATMACA Gemisavar Füzesi’nin tüm platformlara entegre edilmesini kararlaştırdı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii (SSB) Başkanı Prof.

Dr. İsmail Demir ve beraberin- deki heyet, Makine ve Kim- ya Endüstrisi A.Ş’nin (MKE) Ankara-Elmadağ ve Kırıkka- le’deki fabrikalarını ziyaret etti. SSB’den yapılan yazılı açıklamaya göre, ilk olarak MKE Elmadağ Roket ve Patla- yıcı Fabrikası’nı gezen Demir, uçak mühimmatlarında ve kompozit roket yakıtlarında ham madde olarak kullanılan RDX, HMX ve CXM üretimi yapan enerjetik malzemeler üretim tesisini inceledi.

Süreç bilgisi aldı

MKE tarafından üretilen ve AR-GE çalışmaları devam eden silah ve mühimmat projeleriyle ilgili MKE Genel Müdürü Yasin Akdere brifing

verdi. Demir, Kırıkkale’de de mühimmat, çelik, ağır silah ve barut fabrikalarında de- vam eden yatırım ve üretim çalışmalarını inceledi, fabrika müdürlerinden geliştirilen ve üretimi süren ürünlere ilişkin bilgi aldı.

Çelik fabrikasını gezdi Demir, yurt dışına bağımlılığı sonlandıran modüler barut üretim tesisi, Cumhuriye- tin ilk yıllarından itibaren mühimmat ve tapa üretimi yapan mühimmat fabrikası ve Türkiye’nin en büyük serbest dövme pres tesisi inşaatının bulunduğu çelik fabrikasında da incelemelerde bulundu.

Ziyarette Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere de yer aldı.

8 Şubatta yayınlanan bir videoda Kaliningrad yakınlarındaki Chkalovsk Hava Üssüne 1 adet MiG-31K avcı-önleme uçağının iniş yaptığı görüldü. Bu bağlamda incelenen videoda MiG-31K avcı-önleme uçağında Kinzhal hipersonik füze sisteminin yüklü olduğu görülmekte.

2021 yılında Kinzhal hipersonik füze sistemi hakkında konuşan Viktor Murakhovsky, “Kinzhal füzesinin testleri uzun süredir devam ediyor. Ayrıca Iskander karadan konuşlu balistik füzesinden geliştirilen hava balistik füzesine sahip MiG-31K filosu var. Savunma Bakanlığı verilerine göre uçaktan fırlatılan bu füzenin menzili 2 bin kilometreyi buluyor. Dolayısıyla Kinzhal nükleer olmayan stratejik caydırıcılığın önemli bir unsurudur. Kendisine yapılacak müdahaleyi zorlaştırmak için uçuş esnasında manevra yapabilmekte. Yetkililer, mevcut hava ve füze

savunma sistemlerinin Mach

10 hızında uçan bir manevra füzesinin engellemesinin pratikte imkansız olduğunu da vurgulamaktadır.” dedi.

Kh-47M2 Kinzhal hipersonik füzesi

İskendar taktik füze sisteminden modernize edilen Kh-47M2 Kinzhal (“dagger/hançer”) nükleer kabiliyete sahip havadan fırlatılabilen balistik füzedir (ALBM). Kinzhal Aralık 2017’de Rus Hava Kuvvetleri envanterine girdi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından 1 Mart 2018’de açıklanan altı yeni Rus stratejik silahtan biridir. Azami menzili 2 bin kilometre olan füze uçuşu boyunca kaçınma manevraları yapabilme kabiliyetine sahiptir. 480 kilogram ağırlığa sahip olan füze hem konvansiyonel hem de nükleer harp başlığı taşıyabilmektedir. Füze, MiG-31BM’den modernize edilen MiG-31K önleme uçaklarından veya Tu-22M3 bombardıman uçaklarından fırlatılabilmektedir.

MKE’NİN FABRİKASINA ÖNEMLİ MİSAFİR

RUSYA, BALTIK’A HİPERSONİK FÜZE

YÜKLÜ MİG-31K

KONUŞLANDIRDI

(4)

04

HAVACILIK

14 - 27 Şubat 2022

www.savunmasanayigazetesi.com.tr

Y

emen’de hükümet güçlerine des- tek veren Suudi Arabistan öncü- lüğündeki Arap koalisyonu, Suudi Arabistan’ın güneybatısındaki Uluslara- rası Abha Havalimanı yönüne gönderilen insansız hava aracı (İHA) nedeniyle 12 sivilin yaralandığını duyurdu.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’nın Arap koalisyonundan aktardığı açıklamada, Uluslararası Abha Havalima- nı’na gönderilen bir İHA’nın imha edildiği belirtildi.

Söz konusu İHA’nın engellenmesi ve imhası sırasında farklı uyruklardan 12 sivilin yaralandığı kaydedildi.

Haberde ayrıca, olağan güvenlik önlem- lerinin alınmasından sonra hava trafiği- nin sorunsuz şekilde yeniden başladığı aktarıldı.

Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmazken, Yemen’deki Husiler de konuya ilişkin bir açıklamada bulunmadı.

İran destekli Husiler sık sık Suudi Arabis-

tan’ın güney bölgelerini balistik füze ve İHA’larla hedef alıyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen’de Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanı- yor.

Husiler, Eylül 2014’ten bu yana baş- kent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

ABHA HAVALİMANI’NA İHA SALDIRISI

Suudi Arabistan’ın Abha Havalimanı’na gönderilen insansız hava aracı (İHA) nedeniyle 12 kişi yaralandı ABD’nin Teksas eyaletinde 2017’de gerçekleşen

silahlı kilise saldırısından sorumlu tutulan ABD Hava Kuvvetleri, 230 milyon dolardan fazla tazminat ödeyecek. Saldırıda 26 kişi hayatını kaybetmişti

ABD federal mahkemesi, 2017 yılında Teksas

eyaletinde 26 kişinin öldüğü silahlı kilise saldırısından sorumlu tutulan ABD Hava Kuvvetlerinin 230 milyondan fazla tazminat ödemesine karar verdi.

ABD’nin Teksas eyaletine bağlı San Antonio kentinde yer alan Sutherland Springs kasabasındaki Vaftiz

Kilisesine 5 Kasım 2017’de gerçekleştirilen silahlı saldırının yargı süreci devam ediyor.

San Antonio’da görülen davada federal bölge mahkemesi hakimi, saldırıda 26 kişiyi öldüren eksi Hava Kuvvetleri personeli Devin Patrick Kelley’in silah satın alabilmesini engelleyebilecek sabıka kaydını veri tabanına işlemediği gerekçesiyle ABD Hava Kuvvetleri’nin saldırıda ölenlerin ailelerine ve sağ kalanlara 230 milyon dolardan fazla tazminat ödemesine hükmetti.

Davacıların hukuk ekibine liderlik eden avukat Jamal Alsaffar, hakimin kararını memnuniyetle karşıladı.

Yaklaşık 80 davacı arasında saldırıda öldürülenlerin akrabaları, hayatta kalan 21 kişi ve aileleri yer alıyor.

Saldırıdan yüzde 60 hava kuvvetleri sorumlu tutulmuştu

Geçtiğimiz Temmuz ayında

yapılan duruşmada, Kelley’nin 5 yıl çalıştığı ABD Hava Kuvvetlerinden 2014’teki aile içi şiddet nedeniyle ihraç edilmesinin ardından silah satın alabilmesini engelleyebilecek söz konusu olayın veri tabanına işlenmemesi “başarısızlık”

olarak nitelendirilmiş, saldırıdan Kelley’nin yüzde 40, Hava Kuvvetlerinin ise yüzde 60 sorumlu olduğu ifade edilmişti.

Pentagon kurallarına göre askeri personelin saldırı gibi suçlardaki mahkumiyetlerine ilişkin bilgilerin, Ulusal Suç Bilgi Merkezi (NCIC) veri tabanına dahil edilmek üzere Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) Ceza Adaleti Soruşturma Hizmetleri’ne (CJIS) sunulması gerekiyor.

Ne olmuştu?

Devin Patrick Kelley, Sutherland Springs kasabasındaki Vaftiz Kilisesine silahlı saldırı gerçekleştirilmiş, olayda 26 kişi hayatını kaybetmiş, 8’i çocuk olmak üzere 20 kişi de yaralanmıştı.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri, ihmal olduğu gerekçesiyle hükümete dava açmıştı.

Temmuz ayında yapılan duruşmada, ailelere borçlu olunan zararları değerlendirmek üzere ileri bir tarihe ertelenmişti.

ABD TAZMİNAT ÖDEYECEK

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksi Reznikov, ülkesinin 10-20 Şubat tarihleri arasında Rusya’nın Belarus’ta düzenleyeceği askeri tatbikata misilleme olarak bir tatbikat yapacağını açıkladı.

BİYOTEKSAN tarafından tasarlanan, geliştirilen ve üretilen UÇBEY VTOL Bulut Altı İHA güvenlik güçlerine hizmet vermektedir. Ülkemizin ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirilen UÇBEY bulut altı insansız hava aracı (BİHA) dikey iniş

kalkış (VTOL) özelliği ile esnek biçimde kullanılabiliyor.

Yerel bir televizyon kanalına konuşan Reznikov, Ukrayna ordusuna bağlı askerlerin sürekli çeşitli tatbikatlar yaptıklarını, bu çerçevede 10 Şubat tarihinde de yeni bir tatbikata başlayacaklarını söyledi.

Ukrayna Savunma Bakanı, açıklamasında, bu tatbikatta Türk üretimi Bayraktar insansız hava araçlarıyla müttefik güçler tarafından yönlendirilecek tanksavar Javelin ve NLAW füzelerinin kullanılacağı bilgisini paylaştı.

Kısa bir süre önce Ukrayna’ya ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, Baykar Teknoloji’nin insansız hava aracı (İHA) üretimi

yapması için anlaşma imzalamıştı.

BİYOTEKSAN tarafından tasarlanan, geliştirilen ve üretilen UÇBEY VTOL Bulut Altı İHA güvenlik güçlerine hizmet vermektedir. Ülkemizin ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirilen UÇBEY bulut altı insansız hava aracı (BİHA) dikey iniş kalkış

(VTOL) özelliği ile esnek biçimde

kullanılabiliyor. 3,5 metre kanat açıklığına ve 22 kg kalkış ağırlığına sahip olan UÇBEY BİHA taşıdığı ISR gimbal sistemiyle keşif ve gözetleme görevlerinde

kullanılabiliyor. Elektrik motorları ile 3 saat havada kalabiliyor.UÇBEY dikey iniş-kalkış yapabilmekte ve bu sayede pist ihtiyacı olmadan birçok alanda/arazide hızlıca kullanılabilmektedir. Elektrikli motorları sayesinde 1.000 mt. irtifada

görünmemekte ve duyulmamaktadır. Bu sayede keşif-gözetleme ve istihbari operasyonlarda hedefe fark edilmeden operasyonu başarı ile icra edebilmektedir.

Diğer kullanım alanları olarak; doğal afetlerde arama kurtarma operasyonlarına destek verilmesi, sahil ve sınır güvenliği, göçmen kaçakçılığı ile mücadele,

kaçakçılık, narkotik operasyonları, orman yangınları ile mücadele gibi alanlarda da sayılabilir.Deniz sistemlerinde

kullanılabilecek, dikey iniş kalkış (VTOL) yeteneğine sahip bir BİHA’nın eksikliği ise uzun süredir çeşitli mecralarda dile getirilen ve dünyada da ciddi ihtiyaçların olduğu bir konuydu. BİYOTEKSAN

tarafından geliştirilen UÇBEY bu kabiliyeti ile hem önemli bir eksikliği gideriyor hem de bu kabiliyeti ile rakiplerine kıyasla önemli bir avantaj sağlıyor.

UKRAYNA’DAN TÜRK SİHA’LARIYLA TATBİKAT

UÇBEY VTOL BULUT ALTI İHA

Baykar Savunma tarafından geliştirilen ve kısa süre önce Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilen AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), ilk muharebe görevini başarıyla gerçekleştirerek ‘Combat Pro- ven (Muharebede Kanıtlan- mış)’ oldu. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan ‘Taarruzi İnsansız Hava Aracı’ Projesi kapsamında Baykar Savunma tarafından geliştirilen AKINCI TİHA’lar, Aralık 2021’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilmişti. Kabul faaliyetlerinin tamamlanmasına müteakiben TSK envanterine dahil edi- len AKINCI TİHA’lar, Batman 14. İnsansız Uçak Sistemleri Üs Meydan Komutanlığı’nda görevlerine başladı. AKINCI

TİHA’lar hem keşif, gözetleme ve istihbarat (ISR) hem de taarruz görevlerini başarıyla yerine getirebiliyorlar. Tİ- HA’lar hem MAM-L ve MAM-C hem de farklı tipte mühim- matları kullanabilme kapa- sitesine sahipler. Son olarak 13.02.2022 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı tarafın- dan paylaşılan bir videoda, AKINCI TİHA’nın görev uçuşu- na ait görüntülere yer verildi.

Videodaki AKINCI TİHA’nın, Roketsan üretimi MAM-L Mühimmatı yüklü olduğu ve MAM-L’nin harp başlığının ise “Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkili” olduğu görüldü. Şu ana kadar Baykar Savunma’nın, en az 5 adet AKINCI TİHA’yı farklı kuvvetlere teslim ettiği tahmin ediliyor.

AKINCI TİHA “COMBAT

PROVEN” OLDU

(5)

05

ENDÜSTRI

14 - 27 Şubat 2022

www.savunmasanayigazetesi.com.tr

Ege Üniversitesi (EÜ)’nde su altyapılarındaki hasarların tespiti için yapay zeka projesi gündeme alındı.

Üniversitenin Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.

Dr. Ninel Alver ve araştırma görevlisi Dr. Sena Tayfur, su altyapılarında deprem gibi etkilerle meydana gelebilen hasarları yapay zeka

teknolojisiyle tespit edecek proje üzerinde çalışıyor.

EÜ’den yapılan açıklamaya göre, Alver ve Tayfur’un Türkiye yürütücülüğünü yapacakları ve Japonya’dan üç üniversitenin yer aldığı uluslararası proje, Japonya Bilimi Destekleme Kurumu (JSPS) tarafından 13 milyon 500 bin Yen fon almaya hak kazandı. EÜ Rektörü Prof. Dr.

Necdet Budak ise ilgili akademisyenleri makamında ağırlayarak çalışmalarından dolayı tebrik etti. Alver, şunları kaydetti: “Su

altyapıları için daha güvenilir ve hızlı, tahribatsız hasar değerlendirmesini temel alan projemizde her iki ülkede yapılacak laboratuvar ve saha deneylerinde betonda hasar oluşumlar ses dalgası tabanlı yöntemler ile izlenecek. Elde edilecek verilere çalışma kapsamında geliştirilecek yapay zeka algoritmaları uygulanarak yeni bir hasar tespit yöntemi geliştirilecek.

Bu sayede yapıların daha yüksek doğrulukla hasar tahmini yapabilen bir

yöntemle izlenmesi mümkün olacak.”

Eczacıbaşı, 80. yılını kutladığı 2022’de 250 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yapacak. Bu kapsamda VitrA Karo’da yeni işletmesi devreye alınacak. Seramik Sağlık Gereçleri üretimi için Bozüyük’te beşinci işletmenin yatırımına başlanacak. Temizlik kağıtları tarafında beşinci kağıt makinesi Manisa’ya kurulacak.

Yine temizlik kağıtlarında Afrika pazarına girmek için Fas yatırımı devreye alınacak. Yurt dışında bir diğer yatırım da Rusya’da olacak. Eczacıbaşı Topluluğu Üst Yöneticisi (CEO) Atalay Gümrah, bu yıl farklı iş kollarında toplam 250 milyon Euro’nun üzerinde yatırımı hayata geçireceklerini ve 1.500 kişiyi aşan yeni istihdam sağlayacaklarını belirterek,

“Sağlık alanında da önceliğimiz nükleer tıp alanında Ar-Ge faaliyetlerini geliştirerek yurt dışında büyümeye yatırım yapmak. Eczacıbaşı Monrol’ün

radarında, bu alanda deneyimi olan uluslararası kuruluşlarla iş birliği yapmak var” dedi. Atalay Gümrah, 2021

değerlendirmelerini ve

Eczacıbaşı Topluluğu’nun 80. yıl dönümünü kutladığı 2022’den beklentilerini paylaştı. Atalay Gümrah, tüm dünyada ve Türkiye’de 2021’de artan lojistik, enerji ve ham madde maliyetleri ve bunların sonucu olarak yüksek enflasyonun, gelecek dönem açısından dikkat edilmesi gereken unsurlar olduğunu ifade etti.

Topluluk olarak 2021’de ciro ve karlılık hedeflerine ulaşarak sür- dürülebilir başarı grafiklerini devam ettirdiklerini belirten Gümrah, Euro bazında satışlarında yüzde 10 büyüme yakaladıklarını söyledi. Gümrah, halihazırda 12 bin çalışanla üç kıtada üretim ve 120 ülkeye ihracat yaptıkları bilgisini vererek, şunları kaydetti.

PROJEYE JAPON FONU YATIRIM ATAĞI

T

üpraş, robotik teknolojilere yöne- lik yol haritası kapsamında, üre- tim sahalarında dijitalleşme çalış- malarına hız kesmeden devam ediyor.

Emniyetli iş anlayışını tüm iş süreçle- rinin odağına yerleştiren şirket, rafi- neri sahalarındaki riskli çalışma ortamla- rında yapay zekâ destekli otonom robot uygulamalarını devreye almak üzere test çalışmalarına başladı. Enerji sektörünün dijitalleşmesinde öncü ve yenilikçi uygu- lamalara imza atan Tüpraş’ın son adımı Boston Dynamics’in robotu Spot’un sahada denenmesi oldu.

NORVEÇLİ UNICORN ÜRETTİ

Tüm iş süreçlerinde en temel değeri ola- rak gördüğü “emniyet” odağıyla hareket eden Tüpraş, Robotik Yol Haritası kap- samında yenilikçi dijitalleşme uygula- malarına imza atmaya devam ediyor. Bu doğrultuda, 2020 yılında kurulan Tüp- raş Robotik Ekibi, ileri teknolojilere yöne- lik proje geliştirme çalışmalarını tüm rafi- nerilerden ilgili teknik ekiplerin de katkısı ile sürdürüyor. Petrol depolama tankla- rının periyodik kontrol çalışmalarında, metrelerce yükseklikteki ölçümlemelerde

ve rafineri sahalarındaki riskli iş alanla- rında robotik teknolojilerle pilot dene- melerini gerçekleştiren Tüpraş, son ola- rak Boston Dynamics’in akıllı otonom robotu Spot ile üretim sahalarında test uygulamalarına başladı. Böylece, tekno- lojinin Türkiye’de üretim sahalarındaki öncü uygulayıcılarından oldu.

Tüpraş, üretim sahalarında robot kulla- nımıyla, güvenli ve emniyetli iş ortamını desteklemeyi amaçlıyor. Riskli süreç- lerde tekrarlayan işleri kolaylaştırarak, teknik ekiplerin yetkinliklerini farklı alan- larda kullanmalarına olanak tanıyor. Nor- veçli unicorn startup Cognite tarafından rafineriye özel sensörlerle donatılmış robotun, düzenli kontrol işlemlerini ger- çekleştirmek üzere deneme çalışma- ları ilk olarak İzmit Rafinerisi’nde, ardın- dan Kırıkkale Rafinerisi’nde tamamlandı.

Saha deneme çalışmalarından elde edi- len veriler ve bilgiler ışığında detaylı teknik değerlendirmeyi takiben; çeşitli sahalarda kullanım ihtiyaçları da göz önüne alınarak fizibilite çalışma çalışma- ları gerçekleştirilecek.

OTONOM ÇALIŞIYOR

Otonom robot, Spot’un üç boyutlu model- lerle desteklenen gelişmiş yönetim plat- formu sayesinde beklenen aksiyonlar kolayca tanımlanabiliyor. Gerekli talimat- ları alan robot herhangi bir ilave yönlen- dirmeye ihtiyaç duymadan kendi başına çalışarak görevini tamamlayabiliyor. Kab- losuz bağlantı ile desteklenen robot 360 derece kamerayla canlı görüntü aktarımı gibi operatöre destek olabilecek her türlü veriyi anlık olarak sunabiliyor. Rutin olma- yan veya acil durum gibi operasyonları yönetebilmek adına uzaktan manuel kont- rol imkânı da sağlanabiliyor. Sahalarda bulunan farklı tipte analog sayaç, seviye göstergeleri, valf açıklığı göstergeleri ve çeşitli emniyet kontrolleri robot tarafın- dan otonom olarak yapılabiliyor. Ekipman- ların fotoğraflarından elde edilen görün- tüler işlenerek sayısal veriler elde ediliyor ve zaman serisi oluşturacak şekilde kayde- dilip takip edilebiliyor. Yapay zekâ ile des- teklenen kameralar sayesinde zeminde oluşabilecek herhangi bir sıvı kolaylıkla saptanırken, robotun üzerindeki sensör- lerle de ortamdaki gazlar tespit edilebili- yor.

OTONOM ROBOTLAR SAHADA

Tüpraş, robotik teknolojilere yönelik yol haritası kapsamında, üretim sahalarında dijitalleşme çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Tüpraş, otonom robotların saha denemelerine başladı.

Ege Üniversitesi (EÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ninel Alver ve araştırma görevlisi Dr. Sena Tayfur, su altyapılarında deprem gibi etkilerle meydana gelebilen hasarları yapay zeka teknolojisiyle tespit edecek proje

üzerinde çalışıyor.

Eczacıbaşı Topluluğu Üst Yöneticisi (CEO) Atalay Gümrah, topluluğun bu yıl 250 milyon Euro’luk yatırım yapacağını kaydetti.

Savunma ve güvenlik teknolojileri alanında öne çıkan firmalara ev sahipliği yapan İvedik OSB firmalarına,

siber güvenlik eğitimi verildi.

Ankara Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünün İvedik OSB ile birlikte düzenlediği siber güvenlik eğitimine firma temsilcileri büyük ilgi gösterdi.

Eğitim etkinliği, bölgenin AR-GE ve inovasyon vadisi olan Teknopark Ankara’nın konferans salonunda

gerçekleştirildi. Ankara Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü uhdesinde gerçekleştirilen eğitime, İvedik OSB ve Teknopark Ankara’dan çok sayıda firma temsilcisi katıldı.

Uzmanından tavsiyeler Isparta Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Siber Güvenlik Danışmanı Dr. Ahmet Ali Süzen tarafından verilen eğitimde, firmalar dijital tehditler ve siber saldırılar hakkında bilgilendirildi. Süzen eğitimde, internet güvenliği, siber güvenlikte temel bilgiler hakkında bilgi verdi ve dikkat edilmesi gereken hususlar üzerinde durdu.

Yüz birlerce kişi maruz kalıyor

Temel kavramlar hakkında bilgi veren Süzen, “Güncel siber saldırı teknikleri arasında sosyal mühendislik, DDoS saldırıları, fidye

yazılımlar, oltalama/

yemleme sayılabilir. Sosyal mühendislik, kötü amaçla kişilerin hedefteki insanların kendi verilerini kullanarak yine aynı kişileri aldatmasıdır.

Sosyal mühendislikte

psikolojik zayıflıklar, korkular, başkalarına yardım etme isteği, aç gözlülük ve kişinin merakları yoluyla ikna

yöntemleri denenir” dedi.

2017 yılında 150’nin üzerinde ülkede 300 binden fazla kişinin siber saldırıya maruz kaldığını anlatan Süzen, yaşanmış büyük siber saldırı olaylarından örnekler anlattı.

Yükümlülükler var

Dr. Ahmet Ali Süzen, Kişisel Verilerin Korunması (KVKK) hakkında da bilgilendirme yaptı. Veri işlemenin tanımını yapan Süzen, “Kişisel verilerin tamamen veya kısmen otomatik olan ya da herhangi bir veri kayıt sisteminin parçası olmak kaydıyla;

elde edilmesi, kaydedilmesi, depolanması, muhafaza edilmesi, değiştirilmesi, yeniden düzenlenmesi, açıklanması, aktarılması, devralınması, elde edilebilir hâle getirilmesi, sınıflandırılması ya da kullanılmasının engellenmesi gibi veriler üzerinde

gerçekleştirilen her türlü işlem veri işlemeye girer” diye konuştu. Süzen, kurumlardaki veri sorumlularının kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesini önlemek, kişisel verilere hukuka aykırı olarak erişilmesini önlemek, kişisel verilerin muhafazasını sağlamak amacıyla uygun güvenlik düzeyini temin etmeye yönelik gerekli her türlü teknik ve idari tedbirleri almak zorunda olduklarına dikkat çekti.

Seminerin ardından, Dr.

Ahmet Ali Süzen’e Ankara Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından sertifika takdim edildi.

İVEDİK OSB’DE SİBER GÜVENLİK EĞİTİMİ

Endüstriyel otomasyon ve robotik uygulamalarla yüksek katma değerli üretimin öncüsü Optimak STU; verimli, yerli ve yüksek teknoloji çözümleriyle TOBB 100’de yer aldı. Sahip olduğu

“endüstriyel know-how”la anahtar teslim fabrikalar kuran Optimak STU yönetim kurulu başkanı Tansel Cavit Kulak, üretim hattında robotik ve endüstriyel otomasyonlarla üretim kapasitesini yüzde 90’ın üzerine çıkardıklarını

belirtti.

On yıldır “hat sonu uygulamaları” konusunda uzmanlaşan ve “sistem ve teknoloji uzmanı” mottosuyla anahtar teslim fabrikalar kuran Optimak bünyesinde Ar-Ge merkezi yer alıyor.

Sakarya 3. OSB’de 70 mühendis ve 150 çalışanla ülkemizde mevcut makine parklarında orta ve yüksek teknoloji makine sekmenti talebini karşılıyor.

OPTİMAK TOBB 100’DE

Daha önce OSBÜK-OSB Yıldızları Araştırması’nda

OSB’lerde en çok Ar-Ge harcaması yapan ilk 50 firma

içinde yer alan, Deloitte Technology Fast 50 listesine

seçilen Optimak STU, TOBB 100’e de girmeyi başardı.

(6)

06

14 - 27 Şubat 2022

www.savunmasanayigazetesi.com.tr

POLiTiKA

C

umhurbaşkanlığı İletişim Direktörü Fahrettin Altun tarafından Bloomberg’e verilen özel röportajda Ankara ve Kiev arasındaki askeri iş bir- liğinin Rusya’yı hedef almadığı belirtildi. Altun, Rusya’yı mem- nun etmek için bu iş birliğinin durdurulmayacağını kaydedi- yor.Altun bu noktada bir hatır- latma yapıyor. Türkiye’nin 2017 yılında Rusya’dan S-400 alma kararının CAATSA yaptırımla- rıyla sonuçlandığını ancak Tür- kiye’nin geri adım atmadığını vurguluyor. Altun, bu duru- mun Ukrayna ile imzalanan anlaşmalar için de geçerli ola-

cağını kaydediyor. “Başka bir ülkeyi hedeflemek için iş bir- liği anlaşmaları imzalamıyoruz.

Rusya bunu bilen ilk devletler arasında yer alıyor. Ukrayna ile yaptığımız ve imzalayacağımız anlaşmalar, mevcut krizle doğ- rudan bağlantılı değil.”

UKRAYNA’YA İHA FABRİKASI ANLAŞMASI İMZALANIYOR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdo-

ğan’ın ziyareti öncesinde basın açıklaması yapan Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Rez- nikov ise insansız hava aracı (İHA) üretim tesisi ve İHA pilot yetiştirme merkezi kurmak için Türkiye ile anlaşma imzalamayı planladıklarını açıkladı.

Ukraynalı yetkililer daha önce yaptıkları açıklamalarda Bay- raktar TB2 alımı konusundaki nihai hedeflerini 48 adetle sınırlandırmıştı.

Ukrayna devletine bağlı savunma ihracatı ajansı Ukrs- pecexport, Baykar Savunma ile 6 adet Bayraktar TB2

İnsansız Hava Aracı (İHA), iki kontrol istasyonu ve 200 adet akıllı mühimmat tedarikiyle ilgili 69 milyon dolar değe- rindeki bir anlaşmayı 2019 Ocak ayında imzalamış, Baykar Savunma ise sadece 2 ay içeri- sinde Ukrayna Hava Kuvvetle- rine yönelik teslimatı tamam- lamıştı.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ise Baykar Savun- ma’dan sipariş ettiği Bayraktar TB2 tipi Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) sistemlerin ilk partisini Temmuz ayında tes- lim almıştı.

TÜRKİYE, UKRAYNA’YA SAVUNMA SATIŞLARINI

DEVAM ETTİRECEK

Türkiye, Ukrayna’ya yönelik silah satışlarında Rusya’nın tehditlerine rağmen geri adım atmayacak.

Güney Kore ve Mısır arasında K9 Thunder Obüsü için ihracat anlaşması imzalandı. Anlaşmanın bedeli 1.65

milyar dolar olarak belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, aralarında Ürdün, BAE ve Suudi Arabistan’ın yer aldığı üç Orta Doğu ülkesine silah

satışlarına onay verme kararı aldı.

Mısır ve Güney Kore arasında uzun süredir müzakereleri devam eden K9 Obüsü alımında sona gelindi.

K9 böylece ilk kez Afrika pazarına giriş yapmış oldu. K9 Obüs’lerinin üreticisi Hanwha Defense ve Mısır Savunma Bakanlığı arasında imzalanan anlaşması bugüne kadar imzalanan en büyük K9 ihracatı anlaşması olma özelliğini taşıyor.Anlaşma kapsamında K9 Obüs’leri Mısır’da üretilecek aynı zamanda teknoloji transferi de yapılacak. Üretim adedi ve tarihleri hakkında ise detay verilmedi.Böylece K9 Obüsü toplamda 8 ülkeye ihraç edilmiş oldu. İhraç edilen diğer ülkeler ise şöyle: Türkiye, Polonya, Hindistan, Norveç, Finlandiya, Estonya ve Avustralya.Dünya genelinde bugüne kadar üretilen K9 modellerinin sayısı ise 1.700’ü aşmış durumda.Defense News’te yer alan özel habere göre Mısır Ordusuna toplamda

200 adet K9 Obüs’ü tedarik edilecek. Elbette bunların yanında K10 mühimmat ikmal aracı da yer alacak. Üretimin büyük kısmı Mısır Devletine bağlı bir askeri fabrikada yürütülecek. İlk parti obüsler ise Hanwha Defense

tarafından teslim edilecek. K9 Obüsü’nün ihracat başarısı ise göz dolduruyor. Dünya obüs pazarının neredeyse yüzde 50’lik kısmı K9 ihracatlarından oluşuyor. 360 derece

dönebilen bir tarete sahip olan 47 tonluk K9 Obüsünün 40 km’lik atış menzili

bulunuyor. Otomatik atış kontrol sistemi ile donatılmış obüs, dakikada 6-8 obüs mermisi atabiliyor. Hareket halindeyken 60 saniye içinde ve sabit bir konumdan 30 saniye içinde ateş edebiliyor.

Mısır Kara Kuvvetlerinin envanterinde halihazırda A2, A3 ve A5 versiyonlarından oluşan ABD üretimi M109 Obüs’leri yer alıyor.

Pentagon’a bağlı Savunma Güvenlik İş Birliği Ajansı (DSCA) tarafından Kongre yetkililerine iletilen bilgi notunda Ürdün’e 4.21 milyar dolara olası 16 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı satışına yeşil ışık yakıldığı bildirildi. Ürdün’ün F-16 talebinin 12 adedi tek koltuklu F-16C, 4 adedi ise çift koltuklu F-16D versiyonu olarak belirtiliyor. Ürdün, savaş uçaklarına ek olarak hedefleme podları ve bağlantılı

mühimmatlar tedarik edecek.

F-16’ların en modern versiyonu olan Blok 70; Northrop

Grumman APG-83 AESA radarını, Otomatik Kara Çarpışma Önleme Sistemini ve önceki nesil uçaklardan daha gelişmiş diğer iyileştirmeleri içeriyor. Ürdün, aynı zamanda 16 adedi uçaklara entegre olmak üzere toplamda 21 adet Pratt and Whitney

F100-PW229EEP jet motoru tedarik etmek istiyor. Ülkenin satın almak istediği

mühimmatlar arasında ise 2.000 libre sınıfı GBU-31 bombaları için 100 adet JDAM

güdüm kiti, 500 libre sınıfı lazer JDAM GBU-54 bombaları için 102 adet KMU-572 JDAM kuyruk kiti, ve Paveway II GBU-10 bombaları için 100 adet MAU-209 bilgisayar kontrol grubu yer alıyor.Ürdün’ün savaş uçağı filosunda ise 44 adet tek koltuklu F-16A, 15 adet çift koltuklu F-16B savaş uçağı yer alıyor. Uçakların yaşları ise 37-40 arasında değişiyor.Suudi Arabistan ise hava savunma sistemlerini güçlendirmek adına 31 adet Çok Fonksiyonlu Bilgi Dağıtım Sistemi-Düşük Hacimli Terminal (MIDS-LTV) tedarik etmek için talepte bulundu ve talebi kabul gördü. Satışın bedeli 23.7 milyon dolar olarak belirtildi. MIDS-LTV terminalleri Suudi Arabistan’da konuşlu bulunan Terminal Yüksek İrtifa Bölgesel Savunma (THAAD) Sistem’lerine entegre edilecek.

Geçtiğimiz haftalardan bu yana ağır bir şekilde İHA ve balistik füze saldırılarına maruz kalan BAE ise HAWK füze savunma sistemleri için 30 milyon dolar tutarında yedek parça ve tamir malzemeleri alacak.

K9 THUNDER OBÜSÜ

ANLAŞMASI ABD’DEN SİLAH SATIŞLARINA ONAY

AK Parti Samsun İl Başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma Mec- lisi Toplantısı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun katılı- mıyla gerçekleştirildi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde yapılan toplan- tıda partililer salonu doldurdu.

Saygı duruşu ve İstiklal Mar- şı’nın okunmasıyla başlayan programda ardından proto- kol konuşmalarına geçildi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, konuşması esnasında salonda “Reisi ara”

sloganları yükselince Cumhur- başkanı Erdoğan’ı aradı.Tele- fonla salondakilere seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu danışma mec- lisinin Samsun’umuzun gele- ceği için çok verimli olacağına inancım tamdır. Sizleri İstan- bul’dan selamlıyorum. Yapa- cağınız bu toplantının ve alınacak kararların Samsun’u- muz için ülkemiz için hayır- lara vesile olmasını Allah’tan temenni ediyorum. Biliyorum ki Samsun teşkilatımız gerek üye kayıtlarında gerekse şim- diden 2023 seçimlerine hazır- lıkta çok büyük bir gayet içe- risinde. Rabbim gayretiniz ziyade etsin. Birlik ve beraber- liğinizi daim eylesin. Birileri bir- çok şeyler söyleyebilir. Ama biz çalışmamıza bakacağız. Gay- retimize bakacağız. Çok daha büyük bir gayretle önümüzdeki 16 ayı fırsata dönüştürece- ğiz. Burada yapmamız gereken en önemli şey şu 20 yıl içeri- sinde ülkemize neler kazandır- dık neler yaptık bunları duy- mayanlara duyurmak. Bizim anlatmamız gereken yaptıkla- rımızdır. Bizim fitneyle, fesatla, dedikoduyla bunlarla hiç ala- kamızın olmaması gerekir. Teş- kilatımıza o noktada güveni- yorum. Bizim dışımızdakiler zaten hiçbir şey yapmış değil- ler. Ama bizim yaptığımız çok şeyler var. Bu yaptıklarımızı duymayanlara duyuralım. Bil- meyenlere bildirelim. Bildirelim ki eğer bu ülkede bir şey yapı- lacaksa bunu AK Parti yapar, bir yatırım olacaksa bunu AK Parti yapar. Bunu bütün vatandaşımız bilsin ve böy- lece de emaneti ehli olan AK Parti kadrolarına teslim etsin- ler” diye konuştu.Büyükşe- hirler arasında üye sayısında birinci olduklarını söyleyen AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, “975 bin seçmenimiz var. 260 bin üyemiz var” şek-

linde konuştu.Samsun Büyük- şehir Belediye Başkanı Mus- tafa Demir da konuşmasında şunları söyledi:”Hiçbir alanda programımızın gerisinde deği- liz. Her alanda milletimizi tak- dirini kazandık kazanmaya devam ediyoruz. Kentsel dönü- şümü tamamen tetikledik.

Akıllı şehir uygulamalarında 109 kavşağın 32 tanesini bitir- dik. TEKNOFEST’e kalanını da yetiştiriyoruz. Teknolojiyi en üst düzeyde kullanarak hemen hemen her hizmeti çok vizyo- ner bir fazda harekete geçi- riyoruz. TEKNOFEST’i de bun- dan sonra zor ulaşılacak bir katılımla Samsun’da yapaca- ğız. Diğer yerlere yağan karın en az iki katı Samsun’a yağdı.

Kar 1,5 metre kalınlığa ulaştı. 2 gün içerisinde ilçe belediyele- riyle de koordine halinde yol- larımızı açtık. Karla mücadele de de örnek olduk.”AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Kök- taş, “AK Parti iktidarından önce Türkiye oyun kurucu değildi.

Türkiye masanın etrafında oturup kararlarda söz söyle- yen ülke değil, oturup izleyen ülkeydi. Şimdi bakıyoruz ki Tür- kiye Recep Tayyip Erdoğan sayesinde dünyanın neresinde olursa olsun söz söyleyen, oyun kuran ülkedir” ifadelerini kullandı.AK Parti Genel Baş- kan Yardımcısı Çiğdem Kara- aslan, “Yapacak çok işimiz var.

Hedefimiz 2023. Sadece bir seçim yılı olduğu için değil Tür- kiye Cumhuriyeti’nin kurulu- şunun 100. yılı olduğu için. O yılla ilgili çok güçlü hedefle- rimiz olduğu için. Türkiye’nin çok daha güçlü yoluna devam edebilmesi için. Her seferin- den güçlüklerden daha güç- lenerek çıktık. Ama Cumhur- başkanımızın hedefi Türkiye’yi gelişmekte olan ülke klasma- nından gelişmiş ülke klasma- nına çıkarmak. Bu nedenle bir- çok şey yapıldı ama yapılacak çok işimiz de var. Samsun ola- rak 1 milyar ihracat hedefimizi aştıysak işte bu hedefimizi ger- çekleştireceğimize olan inancı- mız tamdır. Kim ne derse desin Türkiye’de kaos çıkmayacak.

Bundan 10 gün önce deneme- sini yaptıkları kaos fitilinin ateşi hiçbir zaman yanmayacak. Bu şehirde bir tek ateş yanacak o da Milli Mücadele ateşidir”

dedi.Program İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun konuşma- sıyla devam ediyor.

ERDOĞAN: “ÖNÜMÜZDEKİ 16 AYI FIRSATA

DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı’na telefonla bağlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Birileri birçok şeyler

söyleyebilir. Ama biz çalışmamıza bakacağız, gayretimize bakacağız. Çok daha büyük bir gayretle önümüzdeki 16 ayı fırsata

dönüştüreceğiz” dedi.

15 GÜNDE BİR YAYIMLANIR

Haber Müdürü Y. Emre AKMAN ekonomigazetesitr@gmail.com

Haber Merkezi İbrahim VELİ haber@ekonomigundemi.com.tr

Grafik Tasarım Birol DİNÇER web@ekonomigundemi.com.tr

Mali Danışman Mahir NAZLIER GENEL MERKEZ;

Yunus Emre Mah. İsmetpaşa Caddesi 1348 Sokak No:79 Gaziosman Paşa- İSTANBUL

ANKARA TEMSİLCİLİĞİ Serhat Mah.

M. Gökcek Bulvarı No:61 Yenimahalle - Ankara

Yayın Türü: Yaygın Süreli Yayın

savunmagazetesi@gmail.com www.savunmasanayigazetesi.com.tr 14 Şubat - 27 Şubat 2022 Yıl: 01 Sayı: 07

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Osman ÖZALP ekonomi@ekonomigundemi.com.tr

0532 686 19 93

SOSYAL MEDYA

savunmagazetesi

Referanslar

Benzer Belgeler

Savunma sanayimizi ilgilendiren genel esaslar ile kara, deniz, hava, muhabere elektronik bilgi sistemleri, elektronik harp ve algılayıcılar, füze - mühimmat ve

Şirketin düşük miktarda yatırım harcamaları ve Altay tank motoru prototipi için alınan ödeme sonrası oluşan güçlü nakit girişi sebebiyle, 2016 yılında

Süpersonik füze programları, son yıl- larda Mach 5’in üzerinde hıza sahip olan ve hipersonik olarak bilinen programların geliştirilmesi için basamak taşları olarak

1.2.1- Yükseköğretim kurumlarının iki yıllık ön lisans eğitimi veren; Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Teknolojisi, Bilgisayar Operatörlüğü, Bilgi

2017 yılında Orta Doğu savunma harcamaları 2016 yılına nazaran %6,2 oranında bir artış göstermiştir.. Çin Halk Cumhuriyeti’nin savunma harcamaları artmaya

Güç ve analog elektronik devre tasarımları, sensör başarım analizleri, RF devre ve anten tasarımı, sayısal tasarım ve test sistemleri faaliyetlerinde görevlendirilmek

ve ‘Tek Aks’ avantajlarıyla hassas denge özelliklerine sahip MILMAST Askeri Römork ANT®, MILMAST Teleskopik Mast Sistemleri ile entegre edilebildiği gibi Radar sistemleri, Anten

4.2.1- Yükseköğretim kurumlarının en az dört yıllık lisans eğitimi veren; Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme