84. İZMİR ENTERNASYONAL FUARI DEĞERLENDİRME RAPORU

Tam metin

(1)

1 84. İZMİR ENTERNASYONAL FUARI

DEĞERLENDİRME RAPORU

GİRİŞ VE GENEL BİLGİLER

Fuarın Partner Ülkesi: Türkmenistan Onur Konuğu İl: Eskişehir

Tema: Eğitim

Tarihler: 28 Ağustos – 6 Eylül 2015 Kaçıncı Kez Düzenlendiği: 84

Bu yıl 84’üncü defa kapılarını açan İzmir Enternasyonal Fuarı, Türkiye’nin en eski fuarıdır. Dünya üzerinde devam eden en eski 10 genel ticaret fuarından biridir.

28 Ağustos – 6 Eylül 2015 tarihleri arasında düzenlenen 84’ncü İzmir Enternasyonal Fuarı 10 gün boyunca açık kalmıştır.

Uluslararası katılım holü geçtiğimiz yıl olduğu gibi 28 Ağustos – 1 Eylül 2015 tarihlerinde sadece beş gün açık kalmıştır.

Partner ülkenin Türkmenistan, onur konuğu ilin Eskişehir, temasının Eğitim olduğu 84’nci İzmir Enternasyonal Fuarı’nın resmi katılımcı sayısı İZFAŞ tarafından henüz açıklanmamıştır.

Katılımcı katalogluğunda 343 firma yer almaktadır. Bu firmaların 76 tanesi yabancıdır.

Fuarın açılış töreni 28 Ağustos Cuma günü, Lozan Tören Alanı’nda, saat 16:00’da gerçekleştirilmiştir.

Açılış törenine T.C. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dovran Orazmuradov, CHP İzmir milletvekilleri Selin Sayek Böke, Tacettin Bayır, Aytun Çıray, Özcan Purçu, Ali Yiğit, AK Parti İzmir Milletvekili Cemil Şeboy, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, 15 ülkenin bakan ve bakan yardımcıları, İzmir’in ilçe belediye başkanları ile yaklaşık 200 kişi katılmıştır.

T.C. Ekonomi Bakanlığı himayesinde düzenlenen ve giriş ücretleri tam 2,5 TL, öğrenci 1,5 TL şeklinde uygulanan fuarın ziyaret saatleri 16.00 – 23.00 (Fuar Çarşısı: 12.00- 23.00)olarak gerçekleşmiştir.

(2)

2 84. İzmir Enternasyonal Fuarı’na ticari katılım, delegasyon ve etkinlikler kapsamında 52 ülke katılmıştır.

Stand ve delegasyon genelinde fuara katılan ülkeler şunlardır; Afganistan İslam Cumhuriyeti, Avustralya, Azerbaycan, Bangladeş Halk Cumhuriyeti, Birleşik Meksika Devletleri, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cape Verde, Çin, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Endonezya, Fransa, Fildişi Sahili, Filistin, Gabon, Gambiya, Gana, Gine, Gine Bissau, Güney Sudan Cumhuriyeti, Gürcistan, Irak, Kamboçya, Kamerun, Katar, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, KKTC, Kosova Cumhuriyeti, Kosta Rika, Kuveyt, Lübnan, Makedonya, Malezya, Malta, Namibya, Nijer, Pakistan İslam Cumhuriyeti, Polonya, Romanya, Rusya, Senegal, Seyşeller, Somali, Sudan Cumhuriyeti, Tanzanya, Türkmenistan, Ukrayna, Vietnam Sosyalist Cumhuriyeti, Yeni Zelanda, Yunanistan, Zimbabve.

84. İEF’de yer alan ürün grupları şunlardır; Gıda Ürünleri, Gıda Teknolojileri ve Yan Sanayi (Marka Tescilli Ürünler), Binek Otomobil, Oto Yan Sanayi, Ticari Araç, Bisiklet, Motosiklet, Yapı Malzemeleri ve İnşaat, İş Makinaları, Tarım Makinaları, İklimlendirme (Isıtma-Soğutma) ve Yan Sanayi, Elektrik, Elektronik, Bilgisayar, Bilişim, Telekomünikasyon ve Enformasyon, Makina, Enerji, Finans, Turizm, Sağlık, Lojistik, Tekstil, Hazır Giyim, Ekolojik Ürünler, Yerel Yönetimler ve Eğitim.

Fuarda “Sinema Burada” festivali yanısıra, Funda Arar, Kardeş Türküler, Şebnem Ferah, Gökhan Türkmen, Hadise, Mabel Matiz konserleri, Çocuk tiyatrosu, kişisel gelişim seminerleri, sergiler ve lezzetler festivali gibi çok sayıda etkinlik organize edilmiştir.

84. İEF‘NİN TEMASI: “EĞİTİM“

İzmir Enternasyonal Fuarı’nın ticari yönünün devamlılığındaki önemli uygulamalardan “Fuar Teması” çalışmalarına bu yıl “Eğitim” temasının belirlenmesi ile devam edilmiştir. Her yıl farklı bir tema ile kapılarını açan İzmir Enternasyonal Fuarı’nın 2. hol’ünde eğitim kurumları, yabancı dil kursları, özel kolejler ve çeşitli sınavlara hazırlık eğitimleri veren dershaneler yer almıştır.

İzmir Üniversiteler Platform’u da 2 hol’de özel bir alanda stand açarak bünyesinde barındırdığı üniversitelerin tanıtımlarını yapmasına olanak sağlamıştır.

2. holün büyük bölümü Eğitim temasına özel olarak ayrılmış ve bu sayede fuarın ticari yönüne ağırlık verilmeye çalışılsa de bu alanda birçok eğitim kurumu vermiş olduğu hizmetleri broşür dağıtarak tanıtma yolunu tercih etmiştir.

(3)

3 Özellikle yabancı dil ve KPSS kurslarının eğitim kurumlarına ayrılan özel bölümü işgal ettiği gözlemlenmiştir.

ULUSLARARASI KATILIM

Fuarda yabancı ülkelere ayrılan 4 No’lu holde 14 ülkenin stand açtığı görülmüştür. Stand açan ülkelerin isimleri aşağıdaki gibidir.

KKTC, Kuveyt, Gana, Kamerun, Irak, Çin, Yunanistan (Midilli), Sudan, Vietnam, Türkmenistan, Endonezya, Polonya, Senegal ve Fildişi Sahilleri.

Bu yıl ki Partner Ülke Türkmenistan olmuştur.

İEF her ne kadar geçmişten bugüne bir uluslararası geleneğe sahip olsa da, yabancı katılımcı holünün, fuarın en az uğranan ve en az katılımcısına sahip olan bölümü olması, fuarın uluslararası boyutunun hemen hemen tükendiğinin bir göstergesi olmuştur.

ULUSAL KATILIM

1/A numaralı holde“Onur Konuğu İl” Eskişehir yer almıştır.

(4)

4 Eskişehir holünde şehrin el sanatları, gelenek ve kültürel zenginlikleri sergilenmiştir.

1/B numaralı holde ise resim sergisi yer almıştır.

3. hol ise Belediyelerin ve illerin tanıtımının yapıldığı bir hol olmuştur.

(5)

5 83. İEF’de Olan ve 84. İEF’de Açılmayan Özel

Bölümler

Otomotiv Sektörü, RoadShow, Spor Klüpleri, Bilişim Bölümü gibi sektörler geçen sene fuarda yer almalarına rağmen bu sene söz konusu sektörlerde yer alan firmalara yer tahsisi yapılmamış, söz konusu alanlar atıl olarak bırakılmıştır.

Gıda Satış ve Zincir Market Tanıtım Alanınnda ise ziyaretçilere yapılan promosyonlar sebebiyle uzun süreli kuyruklar oluşmuştur.

FUAR ÇARŞISI VE KİTAP SOKAĞI

Bu sene de geçen sene ayrılan yer ayrılmış, satış yapan firmaların çoğunluğu burada yer almıştır.

Geçen seneye nazaran daha derli toplu bir görüntü gözlemlenmiştir.

(6)

6

SAĞLIK SOKAĞI

Bu yıl uygulamaya konan temalı sokaklar uygulaması çeşitli alanlarda faaliyet gösteren kurum, kuruluş ve işletmeleri bir araya getirmiştir.

Söz konusu uygulama derli-toplu bir görüntü verilmesine vesile olmuş, yanı sıra bu alanların içinde işportaya izin verilmemiştir.

Sivil Toplum Kuruluşları, Sağlık Bakanlığı’na bağlı çeşitli alt kurum ve müdürlükler, Kızılay ve Özel Hastaneler gibi kurumlar bu yıl Sağlık Sokağı’nda standlar açarak hizmetleri hakkında fuar ziyaretçilerini bilgilendirmişlerdir. Organ ve kan

bağışı gibi uygulamalarla çeşitli yarışma, hediye ve etkinliklerle ziyaretçilerin ilgilerinin çekilmesi amaçlanmıştır.

(7)

7 SANAT SOKAĞI

İzmir Karikatürcüler Platformu, Sosyal Projeler Daire Başkanlığı, İzmir Anneleri gibi çeşitli sivil toplum kuruluşları bu alanda yer alarak fuar boyunca İzmirlilerle buluşmuşlardır.

Özellikle çocuklara yönelik toplu etkinlikler yapılmış ve bahsi geçen kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının hizmetleri hakkında fuar ziyaretçileri bilgilendirilmiştir.

KARADENİZ VE ANADOLU KÜLTÜR SANAT FESTİVALİ BÖLÜMÜ Söz konusu alanda kurulan sahnede Anadolu

kültürüne ait yerel danslar ve yabancı ülkelerden gelen dans topluluklarının sahne şovları gerçekleştirilmiştir. Söz konusu alanı yerel lezzetlerin yer aldığı standlar çevrelemiş, böylece özel bir etkinlik alanı oluşturulmuştur. Bu alan diğer temalı sokaklara göre daha fazla ilgi görmüştür.

(8)

8 İSTATİSTİKLER

Fuarla ilgili son 5 yılın istatistikleri tablo 1’de verilmektedir. Yapılan fiili tespitlerimize göre direk yabancı katılımcı sayısı 79’la sınırlı kalmıştır.

Tablo 1: İZFAŞ Tarafından Beyan Edilen Rakamlara Göre İEF’nin 5 Yıllık İstatistik Tablosu

2011 2012 2013 2014 2015

TOPLAM

KATILIMCI SAYISI 1.083 1.092 1.125 1.132 343*

Yerli Katılımcı Sayısı 827 836 839 829 267*

Yabancı Katılımcı

Sayısı 256 256 286 303 76*

*Resmi katılımcı sayıları organizatör tarafından açıklanmamış olup fuar kataloğunda yer alan katılımcılar yukarıdaki tabloya işlenmiştir.

Şekil

Updating...

Benzer konular :