• Sonuç bulunamadı

ADAY ÖĞRETMEN DOSYASI

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "ADAY ÖĞRETMEN DOSYASI"

Copied!
57
0
0

Yükleniyor.... (view fulltext now)

Tam metin

(1)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ İSLAMİ İLİMLER FAKÜLTESİ

PEDAGOJİK FORMASYON

FOR402 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI DERSİ

ADAY ÖĞRETMEN DOSYASI

EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI :

DÖNEMİ : ☐GÜZ ☐BAHAR

ÖĞRETMEN ADAYININ

ADI SOYADI :

TC KİMLİK NO :

ÖĞRENCİ NO :

UYGULAMA OKULU :

ADI SOYADI

AKADEMİK DANIŞMANI :

UYGULAMA ÖĞRETMENİ :

Dosyada Bulundurulması Gereken Evraklar:

1- Öğretmenlik Uygulaması Kılavuzu (1 nüsha)

2- Ek-1 Öğretmenlik Uygulaması Çalışma Planı (1 nüsha)

3- Ek-2 Öğretmenlik Uygulaması Ders Planı (Her bir hafta için 1’er, en az 4 nüsha) 4- Ek-3 Aday Öğretmen Ders Gözlem Formu (Her bir hafta için 1’er, 14 nüsha) 5- Ek-4 Öğretmenlik Uygulaması Aday Öğretmen Ders Devam Çizelgesi

(Her bir hafta için 1’er, toplam 14 Nüsha)

6- Ek-5 Öğretmenlik Uygulaması Uygulama Öğretmeni Ders İçi Gözlem ve Değerlendirme Formu (1 nüsha)

NOT: Öğretmen adaylarının, aşağıda linkleri verilen yönetmelik hükümlerine riayet etmeleri önemle rica olunur.

1- Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=19942&MevzuatTur=7&Mevz uatTertip=5

2- Milli Eğitim Kurumları Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=18812&MevzuatTur=7&Mevz uatTertip=5

DOSYA TESLİM TARİHİ ….../..…./20…..

(2)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/KLV.001 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI KILAVUZU

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 1 / 4

Hazırlayan (27/09/2021) Onaylayan (28/09/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI DERSİ

Öğretmenlik uygulaması, öğretmen adayının kazanmış olduğu bilgi ve becerilerini bir okul ortamında deneyip geliştirebilmesi ve mesleğinin gerektirdiği özellikleri kazanabilmesi için planlanan bir derstir. Öğretmen adayları, bu derste dönem sonunda uygulama öğretim elemanına teslim edilmek üzere birer uygulama dosyası hazırlayacaktır.

Öğretmenlik Uygulaması Dosyasında Bulunması Gereken Belgeler:

1. Öğretmenlik Uygulaması Çalışma Planı(Ek-1), 2. Öğretmenlik Uygulaması Ders Planı (Ek-2),

3. Öğretmenlik Uygulaması Aday Öğretmen Ders Gözlem Formu (Öğretmen adayının kendisinin, gözlem yaptığı derslerde dolduracağı form) (Ek-3),

4. Öğretmenlik Uygulaması Aday Öğretmen Ders Gözlem Formu (Öğretmen adayı kendisi ders vermiyorsa, ders veren bir başka aday ile ilgili tuttuğu ders gözlem formu) (Ek-3)

5. Öğretmenlik Uygulaması Aday Öğretmen Ders Devam Çizelgesi(Ek-4), 6. Öğretmenlik Uygulaması Uygulama Öğretmeni Ders İçi Gözlem ve

Değerlendirme Formu (Ek-5) (Uygulama Öğretmeninin tercihine bağlı doldurulabilir.) 7. Zümre toplantısı karar örnekleri (olması durumunda)

Fakültedeki iki saatlik teorik derslerin işlenişi;

1. Uygulama okulunda yapılan bütün çalışmaların öğretim elemanlarının gözetiminde tartışılması, alınan dönütlere ilişkin uygulamaya dair bilgi verilmesi ve öğretmen adaylarının uygulama okulunda izlenmesi,

2. Ders plânlarının gözden geçirilmesi ve imzalanması,

3. Öğretim elemanlarının uygulama okulu öğretmenlerinden uygulama öğrencileri hakkında aldıkları bilgilerin sınıf ortamında tartışılması şeklinde olmalıdır.

Amaç

Öğretmenlik uygulaması dersi tamamlandığında öğretmen adayları aşağıdaki nitelikleri kazanmış olmalıdır:

1. Uygulama okulunda değişik sınıflarda öğretmenlik yaparak öğretmenlik mesleğine ilişkin yeterliklerini geliştirebilme,

2. Kendi alanının ders programını anlayabilme, ders kitaplarını değerlendirebilmeli, ölçme ve değerlendirme yapabilme,

3. Öğretmenlik uygulaması sırasında kazanmış olduğu deneyimleri arkadaşları ve uygulama öğretim elemanı ile paylaşarak kendisini bu yönde geliştirebilme.

(3)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/KLV.001 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI KILAVUZU

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 2 / 4

Hazırlayan (27/09/2021) Onaylayan (28/09/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

Kapsam

Öğretmenlik Uygulaması Dersi, teorik kısmı fakültede haftada 2 saat ve uygulama okulunda da haftada 6 saat uygulanmak üzere toplam 8 saat ve 5 krediden oluşmaktadır. Uygulama öğrencisinden her bir dönemde, uygulama öğretmeninin gözetiminde ve en az 8 (sekiz) farklı haftada olmak üzere ilgili dersin haftalık ders çizelgesinde ders saati 1-2 saat olanlarda 10 (on), 3 (üç) ve üzeri olanlarda ise 20 (yirmi) ders saatinden az olmayacak şekilde fiilen ders anlatması ve kalan diğer saatlerde okulda kalarak aşağıda belirtilen çalışmaları yapması ve bu çalışmaları hazırladığı dosyaya koyması istenir.

Aday öğretmenden okulda yapması istenen çalışmalar şunlardır:

1. Öğrenci ve öğretmenlerin okulda ve sınıfta derse hazırlık çalışmalarını gözlemlemek 2. Özellikle o gün öğreteceği konu ile ilgili son hazırlıkları yapmak,

3. Projeksiyon, fotokopi, çalışma yaprakları ve diğer görsel araçlar gibi ders araçlarını incelemek ve hazırlamak,

3. Verdiği dersle ilgili olarak uygulama öğretmeni ile görüşmek,

Kısaca aday öğretmen okulda gününü gözden geçirir, değerlendirir ve plânlamalar yapar. Zamanı kalırsa uygulama öğretmeninin vereceği diğer dersleri izler. Aday öğretmenin okulda geçireceği bu zamanı nasıl kullanacağı kuşkusuz onun okuldaki uygulama programına bağlı olacaktır.

Uygulama öğretim elemanı öğretmen adayı ile teorik dersinde okullarda yapılan uygulamalarla ilgili gelişmeleri tartışır ve değerlendirmeler yapar, bazen de okullara giderek öğretmen adayını izler ve öğretmen adayının gelişmesine katkı sağlayacak yapıcı önerilerde bulunur.

Bu süreçte, uygulama öğretim elemanı ve uygulama öğretmeni öğretmen adayına yardım ve destek sağlar ve öğretmen adayı ile yakın işbirliği yapar. Uygulama öğretmeni, öğretmen adayının dersini belli programa göre birçok kez baştan sona gözlemler.

Öğretmen adayı uygulama öğretmeni ve uygulama öğretim elemanı ile yaptığı görüşmelerde üzerinde durulan noktaları, bunlarla ilgili önerileri dikkatle not alır, bu öneriler üzerinde düşünür ve çalışmalarını bunları dikkate alarak sürdürür.

İŞLEYİŞ

1. Öğretmenlik uygulaması dersi kapsamında öğretmen adayları altı saat, öğretmenlik uygulaması yapmak üzere belirlenmiş olan okullara gider. Ayrıca öğretmenlik uygulamasını değerlendirmek amacıyla öğretim elemanı ile sık sık görüşmeler yapar.

2. Bölüm uygulama koordinatörünce belirlenen öğretmen adaylarının sayısı, adları ile uygulamadan sorumlu öğretim elemanları liste halinde ilgili okullara bildirir.

3. Bölüm uygulama koordinatörü, Valilik/Kaymakamlıkça onaylanan okullardan bölüm tarafından uygun görülenleri, öğretmen adaylarının sayısı, adları ile uygulamadan sorumlu öğretim elemanlarına ilişkin dağılımı seçilmiş uygulama okullarına yazılı olarak bildirmek üzere ilçe milli eğitim müdürlüğüne bildirir.

5. Bölüm uygulama koordinatörünün organizasyonu ile ilgili danışman, seçilen ve milli eğitim müdürlüğünce onaylanan okullara giderek okul koordinatörü ile birlikte uygulama öğretmenlerini belirler.

6. Uygulama Okulu koordinatörü, bölüm uygulama koordinatörünün gönderdiği öğretmen adaylarının ve uygulamadan sorumlu öğretim elemanlarının listesini ilgili alan uygulama öğretmenlerine dağıtır ve onlarla birlikte öğretmenlik uygulaması programını ve takvimini hazırlar. Uygulama sürecinde öğretmen adaylarının izleyecekleri okul içi etkinlikleri uygulama öğretmeni ile birlikte düzenler.

(4)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/KLV.001 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI KILAVUZU

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 3 / 4

Hazırlayan (27/09/2021) Onaylayan (28/09/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

7. Uygulama öğretmeni, öğretmen adayları ve uygulama öğretim elemanları ile birlikte uygulama sürecinde izleyecekleri etkinliklerin, gözlemlerin ve değerlendirmelerin haftalara göre dağılımını gösteren bir uygulama çizelgesi hazırlar.

8. Uygulama öğretmeni ve uygulama öğretim elemanı izlediği derslerle ilgili gözlemlerini dersten sonra öğretmen adayı ile gözden geçirir, yapıcı bir eleştiri ile tartışarak öğretmen adayına zayıf yönlerini anlaması ve kendisini geliştirmesi için dönüt verir.

9. Öğretmen adayı uygulama çizelgesinde belirtilen tüm etkinleri yerine getirir. Uygulama öğretmeni ve uygulama öğretim elemanından aldığı dönütler doğrultusunda kendini geliştirir.

10. Etkinliklerin gerçekleştirilmesinde öğretmen adayı bir başka öğretmen adayı ile yardımlaşabilir ve birlikte çalışabilir. Bu durumda sorumlulukların da eşit olarak paylaşılması gerekir.

11. Uygulama öğretim elemanı, öğretmen adayı ile birlikte her hafta okulda yapılan uygulamalarla ilgili gelişmeleri gözden geçirir. Böylece öğretmen adayının uygulamalarda saptadığı ya da karşılaştığı sorunlar üzerinde daha kapsamlı tartışmalar yapılır.

12. Uygulamalarda kullanılmak üzere öğretmen adayı devam çizelgesi, öğretmen adayı için gözlem formu, ders plânı örnekleri ekte verilmiştir.

Uygulama Deneyimlerinin Kaydedilmesi ve Dosyalanması

Öğretmenlik uygulaması ile ilgili dosya tutulması önemlidir. Bu dosya, içindeki yapraklar kolayca ekleme ve çıkarma yapılmasına uygun olmalıdır.

1. Dosyanın başına tüm dönem içinde yapılan etkinliklerin zaman çizelgesi ve öğretmen adayının çalıştığı sınıfların bir listesi konmalıdır.

2. Öğretmen adayı verdiği derslerin plânlarını ve o derslerle ilgili notlarını ayrı bölümler halinde sırayla dosyaya yerleştirmelidir.

3. Öğretmen adayı gözlemini yaptığı veya anlattığı her dersten sonra dersi değerlendirerek raporunu Öğretmenlik Uygulaması Aday Öğretmen Ders Gözlem Formuna (Ek-3) yazmalıdır.

4. Derslerde çözülen problemler, verilen örnekler, sorular, uygulanan öğrenci çalışma yaprakları, yapılan sınavlar ve değerlendirmeler dosyada bulunmalıdır.

5. Dosyada ayrıca uygulama okulunun yönetim ve akademik yapısı ile ilgili bilgiler, uygulama öğretmenlerinin listesi, okulda uyulması gereken kurallar, yönerge ve yönetmelikler yer almaktadır.

6. Öğretmen adayı öğretmenlik uygulaması ve teorik (seminer) dersi boyunca mesleki açıdan kazandığı deneyimleri yazarak bu dosyanın ayrı bölümünde tutmalıdır.

Öğretmen adayının birlikte çalıştığı uygulama öğretmeni ve uygulama öğretim elemanı adayın dosyasını dönem içinde belli zamanlarda incelemek isteyebilir. Öğretmen adayı uygulama okulunda bulunduğu zamanlarda dosyasını yanında bulundurmalı ve sürekli güncellemelidir. O güne kadar yapılan her dersle ilgili etkinlikler, değerlendirmeler ve ders notları tamamlanmış olarak dosyada bulundurulmalıdır.

Deneyimlerin öğrencinin kendi el yazısı ile dosyalara kayıt edilmesi önem taşımaktadır

(5)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/KLV.001 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI KILAVUZU

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 4 / 4

Hazırlayan (27/09/2021) Onaylayan (28/09/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

Değerlendirme

Bölümün belirlediği esaslara göre, uygulamadan sorumlu öğretim elemanı ve uygulama öğretmeni, öğretmen adayının başarısını birlikte değerlendirir. Öğretmenlik Uygulaması Uygulama Öğretmeni Ders İçi Gözlem ve Değerlendirme Formu (Ek-5) öğretmen adayının öğretmenlik becerilerindeki gelişimini özetlemeye elverişli bir yapıdadır. Bu nedenle gözlem sırasında doldurulan formların bir kopyası öğretmen adayına verildiğinden, öğretmen adayı gelecekteki çalışmalarını bu formda belirtilen görüşlerden yararlanarak zayıf yönlerini öğretmenlik uygulaması bitmeden önce düzeltebilir ve öğretmenliğe daha nitelikli olarak başlama olanağı bulabilir.

1. Öğretmenlik uygulaması sırasında öğretmen adayının düzenlediği Dosya, adayın öğretmenlik uygulaması dersinde gösterdiği gelişmelerin ve yaptığı etkinliklerin değerlendirilmesinde en önemli ölçüttür.

2. Gözlem yapan uygulama öğretmeni ya da uygulama öğretim elemanı doldurduğu Ders Gözlem Formunu öğretmen adayına dersin bitiminde gösterir, öğretmen adayının güçlü ve zayıf yönlerini belirleyen, sözlü ya da yazılı yapıcı dönütler verir.

3. Öğretmen adayının, öğretmenlik uygulamasında gösterdiği gelişmeler ve eriştiği öğretmenlik becerileri düzeyi ders gözlem formları esas alınarak izlenir. Bu ders gözlem formlarına dayalı olarak öğretmen adayının uygulama başarı notu Millî Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında öğretmenlik uygulamasına katılan uygulama öğrencileri değerlendirme işlemleri uygulama öğretim üyesi tarafından Uygulama Öğrencisi Değerlendirme Sistemine girilerek (e-Devlet üzerinden) belirlenir. Ayrıca Öğretmenlik Uygulaması Uygulama Öğretmeni Ders İçi Gözlem ve Değerlendirme Formu (Ek-5) uygulama öğretmeni (tercihe bağlı) tarafından doldurulur, ancak öğretmen adayının başarı notu uygulama öğretim elemanınca verilir.

Okullardaki Öğretmenlik Uygulaması Çalışmasında Ders Dışı Yapılabilecek Etkinlikler - Öğrenci kulübü çalışmaları,

- Zümre öğretmenler kurulu çalışmaları, - Şube öğretmenler kurulu çalışmaları, - Öğretmenler kurulu çalışmaları, - Okul-aile birliği çalışmaları,

- Öğrenci onur kurulu ve öğrenci disiplin kurulu çalışmaları, - E-Okul Sisteminin tanıtılması,

- MEBBİS’in tanıtılması,

- Okul öğrenci meclisi çalışmaları,

- Okul/sınıf gezileri ve okul dışı eğitici çalışmalar, - Öğretmen veli ilişkileri/görüşmeleri,

- Okul/sınıf rehberlik çalışmaları, - Öğretmenlerin özlük hakları,

- Öğrenci başarısının değerlendirilmesi ile ilgili iş ve işlemler, - Okulda bulunan ders araç-gereç ve materyallerinin tanıtılması,

(6)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/PLN.001 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI ÇALIŞMA PLANI

Revizyon No 00

Revizyon Tarihi

Sayfa No 1 / 1

Hazırlayan (23/11/2021) Onaylayan (24/11/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir

HAFTA SEMİNER ETKİNLİKLER

1. Hafta Genel Bilgilendirme Dönem planın incelenmesi

2. Hafta Genel Bilgilendirme Uygulamaya ilişkin formların incelenmesi ve açıklanması 3. Hafta Ödevin açıklanması Öğretmenin dersi nasıl işlediğini gözlem formuyla gözleme

4. Hafta

Ödevle ilgili dönütler Ödevin sunulması Ödevin açıklanması

Öğretmenin dersi nasıl işlediğini gözlem formuyla gözleme

5. Hafta

Ödevle ilgili dönütler Ödevin sunulması Ödevin açıklanması

1. Öğretmenin dersi nasıl işlediğini gözlem formuyla gözleme 2. Öğretmenler Kurulu, Şube ve Zümre Öğretmenler Kurulu çalışmaları

6. Hafta

Ödevle ilgili dönütler Ödevin sunulması Ödevin açıklanması

1. Öğretmen adayının ders anlatımı 2. Öğrenci kulübü çalışmaları

7. Hafta

Ödevle ilgili dönütler Ödevin sunulması Ödevin açıklanması

1. Öğretmen adayının ders anlatımı

2. Öğrenci onur kurulu ve öğrenci disiplin kurulu çalışmaları

8. Hafta

Ödevle ilgili dönütler Ödevin sunulması Ödevin açıklanması

1. Öğretmen adayının ders anlatımı

2. E-Okul ve MEBBİS sistemlerinin tanıtılması

9. Hafta

Ödevle ilgili dönütler Ödevin sunulması Ödevin açıklanması

1. Öğretmen adayının ders anlatımı 2. Okul-aile birliği çalışmaları,

3. Öğretmen veli ilişkileri/ görüşmeleri

10. Hafta Ödevle ilgili dönütler Ödevin sunulması Ödevin açıklanması

1. Öğretmen adayının ders anlatımı

2. Öğrenci başarısının değerlendirilmesi ile ilgili iş ve işlemler, 3. Okul/sınıf rehberlik çalışmaları,

11. Hafta

Ödevle ilgili dönütler Ödevin sunulması Ödevin açıklanması

1. Öğretmen adayının ders anlatımı 2. Okul öğrenci meclisi çalışmaları,

12. Hafta Ödevle ilgili dönütler Ödevin sunulması Ödevin açıklanması

1. Öğretmen adayının ders anlatımı

2. Okul/sınıf gezileri ve okul dışı eğitici çalışmalar,

3. Okulda bulunan ders araç-gereç ve materyallerinin tanıtılması, 13. Hafta Ödevle ilgili dönütler

Ödevin sunulması

1. Öğretmen adayının ders anlatımı 2. Öğretmenlerin özlük hakları, 14. Hafta Yarıyıl Sonu

Değerlendirmesi Yapılan çalışmaların değerlendirilmesi

.

(7)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/PLN.002 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI DERS PLANI

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 1 / 1

Hazırlayan (23/11/2021) Onaylayan (24/11/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

BÖLÜM I

Dersin Adı Sınıf

Ünitenin Adı/No Konu

Önerilen Süre

BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar Ünite Kavramları ve Sembolleri/Davranış Örüntüsü Güvenlik Önlemleri (Varsa):

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça

* Öğretmen * Öğrenci

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:

• Dikkati Çekme • Güdüleme • Gözden Geçirme • Derse Geçiş

• Bireysel Öğrenme Etkinlikleri (Ödev, deney, problem çözme vb.)

• Grupla Öğrenme Etkinlikleri (Proje, gezi, gözlem vb.)

• Özet

BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme

• Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

• Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

• Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

BÖLÜM IV

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Uygulama Öğretim Elemanının (U.Ö.E) Uygulama Okul Müdürü (U.O.M)

Adı Soyadı:

Tarih:

İmza:

Uygundur.

Adı Soyadı:

Tarih:

İmza:

(8)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/PLN.002 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI DERS PLANI

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 1 / 1

Hazırlayan (23/11/2021) Onaylayan (24/11/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

BÖLÜM I

Dersin Adı Sınıf

Ünitenin Adı/No Konu

Önerilen Süre

BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar Ünite Kavramları ve Sembolleri/Davranış Örüntüsü Güvenlik Önlemleri (Varsa):

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça

* Öğretmen * Öğrenci

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:

• Dikkati Çekme • Güdüleme • Gözden Geçirme • Derse Geçiş

• Bireysel Öğrenme Etkinlikleri (Ödev, deney, problem çözme vb.)

• Grupla Öğrenme Etkinlikleri (Proje, gezi, gözlem vb.)

• Özet

BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme

• Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

• Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

• Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

BÖLÜM IV

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Uygulama Öğretim Elemanının (U.Ö.E) Uygulama Okul Müdürü (U.O.M)

Adı Soyadı:

Tarih:

İmza:

Uygundur.

Adı Soyadı:

Tarih:

İmza:

(9)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/PLN.002 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI DERS PLANI

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 1 / 1

Hazırlayan (23/11/2021) Onaylayan (24/11/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

BÖLÜM I

Dersin Adı Sınıf

Ünitenin Adı/No Konu

Önerilen Süre

BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar Ünite Kavramları ve Sembolleri/Davranış Örüntüsü Güvenlik Önlemleri (Varsa):

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça

* Öğretmen * Öğrenci

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:

• Dikkati Çekme • Güdüleme • Gözden Geçirme • Derse Geçiş

• Bireysel Öğrenme Etkinlikleri (Ödev, deney, problem çözme vb.)

• Grupla Öğrenme Etkinlikleri (Proje, gezi, gözlem vb.)

• Özet

BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme

• Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

• Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

• Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

BÖLÜM IV

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Uygulama Öğretim Elemanının (U.Ö.E) Uygulama Okul Müdürü (U.O.M)

Adı Soyadı:

Tarih:

İmza:

Uygundur.

Adı Soyadı:

Tarih:

İmza:

(10)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/PLN.002 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI DERS PLANI

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 1 / 1

Hazırlayan (23/11/2021) Onaylayan (24/11/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

BÖLÜM I

Dersin Adı Sınıf

Ünitenin Adı/No Konu

Önerilen Süre

BÖLÜM II

Öğrenci Kazanımları /Hedef ve Davranışlar Ünite Kavramları ve Sembolleri/Davranış Örüntüsü Güvenlik Önlemleri (Varsa):

Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça

* Öğretmen * Öğrenci

Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri:

• Dikkati Çekme • Güdüleme • Gözden Geçirme • Derse Geçiş

• Bireysel Öğrenme Etkinlikleri (Ödev, deney, problem çözme vb.)

• Grupla Öğrenme Etkinlikleri (Proje, gezi, gözlem vb.)

• Özet

BÖLÜM III

Ölçme-Değerlendirme

• Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

• Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme-Değerlendirme

• Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri

Dersin Diğer Derslerle İlişkisi

BÖLÜM IV

Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar

Uygulama Öğretim Elemanının (U.Ö.E) Uygulama Okul Müdürü (U.O.M)

Adı Soyadı:

Tarih:

İmza:

Uygundur.

Adı Soyadı:

Tarih:

İmza:

(11)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/FRM.033 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI ADAY ÖĞRETMEN

DERS GÖZLEM FORMU

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 1 / 2

Hazırlayan (27/09/2021) Onaylayan (28/09/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

Gözlem Yapan Öğretmen Adayı : ……….

Gözlemlenen Öğretmen/Öğretmen Adayı : ………...

Gözlem Tarihi : ………..

Sınıf : .………

Ders : ……….

Dersi Planlama: Öğretmen, dersini planlamak veya derse hazırlanmak için dersten önce neler yapmıştır?

Başlangıç: Öğretmen dersi nasıl başlattı?

Dersin Amaçları: Size göre öğretmen bu derste, öğrencilerin neleri öğrenmesini sağlamaya çalışmaktadır?

Öğretme-Öğrenme Yaklaşımı: Öğretmen dersini nasıl organize etmekte ve dersi hangi öğretme- öğrenme yaklaşımına göre işlemektedir?

Öğretim Yöntemleri: Derste öğrencilerin katıldıkları birbirinden farklı etkinlik tipleri nelerdir?

Öğretmen, dersin her aşamasını nasıl bir düzenleme ile gerçekleştirmektedir?

İletişim: Öğretmenin sınıftaki ses tonuna dikkat ediniz; öğretmen yönerge veya açıklamaları sunarken ve soru sorarken ses tonundan nasıl yararlanmaktadır? Öğretmen, sınıftan kendisine ulaşan dönütleri nasıl kullanmaktadır?

(12)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/FRM.033 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI ADAY ÖĞRETMEN

DERS GÖZLEM FORMU

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 2 / 2

Hazırlayan (27/09/2021) Onaylayan (28/09/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

Etkinlikler Arasındaki Geçişler: Öğretmen, derste bir etkinlikten diğerine geçişi nasıl sağlamaktadır?

Öğrencilerin Yönetimi: Öğretmen, öğrencilerin davranışlarını nasıl yönetmektedir? Sınıfı nasıl güdülemektedir? Bireysel çalışmalar veya grup çalışmalarından nasıl yararlanmaktadır? Övgü ve yaptırımları nasıl kullanmaktadır? Öğretmen, potansiyel rahatsızlık kaynaklarıyla ilgili olarak ne yapmaktadır? Ses tonunun değiştirme, öğrenciye bakma, onun etrafında dolaşma, jest ve mimiklerle iletişimde bulunma gibi araçlardan nasıl yararlanmaktadır?

Dersi Bitirme: Öğretmen nasıl dersi bitirmektedir? Dersi toparlama, derste öğrenilenleri özetleme yapılıyor mu? Derste olup bitenleri gözden geçiriyor, ileriye yönelik olarak bir şeylerden söz ediliyor mu? Dersi bitirmesi ve sınıfı boşaltması ne kadar zaman alıyor?

Öğrenci Çalışmalarını Değerlendirme: Öğretmen, öğrencilerin çalışmalarını ve dersteki ilerlemelerini değerlendirmek için ne yapıyor?

Yukarıda belirtilmeyen başka düşünceler (varsa):

(13)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/FRM.033 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI ADAY ÖĞRETMEN

DERS GÖZLEM FORMU

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 1 / 2

Hazırlayan (27/09/2021) Onaylayan (28/09/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

Gözlem Yapan Öğretmen Adayı : ……….

Gözlemlenen Öğretmen/Öğretmen Adayı : ………...

Gözlem Tarihi : ………..

Sınıf : .………

Ders : ……….

Dersi Planlama: Öğretmen, dersini planlamak veya derse hazırlanmak için dersten önce neler yapmıştır?

Başlangıç: Öğretmen dersi nasıl başlattı?

Dersin Amaçları: Size göre öğretmen bu derste, öğrencilerin neleri öğrenmesini sağlamaya çalışmaktadır?

Öğretme-Öğrenme Yaklaşımı: Öğretmen dersini nasıl organize etmekte ve dersi hangi öğretme- öğrenme yaklaşımına göre işlemektedir?

Öğretim Yöntemleri: Derste öğrencilerin katıldıkları birbirinden farklı etkinlik tipleri nelerdir?

Öğretmen, dersin her aşamasını nasıl bir düzenleme ile gerçekleştirmektedir?

İletişim: Öğretmenin sınıftaki ses tonuna dikkat ediniz; öğretmen yönerge veya açıklamaları sunarken ve soru sorarken ses tonundan nasıl yararlanmaktadır? Öğretmen, sınıftan kendisine ulaşan dönütleri nasıl kullanmaktadır?

(14)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/FRM.033 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI ADAY ÖĞRETMEN

DERS GÖZLEM FORMU

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 2 / 2

Hazırlayan (27/09/2021) Onaylayan (28/09/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

Etkinlikler Arasındaki Geçişler: Öğretmen, derste bir etkinlikten diğerine geçişi nasıl sağlamaktadır?

Öğrencilerin Yönetimi: Öğretmen, öğrencilerin davranışlarını nasıl yönetmektedir? Sınıfı nasıl güdülemektedir? Bireysel çalışmalar veya grup çalışmalarından nasıl yararlanmaktadır? Övgü ve yaptırımları nasıl kullanmaktadır? Öğretmen, potansiyel rahatsızlık kaynaklarıyla ilgili olarak ne yapmaktadır? Ses tonunun değiştirme, öğrenciye bakma, onun etrafında dolaşma, jest ve mimiklerle iletişimde bulunma gibi araçlardan nasıl yararlanmaktadır?

Dersi Bitirme: Öğretmen nasıl dersi bitirmektedir? Dersi toparlama, derste öğrenilenleri özetleme yapılıyor mu? Derste olup bitenleri gözden geçiriyor, ileriye yönelik olarak bir şeylerden söz ediliyor mu? Dersi bitirmesi ve sınıfı boşaltması ne kadar zaman alıyor?

Öğrenci Çalışmalarını Değerlendirme: Öğretmen, öğrencilerin çalışmalarını ve dersteki ilerlemelerini değerlendirmek için ne yapıyor?

Yukarıda belirtilmeyen başka düşünceler (varsa):

(15)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/FRM.033 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI ADAY ÖĞRETMEN

DERS GÖZLEM FORMU

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 1 / 2

Hazırlayan (27/09/2021) Onaylayan (28/09/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

Gözlem Yapan Öğretmen Adayı : ……….

Gözlemlenen Öğretmen/Öğretmen Adayı : ………...

Gözlem Tarihi : ………..

Sınıf : .………

Ders : ……….

Dersi Planlama: Öğretmen, dersini planlamak veya derse hazırlanmak için dersten önce neler yapmıştır?

Başlangıç: Öğretmen dersi nasıl başlattı?

Dersin Amaçları: Size göre öğretmen bu derste, öğrencilerin neleri öğrenmesini sağlamaya çalışmaktadır?

Öğretme-Öğrenme Yaklaşımı: Öğretmen dersini nasıl organize etmekte ve dersi hangi öğretme- öğrenme yaklaşımına göre işlemektedir?

Öğretim Yöntemleri: Derste öğrencilerin katıldıkları birbirinden farklı etkinlik tipleri nelerdir?

Öğretmen, dersin her aşamasını nasıl bir düzenleme ile gerçekleştirmektedir?

İletişim: Öğretmenin sınıftaki ses tonuna dikkat ediniz; öğretmen yönerge veya açıklamaları sunarken ve soru sorarken ses tonundan nasıl yararlanmaktadır? Öğretmen, sınıftan kendisine ulaşan dönütleri nasıl kullanmaktadır?

(16)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/FRM.033 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI ADAY ÖĞRETMEN

DERS GÖZLEM FORMU

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 2 / 2

Hazırlayan (27/09/2021) Onaylayan (28/09/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

Etkinlikler Arasındaki Geçişler: Öğretmen, derste bir etkinlikten diğerine geçişi nasıl sağlamaktadır?

Öğrencilerin Yönetimi: Öğretmen, öğrencilerin davranışlarını nasıl yönetmektedir? Sınıfı nasıl güdülemektedir? Bireysel çalışmalar veya grup çalışmalarından nasıl yararlanmaktadır? Övgü ve yaptırımları nasıl kullanmaktadır? Öğretmen, potansiyel rahatsızlık kaynaklarıyla ilgili olarak ne yapmaktadır? Ses tonunun değiştirme, öğrenciye bakma, onun etrafında dolaşma, jest ve mimiklerle iletişimde bulunma gibi araçlardan nasıl yararlanmaktadır?

Dersi Bitirme: Öğretmen nasıl dersi bitirmektedir? Dersi toparlama, derste öğrenilenleri özetleme yapılıyor mu? Derste olup bitenleri gözden geçiriyor, ileriye yönelik olarak bir şeylerden söz ediliyor mu? Dersi bitirmesi ve sınıfı boşaltması ne kadar zaman alıyor?

Öğrenci Çalışmalarını Değerlendirme: Öğretmen, öğrencilerin çalışmalarını ve dersteki ilerlemelerini değerlendirmek için ne yapıyor?

Yukarıda belirtilmeyen başka düşünceler (varsa):

(17)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/FRM.033 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI ADAY ÖĞRETMEN

DERS GÖZLEM FORMU

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 1 / 2

Hazırlayan (27/09/2021) Onaylayan (28/09/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

Gözlem Yapan Öğretmen Adayı : ……….

Gözlemlenen Öğretmen/Öğretmen Adayı : ………...

Gözlem Tarihi : ………..

Sınıf : .………

Ders : ……….

Dersi Planlama: Öğretmen, dersini planlamak veya derse hazırlanmak için dersten önce neler yapmıştır?

Başlangıç: Öğretmen dersi nasıl başlattı?

Dersin Amaçları: Size göre öğretmen bu derste, öğrencilerin neleri öğrenmesini sağlamaya çalışmaktadır?

Öğretme-Öğrenme Yaklaşımı: Öğretmen dersini nasıl organize etmekte ve dersi hangi öğretme- öğrenme yaklaşımına göre işlemektedir?

Öğretim Yöntemleri: Derste öğrencilerin katıldıkları birbirinden farklı etkinlik tipleri nelerdir?

Öğretmen, dersin her aşamasını nasıl bir düzenleme ile gerçekleştirmektedir?

İletişim: Öğretmenin sınıftaki ses tonuna dikkat ediniz; öğretmen yönerge veya açıklamaları sunarken ve soru sorarken ses tonundan nasıl yararlanmaktadır? Öğretmen, sınıftan kendisine ulaşan dönütleri nasıl kullanmaktadır?

(18)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/FRM.033 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI ADAY ÖĞRETMEN

DERS GÖZLEM FORMU

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 2 / 2

Hazırlayan (27/09/2021) Onaylayan (28/09/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

Etkinlikler Arasındaki Geçişler: Öğretmen, derste bir etkinlikten diğerine geçişi nasıl sağlamaktadır?

Öğrencilerin Yönetimi: Öğretmen, öğrencilerin davranışlarını nasıl yönetmektedir? Sınıfı nasıl güdülemektedir? Bireysel çalışmalar veya grup çalışmalarından nasıl yararlanmaktadır? Övgü ve yaptırımları nasıl kullanmaktadır? Öğretmen, potansiyel rahatsızlık kaynaklarıyla ilgili olarak ne yapmaktadır? Ses tonunun değiştirme, öğrenciye bakma, onun etrafında dolaşma, jest ve mimiklerle iletişimde bulunma gibi araçlardan nasıl yararlanmaktadır?

Dersi Bitirme: Öğretmen nasıl dersi bitirmektedir? Dersi toparlama, derste öğrenilenleri özetleme yapılıyor mu? Derste olup bitenleri gözden geçiriyor, ileriye yönelik olarak bir şeylerden söz ediliyor mu? Dersi bitirmesi ve sınıfı boşaltması ne kadar zaman alıyor?

Öğrenci Çalışmalarını Değerlendirme: Öğretmen, öğrencilerin çalışmalarını ve dersteki ilerlemelerini değerlendirmek için ne yapıyor?

Yukarıda belirtilmeyen başka düşünceler (varsa):

(19)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/FRM.033 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI ADAY ÖĞRETMEN

DERS GÖZLEM FORMU

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 1 / 2

Hazırlayan (27/09/2021) Onaylayan (28/09/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

Gözlem Yapan Öğretmen Adayı : ……….

Gözlemlenen Öğretmen/Öğretmen Adayı : ………...

Gözlem Tarihi : ………..

Sınıf : .………

Ders : ……….

Dersi Planlama: Öğretmen, dersini planlamak veya derse hazırlanmak için dersten önce neler yapmıştır?

Başlangıç: Öğretmen dersi nasıl başlattı?

Dersin Amaçları: Size göre öğretmen bu derste, öğrencilerin neleri öğrenmesini sağlamaya çalışmaktadır?

Öğretme-Öğrenme Yaklaşımı: Öğretmen dersini nasıl organize etmekte ve dersi hangi öğretme- öğrenme yaklaşımına göre işlemektedir?

Öğretim Yöntemleri: Derste öğrencilerin katıldıkları birbirinden farklı etkinlik tipleri nelerdir?

Öğretmen, dersin her aşamasını nasıl bir düzenleme ile gerçekleştirmektedir?

İletişim: Öğretmenin sınıftaki ses tonuna dikkat ediniz; öğretmen yönerge veya açıklamaları sunarken ve soru sorarken ses tonundan nasıl yararlanmaktadır? Öğretmen, sınıftan kendisine ulaşan dönütleri nasıl kullanmaktadır?

(20)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/FRM.033 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI ADAY ÖĞRETMEN

DERS GÖZLEM FORMU

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 2 / 2

Hazırlayan (27/09/2021) Onaylayan (28/09/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

Etkinlikler Arasındaki Geçişler: Öğretmen, derste bir etkinlikten diğerine geçişi nasıl sağlamaktadır?

Öğrencilerin Yönetimi: Öğretmen, öğrencilerin davranışlarını nasıl yönetmektedir? Sınıfı nasıl güdülemektedir? Bireysel çalışmalar veya grup çalışmalarından nasıl yararlanmaktadır? Övgü ve yaptırımları nasıl kullanmaktadır? Öğretmen, potansiyel rahatsızlık kaynaklarıyla ilgili olarak ne yapmaktadır? Ses tonunun değiştirme, öğrenciye bakma, onun etrafında dolaşma, jest ve mimiklerle iletişimde bulunma gibi araçlardan nasıl yararlanmaktadır?

Dersi Bitirme: Öğretmen nasıl dersi bitirmektedir? Dersi toparlama, derste öğrenilenleri özetleme yapılıyor mu? Derste olup bitenleri gözden geçiriyor, ileriye yönelik olarak bir şeylerden söz ediliyor mu? Dersi bitirmesi ve sınıfı boşaltması ne kadar zaman alıyor?

Öğrenci Çalışmalarını Değerlendirme: Öğretmen, öğrencilerin çalışmalarını ve dersteki ilerlemelerini değerlendirmek için ne yapıyor?

Yukarıda belirtilmeyen başka düşünceler (varsa):

(21)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/FRM.033 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI ADAY ÖĞRETMEN

DERS GÖZLEM FORMU

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 1 / 2

Hazırlayan (27/09/2021) Onaylayan (28/09/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

Gözlem Yapan Öğretmen Adayı : ……….

Gözlemlenen Öğretmen/Öğretmen Adayı : ………...

Gözlem Tarihi : ………..

Sınıf : .………

Ders : ……….

Dersi Planlama: Öğretmen, dersini planlamak veya derse hazırlanmak için dersten önce neler yapmıştır?

Başlangıç: Öğretmen dersi nasıl başlattı?

Dersin Amaçları: Size göre öğretmen bu derste, öğrencilerin neleri öğrenmesini sağlamaya çalışmaktadır?

Öğretme-Öğrenme Yaklaşımı: Öğretmen dersini nasıl organize etmekte ve dersi hangi öğretme- öğrenme yaklaşımına göre işlemektedir?

Öğretim Yöntemleri: Derste öğrencilerin katıldıkları birbirinden farklı etkinlik tipleri nelerdir?

Öğretmen, dersin her aşamasını nasıl bir düzenleme ile gerçekleştirmektedir?

İletişim: Öğretmenin sınıftaki ses tonuna dikkat ediniz; öğretmen yönerge veya açıklamaları sunarken ve soru sorarken ses tonundan nasıl yararlanmaktadır? Öğretmen, sınıftan kendisine ulaşan dönütleri nasıl kullanmaktadır?

(22)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/FRM.033 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI ADAY ÖĞRETMEN

DERS GÖZLEM FORMU

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 2 / 2

Hazırlayan (27/09/2021) Onaylayan (28/09/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

Etkinlikler Arasındaki Geçişler: Öğretmen, derste bir etkinlikten diğerine geçişi nasıl sağlamaktadır?

Öğrencilerin Yönetimi: Öğretmen, öğrencilerin davranışlarını nasıl yönetmektedir? Sınıfı nasıl güdülemektedir? Bireysel çalışmalar veya grup çalışmalarından nasıl yararlanmaktadır? Övgü ve yaptırımları nasıl kullanmaktadır? Öğretmen, potansiyel rahatsızlık kaynaklarıyla ilgili olarak ne yapmaktadır? Ses tonunun değiştirme, öğrenciye bakma, onun etrafında dolaşma, jest ve mimiklerle iletişimde bulunma gibi araçlardan nasıl yararlanmaktadır?

Dersi Bitirme: Öğretmen nasıl dersi bitirmektedir? Dersi toparlama, derste öğrenilenleri özetleme yapılıyor mu? Derste olup bitenleri gözden geçiriyor, ileriye yönelik olarak bir şeylerden söz ediliyor mu? Dersi bitirmesi ve sınıfı boşaltması ne kadar zaman alıyor?

Öğrenci Çalışmalarını Değerlendirme: Öğretmen, öğrencilerin çalışmalarını ve dersteki ilerlemelerini değerlendirmek için ne yapıyor?

Yukarıda belirtilmeyen başka düşünceler (varsa):

(23)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/FRM.033 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI ADAY ÖĞRETMEN

DERS GÖZLEM FORMU

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 1 / 2

Hazırlayan (27/09/2021) Onaylayan (28/09/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

Gözlem Yapan Öğretmen Adayı : ……….

Gözlemlenen Öğretmen/Öğretmen Adayı : ………...

Gözlem Tarihi : ………..

Sınıf : .………

Ders : ……….

Dersi Planlama: Öğretmen, dersini planlamak veya derse hazırlanmak için dersten önce neler yapmıştır?

Başlangıç: Öğretmen dersi nasıl başlattı?

Dersin Amaçları: Size göre öğretmen bu derste, öğrencilerin neleri öğrenmesini sağlamaya çalışmaktadır?

Öğretme-Öğrenme Yaklaşımı: Öğretmen dersini nasıl organize etmekte ve dersi hangi öğretme- öğrenme yaklaşımına göre işlemektedir?

Öğretim Yöntemleri: Derste öğrencilerin katıldıkları birbirinden farklı etkinlik tipleri nelerdir?

Öğretmen, dersin her aşamasını nasıl bir düzenleme ile gerçekleştirmektedir?

İletişim: Öğretmenin sınıftaki ses tonuna dikkat ediniz; öğretmen yönerge veya açıklamaları sunarken ve soru sorarken ses tonundan nasıl yararlanmaktadır? Öğretmen, sınıftan kendisine ulaşan dönütleri nasıl kullanmaktadır?

(24)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/FRM.033 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI ADAY ÖĞRETMEN

DERS GÖZLEM FORMU

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 2 / 2

Hazırlayan (27/09/2021) Onaylayan (28/09/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

Etkinlikler Arasındaki Geçişler: Öğretmen, derste bir etkinlikten diğerine geçişi nasıl sağlamaktadır?

Öğrencilerin Yönetimi: Öğretmen, öğrencilerin davranışlarını nasıl yönetmektedir? Sınıfı nasıl güdülemektedir? Bireysel çalışmalar veya grup çalışmalarından nasıl yararlanmaktadır? Övgü ve yaptırımları nasıl kullanmaktadır? Öğretmen, potansiyel rahatsızlık kaynaklarıyla ilgili olarak ne yapmaktadır? Ses tonunun değiştirme, öğrenciye bakma, onun etrafında dolaşma, jest ve mimiklerle iletişimde bulunma gibi araçlardan nasıl yararlanmaktadır?

Dersi Bitirme: Öğretmen nasıl dersi bitirmektedir? Dersi toparlama, derste öğrenilenleri özetleme yapılıyor mu? Derste olup bitenleri gözden geçiriyor, ileriye yönelik olarak bir şeylerden söz ediliyor mu? Dersi bitirmesi ve sınıfı boşaltması ne kadar zaman alıyor?

Öğrenci Çalışmalarını Değerlendirme: Öğretmen, öğrencilerin çalışmalarını ve dersteki ilerlemelerini değerlendirmek için ne yapıyor?

Yukarıda belirtilmeyen başka düşünceler (varsa):

(25)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/FRM.033 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI ADAY ÖĞRETMEN

DERS GÖZLEM FORMU

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 1 / 2

Hazırlayan (27/09/2021) Onaylayan (28/09/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

Gözlem Yapan Öğretmen Adayı : ……….

Gözlemlenen Öğretmen/Öğretmen Adayı : ………...

Gözlem Tarihi : ………..

Sınıf : .………

Ders : ……….

Dersi Planlama: Öğretmen, dersini planlamak veya derse hazırlanmak için dersten önce neler yapmıştır?

Başlangıç: Öğretmen dersi nasıl başlattı?

Dersin Amaçları: Size göre öğretmen bu derste, öğrencilerin neleri öğrenmesini sağlamaya çalışmaktadır?

Öğretme-Öğrenme Yaklaşımı: Öğretmen dersini nasıl organize etmekte ve dersi hangi öğretme- öğrenme yaklaşımına göre işlemektedir?

Öğretim Yöntemleri: Derste öğrencilerin katıldıkları birbirinden farklı etkinlik tipleri nelerdir?

Öğretmen, dersin her aşamasını nasıl bir düzenleme ile gerçekleştirmektedir?

İletişim: Öğretmenin sınıftaki ses tonuna dikkat ediniz; öğretmen yönerge veya açıklamaları sunarken ve soru sorarken ses tonundan nasıl yararlanmaktadır? Öğretmen, sınıftan kendisine ulaşan dönütleri nasıl kullanmaktadır?

(26)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/FRM.033 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI ADAY ÖĞRETMEN

DERS GÖZLEM FORMU

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 2 / 2

Hazırlayan (27/09/2021) Onaylayan (28/09/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

Etkinlikler Arasındaki Geçişler: Öğretmen, derste bir etkinlikten diğerine geçişi nasıl sağlamaktadır?

Öğrencilerin Yönetimi: Öğretmen, öğrencilerin davranışlarını nasıl yönetmektedir? Sınıfı nasıl güdülemektedir? Bireysel çalışmalar veya grup çalışmalarından nasıl yararlanmaktadır? Övgü ve yaptırımları nasıl kullanmaktadır? Öğretmen, potansiyel rahatsızlık kaynaklarıyla ilgili olarak ne yapmaktadır? Ses tonunun değiştirme, öğrenciye bakma, onun etrafında dolaşma, jest ve mimiklerle iletişimde bulunma gibi araçlardan nasıl yararlanmaktadır?

Dersi Bitirme: Öğretmen nasıl dersi bitirmektedir? Dersi toparlama, derste öğrenilenleri özetleme yapılıyor mu? Derste olup bitenleri gözden geçiriyor, ileriye yönelik olarak bir şeylerden söz ediliyor mu? Dersi bitirmesi ve sınıfı boşaltması ne kadar zaman alıyor?

Öğrenci Çalışmalarını Değerlendirme: Öğretmen, öğrencilerin çalışmalarını ve dersteki ilerlemelerini değerlendirmek için ne yapıyor?

Yukarıda belirtilmeyen başka düşünceler (varsa):

(27)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/FRM.033 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI ADAY ÖĞRETMEN

DERS GÖZLEM FORMU

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 1 / 2

Hazırlayan (27/09/2021) Onaylayan (28/09/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

Gözlem Yapan Öğretmen Adayı : ……….

Gözlemlenen Öğretmen/Öğretmen Adayı : ………...

Gözlem Tarihi : ………..

Sınıf : .………

Ders : ……….

Dersi Planlama: Öğretmen, dersini planlamak veya derse hazırlanmak için dersten önce neler yapmıştır?

Başlangıç: Öğretmen dersi nasıl başlattı?

Dersin Amaçları: Size göre öğretmen bu derste, öğrencilerin neleri öğrenmesini sağlamaya çalışmaktadır?

Öğretme-Öğrenme Yaklaşımı: Öğretmen dersini nasıl organize etmekte ve dersi hangi öğretme- öğrenme yaklaşımına göre işlemektedir?

Öğretim Yöntemleri: Derste öğrencilerin katıldıkları birbirinden farklı etkinlik tipleri nelerdir?

Öğretmen, dersin her aşamasını nasıl bir düzenleme ile gerçekleştirmektedir?

İletişim: Öğretmenin sınıftaki ses tonuna dikkat ediniz; öğretmen yönerge veya açıklamaları sunarken ve soru sorarken ses tonundan nasıl yararlanmaktadır? Öğretmen, sınıftan kendisine ulaşan dönütleri nasıl kullanmaktadır?

(28)

T.C.

MARDİN ARTUKLU ÜNİVERSİTESİ

Doküman No M2.ORT/FRM.033 Yayın Tarihi 01/01/2022 ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI ADAY ÖĞRETMEN

DERS GÖZLEM FORMU

Revizyon No 00 Revizyon Tarihi

Sayfa No 2 / 2

Hazırlayan (27/09/2021) Onaylayan (28/09/2021)

Kalite Koordinatörü Rektör Yardımcısı

Önemli: Kalite Yönetim Sistemi’ne ait güncel dokümanlar https://www.artuklu.edu.tr/kalite internet sayfasında bulunmaktadır. Basılan dokümanlar “Kontrolsüz Kopya” hükmündedir.

Etkinlikler Arasındaki Geçişler: Öğretmen, derste bir etkinlikten diğerine geçişi nasıl sağlamaktadır?

Öğrencilerin Yönetimi: Öğretmen, öğrencilerin davranışlarını nasıl yönetmektedir? Sınıfı nasıl güdülemektedir? Bireysel çalışmalar veya grup çalışmalarından nasıl yararlanmaktadır? Övgü ve yaptırımları nasıl kullanmaktadır? Öğretmen, potansiyel rahatsızlık kaynaklarıyla ilgili olarak ne yapmaktadır? Ses tonunun değiştirme, öğrenciye bakma, onun etrafında dolaşma, jest ve mimiklerle iletişimde bulunma gibi araçlardan nasıl yararlanmaktadır?

Dersi Bitirme: Öğretmen nasıl dersi bitirmektedir? Dersi toparlama, derste öğrenilenleri özetleme yapılıyor mu? Derste olup bitenleri gözden geçiriyor, ileriye yönelik olarak bir şeylerden söz ediliyor mu? Dersi bitirmesi ve sınıfı boşaltması ne kadar zaman alıyor?

Öğrenci Çalışmalarını Değerlendirme: Öğretmen, öğrencilerin çalışmalarını ve dersteki ilerlemelerini değerlendirmek için ne yapıyor?

Yukarıda belirtilmeyen başka düşünceler (varsa):

Referanslar

Benzer Belgeler

Sınıf Öğretmenliği eğitim programında ve AÖA Staj Yönetmeliği’nde (2007) uygulama dersinin kuramsal bilgilerin okul yaşantısına aktarıldığı ders olarak

mevcut kurumsal yapı, kapasite, yasal ve yönetsel düzenlemelerin bu yeterlikleri geliştirme ve güvence altına almaya ne ölçüde uygun olduğunun

Dersin genel içeriği: Ders kapsamında; İş Hukuku’nun tarihsel gelişimi, iş sözleşmesi ve sözleşmeden doğan hak ve borçlar, iş sözleşmesinin sona ermesi, çalışma

ÖNÜNE ÇIKANA ENGEL DERSEN TAKILIP KALIRSIN, BASAMAK DERSEN BİR BASAMAK YÜKSELİRSİN.. TYT

臺北醫學大學今日北醫: 讓舊大樓有強健的骨幹 舊建物補強工作於寒假期間完成 讓舊大樓有強健的骨幹

tepkimesine göre tamamen ayrıştığında 28 gram Y katısı oluşmaktadır. İyi analiz et.. bileşiğin formülünü bulalım. Dalton, kütlenin korunumu ve sabit oranlar

Mehmet Zahid Kevseri Ġmam Hatip Ortaokulu Numan YILMAZ firtina8145@hotmail.com Düzce Ömer Seyfettin Akdoğan Anadolu Kız Ġmam Hatip Lisesi Selim GÜLER

Basınç yaraları, genel olarak hastaların hastaneye yatış nedenine ek olarak ortaya çıkan, hasta bakım hizmetlerinin sunulduğu merkezler/bireyler için devam