qwertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq

Tam metin

(1)

qwertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq wertyuiopgüasdfghjklsizxcvbnmöçq

MICAM SHOEVENT FUARI

STANDLI KATILIM ULUSLARARASI TANITIM VE PAZARLAMA

ORGANİZASYONU

14-19 ŞUBAT 2015

Hazırlayan: Sevim Güngörürler-Uzman Yardımcısı

(2)

2

MICAM Shoevent Fuarı Standlı Katılım Uluslararası Tanıtım ve Pazarlama Organizasyonu

14-19 Şubat 2015

İzmir Ticaret Odası liderliğinde ve T.C. Ekonomi Bakanlığı destekli olarak yürütülen Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Ayakkabıcılık Projesi Yurt Dışı Ziyaret Organizasyonları kapsamında, 14-19 Şubat 2015 tarihleri arasında İtalya’da gerçekleşen MICAM Shoevent Ayakkabıcılık Fuarına standlı katılım sağlamıştır. Söz konusu organizasyona Odamız ayakkabıcılık sektörü UR-GE Projesi katılımcıları arasından 12 firmamız ve 24 kişiden oluşan bir heyet ile katılım sağlanmıştır. Söz konusu geziye ilişkin heyet listesi aşağıda belirtilmiştir:

1 Ekrem Demirtaş İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı

2 Rebii Akdurak İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı

3 Süleyman Özcan Meclis Üyesi

4 Faruk Hanoğlu Meclis Üyesi

5 İsmail Pehlivan Meslek Komitesi Başkanı

6 Şevket Cihan Meslek Komitesi Başkan Yrd ve Egeaysad YK

Başkanı

7 Mustafa Özcan Hüdaverdi Ayakkabı

8 İlknur Özcan Hüdaverdi Ayakkabı

9 Ernur Dokuzlu Özdoku Ayakkabı

10 Nesli Ünlü Cihan Ayakkabı

11 Ersin Günder Günder Ayakkabı

12 Mesut Öksüz GIM Ayakkabı

13 Gökhan Öksüz GIM Ayakkabı

14 Fırat Güler Güler Ayakkabı

15 Ekrem Kılkıl Dekolte Ayakkabı

16 Fatih Tezcan Tezcan Ayakkabı

17 Murat Tezcan Tezcan Ayakkabı

18 Ayberk Güzel Haldun Ayakkabı

19 Tuğçe Güzel Haldun Ayakkabı

20 Erhan Ertekin Ertekin Ayakkabı

21 Murat Ertekin Ertekin Ayakkabı

(3)

3

22 Alev Birsev İşeri Birsev Ayakkabı

MICAM Shoevent Fuarı 67,500 m2 alan üzerine kurulu, dünyanın en önemli ayakkabıcılık fuarlarından bir tanesidir. Söz konusu fuara bu sene 32,112 ziyaretçi katılım sağlamıştır. 2011 yılından bu yana ilk kez, 16,415 İtalyan ziyaretçi ile İtalyan ziyaretçi sayısı yabancı ziyaretçi sayısını geçmiştir.

Eylül 2014 tarihinde düzenlenen fuarda Rusya ve Ukrayna pazarlarından ziyaret önemli ölçüde yüksekken bu kez bölgesel ekonomik sıkıntılar nedeniyle söz konusu ülkelerden ziyaretçi sayısı yarı yarıya azalmıştır. Ziyaretçi sayısında artış olan ülkeler Güneydoğu Asya ülkeleri, İspanya ve Portekiz olmuştur. Yabancı ziyaretçiler arasında en yüksek katılımlı ülke İspanya’dır.

1,516 katılımcı firmanın yer aldığı fuarda 629 katılımcı fuara İtalya dışından uluslararası düzeyde katılım sağlamıştır. Fuarda hollerin dağılımı MICAM Fuarı’nın organizatörü ve sahibi olan İtalyan Ulusal Ayakkabıcılar Birliği /A.N.C.I. tarafından ürün grubu ve alt kırılım segmentlerine göre gerçekleştirilmiştir.

Hol 1/3 LUX ÜRÜNLER (LUXURY) Katılımcılar: Yüksek seviye ürünler

Çerçeve: Gala etkinlikleri, partiler, açılışlar

Hol 2/5 ÇAĞDAŞ ÜRÜNLER (CONTEMPORARY)

Katılımcılar: Yüksek moda ve tasarım özelliğine sahip orta üst sınıf ürünler Çerçeve: Moda mahalleleri, moda bağımlılığı, alış veriş merkezleri

Hol 2V ULUSLARARASI TASARIMCILAR ALANI (INTERNATIONAL DESIGNERS AREA) Dünyanın her yerinden yabancı tasarımcılar

Hol 4 KENTSEL (URBAN)

Katılımcılar: Yeni trendleri takip eden orta üst sınıf Çerçeve: İş ve şehir hayatı için klasik ve spor ayakkabılar

Hol 4B I- ÇOCUK (KIDS) / 4 firmamız bu holde katılım yapmıştır.

Katılımcılar: Orta üst sınıf çocuk ayakkabıları Çerçeve: Okul, oyun zamanı, TV, resmi etkinlikler Hol 6 AKTİF (ACTIVE)

Katılımcılar: Spor ayakkabılar, çoğunlukla kauçuk pençe, lastik ayakkabı vb.

Çerçeve: Boş zamanlar ve aktif spor

(4)

4 Hol 10 SOKAK (STREET)

Katılımcılar: Spor/moda stili, sokak modası, gençlik

Çerçeve: Genç ve güncel trendlere yoğunlaşmış sportif tarzlar

Hol 7 KOZMOPOLİT (COSMOPOLITAN) / 8 firmamız bu holde katılım yapmıştır.

Katılımcılar: Eğlence ve serbest zaman stili

Çerçeve: Konfor, seyahat, serbest zaman etkinlikleri

Hol 10A – DÜKKÂNLAR İÇİN AKSESUARLAR (ACCESSORIES FOR SHOPS)

Organizasyon kapsamında, 14 Şubat 2015 tarihinde tüm heyet ile İzmir’den yola çıkılmış ve doğrudan Fiera Milano Fuar Alanına giriş yapılarak fuar kurulum günü kapsamında standlarımız teslim alınmış, firmalarımızın standlarına yerleşimleri sağlanmıştır.

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri organizasyonu ile milli katılım sağlanan fuarda, İzmir Ticaret Odası info standı altında, 7. Holde 192 m2’lik bir alan kadın-erkek ayakkabıcısı 8 firmamıza ve 4. Holde 96 m2’lik bir alan çocuk ayakkabıcısı 4 firmamıza olmak üzere toplam 288 m2 alan 12 firmamıza ayrılmıştır.

15 Şubat 2015 tarihinde açılan fuarda proje katılımcısı firmalarımız ile birlikte Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ekrem Demirtaş ve Meclis Başkanı Sayın Rebii Akdurak da hazır bulunmuştur. Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ekrem Demirtaş ve Meclis Başkanı Sayın Rebii Akdurak öncelikle proje katılımcılarımızın standlarını gezerek incelemelerde bulunmuştur.

Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ekrem Demirtaş, İzmirli ayakkabıcılarımızdan ürünlerine ve sektöre ilişkin detaylı bilgiler alarak pazarlama yöntemleri ve ticari konularda önerilerde bulunmuştur.

İzmirli ayakkabıcılarımıza ayrılan standların gezilmesinin ardından MICAM Fuar alanında da incelemelerde bulunan Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ekrem Demirtaş, fuarın yapısı, firma ve markaların dağılımı, fuar genelinde geçerli pazarlama ve tanıtım çalışmalarına ilişkin kapsamlı bilgiler edinmiştir.

(5)

5

Her bir firmamızın 24 m2’lik bir alan ile yer aldığı standlarımızda ürünlerini sergileyen katılımcılarımız, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen ziyaretçiler ile görüşme fırsatı bulmuş aynı zamanda fuarda stand ile yer alan toptancı ve distribütörlere de kendi ürünlerini tanıtma fırsatı elde etmiştir.

Kozmopolit ayakkabı segmentine ayrılan 7. Holdeki firmalarımız, hem kadın ve erkek ayakkabısı olarak; hem de tarz olarak kendi aralarında çeşitlilik gösteren ürünlerini, fuarın pazarlama dağılımına uygun şekilde sergileme olanağı bulmuştur. Serbest zaman etkinlikleri ve kişisel eğlence gibi geniş bir segmente ayrılan 7. Holde firmalarımız, aynı yerde yaptıkları Eylül 2014 tarihli katılımlarına göre daha çok görüşme gerçekleştirme olanağı bulmuştur. 12 firmamızın toplamda 526 görüşme gerçekleştirdiği fuarda bu görüşmelerin 205 tanesinden olumlu dönüş beklenmektedir.

7. Holde 8 firmamız açısından hareketli geçen fuarda, firmalarımızın beyanlarına göre Japonya, İtalya, Yunanistan, Romanya, Almanya, Portekiz, İspanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya ve Bulgaristan görüşme yapılan ağırlıklı ülkeler arasında yer almıştır.

Yine firmalarımızın beyanlarına göre Japonya, İtalya, Yunanistan, İngiltere ve Almanya’dan fuar esnasında sipariş alınmıştır.

Yapılan diğer görüşmeler ise İzmir dönüşü kalıp hazırlığı ve fiyatlandırma gibi detaylar üzerinden ciddiyetle devam etmektedir. Özellikle İtalya, Yunanistan, Polonya ve İspanya’dan ciddi siparişler beklenmektedir.

(6)

6

4. Holde 96 m2’lik bir alan çocuk ayakkabıcısı 4 firmamız ise, 8 kadın-erkek ayakkabıcısı firmamızdan, T.C. Ekonomi Bakanlığından alınan izin doğrultusunda ayrılarak kendi segmentleriyle ilgili holde stand açmıştır. Söz konusu 4 firmamız diğer tüm uluslararası çocuk ayakkabısı segmentinden katılımcılarla aynı holde yer alma fırsatını yakalamıştır.

Ancak, bu holün genelinde çocuk ayakkabısına olan talebin diğer kadın-erkek çeşitli tarz ve segmentlerdeki ayakkabılardan oluşan hollere göre az olduğu gözlenmiştir. Buna rağmen firmalarımız İtalya, Belçika, Fransa, İspanya, Hollanda, Rusya, Ukrayna, Yunanistan ve Almanya’dan toptancı ve alıcılarla tanışma olanağı bulmuştur.

Çocuk ayakkabıcısı firmalarımız, Çin’den kaynaklanan üretim ve fiyat rekabetinde yeni bir döneme girildiği yönünde de görüş belirtmiştir.

Her ne kadar Çin üretim hacmi ve fiyatların düşüklüğü ile son dönemde öne çıkmış olsa da İzmirli firmalarımızla aynı kalite standardı, kalıp ve model esnekliğini gösteremediği anlaşıldığından İzmirli üreticilerimizin dünya pazarında değer kazanmaya başladığı aktarılmıştır.

Firmalarımızın memnuniyet düzeyinin yüksek olduğu, çok sayıda iş görüşmesi gerçekleştirdiği fuar sonrasında, katılımın istikrarlı olmasının önemi anlaşılarak, bundan sonraki MICAM Fuarlarına da stand ile katılıma devam edilmesinin fayda sağlayacağı yönünde hem fikir olunmuştur.

Fuarlara katılmanın yanı sıra, İtalya ve Avrupa pazarına gerçekleştirilecek heyet ziyaretleri ile firmaların yerlerinde ziyaret edilmesi, düzenlenecek bir organizasyon ile ikili iş görüşmelerinin gerçekleştirilmesinin önem arz ettiği görüşü tekrarlanmıştır.

Bu görüş doğrultusunda, MICAM Shoevent organizasyonu boyunca 17-19 Mart 2015 tarihleri arasında İzmir, Çeşme’de uluslararası düzeyde gerçekleştirilmesi planlanan ikili iş görüşmeleri toplantısı için yabancı fuar katılımcıları ve ziyaretçileri düzeyinde tanıtım ile davet çalışmaları yürütülmüştür.

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :