………. LİSESİ COĞRAFYA 9 DERS PLANI BÖLÜM I
Dersin adı Coğrafya 9 TARİH 31/05-04/06/2021
Sınıf 9 SÜRE 40 dk
Öğrenme alanı C) Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler
Konu Bölgeler ve Ülkeler
BÖLÜM II Hedef ve Davranışlar
Kazanımlar 9.3.3. Harita kullanarak çeşitli coğrafi kriterlerle belirlenmiş bölgelerde bulunan ülkeleri sınıflandırır.
Coğrafi Beceriler Coğrafi Sorgulama, Harita Becerisi Güvenlik Önlemleri (Varsa): ---
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri
Aynı bölge içinde yer alan ülkelere örnekler verilir.
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça
* Öğretmen
* Öğrenci
Ders kitabı, harita, yazı tahtası, etkileşimli tahta, slayt, internet, fotoğraf, video, belgesel veya EBA canlı ders ve uzaktan eğitim araçları
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri
BÖLGELER VE ÜLKELER
Bir devletin egemenliği altında bulunan kara, deniz ve hava sahasının bütününe ülke denir.
Bölgeleri oluşturan ölçütler dikkate alındığında her ülke, devletin sahip olduğu egemenlik sınırları ile bir bölge olarak
değerlendirilebilir. Dünya’daki ülkeler, birbirlerinden farklı özelliklere sahiptir. Fakat yine de ülkeler arasında benzer özellikler de vardır. Bu benzer özellikleri dikkate alınarak çeşitli ülkelerden oluşan bölgeler de bulunmaktadır. Dünya ekonomisinin yaklaşık
%65’ini temsil eden ve ekonomisi güçlü sekiz ülkenin (Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Rusya, Birleşik Krallık ve ABD) oluşturduğu G8 örnek olarak verilebilir. Petrol ihraç eden ve bilinen dünya petrol rezervlerinin üçte ikisini ellerinde bulunduran 12 ülkenin oluşturduğu OPEC başka bir örnektir.
Ölçme-Değerlendirme
• Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme
• Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme Değerlendirme
• Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri
1- Türkiye, siyasi ve ekonomik özelliklerine göre oluşturulan aşağıdaki bölgelerden hangisinin sınırları içinde yer almaz?
A) NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) B) OECD (Ekonomik Kalkınma ve İş birliği Örgütü) C) KEİ (Karadeniz Ekonomik İş birliği)
D) AB (Avrupa Birliği) E) BM (Birleşmiş Milletler)
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi BÖLÜM IV
Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar Konu ……….. ders saatinde işlenmiş, gerekli değerlendirmeler yapılarak amacına ulaşmıştır.
Aksayan yönler:………
……….. ……….
Coğrafya Öğretmeni Okul Müdürü