85. İZMİR ENTERNASYONAL FUARI DEĞERLENDİRME RAPORU

Tam metin

(1)

85. İZMİR ENTERNASYONAL FUARI DEĞERLENDİRME RAPORU

26 Ağustos – 4 Eylül 2016

FUARCILIK ŞEFLİĞİ

(2)

2 85. İZMİR ENTERNASYONAL FUARI

DEĞERLENDİRME RAPORU

GİRİŞ VE GENEL BİLGİLER Fuarın Partner Ülkesi: Malezya Onur Konuğu İl: Manisa Tema: İnovasyon

Tarihler: 26 Ağustos – 4 Eylül 2016 Kaçıncı Kez Düzenlendiği: 85

Türkiye’nin en eski, Dünya üzerinde devam eden en eski 10 genel ticaret fuarından biri olan İzmir Enternasyonal Fuarı bu yıl 85. kez kapılarını açmıştır.

26 Ağustos – 4 Eylül 2016 tarihleri arasında düzenlenen 85. İzmir Enternasyonal Fuarı 10 gün boyunca açık kalmaktadır.

Uluslararası katılım holü geçtiğimiz yıl olduğu gibi 26 – 31 Ağustos 2016 tarihlerinde sadece beş gün açık kalmıştır.

Partner ülkenin Malezya, onur konuğu ilin Manisa, temasının İnovasyon olduğu 85. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın resmi katılımcı sayısı İZFAŞ tarafından henüz açıklanmamıştır.

Fuarın web sayfasında yer alan katılımcı listesinde 261 firma yer almaktadır. Bu firmaların 38 tanesi yabancıdır.

Fuarın açılış töreni 26 Ağustos Cuma günü, Lozan Tören Alanı’nda, saat 18:30’da gerçekleştirilmiştir.

Açılış töreninde T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, T.C. Ekonomi Bakanı Yardımcısı Fatih Metin, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, MATRADE - Malezya Dış

(3)

3 Ticaret Geliştirme Kurulu CEO’su Dato Dzulkifli Mahmud ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu konuşma yapmıştır.

T.C. Ekonomi Bakanlığı himayesinde düzenlenen ve giriş ücretleri tam 3 TL, öğrenci 2 TL şeklinde uygulanan fuarın ziyaret saatleri 16.00 – 23.00 (Fuar Çarşısı: 12.00-23.00) olarak gerçekleşmektedir.

85. İzmir Enternasyonal Fuarı’na ticari katılım, delegasyon ve etkinlikler kapsamında 23 ülke katılmıştır.

Stand ve delegasyon genelinde fuara katılan ülkeler şunlardır; Angola, Benin, Ekvator Ginesi, Fildişi Sahilleri, Gana, Gine, Irak, İsrail, Kamerun, Kırgızistan, Komorlar, Kosova, KKTC, Malezya, Nijer, Özbekistan, Peru, Rusya, Suudi Arabistan, Sudan, Sri Lanka, Tunus, Umman, Vietnam

85. İEF’de yer alan ürün grupları şunlardır; AR-GE Merkezleri, Teknoparklar, Otomotiv ve Otomotiv Yan Sanayi, Dayanıklı Tüketim Malları, Yazılım, Bilgi ve İletişim Teknolojileri, Elektrik – Elektronik Teknolojileri, Gıda Ürünleri ve Teknolojileri, Medikal ve Kimya Teknolojileri, Kozmetik, Tekstil, Tarım ve İlaç Sanayii, Robotik ve Mekatronik Teknolojileri, İklimlendirme Teknolojileri, Eğitim ve Eğitim Teknolojileri, Yapı Malzemeleri ve İnşaat Teknolojileri

Fuarda “Festival Gelecek” sloganı Atatürk Açıkhava Tiyatrosu ve İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde tiyatrolar, açık alanlarda Caz Konserleri, Çim Konserleri, Sokak Gösterileri, Motosiklet Şovları gibi çok sayıda etkinlik organize edilmiştir.

TEMA “İNOVASYON”

85. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın bu yılki teması “İnovasyon” olarak belirlenmiştir. Temanın fuarda etkin olarak uygulanabilmesi için Vestel fuarın ana sponsorlarından biri olmuş ve yine fuarda Üniversite, Bilimpark ve Teknokentlerin katılımı için ayrı koridorlar oluşturulmuştur.

(4)

4 Vestel, tüm yeni teknolojilerini tanıtıcı ve uluslararası ihtisas fuarlarında yer alabilecek nitelikte bir standla holde yer almıştır.

Bu yılki temanın inovasyon olması sebebiyle, Odamız öncülüğünde kurulan İzmir Bilimpark A.Ş.

de 2 nolu holde Bilimpark bünyesinde kurulan firmalarla birlikte fuarda yer almıştır.

ONUR KONUĞU İL KATILIMI “MANİSA”

Fuarın bu yılki onur konuğu ili “Manisa” olmuştur. 1/A holünde Manisa Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde özel konstrüksiyonlu bir standla Manisa’nın tanıtımı yapılmıştır.

Söz konusu alanda, Manisa’nın tarihi eserleri, doğal kaynakları, kültürel değerlerinin yanı sıra kentin yeme içme kültüründen örnekler sunulmuştur.

Manisa’nın önemli değerleri konstrüksiyon içerisinde minimize edilmiş figürler ve maketler halinde ziyaretçilere sergilenirken, kurulan hol geziş düzeni ve özenli stand tasarımı ile standı gezen ziyaretçilere kent önemli ölçüde tanıtılmıştır. Manisa katılımı son yıllardaki en özenli onur konuğu il katılımlarından biri olmuştur.

(5)

5 TİCARET HOLÜ

Holde;

- Fuara inovasyon teması altında katılan firmalar,

- Sağlık hizmetleri sunan kamu kuruluşları ve özel firmalar,

- Yabancı dil kursları,

- Sıcak satış yapan ve tüketim maddeleri ticareti yapan firmalar yer almıştır.

ULUSLARARASI KATILIM

Fuarda yabancı ülkelere ayrılan 4 No’lu holde 6 ülkenin stand açtığı görülmüştür.

Bu sayı geçtiğimiz yıl 14’tü. Stand açan ülkelerin isimleri aşağıdaki gibidir.

(6)

6 KKTC, Malezya, Irak, Almanya, Kamerun, International Africa, Kamerun ve Afrika standlarının boş olduğu gözlemlenmiştir.

Fuara Malezya standında 21 firma katılmıştır.

Çoğunluğu boş kalan holde büyük bir bölümün panellerle ayrıldığı ve kullanılmadığı, büyük bir bölümün de Afrika Heykelleri Sergisi’ne ayrıldığı gözlemlenmiştir.

Yabancı ülke standlarında yer alan ülke veya firma tanıtım standlarının sayısı bu yıl 38’dir.

İEF her ne kadar geçmişten bugüne bir uluslararası geleneğe sahip olsa da, yabancı katılımcı holünün, fuarın en az uğranan ve en az katılımcısına sahip olan bölümü olması, fuarın uluslararası boyutunun tamamen tükendiğinin bir göstergesi olmuştur.

(7)

7 DESTİNASYONLAR HOLÜ

Fuarda bu yıl 3 numaralı hol destinasyonlara ayrılmıştır.

Bu holde çoğunlukla belediye standları yer almıştır.

Destinasyonlar dışında bir de İl Emniyet Müdürlüğü ve Kızılay da bu holde yer almıştır.

(8)

8 Belediyeler standlarında il yada ilçelerinin karakteristiklerine uygun özel stand konstrüksiyonları kurmuşlar, standlarında belediyelerinin hizmetleri hakkında halkı bilgilendirmişlerdir.

SANAT SOKAĞI, GIDA VE YEMEK SATIŞ ALANLARI VE FUAR ÇARŞISI

Sanat Sokağı adı altında organize edilen alanda Grafiti Atölyesi, Fotoğraf Atölyesi ve Semt Evleri gibi anonim birlikler yer almıştır.

(9)

9

Bu sene Fuar Çarşısı olarak ayrılan alan, geçtiğimiz senelere nazaran oldukça küçük bir alanı kapsamaktadır. Perakende satış yapan firmaların yer aldığı bölümde, tek tip stand uygulaması yapılmış ve yaklaşık 15-20 firma söz konusu alanda yer almıştır.

(10)

10

Fuarın dış alanlarının neredeyse tamamı yiyecek satış alanlarına ayırılmıştır. Genel olarak yöresel lezzetlerin satışının yapıldığı standlar yoğun olarak kaskatlı havuz ve paraşüt kulesi çevresinde konuşlanmıştır.

(11)

11 SPONSORLAR VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Bu sene geçen senelerden farklı olarak kültürel etkinliklere oldukça fazla önem verilmiş ve birbirinden farklı sanat gösterileri ziyaretçilerin ilgisine sunulmuştur. Fuarın ana sponsoru Folkart olmakla birlikte İnovasyon ana sponsoru ise Vestel olmuştur. Söz konusu sponsorların katkılarıyla birden fazla organizasyon yapılmıştır.

Atatürk Açık Hava Tiyatrosu ve İsmet İnönü Sanat Merkezinde her gün meşhur tiyatro oyunları ücretsiz olarak düzenlenmiş, İzmir Sanat Merkezinde ise çocuk tiyatrosu ve sinema festivali düzenlenmiştir.

Ünlü sanatçıların yer aldığı çim konserleri de ücretsiz olarak ziyaretçilerin beğenisine sunulmuştur.

Mogambo gece kulübünde ise Caz geceleri organize edilmiş ve her akşam başka bir caz sanatçısı sahne almıştır.

Tüm bunlara ilave olarak sokak gösterileri, motosiklet ve bisiklet şovları ve söyleşiler gibi birçok etkinlik de fuar alanında düzenlenmiştir.

YENİ KÜLTÜRPARK PROJESİ

Bu yılki İEF’de eski Pakistan pavyonunda Kültürpark’ın yeni projelendirmesi ile ilgili sunum gösterimi ve ışık şovu yapılmıştır. Söz konusu pavyonda edinilen bilgiler aşağıda yer almaktadır.

İhtisas Fuarcılığının Yeni Fuar Alanı’na taşınması ile birlikte Kültürpark Fuar Alanı’nın “Kültür Parkı“

olarak yeniden yapılandırılma ihtiyacı doğmuştur. Bu amaçla İzmir Büyükşehir Belediyesi‘nin 1991 yılında hazırladığı Kültürpark Projesi, mevcut projenin çeşitli revizeleri, gerçekleştirilen toplantılar ve hazırlanan raporlar ışığında son halini almış bulunmaktadır.

(12)

12 Yeni Kültürpark Projesi kapsamında planlanan yenilikler;

-Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile ortaklaşa yapılan çalışmalar neticesinde ağaç ve bitki varlığının envarteri çıkarılmıştır. Karantina zararlısı saptanan 42 ağacın alandan kaldırılması, 633 adet yeni ağaç dikilmesi ve Gül Bahçesi’nin de orijinaline sadık kalınarak güzelleştirilmesi planlanmaktadır.

-Parkın çeşitli yerlerine güneş enerjisi pillerinin yerleştirilmesi ve elde edilecek enerjinin şebekeye verilmesi de planda yer almıştır.

-Mevcut holler ve Celal Atik Spor Salonu daha küçük hacimli alanlara dönüştürülecektir. Yeni binalar “Uluslararası Fuar ve Sergi Kompleksi“ ve “Çok Amaçlı Sergi ve Etkinlik Alanları“ olarak iki bölümden oluşacaktır.

-1 numaralı sergi holündeki salonlarda sergi, toplantı, kültürel, sosyal etkinlikler, İEF, Kitap Fuarı ile yeni sanat fuarları, tasarım ve gençlik festivallerinin düzenlenmesi planlanmaktadır.

-2 numaralı sergi holü ise 1 numaralı sergi holüne meydan ile bağlanarak spor ve dans gibi faaliyetlere hizmet verecektir.

-Fuar hollerinin bulunduğu 35 bin metrekare alanın yerine inşa edilecek binalar 16 bin metrekare ile sınırlandırılacak ve yeşil çatılara, sürdürülebilir enerji-etkin tasarımlar ile çevreye ve doğaya duyarlı inşa edilecektir.

(13)

13 -İsmet İnönü Sanat Merkezi yıkılarak Kültür ve Sanat etkinlikleri yeni yapılacak kültür merkezinde gerçekleştirilecektir. İsmet İnönü Sanat Merkezi‘nin adı da bu alanda yaşatılacaktır.

-İsmet İnönü Sanat Merkezi orijinalindeki gibi Mehtap Açıkhava Tiyatrosu’na dönüştürülecektir.

-Eski Rus Pavyonu’nun uzay kafes sisteminin ilk örneği olan çatısı korunarak duvarları yıkılarak açık bir etkinlik alanına dönüştürülecektir.

-Benzer bir uygulama ile Amerikan Pavyonu’nun da petek şeklindeki duvarı canlandırılarak burada bir açıkhava sineması oluşturulması planlanmaktadır.

-Pakistan Pavyonu sergi ve tanıtım amaçlı kullanılacaktır.

-Göl Gazinosu ve Ada Gazinosu yenilenecek ve Mogambo Gece Kulübü restore edilecektir.

-Atlas Pavyonu yıkılarak yerine yeni bir göl yapılacaktır.

-Kaskatlı Havuz restore edilecektir.

-Lunapark daha kapsamlı bir oyun ve eğlence merkezine dönüştürülecektir. Bu eğlence merkezinin dışındaki piknik alanlarında tematik bahçeler kurulacak, palmiye korusu ve mini golf alanı gibi alanlar oluşturulacaktır.

-Koşu yoluna pararel bisiklet yolu yapılması planlanmaktadır.

-Park içinde wifi alanları ile internet erişimi sağlanacaktır.

-Park içinde projenin bütünlüğünü bozmayacak şekilde, pilates ve yoga alanları, kaykay pistleri, tenis, voleybol ve basketbol sahaları yapımı tasarlanmıştır.

(14)

14 - Banklar, yer döşemeleri, aydınlatmalar, tuvaletler ve kondisyon aletleri yenilenecektir.

-Kültürpark Tenis Kulübü ve Paraşüt Kulesi varlıklarına ve etkinliklerine devam edecektir.

-İzmir Sanat, Atatürk Açıkhava Tiyatrosu, Gençlik Tiyatrosu korunacaktır.

-Kültürpark Evlendirme Salonu işlevine devam edecektir.

-Kültürpark’a mevcut kapıları orijinaline uygun düzenleyerek kentle bütünleşen yeni kapılar eklenecektir.

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :