Çorum da FETÖ den açığa alınan öğretmen intihar etti Çorum da FETÖ soruşturması kapsamında açığa alınan öğretmen Ergülü Yıldız intihar etti.

Tam metin

(1)

CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL MERKEZ

HAFTALIK İNSAN HAKLARI RAPORU

23 Kasım - 30 Kasım Haftalık İnsan Hakları Raporu

Öğretmene hakaret yağdıran valinin açtığı davada Cem Yılmaz’a beraat

Öğretmen Halil Serkan Öz’ün ölümü üzerine eski Yalova valisi Selim Cebiroğlu’na Twitter’dan hakaret ettiği suçlamasıyla yargılanan komedyen Cem Yılmaz beraat etti.

Çaycuma’da tüm öğretmenler camiye gitmeye zorunlu kılındı

Çaycuma Milli Eğitim Müdürü Mehmet Özdemir imzasıyla okullara gönderilen yazıda, ‘24 Kasım Öğretmenler Günü Etkinlikleri’ kapsamında 23 Kasım’da bir camide yapılacak etkinliğe tüm okul müdürlerinin katılması istendi. Aynı yazıda 24 Kasım’da yapılacak etkinliklere de tüm öğretmenlerin katılımının sağlanması istendi. Tüm özel, resmi okul ve kurum müdürlüklerine gönderilen yazıda, 23 Kasım Çarşamba günü Yeni Cami’de ikindi namazından sonra ‘Eğitim Şehitlerinin ruhlarına ithafen’ düzenleneceği belirtilen hatim merasimine tüm okul müdürlerinin katılması istendi.

Grup yorum üyeleri tutuklandı

Okmeydanı'nda bulunan İdil Kültür Merkezi'ne yapılan polis baskınında gözaltına alınan Grup Yorum üyelerinin tamamı tutuklandı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk tutuklandı

Günler önce yapılan operasyonla gözaltına alınan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, savcılık sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

İHD Şırnak Şube Başkanı tutuklandı

İHD Şırnak Şube Başkanı Emirhan Uysal bugün gözaltına alınmasının ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Uysal, “Terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla, İstanbul’da adliyede gözaltına alınmıştı.

Çorum’da ‘FETÖ’den açığa alınan öğretmen intihar etti

Çorum’da ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında açığa alınan öğretmen Ergülü Yıldız intihar etti.

20 bin akademisyen ‘OHAL mağduru

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında yayınlanan kanun hükmünde kararnamelerle 20 bin akademisyen kadro hakkını kaybetti, meslekten ihraç edildi ya da çalıştığı üniversite kapatıldığı için işsiz kaldı. Akademisyenlerin 3 bin 957’si

(2)

CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL MERKEZ

Sarp Kuray tahliye oldu

7 yıldır cezaevinde olan DEVGENÇ kurucularından Sarp Kuray cezasını tamamladı ve tahliye oldu.

Ethem Sarısülük davasında polis Şahbaz’a 10 ay hapis istendi

Ankara’da Gezi Parkı eylemleri sırasında Ethem Sarısülük’ü vurarak öldüren polis Ahmet Şahbaz’ın yeniden yargılandığı davanın bugün görülen duruşmasında savcı, tutuksuz yargılanan Şahbaz’ın, ‘meşru müdafaa sınırını aşmak suretiyle taksirle ölüme neden olmak’ suçundan yargılanmasını talep etti. Tarafların avukatları, talep edilen cezanın alt sınırının 10 ay hapis cezası olduğunu savunurken duruşma 19 Aralık’a ertelendi.

Baluken’e ağırlaştırılmış müebbet, Kışanak’a 230 yıl hapis istemi

HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Kısa süre önce tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak hakkında da ‘silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek’ ve 41 kez ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlarından 230 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Aynı gün Malazgirt’te DBP’li belediye eş başkanları Halis Coşkun ve Memnune Söylemez ve ilçe başkan vekili Maşallah Burhanlı ‘terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Cinsel istismar mağduru dokuz yaşındaki çocuk, kalp krizinden yaşamını yitirdi İzmir’de istismara maruz bırakılan dokuz yaşındaki çocuk, yaşadığı stres nedeniyle, duruşmadan iki gün önce kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi. Konuyu Meclis gündemine taşıdık.

Aydın’da 15 yaşındaki erkek çocuğunu istismar eden 54 yaşındaki adam tutuklandı

Aydın’da 54 yaşındaki H.H.D. 15 yaşındaki iki çocuğu bira içirip istismar ettiği gerekçesiyle tutuklandı.

BBC Türkçe muhabiri gözaltına alındı

Şirvan’da Ciner Holding’e ait bakır madeninde meydana gelen heyelan faciasını takip etmek için Diyarbakır’dan Siirt’e giden Kamer, polis kontrol noktasından geçtiği sırada, kimlik kontrolü yapılmasının ardından gözaltına alındı. Kamer’in gözaltına alınma gerekçesiyle ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Cemaat yurdu TÜRGEV’e verildi

Darbe girişiminin ardından el konulan İstanbul Fatih’teki bir erkek yurdunun, KYK yerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetiminde olduğu TÜRGEV’e (Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı) devredildiği ortaya çıktı.

(3)

CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL MERKEZ

Görmez’in katılacağı sabah namazı için öğrenciler ‘resmi yazıyla’ sabah namazına çağrıldı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in 33 kentin müftüleriyle istişare toplantısı için gittiği Adana’da kılacağı sabah namazına, ortaöğretim öğrencilerinin katılımı için ilçe milli eğitim müdürlüğünden yazıyla okullara çağrı yapıldı. Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, orta öğretim kurum müdürlüklerine, ‘Sabah namazı buluşması’ konu başlığıyla gönderdiği yazıda, Görmez’in 29 Kasım’da Sabancı Merkez Camii’nde kılacağı sabah namazına katılım sağlanması için öğrencilere duyuru yapılmasını istedi.

Yazar Ahmet Ümit: ‘Korkmuyorum’ demek yalan olur, bazen sansürlüyorum Yazar Ahmet Ümit, gazeteci ve yazarların tutuklanmasını ‘olağan’ hale gelirken korktuğunu ve bazen kendi kendini sansürlediğini söyledi.

Gazeteciler için en çok şikayet Türkiye’den

Gazetecilerin korunması amacıyla Avrupa Konseyi tarafından oluşturulan dijital platforma son 18 ayda 227 şikayet geldi. Gazetecileri ve medyası “tehdit” altında olduğu gerekçesiyle en çok şikayet edilen ülke Türkiye.

Şirvan’da 11. işçinin cesedine ulaşıldı

Siirt'in Şirvan ilçesi Maden köyünde Ciner Grubu'na ait Park Elektrik'in maden sahasında yaşanan şev kayması sonrası enkaz altında kalan işçilerden 11’inin cansız bedenine ulaşıldı. 5 işçiyi arama çalışmaları sürüyor.

Adana’da öğrenci yurdunda facia: 11 çocuk, bir eğitmen yanarak can verdi

Adana’nın Aladağ ilçesindeki tarikat ait olduğu belirlenen bir yurtta çıkan yangında 10’lu yaşlarda 11 öğrenci ve bir eğitmen yanarak can verdi, 22 öğrenci ve yurttaş yaralandı.

Çocukların cenazelerinin yangın merdivenin girişinde bulunmasıyla birlikte yangın merdiveninin kilitli olduğu anlaşıldı. Adana’daki yangına “huzur ve güvenin bozulduğu”

gerekçesiyle yayın yasağı getirildi. Yangınla ilgili yurt müdürü dahil 6 kişi gözaltına alındı.

Adana Valiliği otoparkında patlama

Adana valiliği otoparkında patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre iki kişi şehit oldu 33 kişi de yaralandı.

Silivri Cezaevi’nde hükümlü kendini yaktı

Öğlen saatlerinde çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibinin sevk edildiği Silivri Cezaevi’nde bir hükümlünün kendini yaktı. Kimliği açıklanmayan hükümlü ambulansla hastaneye kaldırılırdı.

5 çocuğa işkencenin üstü kapatıldı

(4)

CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL MERKEZ

En son Batıkent'te görülen Müjgan Ekin'den 35 gündür haber alınamıyor

24 Ekim'de Diyarbakır'dan Ankara'ya gelen Müjgan Ekin'den 35 gündür haber alınamıyor. Akdeniz Üniversitesi İşletme mezunu 29 yaşındaki Ekin, en son Batıkent'te görüldü. Konuya ilişkin İnsan Hakları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Esmer, Müjgan Ekin'in babası Esat Ekin ve Avukat Mesut Özer İHD Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. Ekin'den 24 Ekim'den bu yana haber alınamadığı belirten Esmer, en son Batıkent'te görüldüğüne dair bölgedeki kişilerin tanıklıkları olduğunu söyledi.

Ekin'in babası Esat Ekin'in kendilerine ilk başvuruyu 31 Ekim tarihinde yaptığını söyleyen Esmer, aynı gün içerisinde hem Emniyet Genel Müdürlüğü hem de İçişleri Bakanlığı'na yazı yazarak akıbeti hakkında bilgi istediklerini fakat kendilerine şu ana kadar herhangi bir yanıtın gelmediğini belirtti.

(5)

CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL MERKEZ

HAFTALIK DOĞA HAKLARI RAPORU

24-30 Kasım Haftalık Doğa Hakları Raporu

ÇED

24 KASIM 2016 PERŞEMBE

KUŞ CENNETİNİ TAŞ OCAĞI YAPTILAR

 Ülkemizde Dünya Kültür Mirası olarak tescil edilen antik kentlerden Truva Antik Kenti ve Milli Parkına kuş uçuşu 5 kilometre uzaklığında bir taş ocağına ÇED olumlu raporu verildi. Skamender Vadisi / Araplar Boğazı'nda kurulacak olan yeni taş ocağı 1. derece Doğal sit, tarım ve orman alanı içerisinde bulunmakta. Çanakkale’de kuş türlerinin barınma, beslenme ve üreme alanı olduğu gerekçesiyle Ulusal Sulak Alan olarak önerilen kuş cenneti taş ocaklarının talanına açılmış durumda.

28 KASIM 2016 PAZARTESİ

OTOYOL İÇİN ÇED KARARI OLUMLU

 Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Kınalı – Tekirdağ – Çanakkale - Savaştepe 1. ve 2. kesim otoyolu projesi için ÇED olumlu kararı çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan duyuruda “İstanbul ili Silivri, ilçesi - mevkiindeki karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale- Savaştepe 1. ve 2. kesim otoyolu projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararı verilmiştir.

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :