GENEL GÖRÜNÜM. İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Demokrat Parti lideri Matteo Renzi yi yeni hükümet kurmakla görevlendirdi.

Tam metin

(1)

Tacirler Yatırım Menkul Değerler– Araştırma www.tacirler.com.tr B3 Kulesi Kat:9 Akmerkez Etiler Tel : 0212 3554646

GENEL GÖRÜNÜM

Bir internet sitesinde yayınlanan habere göre; BDDK’nın düşük gelirli banka müşterilerinin yüksek limitli kredi kartıyla yaptığı harcamaların önüne geçmek için getirdiği taksit

sınırlaması sonrasında, bankacılık sektöründen ‘tüketici kredisi yüklenmiş banka kartı’

hamlesi geldi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül internette düzenleme içeren yasa ve HSYK’nın yapısında değişiklik getiren yasalarla ilgili olarak düzenlemeleri onaylayarak tartışılmasını Anayasa Mahkemesine bırakacağı sinyali verdi.

Çin’de doğrudan yabancı yatırımlar Ocak ayında %16.1 artış gösterdi.

Japonya Merkez Bankası Mart ayında sona erecek olan ve ticari bankalara ucuz kredi sağlayan iki özel kredi programının hem sürelerini uzattı hem de büyüklüklerini iki katına çıkarttı.

Moody’s yayınladığı bir raporda küresel ekonomik toparlanmanın hızlanmaya başladığını ancak gelişmiş ekonomilerde daha güçlü büyümenin bazı gelişmekte olan ekonomilerde daha fazla ekonomik düzeltme anlamına gelebileceğini belirtti.

Moody's, Merkez Bankası’nın faiz artırımının KOBİ'lerin borçlanmasını olumsuz şekilde etkileyeceğini ve bu durumun konut fiyatlarındaki artışları yavaşlatacağını belirtti.

Türkiye’de işsizlik oranı Kasım ayında % 9.9 (Ekim: % 9.7) oldu.

Maliye Bakanlığı, 2014 yılı Ocak ayında bütçenin 1,9 milyar TL fazla (2013 yılı Ocak ayı 5,9 milyar TL), 6,9 milyar TL (2013 yılı Ocak ayı 11,2 milyar TL) ise faiz dışı fazla verildiğini açıkladı.

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, Demokrat Parti lideri Matteo Renzi’yi yeni hükümet kurmakla görevlendirdi.

Fitch, yatırımcıların Euro Bölgesi’nde olan sorunlarla ilgili endişeleri olmadığını ama gelişmekte olan ülkeler konusunda tedirgin olduklarını açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’de kriz yaşanmadığı için ekonomik pakete gerek olmayacağını açıkladı. Piyasanın hareketli olduğu zamanlar yaşadığını belirten Babacan, 27 Ocak'tan bugüne kadar olan dönemde 3.9 milyar dolarlık döviz girişi yaşandığını açıklayarak döviz girişinde yaşanan artışa dikkat çekti.

Mehmet Şimşek, ilk çeyrekteki yavaşlamanın vergi gelirini ve bütçeyi olumsuz etkilese bile ihtiyatlı hazırlanan maliye politikası sayesinde yıl sonu için öngörülen 33.3 milyar TL’lik bütçe açığı hedefinin tutturulacağını açıkladı.

(2)

Tacirler Yatırım Menkul Değerler– Araştırma www.tacirler.com.tr B3 Kulesi Kat:9 Akmerkez Etiler Tel : 0212 3554646

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, Türk bankalarının eskisine oranla ekonomide bir yavaşlamaya karşı daha çok kırılgan olduğunu ve ekonomik baskının Türk bankalarının varlık kalitesini olumsuz etkileyebileceğini açıkladı.

Adalet Bakanlığı, iflas erteleme davalarına bakan Asliye Mahkemeleri’nde karar kalitesinin arttırılması amacına yönelik olarak 2011’de geçilen tek hakim sisteminden tekrar üç kişilik heyet sistemine geçilmesi için çalışılma başlandığı belirtildi.

JCR Eurasia Başkanı Orhan Ökmen ilk gözden geçirmeyi Mayıs ayı sonu ya da Haziran ayı başına yetiştireceklerini belirtti. Ayrıca, TL’de değer kaybının sürmesi durumunda faizlerde artış beklediklerini açıkladı.

Bir internet sitesi haberine göre Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Orhan Birdal, yeni havalimanı ile Atatürk Havalimanı’nın yıkılmayacağını sadece tarifeli seferlere kapatılacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kamuoyunda tartışılan internet ile ilgili yasayı onayladı. Gül, onayladığı yasada yer alan sakıncalı maddelerin yeni bir kanun ile düzenleneceğini açıkladı.

Ukrayna’da göstericiler ile polis arasında yaşanan çatışmalarda 25 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Goldman Sachs TCMB’nin önümüzdeki 18 ay içerisinde 200 bp faiz artışı yapacağı yönündeki tahminini koruduğunu açıkladı.

Çin’in devlet yönetimindeki yatırım fonu China Investment Corp.’un elinde bulundurduğu enerji ve emtia yatırımlarını satarak ABD ve Avrupa ekonomilerinde yaşanan toparlanmayı sermayeleştirmek istediği açıklandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 10 milyon tablet için yakında ihale yapılacağını açıkladı.

CHP, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu yeniden şekillendirmek üzere Anayasa değişikliği teklifi hazırladığını açıkladı.

Avrupa İstikrar Mekanizması, 6 ay vadeli ihalesinde 2.5 milyar Euro satış yapıldı, ortalama faiz %0.115 olurken arzın 1.8 katı talep geldi.

JCR Eurasia Başkanı Orhan Ökmen, özel sektörün yüksek kur riskinin makroekonomik etkilerinin bulunduğunu ve yerel seçimlerden sonra siyasi tansiyonun yavaş yavaş düşmesini beklediklerini açıkladı.

Euro Bölgesi’nde MD cari işlemler dengesi Aralık ayında +21.3 milyar euro (önceki: +23.5 milyar euro) oldu.

İtalya’da global dış ticaret dengesi Aralık ayında +3.62 milyar euro (önceki +3.09 milyar euro) oldu.

(3)

Tacirler Yatırım Menkul Değerler– Araştırma www.tacirler.com.tr B3 Kulesi Kat:9 Akmerkez Etiler Tel : 0212 3554646

İtalya’da AB ile dış ticaret dengesi Aralık ayında +0.205 milyar euro (önceki +0.7 milyar euro) oldu.

İngiltere’de TÜFE Ocak ayında aylık % -0.6 (önceki %+0.4), yıllık % +1.9 (önceki:%+2) oldu.

İngiltere’de çekirdek TÜFE Ocak ayında aylık %-0.9 (önceki %+0.1), yıllık %+1.6 (önceki:

%+1.7) oldu.

İngiltere’de perakende fiyat endeksi Ocak ayında aylık %-0.3 (önceki:%+0.5), yıllık

%+2.8 (önceki:%+2.7) oldu.

Almanya’da ZEW ekonomik güven endeksi Şubat ayında 55.7 (önceki: 61.7) oldu.

Almanya’da ZEW cari koşullar endeksi Şubat ayında 50 (önceki: 41.2) oldu.

TCMB, faiz oranlarını değiştirmeyerek; bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını % 10 (önceki:

% 10), gecelik borçlanma faiz oranını % 8 (önceki: % 8), geç likidite penceresi borçlanma faiz oranını % 0 (önceki: % 0) ve geç likidite penceresi borç verme faiz oranı % 15 (önceki:

% 15) olarak belirledi.

ABD'de Empire State imalat endeksi Şubat ayında 4.48 (önceki: 12.51) oldu.

ABD’de NAHB konut fiyatları endeksi Şubat ayında 46 (önceki:56) oldu.

MİT’e bakanlar Kurulunca operasyonel görev verilmesine olanak tanıyan yeni yasa teklifi TCMB Başkanlığı’na sunuldu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanlığına Mustafa Yılmaz getirilirken, Ümit Kayrak 2.

Başkanlığa, Zekeriya Gökşenli ve İbrahim Tan ise üyeliğe atandı.

San Francisco FED Başkanı John Williams dün yaptığı açıklamada FED'in gelecek

dönemlerde faiz oranlarının uzun sure artırılmayacağı yönündeki yol haritası uygulamasının kaldırılmasının ve yerine görünüm hakkında daha doğru intiba veren uygulamalara

geçilmesinin zamanının geldiğini söyledi.

FED Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Ocak ayı toplantı tutanaklarına göre, FED politika yapıcıları işsizlik oranının faiz oranında artırıma gidilmesi planlanan seviyelere gerilemesi ile işsizlik oranı eşiğini yakın zamanda değiştirmeyi planlıyor.

IMF G-20 ülkelerini deflasyon riski ve gelişen piyasalar konusunda uyarırken, gelişen

piyasalardaki sermaye çıkışları, yüksek faiz oranları ve para birimlerindeki sert düzeltmelerin bir endişe kaynağı olmaya devam ettiğini belirtti.

İran batılı ülkelerle nihai görüşmelerin çerçevesi konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Irak merkezi yönetimi ile kuzey bölgesi yönetiminin petrol satışının merkezi petrol pazarlama kuruluşu üzerinden yapılması konusunda anlaştığı açıklandı.

(4)

Tacirler Yatırım Menkul Değerler– Araştırma www.tacirler.com.tr B3 Kulesi Kat:9 Akmerkez Etiler Tel : 0212 3554646

İngiltere’de ILO normlarına göre işsizlik oranı Ocak ayında %7.2 (önceki: %7.1) oldu.

ABD'de 14 Şubat MBA piyasa endeksi 380.9 (önceki: 397.2) oldu.

ABD'de Ocak ayında konut başlangıçları 880 bin (önceki: 999 bin), inşaat ruhsatları 937 bin

(önceki:986 bin), ÜFE aylık % +0.2 (önceki:%+0.1) ve yıllık %+1.2 (önceki: %+1.1) oldu.

CHP, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapısında değişiklik öngören düzenlemenin iptal edilmesi için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Rusya Finans Bakanlığı'nın internetten yaptığı açıklamada, Ocak 2028 vadeli 10

milyar rublelik ihalenin geri çekildiğini çünkü "alım tekliflerinin yeterli ölçüde tahvillerin kredi kalitesini yansıtmadığı" belirtildi.

Çin, Aralık ayında ABD hükümet tahvillerindeki pozisyonunu 47.8 milyar dolar ile

toplam ABD tahvilleri varlıklarının yüzde 3.6 oranında azaltarak 1.27 trilyon dolara indirdi ve Aralık 2011'den bu yana olan en büyük azaltımı gerçekleştirdi.

İtalya’nın yeni başbakan adayı Renzi, parlamentodan Pazartesi günü güvenoyu isteyecek.

Bir internet sitesinin haberine göre bireysel emeklilik sisteminin yaygınlaşması için emeklilik şirketleri ve Hazine’nin zorunlu katılım konusunda bir pilot uygulama konusunda çalışmalar yaptığı açıklandı. Hazırlanan taslağa göre yeni işe başlayan herkesin bireysel emeklilik sistemine katılımı zorunlu olacak ancak poliçeyi devem ettirip ettirmemek gönüllü olacak.

Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını içeren teklif TCMB Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Ukrayna’da yaşanan olaylarda son 3 günde 75 kişinin hayatını kaybettiği açıklanırken, AB dışişleri bakanları Ukrayna’da şiddetten sorumlu kişilere yaptırım uygulanması konusunda prensip anlaşmasına vardı. Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Ukrayna’nın kredi notunu CCC+'dan CCC seviyesine indirdi.

OECD yayınladığı raporunda dünya ekonomisinin daha yavaş büyüme ve yüksek işsizlik riski ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekti.

Japon kredi derecelendirme kuruluşu R&I, Türkiye’nin not görünümünü pozitif’ten durağan’a indirdi.

Almanya’da ÜFE Ocak ayında aylık % -0.1 (önceki: % +0.1) yıllık %-1.1 (önceki: %-0.5) oldu.

Fransa’da TÜFE Ocak ayında aylık % -0.6 (önceki: % +0.3), yıllık % +0.7(önceki: %+0.7) ve Şubat ayında hizmet sektörü PMI 46.9 (önceki:48.9), imalat sektörü PMI 48.5 (önceki: 49.3) oldu.

Almanya’da Şubat ayı hizmet sektörü PMI 55.4 (önceki:53.1), imalat sektörü PMI 54.7 (önceki: 56.5) oldu.

(5)

Tacirler Yatırım Menkul Değerler– Araştırma www.tacirler.com.tr B3 Kulesi Kat:9 Akmerkez Etiler Tel : 0212 3554646

Euro Bölgesi’nde Şubat ayı imalat sektörü 53 (önceki: 54.0), hizmet sektörü PMI 51.7 (önceki:51.6),bileşik PMI endeksi 52.7 (önceki:52.9) ve tüketici güven endeksi -12.7 (önceki:-11.70) oldu.

ABD'de Ocak ayı MD TUFE aylık % +0.1 (önceki: %+0.2), TÜFE yıllık %+1.6 (önceki:

%+1.5), öncü göstergeler endeksi % +0.3 (önceki: %+0.1) ve Şubat ayı işsizlik başvuruları toplam 336 bin kişi(önceki: 339 bin), devam eden işsizlik başvuruları toplam 2 milyon 981 bin kişi( önceki:2 milyon 953 bin), imalat PMI 56.7 (önceki: 53.7) oldu.

Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Buegel’in ekonomistleri yayınladıkları raporda

Yunanistan’ın borçlarının yüksek seviyelerde kalmaya devam etmesi halinde 40 milyar Euro tutarında yeni bir kurtarma paketine ihtiyaç olacağını ve Euro Bölgesi’nin Yunanistan’ın faiz ödemelerine destek vermeye hazır olması gerektiğini açıkladı.

CHP Grup Başkanvekili, internet yasasını Anayasa Mahkemesi’ne götüreceklerini açıkladı.

IMF Başkanı Lagarde, G-20 ülkelerinin uygulayacağı politikaların küresel büyümeyi artırabileceğini ama Merkez Bankalarının FED’in tahvil azaltımına karşı dikkatli olmaları gerektiğini açıkladı.

AB Komisyonu, Portekiz’in aşağı yönlü risklerinin ciddi olduğunu bunun daha çok yasalardan kaynaklandığını belirtti.

Dünya Bankası, küresel piyasalarda ciddi bir geçiş döneminin yaşandığını ve bu yıl gelişen ülkelere fon akımının zayıflayacağını açıkladı.

İngiltere’de perakende satışlar Ocak ayında aylık % -1.5 (önceki: % +2.6) yıllık: %+4.3 (önceki:%+6.1) oldu.

ABD’de ikinci el konut satışları Ocak ayında 4.62 milyon adet (önceki: 4.87 milyon adet),

%-5.1 (önceki:%+1.0) ve aylık arz endeksi 4.9 (önceki:4.6) oldu.

Özel Yetkili Mahkemesini kaldıran, tutukluluk sürelerini 10 yıldan 5 yıla indiren, dinlemelere sınırlama getiren, tutukluluk ve göz altılarda somut delil aranmasını zorunlu hale getiren yargı paketi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildiği açıklandı.

FED Başkanı Ben Bernanke, Türkiye’nin para politikasında yöntemini açıklayıp bu konuda şeffaf olması gerektiğini böylece diğer ülkelerin kendi politikalarına bu şekilde yön vererek uyum sağlayabileceklerini açıkladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı, erken seçim yapılacağını ve ulusal birlik hükümetinin kurulması için çalışmaların başlayacağını açıkladı.

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :