Danstutkunlarıbufestivalibekliyor Disney’insihirligösterisi

Tam metin

(1)

56 İSMMMO YAŞAM

K Ü LT Ü R -S A N A T

Dans tutkunları bu festivali bekliyor

Dünyanın en ünlü dansçıları İstanbul Uluslararası Dans Festivali için İstanbul'a ge- liyor. İstanbul Kongre Merkezi'nde 10 – 16 Ekim 2011 tarihleri arasında düzenlenecek festival, JCI (Junior Camber İnternational Ka- dıköy), IMU Dance Company, Ay'dan Mice, Social Cookies ve Aforizma işbirliği ile ger- çekleştiriliyor.

Dünya salsa şampiyonu Magna Copal, eski dünya salsa şampiyonları Luiz Vazquez

& Melissa Fernandez, dünyanın en iyi salsa dansçıları Frankie Martinez, Adolfo & Carla, Cobo Brothers, Kaytee & Laura’nın da arala- rında bulunduğu usta dansçılar, festival bo- yunca birbirinden özel 50 gösteri sergileye- cek. Festival süresince 7 gün boyunca ‘yeni

başlayanlar’ için salsa, bachata, reggaeton, tango, vals, hip-hop, jazz dance, rock and roll, belly dance alanlarında 76 workshop gerçekleştirilecek. Cuma, cumartesi ve pazar günü İstanbul Uluslararası Dans Festivali kapsamında salsa, bachata, latin, hip hop, R&B, pop, rock, techno, underground, Türkçe müzik eşliğinde partiler düzenlenecek.

Disney’in sihirli

gösterisi

TEMMUZ - AĞUSTOS 2011 Disney’in en sevilen karakterlerinin boy gösterdiği “Disney On Ice – Prensesler ve Kahramanlar adlı buz gösterisi, 7 - 16 Ekim tarihlerinde Avrupa turnesine İstanbul’dan başlıyor. Sevimli peri Tinker Bell’in anlatımıyla; Küçük Denizkızı Ariel, Güzel ve Çirkin Belle, Sindirella, Kurbağa Prenses Tiana ve Pamuk Prenses‘in dileklerinin kabul olduğu ve düşlerinin gerçekleştiği gösteride, masallar gerçeğe dö- nüşüyor. Tinker Bell’in peri tozuyla sihirli bir dünyanın kapılarını araladığı“Disney On Ice – Prensesler ve Kahramanlar” gösterisiyle, “Uyuyan Güzel Aurora” ve Rapunzel” Türkiye’ye ilk kez geliyor.

Mickey Mouse, Minnie Mouse ve Goofy’nin arkadaşlarını yalnız bırakmadığı, danslar ve şarkılarla onlara eşlik ettiği “Disney On Ice – Prensesler ve Kahramanlar”, İstanbul’un en büyük gösteri merke- zi olarak çok yakında kapılarını açacak ORA Arena’da izlenebilir. Bu sihirli buz gösterisini seyretmek isteyenler için bilet fiyatları 30 lira ile 90 lira arasında değişiyor. Biletler Biletix’de…

(2)

TEMMUZ - AĞUSTOS 2011

K Ü LT Ü R -S A N A T

İKSV tarafından Koç Holding sponsorlu- ğunda düzenlenen 12. İstanbul Bienali, 17 Ey- lül-13 Kasım tarihleri arasında İstanbullularla buluşmaya hazırlanıyor. 12. İstanbul Bienali’nin başlığı İsimsiz Festival, olarak belirlendi. Gör- sel kimliği, minimalist ve kavramsal yapıtlarıyla 20. yüzyıl güncel sanatının en önemli isimleri arasında sayılan Kübalı-Amerikalı sanatçı Felix

Gonzalez-Torres’e göndermeler içeriyor. 12.

İstanbul Bienali, başlığının yanı sıra temalarında da Felix Gonzalez-Torres’in işlerinden ilham alı- yor. Bienalde “İsimsiz” (Pasaport), “İsimsiz”

(Ross), “İsimsiz” (Ateşli Silahla Ölüm), İsimsiz (Soyutlama) ve İsimsiz (Tarih) olarak farklı te- malar altında düzenlenecek beş karma sergi- ye ek olarak, bu meselelerle ilgili tartışmaları

daha da ileriye taşıyacak 45 solo sergi de yer alacak. Sanatseverler, bienaldeki etkinlikleri,

“BienalArtı” biletleri ile izleyebilirler. Bu bile- ti alanlar Bienali özel etkinlikleriyle birlikte sı- nırsız izleme fırsatına da sahip olacaklar. İki kişi için geçerli olacak “BienalArtı” biletlerinin fiyatı 150 TL olarak belirlendi. “BienalArtı” biletleri, Biletix ile IKSV binasından satın alınabilir.

12. İstanbul Bienali ‘isimsiz’ kaldı

İSMMMO YAŞAM 57 Geride bıraktığı altı yıl boyunca, her

yaz döneminde genç sanata ve sanatçılara ev sahipliği yaparak ülkemiz özel müzeciliğin- de bir gelenek oluşturan Suna ve İnan Kıraç Pera Müzesi’nde 2011 yaz aylarında da gençlik rüzgarı esiyor. Her yaz mevsimi aç- tığı genç sanat sergileriyle geleceğin ustalarını ülkemiz ve uluslararası sanat çevreleriyle bu- luşturan Pera Müzesi’nin bu yılki konuğu; Es- kişehir’den tüm ülkemize ışık saçan Anado- lu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi.

“Şimdiki Zamanlar” başlıklı sergide yer

alan, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fa- kültesi’nin resim, heykel, baskı, grafik, ani- masyon, seramik, cam ve iç mimarlık bölü- mü öğrencilerinden 111 genç sanatçının 82 yapıtı, sanatseverleri bugüne ve şimdi’ye da- vet eden bir çağrı niteliğinde.

Pera Müzesi’nin üç katında birden yer alacak “Şimdiki Zamanlar” sergisinin ziya- rete açık kalacağı 20 Temmuz – 02 Ekim ta- rihleri arasında ayrıca her çarşamba, genç ve yeni müzisyenlerin desteklendiği “Genç Çar- şamba Konserleri” düzenlenecek.

III. Richard geliyor

Eskişehir’den esen gençlik rüzgârı

İstanbul Tiyatro Festivali ve İstanbul Şehir Tiyatroları, Vodafone Red sponsorluğunda, ekim ayında çok özel bir ortak yapıma ev sahip- liği yapacak. The Bridge Project kapsamında gerçekleştirilen, Sam Men- des’in yönetmenliğini ve dünyaca ünlü oyuncu Kevin Spacey’nin başrolünü üstlendiği III. Richard, beş özel gösteri için ekim ayında İstanbul’da ola- cak. Dünya prömiyerini 29 Haziran'da Londra'da yapan ve büyük ses getiren III. Richard, 5 Ekim ile 9 Ekim tarihleri arasında her akşam saat 20.30’da Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde sahnelenecek.

III. Richard, İstanbul Tiyatro Festivali (İKSV) ve İstanbul Şehir Ti- yatroları’nın yanı sıra Atina & Epidaurus Festivali, Centro Niemeyer İs- panya, Hong Kong Sanat Festivali, Kay&Mc Lean Productions ve Singapur

Repertuar Tiyatrosu partnerliğinde gerçekleştiriliyor. Londra'nın köklü tiyatrolarından biri olan Old Vic, Brooklyn Müzik Akademisi (BAM) ve Neal Street’in ortak yapımı olan III. Richard’da bol ödüllü Amerikalı oyun- cu Maureen Anderman’ın yan sıra Haydn Gwynne, Chuk Iwuji, Gemma Jones ve Chandler Williams gibi birçok tanınmış İngiliz ve Amerikalı oyun- cular rol alıyor.

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :