Itzhak Perlman, yeniden Türkiye’de

Tam metin

(1)

56 lİSMMMO YAŞAM OCAK-ŞUBAT 2015

KÜ LT Ü R- SA N AT

Itzhak Perlman, yeniden Türkiye’de

20. ve 21. yüzyılın en önemli keman virtü- özü kabul edilen Itzhak Perlman, 28 Mayıs 2015 ta- rihinde Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi'nde sevenleriyle buluşacak. Konser saat, 21:00’da başlayacak.

Türkiye'de daha önce verdiği iki konserinde olduğu gibi her gittiği ülkede müzikseverlerin yoğun ilgisiyle karşılaşarak konser biletleri aylar önceden tükenen, "Schindler'in Listesi" filminden de tanınan Itzhak Perlman, geçmişte Yehudi Menu- hin'e ait Stradivari'nin altın çağında yapılmış en iyi kemanı olduğu düşünülen 1714 yapımı antik Soil Stradivarius ile eserleri seslendirecek. Perlman'ın kullandığı enstrümanın değerinin ortalama 20 mil- yon dolar olduğu tahmin ediliyor. "En İyi Oda Mü- ziği" ve "En İyi Enstrümantal Solocu Performansı"

gibi toplamda 5 ayrı dalda Grammy Ödülü'ne sahip olan Perlman'ın; Harvard, Yale, Brandeis, Roosevelt, Yeshiva ve Hebrew üniversitelerinde fahri ve onur- sal doktoraları bulunuyor.

Sevilen aşk şarkılarının başarılı yorumcusu Feridun Düzağaç, 24 Nisan'da KadıköySahne'de şarkılarını seslendi- recek. İlk kez Mersin'de bir grubun solisti olarak şarkı söyle- meye başlayan Feridun Düzağaç, kendi müziklerini üretmeye 1988'de üniversiteden dört arkadaşıyla birlikte kurduğu Tını grubuyla başladı. 1990'lı yıllardan beri melankolik şarkı söz- leriyle dikkatleri üzerine çeken Düzağaç, müziğin yanı sıra televizyon ve sinema filmlerinde de rol aldı. 2005 yapımı

"Gece 11.45", 2007 yapımı "2 Süper Film Birden" ve 2008 yapımı "Aşk Tutulması" isimli sinema filmleri ile "Derman"

ve "Binbir Gece" dizilerinde kamera önüne geçti.

Aşk şarkıları

söyleyecek

(2)

OCAK-ŞUBAT 2015 İSMMMO YAŞAM l 57

K Ü LT Ü R -S A N A T

Hoşgeldin boyacı

Gripin uzun bir süre ara verdiği İstanbul bar konserlerine yeni adresi garajİs- tanbul’da 4 Nisan günü vereceği konser ile kaldığı yerden devam edecek. 1999 yılında kurulan İstanbullu bir pop rock grubu Gripin, 2004 yılında ilk albümleri Hikayeler An- latıldı’yı çıkardı. Bu albümden Boşver, Karışmasın Kimseler ve Elalem parçalarına klip çekildi. Gripin’in ikinci albümü “Gripin” ise Şubat 2007'de raflardaki yerini aldı.

‘Yüzyılın sergisi’

devam ediyor

"Muhteşem Yüzyıl" şimdi de dünya çapında bir sergi prodüksi- yonu ile Maslak'ta yeni açılan Uniq İstanbul Kültür ve Sanat Merkezi içinde yer alan UniqMüze’de ziyaretçilere kapılarını açtı.

TİMS Productions ve Istanbul Exhibitions tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen “Muhteşem Yüzyıl: Teşhir-i İhtişam” sergisi, 10 Hazi- ran’a kadar devam edecek. Sergi ziyaretçilerine; Muhteşem Yüzyıl’ın ruhuna dokunma ve dünyasını yakından hissetme şansı veriyor. Muh- teşem Yüzyıl’ın büyüleyici atmosferi; dekorları, kostüm ve aksesuarları, mücevher ve taçlarıyla sergiye aktarılmış durumda.

Ziyaretçiler, 4 sezon boyunca hafızalardan silinmeyen büyüle- yici atmosferin zenginliğini ve içinde bulunma deneyimini yaşayacak ve daha önce hiç görülmemiş, sadece bu sergi için üretilen çok özel sürprizler ile karşılaşacaklar.

Gripin, geri dönüyor

Dizi filmlerinden de geniş kitlelerin tanıdığı Erdal Özyağcılar, uzun bir aradan sonra Donald Churchill'in yazdığı ve Füsun Günersel'in dilimize çevirdiği

"Hoşgeldin Boyacı" ile yeniden sahnede... Erdal Özyağcılar’ın yanı sıra oyunda Berna Laçin, Marcia rolüyle, Gözde Çetiner ise Jane rolüyle seyircilerin karşısına çıkacak. Erdal Özyağcılar’ın canlandıra- cağı Walter, hayatı boyunca aktör olma hayalleri kurarken para kazanmak adına boyacılığa başla- mıştır. Bir gün bir evi boyarken birden Marcia ile karşılaşır, üzerine kapı çalınır; gelen kocası tara- fından aldatılan Jane'dir. Oyun, Mecidiyeköy’deki Profilo Kültür Merkezi’nin Büyük Salonu’nda Mart ayında izlenebilir.

Ekranların beğenilen gösterisi Güldür Güldür’ün çekimleri her hafta Bostancı Gösteri Merkezi'nde gerçekleştiriliyor. Gösteriyi canlı iz- lemek isteyenler, 4 Mart’tan 24 Mayıs’a kadar olan planlanmış çe- kimlerin yapılacağı zamanları Biletix’den öğrenip, bilet alabilirler.

Güldür Güldür birbirinden eğlenceli skeçleri ve sürprizleriyle iz- leyenlere unutulmaz saatler yaşatıyor. Günlük hayatın sıradan konu- larına farklı bir bakış açısı ile yaklaşan Güldür Güldür, aileden aşka, şöhretten teknolojiye, futboldan arkadaşlığa, birçok konuya yine kendi mizah anlayışları ile yeni yaklaşımlar ve çözümler getirecek.

Güldür Güldür

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :