Genel ilke olarak Yargıtay’ın kararları ortada, dinlemenin nasıl yapılacağına dair usul hükümleri ortada

Download (0)

Loading.... (view fulltext now)

Full text

(1)

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, mahkeme kararıyla Kızılay ve çevresinin dinlenmesi konusunda, “Genel ilke olarak Yargıtay’ın kararları ortada, dinlemenin nasıl yapılacağına dair usul hükümleri ortada. Elbette ona göre

yapılması lazım, yapılmamışsa usulsüzlük var demektir” dedi. Gerçeker, genel dinleme yapılamayacağını da söyledi.

Türkiye Noterler Birliği’nin, yarına kadar sürecek 38. Olağan Kongresi, birliğin Söğütözü’ndeki yeni binasında dün başladı. Yargıtay Başkanı Gerçeker, kongre öncesinde, gazetecilerin Kızılay ve civarındaki bütün telefon

görüşmesinin 27 Ocak’ta kayıt altına alındığına ilişkin haberleri anımsatarak yönelttikleri soruları yanıtladı. Bir gazetecinin, “Söz konusu dinleme yasal mı” sorusuna Gerçeker, şu yanıtı verdi: “Ayrıntısını bilmeden bir şey söylemek zor ama ben hep söylüyorum yasa ortada, Yargıtay’ın bu konuda verdiği kararlar ortada. Yargının içinde çeşitli denetim mekanizmaları var. Yanlış yapılan bir şey varsa, ben yanlış olup olmadığını şu anda söyleme

durumunda değilim, sistem kendisi onu değerlendirir ve yanlış bir şey varsa düzeltilir. Genel ilke olarak Yargıtay’ın kararları ortada, dinlemenin nasıl yapılacağına dair usul hükümleri ortada. Elbette ona göre yapılması lazım.

Yapılmamışsa usulsüzlük var demektir.” Gerçeker, bir başka soru üzerine, genel dinlemenin olamayacağına dikkati çekti. “Dinlemenin yapıldığı yerde Yargıtay, Başbakanlık ve diğer önemli kurumlar var. Endişe duyuyor musunuz”

sorusuna da Gerçeker, “Herkes endişe duyar. Yanlış yapılan bir işlemden dolayı herkes endişe duyar, çünkü herkes ondan zarar görecektir. Yanlış yapılmaması, her şeyin kurallara uygun yapılması gerekiyor” karşılığını verdi.

Kızılay civarındaki telefon dinlemelerine Yargıtay üyelerinin de takılmış olabileceğinin belirtilmesi üzerine ise Gerçeker, işin esasını bilmeden bir şey söylemenin yanlış olacağını fakat bazı özel konumlarda, görevlerde olan insanların soruşturmalarının özel birtakım kurallara bağlı olduğunu söyledi.

Bu kurallara uyulması ve kuralların aşılmaması gerektiğini vurgulayan Gerçeker, “Bu kurallar, o insanların yaptığı görevin sorumluluğuna dair konulmuş kurallardır. Soruşturma şekli biraz daha teminata bağlanmıştır” dedi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise bu konuyla ilgili kendisine yöneltilen soruya, “Bu bir yargı kararıdır, idari bir tasarruf değildir. Yargı kararı yanlışsa itiraz yerleri bellidir” yanıtını verdi.

Kongrede konuşan eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de dinleme iddialarıyla ilgili son yaşananların kişi özgürlüğünde ciddi tahribata yol açtığını ve iletişim özgürlüğünün tehdit altında olduğunu söyledi. İletişimin dinlenmesi usullerinin kanunlarla belirlendiğini anlatan Türk, Yargıtay’ın kararlarına rağmen dinlemenin yaygın şekilde yapıldığını vurguladı. Türk, iletişim konusunda hukuk devletinin gerektirdiği güvenliğin hâlâ sağlanamadığını belirterek bu sorunların çözümünün ancak demokratik, laik, sosyal ve hukuk devleti ilkelerine bağlı kalınarak mümkün olabileceğini kaydetti.

Cumhuriyet 05.06.2009

Figure

Updating...

References

Related subjects :