• Sonuç bulunamadı

ChaosTürk Thug Life Sunucu Kuralları

N/A
N/A
Protected

Academic year: 2022

Share "ChaosTürk Thug Life Sunucu Kuralları"

Copied!
5
0
0

Yükleniyor.... (view fulltext now)

Tam metin

(1)

ChaosTürk Thug Life Sunucu Kuralları

2015-16

Döküman hakkında: Bu dökümanda ChaosTürk Thug Life Sunucusu'nda roleplay ile ilgili ve uymak zorunda olduğunuz kuralları bulabilirsiniz. Her oyuncunun bu ufak kitapçığı okuması zorunludur. Çünkü her oyuncunun ne tür durumlarda banlanmaya kadar varabilecek cezaları alabileceğini bilmesi gerekmektedir.

(Bu yasa 3. parti kişiler tarafından değiştirilemez, kopyalanamaz yahut kullanılamaz. Tüm hakları ChaosTürk Thug Life'da saklıdır. ChaosTürk Thug Life kanunlar üzerinde oynama hakkını elinde bulundurur. 2015 -16 ©, Son değişiklik 24.02.2015'de ChaosTürk Ekibi tarafından yapıldı.)

(2)

1. Roleplay

1.1. Roleplay nedir?

Roleplay (rol yapmak) genel olarak bulunduğunuz sanal ortamda, ortamın şartlarına ve kurallarına göre bir karakteri canlandırmaktır. Konu altis olunca, canlandırdığınız karakter sizin uydurduğunuz (mantık çerçevesinde) bir başka ülkeden, günümüzde bulunan gerçek ülkelerden yahut direkt olarak altisten gelebilir. Karakterinizin orijini olarak oyun dünyalarını (Arma 2: Takistan Life vb.) ve ülkelerini de seçebilirsiniz. Karakterinizin bir geçmişi, şu an içinde bulunduğu durumu ve gelecekte yapmak istediği şeyler aşağı yukarı belli olmalı.

1.2. Roleplay kuralları

Genel olarak roleplay dahilinde gerçek hayatta yapmayacağınız hiç bir şeyi yapmazsınız. Örneğin oyunda herkesin ismi kafasının üzerinde belirtilmektedir. Bunu kaldırmayı düşündük, çünkü gerçek hayatta kimsenin adı alnının orta yerinde yazmıyor. Fakat sonra vazgeçtik. Çünkü karakterleri birbirinden ayırt etmek çok da kolay değil Arma 3'de. Bu yüzden karşınızdakinin ismini görseniz de eğer henüz tanışmadığınız birisiyse, önce adını öğrenmelisiniz. Çünkü yukarıda da belirtildiği gibi aslında o karakterin adı alnının üzerinde yazılı değil. Fakat daha önce tanıştığınız birisi ise ismini de tanıyorsanız o kişiyle ona uygun role-play yapabilirsiniz. Yahut 5-6 kişi etrafınızı sardığında hayatınızı hiçe sayıp kendi silahınıza sarılmazsınız. Teslim olursunuz. Polis dahi olsanız hayati tehlikenizin olduğu durumlarda silahınızı bir kenara bırakabilmeniz lazım. Önünüzde giden arabanın sahibini direkt olarak bilemezsiniz. Space basıp üzerine mouse sürüklemekle araç sahibi mi tanınırmış? Arabaya binmeden önce malum kişileri gördüyseniz ve takipteyseniz durum başka...

Liste uzar gider. Genel olarak gerçeklik çerçevesinde, normalde yapıp yapamayacağınız şeyler aşağı yukarı belli. Bu bağlamda haraket etmesi beklenir oyuncuların. Takıldığınız konularda TeamSpeak sunucumuza gelip bizden yardım alabilirsiniz.

1.3. Side Chat kullanımı

"AMAAN ÖF SIKILDIM ROLEPLAY OFF!" gibi bir durum sunucumuzda hiç bir zaman söz konusu olamaz. Herkes belirli bir roleplay çerçevesinde oynamak zorundadır. Side chat dahil her türlü chat alanı buna tabidir. Sivillerin yahut asilerin roleplay çerçevesinde side chati kullanması, kullanması (sadece yazılı olarak) serbesttir. Fakat side chatten "bugün elmas para getiriyor mu agalar?" gibi bir soru soran kişi büyük bir ihtimalle uyarısız banlanır.

1.4. RDM & VDM

RDM yani random deathmatch (sebepsiz yere adam öldürmek) ban sebebidir. Sebepsiz yere silahlı/silahsız, sivil/polis/rebel/UN öldürmek kesinlikle yasaktır. RDM'den şikayetçi kişiler, sorunlarını önce şikayetçi olduğu kişiyle TeamSpeak sunucusu üzerinde görüşmelidir. Eğer kişiler arasında anlaşamazlar ise sorunlarını yetkililere iletebilirler. VDM her ne kadar sunucu üzerinde kapalı olsa bile, araç ile herhangi bir oyuncuyu ezmek kesinlikle ban sebebidir. Eğer hayatınız tehlikedeyse yani aracınızın içindeyken suratınıza silah dayarsa birileri ve üzerinizde silah yoksa, kendinizi korumak için tek yönteminiz buysa araçla insan ezebilirsiniz. Bunu da açık bir şekilde kanıtlamanız gerekmektedir bu tip durumlarda.

1.5. Haydutluk, Çeteler yahut Rebel(Asi) RDM kuralları

Haydutluk bağlamında bir çete olarak yasadışı işler yapıyorsanız, örneğin bir bölgeyi abluka altına alıyorsanız bunu açıkça side chatte belirtmeniz gerekmektedir. Örneğin: "XYZ Çetesi olarak tuz bölgesini elimizde bulunduruyoruz. Burada iş yapmak isteyen vatandaşların bize haraç ödemesi

(3)

gerekmektedir!" gibi. Yahut böyle bir bölgeye baskın yapacaksanız, ya da belirli bir iş üstündeki grubu takipteyseniz ve onlara saldıracaksanız, bölgeye intikal edip, araçlarınızdan inip yaptığınızın bir soygun olduğunu belirtmelisiniz. Kişiler teslim olmamakta ve mallarını size vermemekte ısrar ediyorlarsa gönül rahatlığıyla öldürüp mallarına el koyabilirsiniz.

Örnek bir senaryoda:

2-3 kişi elmas madeninde çalışıyorlar ve bu kişileri soymak istiyorsunuz. Etraflarında pozisyon alıp aranızdan bir kişiyi elmas madencilerine yollayıp tehdit unusuru olduğunuzu ve soymak istediğinizi belirtebilirsiniz. "Kıpırdamayın! Bu bir soygundur! Şu anda 5 arkadaşım silahlarını size doğrultmuş bir şekilde emrimi bekliyorlar. Ya malınızı, aracınızın anahtarını ve tüm paranızı verirsiniz, ya da sonuçlarına katlanırsınız" gibi yahut buna benzer bir giriş yapar arkadaşınız. Bunun üstüne bir kaç senaryo oluşabilir.

1. Kişiler teslim olurlar ve mal varlıklarını size verirler.

2. Kişiler sizinle dalga geçip "yürü kardeşim işine" diyebilirler. Bu noktada konuşmayı yürüten arkadaşınız geri çekilebilir ve kişileri etkisiz hale getirip (ya da öldürüp) eşyalarına el

koyabilirsiniz.

3. Kişiler arkadaşınızın tehditinden sonra, arkadaşınız onlara silah doğrultmamasına rağmen

arkadaşınızı oracıkta öldürürler. Teamspeake gelirsiniz ve kişileri banlarız. Çünkü oradaki sivillerin de tehdit unusuru tam olarak kendini belli etmeden orada aracı olarak gelmiş kişiyi öldürme

hakları yoktur!

Bu bahsettiklerimizin hepsi yüzyüze gerçekleşmesi gereken olaylar. Uzaktan takip edip cep telefonuna "teslim ol" gibi mesajlar atamazsınız kimseye. Kişinin ismini nereden öğrendiniz? Cep telefonu numarasını nereden aldınız? Bunlar önemli noktalar. Kişinin aracına 25 metre yaklaşıp plakasını sorgulayıp adını öğrenmişsinizdir, sarı sayfalardan numarasını almışsınızdır o ayrı. Fakat 4 km öteden araç görüp cep telefonuna mesaj atmak yok malesef. Elinde uzun namlulu silah bulunduran herkese, polis tarafından rebel(asi) muamelesi gösterilir. Böyle bir durumda polisler siren açarak yada sözlü iletişime geçerek role play başlatabilir. Rebeller(asi) polislere sözlü yada direct channel(side değildir) üzerinden yazarak dur ihtiharı vermek

zorundadır.Sivillere, çetelere yahut diğer asilere saldırmak için ise asilerin belirli sebeplere ihtiyaçları vardır. Not: Spawn olan oyunculara roleplay başlatmak yasaktır. (5 dk için geçerlidir.)

1.6. Çete Savaşları

Çete savaşları, bir çetenin diğer çeteye belirli sebeplerden ötürü (Örn.: Belirli bir çete alanının kontrolündeki anlaşmazlıklar) savaş ilan etmesinden sonra iki çetenin birbiriyle çarpışmasına verilen isimdir. Bu bağlamda çetelerden birisi, sebep berliterek, side chatten diğer çeteye savaş açtığını belirtebilir. O andan itibaren iki çetenin de hazırlanmak için 15 dakika hakları vardır. Bu hazırlık süreci savaş açan çetenin, diğerine aşırı bir üstünlükle savaşa başlamasını engelleyecektir.

Çete savaşlarında da yeni hayat kuralı geçerlidir. Yani çete savaşında hayatını kaybeden bir kişi, tekrar hayata dönüp savaşın gerçekleştiği bölgeye gidip savaşa katılamaz. Ayrıca çete savaşları yeşil bölge kuralını ihlâl edebileceğiniz anlamına gelmez.

Not: Savaş ilanı sunucunun bir sonraki restart saatine kadar geçerlidir.

1.7. Yeşil Bölge

Sunucumuzda ki tek yeşil bölge Kavala’dır. Bu yeşil bölge sınırları içerisinde bütün illegal

aktiviteler yasaktır. (Örn; adam öldürmek, araç maymuncuklamak, yeşil bölgede aracından inen birinin o an ki fırsattan yararlanıp aracına binmek ve çalma çalışmak vb.)

Polis merkezine izinsiz giriş yapmak ise ban sebebidir.

(4)

Bunların dışında;

Eğer polis sizinle etkileşime girip üstünüzü aramak yahut sizi sorguya çekmek istiyorsa ve o an bölgeden kaçma şansınız var ise kaçın, aksini yaptığınız takdirde sunucudan uzaklaştırılırsınız. Bu konuya örnek olarak; “Yeşil bölge içerisinde yasa dışı silahla veya kıyafet ile polis tarafından görüldünüz ve polis sizi yakalamak için kovalamaya başladı. Bu süre zarfı içerisinde bölgeden kaçmayı sağlar ve canınızı kurtarırsanız hiç bir şekilde “roleplay” başladı düşüncesine girip tekrar yeşil bölgeye giriş yapamaz veya yeşil bölgenin dışından polise ateş açamazsınız. Bu tarz bir olay olduğu takdirde sorumluları sunucumuzdan uzaklaştırılır. Kısacası yeşil bölge içerisinde bir roleplay başlatılamaz.”

Aynı zamanda yeşil bölge sizin sıkışınca saklanabileceğiniz bir cennet değil. Yani yeşil bölge dışında bir kovalamaca başlamış olabilir, yahut birileriyle çatışma halindesiniz, yeşil bölgeye sığınıp "burada bana ateş edemezsin" gibi bir söylemde bulunma hakkına sahip değilsiniz. Gerçek hayatta sizi koruyan bu şekilde görünmez bir kalkan yoksa, bu oyunda da yok. Bu da açık ve nettir umuyoruz.

1.8. Terörist Saldırıları

Asiler tarafından şehirleri abluka altına almak adına yapılan operasyonlara terörist saldırıları denir.

Teröristlerin bir şehre saldırmak için belirli bir sebebe ihtiyaçları vardır. Örneğin polislerin son zamanlardaki yolsuzlukları, halka kötü davranışları, altis başkanıyla ve kararlarıyla sıkıntıları, terörist (asi) arkadaşlarının içeri alınması, tutsakların geri istenmesi vb.

1.9. Yalan/Yanlış İhbar

Cep telefonundan güvenlik birimlerine yahut sivillere "şu bölgedeyim, yardıma ihtiyacım var" gibi mesajlar atıp, gelen şahsı öldürmek kesinlikle ban sebebidir. Ayrıca örnek verilecek olursa;

“ Restart ne zaman atılacak?”

“ Adam beni ezdi.”

Bu tarz ve benzeri yanlış ihbarlar yaparsanız yine aynı şekilde sunucudan uzaklaştırılırsınız. Bunları bilmeyenin sunucuda işi nedir anlayabilmiş değiliz zaten.

Yapılması gereken bir ihbara örnek verecek olursak;

“Soyuldum yardım edin.” demek yerine “Mavi elbiseli bir adam beni soydu ve X renkli bir araçla Kavala’ya doğru ilerliyor, lütfen yardım edin.” şeklinde ihbarda bulunmak size de mantıklı gelecektir.

2.0. Second Life(Yeni Yaşam) Kuralı

Bilindiği üzere sunucumuzu hayata geçirme planımız bu oyunu olabildiğince gerçek hayata indirgemek ve bundan oyuncularımızın zevk almasını sağlamak. Bu sebeplerden dolayı sunucumuzda bazı kesin kurallar mevcut ve bunlardan bir tanesi ise “second life(yeni yaşam)”

kuralı. Peki nedir bu second life(yeni yaşam) kuralı? Basit bir şekilde anlatmak gerekirse, örneğin;

bir yerde öldürüldünüz ve herhangi bir yerde tekrar hayata döndünüz. Tekrar hayata döndüğünüzde oyundaki ismimizden tutunda çete adınıza kadar her şeyin aynı olmasına rağmen bu kural gereği yeni bir hayata başlamış sayılıyorsunuz. Bu yüzden önceki hayatınıza dair herşeyi aklınızdan silip atmanız gerekmektedir. (Örn.: İntikam duygusu..)

Kural ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için teamspeak sunucumuzda bulunan yetkililere danışabilirsiniz.

(5)

3. Genel Kurallar

3.1. Hack, Glitch, Cheat

Her türlü hack, glitch ve cheat kullanımı yasaktır. Oyun içi ekonomik yahut mekanik açıkları kullanan oyuncular uzaklaştırılırlar.

Dipnot: "Şu sunucuda oynadım böyleydi, bu sunucuda polistim şöyleydi, admindim biz öyle yapmıyorduk" gibi mazeretler kabul edilmez. Biz oyunu oyun gibi değil gerçek hayat gibi oynamayı, sanal bir gerçeklik canlandırmayı seviyoruz. Bizim gibi oynamak istemiyorsanız sunucuda oynamanızın bir anlamı yok zaten.

3.2. Zarar Karşılanması

Hiçbir sebeple oyun içinde oluşan hatalardan dolayı(örn; düz yolda arabam patladı, restarttan sonra aracım garajımda gözükmüyor vb.)göreceğiniz her türlü zarar sunucu yetkilileri tarafından kesinlikle karşılanmamaktadır.

3.3. AFK ve Ses Sistemi

Oyun içerisindeyken ufak tefek durumlar(WC,telefon vb.) haricinde karakterinizi başı boş(AFK) bırakmak yasaktır.

Oyun içerisinde karşı tarafı duymamanızdan kaynaklanak sorunlardan kimse sorumlu tutulamaz.

Ses sisteminizi veya oyun içerisindeki ayarlarınızı(Direct Effect,VON vb.) her zaman kontrol etmeniz gerekmektedir.

Referanslar

Benzer Belgeler

Anne babadan birisine karşı mağduriyet veya isteklerinden mahrumiyet tavırlarına maruz kalmış çocuk için, diğer ebeveynin bazen açıkça ve biraz abartılı şekilde destek

MADDE 18 – (1) Yazılı sınavda başarılı olan emniyet mensubu adaylar ile emniyet mensubu olmayan adaylardan ön sağlık kontrol komisyonu tarafından “Polis Amirleri

Kamuoyu artan polis şiddeti ve işkence, durmayan ‘dur ihtarı’ cinayetlerine nasıl önlem alınabilir diye tartışırken Emniyet çok tart ışılacak bir karar aldı:

üniforması giymiş 40 kadar ağır silahlı kişinin, Guerrero’daki Petatlan şehrinde bir çitçi liderinin evine düzenlediği saldırıda, aralarında çiftçiler birliği

Polis, durdurduğu kişi üzerinde veya aracında silah veya tehlike oluşturan diğer bir eşya bulunduğu konusunda şüphelenirse, kendisine veya başkalarına zarar verilmesini

c) Personel ile ilgili disiplin ve performans işlerini yürütmek, ç) Mevzuata uygun olarak verilen diğer görevleri yapmak ile görevlidir..

This is a city striving to regain its ancient place as a world metropolis; a city where new roads and bridges, subways and ferryboats will serve the working man and woman, where

Büyük umutlarla uygulamaya giren sis- temin ilk günlerde çöktüğünü ifade eden Yet- kin, ‘’Sisteme bildirimde aksaklıklar olmak- ta, bildirim yapılamadığı için