LAUREN BRUKNER OTOKONTROL. Çeviren: İnci Erdoğan KUCUK COCUKLARIN DUYGULARINI VE DUYULARINI DUZENLEMELERINE YARDIMCI OLAN SUPER GUCLER.

Tam metin

(1)

LAUREN BRUKNER

OTOKONTROL

Çeviren: İnci Erdoğan

KUCUK COCUKLARIN DUYGULARINI VE DUYULARINI DUZENLEMELERINE YARDIMCI OLAN SUPER GUCLER

Bask 8.

(2)

“Diğer tüm süper kahramanlara rakip bir süper kahraman! Elbette, hepimizin kahra- manlara ihtiyacı var. Özellikle de hayal kırıklıklarıyla, kaygıyla, öfkeyle, duygusal dü- zenlemeyle ve duyusal bütünlemenin iniş çıkışlarıyla sorun yaşayanların ihtiyacı var.

Lauren Brukner, mesleğinin en önemli isimlerinden. Bu kitabı hem çocukların hem de onlara bakan yetişkinlerin hayatlarına bir umut ve olumlu bir güç ışığı olarak sunuyor.

Böylesine karmaşık konuların küçük parçalara ayrılıp basitleştirilmesiyle birlikte, me- tin birden eğlenceli ve aydınlatıcı bir hâle dönüşüyor.”

Dr. Frederick B. Covington, OTD

“Lauren Brukner, kendinizden bir şeyler bulabileceğiniz hikâyeleri ve resimleri, heye- can yaratan duyguları ve hisleri kelimelere döküyor. Öğrencileri stratejilerle güçlendi- riyor ve onların kalbini kazanıyor. ‘Endişelerini At Gitsin!’ demek için hazır ol!”

Beverly Moskowitz, DOT, MS OTR/L FAOTA, Real OT Solutions’ta Yönetim Kurulu Başkanı

“Bu kitap, araçlar ve stratejiler sağlayarak sorumluluğu çocuğa veriyor. Çocuğu yön- lendirmek için bir süper kahraman figürünü kullanıyor. Onlara başa çıkmanın kulla- nışlı, pratik ve eğlenceli yollarını öğreterek kendi kendilerinin yardımcı perilerine dö- nüşmelerini, kendi içlerindeki bilgeyi bulup kendi kendilerinin uzmanları ve duygusal eğitmenleri olmalarını sağlıyor.”

Alice Cruttwell, Shropshire Halk Sağlığı Eğitim Programı Danışmanı, Ödül Kazanan Shropshire Respect Yourself Programının Yazarı ve PSHE Birliği Temel Zihinsel Sağlık Müfredatının Ana Katkı Sahibi

(3)
(4)

ÇOCUKLAR İÇİN OTOKONTROL

Küçük Çocukların Duygularını ve Duyularını Düzenlemelerine Yardımcı Olan Süper Güçler

LAUREN BRUKNER

İllüstrasyonlar: Apsley

(5)

Translated from the English Language edition of HOW TO BE A SUPERHERO CALLED SELF- CONTROL! by Lauren Brukner, originally published by Jessica Kingsley Publishers Ltd. This edition first published Copyright © 2016. Turkish translation Copyright © 2018 by Sola Unitas.

All rights reserved.

Tüm hakları saklıdır. İngilizce orijinali Jessica Kingsley Publishers Ltd, tarafından “HOW TO BE A SUPERHERO CALLED SELF-CONTROL!” adıyla yayımlanmıştır. Bu eserin çeviri sorumluluğu Sola Koç. Eğ. Dan. Hiz. A.Ş.’ye aittir. Bu kitabın hiçbir bölümü yazılı izin alınmadan kopyalanamaz ya da çoğaltılamaz.

SOLA UNITAS - SOLA KIDZ

Şakayık Sok. No: 40/8 Kat: 2 Teşvikiye Şişli/İSTANBUL Telefon: 0212 939 76 52 - E-posta: solaunitas@solaunitas.com www.facebook.com/solayayinlari

www.twitter.com/solaunitas

www.instagram.com/solaunitasyayinlari www.instagram.com/solakidz

https://kitap.solaunitas.com ISBN: 9786052250549 Yayıncı Sertifika No: 45798 8. Baskı: İstanbul 2022 İmtiyaz Sahibi: Umut Kısa

Genel Yayın Yönetmeni: Ayça Kabaş Editör: Buket Konur

Redaksiyon: Hale Özdemir Düzelti: Eda Yorulmaz

Son Okuma: Banu Onur Evren Çeviren: İnci Erdoğan

Mizanpaj: Sibel Kaya Kapak Tasarım: Sibel Kaya İllustrasyonlar: Apsley

Orijinal Adı: How to be a Superhero Called Self-Control!

BASILDIĞI YER

Deren Matbaacılık Ambalaj Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Beylikdüzü Osb Mahallesi Orkide Caddesi 9/Z Beylikdüzü/İstanbul Sertifika No: 47881

© Bu kitabın tüm yayın hakları Sola Koç. Eğ. Dan. Hiz. A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin alınmadan kısmen veya tamamen hiçbir yolla kopya edilemez, çoğaltılamaz ve dağıtılamaz.

(6)

Bu kitap, dünyadaki bütün çocuklara ithaf edilmiştir.

Şunu bilin ki siz zaten olduğunuz hâlinizle

süper kahramansınız, inanılmaz derecede güçlüsünüz, benzersizsiniz ve harikasınız. Sizin için dileğim;

aklınıza, kalbinize ve ruhunuza inanmanızdır.

(7)
(8)

Teşekkür

Hiç durmadan sürdürdüğü sıkı çalışmaları, sabrı ve bu çalışmanın vizyonuna olan inancıyla onu bir fikirden şu anda okuduğunuz kitaba dönüştürmeme yardımcı olan editörüm Rachel Menzies’e her zamanki gibi minnettarım. Kelimeler minnetimi anlatmakta yetersiz kalır. Ayrıca Jessica Kingsley Yayınevi’ndeki muhteşem editör kadrosuna ve pazarlama takımına teşekkür ediyorum. Başkalarının hayatında fark yaratan kitapların yayımlanmasına değer veren bir şirketle çalışmaktan dolayı çok şanslı olduğumu hissediyorum.

Adele Schroeter, Alison Porcelli ve Gabriel Feldberg; sizden daha iyi arkadaşlar, mes- lektaşlar ve destekleyiciler isteyemezdim. Adanmışlığınız, sıkı çalışmanız ve okulları- nızdaki çocuklara olan bağlılığınız ilham verici. Sizin yanınızda çalışmak bir ayrıcalık.

Yıllarca birlikte çalışma ayrıcalığına sahip olduğum PS 59’un inanılmaz derecede çalış- kan, fedakâr ve yetenekli, eğitici ve iyileştirici öğretmen ekibi siz olmadan bu kitabı yazamazdım. Sadece meslektaşlarım değil, aynı zamanda arkadaşlarım olduğunuz için de müteşekkirim. (Her birinizin ismini tek tek saymak isterdim ama bu sayfalar alır!) Yıllardır birlikte çalıştığım aileler ve çocuklar; siz benim öğretmenlerimsiniz. Sizden çok şey öğrendim ve hayatımda olmaya devam ettiğiniz için minnettarım. Henüz tanış- ma fırsatı bulamadığım aileler, öğretmenler ve tabii ki çocuklar; şunu bilin ki pek çok şekilde yanınızdayım. Bir terapist ve bir anne olarak sizi destekliyorum. Muhteşemsi- niz, bunun her gün farkına varın!

Yanımda ve uzakta olan tüm dostlarım, sevginiz ve desteğiniz için teşekkür ederim.

Harikasınız!

Benim güzel ailem; beni gelişimime faydalı araçlarla, sevgiyle ve sadece yazabileceği- me inanırsam bunu yapabileceğim konusunda verdiğiniz güçle desteklediğiniz için çok teşekkür ederim. Kız kardeşim; sen benim her zaman ve sonsuza kadar en iyi arka- daşımsın. Bana bir yazar olarak inanman, yol almamı sağladı. Harika akrabalarım; siz

(9)

olmadan bu kitabı yazamazdım. Yıllar boyunca verdiğiniz destek, sevgi ve yardım, bu rüyanın peşinden koşmamı sağladı. Hayatımın aşkı, Joel; saatler boyunca yüzüne vu- ran bilgisayar ışığına, benim “Şimdi konuşamam, yazıyorum!” demelerime tahammül ettiğin, değişmeyen ve bitmeyen sevgin ve desteğin için teşekkür ederim. Sen benim ruh eşimsin. Son olarak benim üç küçük aşkım; siz benim hayatımsınız. Yaptığım her şeyin sebebisiniz. Gerçekten ister ve sıkı bir şekilde çalışırsanız rüyalarınızın peşinden koşabileceğinizi ve mümkün olduğunu düşündüğünüzden daha fazlasını gerçekleşti- rebileceğinizi fark edin.

(10)

İçindekiler

BÖLÜM 1: ÇOCUKLAR İÇİN 11

Benim Hakkımda Her Şey: Otokontrol! 13

Bu Kitap Nasıl Faydalı Olur 18

Hayal Kırıklığı 19

Süper Güç #1: Derin Bir Nefes Al! 21

Süper Güç #2: Bir Slogan Oluştur! 24

Süper Güç #3: Kelimelerini Kullan! 28

Kaygı 32

Süper Güç #4: Kendine Sarıl! 33

Süper Güç #5: Endişelerini Buruştur! 37

Süper Güç #6: Endişelerini At Gitsin! 40

Süper Güç #7: Endişe Kutusu Yap! 44

Duyu Bütünleme 48

Süper Güç #8: Kıpırtılarını Bastır! 49

Süper Güç #9: Kıpırtılarını Sıkıştır! 53

Süper Güç #10: Kıpırtılarını Ez! 56

Süper Güç #11: Koza 60

(11)

Öfke Yönetimi 64

Süper Güç #12: Dur İşareti! 65

Süper Güç #13: Bir Liste Yap! 68

Duygusal Düzenleme 72

Süper Güç #14: İçindeki Huzurlu Yere Git! 73

Süper Güç #15: Kendine Kafa Masajı Yap! 78

Başardın Çocuk! 82

BÖLÜM 2: YETİŞKİNLER İÇİN 85

Bu Kitaptaki Aktiviteleri ve Stratejileri Uygulamak İçin İpuçları 86

Hatırlatma Bilezikleri 93

... İçin Otokontrol Sertifikası 95

15 Süper Gücün Hepsini Bilenler İçin Otokontrol Diploması! 96

Masa/Sıra Hatırlatma Şeritleri 97

‘Bir Bakışta’ Hatırlama Şemaları 101

(12)
(13)

Bu resimli kitap; 3-12 yaş aralığındaki çocuklara kendilerine masaj yapma, hayali bir liste yaratma, nefes egzersizleri yaparak gevşeme ve kendi huzurlu yerlerini bulma gibi tekniklerle nasıl sakinleşebi- lecekleri konusunda duygusal ve duyusal düzenleme yöntemlerini öğretiyor. Ayrıca kitapta ebeveynlerin, öğretmenlerin, çocuklarla ilgilenen diğer profesyonellerin kullanabilecekleri ve çocukları süper kahraman metaforlarını kullanan stratejilerle destekleyebi- lecekleri süper güç çizelgeleri, güçlendiriciler, hatırlatma araçları içeren çok faydalı bir ek yer alıyor.

Kitabın içerisinde yer alan tekniklerin ve araçların etkileri sizi çok şaşırtacak.

OTOKONTROL

9 786052 250549

Şekil

Updating...

Referanslar

Updating...

Benzer konular :